PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZAAK ONDERMINISTERS NOG NIET GEREGELD Vestiging van Philips in Terneuzen werft personeel aan in de randstad WILD-WEST NA BANKOVERVAL IN AMSTERDAM: 3 GEWONDEN Hoger personeel wenst uitspraken in kort geding ME]. GOVDSMIT EIST VERKLARING VAN AGT DRIE DADERS GEPAKT Vandaag in de krant... ACTIE TEGEN BONDEN EN WERKGEVERS OPVALLEND LANGDURIGE LENTEKOU AANBOD IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIET TOEREIKEND: Touwtrekken TMbl SOL FAILLIET VERKLAARD Rotterdam weert stank Pagina 13 j!6e jaargang - nummer 110 Donderdag 10 mei 1973 Bij de schotenwisseling werd een politieagent (links) gewond. Op de )oto rechts een deel van het ge stolen geld. dat de overvallers buitmaakten in de Amro-bank op het Amsterdamse Valeriusplein. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De formateurs Ruppert en Burger zijn woensdag weinig verder gekomen met de verdeling van de staatssecretaria ten van het kabinet-Den Uyl. Weliswaar hebben zij opnieuw een aantal kandidaat-staatssecretarissen ontvangen, maar over de po sitie van de kandidaten Van Dam (pvda), Roling (pvda) en Goud smit (d '66) bestaat nog geen enkele zekerheid. Mejuffrouw Goudsmit, kandidaat voor justitie, laat haar beslissing af hangen van een gesprek met kandi daat-minister Van Agt- Van Agt zou van plan zijn de Duitser Kotalla één van de drie oorlogsmisdadigers die in Breda nog gevangen zitten, vrij te laten op grond van zijn slechte ge zondheid en hoge leeftijd. Als minister van justitie zou Van Agt die stap voor eigen rekening kunnen doen- Mejuffrouw Goudsmit. die zich tij- Een van de daders van de roof overval werd tijdens de schoten wisseling gewond (links). Later werd een tweede overvaller ge pakt en (rechts) door recher cheurs weggeleid. dens de behandeling van de zaak van de drie van Breda vorig jaar in de Tweede Kamer zeer emotioneel legen Van Agt keerde, wil eerst een uitdruk kelijke verklaring dat een beslissing hierover alleen door het gehele kabi net genomen zal worden. Het gesprek tussen mejuffrouw Goudsmit en mi nister Van Agt hierover heef: nog niet Minister Van Agt heeft woensdag al: wel een gesprek gehad met de forma- j teurs over de gang van zaken tijdens' de constituerende vergadering die vol-' gens de woordvoerder van de forma teurs waarschijnlijk nog donderdag, maar mogelijk pas vrijdag gehouden zal worden. Eerder ontvingen de for mateurs een aantal kandidaat-staatsse cretarissen. De heer Mertens, voorzit ter van het NKV heeft het aanbod om staatssecretaris van sociale zaken te worden in beraad gehouden tot hij met het bestuur van zijn bond over legd heeft. De PvdA'er Schaefer ging akkoord met een staatssecretariaat voor stads vernieuwing op volkshuisvesting en' ruimtelijke ordening. Zijn partijge noot prof. Klein was bereid zien op het ministerie van onderwijs met ter tiair onderwijs te gaan bezighou den. De ARP'er Veerman zal zich belas ten met secundair onderwijs. Zijn be slissing liet hij woensdagmorgen nog afhangen van een gesprek met kandi daat-minister Van Kemenade. In de loop van woensdag is hij me: hem echter al tot bevredigende afspraken gekomen. De KVPer drs. T. Haze kamp, oud-directeur economische za ken van de gemeente Den Haag, zal belast worden met middenstandzaken op het ministerie van economische zaken. Hij volgt daar zijn partijge noot Oostenbrink op. die tot woens dag ook nog kandidaat was voor post in het kabinet-Den Uyl. I (Zie slot pagina 3 kolom 5 AMSTERDAM De dubieuze faam van Amsterdam in buiten landse onderwereldkringen heeft geleid tot de bankoverval die gisteren in Amsterdam uitliep op wilde achtervolgingen waarbij de kogels door de straten floten en op hevige schietpartijen bij het Hilton Hotel aan de Apollolaan. De twee zwaargewonden die erbij vielen, zijn buiten levensgevaar. De drie daders zijn onder arrest gesteld. De 20.000 gulden die ze hadden buitgemaakt, is teruggevonden. De bankoverval werd omstreeks half tien gisterochtend gepleegd op het kantoor van de Amsterdam-Rot- cerdam bank aan het Va.eriusplein in Amsterdam-Zuid. Hij was al lang van tevoren beraamd in Parijs. Daar al thans hadden de drie rovers welbe wust Amsterdam uitgekozen voor het beroven van een bank. Eén van de bandieten heeft dat gisteravond ver klaard. De drie waren tot het besluit gekomen, omdat ze hadden gehoord dat heti overvallen van een bank zo makkelijk ging in de Nederlandse hoofdstad De gangsters zijn twee Fransen en een Italiaan die echter al lang in Frankrijk woont. In Marseille ontmoetten geruime tijd geleden al de 29-jarige Sardijn Guiseppe P. en de 34-jarige Marseil.aan Adrien A. elkaar. Daze Marseillaan had gisteren papie ren bij zich op naam van een Israëli. Gebleken is dati ze vervalst waren. Ze reisden samen naar Parijs waar ze in contact kwamen met de 35-jarige Cor- s:caan Pierre F., die in zijn kringen echter als „Jean" werd aangeduid. Gedrieën bespraken ze de mogelijk- Barzel DE LEIDER van de Westduitse oppositiepartij CDU Barzel is af getreden nadat de afgevaardigden van die partij tegen de toetreding van de Bondsrepubliek tot de verenigde Naties hadden gestemd (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 sn 13. Sport op de pagina's 14 en 15. Radio en televisie op pagina 17- j Financieel nieuws op pagina heden van een bankroof in Amster dam. Gewapend met pisto.en en revol vers reisden ze vorige week donder dag naar Nederland, bleven een paar dagen in Rotterdam hangen en trok ken het weekeinde verder naar Am sterdam. Nauwkeurig zochten ze een bankkantoor. Ze kozen voor de AMRO aan het Valeriusplein. Nog geen jaar geleden was hetzelf de kantoor ook doelwit van bankro vers. Een bende Italianen plus een Griek beroofde de bank van 40.000 gulden. De politie hield de bende al geruime t.ijd fn de gaten, getipt door collega-rechercheurs uit Rome. Na ook een hevig vuurgevecht kon de bende worden overmeesterd. De leden (Zie slot pag. 3 hol. 1 (Van onze redactie economie). DEN HAAG De drie industriebonden, de Unie BLHP en werk gevers in verschillende bedrijfstakken zullen binnenkort worden geconfronteerd met een aantal korte gedingen, aangespannen door de verenigingen van hoger personeel. Het eerste dient dinsdag 15 mei voor de vice-president van de Amster damse rechtbank, aangespannen door de vereniging van hoger personeel bij Van Gelder Papier en 371 leden van deze vereniging. Gedagvaard zijn de werkgever, de industriebonden en de Unie BLI1P. Op straffe van een dwangsom van één miljoen gulden per overtreding wordt geëist dat de gedaagden geen afspraken voor nieu we arbeidsvoorwaarden overeenko men, zonder dat daarbij het hoger personeel wordt betrokken. De verenigingen van hoger perso-{ neel hebben inmiddels de directies van Gamma Holdings, de textielbedrij ven, de Nederlandse Stikstof Maat schappij en nog zes andere bedrijven gesommeerd niet te overleggen over nieuwe arbeidsvoorwaarden zonder de aanwezigheid aan de onderhandelings tafel van de verenigingen van hoger personeel. Mochten de partijen aan deze sommaties geen gevolg geven, dan zullen korte gedingen worden aangespannen. Algemeen wordt verwacht dat. zien de uitspraak van het gerechtshof van Amsterdam in de kwestie tussen Hoogovens en de industriebonden, de verenigingen van hoger personeel hun eisen toegewezen zullen krijgen. De Ne derlandse Centrale van Hoger ePrso- (Zie slot pagina 3 kolom 4) Van onze weerkundige medewerker) Vanaf zondag 25 maart kenmerkt het voorjaarsweer zich door een opvallend lange periode met len tekou. In de afgelopen 45 dagen 'ruim zes weken) kwam in De Bilt slechts op drie dagen de tem peratuur boven normaal. In deze laatste zes weken hebben wij een tekort ven veertig uren voorjaars zon. Met koude lucht gevulde de pressies zijn rijkelijk aanwezig, hogedrukgebieden met veel zon en droge oostenwinden laten het dit voorjaar afweten. Na de al ongewoon koude april, met opval lend veel sneeuw- en vorstdagen, ziet ook mei nog geen kans de ba kens te verzetten. De komende da gen wordt het opnieuw iets kou der met buien en te weinig zon door luchtaanvoer afkomstig van Groenland en IJsland. Voor mei is ook het Noordzeewa. ter met een temperatuur van slechts negen graden nog abnor maal koud. Het grootste deel van Europa kent eveneens dit teleur stellende voorjaarsweer. HONDERD MAN NODIG WEGENS UITBREIDING MIDDELBURG Omdat het aanbod van geschikt personeel in eigen gebied niet toereikend is heeft het bedrijf van Philips in Terneuzen besloten tot wer ving van werknemers in de rand stad. Deze werving geschiedt in overleg met de gewestelijke ar beidsbureaus in onder meer Rot terdam en Den Haag. In gesprek ken met kandidaten zal de aan trekkelijkheid van het werken en wonen er zijn woningen beschikbaar in Zeeuwsch- Vlaanderen worden benadrukt. Philips Terneuzen, een produktiebe- drijf voor flitslampjes, is ongeveer een half jaar geleden begonnen met het aanwerven van honderd man, no dig in verband met een voorgenomen uitbreiding. Ofschoon tijdens een wer vingscampagne in Zeeuwsch-Vlaande- ren een aantal nieuwe personeelsleden in dienst konden worden genomen, bleek men daarbij toch niet aan het vereiste aantal te kunnen komen. Het gaat hier overigens niet steeds om geschoold personeel, hoewel men wel over een zekere technische 'feeling' dient te beschikken. Een en ander bleek woensdag uit mededelingen van de heer J. van der Gijp, hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland. Aan het feit dat zélfs tot in de randstad naar een bepaalde categorie personee. moet worden omgezien, kan intussen niet de conclusie worden ver bonden dat ook de algemene vraag naar werkkrachten in Zeeland een gunstig beeld zou verionen. De heer Van der Gijp wijst er daarbij op, dat in de totale vraag naar man nelijk personeel vrijwel geen bewe ging zit. De vraag sc'nomme.t de laat ste maanden steeds op een niveau van ongeveer 650 en komt daarmee slechts weinig boven heti cijfer van vorig jaar. Deze ontwikkeling tempert ook het 'voorzichtige optimisme' op grond het feit, dat in de afgelopen maand de in Zeeland geregistreerde werkloos heid met rond 350 man van 2796 tot een totaal van 2441 is afgenomen. Dit totaal van 2441 is voor Zeeland nog steeds een hoog cijfer. De hoofdin specteur-directeur van het districtsbu reau rekent voor, dat met uitzonde ring van 1972 sinds 1960 een derge.ijk aantal in de maand april niet meer werd bereikt. Hetzelfde geldt, maar dan omgekeerd voor de vraag naar mannelijk personeel. Alweer met uit zondering van 1972 moet men terug gaan tot 1960 om per eind april een behoefte aan marmerijke werknemers te kunnen registreren, dat beneden de huidige vraag ligt. De afname van de werkloosheid in de afgelopen maand heeft zich in vrijwel alle beroepsgroepen voorgedaan. Toch steken de beroepsgroepen bouwnijver heid. voor wat betreft grond-, weg- en waterbouw, en de horeca hier duide lijk boven uit. In de sector grond-,) weg- en waterbouw daalde het aanta. werklozen zelfs met 1Ö3 tot een totaal van 380. Oorzaak daarvan is dat Voor al in Midden-Zeeland en met name in het rayon Goes de werkgelegenheid in deze sector is toegenomen. Dati geldt ook voor het gebied van Zierikzee. De huidige werkge.egenheid van deze groep personeel is vooral te vinden in de bouw van de Vlaketunnel, de aan leg van het Schelde-Rijnkanaal, de Oosterscheldewerken en de bouw van de raffinaderij voor Tota. in Vlissin- gen-Oost. De werkloosheid in de sector woning bouw enz., is in de loop van april nauwelijks afgenomen, van 240 naar 212. Ook de vraag naar bouwvakkers in deze sector vertoonde een slechts lichte verbetering, een toename van 123 naar 134. De heer Van der Gijp noemt de huidige werkgelegenheid in de bouw redelijk ofschoon men voor de tweede helft van dit jaar, onder meer in verband met de voorgenomen inkrim ping van bouwprogramma's, weer wat minder optimistisch moet zijn. Ook in een andere belangrijke be roepsgroep, de metaal, heeft het aan bod in april een geringe vermindering ondergaan, van 319 naar 283. Deze verbetering in de werkgelegenheid heeft zich vooral voorgedaan in het gebied van Terneuzen, onder meer door plaatsing bij koppelbazen in Bel gië. De vraag naar metaa.bewerkers neemt daarentegen af in april van 281 naar 248 vooral doordat in de; vraag naar lassers voor de bouw van Total' goeddeels is voorzien. Er be staat in de provincie nog wel behoefte aan vakbekwame elektromonteurs en pijpfitters. laatste moment blijft de kablnetóforma- iK* *:*i tie een mistroostig ka- i'ïSèn rakter dragen: de rnoeilljkhe- I den betreffen nu de verdeling I j van de staatssecretaris-pos- ten. Men zou zo menen dat een dergelijke slotfase zonder al te veel hindernissen kan verlopen, maar dat blijkt niet het geval. Er zijn twee oorzaken voor het doorwegen van deze laatste loodjes: In de eerste plaats wordt met ae beschikbare plaatsen een ordinaire koehandel bedreven, in de tweede plaats spelen allerlei persoon lijke tegenstellingen een rol. Beide punten maken het politieke bedrijf er niet populairder op. De persoonlijke tegenstellingen heb ben vooral te maken met de figuur Marcel van Dam. een man die zich grote bekendheid heeft verworven als ombudsman van de VARA. Sinds Jaar en dag is hij kandidaat-staatssecretaris voor cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. een post die hij zelf am bieert mede met het oog op eigen voor keur en opleiding. Noch de nieuwe minister, noch diens PPR-fractie even wel voelen daar iets voor. En beiden houden het radicale been stijf. Dit soort tegenstellingen is vaak feller en onplezieriger dan verschillen ln de zakelijke sfeer en daardoor eigenlijk onoplosbaar. In ciit geval komt het er op neer, dat de PvdA voor Van Dam maar moet afzien van een plaats op het departement dat hem vanaf het eerste begin was toegedacht en nu dient na te gaan of hij bij een andere minister aan de slag kan. In de poli tiek kan dat allemaal: bepaalde achter gronden en voorkeuren van een kan didaat spelen blijkbaar geen rol. In het bedrijfsleven of bij de ambtenarij is het meestal anders: een man die op geleid is bijvoorbeeld om de machine van een schip te bedienen zal vrij moel ek een baan kunnen krijgen als ge meentesecretaris. In de politiek is men in dit opzicht minder eenkennig. fjonttijn Nog opvallender dan de persoonlijke tegenstellingen is echter de poli tieke koehandel. Het gaat hier im mers om een extra-parlementair kabi net. dat wil zeggen dat de fracties bij de samenstelling van he: program geen overwegende invloed hebben en dat de binding tussen kabinet en fracties gering is. Dat zou moeten betekenen dat de fracties zich nu niet al te druk meer hoeven te maken over de perso nele samenstelling van dit kabinet, touwtrekkerij in dit stadium houdt maar op en zorgt voor tegenstellingen die in deze constructie helemaal niet nodig zijn. Wat ziet men echter gebeu ren Dat toi het laatste moment de fractievoorzitters 'en op de achter grond hun fracties) zich met de for matie blijven bemoeien en daarmee doen alsof het ondanks alles toch om een echt parlementair kabinet gaat. Toegegeven: met name de PvdA heeft altijd met nadruk verzekerd, dat zij niets voor een extra-parlemen tair kabinet voelt en dat zij een rege ring met de PvdA wei degelijk verbon den ziet met haar fractie. In het begin van de formatie tijdens de periode- Burger heeft de formateur dat met zoveel woorden vastgelegd: hij wees toen op ae wat eigenaardige construc tie dat voor sommige fracties een ka binet-Den Uyl een parlementair karak ter zou hebben, voor andere zou daar entegen ondanks een vertegenwoor diging in het kabinet het extra-par lementair karakter moeten worden on derstreept. Nu echter ploeg en pro gram voor het grootste deel zijn vol tooid. lijkt het de vraag of het ook voor de PvdA maar niet beter zou zijn het extra-parlementaire karakter te accepteren. Het is immers heel goed denkbaar dat dit kabinet met voorstel len komt, waar de PvdA op grond van haar beloften en toezeggingen in het verleden 'tegen' moet zijn. Indien zij dan vasthoudt aan het parlementair karakter van dit kabinet is een crisis haast onvermijdelijk. Indien men ech ter de binding met de fractie een extra parlementair karakter geeft, heeft én het kabinet én de fractie meer speel ruimte. De fractie kan zich in ieder geval dan consequenter houden aan toezeggingen uit het verleden. Belangrijk in dit opzicht is de vraag hoe het kabinet zichzelf ziet. Men mag aannemen dat in de rege ringsverklaring daarover klaarheid zal worden verschaft. Zo dat nie: gebeur:, zal Wiegel op 28 mei de dag van de regeringsverklaring naar men ver moed: wei proberen het onderste uit de kan te halen: hij zal precies willen weten welke opstelling de PvdA-fractie jegens dit kabinet zal in nemen en welke staatsrechtelijke term daarvoor kan worden gebruikt. Dat moet ook: in dit opzicht dient duide lijkheid te bestaan. Een duidelijkheid die mede nodig is omdat de politieke touwtrekkerij van dit ogenblik doet denken aan de samenstelling van een volbloed parlementair kabinet. En op die betiteling zal dit nieuwe kabinet zeker geen aanspraak mogen maken. Omscholing Binnen deze ontwikkeling acht heer Van der Gijp het een aelukkice omstandigheid, dat degenen die een omscholingscursus voor bouw of me taal hebben gevolgd in een van de twee Zeeuwse centra vakopleiding voor volwassenen, gevestigd in Mid delburg en Terneuzen, vrijwel zonder (Zie slot pagina 9 kolom 5) j UTRECHT (ANP) De arrondisse mentsrechtbank in Utrecht heeft woensdag de in ernstige moeilijkhe den verkerende Stichtse Olie- en Lijn- koekenfabrieken in staat van faillisse ment verklaard en de aan dit bedrijf verleende voorlopige surséance van betaling ingetrokken. Rechter-commissaiis is mr. A. G. M. Belaars. Curatoren zijn mr. F. D. Keu len en mr. T. G. A. Oliemans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1