Ir. J. Zuurdeeg ridder Nederlandse Leeuw Vlissinger D. Bijl ridder Oranje Nassai Geridderde Domburgse eerste burger kreeg grote aubade Ch. J. Gillissen Verschage werd ridder Oranje Nassau W. Bartz te Sint- Jansteen ridder Mej. W. Westera benoemd tot ridder A. J. M. Rottier te St-Jansteen ridder zeeuws ZATERDAG 28 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ging van Oostkapelle en Domburg. „U heeft op het eiland Walcheren veel meegemaakt, zoals na de bevrijding de wederopbouw en de watersnood. Als burgemeester van Oostkapelle en later van de vergrote gemeente Dom burg heeft u zich volkomen voor de gemeenten ingezet. U heeft grote ver diensten voor deze gemeenschap", al dus de commissaris die in de hulde en dank ook mevrouw Sprenger be trok. De commissaris wees er voorts op dat de heer Sprenger ook nog tal van nevenfuncties vervult, die hij niet allemaal wilde noemen. Namens het gemeentebestuur en de bevolking sprak wethouder A. Wisse gelukwen sen aan het burgemeestersechtpaar uit en burgemeester C. G. Boender van Mariekerke kon dat doen namens de Walcherse collegaburgemeesters en secretarissen, van welke kring de heer Sprenger voorzitter is. Namens het gemeentepersoneel feliciteerde ge meentesecretaris B. Goeabloec. De heer Sprenger zei in zijn dank woord onder meer dat hij zijn 'peri ode Oostkapelle' met groot plezier aeeft beleefd. „Ik heb weinig spijt van de dingen die ik wel heb gedaan, maar veel spijt van de dingen die ik niet heb gedaan", aldus de burgemees ter. De heer Sprenger ging ook even in op enkele opmerkingen uit de toespraak an wethouder Wisse die naar voren had gebracht dat de burgemeester in iet gemeentehuis zichzelf regelmatig lardop heeft afgevraagd of hij niet te .uderwets' in deze tijd van moderne :emocratie is. De heer Wisse zelf twij- ?lde er niet aan dat de burgemeester flexibiliteit genoeg bezit om aan deze! ïieuwe problemen het- hoofd te kun-j nen bieden. Je heer Sprenger reageerd: „Maar als ie in de krant leest dat de wethou- iers van Bennebroek bedanken omdat! ze niet meer tegen al die inspraak op kunnen, vind ik toch dat we met de huidige democratie bijzonder voor-I zichtig moeten zijn". En voorts: ,Jk heb de dertiger jaren bewust beleefd en veel dingen zien groeien, waarvan ik sommige nu ook weer zie. We moeten oppassen dat niet weer ae, duivel van da dictatuur de kop op steekt". BOOXE BOUWMATERIALEN Korendijk 20, Middelbare. TeL 01180-4951 I Ditis'nvrijkaartie voor onze teukensbwroom. Kom. Kijken staal vrij! UITREIKING IN DEN HAAG VERDIENSTEN OP VELE TERREINEN WETHOUDER VLISSINGEN 'VERRAST' VLISSINGEN „Ik zal er zeen doekjes om winden. I.' weet net 7." goed als alle leden van het college wat voor dag het vandaag is. L' bent geen vreemde in het Jeruzalem van de lintjes". Burgemeester drs- Th. J Westerhout van Vlissingen maakte MR. V. AARTSEN SPELDDE ONDERSCHEIDING OP MIDDELBURG „Mejuffrouw Weste ra, u heeft uw functie als inspectrice voor de bejaardenoorden in Zeeland op een uitstekende wijze vervuld. Uw taakopvatting had trouwens meer weg van die van een consulente dan van een inspectrice. U was niet slechts in termediair tussen het provinciaal be stuur en de directies en besturen van instellingen voor bejaarden in Zee land, maar trad ook op als tussenper soon voor de bejaarden zelF'. Dat zei vrijdagmorgen commissaris der koningin, mr. J- van Aartsen, tot mej. W- J- H. Westera kort voordat hij haar de versierselen die behoorden bij haar benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau opspeldde. De commissaris, die eerder zijn waar dering had uitgesproken voor het feit. dat mej. Westera steeds de goede verhoudingen tussen het bestuur van de provincie en de bejaardenoorden had weten te bewaren, schetste in het kort de loopbaan van de onderschei dene. Watersnood „U bent uw loopbaan bij het onderwijs begonnen. Dat is een goed begin. La ter kwam u in het maatschappelijk werk, aanvankelijk bij de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging op Walcheren". Zo zei de commissaris, die er op wees dat mej. Westera in deze functie al belangrijk werk verrichtte in het kader van de wederopbouw op Walcheren. Zij verwisselde deze werkkring voor een functie bij 't provinciaal opbouw- orgaan stichting Zeeland. „Ook nu weer verrichtte u belangrijke werk zaamheden, onder meer na de waters noodramp, ten behoeve van de Hon gaarse vluchtelingen terwijl u werke lijk 'onmisbaar' was in de organisatie van de Zeeuwse collecte". Mr. Van Aartsen herinnerde er tenslotte nog aan. dat bij het in werking treden van de wet op de bejaardenoorden in '64- '65 mej. Westera werd verzocht om de functie van inspectrice in Zeeland op zich te nemen- Het opspelden van de onderscheiding, in het gebouw van de provinciale (ADVERTENTIE) BURGEMEESTER TH. J. fVESTERHOUT: „EEN VAN DIE ELEMENTEN WAAR DE GEMEENSCHAP OP DRIJFT" J. A. LETZER: „PATRIARCHALE LEVENSHOUDING" VLISSINGEN „Een samenleving kan alleen maar draaien wanneer naast gemeentebestuur en raad ook sommige burgers actief zijn. In dat geheel hebt u op uw terrein een bijzondere positie ingenomen en dat Ls iets waar je als gemeentebestuur even bij moet stilstaan en dankjewel l voor moet zeggen". Dat zei burgemeester Th. J. Wester-1 hout van Vlissingen vrijdagmorgen te-1 gen de 69-jarige heer D- Bijl. voordat hij hem de versierselen behorende bij I de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau opspeldde. De heer Bijl. die jarenlang aannemer, makelaar en taxateur is geweest, was naar het patroonsgebouw van de Vlis- singse patroonsvereniging 'Bouwkring' gekomen in de waan dat er een groepsfoto gemaakt zou worden. Groot was zijn verbazing toen burge meester Westerhout hem ging toespre ken over zijn activiteiten als aanne mer en over die op maatschappelijk ONDERSCHEIDING OPGESPELD DOOR COMMISSARIS terrein. De eerste burger van Vlissin gen noemde de heer Bijl 'één van die elementen, waar de gemeenschap op drijft'. Vooral zijn activiteiten tijdens en na de tweede wereldoorlog bleven, niet onvermeld. De heer Westerhout memoreerde hoe de vroegere aanne mer Sn de meidagen var. 1940 het voormalige vliegveld van Vlissingen volzette met karren en vrachtwagens om het zodoende tijdelijk onbruik baar te maken. Ook na ae bevrijding was hij actief. De heer Westerhout zei alleen bedan ken voor ae activiteiten niet, voldoen- de te vinden. „We hebben het claar niet bij willen laten. Naast een be dankje wii ik u dan meedelen dat het Hare Majesteit de Koningin heeft be haagd u te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau". De heer Bijl nam in 2947 het aanne mingsbedrijf van zijn vader over, waarin hij al vanaf zijn dertiende jaar werkzaam was geweest. Tijdens zijn militaire diensttijd was hij in 1939 ai beëdigd ais makelaar en taxa teur. De heer Bijl heeft op maatschap pelijk terrein een groot aantal be stuurlijke functies bekleed. Hij was. bestuurslid van de Zuid-Nederlandse- Aannemers Vereniging, de Makelaars- bond Zeeland en voorzitter van cie wet voor arbeidsbemiddeling Momen teel is de heer Bijl nog voorzitter van de patroonsvereniging "Bouwkring' en ha van de makelaarsvereniging. De vice-voorzitter van 'Bouwkring', de heer W. F. Christiaansen. sprak daar na een felicitatie uit. Tot slot gaf ce heer J. A. Letzer een schets van de persoon van de heer Bijl. Hij noemde hem een man met een patriarchale steeds zeldzamer wordende levenshou ding I „GEEN VREEMDE IN JERUZALEM VAN LINTJES" VAN MUZIEKKORPSEN EN SCHOOLKINDEREN DOMBURG Domburg heeft vrijdag morgen de benoeming van zijn burge meester, de heer F. G. Sprenger, tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, niet ongemerkt voorbij laten gaan. Nadat de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen. in de raadzaal de onderscheiding had opgespeld, traden de muziekkorpsen 'Apollo' uit Dom burg en 'Crescendo' uit Oostkapelle voor het gemeentehuis aan om de onderscheiden burgemeester een auba-j de te brengen. De korpsen waren vergezeld van alle schoolkinderen uit Domburg en Oostkapelle en dat waren er naar schatting zo'n driehon derd. De burgemeester verscheen op het bordes, van het gemeentehuis meti zuster M. C. K. v- d. Slikke uit Oostkapelle, die hij zelf even tevoren in het gemeentehuis namens de konin gin had onderscheiden met een zilve ren medaille in de Orde van Oranje- Nassau, wegens haar vele verdiensten als wijkverpleegster van het Groene Kruis in Oostkapelle en Grijpskerke. Zr. v. d. Slikke vierde vorig jaar haar 25-jarig jubileum. Na een door de commissaris uitgeroe pen 'T-eve de koningin' en een geza menlijk driewerf-hoera werd de zonni ge en feestelijke gebeurtenis voor de kinderen afgesloten met de uitreiking van een presentje door de burgemees ter zelf. Alle kinderen werden daartoe één voor één in het. gemeentehuis bin nengelaten. De feestelijkheden vergden nogal wat organisatietalent. Zo kon men, even voor de commissaris, wet- h' ider A. Don druk gebarend de opmarcherende muziekkorpsen met de schoolkinderen tegemoet zien hol len om nog tijdig ae muziek te doen verstommen en het hele gezelschap terwille van het verrassingselement een zijstraat in te loodsen. De voorbereidingen zijn echter zo bleek tijdens de bijeenkomst in de; raadzaal de burgemeester niet geheel ontgaan: „Als er zoveel gefluis terd wordt op het gemeentehuis, zet ik altijd mijn radar aan". De officiële plechtigheid werd bijgewoond door de volledige raad, het secretarie-perso neel en ook bij toeval door het colle ge van b- en w. van de zustergemeente Mariekerke, dat even tevoren in het gemeentehuis ook, op uitnodiging, het onderscheiden van zr. v. d. Slikke had bijgewoond. Verdiensten De commissaris memoreerde dat de heer Sprenger bijna veertig jaar gele den zijn loopbaan begon als volontair ambtenaar op ae secretarie te Lo- chsm, vervolgens nog secretarie-amb tenaar in enkele Nederlandse gemeen ten werd om op 20 februari 1946 benoemd te worden tot burgemeester- secretaris van de toenmalige gemeen te Oostkapelle. Bij de herindeling van Walcheren, op I juli 1966, werd hij' Ir. J. Zuurdeeg (rechts) ontvangt uit versierselen behorende bij de ridder in „GROTE MATE VAN TECHNISCH EN PRAKTISCH INZICHT" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Ir. J. Zuurdeeg, de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in Zeeland, is vrijdag be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Zuurdeeg kreeg de onderscheiding uit handen van de directeur-generaal van rijkswa terstaat, ir. J. van der Kerk. Tijdens een bijeenkomst in het hoofdkwartier van de rijkswaterstaat in Den Haag, stelde de heer Van der Kerk vast, dat ir. Zuurdeeg zeer vaardig en op in dringende wijze zijn zaken afhandelt. ,A1 in het begin van uw loopbaan hebt u doen blijken, dati u een grote mate van technisch en praktisch in zicht bezit", aldus de directeur-gene raal. In een algemene leiding liet de heer Van der Kerk Weten, dat hij de onderscheidingen, die vrijdag aan functionarissen van de rijkswaterstaat werden uitgereikt, als een waardering voor de hele dienst beschouwt. In een aparte toespraak gaf hij een overzicht handen van de directeur-generaal van de orde van de Nederlandse Leeuw van de loopbaan van de heer Zuur deeg. Ir. Zuurdeeg trad op 1 februari 1941 in dienst van de rijkswaterstaat als ingenieur bij de werken van het Am sterdam-Rijnkanaal. Op 1 april 1946 kreeg hij een functie bij de directie sluizen en stuwen. Hij ontwierp onder andere de sluis te Tiel en de sluizen van de Friese kanalen. Nadat de heer Zuurdeeg nog in een toegevoegde functie bij hetarrondis sement) Breda had gewerkt, werd hij met ingang van 1 september 1953 belast met de leiding van het arron dissement Maastricht. De heer Van der Kerk: „Als hoofd van dit arrondis sement hebt u een belangrijke bijdra ge geleverd bij de voorbereiding en uitvoering van de belangrijke werken tot verruiming en verbetering van het Julianakanaal en van de autowegen in Zuid-Limburg". Op 1 augustus 1962 kreeg de heer Zuurdeeg de leiding over de directie Zeeland, waar belangrijke werken, mede in het kader van de deltawet, tot stand kwamen en in uitvoering zijn. De directeur-generaal wees erop, dat de Zeeuwse hoofdingenieur-direc teur een belangrijk werkzaam aandeel heeft gehad en heeft in een groot OPRICHTER REGIONALE ZEEUWS-VLAAMSE WONINGBOUWVERENIGING HULST Voronamelijk voor zijn vele werk als voorzitter van de regio nale Zeeuws-Vlaamse woningbouwver- eniging is de 61-jarige directeur van de Slavenburgs Bank te Hulst. Ter- neuzen en Sluis, W. AI. G. Bartz te Sint Jansteen. benoemd tot ridder in de Orde van OranjeNassau. Burge meester P. J. G- Molthoff van Hulst speldde hem vrijdag tijdens een bij eenkomst in hotel 'Internationale' te Hulst de versierselen op. De heer Bart/, is op vele terreinen van het maatschappelijk werk actief. Hij is onder anderen oprichter geweest van het gemengd door St. Ceaciiia te Sint Jansteen, waarvan hij momenteel 27 jaar onafgebroken dirigent is. Ver- j schillende maien verzorgde dit koor optredens voor radio en televisie in Nederland en eBlgië. Het koor maak te onder zijn leiding een concertreis naar het Ierse Cork. Ieder jaar voert liet koor het Weihnachtsoratorium uit.' de heer Bartz is mede-oprichter van de regionale woningbouwvereniging j geweest en is vanaf die tijd voorzitter j van aie vereniging. Hij is zijn loop-I baan begonnen als onderwijzer aan de jongensschool te Sint Jansteen. Daar na is hij na enkele jaren uit het onderwijs gestapt en werd kassier van de boerenleenbank en in 1944 ontvanger van de voormalige gemeen te Sint Jansteen- Deze functie heeft hij tot de herindeling vervuld. Sinds 1953 is hij directeur van de Slaven- burgsbank- De heer Bartz is drager van de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifoe. Burgemeester Molthoff ging in het kort in op de activiteiten van de nieuwe ridder. Hij schetste hem als een man met een groot doorzettingsvermogen, die ge makkelijk contacten legt- De heer Molthoff vond dat hij in de gehele streek een gewaardeerd man is. De heer Bartz legde er in zijn dankwoord de nadruk op dat hij niet alleen de regionale Zeeuwsch-Vlaamse woning bouwvereniging tot bloei heeft ge bracht. Die eer moest naar zijn me ning gedeeld worden met de andere medewerkers. Hij toonde zich overi gens wel bijzonder blij met de konin klijke onderscheiding. OUD-INSPECTRICE BEJAARDENOORDEN griffie, werd vrijdagmorgen bijge- wcond dcor dr. D. van der Wel, grif-I fier, mr. H. F. M. van der Heijden, chef kabinet van de commissaris der koningin, de heer C. Heijstek, die een j half jaar geleden mej. Westera als: inspecteur voor de bejaardenoorden1 opvolgde, de heer J. J. de Rey namens de provinciale afdeling waaraan dc1 onderscheidene was verbonden en de j heer T. Kamermans, medewerker j van de Stichting Zeeland. Mej. Westera kon vrijdag nog vele I gelukwensen, onder meer van een groot aantal personeelsleden van de provinciale griffie in ontvangst ne- men- Mej. Westera, die was verbonden aan de derde afdeling van de provinciale griffie, legde wegens bet bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in ok tober van het vorige jaar haar functie neer. wethouder Ul J. Gillissen Verschage kort na de korte b. en w.-vergadrring al snel duidelijk waarom rijn vrouw en \erte*enwoordigcn» van de per» In de kamer van bet college werden ontvangen: de Vll.sslngse wethouder kreeg de versierselen behorende bij de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau opgespeld- De heer Gillissen Verschage had 's einde wegging, afscheid genomen Zeer grote ogen zette hij op toen zijn echtgenote om kwart over elf de vergadereaal binnentrad. Hoewel het de gewoonte is dat de burgemeester tot het laatste van zijn toespraak bekend maakt waar het om gaat maakte hij voor de heer Gillissen Verschage een uitzondering. De heer Westerhout liet de loopbaan van de huidige wethouder voor onderwijs, culturele, jeugd-, sport- en oudheid kundige zaken van Vlissingen de re vue passeren- De heer Gillissen Ver schage is al 22 jaar lid van dc- VUssingse gemeenteraad. Sinds 2 sep tember 1958 bezet hij een wethouders zetel- „Toen begon zijn meest actieve periode", aldus de burgemeester. In die vijftien Jaar heelt hij het hele scala van het gemeentelijke gebeuren meegemaakt. „Alles wat Vlissingen aangaat kent de heer Gillissen Ver schage als geen ander", meende de heer Westerhout. ,jn de periode, die hij als wethouder heeft gewerkt, heeft hij bijzonder veel voor de gemeente Vlissingen gedaan". De eerste burger van Vlissingen prees de collegialiteit van de onderschelden wethouder. „In het college van b. en w. heeft de heer Gillissen Verschage altijd prettig meegewerkt in net team. Hij is nooit te beroerd om voor een ander in te vallen", aldus de heer Westerhout, die hem daarna de ver sierselen opspeldde- De heer Gillissen Verschage zei volko men verrast te zijn door deze onder scheiding. „Uiteraard denk je wel eens wie er dit jaar weer de gelukkige zal zijn, maar 'k had nooit gedacht dat ik het feestvarken zou zijn". De Vlis- singse wethouder vertelde de vorige dag nog aan de secretaresse gevraagd te hebben of het b. en w- beraad wel door zou gaan nu de burgemeester 's morgens koninklijke onderscheidingen moest uitreiken. Hij bracht tenslotte dank aan zijn vrouw, die hem in zijn 15-jarige loopbaan als wethouder steeds tot steun is geweest- Verdiensten voor waterschap HULST De lieer A. J. M. Rottier te. Sint-Jansteen is gisteren benoemd totj ridder in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester P. J. G- Molthoff van Hulst speldde in het kantoor van het waterschap 'Hulster Ambacht' de ver-I sierselen op bij de duidelijk geëmotio-l neerde 65-jarige nieuwe ridder. Tij dens de plechtigheid biggelden de tra nen over zijn wangen. De heer Rottier heeft deze onderschei-1 ding voornamelijk gekregen voor het; werk dat hij voor het waterschap1 heeft gedaan. Hij is- momenteel nog gezworene en hoofdingeland voor de ongebouwde eigendommen van het wa terschap. Voor 1965 was hij griffier ontvanger van een 14-tal polders in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Van 1 ja nuari 1938 tot 1 januri 1965 is hij tevens dijkgraaf van de Hertogin Hed wig- en de Louisapolder geweest Voorts is de heer Rottier lid van de plaatselijke commissie ruilverkaveling Koewacht en Kieldrecht en lid van dt Nederlandse jagersvereniging. Tijdens de vooroorlogse jaren is hij nog een zittingsperiode wethouder van de ge meente Sint-Janst.een geweest. Burgemeester Molthoff meende dat ae heer Rottier een achtenswaardig man is met een grote kennis van zaken. Tevens roemde de eerste bur ger van Hulst de werklust van de nieuwe ridder. Nadat de emoties wat gezakt waren sprak ook dijkgraaf W. P- J. Staal nog waarderende woorden tot de heer Rottier. rijkswaterstaat, ir. J. v. d. Kerk, de aantal commissies, zoals de techni sche Schelde-commissie, de 'technische commissie Baalhoekkanaal, de boot dienstcommissie voor de veerdiensten op de Westerschelde, de gemeentelijke bestemmingsplannen commissie en de bijzondere commissie voor de ruimte lijke ordening van de Benelux econo mische unie. De heer Zuurdeeg was verder zeer nauw betrekken bij de, oprichting van de havenschappen Vlis singen en Temeuzen. Commissaris der koningin mr. J. van Aartsen speldt mej. iv\ J H. Westera de versierselen op, die behoren bij haar benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9