Brandweer van Goes wil nu maatregelen tegen hinder van het publiek Wereldoriënterend onderwijs nieuw in werkplan RPCZ NORIT BOONE Witte substantie op Westerschelde bleek belucht PZEM-water „Bewerkers fosfaatslakken in Sloegebied hebben met normale achtergrondstraling te maken" Afscheidsavond Noordieren groeide uit tot groots feest 2 ALMANAK Afgewerkte olie in kanaalarm bij Sluiskil RUIMTE VOOR PROJECT INTEGRATIE K.O.-L.O. uiiUbRiUEK Aardenburgs duo blijft aandeel in schietpartij ontkennen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 MEI 1973 MINDER OPVALLEND ALARMSYSTEEM AANLEIDING: ERNSTIGE PROBLEMEN BIJ BRAND IN DE BINNENSTAD GOES De Goese brandweer over weegt maatregelen te treffen, die moeten voorkomen dat het publiek de werkzaamheden van de brandweer mannen bemoeilijlct- Zo wordt er aan gedacht, om wat aan het alarmerings systeem (commandant D. Taekema: „We zullen proberen minder lawaai te maken als we uitrukken") te sleute len. Daarmee hoopt de brandweer te bereiken, dat nieuwgierigen niet on middellijk op een brand worden geat-! tendeerd. De aanleiding: de ernstige I moeilijkheden, die het Goese brand-! weerkorps dinsdagavond ondervond, bij de bestrijding van de brand in een meubelzaak van Sinke de Graag aan de Lange Vorststraat. Zoals gemeld, konden de brandweerwagens zich nau welijks een weg banen door het toege stroomde publiek, en werden brand slangen kapot gereden. Woensdag is het in de brandweerka zerne een veel besproken onderwerp geweest. Commandant Taekema: „We t konden in het begin echti niets doen. Het publiek wilde gewóón niet Kliste ren. Wij kunnen het niet genoeg zeg gen: mensen, laat ons er toch door. Anders gebeuren er vandaag of mor gen beslist ongelukken". Een onderzoek dat woensdag naar de oorzaak van de brand is ingesteld, heeft weinig posiiilefs opgeleverd. Vol gens hoofdinspecteur j. L. de Rave van de gemeentepolitie in Goes, is het aannemelijk, dat de felle uitslaande brand is ontstaan na een kortsluiting. „Maar met zekerheid zullen we dafi nooit kunnen vaststellen. De zaak is finaal uitgebrand. En dan is het bijna Kinderkoor zingt ot> Henry Dunant Het kinderkoor van de Nederlandse hervormde kerk te Wemeldinge zingt vrijdag op het Rode-Kruisschip 'Hen ri Dunant'. Het schip ligt dan in Wolphaarlsdijk, Het koor dat uit vijf tig kinderen bestaat zingt onder lei ding van mevrouw J. M. Bretveld- Veerhoek. Ik ben het grootste tcgclmcrk van Europa: IL RAGNO (DE SPIN). Mijn kollektie vloer- en wandtegvls ligt exclusief te kijk in de showroom van BOONE. Kom eens kijken. (Êk ,f\ BOCWUYTERULEX korendijk 20 middelburg telefoon 01180 4951 -eeuwse Telefoon Hei fenomeen telefoon kan soms knap lastig zijn. Dat ondervond een inwoner van Breskens, die 's nachts om vier uur het PTT-kastje hoorde rinke len. Toen hij zich duidelijk had aange kondigd sprak de man aan de an dere kant van de lijn: ,.U bent de verkeerde. Sorry dat ik u wakker heb gemaakt". ..Geeft niet", antwoordde de Bres- siaander. „ik moest toch uit mijn bed. want de telefoon ging". Koffieconcert harptrio in De Halle, Axel AXEL In het cultureel centrum "De Halle' in Axel geeft het Nederlands Harptrio zondag aanstaande een kof fieconcert. Het trio, bestaande uit Jo ke Wiliing-Brethouwer, harp. Pieter Odé, fluit en Hiu Kian Pin. viool, speelt werken van J- J. Quanta (1697- 1773), C. Saint-Saens (1835-1921), Ka- zuo Fukushima (1930), Jacques Iber (1890-1972) en Jean Michel Damase (1928). Het concert begint om 12 uur. iets te kunnen vin- Personeel Over de omvang van de schade kon men woensdag ook nog weinig meede len. Het gaat in elk geval om enkele honderdduizenden guldens. De geblar kerde ruïne van wat eens een fraaie meubelwinkel was, zal volledig moe ten worden afgebroken. De eigenaar hoopt) zo snel mogelijk op dezelfde plaats een nieuwe zaak te kunnen bouwen. De tien personeelsleden die er werkten, zijn in een andere winkel van de firma Sinke de Graag ingezet. De omringende panden zijn ook be schadigd: er is wat waterschade, de verf is afgebladderd en door de enor me hitte die de vuurhaard verspreidde sprongen enkele ruiten. Hoe hoog de ze schadepost is, zal volgens hoofdin-i specteur De Rave uitgemaakt moeten worden door de verzekeringsexperts. Brandweercommandant Taekema ge- j looft dat het wel zal meevallen. „De schade aan de belende percelen is gering. Als het meer dan drieduizend gulden is, dan is het veel". GROTE VALHOOGTE OORZAAK SCHUIM KOELWATER NOG NIET VERWARMD VLISSINGEN De witte sub stantie, die sinds het afgelopen weekeinde in de monding van de Westerschelde werd aangetroffen, is afkomstig van de kernenergie centrale van de PZEM te Borsse- le. Werktuigkundig hoofdinge nieur van de kerncentrale, ir. Tik tak, deelde dit mee: „We pompen hier koelwater rond, dat via een drempel terug in de Westerschel de komt. Vooral bij laag water is er door de grote valhoogte van het water een intensieve beluch ting, waardoor schuim ont staat." De heer Tiktak vertelde, dat bij wijze van proef water door de condensors van de kerncentrale wordt gepompt: „Er gebeurt ver der nog niets met het water, het wordt ook niet verwarmd. Ik ver moed, dat organische bestandde len er voor zorgen, dat het schuim lange tijd op het water blijft drijven. Ik zie hier vanaf de plaats waar wij lozen een lange schuimstreep in het water." De heer H. Eedens. rijkshaven meester Westerschelde, en de rijkspolitie te water konden bij navraag woensdagmiddag nog niets met zekerheid zeggen over de herkomst van het als substan tie omschrecen schuim. De heer Eedens zei wel te hebben verno men, dat de mogelijkheid aanwe zig was, dat het water afkomstig was van de PZEM-kerncentrale, maar zekerheid had hij daarover met. Bij de rijkspolitie te water in Wemeldinge vertelde men, dat er over de herkomst van de witte substantie nog niets bekend was. Een woordvoerder van de rijks politie te water zei, dat over de zondag door de RP-64 genomen monsters nog niets bekend is: „Gebruikelijk is, dat deze in het Riza-laboratorium te Delft wor den onderzocht, maar meestal is het een hele lijdensweg voor we daar iets van weten." Bejaarde fietser gewond bij botsing VLISSINGEN Woensdagmorgen omstreeks acht uur Is dc 84-jarige fietser W. R. uit Vlissingcn bU een aanrijding met een bromfietser op de hoek Koudekerkscweg-Sottegemstraat gewond geraakt- W. R. reed over de Koudekerkseweg en wilde linksaf de Sottegemstraati inslaan op het moment dat de brom fietser, J. C. S. uit Vlissingen, hem wilde passeren. R. smakte tegen het wegdek en liep onder meer een zware hersenschudding op Per ambulance werd hij overgebracht naar het zie kenhuis te Vlissingen. Politie voert controle uit op lawaai brommers HULST De rijkspolitie te Hulst voert in de loop van de komende da gen controle uit op overtollige ge luidshinder van bromfietsen. Tegen bromfietsers die teveel lawaai produ ceren wordt, proces verbaal opge maakt. ANTWOORD MINISTER RADIOACTIVITEIT HOECHST: STRALING SLOEGEBIED HETZELFDE ALS IN DE REST VAN NEDERLAND (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het is niet waar, dat mensen die In het Sloegebied werken, wegwerkers en boeren, die fosfaatslak ken gebruiken, driemaal zoveel radio activiteit te verwerken krijgen als in Nederland maximaal toelaatbaar wordt geacht. De achtergrondstraling is in het Sloegebied niet anders dan elders in Nederland. Dal heeft de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne geantwoord op vragen die de Tweede-Kamerleden mevr. Epema- Brugma en Roels (beiden PvdA) enke le weken geleden stelden over de theti radioactiviteit van de fosfaatslakken.i die Hoechsl NV in Vlïssingen-Oost als' afvalprodukt levert. De minister zet uiteen dat het hoog-j ste stralingsniveau (circa 200 micro- röntgen per uur) is gemeten op een berg fosfaatslakken op het terrein van, Hoechst NV. Wie 2000 uur per jaar op de slakkenberg zal werken, zal per jaar een stralingsdosis van 400 milli- rem oplopen. Uit verdere meetresulta ten blijkt, dat waar overal elders slakken aanwezig zijn de stralingsdo sis aanzienlijk lager blijft. Bij het gebruik van de slakken als onderlaag voor geasfalteerde wegen kon boven het wegdek een exposie-t.empo van 40 microroentgen per uur worden geme ten; boven een dikke laag onafgedekte slakken bedraagt het exposie-tempo rond 80 microröntgen per uur. De minister: „De hieruit voortvloei ende slralingsdoses staan echter, even als die gegeven worden in het kader van een medische behandeling, los van de internationaal aanvaarde norm van 500 millirem per jaar voor indivi duele leden van de bevolking of 170 nullirem per jaar voor grote groepen van de bevolking, aangezien dit doses betreft, die per jaar ontvangen mogen SCHELDEKWARTIER TE VLISSINGEN: ONGEDWONGEN OP DE DANSVLOER VLISSINGEN Ue afscheidsavond van de Noordierse kinderen, die woensdagavond in het 'Sclieldekwar- tier' te Vlissingen werd gehouden, is uitgegroeid tot een groot feest. Op bepaalde momenten dansten gastou ders, organisatoren en jeugdige inwo ners van Belfast zeer uitbundig en ongedwongen door elkaar op de dans-; vloer van de Glaszaal- De afscheidsavond begon op zeer waardige wijze met een toespraak van mevrouw M. Westerhouc-Van üparrentak, echtgenote van Vlissings eerste burger en voorzitster van het comité Zeeland helpt Noord-Ierland, dat de groep van tachtig kinderen naar deze provincie liet komen. Bij de bijeenkomst waren vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van Borsele en Vlissingen en enkele ande re genodigden aanwezig. „Ik kan nau welijks geloven dat onze Ierse vrien den hier nu bijna drie weken zijn. Ik denk dat dat komt door het feit dat jullie jongens en meisjes zulke gewel dige meewerkende gasten zijn ge- .wjsést," zei mevrouw Westerhout te gen de Noordieren. Ze sprak de hoop uit dat men een tevreden gevoel en een goede indruk zou hebben van dit land. Ze prees de gastouders, de in stanties en de vele vrijwilligers, die deze vakantie hebben mogelijk ge maakt. Een speciaal woord van dank sprak mevrouw Westerhout aan het adres van de heer G- Brandt, die het initiatief heeft genomen Hot de actie. Namens alle comité-leden zette ze de echtgenote van de initiatiefnemer in de bloemetjes. Bloemen Na een optreden van het groot Vlis sings majoretten peloton, dat werd begeleid door het combo Johnny Brinkliaus, dat samen met het River Side Combo het muzikale gedeelte van de avond verzorgde, werden de kinderen verzocht de zaal te verlaten. Terwijl de Ierse gasten op de gang verbleven vroeg men de gastouders op'de dansvloer te komen. Even later kwamen de jeugdige gasten ieder met een bos bloemen voor het gastg terug. Verder trad de volksdansgroep Vlis singen op. De gilletjes, die men ttij- dens de buitenlandse dansen slaakte, werden al snel door de kinderen uit Ulster overgenomen. Na een uitbundig dansfestijn voerde landelijk coördina tor van de acties, Onno de Haan, het woord. Hij roerde de waarde van de vakanties aan, 'en zëi tè' ho'pén dati er spoedig meer zullen volgen, ook in Zeeland. Verder staan er acties op In het bijzonder werd nog genoemd de financiële motor achter de actie, de heer W- Hoogerdijk. Overigens hadden de Ierse kinderen woensdag nog wel een programma af te werken. De groep, die in Vlissingen is gehuisvest, ging eerst naar het zeehospitum 'Zonneveld' te Oosllkapel- le, waar ze onder meer samen met de gehandicapte kinderen speelden. Daarna werd paardgereden op de ma nege De Eendracht' te Serooskerke. De Heinkenszandse groep ging op uit nodiging van het comité te Kortgene een dagje naar die plaats aan het Veerse Meer. De leiding daar was in handen van mevrouw J. Weber. Beker De Noordierse jongens voetbalden te gen twee Kortgeense elftallen. Omdat ze de eerste wedstrijd wonnen kregen ze een beker, die ze echter 's avonds als blijk van waardering overhandig den aan hun coach, de heer P. van der Linden uit Heinkenszand. Voorts maakten de kinderen een rondvaart over het Veerse Meer. Ze gingen onder meer naar Colijnsplaat, waar ze de vismijn bezochten. Op de foto: Tijdens de afscheidsavond in het 'Scheldekwartier' te Vlissingen boden de Ierse kinderen aan hun gastouders bloemen aan. In het midden een. van de gastouders in Zeeuwse kleder dracht), mevrouw C. Goense uit Hein kenszand. (Foto PZC). SLUISKIL Door het overstromen van een drijvende bak is woensdag avond een aanzienlijke hoeveelheid af gewerkte olie terechtgekomen in het water van de noordelijke kanaalarm bij Sluiskil. In de loop van de avond was liet olieveld toegenomen tot onge veer 70 meter lengte over de gehele breedte van de kanaalarm. De patrouilleboot 'Othene' van de rijkshavendienst te Temeuzen heeft omstreeks 10 uur (het uitstromen van de olie was toen al grotendeels ge stopt) een begin gemaakt met het spuiten van chemische bedrijdingsmid- delen. Bij draaiende wind bestaat de mogelijkheid dat de olie in het kanaal Gent-Temeuzen terechtkomt. De drij vende bak is in beheer bij de firma Ribbens uit Temeuzen, die gister avond al een begin heeft gemaakt met het leegmaken van het gevaarte. Ver moedelijk is de bak door de zuiging van een passerende schip slagzij gaan maken, waardoor de olie uit enkele gaten is gaan stromen. De bewoners van de kanaaloevers in Sluiskil heb ben door het gebeurde nogal wat stankoverlast ondervonden. SCHOOLADVIESSECTOR HEEFT GERINGE PERSONEELSBEZETTING MIDDELBURG Het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland heeft het werkplan voor het cursusjaar 1973- 1974 aan alle basis- en kleuterscholen, alsmede aan alle schoolbesturen in Zeeland, toegestuurd. In het werkplan is een grote plaats ingeruimd voor het project integratie kleuter- en basis onderwijs. Als nieuw onderwerp staat op het programma wereldoriën terend onderwijs. Het project musi sche vorming, dat vorig jaar door verschillende omstandigheden geen doorgang kon vinden, is opnieuw in de activiteiten van het RPC opgeno men. De cursus voor het wiskunde onderwijs op de basisschool zal met ingang van het nieuwe schooljaar worden verzorgd door de beide peda gogische academies te Middelburg. In het begeleidend schrijven zegt de directeur van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland, drs. C. J. P. M. van Etten ondermeer, dat het voor de scholen aanbeveling verdient om slechts aan één project gelijk deel te nemen. Scholen die geïnteresseerd zijn, kunnen in het nieuwe cursusjaar gebruik maken van de diensten van consulenten, die gedurende de school tijd advies en hulp kunnen bieden bij de verschillende projecten met betrek king tot de praktische toepassing. Voorts vestigt de heer Van Etten er in zijn brief de aandacht op, dat „door de geringe personeelsbezetting binnen d- schooladviessector de dienstverlening door de psycholoog en de remedial-teacher voorlopig nog be perkt zal zijn", dat wil zeggen in hoofdzaak binnen de projecten. Voor hulp en advies door de genoemde functionarissen buiten de projecten worden de mogelijkheden momenteel bekeken. Nadere richtlijnen hierover zullen op korte termijn worden gege ven- Naast de projecten wereldoriën terend onderwijs en musische vor ming, zal het project voortgezet lezen worden gegeven, dat uit twee deelpro jecten bestaat: niveau-lezen en pluri- form-lezen. Integratie Het integratieproject kleuter- en basis onderwijs bestaat uit vijf deelprojec ten, namelijk aanvankelijk lezen voor het kleuteronderwijs, systematische begeleiding van het jonge kind, syste matische begeleiding van de oudste kleuter, uitbouw en verdieping van deze systematische begeleiding en de uitwerking van het vervolg van het leesvoorwaardenprogramma voor het eerste leerjaar. De begeleiding van de leerkrachten van scholen die aan de projecten deelnemen zal plaatsvinden door middel van een aantal cursussen bui ten schooltijd, die ongeveer anderhalf uur duren. Daarnaast zal op verzoek van de scholen praktische begeleiding onder schooltijd worden gegeven door consulenten. Het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland houdt de ko mende twee weken een achttal bijeen-' komsten, waarop de medewerkers van het RPC een toelichting zullen geven op het nieuwe werkplan. Deze bijeen komsten, die bedoeld zijn voor het personeel van alle kleuter- en basis scholen en schoolbesturen in Zeeland zullen worden gehouden te Middel burg, Goes, Kruiningen, Tholen, Oost burg, Temeuzen, Hulst en Zierik- zee. worden als gevolg van de van de kernenergie, van ioniserende stralen uitzendende toestellen en van het gebruik van radioactieve stol- fen". In liet begin van de serie antwoor den zet de minister uiteen, dat de achtergrondstraling in liet Sloegebied zich niet onderscheidt van de achten grondstraling in de rest van Neder land. Dat blijkt onder meer uit een onderzoek dat is gedaan door bel rijksinstituut voor de volksgezond- iieid. Er komen ook wel variaties voor door het verscliil in bodemge steldheid. In huizen, boven wegen en In het algemeen op plaatsen waar zich minerale stoffen bevinden, wordt door de aanwezigheid van natuurlijke radioactieve stollen in deze mineralen een verhoogd stralingsniveau geme- Bij metingen in het Sloegebied werd op plaatsen, waar fosfaatslakken werden verwerkt, een verhoogd stra lingsniveau vastgesteld. Uit metingen, die werden verricht door de kernfysi sche dienst van het directoraat-gene raal van de arbeid, blijkt, dat de uitwendige natuurlijke straling in de omgeving van Borssele varieert van t tol 7 nuororöntgen per uur. m« enkele zeer plaatselijke uitschie ters. De minister maakt duidelijk, dat fosfaatmineralen altijd een geringe hoeveelheid uranium en dochterpro dukten van dit element, die bij het verwerken van mineralen vooral in de afvalprodukten achterblijven, bevat ten. Volgens een door de kernfysische dienst uitgevoerde analyse van fos faatslakken, afkomstig van Hoechst Vlissingen, bedroeg de specifieke acti viteit minder dan 0,0001 microcurie per gram. Deze waarden stemmen overeen met waarden, die in de litera tuur worden gevonden voor het urani- umgehalte in fosfaatertsen. Het urani- umgehalte in veel gesteenten ligt net zo hoog. In Nederland wordt volgens het radioactieve-stoffenbesluit kerne nergiewet een stof als radioactief aan gemerkt als de radioactiviteit meer bedraagt dan 0,002 microcurie per gram. De minister deelt ten slotte mee, dat bij de erlsverwerking in Neder land jaarlijks 800.000 ton slakken ont staan- Hiervan zijn circa 700.000 ton per jaar gebruikt bij de aanleg van de dijken in het kader van de Deltawer ken en circa 100.000 ton per jaar als ondergrond voor de wegenbouw. OOSTBURG De Aardenburgers C. L C. en W. V. blijven ontkennen iets te maken te hebben met de schietpartij in de duinen bij Nieuwvliet van vori ge week donderdag. Hoewel de verkla ringen van hun plaatsgenoot en fami lielid J. C. Tarzan' die hel mikpunt was van de schoten, gedeelte lijk bevestigd zijn door drie getuigen die het tafereel van enkele honderden meters afstand bekeken, zit er nauwe lijks vooruitgang in het onderzoek. Ook het feit dat een kogel in de auto van 'Tarzan' werd gevonden, maakt de politie niet veel wijzer omdat ook anderen die afgevuurd kunnen hebben. De officier van justitie mr, J. Blok. voor wie het Aardenburgse duo woensdag is voorgeleid, heeft hen tl evenmin bekentenissen kunnen ontlok ken. Wel heeft hij op basis van de verklaringen van Tarzan' en de drie getuigen de rechter-commissaris ge last een gerechtelijk vooronderzoek te laten instellen. Deze zal zich eventueel via een reconstructie van de wild westvertoning in de zaak gaan verdie pen. Het onderzoek van de politie heeft woensdag naast de herhaalde vergeefse verhoren geen nieuwe feiten aan het licht gebracht. De tw« familieden van Tarzan' zullen hoogst waarschijnlijk nog enkele dagen ir. hechtenis blijven. Aanleg rijksweg Rilland-Korteven aanbesteed DEN BOSCH (ANP) Negentien m genbouwbedrijven hebben ingeschre ven op de openbare aanbesteding van het wegvak Korteven-Rilland-Batl), door de rijkswaterstaat woensdagmor gen in Den Bosch gehouden. De hoogste inschrijver was het bedrijf J. C. Suijkerbuijk uit Hoogerheide is West-Brabant, met 12.700.00,-, laag ste Bos en Kalis uit Papendrecht, dis inschreef met August van Dijck-Peïï te Bergen op Zoom voor 8.897.200,-. VEEL BEWOLKING In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Meest matige oostelijke wind. Max. temp van 11 graden op de Wadden tot ongeveer 15 graden in het zuiden van het land- Tamelijk koud en vooral aanvankelijk regen: later meer zon. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 8 uur; min. temp.: van 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp-: van onge veer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 pn> Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 8 uur: min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal: max. temp.: van ongeveer normaal te1- 4 graden onder normaal; kans op e« droge periode van minstens 12 uur 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON EN MAAN onder 20-03 onder 22.5'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2