PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER: HUURKOOP WONINGEN AAN BANDEN LEGGEN Libanees leger raakte slaags met Palestijnen Bij provinciale waterstaat Zeeland vijf man sterke 'milieu-politie' actief Instemming met wetsontwerp HARDE ONDERHANDELINGEN KANDIDAAT-MINISTERS VERWACHT Vandaag in de krant... Grondstoffen Watergate Toetssteen HELFT ISRAËLI'S TEGEN PARADE Advies: algemene inenting tegen mazelen OPSPORINGSBEVOEGDHEID IN KADER VAN DE HINDERWET 216e jaargang - nummer 104 Donderdag 3 mei 1973 HET Nederlandse team dat het tweede wereldproject uitvoert voor de 'club van Rome' is tot de conclusie gekomen, dat de voorraden minerale grondstoffen op de aarde voor de eerstkomen de veertig jaar zeker toereikend zijn. (Pag. 3). DE New York Times deed giste ren nieuwe onthullingen in het Watergate-schandaal. (Pag. 13). Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 6, 7, 9 en 14. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3,13 en 19. Sport op pagina 14 en 15. Radio en Televisie op pagi na 17. Financieel nieuws op pagi na 19. de malafide gevallen", zei de heer Geurtsen. Hij bereikte dat de minister ook wel in de regeling wil opnemen dat de huurverkoper in gevallen waarin de billijkheid dat vereist een schadever goeding voor de bewoning van de huurkoper kan krijgen als het con tract nietig wordt verklaard. Verbeteringen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer is het van harte met de regering eens dat de woninghuurkoopschandalen van de laatste jaren zo snel mogelijk moeten worden aangepakt met een tijdelijke wet telijke regeling. Het wetsontwerp van minister Van Agt (justitie) kreeg woensdagmiddag dan ook grote steun in het parlement, terwijl verbeteringen van de rechten van de huurkoper, die door de fracties van PvdA en KVP werden voorgesteld, op een meer derheid kunnen rekenen. „Het jachtseizoen is bijna voorbij. De huurkoper is binnenkort niet meer vogelvrij", zei het KVP-kamerlid Du Qiatinier en een zeer groot deel van het parlement was het daarmee eens. De DS'70-fractie had evenwel vrij wei nig goeds over voor het regerings voorstel: „Voor de juristen een lekke re vette kluif, maar als hij is afgeklo ven blijft er voor de huurkoper wei nig meer dan een kaal hot", zei K. Keuning. Tot nog toe „kocht" de huurkoper ln veel gevallen een oude woning tegen een veel te hoge prijs volgens een contract, waarin keiharde voor waarden stonden die de huurkoper vaak met eens kende. Huurkoop is kopen op afbetaling, maar het huis wordt pas eigendom na enkele tiental len jaren als alle termijnen tot op de laatste cent zijn betaald. Overlijdt de huurverkoper (eigenaar) tussentijds of gaat hij failliet, dan staat de huurkoper op de keien en krijgt hij geen cent terug. De voorgestelde regeling brengt de kans op schandalen tot een minimum terug door voor te schrijven dat alle contracten notarieel moeten worden vastgelegd, als dat niet gebeurt kan de rechter te hulp worden geroepen. Als er een „wanverhouding bestaat tussen rechten en plichten" van de huurkoper, kan de rechter deze zaak rechtzetten. Voldoet de huurverkoper eigenaar niet aan zijn stringente plichten, dan kan de overeenkomst nietig worden verklaard, waarbij alle termijnen die al betaald zijn moeten worden terugbetaald. De WD-fractie gaf bij de behande ling van de tijdelijke regeling het meeste tegengas: „De regeling is nog een beetje te veel geschreven vanuit Na sterke aandrang van oppositie woordvoerder Stoffelen (PvdA), die voor veel van zijn denkbeelden steun kreeg van de KVP-fractie, wilde minis ter Van Agt nog enkele verbeteringen aanbrengen. Speciaal voor die huurko pers, die niet zo best thuis zijn in het juridische jargon (en dat zijn met name dan de buitenlandse gastarbei ders) zullen in de notariële akte de rechten van de huurkoper worden „vertaald". Het zijn juist woningzoe kenden die het minst draagkrachtig zijn die de laatste strohalm van huur koop grijpen, omdat ze geen huis „normaal" bunnen kopen of hu- Ook zal na aandrang uit de Kamer een taxatierapport van de woning ver plicht worden gesteld bij het aangaan van een huurkoopcomract. De minis ter was het met Stoffelen en Du Chatinier eens dat daarmee wel wat technische moeilijkheden rijzen, maar dat het toen van uitermate groot belang is voor de huurkoper om de kwaliteit van het pand te kennen. „Dat doe je bij dè koop van een tweedehandsauto toch ook?", riepen voorstanders van het taxatierapport uit. Ook al redeneerde Du Chatinier dat „de huurverkopers vaak opereren op de grens van recht en onrecht, van goed en kwaad", toch vond de meer derheid van de Kamer het nog niet wenselijk om de huurkoop totaal te verbieden, omdat dan een vrij grote groep woningzoekenden op straat zou komen staan. De kamerleden Keuning (DS'70), Van der Spek (PSP), Stoffe len (PvdA) en Van 't Schip (CPN) helden sterk over naar een algeheel verbod van huurkoop, maar met na-! me Stoffelen koos toch voor een verbeterde voorgestelde regeling. Vanmiddag zal over het wetsont-; werp, dat zeker een grote meerder- heid vóór zal halen, worden gestemd.' Dan zal de Kamer ook over een serie, wijzigingsvoorstellen stemmen. Daar- van zullen er vrij veel de eindstreep halen. JERUZALEM Een m de VS ge- l fabriceerde 203 mm houwitser en een 153 mm tank-kanon vervaar digd in Israël waren in Jeruzalem voor de pers te bezichtigen. Daar werd een repetitie gehouden voor de militaire parade op onafhanke lijkheidsdag op 7 mei. Vandaag vindt de generale repetitie plaats (Van onze correspondent) JERUZALEM De militaire parade die maandag ter gelegenheid van Is raels 25e onafhankelijkheidsdag zal worden gehouden, doet letterlijk en figuurlijk veel stof opwaaien. Uit het opinieonderzoek is gebleken, dat onge veer de helft van de Israëlische bevol king tegen het houden van deze para de is. De regering besloot het afgelopen najaar de parade te houden, eigenlijk bij gebrek aan een alternatief voor een passende viering van het 25-jarig jubileum. Het voorstel werd toen ge daan door de minister voor toerisme, Moshe Kol, die hierin een extra at tractie voor het toerisme zag. De minister van defensie stemde in de regering tegen! HEVIGE GEVECHTEN GEMELD BEIROET (UPI) Libanese soldaten en Palestijnse guerrilla strijders hebben woensdag hun ernstigste gevecht sinds hun om vangrijke schermutselingen van 1969 geleverd. Het Libanese op perbevel kondigde voor de hoofdstad een avondklok af en maakte bekend dat een ieder die in het bezit van een vuurwapen op de openbare weg zou worden aangetroffen, zou worden doodgescho- ONRUST ONTSTAAN BIJ D'66 EN DE ARP zen. De kans is dan ook aanwezig dat de antirevolutionairen het resultaat van de voorvergadering zullen afwij zen en zich met de CHU „zakelijk1" zullen gaan opstellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van justitie begint vanmorgen om 10.30 het gevecht tussen de tien progressieve en zes confessionele kandidaat-ministers voor het kabinet-Den Uyl over het re geringsprogramma. Het conclaaf, dat onder leiding staat van de beide formateurs, heeft als uit- gangspunt het werkdocument dat de informateurs Van Agt en Albeda hebben achtergelaten. Hete TeVCel iflüloed? hangijzers zijn vooral de grondpolitiek, de defensie, het huurbeleid en de omvang van de sociale verzekeringen. In politieke kringen wordt gerekend i op harde onderhandelingen, waarvoor men zich vooral bij D'66 en de ARP al tevoren heeft ingegraven. In beide i partijen overweegt men sterk weer af te haken als er te veel concessies moeten worden gedaan. Het is daar om niet uitgesloten dat de ministers- BEMANNINGSLEDEN VAN B-52 BOMMENWERPERS PROTESTEREN TEGEN BOMMEN OP CAMBODJA WASHINGTON (RTR) Minstens twaalf bemanningsleden van B-25 bom menwerpers die in Cambodja worden gebruikt, hebben schriftelijk bij Ame rikaanse congresleden geprotesteerd tegen de bombardementen. Zij hebben onder meer brieven gezonden aan de kantoren van senator William Fulbright, de voorzitter van de senaatscommisie voor buitenlandse betrekkingen, sena tor Edward Kennedy, senator George McGovem, de democratische presidents kandidaat in 1972 en senator Harold Hughes, een lid van de senaatscommis sie voor de strijdkrachten. Senator Fulbright die zes brieven heeft laten opnemen in de handelingen van het congres, heeft de namen van de schrijvers en de aanduidingen van hun eenheden weggelaten om hen te beschermen tegen eventuele vergeldingsmaat regelen van de luchtmacht- In een brief aan senator Kennedy schrijft een navigator: „Wij zijn slechts een leger van huurlingen dat uitsluitend vecht volgens willekeurige bevelen van onze president". Een andere briefschrijver verklaarde dat hij dienst had ge nomen om de VS te verdedigen en niet om te vechten voor bepaalde kleine landen die him problemen zelf niet tot een oplossing kunnen brengen. ploeg, zoals de heren Burger en Rup- pert die bijeen hebben gebracht, nog een wijziging zal moeten onder gaan. Het conclaaf zal in ieder geval een dag of twee nemen, zo is de schatting. Daarna bespreken de kandidaat-minis ters het resultaat met hun fractielei ders. die op hun beurt hun fracties raadplegen. Verwacht wordt dan ook dat het nieuwe kabinet niet voor eind volgende week zal kunnen worden beëdigd. De partijraad van de PvdA is schriftelijk gevraagd zich gereed te houden voor een bijeenkomst op kor te termijn om de resultaten van het overleg te bespreken. ARP Vooral in de ARP is nogal wat onrust ontstaan over het met zeven tegen vijf stemmen genomen besluit van de (niet voltallige) fractie om in afwachting van de voorvergadering het licht voor een kabinet-Den Uyl op oranje te zetten. Het partijbureau wordt bedolven onder negatieve reac ties. Vrijdagavond bespreekt het par tijbestuur de situatie. Inmiddels wordt de lijn-Aantjes nu door de helft van de fractie afgewe- In D'66 maar ook bij de linkervleu gel van de PvdA. bestaat de vrees dat de confessionelen te veel invloed op liet beleid van het kabinet-Den Uyl zullen krijgen. Er is nogal wat wrevel over de kandidatuur van de KVP'ers Westerterp voor verkeer en water staat en Brouwer voor landbouw. Brouwer wordt gezien als de man die (Zie slot pagina 3 kolom 4) DEN HAAG (ANP) De gezond heidsraad is van mening dat ons land moet overgaan tot algemene inenting tegen mazelen van jonge kinderen in de twaalfde levensmaand. De vaccins die nu in ons land worden gemaakt kunnen dienst doen bij deze inenting. De gezondheidsraad heeft dit. ver klaard in een advies aan de minister van volksgezondheid dr. Stuyt. Het rapport is samengesteld door een commissie onder leiding van prof. dr. J. van der Veen uit Nijmegen. Twaalf Libanese soldaten zijn gedood en 40 gewond. Tenminste zeven bur-, gers hebben schotwonden opgelopen- Ze werden opgenomen in het acade misch ziekenhuis van de Amerikaanse universiteit in Beiroet. Aan Palestijnse zijde sneuvelden 19 commando's, terwijl 89 werden ge wond. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie verklaarde vanuit de Syrische hoofd- stad Damascus, dat het Libanese leger zonder geprovoceerd te zijn Palestijn se vluchtelingenkampen had aangeval len. Het Libanese ministerie van de fensie daarentegen deelde mee dat de gevechten woensdagochtend vroeg be gonnen toen het leger onderhandelde over de vrijlating van twee soldaten die door "gewapende mannen' ontvoerd waren. In de vooravond van woens dag werden de ontvoerde mannen in vrijheid gesteld. Hert Libanese leger en het Palestijnse verzet besloten gemengde patrouilles in te stellen om aan de schermutselin gen een einde te maken. Het besluit daartoe werd genomen ten huize van Karna! Joemblatt. voorzitter van de progressieve socialistische partij, tij dens de bijeenkomst waarop Pales tijnse vertegenwoordigers de vrijgela ten Libanese soldaten aan het Libane se leger overdroegen. De conunan- dant van de Palestijnse verzetsbewe gingen. Yasser Arafat, stond woensdag I permanent in verbinding met de Liba nese regering, teneinde een staakt-het- vuren te bereiken. Israël In Israëlische militaire kringen ver wacht men niet dat het Libanese leger het tot een algemene confronta tie zal laten komen met de Palestijnse Fedayeen- „Over een paar dagen zal er wel weer een compromis worden gesloten." zei een militaire zegsman. Al zou het Libanese leger het niet tot zo'n confrontatie laten komen als ln Jordanië in september 1970, wel wordt verwacht dat het Libanese le ger gedwongen zal zijn steeds vaker en drastischer in te grijpen, aangezien de Palestijnse commando's hun acties richten tegen voor Libanon vitale eco nomische belangen, zoals de olie. Jjantlrjn GERICHT OP STORTPLAATSEN EN BEDRIJVEN MIDDELBURG Bij de provin ciale waterstaat van Zeeland is een soort 'milieu-politie' ge vormd. Het vijf man sterke team heeft opsporingsbevoegdheid ge kregen ten aanzien van zaken, die niet stroken met de eisen van de hinderwet. Daarbij wordt met name gedacht aan het toe zicht op vuilstortplaatsen, maar daarnaast geeft de opsporings bevoegdheid het 'milieu-team' de mogelijkheid hinderwets-contro- le uit te oefenen in Zeeuwse be drijven. Dat laatste toezicht in Zeeuwse bedrijven is sinds medio september vorig jaar een taak van de provincie voor zover het gaat om zaken, die te maken hebben met eventuele luchtver ontreiniging: de wet op de luchtver ontreiniging artikel 98 namelijk bepaalt, dat gedeputeerde staten de hinderwetvergunning moeten verlenen voor bepaalde bedrijven. Omdat ook gemeenbesturen ambtenaren kunnen aanwijzen, die zich met het toezicht op de naleving van de wet op de luchtverontreiniging bezighouden, heeft provincie de gemeenten gevraagd overleg te plegen over een coördinatie op het punt van het toezicht op bedrijven. De 'milieu-politie' bij provinciale wa terstaat op grond van de hinderwet is in de eerste plaats in het leven geroe pen om het toezicht op de ongeveer vijfendertig vuilnisstortplaatsen ln Zeeland te verscherpen. Volgens een perscommuniqué van de provincie heeft een ondereoek duidelijk ge- i maakt, „dat de toestand waarin de: meeste vuilnisstortplaatsen in Zeeland verkeren, uit milieuhygiënisch oog- punt beslist onaanvaardbaar is". Te-i gen die achtergrond hebben gedepu-j teerde staten besloten ln de toekomst i meer mankracht van de provinciale waterstaat in te schakelen om met; name meer aandacht te kunnen schen 1 ken aan de vuilstortplaatsen: op ver zoek van het college heeft de minister van volksgezondheid daarom enkele maanden geleden vijf functionarissen aangewezen, die krachtens de hinder wet artikel 33 zullen toezien op de naleving van de in de hinderwet gestelde eisen. Bezetting Het team bestaat uit Ir. A. M. de Graauw (hoofdingenieur voor bijzon dere diensten), ir. G. Adema (inge nieur), en de heren W- Westhoek (wa terbouwkundige), G- H. H. Wisse (technisch ambtenaar eerste klas) en J. MondeeJ (waterstaatkundig ambte naar eerste klas). Het personeel, dat zich sinds de wet op de luchtveront reiniging van kracht is, bezighoudt met het toezicht in die sector omvat ir. Vi de Beijl (lid van de provinciale water staat), en de heren De Graauw, Ade-1 ma. Westhoek en Wisse. Ir. Adema verklaarde desgevraagd, dat de toestand op een aantal Zeeuw se vuilstortplaatsen onaanvaardbaar i is genoemd met het oog op onder meer de aanwezigheid van ratten en overlast van brandjes voor de omge ving- Volgens de hinderwet is ook. het storten van gevaarlijk chemisch: afval verboden. .De zaak moet nog uitkristalliseren, we zijn net op gang' gekomen". Hij wees erop. dat het provinciaal bestuur "probeert de ge meenten te bewegen de stortplaatsen te regionaliseren'. Ir. Adema: „Er zijn nog ongeveer vijfendertig stortplaat sen in Zeeland, een paar jaar geleden waren er nog vijftig. Het is moeilijk om voor al de kleine stortplaatsen afdoende veiligheidsmaatregelen te ne men; dat gaat beter door het grote aantal terug te brengen tot een klein I aantal grotere stortplaatsen". In dit j verband wees hij op de -voorbereidin gen voor de regionale vuilstortplaats;, voor Midden-Zeeland bij Borssele Gedeputeerde staten vonden water- staatsambtenaren met opsporingsbe voegdheid ook een zinvolle figuur in relatie niet de uitvoering geven van vergunningen van de wet op de luchtverontreiniging. De controle rende provincie-ambtenaren namelijk hebben in het kader van deze wet artikel 75 formeel alleen toegang tot die afdeling of installatie van bedrijven, waar luchtverontreinigende stoffen vrijkomen. Met een opsporings bevoegdheid op grond van de hinder wet op zak is er de zekerheid dat het team in het gehele bedrijf zal worden toegelaten en ook over het hele bedrijf informatie krijgt. Bedrijven Zie slot pagina 9 kolom 5) nieuws: de lijst van minis ters die aan het kabinet-Den Uyl gaan deelnemen en het jaarverslag van do presi dent van de Nederlandse Bank. Tussen beide zaken bestaat geen enkel verband, maar wel hebben ze nadrukkelijk met elkaar te maken. Zijlstra's jaarverslag geelt namelijk ln feite aan wat in de nabije toekomst de belangrijkste taak van de nieuwe regering behoort te zijn: de bestrijding van de inflatie. Nu wisten we dat alle maal wel, maar het trieste is dat niet zovelen meer in dit land zich daarover opwinden. Men spreekt zo makkelijk en zo vaak over 'inllatiebestrijdlnjr*. dat dit woord in de loop van de ach- tcrliggende jaren grondig versloten is geraakt. Niet echter bij dr. Zijlstra. In het verleden heeft men hem wel eens misprijzend naar aanleiding van vo rige zorgelijke jaarverslagen het 'orakel van de Nederlandse Bank' ge noemd. Een kwalificatie die allerminst op hem van toepassing ls: Zijlstra zet glashelder uiteen wat hij bedoelt. In zijn betoog is 'inflatiebes'rijdlng* geen versleten woord, hij geeft aan wat hij er onder verstaat en zorgt voor een soort 'program-in-hoofdzaken'. Zijn uiteenzetting komt er globaal genomen op neer. dat een schei ding moet worden gemaakt Pussen de werkelijke en de cijfermatige groei. Wanneer het Nederlandse volk uitslui tend de werkelijke stijging van het werkelijke nationale inkomen zou ver delen. zou daardoor geen inflatie ont staan: het zou im mers neerkomen op een verdeling van een werkelijk be staand stuk extra-koek. Met andere woorden: het is mogelijk een reële stijging van lonen, winsten, enz. te be reiken met een veel lager percentage dan nu wordt toegepast. Als dat zou gebeuren, ook bij de prijzen, zou de inflatie Inderdaad worden aangepakt. Het verschil namelijk tussen dit lage re (reële) en het huidige 'nominale) percentage is funest: het jaagt de in- flatiespiraa! geweldig op. Wanneer al le partners in het overleg over lonen en prijzen het daarover eens zouden kunnen worden, zou inderdaad de hui dige inflatiegraad sterk worden ver minderd. Zijlstra erkent overigens dat dit parallel terugbrengen van loon- en prijsstijgingen een uiterst moeilijke opgave is. In elke bedrijfstak ligt de situatie weer anders, al naar gelang van arbeids- of kapitaalsintensiviteit. relaties met het buitenland e.d. Toch zal moeten worden bestudeerd 'op welke wijze een dergelijke aanpak van de inflatiebestrijding kan worden ge- effectueerd'. aldus het verslag. Daar vooral ligt de relatie met het nieuwe kabinet. De aanpak die dr. Zijlstra aangeeft, vergt namelijk een grote bereidheid bij regering en be drijfsleven zowel vakbeweging als ondememersbonden om tot binden de en vérgaande afspraken te komen, een uitgebreid centraal akkoord. De president var. de Nederlandse Bank onderstreept de noodzakelijkheid daar van met een citaat uit een haast ver geten SER-rapport. uitgebracht in 1966. De Sociaal-Economische Raad waarschuwde toen voor de kwalijke gevolgen van een steeds toenemende inflatie en gaf daarbij blijk van een voorspellende geest. Er zou indien de inflatie niet werd beteugeld na melijk sprake zijn van 'onder meen: aantasting van de inkomensverdeling ten laste van 'vergeten groepen', specu latieve winsten en aantasting van de spaarzin. Bovendien zou een voortdu rende prijsstijging een sfeer van on rust scheppen, 'waarbij iedereen het gevoel heeft te kort te worden gedaan en de gevolgen van de prijsstijging op anderen tracht af te wentelen'. Dat werd zeven jaar geleden geschreven: het geeft exact de situatie aan. waarin we ons nu bevinden. Het accentueert tevens dat er een noodsituatie is ont staan. waaraan alleen forse maatrege len een eind kunnen maken. Wat nu betekent dat in de praktijk? In de eerste plaats dat de ver trouwensrelatie tussen vakbeweging en ondememersbonden behoort te wor den hersteld. De acties van de afgelo pen maanden en de daarbij bereikte resultaten maliën duidelijk dat het veelgeprezen 'conflictmodel' niet erg effectief is. Tegelijkertijd moet aan de kant van de regering het hete hang ijzer van de inkomensnivellering wor den aangesneden, het is principieel on juist dit over te laten aan het bedrijfs leven. Voorts behoren alle partners vakbeweging, ondernemers en over heid het er over eens te worden dat weliswaar alle sectoren een wezenlij ke bijdrage dienen te leveren tot de inflatiebestrijding. maar dat de meest kwetsbare groepen moeten worden ontzien: de lastenverdeling moet bil lijk zijn. De overheid zelf zal de moed dienen op te brengen ook te bezuini gen. dat wil tevens zeggen dat de po litieke partijen in het bijzonder de kamerfracties een wijze terughou dendheid behoren te tonen. Maar al te vaak is het parlement bereid te wijken voor druk van buiten: pressiegroepen hebben soms meer invloed dan de ka mer zelf we! wil erkennen. Tenslotte zal de overheid dienen na te gaan of haar beleidsinstrumentarium voldoen de is om de inflatie-machinerie onder controle te houden. Alles bijeen een omvangrijk en moeilijk tot stand te brengen pro gramma. Na alles wat er de laatste maanden is gebeurd, is het vooral de vraag of de verhoudingen in Neder land nog wel zodanig zijn dat de drie partners overheid, ondernemers, vakbeweging bereid zijn elkaar een redelijk vertrouwen te schenken. Dat is namelijk een eerste eis. Zijlstra wijst in zijn jaarverslag op de conse- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1