PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMPROMIS IN DE MAAK OVER LANDBOUWPRIJZEN Nixon accepteerde ontslag van drie van zijn adviseurs Regen spelbreker bij koninginnefeest Na voorstellen Europese commissie: FORMATEURS SCHUIVEN MET MINISTERSZETELS m Slordiij (.leur bekennen Vandaag in de krant... Nieuwzeelandse ministers naar gebied van Franse kernproeven 216e jaargang - nummer 102 Dinsdag 1 mei 1973 LUXEMBURG (ANP) Het zag er gisteravond laat naar uit dat de dreigende crisis in de Europese landbouw in de afgelopen nacht in Luxemburg zou kunnen worden bezworen. Na drie da gen over en weer praten, zonder dat resultaten werden bereikt, kreeg een vermoeide ir. Pierre Lardinois, Europees commissaris voor de landbouw, gisteravond tenslotte van de Europese minis terraad het verzoek een compromis voor de Europese landbouw prijzen voor te stellen. Dit compromis-pakket werd in loop van de avond door de landbouw- STAKINGEN IN ENGELAND (Van onze correspondent) LONDEN Politieke stakingen door het gehele land zullen dinsdag het openbaar vervoer in Engeland stilleggen. De Britse vakbonden heb ben de Dag van de Arbeid uitgezocht om het werlc neer te leggen uit pro test tegen de anti-inflatoire maatrege len van de conservatieve regering- Heath. Het begin maart op een bij zondere vergadering van de vakbon den genomen besluit heeft echter veel van zijn aantrekkingskracht en zijn zin verloren. De toen heersende sta kingen zoals in de ziekenhuizen en in dc gasfabrieken zijn inmiddels bijgelegd. Ook de meest strijdlustige vakbon den hebben al min of meer toegege ven dat ze de strijd tegen de regering- Heath en haar anti-inflatiepolitiek ver loren hebben. Zij het dat het ernaar uitziet dat het overkoepelend vakver-' bond, de TUC, zich er ten slotte tóch toe laat verleiden alsnog met de rege- ring-Heat'n samen te werken als de zgn. derde fase in de anti-inflatiepoli tiek komt. Tot nu toe liepen pogingen van de regering om de medewerking van de vakbonden te krijgen meer dood op gecompliceerde emotionele meningen dan op zakelijk gefundeerde overwegingen van de zijde van de bonden. Vooraan bij de staking op de Dag van de Arbeid staan de strijdlustige bonden die altijd als eerste het werk erbij neergooien. Dat zijn de arbei ders in de automobielindustrie en de machinisten bij de spoorwegen. Het zijn de aanvoerders van de machinis- tenbond die doodsbang zijn dat haar leden niet langer voor even „vol" zullen worden aangezien als andere spoorwegmannen, nu hun bijzondere rol op bet „ijzeren ros" van weleer is uitgespeeld en ze evengoed door een automaat vervangen zouden kunnen worden. ministers bestudeerd, 's Avonds negen uur begon de ministerraad ein delijk aan het werkeb'jke prijsdebat en de verwachting was dat er van nacht een besluit zou kunnen vallen. „Er is een sfeer aan het groeien die ons misschien doet slagen", zo zei de loop van maandagavond Nederlandse minister van landbouw drs. J. Boersma. In Europese kringen toonde men zich ook wat optimistischer over de moge lijkheid dat er een oplossing te berei ken zou zijn omdat verwacht werd dat de Westduitse minister van land bouw, Joseph Ertl, de raad zou gaan voorzitten. Zijn Belgische collega, Jac ques Lavens, moest namelijk terug naar België, omdat vandaag zijn zoon trouwt. Ertl zou als voorzitter van de raad minder bewegingsruimte heb ben dan als zelfstandig opererend mi nister, zo luidde de redenering in Luxemburg. Tricotfabriek sluit twee ateliers - voor 52 mensen ontslag EDE (ANP) De Jongs Lingerie- Tricotindustrie BV in Ede zal korte termijn baar twee ateliers in Ede en Tiel sluiten wegens 'schaartste op de arbeidsmarkt, waardoor de mi nimale bezetting reeds lange tijd niet kon worden bereikt', zo heeft de di rectie maandag meegedeeld. Het gaat om 52 personeelsleden, merendeels vrouwen. In Ede werken 40 mensen en in Tiel 12. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling vastgesteld. Aan de betrokkenen is een passende werkkring bij confectiebedrijven in de omgeving aangeboden, aldus de direc tie. De produktie is bij buitenlandse be drijven ondergebracht. Directie en staf (zes man) zullen vanuit Ede het pakket nachtkleding, dusters en huis- leding ongewijzigd op de markt blij ven brengen, aldus een woordvoer der. Voorstellen De voornaamste van de voorstellen die de Europese commissie gisteravond deed was een prijsverhoging van 7,5 procent voor groente en fruit. 4 procent voor varkensvlees, 10,5 pro cent voor rundvlees en 7,5 procent voor kalfsvlees. De prijs van akker- bouwprodukten (granen, suikerbieten en oliehoudende zaden) zou met 1 procent moeten stijgen. Lardinois beloofde een extra prijsver hoging van 1 procent voor plantaardi ge produkten en varkensvlees op het moment dat de Italiaanse lire en het Britse pond sterling terugkeren tot een vaste pariteit. Dat zou dan echter niet mogen gelden voor landen die htm munten gerevalueerd hebben. Belangrijk in de compromisvoorstel len van de Europese commissie was ook dat voor die landen die hun munt gerevalueerd lebben hun zogeheten negatief correctief van 1,5 procent wordt toegepast op de melkprijs en van 2,5 procent op de rundvleesprijs. Daarmee leek de commissie tegemoet te komen aan de bezwaren die bij- '■oorbeeld Nederland tot dusverre had tegen een sterke verhoging van de melkprijs. Om de Britten ter wille te zijn stelde Lardinois in zijn compromis voor. de boterprijs met ongeveer 36,per 100 kg te verlagen. Bovendien schiep hij de mogelijkheid een consumenten- subsidie van nog eens 36,per 100 kg te geven. De lidstaten zelf zouden de keus hebben deze subsidie toe te passen of niet. Doen zij het wel dan kan de helft 'an deze subsidie ten laste van het Europese landbouw fonds gebracht worden. UTRECHT (ANP) De 24-uursstaking vandaag in Engeland zal volgens een mededeling van de Nederlandse Spoor wegen geen invloed hebben op de veer dienst Harwich-Hoek van Holland. De boten varen wel en de passagiers worden van Harwich naar Londen per bus vervoerd. EHRLICHMAN KLEINDIENST PRESIDENT AANVAARDT VERANTWOORDELIJKHEID WASHINGTON (AFP, RTR, UPI) In een radio- en televisietoespraak heeft de Amerikaanse presi dent Nixon vannacht om 2 uur Ned. tijd, verklaard dat hij de verantwoordelijkheid aanvaardt voor de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische partij in het Watergate-gebouw en voor de afluisteraffaire. Hij zei van tevoren niet op de hoogte te zijn geweest. De president gaf het Ameri kaanse volk de verzekering dat er recht zal geschieden, onverschillig welke personen er bij deze zaak zijn betrokken. De president bevestigde het eerder op de dag bekendgemaakte ontslag van zijn adviseurs Haldeman, Ehriichman en Dean en van minister van justitie Kleindienst. Kleindienst, Ehriichman en Haldeman dienden vrijwillig hun ontslag in. Om dat van Dean werd door de president zelf gevraagd. Minister van defensie Elliot Richardson zal Kleindienst als minister van justitie opvolgen. Haldeman was secretaris-generaal van het Witte Hiüs en zijn staf. Ehriichman raad gever van de president voor binnenlandse zaken en Deanadviseur voor juridische aangelegenheden. OOK MINISTER KLEINDIENST (JUSTITIE) TRAD AF President Nixon zei ook dat hij zijn nieuwe minister van justitie Richard son, de bevoegdhed heeft gegeven een speciale openbare aanklager te be noemen die een onderzoek zal moeten KVP WEIGERT ENKELE POSTEN instellen naar de Watergate-afluister- affaire. „Ik wil vanavond tot u spreken vanuit mijn hart over een onderwerp van gro te zorg voor iedere Amerikaan", zo be gon Nixon zijn toespraak. Daarna her haalde hij de geschiedenis van de Wa tergate-affaire. Hij zei dat hij bij iede re stap tussen 17 juni vorig jaar en eind maart er van verzekerd was dat niemand van zijn regering daarbij be trokken was. Nixons perschef Ronald Ziegler had (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De formateurs Burger en Ruppert hebben hun progressief kabinet nog niet rond. Zij zijn weer met de zetels aan het schuiven gegaan, nu de KVP niet alleen defensie weigert, maar ook volkshuisvesting niet wil bemannen. De formateurs hopen deze 'laatste hobbel' echter vandaag of morgen te kunnen ne men. KVP-fraclieleider Andriesscn vindt dat dc PvdA, die jarenlang felle oppo sitie tegen het woningbouwbeleid heeft gevoerd, nu maar eens moet bewijzen het beter te kunnen. Het is echter niet uitgesloten dat nu een D'G6'er de portefeuille toegeschoven krijgt. Genoemd wordt onder anderen drs. H. Gruijters, die tot dusver kan- Défilé HET bloemendefilë op paleis Soestdijk is zeer druk geweest, ondanks de aankondiging dat dit jaar de duur zou worden bekort, (pag. 3) Metro DE bouwers van de metro in Brussel hebben ontdekt dat de treinstellen te groot zijn voor de tunnels, (pag. 9) Kissinger HET Witte Huis heeft maandag aangekondigd, dat Henry Kissin ger op 4 mei besprekingen zal gaan voeren in Moskou, (pag. 13). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4,5,6 en 7 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,9 en 13 Radio en tv op pag. 12 Sport op pag. 10 e» 11 didaat stond voor verkeer en water staat De formateurs spraken maandag uitvoerig met de PvdA-kandidaten ir. H. Vredeling en drs. J. Pronk. Ir. Vredeling is beschikbaar voor defen sie of landbouw, maar ook de KVP heeft voor deze laatste post een kan didaat. namelijk drs. Tj. Westerterp. Drs- Pronk zou ontwikkelingssamen werking voor zijn rekening moeten nemen. Vandaag volgt drs. J. Boersma (ARP), die kandidaat is voor sociale zaken een post die hij ook thans beheert. Verdere afspraken hadden de formateurs maandagavond nog niet gemaakt. Congressen Nu de CHU heeft afgehaakt, hebben de partijbesturen van KVP, ARP en CHU besloten de partijcongressen die op 19 mei zouden worden gehouden ter bezegeling van de christen-demo cratische samenwerking, op te schor ten. Men wil met die congressen in ieder geval wachten tot na het debat over de regeringsverklaring van Den Uyl, in de verwachting dat de politie ke opstelling van de CHU dan iets duidelijker zal zijn. De CH-fractie heeft aangekondigd geen oppositie te zullen gaan voeren, maar het kabinet- Den Uyl zakelijk tegemoet te zullen (Zie slot pagina 9 kolom 5) gistermiddag al een verklaring van de president voorgelezen, waarin stond dat Kleindienst, Haldeman. Ehriichman en Dean hun ontslag hadden ingediend en dat 't door de president was aan vaard. Nixon sprak in de aanvaarding van de ontslagen over zijn 'intieme vrienden en vertrouwde medewerkers' Haldeman en Ehriichman, en ver klaarde met nadruk dat hun aftreden 'niet gezien moet worden als uitdruk king van onjuist handelen. Een derge lijke gevolgtrekking zou oneerlijk en ongegrond zijn". In de verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat Richardson, die pas in januari minister van defensie werd. het onderzoek door zijn nieuwe minis erie van de Watergate-zaak, volledig zal overnemen. tn de reeks van onthullingen over het schandaal en de pogingen de zaak in ie doofpot te stoppen, zijn de namen van Haldeman. Ehriichman en Dean bij herhaling gevallen als eerste ver antwoordelijken. „Ik weet dat hun besluit om af te treden moeilijk was. mijn besluit het te accepteren was moeilijk, maar ik respecteer en waardeer de houding die hen ertoe aanzette", aldus Nixon in zijn verklaring. Hij zei dat Halde man en Ehriichman een onzelfzuchtig heid en toewijding aan de dag hadden gelegd die hij zelden eerder had mee gemaakt en hij noemde hun bijdragen aan zijn regering 'enorm'. „Ik betreur hun vertrek zeer", aldus Nixon. In zijn ontslagbrief schreef Haldeman dat hij had gehoopt en verwacht dat hij zijn naam snel van aantijgingen had kunnen zuiveren, maar dat nu was gebleken dat het onderzoek veel tijd zou vergen. Hij zei volledig met een diepgaand onderzoek in te stem men, maar niet te zien hoe hij onder die omstandigheden zijn verantwoor delijkheid in het Witte Huis kon dra gen. Daarom had hij besloten zijn ontslag in te dienen en zo het werk van het Witte Huis niet te belemme ren. Haldeman zei dat hij deze week op zijn verzoek de aanklagers en verdedigers in de Watergate-zaak zal ontmoeten en ervan overtuigd te zijn dat hij gezuiverd zal worden en zal blijken te hebben beantwoord aan de hoge eisen van integriteit die aan een medewerker van het Witte Huis ge steld mogen worden. Ehriichman liet zich in zijn ontslagbrief in soortgelij ke zin uit. In de verklaring van de president' stond dat Kleindienst om zijn ontslag had gevraagd omdat hij van mening was dat zijn ambt van minister van Justitie niet bevredigend bekleed kon worden nu in de zaak-Watergate na men waren gevallen van personen met wie hij nauwe persoonlijke en professionele banden had. Nixon zei over dit ontslag dat het was gevraagd Zie slot pagina 3 kolom 4) WELLINGTON (AFP) .„Als alle an dere middelen falen zal Nieuw-Zee- land een marineschip met regerings leden aan boord naar de zóne sturen waar Franse kemproeven worden ge nomen", zo heeft de premier van Nieuw-Zeeland, Norman Kirk. maan dag op een persconferentie verklaard. Kirk. die hoopt dat het Internationa le Gerechtshof in Den Haag de „tn- vraag van zijn iand in de komende twee weken zal behandelen, zegt dat "er geen gebrek is aan vrijwilligers". Nobelprijswinnaar ar. Linus Pauling zei maandag in Sydney dat elke ont ploffing in de atmosfeer van een wa terstofbom van 20 megaton er de cor- zaak van kan zijn dat 500.000 kinde ren met misvormingen worden gebo ren en dat 500.000 mensen kanker krij gen. MAAR TOCH: AUBADES, KINDERSPELEN, ORIËNTATIERITTEN VERSCHILLENDE EVENEMENTEN AFGELAST VLISSINGEN Koninginnedag 1973 is in Zeeland voor een niet gering deel een dag van onderbroken en afgelaste festiviteiten geworden. In een aantal dorpen en steden werden de activiteiten tussen de buien door afgewikkeld, maar in andere plaatsen zorgde de regen ervoor, dat kinder spelen voortijdig werden afgebroken en dat buitengebeurens naar binnen werden verplaatst. Toen het tegen dc avond opklaarde, leken in ieder geval de lampionoptochten in tientallen plutsen veilig gesteld maar halver-' wege werden ook die liicr cn daar belaagd door een fikse stortbui. Het weer zat maandag niet mee om er een uitbundige koninginnedag van te maken. De oranjeverenigingen en feestcomité's, die het zekere voor het onzekere hadden genomen, en kinder voorstelleingen binnen hadden georga niseerd, hadden goed gegokt: in df plaatsen, waar jeugdwedstrijden oi sportvelden zouden worden gehouden week men in de natte middagurer vaak uit naar sporthallen en dorpshui zen. En door sommige dorpen trok ken geluidswagens om er melding var te maken, dat de feestelijkheden wa ren afgelast. Het was niet alleen de regen, die hier en daar de feestvreug de temperde. In tal van dorpen wa: er voor koninginnedag slechts een be perkt programma met activiteiten op gesteld: de grote voorraad feestelijk heden bewaart men er voor vijf sep tember, bij de viering van het zilveren regeringsjubileum van koningin Julia na. fiantlijn interkerkelijk delta- beraad heeft vorige wee* **-"n publikatie het riwSn lichl doen 7-len onckr de u- l-rtSjyi-l tel *Kleur bekennen in de delta', een boekje met ge- spreksmateriaal tien lev sen dat de gedachten wisseling op gang wil brengen 'over de situatie waarin wij verkeren', zo staat het in het voorwoord. Een prijzenswaardig initiatief. Hoe meer mensen nadenken over de problematiek van wat tegen woordig 'de delta' wordt genoemd, hoe beter het ls. Goede voorlichting u daarvoor onontbeerlijk. Bij herhaling blijkt namelijk dat heel wat informa tie bij de bewoners van het deltage bied niet aankomt: men denke slecht* aan de recente discussies over het ont- werpstreekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarbij kwam vast te staan dat sommige s; reekvertegenwoordigers door de bomen van de vele stukken het bos van het streekplan niet meer zagen. De kerken voelen in dit opzicht hun verantwoordelijkheid: zij 'willen ln deze lessen niet anderen de les le zen. Wel willen ze in deze cursus stil staan bij wat hen ter harte dient te gaan: echt menselijk geluk, in de delta van de toekomst'. Kennelijk is het de samenstellers vooral gegaan om een mentaliteits verandering. Dat komt duidelijk in de tiende les naar voren: „In het evange lie vindt men in elk geval geen nadruk op concurrentie, elkaar de loef afste kende mensen. In het evangelie geen mensen die zenuwachtig graaien naar meer privé-bezit. In het evangelie la ten mensen heel wat gedoe achter zich. De vogels in de lucht, de bloemen op het veld, daAr worden ze mee ver geleken. Frank en vrij. Ontsnapt aan de duivel van egoisme en ijdele be- zitskramp. Eenvoud, vreugde, gemeen schappelijkheid, dat zijn de kernwoor den". zo staat er. En in één adem wordt daarbij vastgesteld dat we daar erg ver vandaan zijn komen te staan. Eigenlijk dezelfde thematiek die men in uitgebreider vorm terugvindt in de jongste vastenbrief van de Ne derlandse bisschoppen. Het gaat hier inderdaad om een belangrijk thema voor de moderne mens in het westen, een thematiek echter, die omgezet zal moeten worden in concreet beleid. En daarvoor Is kennis van zaken nodig, want anders blijft een betoog als hier boven geciteerd in de goede bedoelin gen steken. Ten aanzien van dit punt evenwel kennis van beleidszaken schiet deze reeks lessen te kort. Een enkel voorbeeld. In les zeven wordt gezegd dat omstreeks 1980 niet minder dan honderdvijftigduizend vreemdelingen in de delta moeten wor den aangetrokken, een berekening die naar wordt meegedeeld geba seerd is op bet bekende 'paarse boek'. Het zou om tachtigduizend gastarbei ders gaan plus hun gezinnen. De bere kening klopt niet: het bewuste model uit het paarse boek gaat in de eerste plaats uit van zestigduizend buiten landse arbeiders, maar het belangrijk ste is vooral dat sinds vorig jaar mei de regering voor het laagste groeimo del heeft gekozen en zelfs daarover nog twijfels heeft. Dat betekent dat moet worden uitgegaan van in totaal negenennegentigduizend nieuwe ar beidsplaatsen in het deltagebied tot het jaar 1980 en niet van circa hon derdvijfentwintigduizend, zoals les ze ven suggereert. Een deel van die ne genennegentigduizend drieënvijftig- duizend moet van elders komen, in derdaad- Maar niet alleen uit het bui tenland: in dit aantal is het binnen landse pendelsaldo begrepen. En dat is wel iets anders dan die tachtigduizend plus gezinnen uit het buitenland. De brochure spreekt ten aanzien van de toeneming van het aantal ar beidsplaatsen uitsluitend over de in dustrie. Aldus wordt echter over het hoofd gezien dat volgens het paarse boek van de negenennegentigduizend nieuwe arbeidsplaatsen in de delta er niet minder dan negenentachtigdui zend in de dienstensector terecht ko men. Een gegeven dat zeker vermel denswaard was geweest, vooral in een provincie waar de dienstensector me de op het toerisme is gericht. Een aar dige bijkomstigheid voor een kerkelij ke discussie: mag de dienstensector groeien om anderen van Zeeland te la ten genieten? In ieder geval komen tot 1980 per saido slechts tienduizend nieuwe arbeidsplaatsen in de industrie terecht. En opnieuw: dat is wel wat anders dan de brochure suggereert. Op pagina vier van net boekje wordt nog meegedeeld dat het paarse boek uitgaat van een uitbreiding van het zeehavengebied van in totaal vierdui- zen tot vijfenvijftighonderd ha: waar om niet tevens vermeld dat minister Udink al in mei meedeelde, zowel in de eerste als in de tweede kamer, dat hij zelfs de bezetting van drieëndertig- honderdvijftig ha niet meer zag? Men vraagt zich af of de samenstel lers na de verschijning van het paarse boek de stukken nog wel heb ben gevolgd. Dat paarse boek was een advies, een fase in de beleidsvoorbe reiding. Inmiddels is men al weer veel verder. In februari heeft minister Udink in de tweede kamer bij de be handeling van zijn begroting een uit eenzetting gegeven wat er nu gaat ge beuren: er komt een 'oriënteringsno- -a'. te beschouwen ais een beleidsvoor nemen van de regering in de zin van planologische kernbeslissingen. .ZÜ ial naar ik hoop nu publikatie een bre de discussie op gang brengen", aldus de minister. Vervolgens zal een nieu we nota ruimtelijke ordening worden gepubliceerd, waarin mede rekening (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1