Plu- Slll Nieuwe onthullingen in Watergate-affaire HBS-b had zeer zware dag Laatste mijn van DSM staakt dit jaar de kolenproduktie Indonesië vreest ombuiging ontwikkelingsbeleid in IGGI NY Times: samenzwering in Witte Huis Gewapende mannen in VS gijzelden schoolkinderen Mazda duurder Waterschapslasten sterk gestegen "Vergeet alle zuigtrammelant maar met de Ruton Draaitopstofzuiger. BELGISCHE BINNENSCHIPPERS BLOKKEREN DE WATERWEGEN 3 DONDERDAG 3 MB 1973 PftOVINCIAlI ZIEUWSE COURANT 13 (Van onze correspondent) WASHINGTON Volgens een bericht in de 'New York Times' van woensdag beschikt het ministerie van justitie over bewijzen dat er in de hoogste kringen van het Witte Huis een samenzwering bestond om te voorkomen dat details over de Watergate-spionage- affaire zouden uitlekken. Bij deze samenzwering zijn volgens de Times' betrokken: ex-minister van justitie John Mitchell, de on langs afgetreden top-assistenten van president Nixon John Ehr- lichman en Bob Haldeman, Witte Huis-advocaat John Dean, die zijn ontslag kreeg, Mitchells tweede man in de commissie voor de herverkiezing van de president, Jeb Magruder, en nog een andere campagnefunctionaris, Fred Larue. Volgens de „New York Times" zijn de dagvaardingen van allen te ver wachten. De complotteurs zouden be sloten hebben dat. het uitlekken van de eigenlijke omvang van de spionage- zaak ten koste van alles voorkomen moest worden en besloten zij de gear resteerde inbrekers om te kopen om geen inlichtingen te geven aan de rechtbank die hen tenslotte veroor deelde.. De samenzweerders zouden de gear resteerden ook een amnestie van pre sident Nixon in het vooruitzicht heb ben gesteld wanneer zij zich aan de afspraak hielden en wanneer zij al enige tijd van hun gevangenisstraf sadden uitgezeten. Vermeld wordt niet in hoeverre de door hen toegezeg de presidentiele amnestie inderdaad doof president Nixon werd toegezegd, al doet de hoge positie van ieder van de complotteurs vermoeden dat de toezegging van amnestie geen loze belofte was. Uocern Senator George McGovern die vorig jaar als democratisch kandidaat bij de presidentsverkiezingen door Nixon werd verslagen, heeft de president geprezen omdat hij heeft toegegeven in de Watergate-zaak een fout te heb ben gemaakt. McGovern zei te gelo ven dat Nixon niet persoonlijk bij de| zaak betrokken was. Hij had achter kritek op het staatshoofd omdat Nixon hei had doen voorkomen alsof spionage typerend is voor de Ameri kaanse politiek. Het was McGovem eerste officiële verklaring over de Wa- tergate-kwestie sinds zijn r.ederlaa; van november jl. Hij sprak op een bijeenkomst van het Amerikaanse ge nootschap van dagbladuitgevers in Washington. McGovern zei dat het niet gemak kelijk is voor een president om een fout te erkennen- Hij noemde het van essentieel belang dat de president de geloofwaardigheid van zijn bewind volledig herstelt en verzekert dat dit bewind geen functionarissen meer telt die de wet hebben overtreden, de waarheid hebben verborgen of de ethiek van het ambtenarenkorps heb ben verraden. POMPIDOU EN HEATH WILLEN POSITIE JEGENS VS COÖRDINEREN PARIJS Het bezoek dat. zoals gemeld, de Britse premier Edward Heath op 21 en 22 mei aan Pompidou zal brengen, wordt in Parijs als een gemeenschappelijke poging omschre ven om de wederzijdse posities van beide landen tegenover Washington te coördineren. Het is dan ook beslist geen toeval dat de Britse minister president juist een tiental dagen voor Pompidou's ontmoeting met president Nixon zijn opwachting in Parijs zal maken. Het compromis dat de negen land bouwministers de afgelopen dagen op het nippertje in Luxemburg hebben weten te bereiken, acht Parijs toch nog een gelukkige factor voor het komende Frans-Britse rendez-vous. PEORIA (RIB) In Peoria in de Amerikaanse slaat Illinois hebben dinsdag drie grwapendr mannen onge. veer twee uur 200 dodelijk verschrik te schoolkinderen tusw-n de id en 14 Jaar in gijzeling gehouden. 7.IJ lieten hen ongedeerd gaan. MILIEU-TEKENWEDSTRIJD VOOR SCHOLIEREN DEN HAAG (ANP) Leerlingen de zesde klas van basisscholen kunnen deelnemen aan een teken- en affiche- wedstrijd, die de Nederlandse Vereni ging voor de Verenigde Naties en de- stichting Verpakking cn Milieu hebben georganiseerd ter gelegenheid van de 'wcreldmilieudag', 5 juni. In beide categorieën (tekeningen, indi vidueel en affiches, collectief) zijn prijzen uitgeloofd als reizen naar het buitenland, fototoestellen en cassette recorders. De opdracht van de deelne mers is: houd het milieu schoon, doe er zelf wat aan. De winnaars zullen in een televisieprogramma op 26 mei worden bekendgemaakt, ingezonden werkstukken zullen in de Flevohof en in de Haagse Bijenkorf worden ten toongesteld. Vorig jaar werd in Stock holm. onder auspiciën van de Verenig de Naties, een eerste internationale milieuconferentie gehouden. De eerste dag van deze conferentie, 5 juni, werd toen tot wereldmilieudag uitgeroepen. In de jury die de tekeningen en affiches zal beoordelen hebben naast' deskundigen ook enkele scholieren zit ting. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse importeur van de Japanse personenau to Mazda, Auto Place in de Binck- horst in Den Haag, heeft als laatste van alle Japanse automerken in ons land besloten tot een prijsverho ging. Alle typen, uitgezonden beide ty pen met wankelmotor en RX-3) zijn met ingang van 30 april jl met gemiddeld 2.5 procent duurder gewor den. De prijsverhogingen zijn het ge volg van gestegen loon- en materiaal kosten bij de Japanse autofabri kant. Peon i der EMM A-HENDRIK GAAT DICHT HEERLEN (ANP) „Nog.voor het einde van dit jaar zal door de onderneming op deze mijn de laatste kool worden gedolven, de laafëïé mijnwagen ondergronds worden gevuld en het laatste pro- dukttransport via de schacht paatsvinden. Wij zullen de laatste gevulde mijnwagen met het nodige respect naar boven brengen en een ereplaatsje geven met de toch wat pijnlijke zekerheid, dat ook al blijven de kolen in de energievoorziening een rol spe len—de Limburgse kolen zijn uitgespeeld". Dit verklaarde ir. H. W. Scbiffelers, hoofdingenieur van de mijn Emma- Hendrik, bij gelegenheid van de pre sentatie van het jaarverslag 1972 van de DSM (Nederlandse Staatsmijnen). De Emma-Hendrik, de laatste mijn van DSM. zal aan het eind van dit j3ar de produktie staken. Daarmee sluit het concern DSM na 70 jaar de mijnbouwperiode af. In haar glorietijd produceerde de mijn Emma ongeveer 2,5 min ton steenkool per jaar. Eens. in vol be drijf, werkten er ondergronds en bo vengronds tezamen 9.500 man. Nu werken er nog 3.600 mensen- Deze mijnzetei kwam als tweede miin m produktie. Met de mijn Maurits, die in 1968 gesloten werd, behoorde zij tot de grootste mijnen van Euro pa. Met de mijn Wilhelmina en Hen drik samen produceerde de Emma- Hendrik ongeveer tweederde van de totale Nederlandse produktie, ofwel circa 7,5 min ton steenkool per jaar. Daarnaast produceerden twee grote lcooksfabrieken gemiddeld bijna 3 min ton kooks per jaar. Het is in de mijnbouw niet mogelijk de oritwikke- ASSEN (ANP) De waterschapslas ten in Nederland zijn in 1972 met 13,5 procent gestegen. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de kos ten voor waterzuivering. Dit heeft de voorzitter van de Drentse water- schapsbond T. .1. Willems woensdag verklaard. Hij maakte zich op een vergadering van zijn bond ernstige zorgen over de financiële positie van de waterschappen. Waterwinning kan leiden tot uitdro ging van de bovenste grondlagen, zo verklaarde de voorzitter van de Drent- se waterschapsbond. Hij vertelde dat de laatste tien jaar het grondwater- Peil bij Emmen met rond vijf meter' is gedaald- lingen op de energiemarkt te volgen, aldus ir. Schiffelers. De andere pri maire energiedragers, met name stookolie en ook de van buiten de gemeenschapslanden ingevoerde indus triekolen. hebben nog niets aan con currentiekracht in hun prijsstelling verloren- Door de import van goedkope kolen Nixon en Brandt: „ATLANTISCHE SOLIDARITEIT" WASHINGTON (UPI, AFP) Ter afsluiting van hun besprekingen heb ben president Nixon en bondskanse lier Brandt ren gemeenschappelijk communique uitgegeven waarin verklaren dat ze vast van mening zijn dat de vrede en' voorspoed van hun Landen afhangen van het behoud en de versterking van de Atlantische soli dariteit. Brandt en Nixon zijn het volgens hun communiqué over eens dat de commerciële en monetaire onderhan delingen die door de deur staan, een politieke opgave van groot belang vor men waaraan beiden op een construc- t.iéve manier willen bijdragen. De betrekkingen binnen de Atlantische gemeenschap moeten zich zondag ont wikkelen. dat alle partners een hijdra- ge aan de bijdrage aan de gemeen schappelijke defensie leveren. Steeds toenemende samenwerking van de Eu ropese bondgenoten op dit stuk erken nen Nixon en Brandt als een noodza kelijkheid. De Verenigde Staten en West-Duitsland beloven op korte ter mijn te streven naar een Europese veiligheidsconferrentie 'die geleidelijk een einde maakt aan de verdeeldheid in Europa'. Brandt en Nixon blijken het erover eens te zijn dat de Duitse en Amerikaanse hulp aan Indochina 'niet volledig effectief kan zijn als de akkoorden van Parijs niet tenvolle en scrupuleus worden nageleefd. zijn de eigen kooks en kookskolen hun afzetmarkt bij de ijzer- en staal industrie nagenoeg kwijtgeraakt. De enige afnemers vary, betekenis zijn nog de openbare elektriciteitscentrales, die zich verplicht hebben om gedurende bepaalde tijd Nederlandse kolen af te nemen. Uit het prijsverloop in verge lijking met die van de alternatieve brandstoffen blijkt, dat op die enige overgebleven markt voor Limburgse kolen geen toekomst meer is", aldus de hoofdingenieur van de Emma-Hen drik. Aardgas gaat de plaats innemen van het kooksovengas van DSM, dat op gelijke prijsbasis als aardgas moet worden afgezet. Als het laatste produkt van de mijn Emma-Hendrik gedolven is. zal de bedrijfsleiding beginnen met de uit voering van het technisch sluitingspro gramma, „waarna het wel 1980 worden voordat alle consequenties sociale verplichtingen, mijnschade enz zijn uitgespeeld", zo verwacht ir.' Schiffelers. Het sluitingsbeleid is er op gericht het totale personeelsbe stand en in het bijzonder dat van de moeilijk plaatsbare middengroep te rug te brengen. Er resteert een grote groep ouderen, die op het moment van sluiting overbrugbaar is tot pensi oen, en jongeren (voor het produktie- proces noodzakelijk) die zonder grote problemen elders ondergebracht zul len kunnen worden. zij met hun buit naar de r-k St.- Cecilia-school. Zi; dron/en daar bin nen en dreigden een kind dood te schieten. Zij dwongen een onderwijzer de gestolen wapens uit hun auto te halen. De politie omsingelde het ge bouw en verzocht de mannen via luidsprekers de kinderen vrij te laten. Dit gebeurde tenslotte. Er werd daar na een vuurgevecht gevoerd waarbij een der mannen die probeerde te ontkomen, werd doodgeschoten. De andere twee gaven zich na enige tijd op raad van familieleden over. Aan de kant van de politie werd niemand getroffen. PEORIA, VS De St-Cecilia- school in Peoria Illinois, waar drie gewapende mannen onderwij- eend personeel en kinderen ander, half wur in gijzeling hebben ge houden. Een van de mannen werd tijdens een schietpartij met ae po litie gedood. Integratie beleid voor middenstand in kabinet bepleit DEN HAAG (ANP) Het overlegor gaan van de drie centrale organisaties van ondernemers in het midden- kleinbedrijf heeft in een brief aar deelnemers van de preconstituerende vergadering van ministers van het kabinet-Den Uyl de aanwezigheid be pleit van een bewindsman die de kabinetsopdracht krijgt het belang van het midden- en kleinbedrijf in het beleid van aUe departementen te inte greren. De brief van het overlegorgaan van het Koninklijk Verbond van Onderne mers. van het Nederlands Christelijk- en van het Nederlands Katholiek On dernemers verbond, verwijst de aan staande ministers naar een bij de, ■--- brief gevoegde nota die het orgaan ai eerder aan informateur dr. M. Rup-i pert heeft gezonden. In die nota heeft het overlegorgaan onder andere opge-, merkt dat het zijn inziens ook in het; nieuwe kabinet nodig is dat een be-| I? noemen j-_i «_J .Tanan Prari Andere opstelling Nederland onder drs. Pronk verwacht (Van onze correspondent) DEN HAAG In Djakarta wordt gevreesd dat het Nederlandse ontwikkelingsbeleid tegenover Indonesië belangrijk zal verande ren, wanneer de PvdA'er drs. J. P. Pronk, zoals wordt aangeno men, in het nieuwe kabinet-Den Uyl de portefeuille van ontwikke lingssamenwerking krijgt. van de organisatie op verzoek van Indonesië toebedeeld. Als het Neder landse beleid wordt gewijzigd. zoui Indonesië naar uit welingelichte bron wordt vernomen de IGGI, die op 8 mei weer in Amsterdam bijeen komt, willen verzoeken Nederland van deze taken te ontheffen. Djakarta aar- In de Indonesische hoofdstad wordt er rekening mee gehouden dat Nederland zich duidelijk anders zal gaan opstellen in het kader van de IGGI, de intergouvernementele hulpor ganisatie voor Indonesië van een aan tal rijke landen, die na de val van president Soekamo is opgericht de Indonesische economie op de been te helpen. De Nederlandse minister van ont- wikkelingssamenwerking is steeds voorzittr geweest van de IGGI-confe- land hebben plaatsgevonden. Het per manente secretariaat van de IGGI. waartoe behalve Nederland en Indone sië om enkele belangrijke landen de Verenigde Staten, windsman met ten kabinetsopdracht; tot integratie, bp voortduring het be lang van het midden- en kleinbedrijf tot gelding kan brengen bij net voor bereiden en uitvoeren van het beleid van alle departementen. Japan, Frankrijk, Engeland en Austra lië behoren, is ondergebracht bij he? Nederlandse ministerie van buiten landse zaken. (ADVERTENTIE) Geen stofje, pluisje of draadje ontsnapt de dans! Moeiteloos slokt de krachtige zuigmotor alles op. Moeiteloos volgt de slang vanuit de Draaitop al uw bewegingen. Moeiteloos glijdt de machine achter u aan. Moeiteloos wisselt u met één handgreep de stofzak. Wat 'n gemak. Elke- dag opnieuw! Onthoud wel even de naam: RuToh OPBRENGST KINDERZEGELS ZES MILJOEN zelt echter tot deze stap over te gaan. omdat Nederland zich daarna ook vrijer binnen de organisatie zou kun nen gaan opstellen- IGGI Bij de Pvw» heerst de mening dat Nederland destijds het voorzitter schap van de IGGI niet had moeten aanvaarden- De PvdA heeft wel steeds ingestemd met de aanwijzing van In donesië tot concentratieland voor de Nederlandse ontwikkelingshulp. De kwestie van de tienduizenden politieke gevangenen in Indonesië, die sinds jaren zonder berecht te zijn in gevangenschap worden gehoude. zal een belangrijke rol spelen bij de bepa ling van het toekoms'ige beleid tege nover Indonesië door het kabinet-Den Uyl. zo wordt in Den Haag aangeno- Kamer achter hogescholen utrecht (A\-p) De kinderpost»- graden theologische gelactie 1972 heeft 6.050.000 gulden opgebracht, een rekordbedrag dat 800.000 gulden hoger ligt dan de op brengst in 1971. Aan de verkoop van de kinderpostze gels en kaarten is meegewerkt door bijna 500.000 scholieren met hun Ieer-I krachten, duizenden leden van plaatse-j Jijke comite's en PTT-ers. Op de kirt-j DEN HAAG (ANP) In de tweede kamer leven geen bezwaren tegen het wetsontwerp waarin de mogelijkheid wordt geopend om de graden en ge tuigschriften van theologische hoge- njiuc coaaucs en rxi-en. op ue run-j scholen te erkennen Het gaat hier derpostzegels van vorig jaar stonden! om df" gereformeerde theologische ho- afbeeldingen van de prinsjes Willem- gescholen in Kampen en de christelij- Alexander, Johan Friso en Constan-j ke theologische hogeschool in Apel- tijn. Het vlotst van de hand gingen de doorn, alsmede om de r-k theologltfebe velletjes (blokken) postzegels, van werden er 2,7 miljoen verkocht, hetgeen een in guldens even grote toeslag opleverde. BOUWMEESTER-BOEK HAARLEM Drie nazaten uit de beroemde theaterfamilie der Bouw meesters, Tilly Perin-Bouwmeesler. Wiesje Bouwmeester en LUy van der Lugt Melsert-Bouwmeester, kregen woensdag in het Toneelmuseum te Amsterdam de eerste exemplaren van het boek, dat Simon Koster aan hun familie heeft gewijd. De 73-jarige auteur heeft drie jaar lang archieverl in binnen- en buiten land uitgeplozen om een werk samen te stellen dat niet alleen de kroniek is van de familie Bouwmeester, maar ook van een groot stuk geschiedenis van het Nederlandse toneel. Peter Lohr. voorzitter van de Vere niging van Schouwburgdirecteuren, zei in zijn toespraak bij de uitreiking dat de geschiedenis van de familie Bouw meester nu ontdaan is van allerlei fabels en dat het een goed beeld geeft van een periode, waarin de toneelspe lers „outcast waren van de maat schappij. die letterlijk en figuurlijk in eikaars armen werden gedreven". opleidingen in Tilburg, Amsterdam, Utrecht en Heerlen. Een theologische hogeschool komt voor erkenning in aanmerking als het niveau van het onderwijs gelijk staat aan dat van wetenschappelijke instel lingen die door het rijk erkend zijn (faculteit der godgeleerdheid van de vrije universiteit in Amsterdam of van de katholieke universiteit in Nij- Zeer moeilijk scheikunde-examen en opstel Met een zware slag heeft hbs-b gisteren de deur van het examen lokaal achter zich dichtgegooid. Het zat er op, maar men moest de kandidaten niet vragen hoe. De laat-ste beproevingen wogen voor hen wel zwaar: drie uur lang een loei-moeilijke scheikunde- examen en dan nog eens 2,5 uur voor het schrijven van een opstel. Inspiratie en transpiratie dus. De socialist Van Ooïjen diende dins dag tijdens de behandeling van het wetsontwerp een motie in waarin de regering werd gevraagd directe finan ciële steun te verlenen aan de algeme ne doopsgezinde sociëteit, vergelijk baar met het subsidie aan de Evange lisch Lutherse Kerk en de Remon strantse Broederschap- KVP. CHU. ARP. D'66 en PPR stemden met de motie in- Minister Van Veen van onderwijs be loofde over deze zaak spoedig contact te zullen opnemen met) zijn collega van financiën. De kamer stemt van daag over wetsontwerp en motie. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) Het merendeel van de Belgische binnen schippers is woensdag begonnen met een staking waarbij een aan tal waterwegen in het land volledig geblokkeerd werd. Zo is bij voorbeeld de Maas bij Namen afgesloten door afgemeerde of voor anker liggende schepen en ook op het Albertkanaal, het kanaal van Brussel naar Charleroi en op de Samber was geen scheep vaartverkeer mogelijk. De voornaamste motieven voor deze staking zijn de bezwaren die de schip- pets hebben tegen de methode van bevrachting van hun schepen en tegen wat ze noemen de oneerlijke concurrentie die hun door de Belgische spoorwegen wordt aangedaan. De schippersstaking die de instemming van de schippers- organisatie heeft is bedoeld „om de regering te alarmeren en om de publieke opinie aandacht te vragen voor de vaak treurige omstandigheden waaronder de schippers moeten werken en leven". Veel van de stilliggende schepen voer den woensdag een rode 'gevarenvlag'. De problemen bij scheikunde waren bovendien niet eens nodig geweest: het werk was te hoog gegrepen. Vol gens een leraar waren de opdrachten van liet niveau dat straks graag op het vwo gezien zal worden. Een ande re docent was ontevreden, omdat een paar onderdelen onvolledig geredi geerd waren, zodat verschiUende ant woorden mogelijk waren. Verder moesten reacties weergegeven worden die optreden in een proef waarbij kobaltII)chloride te pas kwam, maar kobalt is voor verreweg de meeste libs'ers een onbekend element. Dan kwam er nog een opdracht In het examen voor die enkele jaren geleden zelfs officieel uit het examenprogram ma werd geschrapt. En ten slotte werd ook nog ergens een nieuwe benaming gebruikt (benze- drinehydrochloride) zonder de oude, vertrouwde (zoutzure zout van benze drine) te vermelden. Al met al een aantal onelegante fouten van de centrale examencom missie. waarvoor de kandidaten be slist niet mogen boeten. De officiële normen die straks opgesteld worden, zullen daar rekening mee moeten hou den. Opstel Het Nederlandse opstel dat overi gens ook door de kandidaten van hbs- a werd gemaakt, moest weer een titl dragen die gekozen kon worden uit tien suggesties. Uit het onlangs ver-| schenen verslag van de experimenten,: die vorig jaar aan een beperkt aantal! scholen zijn ondernomen met het ge-I ven van gerichte stelopdracnten (naar| aanleiding van. onaerwerpstudies) in plaats van de traditionele opstellen, blijkt dat de opstellen de mindere zijn. „Veel traditionele opstellen wa ren door hun slechte kwaliteit een pleidooi voor afschaffing", aldus een; gecommitteerde. „De stelopdrachten i zijn vaak tenminste de moeite van het, lezen waard, de traditionele opstellen zelden", zegt een tweede gecommit teerde- Geen wonder dat steeds meer leraren Nederlands voor de nieuwe I vorm beginnen te voelen en jammer dat de regering er weer nauwelijks' geld voor (over) heeft. De hbs zat niettemin gisteren nogj meti de oude toestand; ziehier haar keuzerijkdom aan titels: Roken verbo den: De (zogenaamde) a-culturele j jeugd; Het toerisme; De waarde van; de geschiedenis: Gastarbeiders, een mooi woord... ook een mooie werke lijkheid?; Met alle geweld?; .Laat je! wagen staan": Met achttien jaar naar de stembus; Portret van ,J>e booze daad vliegt over duizend mijlen, de goede werken gaan de poort niet uit" (Leopold). Met hbs-a moeten we nog even gisteren nog boekhouden en bedrijfs leer II. Het werd een zeer klassiek I examen. .„Met wat inzicht best tel maken", aldus een leraar. Er moest nogal veel met converteerbare obliga ties gewerkt worden en dat is een geliefde bezigheid de laatste ja ren. Een paar opmerkingen nog: in op-| gave 1 werd gevraagd een intereslast ie journaliseren van twee opeenvol gende maanden, terwijl tussen bi maanden toch geen verschil zat; was dat om te misleiden? Dan stond er in ■opgave 3 een fout: „over 1972" moest zijn „over 1971", want je kunt toch geen winst uitkeren over een jaar dat nog niet afgelopen is. En last but not least: in opgave 3 waren de delen b, en d zo verbonden dat als je b fout maakte de twee andere automatisch ook mis moesten lopen; zulke samen hang is verwerpelijk, hoezeer men mders ook voor harmonie mag :ijn. Bij het vwo zaten gisteren twee :eer verschillende groepen examinandi :e zwoegen: 's morgens de mensen die wiskunde II in hun pakket hebben en s middags degenen met Grieks in hun ansel. Wellicht is aan geen van de 43 experimenterende scholen ook maar één kandidaat de hele dag aan het werk geweest. Een duidelijk voor beeld tan wat vwo en pakketkeuze wil zeggen: er ontstaan leerlingtypen die bijna eikaars antipoden zijn- Het wiskunde Il-examen was voor een leraar een „reden om blij te zijn; lekker op niveau en toch niet te zwaar". Deze leraar wilde dat wij op: deze plaats de centrale examencom-l missie een compliment' zouden maken Daarvan acte. Van alle eindexamen kandidaten kiest hooguit 20 procent wiskunde II. Daarbij heeft de leraar dan ook met de meest toegewijde discipelen te doen. Van hen mag je verwachten dat ze dit werk behoorlijk hebben volbracht- Dezelfden hebben vorige week vrijdag bij wiskunde I waarschijnlijk ook weinig moeite ge had, terwijl hun lotgenoten (die wis kunde I kiezen omdat de meeste uni versitaire studies dat nu eenmaal ei sen) toen al steunden van ellende. Xenofon De docent Grieks in het vwo is ook al een man met praktisch alleen nog maar jongelui voor zijn lessenaar die per se dat Grieks willen. Voor hen zal het stuk.ie Xenofon dat ze gisteren moesten vertalen wel niet te moeilijk zijn geweest. Nu was Xenofon voor de gymnasiast vroeger altijd de eerste Griek die gelezen werd, dus een mak kie na zes jaar. De gymnasiasten van de toekomst (en de „experimentelen" die gisteren geëxamineerd werden krijgen veel minder uren Grieks en voor hen is deze Xenofon bepaald nog wel eens een moeilijke man. Het stukje van gisteren was geno- men uit boek 8 van zijn Kyropaideia. de Opvoeding van Cyrus: Cyrus brengt op hoge leeftijd een bezoek aan zijn geboorteland Perzië, krijgt een droom dat 'nij spoedig zal sterven en bidt tot de goden. ..Een beetje een flauw verhaal", aldus een docent, die ervan overtuigd is dat de Griekse literatuur toch bepaald boeiend is. .Het zijn de Grieken Homerus en Plato, die de sfeer van net oude gym bepaalden; niet Seneca, Vergilius of Cicero". Vakmanschap is Meesterschap in de bekende beugelfles voordelen: 1 vers bier 2 geen opener nodig 3 plezierig op tafel ook in pijpjes en in tirmetjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 13