Zeeuws Museum dit seizoen met 'alternatieve tentoonstelling' Flinke uitbreiding 'Duinoord' Haamstede Het is niet alleen de make-up die'tem doet. CPN-bestuurder bezorgd over prijzen na EEG-compromis 'Het Zeeuws Orkest' samen met Louis van Dijk: jazz en symfonie bij elkaar IN APRIL 430 ZEESCHEPEN MINDER IN TERNEUZEN VYOB-JSDAG 2 MEI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DR. P. K. VAN DAALEN: „BEZOEKER AAN HET DENKEN ZETTEN..." 'STERREN KIJKEN' EN 'ZEE KIJKEN" MIDDELBURG „Het huidige mu seumbeleid dient te worden doorbro ken. Het alleen maar ophangen van schilderijen en uitstallen van voorwer pen is een ]!)e ceuwse gewoonte, die de bezoeker tot een eenvoudige consu ment maakt. Het museum dat met zijn tijd wil meegaan, moet er voor waken rich niet in dit stramien vast te wer ken. De bezoeker dient als hij dat natuurlijk ook zelf wil in het mu seum aan het denken te worden ge zet". Uitgaande van deze opvatting heeft de directeur van het Zeeuwse Museum in de Kanunnikenwoningen in Middel burg, dr. P. K. van Daalen, voor dit seizoen naast een drietal (toch weer) traditionele exposities twee evenemen ten op het programma gezet, die hij zelf aanduidt, als: 'alternatieve ten toonstellingen". Dr. Van Daalen: „Het is een poging om het alleen maar visuele bij het begrip: tentoonstelling' te doorbreken. De mensen moeten zelf de dingen bele ven. Wij het museum kunnen hen daarvoor het thema aanbieden. De be zoekers 'maken' daardoor zelf de ten toonstelling. Het geëxposeerde beperkt zich dan niet slechts meer tot een plaatje maar breidt zich uit tot een 'gedachte'. De twee thema's, die het Zeeuwse Mu seum zijn bezoekers aanbiedt zijn: ■Sterren kijken' en 'Zee kijken'. Men kan dat individueel of in groepen en op elk gewenst tijdstip gedurende het seizoen doen. Uitgangspunt voor deze projecten vormt het planetarium, dat in een van de zalen van het museum is te vinden. Dit planetarium op zich reeds een bezienswaardigheid werd in de ja ren 1782-1786 naar een ontwerp van mr. J. A. van de Perre vervaardigd door de Middelburgse uurwerkmaker Jozeph van den Eeckhout. Het plane tarium wordt gevormd door een kast waarin men als 'balletjes' de aarde en de vijf toen bekende planeten om de zon ziet wentelen. Met behulp van een vernuftig radarwerk draait de zon in deze miniatuur, evenals dat in werke lijkheid het geval is in ruim vijfen twintig dagen om zijn eigen as. De bezoeker of beter gezegd deelnemer aan de alternatieve expositie begint hier aan zijn theoretische voorberei ding. Hij bestudeert de stand van de planeten ten opzichte van de zon. Om theoretisch voldoende onderlegd te zijn, staan de deelnemer overigens nog andere middelen ter beschikking. - Het project wordt namelijk uitgevoerd in samenwerking met de technische bi bliotheek in Vlissingen, die zijn boe ken op het gebied van de astrologie graag aan de belangstellenden uitleent LEIDRAAD Directeur Van Daalen vervolgt: „Het Is de bedoeling dat de deelnemer na het waarnemen in ons planetarium vervolgens gedurende één uur s nachts de échte sterrenhemel 'ondergaat'. Wie daartoe de behoefte gevoelt, kan daar na zijn ervaringen opschrijven. Het staat hein of haar helemaal vrij wat verder met deze notities te doen: naar het museum zenden, bewaren of ge woon weggooien". P. K. VAN DAALEN' ...alternatief... De notities die het museum van de deelnemers ontvangt worden wellicht in een later stadium als bloemlezing geëxposeerd. De heer Van Daalen noemt het tweede project 'veel moeilijker'. Zonder met anderen te praten, dus alléén en zon der een woord op te schrijven moet men gedurende drie uur naar de zee kijken en daarbij de bewegingen van eb en vloed volgen. Ook al weer naar gelang de behoefte kan de deelnemer i zijn in deze uren opgekomen gedach- j ten opschrijven en vervolgens met zijn1 aantekeningen doen wat hem goed dunkt. De keuze van de projecten is niet ge heel willekeurig. Zowel het beschou wen van de planeten als de getijden beweging, waarin de maan de centrale rol vervult, kan niet los worden gezien van de laatste ontwikkeling op het ge bied van de ruimtevaart, Dr. Van Daa len meent dan ook, dat op deze wijze een zekere verbinding tot stand kan worden gebracht tussen het statische van het museum en het dynamische van de techniek. Voor het welslagen van deze evene menten heeft de directie van het Zeeuws Museum ook de medewerking gevraagd en in principe verkregen van de volkssterrenwacht "Philippus Lans- jen' in Middelburg. Dr. Van Daa- „Het plan is bovendien om de pro jecten toe te spitsen op de dagen rond elf en twaalf augustus. Dan vindt de jaarlijkse sterrenregen plaats" Ofschoon het de deelnemer natuurlijk helemaal vrij is om te denken en te doen wat hij zelf wil. wil de museum directeur toch een zekere leidraad ge ven: „Ons streven is gericht op het op gang brengen van een denkproces. De ervaring van het enorm betrekke lijke en tijdelijke van alle dingen moet zich daarbij als het ware aan het indi vidu opdringen". Aldus dr. Van Daa len, die daaraan nog eens kort en bon dig toevoegt: „Het traditioneel gewor- 'V. PRlflCE De zomerexpositie van 19 juli tot en met 1 september is gewijd aan de in januari van dit jaar overleden Middelburgse kunstenaar Jacques Prince. Tentoongesteld worden teke ningen en documentatie van Prince, afkomstig uit familiebezit en het PZG archief. De derde tetoonstelling begint op 3 no vember en duurt tot 10 december. Het Zeeuws Museum toont in deze perio de onder de titel: „Men who made your world" een serie fotografische portretten van de befaamde Armeens- Canadese fotograaf Yousuf Karsh. Het zijn portretten van zonder uitzonde ring beroemde figuren als Ernest He mingway, Pablo Picasso, Pablo Casals, Albert Einstein en Winston Churchill. Naast deze drie eigen exposities stelt het Zeeuws Museum bovendien nog de den begrip 'tentoonstelling' dient ter discussie te worden gesteld. De traditionele wijze van exposeren wordt intussen in het Zeeuws Museum sinds vorig jaar juni in nieuwe en riante behuizing in het abdijcomplex, nog onverminderd voortgezet. Naast de permanente tentoonstelling van de eigen collectie vermeldt hel program ma voor dit seizoen nog een drietal af zonderlijke exposities. De eerste tentoonstelling uit deze reeks wordt gehouden van 8 juni tot en met 15 juli en omvat bijbelse teke ningen van Arie Visser (geb. 1885). Arie Visser, woonachtig in Papen drecht was directeur van een aanne- migsmaatschappij in grond- en water werken. Na zijn 65e jaar wijdde hij zich aan het vervaardigen van bijbelse voorstellingen. De zeer oorspronkelij ke en in zeker opzicht als naïef aan doende tekeningen zijn in potlood zwart-wit en in kleur terwijl ook en kele aquarellen van Arie Visser wor den geëxposeerd. nodige ruimte beschikbaar voor het houden van een uitwissel ingstentoon- stelling Middelburg-Folkestone, even eens op het gehied van de fotografie. Het betreft hier werk van leden van fotoclubs uit beide gemeenten. Deze tentoonstelling duurt van 26 mei tot en met 2 juni. CAREL VAN DILLEN OP 1 MEI-VIERING TE VLISSINGEN WATERGATE: BEERPUT VAN DE CORRUPTIE BORRELT OVER VLISSINGEN In een toespraak, tij dens de 1 mei-viering van de afdeling Vlissingen van de Communistische Partij Nederland, heeft de heer Carel van Dillen landelijk bestuurslid zi|n grote bezorgdheid uitgesproken over het recentelijke bereikte compro mis in EEG-verband- Dit zal weer, al dus de heer Van Dillen, een lawine van prijsverhogingen meebrengen, die liet sterkst de mensen met de laagste inkomens treffen. Als voorbeeld noem de hij het 'In ons land toch al zo dure' rundvlees, dat 10in prijs zal stijgen. Voor de heer Van Dillen was het bereikte compromis niet meer dan een farce: Jiet zou onverkoopbaar zijn als tegelijk met het Watergate- schandaal ook de EEG nog eens uit elkaar zou barsten'. De prijsverhogingen bracht de partij bestuurder ook in verband met de moeizame kabinetsformatie. J)e kapi talistische krachten in Nederland', al dus de heer Van Dillen, „zijn na vijf maanden nög steeds niet in staat met een regering te komen. Zo moeilijk is het geworden het Nederlandse volk een rechtse regering op te dringen'. De rechtse krachten, zo vervolgde hij, de voornaamste kapitalistische krachten in ons land, willen hun uitplunderings- politiek ten koste van de werkende he- NIEUWE VLEUGEL VOLGEND JAAR KLAAR RUSTHUIS KAN 30 BEJAARDEN MEER HUISVESTEN HAAMSTEDE Het rusthuis "Duin oord' aan de Kloosterweg in Haam stede wordt aanzienlijk uitgebreid., Het fraai gelegen bejaardentehuis! krijgt er een vleugel bij. Deze nieuw bouw betekent een vergroting van de capaciteit met dertig bedden. Momen teel kan 'Duinoord' eenenzeventig be-l jaarden huisvesten. Het bestaande ge bouw zal een flinke verandering on dergaan. Zo worden de dienstruimten verbeterd en Lqmt er een ruimere recreatiezaal. De totale kosten (inrichting, nieuw-1 bouw en verbouwing) bedragen rond] de twee miljoen gulden. In maart is' met de uitbreiding honderdtwee i palen zitten al diep in de grond een begin gemaakt. Verwacht wordt,! dat. de drie etages tellende vleugel over een jaar in gebruik kan worden! genomen. Het nieuwe gedeelte van 'Duinoord'i zal bestaan uit zevenvijftig eenper-! soons- en drie tweepersoonsflatjes. Er wordt aan gedacht, om er een biljart- hoek en een hobbyruimte in te rich ten. Rond het nieuwe stuk wordt een tuin aangelegd- Dat zal gratis gebeu ren door een boomkwekerij en tuin- aanlegfirma uit Ren esse. De firma heeft dit royale gebaar gemaakt in verband met naar vijftigjarig jubi leum. Zodra de vleugel klaar is, wor den de dertig kamertjes aan de ach terkant van het tehuis ontruimd. Ze zullen worden gebruikt als dienstver-1 trekken. De bewoners van die dertig! kamers verhuizen naar het toekomsti-j ge romplex. 1 volkïng doordrukken. Dat betekent, zo noemde hij enkele voorbeelden, nog hogere kosten voor defensie, nog ho gere huren en afbraak van het onder wijssysteem. WINST RIJN-SCHELDE In verband van stijgende prijzen noemde hij de netto winstcijfers van 1971 en 1972 die het Rijn-Schelde con- cern heeft gemaakt; volgens het CPN.- partijbestuurslid 40,9 miljoen en 47,1 miljoen, wat een toeneming met 15 procent betekent. Daarbij zou het concern, zo vervolgde spreker, 3300 miljoen gulden aan werk In de orderboeken hebben. Zich bepa lend tot de winstcijfers zei hij: „Daar komen de prijsstijgingen vandaan en wordt een nieuwe inflatiegolf ver wekt. De matigingspolitiek is leugen en bedrog, het schijventarief voor de Inkomensbelasting een nieuwe aanslag op de portemonnee. Zo'n politiek moet op toenemend ver zet van de Nederlandse bevolking stui ten. Dit is al in massale acties tot uit drukking gekomen. In het afgelopen jaar ging er geen week voorbij of men zag een groep demonstranten op het Binnenhof. Dat is ook het beeld van Nederland in 1973". Daarop, zo besloot de heer Van Dillen, moeten commu nisten en socialisten de 1 mei-viering richten; de gehele situatie vergt een eensgezdn optreden om zo de basis te leggen voor een werkelijk progressieve regering in Nederland. Aan het begin van zijn toespraak had de heer Van Dillen opgemerkt, dat het deze avond de bijeenkomst werd gehouden in het clubgebouw van de speeltuinvereniging aan de Bloe- menlaan om een 1 mei-viering ging in bijzondere politieke omstandighe den met crisistoestanden in de kapi talistische wereld die de voornaamste karakteristiek zijn in de politieke si tuatie. Het kapitalistisch stelsel, aldus de CPN-partijbestuurder, verkeert van daag de dag in grote politieke moei lijkheden, in het bijzonder in de Ver enigde Staten. „Uit het Watergate- schandaal blijkt hoe corrupt een der gelijk stelsel is, de beerput borrelt over na de catastrofale Nixon-politiek in Vietnam". Op voorstel van de heer Van Dillen werd besloten telegrammen te zendén naar de zaakgelastigde van de VS in Nederland en naar de Neder landse regering om te protesteren te gen de bombardementen in Cambodja en Laos. De heer Van Dillen was ingeleid door afdelingsbestuurslid de heer J. de Keijzer. die de aanwezigen opriep om de dodenherdenking op 4 mei en be vrijdingsdag 5 mei in ere te houden. 'Duinoord' werd in 1955 gebouwd. Ruim twaalf jaar bleek dat het be jaardenoord (het wordt geëxploiteerd! door de stichting rusthuizen westelijk Schouwen) op sommige punten niet' meer voldeed aan de eisen, die de wet op de bejaardenwoningen daaraan stelt. Zo waren de dertig kamers aan de achterkant het tehuis net enige1 in de Westhoek te klein. In 1969. kwamen de eerste plannen op tafel. Na de ambtelijke molens te zijn ge passeerd, was alles zo'n drie jaar, later rond. Een uitbreiding van 'Duinoord' (de plannen zijn van het architectenbu reau Rothuizen en 't Hooft en worden uitgevoerd door Slavenburgs bouwbe drijven uit Schiedam) is hard nodig. De wachtlijst wordt steeds langer. Momenteel staan er tachtig waar van zestig irit Westen- en Midden- Schouwen namen op. Weekend op Zilveren Schor blaasmuzikanten GOES Vrijdag, zaterdag en zondag wordt weer een studie-weekend voor jeugdige blaasmuzikanten gehouden in het centrum 'Het Zilveren Schor' te Arnemiiidcn. Een 73 jonge muzikanten zullen zich bezighouden met orkest- spel, spel in klein groepsverband, stu die van het instrument, discussie over muziek cn aanverwante zaken. Het weekend, dat vrijdagmiddag be gint en zondagmiddag eindigt, staat onder leiding van dirigent-componist Henk van Lijnschoten, Wim Vos, mu-' ziekdocent uit. Rotterdam, en Paul C. van Belzen, regio-directeur voor de Bëvelanden van de Zeeuwse muziek school. Voor de huishoudelijke zaken zijn mevrouw H. van Belzen-de Bruyn ;n Chr. Dekker verantwoordelijk. Het weekend wordt georganiseerd ioor de stichting Zeeuwse Muziek school in samenwrking met de afde ling Zeeland van de Kon- Nederlandse Federatie van muziekverenigingen. Er nemen jongelui aan deel uit dez» provincie. Het weekend wordt zondagmiddag half drie afgesloten met een concert1 •oor ouders en belangstellenden, en waar zowel het grote orkest» als de kleinere emsembles zullen optre den. Wat mooi is heeft kleur. Kleur verandert u. maakt u mooier. Wel eens een andere make-up geprobeerd? Nieuwe kleur aan uw gezicht gegeven? Gebruik dan ook een Lavona haarkleurspoeling. Heteffekt is fantastisch. Alle 25 tinten Lavona haarkleurspoelingen worden op basis van een verzorgende crème gemaakt. Deze zorgt voor het herstel van de natuur lijke glans van uw haar en geeft tevens een egale dekking. Uw Lavona-adviseur kan u precies vertellen welke kleuren bij uitstek voor uw haartype geschikt zijn. Tube voor 2 behandelingen f 3,- Lavona, een belofte voor mooier haar WfLLA Het Zeeuws Orkest repeteert onder leiding van Jan Out EXPERIMENTELE VOORJAARSTOURNEE GERICHT OP EEN BREDER PUBLIEK MIDDELBURG Het Zeeuws Orkest gaat dit keer op zijn tra ditionele voorjaarstoernee door Zeeland (Goes, Zierikzee, Middel burg en Terneuzen) 'in zee' met het trio Louis van Dijk. Dit bete kent zeker niet dat het orkest een nieuwe weg opgaat, maar moet uitsluitend worden gezien als een incidenteel experiment. Het orkest, dat onder leiding staat van dirigent Jan Out, richt zich hiermee op een breder en jonger publiek dan gewoonlijk. De aanleiding tot de experiment is in feite, zo vertelt het be stuurslid F. Tavenier, de verbou wing van de Middelburgse con certzaal, waardoor voor Middel burg naar een ander onderkomen moest worden uitgekeken. Het is de schouwburgzaal geworden. „We hebben gemeend om naar aanleiding hiervan eens een pro gramma op te stellen voor een ander, in elk geval breder pu bliek", aldus de heer Tavenier. „we verwachten vrij veel jeugd". De experimentele toemee kan het best worden omschreven als een ontmoeting tussen symfonie en jazz. Vooral de moderne compo sitie 'Concertino voor orkest en kjazzkwintet' van de Nederlandse componist Otto Ketting staat hier voor borg. Het trio Louis van Dijk (Louis van Dijk piano. Jacques Schols bas, John Engels slagwerk) wordt voor deze uit voering uitgebreid tot een combo met de saxofonist Herman Scnoonderwalt en de neger-trom pettist Charles Green. Van de vier uit te voeren werken is 'Con certino voor orkest en jazzkwin- tet' het enige waarin het Zeeuws Orkest en net trio-kwintet Var. Dijk samen zijn te beluisteren.. nomen in de muziek van de piano virtuoos Van Dijk. Het pro gramma wordt besloten met een solo-uitvoering door het Zeeuws Orkest van de klassieke ouvertu re 'Cyrano de Bergerac'. Louis van Dijk Het programma wordt geopend door het Zeeuws Orkest met de uitvoering van de derde Suite in D-dur van J. S. Bach. Onmiddel lijk hierna wordt afgeweken van de klassieke concert-traditie van het orkest, want dan zal het Trio Louis van Dijk' aan het improvi seren slaan op een aantal the ma's van deze suite. Zoals be kend heeft het improviseren op meer of minder bekende thema's een zeer belangrijke plaats in ge- Voor de bezoekers van het nacht- concert. dat vrijdag 18 mei 'aan vang 22.30 uur) in de Middelburg se schouwburg word*, gegeven, betekent dit nog niet het einde. Zij kunnen nog een extra solos- tisch optreden van Trio Louis van Dijk' verwachten, bestaande uit vrije improvisaties. Afhanke lijk van de tijdruimte en de stemming van het publiek, zal hiertoe mogelijk de uitvoering van de laatste oeverture wat worden verkort. Het Zeeuws Orkest, dat voor on geveer tweederde bestaat uit amateursmusici en voor eenderde uit beroepsmusici, zal in de volle dige bezetting (60) optreden. Men heeft reeds een eerste repetitie met het gevormde combo achter de rug. Louis van Dijk en zijn musici zijn hiervoor afgelopen zondag naar Middelburg geko men. De generale repetitie volgt op woensdag 9 mei. De heer Tavenier: „Deze eerste repetitie kunnen we echt wel beschouwen als een voorbode van een reeks succesvolle uitvoeringen". Het toemee-programma luidt als volgt: donderdag 10 mei in "De Prins van Oranje' te Goes, vrij dag li me: in de concertzaal te Zierikzee, donderdag 17 mei in de schouwburg te Middelburg, vrij dag 18 mei het nachtconcert in de Middelburgse schouwburg en tot slot zaterdag 19 mei in bet Zuidlandtheacer in Terneuzen. Be halve het nachtconcert (zoals ge zegd: aanvang 22.30 uur) begin nen alle concerten om 20.00 uur. Eend met kuikens veroorzaakte een aanrijding PERKPOLDER Eer. moedereend met kuikens heeft dinsdagmiddag oj. rijksweg 60 ter hoogte van Rustwati twee auto's enige schade berokkend. Het dier met waggelend gevolg stak juist de rijksweg over toen A. L. ui: Hulst naderde met achter zijn auto een caravan. De bestuurder, die in de richting Perkpolaer reed, remde af' voor het overstekend gevogelte, met het gevolg, dat een auto, bestuurd door H. D. uit Vlissingen, achter op ae caravan botste- TERNEUZEN De nu al bijna vier weken durende staking onder de Gen havenarbeiders heeft zich ai duidelijk gemanifesteerd in de scheepvaartstatis tiek van de Terneuzense haven. Afgelopen maand passeerden in totaal 564 zeeschepen de westsluis. In de maand maart waren dat er nog 994. Een ver mindering dus van 430. die zeker invloed zal hebben op het jaartotaal van 1973. De teruggang in de zeescheepvaart als gevolg van de Gentse havenstaking is nu al ongeveer even groot als de stijging over heel 1972. In dit jaar passeerden ruim 10.000 zeeschepen de westsluis en dat was ongeveer vijf procent meer dan in het jaar daarvoor De meeste voor Gent bestemde schepen varen door naar Antwerpen waar in de haven voor ongeveer 70 procent wordt gewerkt. De lading wordt in Antwer pen gelost in binnenvaartschepen of in vrachtauto's die de goederen naar de plaats van bestemming brengen. Voor wat Terneuzen betref; gebeurt dit alleen met de containerschepen die goederen aanvoeren voor de Volvo-assemblage- fabriek in het Gentse havengebied. De containers worden in de roll-on-roll-off- haven in Terneuzen gelost en met vrachtauto's naar Gent gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7