PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOEILIJKHEDEN MET 'SKYLAB' Kans op erkenning rijk van opleiding voor omschakeling naar zeevisserij Reis astronauten onzeker Nederland aarzelt over de verdere uitbouw van EEG NIEUWE TEGENSLAG VOOR HET WITTE HUIS IN WATERGATE-ZAAK de krant van zeeland Vandaag in de krant Kreymborg NAVO Haringvangst in Ierse Zee valt mee Assepoesier op langer zicht VIER ARABISCHE LANDEN HOUDEN DE OLIEKRAAN EEN UUR DICHT TOT AFSLUITING OOSTERSCHELDE AAN ZEEUWSE VISSERIJSCHOOL CURSUS TELT NU 78 DEELNEMERS Oosterschelde 216e jaargang - nummer 114 Dinsdag 15 mei 1973 ZONNEPANELEN ONTVOUWDEN ZICH NIET KAAP KENNEDY De Satur- nusraket met het mimtelaborato rium ('Skylab'J kiest het lucht ruim. Vorderingen bij onderhandelingen Hoogovens-cao (Van onze redactie economie) IJMUIDEN In het maandag her vatte overleg over een cao bij Hoog ovens was sprake van enige toenade ring. Rekening houdend met de cen trale gesprekken tussen industriebon den en industriële werkgevers (het vorige week afgeronde Haagse ak koord) is over een minimum in de prijscompensatie gesproken. Voor de salarisverhoging, die met ingang van 1 januari van dit jaar tot stand moet worden gebracht, wordt gedacht aan een mengvorm van cen ten en procenten, met een mini mum. Overeenstemming lijkt mogelijk in zake punten als verkorting van de werktijd, de vakantieverlenging en de verhoging van de werkgeversbijdrage voor het vakverbond. Moeilijke pun ten vormen in het bijzonder nog de uitbreiding van de werkingssfeer en de faciliteiten voor het bedrijvenwerk. Het gesprek zal vrijdag worden voort- VROOM EN DREESMAN voert besprekingen met Kreymborg over een mogelijke overneming van de Kreymborgbedrijven door het warenhuisconcern, (pag. 3) DE NIEUWE minister van buiten landse zaken, mr. Van der Stoel, zou het bedenkelijk vinden, nu de veiligheidsrelatie met de Verenig de Staten te doorbieken. (pag. 9) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3, 9 en 15. Sport op pagina 11. Radio en televisie op pagina 13. Financieel nieuws op pagi na 15. KAAP KENNEDY (AP) Twee zonnepanelen van het gisteravond succesvol gelan ceerde Skylab-ruimtestation weigeren zich te ontvouwen en dreigen de gehele missie te la ten mislukken. Een uur en 10 minuten na de vlekkeloos ver lopen lancering van het 36 me ter hoge station meldde 'mis sion control* dat de vleugels met zonnecellen, die door om zetting van zonlicht de elektri sche energie voor Skylab moe ten leveren, zich niet automa tisch hadden ontvouwd. De po ging van 'mission control' om het mankement door een in greep op aarde te corrigeren had geen succes. Een stel zonnepanelen, zoals de wieken van een molen, opende zich zonder moeilijkheden. Maar het tweede stel, dat meer dan de helft van de benodigde energie zou moeten leve ren, vertikte het en bleef samenge vouwen tegen de huid van het ruimte station. De missie van de eerste ploeg astro nauten in Skylab is in de oorspronke lijke vorm niet mogelijk, zo liet de vluchtcontrole in Houston vannacht weten. Er wordt een 'alternatieve mis sie' overwogen, zo werd er aan toege voegd. Volgens dit plan zou de Apollo- cabine vandaag toch naar het ruimte station worden gelanceerd. De astro nauten zouden dan het stroomsysteem van de Apollo aan de Skylab koppelen. Een besluit was echter vannacht om half twee nog niet gevallen. De astronauten Charles Conrad jr., dr. Joseph P. Kerwin en Paul J. Weitz, die 28 dagen aan boord van de Skylab zou den doorbrengen verkeerden nog in het wisse over het al dan niet door- van hun trip. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse haringvloot, sinds maandagmorgen op jacht naar nieuwe haring in de Ierse Zee, heeft het de eerste dag volgens de vissers niet slecht gedaan. De vang sten schommelen over het algemeen tussen de vijftig en honderd kantjes per schip. Bovendien is de nieuwe of groene haring niet kleiner dan voor gaande jaren. Blijft de haring in het zeegebied vijf tien tot twintig'mijl ten zuiden van Ierland in dezelfde mate aanwezig als maandag, dan zullen de grootste braw lers vandaag al naaT huis kunnen ver trekken. Ze zijn dan toegekomen aan de maximaal toegestane driehonderd kantjes: tweehonderd groene, dat wil zeggen licht gezouten haring, waar voor de kleine exemplaren worden ge bruikt en honderd kantjes gekaakte en diepgevroren haring, de grotere exem plaren. Rekening houdend met veertig uren vaartijd kunnen de eerste sche pen al donderdag de nieuwe haring in Nederland aan wal'zetten. Een probleem voor de vissers vormt de makreel, die bij Ierland meer blijkt voor te komen dan de haring. Makreel brengt in Nederland in vergelijking met haring belangrijk minder op. Toch zullen veel vissers besluiten de grote hoeveelheden makreel mee te nemen, ook al bezorgen ze hen extra veel last en nemen ze veel plaats in beslag in de vis ruimen. VERKEERSOMLEIBING DOOR LEKGESTOTEN VAT ROTTERDAM (ANP) Een vracht wagen met gevaarlijke stoffen heeft er maandag voor gezorgd, dat het verkeer op een van de belangrijkste doorgangsroutes in de binnenstad van Rotterdam lange tijd moest worden omgelegd. Een van de vaten op de wagen, die gevuld waren met een explosief en brandbaar materiaal, was bij een bot sing lek gestoten. Het gebeurde maandagmorgen op het vaste.and, toen de chauffeur van de vrachtwagen door onbekende oorzaak tegen een zanöauto botste. Deze kwam in een bouwput terecht. De stof, die in het lek gestoten vat zat, was een benzeenprodukt. namelijk xyleen. Vanwege het ontploffingsge vaar zette de politie de straat af. De brandweer en de Rotterdamse reini gingsdienst hadden drie uur nodig om de boel op te ruimen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. TE WEINIG WAAR GEMAAKT VAN PARIJSE BESLUITEN (Van onze correspondent) l BRUSSEL Nederland betwij felt of het onder de huidige om standigheden mogelijk is om over te gaan naar de tweede j etappe van de economische en monetaire eenwording in de Europese Gemeenschap. De GEHEIME DOCUMENTEN WORDEN NIET TERUGGEGEVEN WASHINGTON (RTR - UPI - DPA - AFP) De Amerikaanse justitie heeft maandag een verzoek J van het Witte Huis om teruggave van geheime documenten die met het Watergate-afluisterschan- daal in verband staan, genegeerd. Er is daarentegen opdracht gegeven tot het ter beschikking stellen van de documenten aan de senaatscommissie die naar het schandaal een onderzoek instelt. De documenten werden door J Dean, de ontslagen rechtskundige ad viseur van de presidentiële staf, uit het Witte Huis weggenomen. Dean heeft aangeboden alles te onthullen wat hem over het schandaal bekend is, in ruil voor vrijwaring van rechts vervolging. Het beslnit van rechter John Sirica is een slag voor het Witte Huis, dat zijn verzoek om teruggave had gebaseerd op de overweging dat de documenten officiële stukken zijn. Sirica, die het oorspronkelij- BEIROET (UPI) Het Egyptische persbureau voor het Mid den-Oosten meldde gisteravond dat Irak vandaag de toevoer van olie naar westerse oliemaatschappijen één uur zal stop zetten en dat Algerijë, Koeweit en Libië aan deze symbolische boycot zullen meedoen. Om deze maatregel is verzocht door een congres van Arabische vakbonden, dat vorige week in Cairo is gehouden. Hij moet beschouwd worden als een protest tegen de steun van het westen aan Israël. Het congres had een beroep gedaan op alle Arbaische olielanden, de olietoevoer één dag te onderbreken. ke Watergateproces voorzat dat ein digde met de veroordeling van zeven mannen, stemde ermee in dat de documenten ter beschikking van het hof zouden blijven. Ingaande op het verzoek van de aanklagers beschikte Sirica, dat inzage van de documenten beperkt moeten blijven tot de voorzit ter van de senaatscommissie, de de mocraat Sam Ervin uit Noord-Caroli- na, en vice-voorzitter Howard Baker, republikein uit Tennessee, of andere benoemde commissieleden. Ook de ambtenaren van het openbaar ministe rie zullen inzage van de stukken mo gen hebben. "leer geheim" Op de vraag aan rechter Sirica hoe geheim de documenten zijn, ant woordde deze: zeer geheim en alleen toegankelijk voor speciaal bevoegden. Hij voegde hieraan toe dat degenen die de documenten het 'zeer geheim' hadden meegegeven, hadden gezegd dat de nationale veiligheid ermee ge moeid zou kunnen zijn. Kort tevoren had de Amerikaanse kandidaat-minister van justitie, Elliot Richardson, meegedeeld dat hij aan! de juridische commissie van de se naat een lijstje met de namen van vier mannen heeft overhandigd uit wie hij de man wil kiezen die het Watergateschandaal tot op de bodem, zal uitzoeken Richardson zinspeelde erop dat hij zijn keus vandaag bekend zou kunnen maken. Op de derde dag van de hoorzitting van de senaat over zijn kandidatuur voor het ministerschap van justitie, antwoordde Richardson op de vraag of hij overleg met president Nixon of! het Witte Huis had gepleegd over het; zoeken naar een man voor het specia-: le onderzoek: nee, maar ze hebben me; twee of drie namen opgegeven van personen van wie ze wilden dat ik in overweging zou nemen. Richardson onthulde later wie de vier personen op zijn lijst zijn. Het Warren M. Christopher uit Los Ange les, rechter William H. Erickson uit Denver, gepensioneerd rechter David W. Peck uit New York en rechter Harold R. Tyler jr., eveneens uit New York. Dean bestreed maandag president Nixons lezing van de Watergatezaak. (Zie slot pagina 3 kolom 2) nieuwe regering zal daarover te zijner tijd moeten beslissen. Zoals bekend heeft ex-premier Bies heuvel bij de topconferentie in Parijs onder meer een versterking van de positie en de bevoegdheden van het Europese Parlement geeist en recht streekse verkiezing daarvan, omdat het overhevelen van nationale be- voegdheden naar Europees niveau niet; gepaard mag gaan met een verminde-! ring van de democratische contro le. De Nederlandse regering vindt dal de Europese Commissie in haar recen te memorandum over de overgang naar de tweede fase van de economi sche en monetaire unie te weinig heeft waargemaakt van de voorschrif ten die de Europese ministerraad en later ook de regeringleiders in okto ber in Parijs hebben vastgelegd. Met name telt voor Nederland het feit, dat op het gebied van de supra nationale bevoegdheden voor instellin gen van de EEG in het commissiedo cument nauwelijks over versterking wordt gesproken. Teleurstelling is er aan Nederlandse kant ook, omdat de eerste etappe van de economische en monetaire unie op sommige punter, meer achteruitgang dan vooruitgang heef; teweeg gebracht. Volgens EEG-commissaris Hafer kamp is dat, vooral op het punt var. het vrije kapitaalsverkeer, te wijten aan oorzaken buiten de EEG, zoals de monetaire problematiek waarmee de wereld worstelt- De heer Haferkamp benadrukte echter ook, dat het gebrek aan concrete voorstellen mede te wij ten zou zijn aan het feit dat de ministerraad nooit de desbetreffende voorstellen van de Commissie tijdig heeft kunnen aanvaarden. Duitsers en Fransen waren, om overigens uiteenlopende redenen, even eens tamelijk kritisch gestemd over het commissiestuk. De Ieren. Italia nen en Britten daarentegen toonden zich optimistisch en dat vindt zijn oorzaak in het feit dat met de tot standkoming van de tweede etappe ook het Europese regionale ontwikkel lingsfonds van middelen wordt voor zien, een geldbron waarvan deze lan den vooral zullen profiteren. Voorlopig wordt de kwestie op nieuw verwezen naar het comité van' de permanente vertegenwoordigers van de lidstaten in Brussel en zal dus de werkelijke discussie pas later dit' jaar op gang komen. VLISSINGEN De kans zit erin, dat 'bevaren' Zeeuwse vissers de komende vijf jaar een door het rijk erkende cursus kunnen volgen rond de om schakeling naar de zeevisserij. Er loopt in Zeeland sinds ongeveer twee jaar een dergelijke opleiding, waar voor grote belangstelling bestaat: 78 praktijk-vissers volgen op zaterdagen de cursus. De Zeeuwse visserijschool in Vlissingen streeft ernaar deze oplei ding bij het rijk gesubsidieerd te krijgen. Daarbij gaat het om een cursus van tijdelijk karakter, voor een periode van vijf jaar: tot volgens de huidige plannen aan de afsluiting van de Oosterschelde. Een bespreking tussen het bestuur van de Zeeuwse visserijschool en de inspectie voor het nautisch onderwijs heeft eind vorige week naar Vlis-I singens wethouder Ch. J. Gillissen Verschage als secretaris van de visse rijschool meedeelde duidelijk ge maakt, dat de inspectie bereid is posi tief te adviseren bij het verzoek deze cursus aan de visserijschool te erken nen en daarmee ook te subsidiëren. De noodzaak van deze opleiding en het verzoek ze aan de visserijschool te verbinden hangt samen met de ontwikkeling naar groter, zeewaardi ger schepen in de (Zeeuwse) visserij wereld. De heer GiLissen Verschage wees er desgevraagd op, dat 'Zevibel' een paar jaar geleden het initiatief tot een dergelijke cursus voor "bevaren' vis sers heeft genomen: doel van deze opleiding met name de cursus voor. het eerste deel van het diploma stuur-! man op de zeevisvaart is ook geïntegreerd in het op.eidingenpakke; van het dagonderwijs aan de visserij-: school. De omschakelingscursus geldt voor vissers, die 25 jaar zijn, een aantal jaren praktijkervaring bebben en in het licht van de ontwikkelingen naar een groter scheepstype hun navi- gatiekennis willen De heer Gillissen Verschage: „Die cur-| sus heeft nogal aangeslagen, ze trekt een bijzonder groot aantal deelne-l mers. De visserijschool zag het als1 een taak de cursus onder haar hoede te nemen en we vonden het een zinvolle zaak ernaar te streven dat de cursus als part-time onderwijs wordt erkend. We hebben daar na het ge-! sprek met de inspectie wel positieve: verwachtingen van". Zoals gezegd: de cursus voor de om- "e kust- en zee- op particulier 'Zevibel' van start gegaan, in en Amemuiden. De algeme ne aanleiding was de bemanning en de toekomstige bemanning van de visserskotters deskundig te bege.eiaen bij de ontwikkeling naar grotere sche pen in de visserij. Behalve, dat men daarmee inspeelde op een algemene tendens, was er nog een speciale re den om die cursus in Zeeland te houden: de Deltawerken namelijk. Tijdens een vergadering begin dit jaar over de moge.ijke inpassing van de Zeeuwse kottervisserij in de Delta- schadewet werd gesignaleerd, dat de vangsten van met name garnalen en tong in de Oosterschelde de laatste paar jaar sterk zijn teruggelopen. Als oorzaak werd daarvan de uitvoering van de Deltawerken genoemd. De Zeeuwse kottervissers wezen erop, dat met name oudere vissers met óuide- .ijk mindere resultaten werkt: men blijft het Oosterscheldespebied bevis sen, omdat men tegen de hoge inves teringen van een nieuwe kotter aan kijkt. Een ander deel van de vissers is door die teruggelopen vangsten in de Oosterschelde gedwongen geweest al investeringen in een groter schip te doen om verder gelegen visgronden te kunnen bereiken. Die zeewaardiger schepen eisen meer; van de navigatdekunst van de beman ning en vandaar de gedachte aan een| cursus, die hen de technische kennis voor deze grotere schepen bijbrengt. De heer Gil óssen Verschage: -Het is I voor bevaren vissers moeilijk een dag opleiding aan de visserijschool zélf; terdagcursussen. De visserijschool I heeft zich het bestaan van die cursus aangetrokken en gesteld, dat het ei genlijk een taak voor de school is: a.s het rijk die claim erkent, betekent dat Belang De belangstelling voor de cursus >-an de kant van de Zeeuwse vissers ziet de Vlissingse wethouder ook als een element, dat het belang van de visse rijschool voor Zeeland onderstreept. „Er is een streven naar een zekere concentratie van de visserijscholen In Nederland. Wij hebben daar op zich zelf wel begrip voor, met een kleiner aantal grotere scholen kan wellicht efficiënter worden gewerkt en kan de kwaliteit van het onderwijs misschien worden verbeterd. Maar als de visse rijschool in Missingen zal verdwijnen en de leerlingen van Zeeland naar Stellendam of IJmuiden zouden moe-; (Zie slot pagina 7 kolom 2) Rol a fiantlijn otterdam op langer zicht: het ia de titel ran een onlangs verschenen boek, geschreven door do p*èjrj Rotterdamse maar in Zeeland wonende jouma- V-LZ-9 list A. C. W, van der Vet. Hij bracht in deze bundel de twintig artikelen bijeen, die hij eind vorig Jaar-begin dit jaar in het Algemeen Dagblad schreef over 'de morele ver sukkeling' het woord ia van Van der Vet waarin Rotterdam de laat ste Jaren is geraakt. Een opvallend en actueel boek. opvallend om meer dan één reden. Zo belicht het lets van de tegenstellingen die er sinds lang be staan tussen Rotterdam en overig Ne derland wat dat betreft had een boek als dit al eerder kunnen worden geschreven maar vooral poogt het een detailopname te geven van een cultuurcrisis. En daarmee is de actua liteit aangegeven: die crisis ls eigenlijk pas de laatste jaren naar buiten geko men. /"Cultuurcrisis: een groot woord, maar L desondanks een goede aanduiding. De grote spanningen en conflicten van deze tijd manifesteren zich vooral ln de grote stad, zij is een samenballing van vele duizenden, ze heeft een zoda nige omvang gekregen dat ze haast niet meer kan worden beheerd en be heerst.. Er is schaarste aan zuivere lucht en drinkbaar water, er doen zich talrijke verkeersopstoppingen voor, het leven is er onpersoonlijk en neuro tisch geworden en niet de mens, maar andere belangen zijn er maat en norm. In menig opzicht ook is de stad toneel van felle agressie, het leven telt er minder dan elders. Van der Vet heeft deze problematiek bekeken binnen de Rotterdamse schaal en binnen dit ver smalde kader nog weer details aange duid. Hij schrijft over de 'patriarchen van Rotterdam', de mannen die als ondernemers hun stad groot maakten, en tegenover hen zet hij een verge leken bij vroeger veel kritischer burgerij. Rotterdam lijdt onder zegt Van der Vet schier dagelijkse ket tingbotsingen van meningen en opvat tingen. „We zitten duidelijk in een overgangstijd. Uit de tomeloze groei naar... tja, naar wat?" Het antwoord op deze vraag is in dit boek niet te vinden. Van der Vet wil dat ook niet geven: zijn artikelen zijn een 'Journalistiek onderzoek, zon der andere pretentie dan dat'. Hij wil de Rotterdammers en wellicht an deren een portret voorhouden van de eigentijdse samenleving. In dat op zicht gaat het om een geslaagd boek: een registratie van de vaak bizarre trekken van het Rotterdamse heden. Elders in de westerse wereld zijn soortgelijke geschriften verschenen: enkele jaren geleden bijvoorbeeld kwam in de Verenigde Staten een boekwerk uit waarin over de toestand in de grote steden van dat land werd gerapporteerd. In dat geschrift moes ten heel wat schrillere zaken worden vastgelegd dan nu Van der Vet over Rotterdam heeft gedaan. Maar ook in dat Amerikaanse rapport wordt een relatie gelegd tussen de spanningen in de steden en een veel bredere en die- per-stekende crisis: vrijwel niets ont snapt aan een algemeen wantrouwen, zo wordt geconstateerd, politiemensen en gemeenteraadsleden, bankiers en doktoren, rechters, niemand bezit blijkbaar meer het vertrouwen van de bevolking, niemand is in staat het antwoord te formuleren op hetgeen inwoners van een stad wensen, zo on geveer schreven twee jaar geleden se nator Fred R. Harris en burgemeester John V. Lindsay in The state of the cities'. Eerlijkheidshalve moet er aan wor den toegevoegd dat 'de wil der bevolking' zelden scherp wordt gefor muleerd. Het is een illusie, dat in een democratie een bevolking exact wil of kan aangeven hoe zij de toekomst van het beleid ziet. De dialoog tussen over heid en burgerij over dergelijke pro blemen is in vele gevallen een gesprek tussen enerzijds een technocratie en anderzijds elitaire groepen. Op zich zelf geen reden om daarover ach en wee te roepen, zeker niet wanneer zich dit soort gesprekken in alle open heid afspelen. Een dergelijke dialoog zij is vaak hard en zelfs hardhan dig maakt immers meer en meer mensen tot bewuste burgers, is ook in staat taboes te doorbreken. Een klein voorbeeld: vijf jaar geleden riep het autovrij maken van oude binnen steden stormen van protest op, tegen woordig worden protesten zelden ge hoord. maar wordt algemeen om auto vrije zones gevraagd. Er zijn meer van dergelijke verschijnselen: ze zijn herkenbaar in nog vaag, maar het begint nieuwe vormen van stede- bouw, in het respect voor oude bin nensteden enz. Van der Vet stelt nu voor Rotter dam in feite de vraag: hoe kan een uit de kluiten gewassen wereld en industriehaven waarlijk nog woon plaats zijn voor de inwoners, nu en straks. Hij doet dat in de vorm van vele gesprekken met mensen, die da gelijks met deze vraag worstelen. "Van Assepoester een prinses maken' is het antwoord van een Rotterdamse indu strieel. Makkelijker gezegd dan ge daan. Maar om deze veranderingen tot stand te brengen moet men zich ervan bewust zijn dat het zover nog iang niet is. Rotterdam echter ging er tot voor kort uiterst zelfbewust van uit, dat de prinses al helemaal opgetuigd was en niet meer in de keuken kwam. Nu blijkt dat de eerste regels van het sprookje nog maar net (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1