PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONAFHANKELIJK ONDERZOEK IN WATERGATE-ZAAK Vier medeplichtigen aan valsmunterij maandag in Kloosterzande gearresteerd OPNIEUW HEVIGE STRIJD IN LIBANON Formateurs hopen vandaag rond te zijn Onderzoek MILITAIRE PARADE JERUZALEM VERLIEP ZONDER INCIDENTEN Vandaag in de krant... POLITIE PAKTE GELDSCHIETERS EN HELPERS Open brief over lot Palestijnse vluchtelingen 216e jaargang - nummer 108 Dinsdag 8 mei 1973 mON GEEFT TOE: WASHINGTON, ROTTERDAM, PARIJS (RTR-GPD) Het Watergateschandaal zal spoedig in han den van een onafhankelijk jurist worden gelegd. Minister van justitie Elliot Richardson heeft aange kondigd dat de benoeming van de jurist wordt bekendgemaakt zodra het congres hem als minister van justitie heeft geaccepteerd. Het Witte Huis heeft categorisch ontkend dat president Nixon voor kennis had van Watergate of dat hij, actief dan wel passief, heeft meegeholpen bepaalde zaken in de doofpot te stoppen. De ontkenning vormt een doorbreking van het algemene beleid geen commentaar te geven op beschuldigingen dat vroegere of huidige medewerkers betrokken zijn bij de schandaalzaak. De CIA is in grote verlegenheid gebracht na de beschuldiging dat hij betrokken is geweest bij de in braak in het bureau van Daniel Ellsbergs psychia ter. Hoewel al herhaaldelijk ontkend is de specu latie herleefd dat de dienst ook een hand heeft gehad in de Watergatezaak. De naam is genoemd van generaal Robert Cushman, destijds plaatsvervangend hoofd van de CIA en momenteel bevelhebber van het korps mariniers. Robert E. Cushman, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Rotter dam, moet begin volgende week een verklanng afleggen in verband met de Watergate-zaak. Ten tijde van de in braak in het Watergate-gebouw was de heer Cushman plaatsvervangend hoofd (deputy) van de CIA. Generaal Cushman van het Ameri kaanse corps mariniers is thans in Rotterdam op uitnodiging van het Nederlandse ministerie van defensie. Sinds half april is generaal Cushman aan het corps mariniers verbonden. In de Van Gent-kazerne in Rotterdam nam hij maandagmiddag een taptoe te zijner ere af. 's Avonds zaten hij en zijn vrouw aan een diner. Generaal Cushman had aanvankelijk enkele minuten beschikbaar voor een persconferentie, maar op het laatste moment zag hij daarvan af. Een adju dant kwam meedelen dat de generaal niemand te woord kon staan in op dracht van het ministerie van defensie in Washington. Dit in verband met de opdracht, aanstaande zondag naar Washington terug te keren teneinde voor het openbaar ministerie een ver klanng onder ede af te leggen in verband met de Watergate-zaak. Toen de generaal en mevrouw Cushman hun hotel verlieten, gaf hij geen nader commentaar. President Nixon heeft na veel aan dringen ingestemd met de benoeming van een onafhankelijk jurist die het onderzoek in de Watergate-affaire moet leiden. Vele leden van het con gres hadden al geruime tijd op een dergelijke benoeming zitten wachten óm de vrees weg te nemen dat het Witte Huis het onderzoek blijft con troleren. Minister van justitie Elliot Richardson is al naar de juiste man aan het zoeken. De jurist moet vol gens Richardson 'onafhankelijk van geest zijn en een uitnemende staat van dienst hebben, bij voorkeur met ervaring op het gebied van recht spraak'. De jurist zal pas worden benoemd als Richardson zelf officieel als minister van justitie kan optreden. President Nixon haalde Richardson onlangs van defensie naar justitie als opvolger van minister Kleindienst die naar aanleiding van Watergate zijn ontslag indiende. De senaat beslist over twee dagen over de benoeming van Richardson moet worden goedge keurd. De minister van justitie be klemtoonde dat de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de zaak bij hem blijft berusten. Dp onafhankelijke jurist werkt in het ministerie van justitie en zal „aan mij en alleen aan mij verslag uitbrengen". Het Witte Huis heeft maandag (Zie slot pagina 3 kolom 3) JERUZALEM: Beeld van de grote militaire parade maandag in Je ruzalem ter gelegenheid van de viering van de 25e verjaardag van Israël: gemotoriseerd geschut trekt langs het podium met de eregasten. NOODTOESTAND AFGEKONDIGD BEIROET (AP-UPI-RTR) Hevige gevechten zijn maandagavond weer uitgebroken tussen het Liba nese leger en Palestijnse guerrillaeenheden bij Palestijnse vluchtelingenkampen in de buurt van Bei roet en de internationale luchthaven. Volgens ooggetuigen laaiden de gevechten op in de vluchtelin genkampen Tal Zatar, Sabra en Shatila ten oosten en ten zuiden van Beiroet. Ook op het vliegveld zouden aanvallen zijn ondernomen. Een communiqué van het leger via radio Beiroet verzocht de in woners dezer stad hun huizen te verduisteren en nadere orders af te wachten. Circa 300.000 toeschouwers (Van onze correspondent). JERUZALEM De veelbesproken militaire parade in Jeruzalem vormde het middelpunt van de viering van Israels 25e onafhanke lijkheidsdag. 300.000 toeschouwers sloegen het massale gebeuren gade, wat minder was dan werd verwacht. De reden daarvoor is dat bij de generale repetitie vorige week al 200.000 mensen de pa rade hadden gezien en het aantal toeristen kleiner was dan was voorspeld. Wat bitter als men bedenkt dat juist op aandringen van de minister van toerisme de parade werd gehouden. Jjantlijn Het grootste spektakelstuk was on getwijfeld de show van de lucht macht, de grootste ooit in Israël ge houden. 400 v.iegtuigen namen daar aan deel. Tanks en zware artillerie In de stad heerst volslagen verwarring en doen de vreemdste geruchten ronde. Mensen in nachtkleding kwa men de balkons van hun huizen op om te zien waar geschoten werd. Het schieten was buitengewoon hevig. ROTTERDAM: Robert Cushman. een vroegere CIA-topman, die be. trokken zou zijn geweest bij één van de Witte Huis-schandalen, heeft maandagavond geweigerd commentaar hierop te geven. Cushman, nu commandant van de Amerikaanse mariniers, is in Ne derland als gast van de Neder landse marine. Op de foto Cush man met echtgenote bij het ver laten van het Parkhotel, waar ver slaggevers hem bestormden. Het vliegveld van Beiroet werd direct gesloten voor het luchtverkeer en alle verlichting werd gedoofd. Even na tien uur in de avond vielen ongeveer twin tig raketten bij de militaire opslag plaats in Badaro in het zuiden van Beiroet, niet ver van het militaire hos pitaal. Bij het kamp Boerj el Barnjen op de weg naar het vliegveld, bij Tal Zatar in het zuidoosten en het vluch telingenkamp Sjatilah werd eveneens hevig geschoten. Het laatste kamp werd bestookt met zware artillerie. De wijken werden verlicht door talloze lichtfakkels aan parachutes. Bij hotel "Phoenicia' aan zee deed zich hevige ontploffing voor. Libanese tanks en pantserwagens namen stellingen in bij de vluchtelingenkampen en het hoofdkantoor van de Palestijnse guer rillabeweging en vuurden. Premier Amin al Hafez maakte be kend dat de noodtoestand is afgekon digd 'wegens de aanwezigheid van sub versieve elementen die de veiligheid van het land in gevaar brengen'. Nog pas enkle uren tevoren was bekendge maakt dat de Libanese autoriteiten en de Palestijnen waren overeengekomen het conflict te beëindigen. Er zijn berichten over een 'derde macht.' van provocateurs die niet zou den willen dat de twee partijen het conflict bijleggen. COLETTI OVERLEDEN BOSTON (AFP) De Amerikaanse beeldhouwer John Coletti is maan dag in Boston aan een hartaanval overleden. Coletti. Italiaan van afkomst, werd beschouwd als een van de beroemd ste beeldhouwers in de Verenigde Sta ten. Schuiven met staatssecretariaten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De formateurs Ruppert en Burger hopen van met ae opvat tuigen van Van Agt over. de drie van Breda. Met de andere portefeuilles werd maandagavond nog druk geschoven. - Vooral de door de ARP te bezetten daag de bezetting van de staats-, posten leverden nog problemen op. In secretariaten in het kabinet-Den de ARP iüeld men nog steeds reke ning met de mogelijkheid aat ae soc:-, alist Roeling zou bedanken voor bui tenlandse zaken, waardoor de Anti- Revolutionaire hoogleraar Kooijmans de portefeuille van vredesvraagstuk ken zou kunnen krijgen. ARP-voorzit- ter Veerman komt vrijwel zeker op onderwijs. Er wordt nog gezocht naar iemand die op economische zaken zou kunnen komen. Gedacht werd hierbij aan Zuivelbond-voorzdtter drs. Rinze Zijlstra of kamerlid Hans de Boer. oud-wethouder van Velzen. Ombuds man Marcel van Dam, die kandidaat is voor crm, maar met wiens kandida tuur mr. Van Doorn problemen heeft, was maandagavond nog niet bena derd- Uyl rond te krijgen. Als hen dat lukt, willen zij woensdag de op richtingsvergadering van het( nieuwe kabinet houden, waarna donderdag de beëdiging van de ministers kan volgen en de por tefeuilles worden overgenomen. Maandag polsten de formateurs1 reeds een aantal kandidaten voor een staatssecretariaat in het nieuwe kabi net. Daartoe ontvingen zij de socialis tische kamerleden Stemerdink defen sie) en Meijer (crm), alsmede de Amsterdamse wethouder Polak (bin nenlandse zaken). Meijer stelde zijn medewerking afhankelijk van een ge sprek met kandidaat-minister voor crm Van Doom. Ook de maandag voor justitie gepolste mevrouw mr. Goudsmit. kamerlid voor D '66, vroeg om bedenktijd. Zij heeft problemen kompleet Het is dc eerste keer dat forma teurs zich zo uitgebreid met het aan trekken van staatssecretarissen bezig- (Zie slot pagina 3 kolom 1 zorgden ervoor dat de zeven kilome ter lange route in Jeruzalem bpnieuw bestraat moet worden. De show werd! echter gestolen door een klein hondje. Tussen het strakke openingsceremo- nieel door rende het beest onder hi.a- riteit van het publiek voor de officiële tribune langs en liep dwars tussen de marcherenden door, zonder dat ie mand hem te pakken kon krijgen. Overigens heerste er een perfecte orde. Het verkeer in de stad was gstremd en de toeschouwers moes ten te voet. naar de tribunes komen. Gedurende de parade waren er stren ge veiligheidsmaatregelen. Enige dui zenden militairen en politiemannen waren op de been om ervoor te zorgen dat het Pa.estijrsse verzet geen roet in het eten kon gooien. Helikop ters patrouilleerden tijdens ae parade boven de route. Eén helikopter moest een noodlanding maken, waarbij ze ven soldaten werden gewond Zondagavond werd de onafhanke lijkheidsdag geopend en op eer. heel wat spontanere wijze gevierd dan met de parade. De hele avond en nacht dansten en zongen duizenden in het centrum van Jeruza.em. Uit het hele land waren mensen naar Jeruzalem gekomen om het fees? te vieren. Zij sliepen veelal in hun auto's of in de open lucht. VRAGEN OVER TEKORT AAN AARDAPPELEN DEN HAAG (ANP) De PvdA-tweede- kamerleden Janssen en Epema-Brug- man hebben minister Langman (econo mische zaken) en Boersma (landbouw) gevraagd of de berichten juist zijn dat er in West-Europa een ernstig tekort aan aardappelen dreigt te ontstaan- Als dat zo is willen zij van de bewinds lieden weten welke maatregelen zij zul len treffen om ae aardappelvoorziening in ons land veilig te stellen en om on verantwoorde prijsstijgingen van aard appelen tegen te gaan. Waternood DE drinkwaterbedrijven in de Rijnlanden hebben alarm gesla gen. Binnenkort zal het water uit de Rijn niet langer voor drinkwa tervoorziening geschikt zijn (pagina 3) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5 en 7; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 9; Sport op pagina 11; Radio en televisie op pagina 13; Financieel nieuws op pagina 15. INWONERS VAN TERNEUZEN, GOES EN KLOOSTERZANDE TERNEUZEN De politie heeft maandag vier mannen gearres teerd die er van worden ver dacht medeplichtig te zijn ge weest aan de valsemunterij waarvan vorige maand de hoofd daders zijn aangehouden. Gear resteerd zijn nu de 47-jarige landbouwer F. van H. uit Goes, de 34-jarige hotelhouder F. O. V. en de 34-jarige caféhouder J. F. V. uit Terneuzen (broers) en de 34-jarige autohandelaar G. J. van B. uit Kloosterzande. Hun aandeel in de zaak staat nog niet precies vast. In grote lijnen worden ze beschouwd als geldschieters en hel pers bij de aanmaak van 3700 valse biljetten van 20 dollar. De vier arres tanten zijn maandag overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam, waar zc door een team van rechercheurs uit Terneuzen, Kloosterzande, Amsterdam en Den Haag worden verhoord. Vrijdag wor den ze voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. De 3700 valse dollarbiljetten zijn vo rig jaar gemaakt in Kloosterzande. De eigenaar van het pand waar de druk pers stond, de 35-jarige M. E- is vorige maand al aangehouden. Hij wordt beschouwd als een der hoofd daders. Bij een huiszoeking na zijn arrestatie heeft de politie 2100 biljet ten gevonden in zijn slagerswerkruim te waar ze verstopt lagen bij het rookkanaal. Ook werden aantekenin gen over de produktie aangetroffen waaruit, bleek dat slager E. nauwkeu rig bijhield wat er allemaal werd gedrukt. De eerste 1600 biljetten waren in oktober 1972 al in Amsterdam gevon den ten huize van de 38-jarige E. H. C., die verklaarde het geld in bewa ring te hebben van een zekere L. A. C. uit Terneuzen. Deze C.t oorspronkelijk uit IJzendijke, en volgens de politie als crimineel bekend staand, werd op 6 oktober 1972 dood in zijn woning in Terneuzen aangetroffen. Hoofinspec-; teur-korpschef E. Hubregtscn in Ter neuzen: „Het is jammer, dat we deze man niet meer hebben kunnen horen. I Hij had ons waarschijnlijk heel wat kunnen vertellen". Bekend is, dat L. A., C. in 1986 in Kerkrade woonde en j daar betrokken was bij een valsemun terij. Hij had toentertijd al contacten met slager E. in Kloosterzande. Behalve slager E. werden op 12 april! tijdens een inval in een pand in' Oegstgeest nog drie andere valsemun ters gearresteerd. Het waren de 42- jarige Amsterdammer W. B.. de 55 jarige Rotterdammer Van der P. en de 35-jarige J. H. S. uit Oegstgeest Ook werd gepakt de 33-jarige Marok-j kaan M- B. die als uitkijk fungeerde.; Twee projecten Volgens de politie gaat het in feite i om twee projecten van valsemunterij: in Kloosterzande volgens het boek-, drukprocédë en in Oegstgeest volgens: het offsetprocédë. Tussen beide pro-i jecten moet in zoverre verband heb-| ben bestaan dat een deel van het bedrijfje in Kloosterzande, waar alles is begonnen, later is overgebracht naar Oegstgeest. De vier mannen die maandag rijn aangehouden hebben al leen te maken met het bedrijfje in Kloosterzande. Met de vier arrestaties denkt de politie nu het onderzoek in deze valsemunterszaak voorlopig te hebben afgerond. Uit de verhoren zal nog precies moeten blijken wie welk aandeel heeft gehad en hoe de contac ten tot stand kwamen. Het speurwerk, waarvan maandag tij dens een persconferentie op het poli tiebureau in Terneuzen het resultaat werd bekend gemaakt, is gecoördi neerd door inspecteur K. Sietsma van de centrale recherche, afdeling falsifi caties, te Amsterdam. Het is alles bij elkaar een omvangrijke zaak gewor den. De processen-verbaal beslaan op het ogenblik al ongeveer 600 bladzij den. President Nixon heeft ten slotte er in toegestemd dat het onderzoek in de Watergate-affaire aan een on afhankelijke figuur wordt op gedragen en niet aan een re geringsfunctionaris. Een be langrijke beslissingzij maakt het na melijk mogelijk dat. de president niet bij voorbaat de hand boven het hoofd wordt gehouden, maar dat ook zijn rol ln deze zaak in het onderzoek wordt betrokken. Toonaangevende commen tatoren hebben de afgelopen week bij herhaling om een dergelijk onafhan kelijk onderzoek gevraagd men wenste de eventuele relatie van de president tot dit schandaal aan de orde gesteld te zien. In dit verband Is het tekenend dat blijkens opinieon derzoeken bijna de helft van de Ame rikaanse burgers Nixon ervan ver denkt, dat hij op de een of andere ma nier toch bij deze Watergate-zaak 1* betrokken. Het is daarom zo tekenend, omdat in de meeste gevallen een pre- sident-ln-moeilijkheden rekenen kan op een ongewoon grote steun van zijn mede-burgers. Er ontstaat namelijk een soort solidariteitsgevoel: ..Laten we achter onze president staan". Toen Kennedy zijn mislukte Varkensbaai- avontuur achter de rug had het dieptepunt van zijn presidentschap bleek niet minder dan drieëntachtig procent van de Amerikanen hem te steunen. Dit verschijnsel gaat bij Nixon ditmaal niet op. De columnist Stewart Alsop betoogt deze week in Newsweek, dat nog niets wijst, op Nixons persoonlijke verantwoordelijkheid voor deze 'Idioot ste onderneming in het politieke vuile werk, ooit ondernomen door een troep amateur-James Bonds die te veel geld hadden uit te geven'. Maar zou ooit enig bewijs tegen Nixon worden gele verd. dan zal hij zonder enige twijfel in staat van beschuldiging worden ge steld, voegt Alsop er aan toe. De Ame rikaanse grondwet schrijft nauwkeu rig voor welke pro cedure in een der gelijk geval moe: worden gevolgd. Daarbij is het op vallend dat niet het hooggerechtshof een taak heeft toege wezen gekregen, maar het congres, de wetgevende macht. Beide kamers van het congres zowel het huis van afge vaardigden als de senaat hebben in deze rechtsgang een functie. Het huis van afgevaardigden funge* als 'openbare aanklager": het kan besluiten de president in staat van beschuldiging te stellen. Indien dat gebeurt, treedt vervolgens de se naat op als rechtsprekende instantie, waarbij de opperrechter president van het hooggerechtshof als voor zitter fungeert. Een veroordeling ech ter kan uitsluitend met tweederde van het aantal uitgebrachte stemmen wor den uitgesproken. Die veroordeling mag overigens niet verder gaan dan verwijdering uit het ambt of een ver bod eniz ambt in dienst van de Ver enigde Staten uit te oefenen. Daarna kan de veroordeelde nog voor de ge wone strafrechter worden gedaagd in dien hij de wet heeft overtreden. Deze procedure is zorgvuldig in het eerste artikel van de Amerikaanse grondwet geregeld, een regeling echter die bij de totstandkoming nogal wat beden kingen opriep. Die bedenkingen werden in 1788 voortreffelijk geformuleerd in The Federalist door Alexander Hamilton. Zij hebben vooral te maker met de omstandigheid dat een politik college rechtspraak moet uitoefenen het gevaar is namelijk groot 'dat d* uitspraak meer wordt bepaald door de partijpolitieke verhoudingen dan door werkelijke overwegingen van schuld of onschuld', zo betoogde Ha milton. Zijn voorspelling kwam nog geen honderd jaar later precies uit.: er werd in 1868 een proces gevoerd te gen president Andrew Johnson, dat een nasleep was van de Amerikaanse burgeroorlog. Op het nippertje wist Johnson zijn zaak te redden: de twee derde meerderheid kwam één stem tekort. Die ene stem was van een se nator, die op grond van zijn geweten tegen de partij-opvatting stemde, on danks de geweldige druk die weken lang dagelijks op hem werd uitgeoe fend: Edmund G. Ross. Hij zei er la ter van dat hij bij het uitbrengen van zijn stem 'in zijn geopend graf' keek, een voorspeiling die in politieke zin uitkwam: hij werd nooit meer herko zen. John F. Kennedy heeft de geschie denis van dit proces en van Ross be schreven in zijn "Profiles in courage". Hamilton betoogde destijds dat zo dra de senaat moet oordelen over wangedrag door politieke figuren, 'de hartstochten van een ganse ge meenschap in beweging komen'. Dat was in 1788. In onze tijd echter gaat het niet alleen om de Amerikaanse ge meenschap, maar om grote delen van de wereld. Mede met het oog daarop mag men hopen dat het nu aangekon digde onpartijdige onderzoek de ver klaringen van het Witte Huis Nixon was er niet bij betrokken zal be vestigen. Zo niet, zal deze crisis ook internationaal grote gevolgen kunnen hebben. AMSTERDAM (ANP) Een aantal min of meer bekende Nederlanders, onder wie politici, wetenschapsmen sen. journalisten en kunstenaars, heb ben zich naar aanleiding van het 25- jarig bestaan van de staat Israël in ibliceerde open brief

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1