aterzuivering tussen fosfaten en groene zeep Sint Maarten in de Groe nieuw verzorgingstehuis Advertenties worden toch niet gezien, Voorronde voor landelijke finale: BIER VLOEIDE RIJKELIJK OP BIERTAPWEDSTRIJDEN IN VLISSINGS HOTEL Meerdraad knelde voet schippersvrouw af in Terneuzen PLAATS uw IN DE PZC zeeum Tentoonstelling in rijksarchief over Abdij Middelburg toekeken t, ra c a Ibekeken 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1973 „HOEKSTEEN IN DE ZORG VOOR DE KATHOLIEKE BEJAARDE IN GOES" Sint Maarten vormt bejaardencircuit met Maria Terweel •TOES De gemeente Goes heeft ei vrijdag ifficlecl een verzorgings tehuis bijgekregen. Burgemeester mr F. G. A. Huber opende vrijdagmiddag bet tehuis Sint-Maarten in de Groe ii Gocs-Zuid. Sint-Maarten vormt samer met hel verpleegtehuis Maria Terwce' een zogenaamd bejaardencircuit Voorzitter A. C. J. A. Nollen, van di stichting Samivoz, waarin zowel Mn ria Terwcei als Sint-Maarten zijn op genomen, noemde Sint-Maarten: „F,ei hoeksteen in de zorg voor de katholie ke bejaarde in Goes en omgeving" In de recreatiezaal van Sint-Maarter verzamelden zich vrijdagmiddag veli tientallen genodigden. Zij luisterder naar de verschillende redevoeringen maar kregen ook ruimschoots de tijc om het nieuwe bejaardenoord te be kijken. De gangen van Sint-Maarter waren, ter gelegenheid van de ope ning, versierd met kunstwerken var het Uitleencentrum voor Beeldende Kunst in Zeeland. Ook de VVV zorgde voor 'een Zeeuws tintje'. Ter afslui ting van het gebeuren kregen de geno digden trouwens een heus zee-banke" aangeboden. Met de bouw van het verzorgingste huis Sint-Maarten in de Groe is in het voorjaar van 1970 begonnen. In de zomer van 1971 werd de bouw vol tooid. Samivoz-voorzitter Nollen: „Sa men met de bejaardenwoningen en Maria Terweel als verpleegtehuis vormt Sinti-Maarten een circuit, waar in voor de individuele bejaarde of zieke een aangepaste zorg mogelijk is De samenwerking tussen Sint-Maarten in de Groe en Maria Terweel biedl ook het voordeel dat een aantal voor zieningen zoals recreatie, de keuken, gezamenlijk gebruikt kunnen worden. Dat betekent een besparing in ruimte, maar ook in personeel". Een minder vrolijk geluid liet de heer Nollen horen over de kosten, die de bejaar denzorg met zich meebrengt. De heer Nollen ging vooral ook in op de verdeling van de kosten, waarin hij vooral ook doelde op de functie, die de overheid in de dekking van de kkoten moet hebben. „Ik wil graag een pleidooi houden voor een betere financieringsregeling voor de bejaardentehuizen, waardoor de bejaarde, die heel zijn leven zuinig is geweest en gespaard heeft, niet meer genoodzaakt word. al zijn bezit tingen ten gelde te maken", aldus de heer Nollen. Hij verduidelijkte dat zo: „Verzor gingshuizen zijn in het algemeen erg duur. Anderzijds is de prijs ook hoog omdat een intensieve verzorging gebo den wordt. En de intensieve zorg is nodig omdat de bejaarde, die opgeno men wordt, verzorgingsbehoeftig is- Sint Maarten in de Groe richt zich juist op bejaarden, die verzorgingsbe hoeftig zijn en die intensieve zorg nodig hebben. De betaling van de pensionprijs geschiedt bij deze verzor gingshuizen nog steeds door de be jaarde zelf, met' behulp van de uitke ring uit de Algemene Bijstandswet. Er blijft een groot verschil bestaan met- de tehuizen, die door de AWBZ be taald worden en waar de patiënt slechts zijn zakgeld en zijn kleding behoeft te betalen. Al het overige betaalt tenslotte de AWBZ". Schaduwzijde Burgemeester Huber onderkende dat probleem: „Het is een zaak waar we ons allen mee bezig houden. Mis schien is het een verschijnsel van deze tijd. We houden ons teveel bezig met onszelf en te weinig met onze medemens. Dat is de schaduwzijde van onze welvaart". De burgervader van Goes constateer de dat er nog heel wat te doen is op het gebied van de preventieve maatre gelen. „Het is een goede zaak dat we daar meti elkaar aan werken. Daarbij is het echter wel van belang hoe we de taken verdelen. Wij, als Goes, zijn in elk geval erg blij met de initiatieven van Samivoz in onze gemeente. Heel veel mensen hebben profijt van wat u doet. Het is uiteraard duidelijk dat dat niet alleeen in Goes het geval is. Ik kan alleen de hoop uitspreken dat u de Goese samenleving in uw werk zult blijven betrekken", vertelde bur gemeester Huber. Bij binnenkomst in de recreatiezaal werd het echtpaar Huber verwelkomd door de eerste bewoonster van Sint-Maarten, me vrouw A- van den Driest (84). Zij overhandigde mevrouw E. Huber- Schneider een boeket bloemen. „Een tehuis waarop wij niet weinig trots zijn", vertelde geneesheer-dire teur A. F. R. van Opdorp in zijn toespraak. „L)e accommodatie, die ons nu ter beschikking staat voldoet naar onze mening aan de eisen, die gesteld worden aan een tehuis dat met zijn tijd meegaat en de blik op de toe komst gericht houdt. Dank zij de bouw van dit tehuis zijn wij in staat vele bejaarden niet alleeen een zorgde oude dag te bieden, maar vooral ook een beetje geluk in deze periode van hun leven", aldus de ge neesheer-directeur- Dokter Van Opdorp wilde wel uitleg gen wat 'dan wel' het bijzondere is aan Sint-Maarten in de Groe. „Het staat niet alleeen. Het huis maakt deel uit van een cluster voorzienin gen". Dokter Van Opdorp somde die voorzieningen op: Maria Terweel, oor spronkelijk een bejaardenpensionte- huis en later een volledig geoutilleerd verpleeghuis voor chronisch zieken, het tehuis voor psychisch gestoorde bejaarden De Werlkampen' in Rilland, daarna de bejaardenwoningen in de grote tuin, waar later de laatste scha kel in het circuit werd gebouwd: Sint Maarten in de Groe. Geneesheer-direc teur Van Opdorp wees erop dat gelijk met Sint Maarrten een zeer uitgebrei de revalidatie afdeling, met een voor Zeeland unieke mogelijkheid voor hy- ctrotherapie gereed kwam. Door die voorziening werd ook dagrevalidatie mogelijk voor patiënten, die 's mor gens worden opgehaald, dan die thera pieën krijgen die ze nodig hebben en na een maaltijd weer naar huis wor den gebracht. ilroot scala „De bewoners van het bejaardenver zorginghuis kan een groot scala van mogelijkheden worden geboden, gro ter dan in een los functionerend huis. Ik noem de fysiotherapie, de bezig heidsactivering en bij lichamelijke of geestelijke disfunctie overplaatsing binnen het cluster", zo vertelde dokter Van Opdorp de aanwezigen. Tenslotte had hij nog een wens. „Dat de gezamenlijke verzorgingstehuizen in Midden-Zeeland zouden komen tot een samenwerking in het beleid. Dat de mogelijkheden niet teveel zouden worden versnipperd, maar dat een coördinerend centirum zou worden op gericht ten dienste van de bejaarden. Door samen te werken zouden de eigenlijke te kleine eenheden hun voorzieningenpakket kunnen uitbrei den. Een centrale wachtlijst zou veel ellende voor de bejaarden kunnen be sparen en het maatschappelijk werk overwerkte medewerkers". Het verzorgingstehuis Sint-Maarten in de Groe is gebouwd in opdracht van de stichting Katholieke Verpleegtehui zen Midden-Zeeland. Het verzorgings huis biedt plaats aan 61 bejaarden. Mevrouw Huber en de 84-jarige me vrouw A. van den Dries, de eerste be woonster van het tehuis. Het gebouw telt 47 eenpersoonska mers en zeven echtparenkamers. Ze zijn te vinden op de parterre en drie verdiepingen. Architectenbureau Schel- lekens in Den Bosch ontwierp het gebouw en de Amsterdamse Ballat zette het in Goes-Zuid neer. 'Long John' en 'Alaaf' wonnen VLISSINGEN Rijkelijk vloei- de het bier vrijdagmiddag in ho tel Maldegem te Vlissingen, waar de voorronde voor Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland werd gehouden van de landelijke biertapwedstrijd. Een groot aantal Zeeuwse tappers deed haar best een zo mooi mogelijk glaasje geel-wit vocht te produceren. Bij de eenmanszaken kwam de heer J- Pedersen van de Vlissingse disco-dan cing Long John als eerste uit de bus en bij de teams bleek het Vlissings café-restaurant Alaaf het meest ge tapt. De biertapwedstrijden worden georga niseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor. Overal in den lande worden regionale wedstrijden gehouden, waar van de drie hoogst geplaatsten over gaan naar de landelijke finale. Een jury bestaande uit biertap-kenners keek daarbij naar het op de juiste wijze spoelen van de glazen, het afve gen van het flesje bier, de juiste tapmethode en het afschuimen van het glas bier met een vochtige af- schuimer. Ook werd ruime aandacht besteed aan het serveren van het alcoholhoudende vocht. Terwijl een aantal juryleden hen nauwkeurig op de vingers keek toon den de Zeeuwse horeca-mensen hun grote bedrevenheid aan de tapkraan. De verschillen in punten waren ge ring, maar er moesten na de voorron de een paar mensen afvallen, die niet meer konden strijden in de selectie ronden. Terwijl de bezoekers hun vochtigheidsgraad op peil hielden werd er achter de tapkasten gestre den om de hoogste eer. De uitslagen luiden: teams 1 café-restaurant. Alaaf, Vlissingen (getapt door F. Steinhart en geserveerd door M. Jansen), 2 Bar Astoria, Vlissingen (getapt door W. de Baat en geserveerd door H- Hooge woud), 3 café 't Anker. Hansweert (getapt door mevrouw R. den Boer en geserveerd door mevrouw E. Diele- Eénmanszaken: 1 bar Long John, Vlis singen, J. Pedersen, 2 't Wapen van Driewegen, Driewegen, J. van de Guchte, 3 Huize Truida, Vlissingen, mevrouw E. Lust. De heer en mevrouw Noordhoelt-Merk geven met blijd schap kennis van de geboorte van hun dochter CORINNE 25 april 1973, Brederodestraat 22 I, Amsterdam. Tijdelijk adres: Wilhelmina Gasthuis, kamer 4, Amster- Met vreugde geven wij ken nis van de geboorte van on ze dochter FRANCISCA MARIA YVONNE E. Rijnders T. Rijnders-van der Grift Middelburg, 26 april 1973, Johannes Postkwartier 60. Heden behaagde het de Heere van ons weg te nemen, onze zeer geliefde dochter, zus ter, schoonzuster en tante LEINTJE FLORA IIAMELINK- DE VISSER op de leeftijd van 44 jaar en 8 maanden. Goes: A. de Visser A. de Visser- Dekker Middelharnis: P. de Visser M. de Visser-Sinke Goes: J. de Visser Vlissingen: K. C. de Visser C. de Visser van Bremen Gouda: F. W. de Visser Goes: C. C. de Visser Neefjes en nichtjes Goes, 27 april 1973, Evertsenstraat 34. Enige en algemene kennisgeving. Door een noodlottig ongeval is tot onze diepe droefheid van ons heengegaan, onze lieve zoon en broer JACOBUS GERRITSEN op de leeftijd van 35 jaar. S. C. Gerritsen-Mos Jan en Susan Oom Peet Haarlem, 25 april 1973. Corr.adres: Paul Krugerstraat 2, flat 15, te Vlissingen. De crematie neeft in middels in stilte plaatsgevonden. Zeer plotseling werd uit ons midden weg genomen, onze geach te medewerker G. J. HARMSEN Wij verliezen in hem een loyaal medewer ker. Zijn nagedachte nis zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Personeel Utilities afdeling Dow Chem. Ned. B.V. Heden overleed onverwacht onze lieve moeder en oma JANNEKE CORNELIA DE KLERK weduwe van Pieter Cornells Babijn op de leeftijd van 61 jaar. Biggekerke: Piet Babijn Suzan Babijn - Goedbloed Dennis en Marcel Middelburg: Ella Henning - Babijn Richard Henning Talitha De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 1 mei 1973, om 11.30 uur, op de begraafplaats te Biggekerke. PIETER VAN SORGE op de leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam, C. van Sorge-Nous Oost-Souburg, 27 april 1973, Ritthemsestraat 10. De rouwdienst zal worden gehouden dinsdag 1 mei 1973 om 12.45 uur in het jeugdgebouw bij de gereformeerde kerk aan de Kanaal straat, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de begraafplaats te Souburg om 13.30 uur. TERNEUZEN Bij het losmaken van een meerdraad van het motorschip 'Gerrie' is de 39-jarige mevrouw A. H. de L. (echtgenote van de schipper) vrijdagmorgen vroeg een voet kwijt geraakt. Het slachtoffer stond met een voet in een lus van de kabel op het moment dat de schipper de 'Ger rie' liet afdraaien van de wal. Het ge volg was dat de voet werd afgekneld. Mevrouw De L. is direct per ambu lance overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen. FAMILIEBERICHTEN Heden werd, na een langdurig, smartelijk lijden, uit ons mid den weggenomen, on ze beste broer, zwa ger en oom PIETER VAN SORGE op de leeftijd ruim 65 jaar. Familie Van Sorge Souburg, 27 april 1973. Dr.H.M. J.KIVIET BORSSELE Woensdag 2 mcl AFWEZIG Heden behaagde het de Heere uit ons midden weg te nemen, na een korte, maar ernstige ziekte, mijn innig geliefde man en onze lieve, zorgzame vader en opa JOHANNES BUTIJN op de leeftijd van ruim 69 jaar. Yerseke: G. Butijn- Spijk Kloetinge: C. M. Hoek van Dijke - Butijn J. Hoek van Dijke Carl en Gert-Jan Wilhelminadorp: H. D. Butijn J. C. Butijn - Hoekman Gerda, Piet en Joke De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 2 mei op de algemene begraafplaats te Yer seke. om 14.00 uur, vanuit het verenigingsge bouw, Molenlaan 1. Heden behaagde het de Heere uit onze familie kring weg te nemen, na een ernstige ziekte, onze geliefde broer, zwager en oom JOHANNES BUTIJN echtgenoot van G. Spijk op de leeftijd van ruim 69 jaar. Familie Butijn Familie Spijk 27 april 1973 Enige kennisgeving. Heden is nog vrij onverwachts van ons heen gegaan, onze lieve zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder PIETERTJE DE KRAMER, weduwe van Cornelis Schot, in de ouderdom van 86 jaar. Uit aller naam, C. Schot Koudekerke, 26 april 1973, Kerkstraat 49. Correspondentieadres: Fidessapad 3, Hoogvliet. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuur dagelijks van 17.30-18.30 uur. De crematie zal plaatshebben dinsdag 1 mei 1973 om 10.30 uur in het crematorium Rotter dam, Maeterlinckweg 101 te Rotterdam-Zuid. Dit was een advertentie Dank a MIDDELBURG Van 26 mei tot en met 1 september wordt in het rijksar chief in Zeeland te Middelburg een tentoonstelling gehouden over de ab dij van Middelburg. Aan de hand van oorkonden, kaarten en prenten zal een indruk worden gegeven van het grote belang van de Middelburgse abdij in de middeleeuwen. De abdij werd in 1123 vanuit Voorma- zele in West-Vlaanderen gesticht. In 1127 ging de abdij over naar de Prémonstratenzers- De abdij verwierf uitgestrekte bezittingen op Walcheren en elders in Zeeland en zelfs in Noord-Brabant, Zuid-Holland en Vlaanderen. De abt van Middelburg was ook het eerste lid van het provin ciaal bestuur van Zeeland. In kerkelijke zaken was de macht van de abt mogelijk nog groter. Hij droeg de pastoors van bijna alle kerken op Walcheren en in het Westland ter benoeming voor aan de bisschop van Utrecht. Deze zomertentoonstelling in de St. Pieterstraat is geopend van maandag tot vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur en op zaterdag van 9.30-12.30 uur. Bij milieubewuste koffievisites is het tegenwoordig nogal eens een stereotiepe vraag: „Was jij ook al weer met groene zeep?" Tenslotte kunnen we het allemaal wel eens zijn: fosfaten zijn nadelig voor ons oppervlaktewater, in onze moderne wasmidde len zitten veel fosforverbindingen. Dus? Bij de aanbieding van een deze keer wat opgewekter financieel jaarverslag van Farbwerke Hoechst AG in Frankfurt (M) werd afgelopen week aangekon digd. dat men er in dit chemische concern aan denkt om de investeringen in de buitenlandse produktie- bedrijven opnieuw op te voeren. Vlissingen-Oost is wat dit betreft bij Hoechst ook 'in de markt' voor een nieuwe produktie. Welke richting het daarbij op gaat is nu nog niet duidelijk. Al vaker heeft men er bij deze chemiegigant op gezinspeeld dat het de bedoeling is in het Sloegebied een gevarieerd com plex van de grond te brengen. Van alles is daarbij verfstoffen, allerlei nieuwe produkties. Vast, staat in denkbaar: kunststoffen, farmaceutische produkten. ieder geval wel dat het geen nieuwe fosforfabrie ken worden. Met drie ovens, een fosforzout- en eer fosforzuurfabriek is men bij Hoechst Holland in de ze sector aan een afronding gekomen. Hoe denkt de chemische industrie over het probleen van de watervervuiling als gevolg van de fosfatw uit de wasmiddelen? Er worden tegenwoordig aai de lopende band acties gevoerd tegen fosfaathou dende wasmiddelen. In Amerika is de verwerkim ervan zelfs enige tijd officieel tegengehouden Hei bedrijfsleven zelf kan er eigenlijk ook niet meer om heen. zijn standpunt in deze discussie te nepaler. Tenslotte heeft het alles te maken met de levensvat baarheid m de toekomst van fabrieken, zoals ze in het Sloegebied staan. In de 'milieuparagraaf' va nhet jaarverslag van Hoechst rvordt over de toenemende drang op be perking van het gebruik van fosfaten in wasmid^e len een theorie ontwikkeld. En die komt er dan op neer dat fosfor bij de watervervuiling in de vorm van zogenaamde eutrofiëring (overbemest met voedings stoffen in stilstaand water en als gevolg daarvan te dichte plantengroei) een belangrijke, maar beslist geen doorslaggevende factor is. „De wasmiddelen fosfaten dragen aan de totale fosfortoevoer in het oppervlaktewater voor een derde deel bij. Vooropgi- steld dat het mogelijk zou zijn een gelijkwaardige fosforvrije grondstof voor de wasmiddelen te vin den, dan nog zou hij volledige verwijdering van fos faten uit de wasmiddelen het eutrofiëringsvraagstuk op geen stukken na zijn opgelost. Een veel hetere oplossing is daarom: zuiveringsinstallaties die de fosfaten verwijderen uit alle huishoudelijk en in dustrieel afvalwater, vóórdat het in het vrije opper vlaktewater wordt geloosd." Hoechst maakt er mel ding van dat men hij de research duidelijk zelf ook in een dergelijke richting werkt. Ervaringen uit Zwe den dienen daarbij als voorbeeld. In dat land zijn al zo'n 300 zuiveringsinstallaties in werking die ook de fosfaten uit het afvalwater halen. En met goed •esultaat. Om te beginnen: wat zou het werkelijke effect zijn wanneer fosfaten in wasmiddelen door andere zoals die dan heten 'vuil agressieve stoffen :ouden worden vervangen? In landen waar men een dergelijke maatregel dwingend heeft voorgeschre ven wordt gewerkt met nitrilo tri azijnzuur (NTA) een biologisch afbreekbaar middel, dat overigens weer om andere redenen van dubieuze kwaliteit voor het milieu zou zijn. In dat geval is het dus een kwestie van verleggen van moeilijkheden, zonder dat er in wezen iets wordt opgelost. Bovendien is het de vraag of het elimineren van fosfaten uit was middelen werkelijk enig effect heeft op het totale milieu van de stilstaande oppervlaktewateren. Er blijft waarschijnlijk ook né een dergelijke maatre gel nog te veel aan fosfaten in ons oppervlaktewater over. Over de herkomst van dat andere 'te veel' is het volgende te zeggen: Nederland heeft te maken met enorme hoeveelheden fosfaten, die via Rijn en Maas ons land worden binnengebracht, we hebben de fosfaten uit de faecaliën en de fosfaten die de landbouw via de kunstmesten naar het oppervlakte water stuurt. Van de hele kwestie wordt in Nederland op het ogenblik ook nogal stevig studie gemaakt. TNO voert een wetenschappelijk onderzoek uit naar de alternatieve toepassingsmogelijkheden en de af breekbaarheid van het alternatieve toevoegingspro- dukt aan wasmiddelen, NTA. Bovendien wordt na gegaan of de wascapaciteiten van een dergelijk ver vangingsmiddel van dien aard zijn, dat het ook voor de chemische industrie interessant is. 0 V van gaande die moeten uitwijzen in hoever het mogelijk is de fosfaten uit het oppervlaktewater te weren via zuiveringsinstallaties. Langs het Veluwe- randmeer gebeurt dat met een installatie bij Elburg Ook in het Brielse Meer wordt in deze richting ge werkt: op het punt waar Rijnwater het meer binnen komt worden ijzerzouten toegevoegd. Technisch lijkt de toepassing van defosfateringssystemen niet zo veel problemen op te leveren. Het is vooral een vrij kostbare geschiedenis. Toch ziet het er naar uit dat eigenlijk alleen een vrij grondige aanpak van de be strijding van fosfaten m het oppervlaktewater kans op een oplossing biedt. En dan gaat het om het te rugdringen van meer dan alleen het aandeel van de wasmiddelenindstrie. Het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (RIZA) zit er hard ach teraan om zoveel mogelijk bij de zuiveringsprojec ten de defosfatering te laten meenemen. Bij de be oordeling van de zuiveringsplannen (van provincies, zuiveringsschappen en waterschappen), die aan deze rijksdienst worden voorgelegd, zal voortaan in deze richting zo nodig een dringend advies worden gege ven. In Zeeland is er al een voorbeeld aan te wijzen: de lozing van afvalwater van de gemeente Wester schouwen op de Oosterschelde. Een hoofdstuk apart. In het hele verhaal over de milieukwaal van de fosforverbindingen in ons oppervlaktewater is dat van de hardheid van het water. Door water te ontharden kan de hoeveelheid wasmiddelen worden teruggebracht; en aldus word tegelijkertijd een bijdrage geleverd aan verminderinc van de fosfaatbelasting. De stad Rotterdam schakel' op het ogenblik met de drinkwatervoorziening ove- van de Rijn naar de Maas. Kort geleden is het eei ste van de nieuwe spaarbekkens van de NV Drink watervoorziening Brabantse Biesbosch in gebrui) gesteld- Via transportleidingen vanuit dit natuurge bied naar Rotterdam wordt de consument daar m voorzien van water uit de rivier de Maas. De hard heid van dat Maaswater is beduidend minder dar die van het water uit de rivier de Rijn. Bij de over gang naar een ook in andere opzichten betere kwa liteit water heeft de Drinkwaterleiding van Rotter dam zich met een voorlichtingscampagne tot de huis vrouwen gericht over met name die hardheidsgra daties. Er wordt in een brochure aan de consument uiteengezet dat men voortaan met een kleinere hoe veelheid wasmiddelen toe kan. Alleen bleek al da delijk dat het uiterst moeilijk was om met sluiten de adviezen te komen. Doodeenvoudig omdat er geen eenheid in doseringsvoorschriften bij de was middelenfabrikanten bleek te bestaan. Van verschillende kanten worden op het ogenblik po gingen ondprnomen via de warenwet een beperking van het gebruik van wasmiddelen te bereiken. Het is namelijk de bedoeling dat wasmiddelenfabrikan ten worden verplicht om op de verpakking van hun produkt uiteen te zetten bij hoeveel graden hardheid van het water hoeveel van het middel moet worden gebruikt. En dat is dan een andere benadering dan die van 'witter dan wit'. In zekere zin werken overheid en bedrijfsleven in deze kwestie dus naar elkaar toe. Ervaringen uit het buitenland worden hij de beoordeling van dit mi lieuvraagstuk betrokken, terwijl het nodig zal zijn om met het buitenland dat zijn vuil water richting Nederland de grens over stuurt ook in dit fosfaat orobleem tot een gezamenlijke oplossing te komen De wasmiddelenindustrie veroorzaakt hoe merk •vaardig het ook klinkt vooral indirect een aan •ienlijk stuk waterverontreiniging Dat het ook bij de "abrikanten van de grondstof hm doorgedrongen is 'oont het jaarverslag 1972 van Farbwerke Hoechst >an Vanzelfsprekend hoeft niemand te verwachten lat een chemisch concern als dit nu plotseb'ng hel gebruik van groene zeep zal gaan aanprijzen. In de .prong van het ene uiterste naar het andere ligt ook iij de fosfaatproblemen in het oppervlaktewater de oplossing niet. Daar zijn ook de "bewakers' van ons open water intussen wel achter. Het gaat hen er vooral om dat meer dan alleen maar een derde deel van de totale moeilijkheid wordt opgeruimd. En dan liefst zonder dat weer nieuwe, sluipende en op den duur lastig te ondervangen bezwaren in huis worden gehaald. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 8