PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC NIXON LEGT ZIJN PERSONEEL ZWIJGEN OP Fracties geven 'groen licht' Rapport zet accent op concentratie en ontmoeting in Vlissingse binnenstad Verbod om te zeggen of zij met hem over de Watergate-affaire hebben gesproken STRIJD IN LIBANON ONDANKS BESTAND Vandaag in de krant... 'VLISSINGEN BINNENSTAD', NU DEFINITIEF RAPPORT ONTMOETINGS CENTRUM OP VISSERSHAVEN Oorsprong en doel VW-wah Pagina 2 316* jaargang - nummer 106 Zaterdag 5 mei 1973 BEIROET: Een Libanese soldaat wordt vit zijn gevechtswagen ge haald door Libanese burgers en soldaten, na gevechten die eergis teren plaatsvonden tussen Pales tijnse verzetsstrijders en Libane- PALESTÏJNEN TREKKEN ZICH NIET TERUG BEIROET (RTR-AFP-UPI) In het zuiden van Libanon zijn vrij dag ondanks een bestand dat donderdagnacht werd gesloten opnieuw gevechten opgelaaid tussen Palestijnen en het Libanese leger. Volgens berichten uit het gebied van Hasbayja worden in deze gevechten raketten en artillerie gebruikt. In het gebied zijn ook twee gevechtsvliegtuigen waargenomen maar voor zover be kend hebben ze geen guerrilla-stellingen gebombardeerd. trokken zouden zijn. Maar een Libane se legerwoordvoerder zei halverwege de middag dat er nog niets gebleken van een vertrek van de lestijnse Yarmoek-brigade. Eerder op de dag zouden Libanese tachtmachttoestellen wel eenheden van het Palestijnse bevrijdingsleger hebben aangevallen, die probeerden op te rukken naar een legergarnizoen in Rashaya. Deze Palestijnse eenheden zijn donderdag uit Syrië Libanon bin nengetrokken om daar de Palestijnen te helpen in hun strijd met het Liba nese leger. De opmars van de zwaar bewapende Palestijnse Yarmoek-briga de was door het leger tot staan gebracht, aldus betrouwbare bronnen in Beiroet. Palestijnen t is nog niet duidelijk of de Pales tijnse eenheden uit Syrië waarvan de sterkte op 4 tot 5.000 man wordt fceschat een begin hebben gemaakt de overeengekomen terugtrekking. Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten heeft de Palestijnse leider Jasser Arafat de Libanese autoriteiten toegezegd dat alle Palestijnse troepen uit Syrië tegen vrijdagavond terugge- Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 7, 8, 9, 11 en 12. Binnen- en buitenland op pagina 3, 12, 13 en 29. Sport op pagina 24 en 25. Radio en tv op pagina 27. Beurs en financiën op pa gina 29. En in de zaterdagkrant Pag. 17. De kandidaat-ministers voor het kabinet.Den Uyl. Pag. is Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staat Israël schreef de GPD-correspondent. mr Jaap van Wesel een serie artikelen over Israël. Op deze pagina de twee laat ste artikelen uit deze se- Stemmen uit de Kerken. Pag. 19. Letterkundige kroniek van Hans Warren; Poppraet Pag. 21. Barbecue, binnen of bui ten. altijd een feest. Pag. 23. Schaken, dammen, bridge, puzzel en culinair avon tuur. In de Libanese hoofdstad Beiroet bleef het vrijdag na het ingaan van het bestand wel rustig. Er deed zich slechts een incident voor, waarbij on bekenden twee inzittenden van auto doodschoten. Het uitgaansverbod bleef van kracht, maar werd wel twee keer voor enkele uren opgeheven om de bevolking in staat te stellen inko pen te doen. Slachtoffers Naar schatting hebben de gevechten, voorafgaand aan het bestand dat vrij dagochtend om 02-30 uur van kracht werd in totaal aan rond 95 mensen het leven gekost. Er zouden 200 ge wonden zijn. In Beiroet werden vrijdag pogingen ondernomen om te komen tot een 'nationale conferentie' van alle politie ke groepen. De Libanese regering zou bezig zijn met de voorbereiding van een nieuw 'statuut' voor de Palestij nen ter vervanging van het akkoord van Cairo van 1969, dat eveneens werd gesloten na felle gevechten tus sen de Palestijnen en het Libanese leger. De regering zou van plan zijn de vrijheid van de Palestijnen in Libanon aan banden te leggen. Onder het ak koord van Cairo kregen de Palestij (Zie slot pagina 3 kolom 5) WASHINGTON (REUTER) President Nixon heeft vrijdag de huidige en voormalige personeelsleden van het Witte Huis verbo den tegen de grand jury in de Watergate-zaak, de federale recher che of het congres te zeggen of zij al dan niet met hem gesproken hebben over het afluisterschandaal. Vóór het huidige, grondige onderzoek in deze zaak heeft Nixon het met het congres aan de stok gehad over de zogenaamde voorrechten van de uitvoerende macht. Hij zei toen dat zijn assistenten niet voor het congres mochten getuigen. Later veranderde hij van mening en gaf zijn assistenten opdracht met de justitie en het congres samen te wer ken. Inmiddels zijn er nieuwe richtlijnen uitgegeven over de voorrechten van de uitvoerende macht; volgens het Witte Huis omdat Nixon een beroep op deze privileges tot een minimum wil beper ken. Het gaat hier om het recht van overheidsfunctionarissen om te weige ren voor het congres te getuigen gezien de vertrouwelijke band tussen hen en de president. Toch is er kennelijk eeni uitbreiding gekomen van dat recht nu] de president de personeelsleden van het Witte Huis verboden heeft de grand jury. de FBI of het congres te vertellen of zij al dan niet met hem gesproken hebben over de Watergate- affaire. Het congres kan geen vergeldings maatregelen nemen als er een beroep wordt gedaan op de voorrechten van de uitvoerende macht maar een grand jury kan iemand dwingen te getuigen en een getuige die zijn mond houdt, straffen. Nixon heeft gisteren generaal Alexan der Haig benoemd tot tijdelijk chef van de staf van het Witte Huis. Nixon's staf is belangrijk uitgedund door het ontslag van Haldeman. Ehr- lichman en Dean in verband met het Water gate-schandaal. De 49-jarige Haig is sinds januari plaatsvervangend staf-chef van het le ger. Daarvoor was hij de eerste plaatsvervanger van Henry Kissinger,] Nbrons adviseur voor nationale veilig heid. Nixon heeft donderdag in Was hington met Haig gesproken, voor hij naar zijn buitenverblijf in Florida ver trok, zo is uit kringen in het Wittel Huis vernomen. Donald Segretti, in de loop van het onderzoek naar de Watergate-affaire een republikeins deskundige op het gebied van de politieke spionage ge noemd, is er vrijdag van beschuldigd dat hij nagemaakte brieven heeft la ten versturen om afbreuk te doen aan de campagnes van de sens-oren die streefden naar de democratische kan didatuur voor het presidentschap. HAIG diging wordt niet op de inhoud van de brieven ingegaan, maar van de zijde van het OM in Orlando is later; meegedeeld dat de senatoren Jackson en Humphrey in de door Segretti verspreide brief beschuldigd worden van 'seksueel wangedrag' Volgens waarnemers zou het mes op deze manier aan twee kanten hebben, (Zie slot pagina 3 kolom 3) Sabotage Dwight Chapin, een van Nixons voor malige secretarissen, zou Segretti heb ben aangeworven om toezicht te hou den op de tegen de democraten ge richte politieke sabotage. In de klacht tegen Segretti afkomstig van een federale grand jury uit Orlando in de staat Florida, staat dat Segretti tijdens de democratische campagne voor de voorverkiezingen in Florida, een brief heeft laten verspreiden die verzonden zou zijn door aanhangers van de democratische senator Ed mund Muskie. In de akte van beschul- ARP IS STERK VERDEELD: 8-6 HELFT AMERIKANEN DENKT DAT NIXON WMS BETROKKEN BIJ DOOFPOT-TAKTIEK PRINCETON (NEW JERSEY) (AP) De helft van de dezer dagen door het bureau Gallup ondervraagde Amerikanen Is van mening dat president Nixon Is betrokken geweest bij pogingen de zaak-Watergate in de doofpot te stoppen. VeertiE percent der gevraagden heeft doen weten dat men gelooft dat de president van te voren afwist van pogingen om tot af luisterpraktijken over te gaan in het democratische hoofdkwartier In het Water ga te-gebouw Volgens 58 percent der onder vraagden is de huidige regering evenwel niet corrupter dan welke ook sinds het eind van de tweede wereldoorlog. Zeven en veertig percent der gevraagden zei niet te geloven dat Nixon iets af wist van de plannen om te gaan af luisteren. Drie en veertig percent der gevraagden zei dat men niet vond dat president Nixon in zijn toespraak van jongstleden maan dagavond de volle waarheid over de zaak-Watergate had verteld. Ongeveer driekwart (74 percent) der gepolsten vond dat de zaak Watergate moest worden onder zocht door iemand die geen deel uitmaakt van de regering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - UTRECHT Alle bij het kabinet-Den Uyl betrok ken fracties hebben vrijdag hun kandidaat-ministers het groene licht gegeven om toe te treden tot het kabinet. Alleen de fractie van de ARP was sterk verdeeld: acht leden keurden het donder dag gesloten compromis goed, zes weigerden hun medewerking. Bij de PvdA en KVP vielen slechts drie leden uit de boot. De formateurs Burger en Ruppert houden zich nu nog bezig met de bezetting van de 17 staatssecretariaten, waarbij onderlinge verschuivingen nog mogelijk zijn. In de loop van volgende week kan het kabinet-Den Uyl dan beëdigd worden. AR-fractieleider Aantjes kreeg vrij dag in Utrecht na uitvoerige discussie een krappe meerderheid van zijn frac tie .zonder veel enthousiasme" mee voor steun aan het progressief-confes- sionele kabinet. De tegenstanders wa ren mevrouw Van Leeuwen en de heren Van Dam, Schakel. Roolvink, Schouten en De Kwaadsteniet. Aantjes legde er de nadruk op dat de fractie zal proberen tot een gezamenlijke ge dragslijn te komen. Hij zal bij het debat over de regeringsverklaring de aarzeling van de fractie tot uitdruk king brengen. Aantjes ontkende dat zijn positie; als fractieleider m het geding is- Hij ontkende eerder op de dag de hard- nekkige geruchten als zou hij var. plan zijn om af te treden ten gunste van mr. Biesheuvel. „Niemand stapt] overigens op door de beslissing van] vandaag", zei Aantjes nog. De bezwa-] ren van Biesheuvel tegen het gedogen van het kabinet-Den Uyl hebben vol gens Aantjes in de discussie geen rol KVP De andere confessionele partij die Den Uyl moet steunen, de KVP, sprak in vrij rustige sfeer over het akkoord van donderdagavond. Na afloop bleek dat slechts drie fractieleden (Noten boom, Bremen en Fievez) zich tegen medewerking aan het kabinet-Den Uyl blijven verzetten. Fractieleider An dreessen onderstreepte na afloop nog eens dat ook het confessionele pro gramma grondslag voor het kabinets beleid wordt. Ook de PvdA gaf zijn fractieleider Den Uyl (die overigens de vergadering door waarnemer Van Thijn liet lei den) het groene licht. Slechts drie leden vonden dat er te veel concessies waren gedaan om nog een progressief beleid volgens het regerprogramma Keerpunt 72 te waarborgen. De drie tegenstemmers zijn mevrouw Nora Salomons en de heren Kombrink en Hartmeijer. De fractie van D'66 gaf unaniem drs. Gruijters toestemming om zitting te nemen in het kabinet- Den Uyl. Niet alleen in de achterban var ARP is grote verdeeldheid ontstaan (Zie slot pagina 12 kolom 7) VLISSINGEN Als men de Vlissingse binnenstad meer sfeer, meer allure wil geven, is het zaak, dat in de eerste plaats de binnenstadsfuncties sterker in het centrumgebied worden ge concentreerd en is het ook zaak, dat er meer nadruk wordt ge legd op het belang van de bin nenstad als ontmoetingspunt. Met die uitgangspunten als lei draad hebben het adviesbureau 'Stad en Landschap', het ETI en de Stichting Zeeland alle tei Middelburg b. en w. van Vlis- singen een definitief rapport aangeboden over de binnenstad in Vlissingen. „Er zijn" zo wordt in de inleiding van het rapport gezegd „geen spek- taculaire modellen opgesteld in deze zin, dat er een totaal andere binnen stad zou ontstaan. Voorbeelden voor dit soort modellen zijn: een volledig verkeersvrije binnenstad en een bin nenstad met de beschikking over het terrein van de KMS De Schelde. Mis schien ligt iets dergelijks in de schoot van de toekomst verborgen, op het ogenblik lijkt de werkelijkheid hier voor weinig ruimte te laten". Vat de samenstellers van het rapport wel hebben gedaan: aan de hand van de onderzoekingen en de huidige toe stand heeft men twee modellen opge steld: één waarin de tendenzen van de nuidige ontwikkeling zijn vastgelegd, oen tweede model, waarin ook nadere aanbevelingen zijn gedaan om de waarde van de binnenstad te vergro-i ten. „De modellen hebben de eeni meer dan de ander tot) doel binnen afzienbare tijd de Vlisslnger een bin nenstad te bieden, die hij in zoveel mogelijk facetten zo intens mogelijk kan beleven, die voor hem (nog) meer het symbool van zijn stad kan vor men". Modellen De twee 'ontwikkelingsmodellen' heb ben betrekking op acht elementen, die met elkaar de totaliteit van functies van de binnenstad omvatten: wonen, winkelen, horeca, sociaal-culturele voorzieningen, beeldbepalende en his torische elementen, stedelijke open ruimten en het verkeer. De suggesties richten zich op korte en middellange iermijn, op de periode tot 1980. De leidraad van de rapporteurs de functies sterker concentreren ln het centrumgebied en een accent op de binnenstad als ontmoetingspunt, wor- ien in de modellen onder meer als volgt geconcretiseerd: in de sociaal-culturele sfeer geeft men de voorkeur aan onder meer een verplaatsing van het toekomsti ge ontmoetingscentrum van de Spuikom naar de gedempte vissers haven, waar ook nog parkeerruim te mogelijk wordt geacht. In die opzet zou er toe worden bijgedra gen, dat ook de relatie met het centrum wordt versterkt; t het beeldbepalende element 'verval' in het centrum moet óf geleidelijk (model 1) óf (model 2) zo snel mo gelijk worden weggenomen, met een: aanzet tot rehabilitatie in de cen trumgedeelten Oost en West en con-] solidatie in centrum-Noord, behalve een voorkeur voor een dichte vissershaven (ontmoetings centrum) wijst men ten aanzien van de historische elementen ook op de renovatie van het vroegere stadhuis en de mogelijkheid het een relatie met het centrum te geven in tegenstelling tot de huidige stand van zaken; voor de stedelijke open ruimten Bellamypark, Oude Markt, Beur splein, Grote Markt op dit mo ment te handhaven in de huidige vorm wordt de mogelijkheid van opnieuw inrichten in overwe ging gegeven. De omgeving van de Oranjemolen wil men in het ont- moetingsgebied van het centrum trekken en voor de Lange Zelke bepleit men een voetgangersgebied, met beperkt verkeer; voor de horecasector wordt een concentratie op het Bellamypark, de Nieuwendijk en het Beursplein voorgestaan, met (in model 2) een uitloper in de Waistraat-Zuid; de detailhandel zou zich moeten concentreren in het gebied St-Ja- eobsstraat, Lange Zelke, Spuistraat en Walstraat, waarbij model 2 nog de omgeving van het Betje Wolff- plein noemt; spreiding van de de tailhandel zou volgens mode' 1 toe gestaan moeten worden in Badhuis straat. Hobeinstraat en Schel de- straat. maar model 2 wil uitbrei ding van de detailhandel in deze straten bevriezen; ten aanzien van de woonfunctie van de binnenstad vinden de rap porteurs. dat behalve in het cen- Zie slot pagina 7 kolom 1 fiantlijn §EOnnen in de wetenschap dat het vier mei was. de dag waarop men in tin» land de doden herdenkt uit de tweede wereldoorlog? Vermoedelijk een klein getal, Het Jttar 1945 en de periode daarvoor treden immers steeds verder terug in do his torie en het aantal dergenen die dat verleden bewust hebben meegemaakt, neemt dagelijks af. Bovendien is er in deze rumoerige en rusteloze tijd niet zoveel gelegenheid tot herdenken en stil-zijn: we zijn met allerlei zaken bezig, vaak zo Intensief dat we zelfs in ogenblikken van rust verstolen op 'net horloge kijken. Maar toch. soms is er onverwacht een moment waarop dat verleden in alle hevigheid aanwe zig is. .Alsof de tijd heeft stilgestaan", zegt men dan. Een uitdrukking die op een bijzondere tijdservaring duidt: men bevindt zich in het heden, maar door de een of andere oorzaak wordt men zich het mede-beleefde verleden scherp bewust; reeksen gebeurtenissen uit dat verleden spelen zich gelijktijdig in het bewustzijn af. de gepasseerde tijd is onverwacht teruggekomen. Begin deze week, dwalend door een boekhandel in Rotterdam, kregen we een uitgave in handen van een boek,,geschreven door de grote Joodse denker Martin Buber. Het was een oorspronkelijke uitgave uit 1936, ver schenen in Berlijn bij de joodse uitge verij Schocken, nog geen Jaar nadat in Neurenberg de 'rassenwetten' voor het Groot-Duitse Rijk waren afgekon digd. Twee jaar la ter zou deze uitge verij worden ver nield in de beruch te 'kristal-nacht', de nacht waarin meer dan zevenduizend joodse winkels wor den verwoest, synagogen in vlammen opgaan en twintigduizend joden van hun bed worden gelicht en gearres teerd. Vermoedelijk is dit boek van Buber een van de iaatste uitgaven, die Schocken heeft kunnen verzorgen; kor te tijd later wijkt hij uit naar Jeruza lem. Op het moment dat Bubers boek verscheen begon de catastrofe lang zaam haar dreigende gestalte aan te nemen, al bevroedden slechts weini gen hoe gruwelijk zij uiteindelijk wor den zou. Merkwaardig; bijna veertig jaar later ligt ergens in een Nederland se boekhandel nog dat boek; zoals des tijds verschenen op de grens van de ondergang. S~\p zo'n moment lijkt het inderdaad alsof 'de tijd stilstaat'. Het boek bevat een reeks opstellen over de ver taling die Buber en Franz Rosenzweig in de twintiger jaren van het Oude Testament lieten verschijnen. Die ver taling was een monument, geschreven in voortreffelijk Duits en in nauwe overeenstemming met de grondtekst. Over die vertaling kon echter ln 1936 in Duitsland al bijna niet meer wor den gesproken- In een geschrift aan de Duitse joden moest Buber terzelf der tijd erkennen, dat de Duitse joden geen enkele zekerheid meer was ge laten- .JEr is geen ruimte meer. waar in wij met anderen kunnen spreken, met ons is geen dialoog meer moge lijk". Een nacht van smart en zorgen brak aan, een nacht waarop slechts weinigen een morgen verwachtten. Korte tijd later begon Hitier zijn ver overingsoorlogen en bezette hij vrij wel geheel Europa. De boekhandelaar, die ons deze week zag bladeren in dat verdwaalde exemplaar, knikte en zei: „Toen dat uitkwam moest het alle maal nog beginnen. Er zullen maar weinig Duitsers zijn geweest die het destijds hebben durven kopen. Stel Je voor; een bundel opstellen over een joodse vertaling van het Oude Testa ment. Een dergelijk boek was besmet en vijandig". Bijna veertig jaar zijn voorbijgegaan sinds uitgever Salman Schocken in Berlijn op de grens van de onder gang dit boek uitgaf, daarmee de af sluiting tot stand brengend van de eveneens door hem verzorgde bijbel vertaling van Buber en Rosenzweig. Inmiddels is het geschreeuw van Hit- Ier al jaren verstomd, maar Bubers bijbelvertaling is herdrukt in de na oorlogse jaren. In 1953 kreeg hij de vredesprijs van de Duitse boekhandel en in 1963 de Erasmusprijs. Buber overleed in 1965 in Jeruzalem. Hij be hoorde tot die Israëli's, die vanaf het eerste moment regering en volk van Israel hebben gewezen op bun verant woordelijkheid jegens de Palestijnse vluchtelingen; ook in het land der vaderen legde hij hoge maatstaven aan In Europa heeft hij een stempel gedrukt op het geestesleven in een tijd. waarin onverlaten poogden zijn stem en die van het joodse volk defi nitief het zwijgen op te leggen. Deze losse opmerkingen staan in slechts verwijderd verband met de vierde en de vijfde mei in Neder land. We kwamen er op omdat bladerend en lezend in het hierbedoel- de boek van Buber ons een zin trof van grote actualiteit; „De huidige mens kent geen begin en geen eind, hij kent zijn oorsprong en zijn doel niet meer", schreef Buber in de jaren tussen de beide wereldoorlogen. Is dat nu zoveel anders? De korte spanne tijds, waarin gisteren de doden wer den herdacht, dwingt tot vragen naar het doel van het bestaan. Diegenen die tussen 1940 en 1945 hun leven durfden te riskeren en voor het vuurpeloton vielen, kenden een doek Is dat er nog altijd? President Georges Pompiduo en kanselier Willy Brandt zullen elkaar op-21 en 22 juni in Bonn ontmoeten voor hun half-jaariiikse besprekingen, aldus werd vrijdag uit officiële bron nen vernomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1