'LINTJE' VOOR RUIM 2000 NEDERLANDERS De Watergate-affaire (II) RECHTER SIRICA FORCEERDE DOORBRAAK FBI-chef weg door Watergate-schandaal 3 Onderscheidingen SAKE VAN DER PLOEG: NW FINANCIEEL AAN DE GROND Kunstschilder en fotograaf weigeren lintje Ook onder-minister handel neemt ontslag via Hoek van Holland dÉttk Harwich Vraag uw Londen-brochure aan: ZATERDAG 28 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIJFTIEN MINDER ALS VORIG JAAR en Nederlands-Antilliaanse zaken Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Drs. B. M. Leito, gouverneur van de Nederlandse Antillen. Buitenlandse zaken Commandeur in de orde van Oranje Nassau, bij bevordering: mr J- A. G- Baron de Vos van Steenwijk, ambassadeur in Bern. Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: M.H.W. Baron Collotd'Escury, chef van de directie buitenlandse dienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Ridder in de orde van Oranje-Nassau: L. Davidson, journalist te Londen. IJ. N. A. H. Galema, journalist te Rome. D. A. de Graaf, directeur van DAGRA NV te Sint-Niklaas (Bel gië). Pater A. M- Wijtenburg, lid van de congregatie der Mill Hill missionarissen, werkzaam als missi onaris in het bisdom Kisumu (Ke- Justitie Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: mr H. W. van Hijlkema, hoofd van de directie kinderbescherming van het ministerie van justitie, wonende ts Leidschendam. Mgr. M. Kok, aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Katholieke Kerk van Neder land, wonende te Utrecht. Mr. H- B. Vroom, raadsheer in de Hoge Raad, te Den Haag' Officier in de orde van Oranje-Nas sau: W. M. Rehorst, dirigerend officier der rijkspolitie le klasse, comman dant van het district Den Haag, wonende te Voorburg. Mr. J. Visser, voorzitter van de Nationale Federa tie voor Kinderbescherming, wonen de te Nijmegen. Buitenlandse zaken en crm Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Prof. dr. N. R. A. Vroom, wonende te Pontassieve (Toscanef Italië, voormalig hoogleraar directeur van de rijksacademie van beeldende kunsten. Buitenlandse zaken en verkeer en waterstaat Ridder in de orde van Oranje Nassau: J. Louter, wonende te Dovercourt (Engeland), gezagvoerder bij de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, koninklijke Nederlandse Postvaart NV te Hoek van Holland- Binnenlandse zaken Ridder in de orde van de Nederlandse leeuw: Ir. H. J. Louwes, lid van de eerste kamer, te Ulrum: E. Meester, lid van de eerste kamer, te Koudekerk aan den Rijn; mr. C. A. Bos, oud-lid van de tweede kamer, te Amster-. dam; mevrouw G. Brautigam, oud-! lid van de tweede kamer, te Am sterdam; mr. dr. N. G. Geelkerken,! oud-lid van de tweede kamer, te j Leiden; J. J A. Berger, lid van de tweede kamer, te Eelde; P. Jonge-, ling, lid van de tweede kamer, te Amersfoort; drs. A. D- W. Tilanus,! lid van de tweede kamer, te Am- hem; mevrouw G. V. van Someren- Downer, voorzitter van de VDD, te Rotterdam; drs. A. Kuipers, hoofd van de BVD, te Den Haag; ir. W. J- L- J, Merkx. burgemeester van Bre da. Officier in de orde van Oranje-Nassau, bij bevordering: A. G. Vermeulen, burgemeester van Katwijk Ridder in de orde van Oranje Nassau: T. J. Andriessen, burgemeester van Oud- en Nieuw-Gastel; W. H. van der Heide, burgemeester van Bun schoten; L. A Verburg, burgemees ter van IJsselmuiden. M. K. van Eek, wethouder der ge meente Middelharnis. Onderwijs en wetenschappen Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Prof. dr. ir. A van Wijngaarden, directeur van de Stichting Mathe matisch Centrum te Amsterdam en buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, wonen de te Amstelveen. Officier in de orde van Oranje-Nas sau; L. F. J. H. Frantzen, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Sïttard, wonende te Maastricht. J. H, Ligteringen. directeur van de afdeling technisch beroepsonderwijs van het christelijk pedagogisch stu- wonende te Amers- Financiën DEN HAAG Ruim tweeduizend Nederlanders en een aantal buitenlanders ontvangen dit jaar ter gelegenheid van koningin nedag een koninklijke onderscheiding. Ten opzichte van 1972 is het aantal verleende ridderorden en eremedailles iets kleiner; 2.167 tegen 2.182 vorig jaar. Ook dit jaar zijn de eremedailles er weer bij, ondanks de al lang bestaande plannen van de regering om de toekenning van dit eremetaal, in het streven naar demo cratisering van het decoratiebeleid, af te schaffen. Nog 1.364 gouden, zilveren of bronzen plakken prijken in de buitengewone editie van de staatscourant. ('72 1.438). De hoogst verleende onderscheiding is die van Commandeur in de orde van Oranje- Nassau, welke twee landgenoten ten deel valt. Tot de gerldderden behoort dit jaar geen topvoetbal Ier, maar wel de oud-wielrenner Peter Post die tot Ridder in de orde van Oranje-Nas sau is benoemd. Deze onderschei ding kregen ook o.a. de concert- en operazangeres Dora Canne Meijer, de tekenaar Eppo Doeve, de letter kundige Jan Willem Hofstra, de actrice Loudl Nijhoff en de Haagse persfotograaf Simon Smit- De lange lijst varieert van hoog tot laag, van de grootmeester van het huis van koningin Juliana J. J. L. Baron van Lynden, tot de verkoopster van be legde broodjes: Edwina Hendrina Louise Kensdell in Suriname. Niet iedereen heeft de verleende on derscheiding aangenomen. Blijkens een mededeling van sociale zaken heeft de heer J. Velema te Utrecht zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau geweigerd. De heer Velema is chef van de afdeling documentatie van het NW en voorzitter van het bestuur en van het dagelijks bestuur van de Stichting Inspectie Schriftelijk On derwijs. Hieronder een aantal van de verleen de onderscheidingen: Kabinet voor Surinaamse Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Drs. A- J. Middelhoek, directeur- generaal van de rijksbegroting bij het ministerie van financiën. Officier in de orde van Oranje-Nassau: Ir. W. J. J. van Lent, ingenieur- veri-l ficateur, hoofd van de ruilverkave-j lingsdienst te Utrecht. G. Joustra, hoofdinspecteur van s'Rijks belas-! tingen. hoofd van de inspectie der' invoerrechten en accijnzen te Utrecht. Financiën en binnenlandse zaken Ridder in de orde van Oranje Nassau: J. Hoftijzer, adjunct-directeur bij de NV Bank voor Nederlandse Ge meenten, te Den Haag. Defensie Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Adjudant in buitengewone dienst van H. M. de koningin, vice-admi- raal E. Roest, te Voorschoten- Ridder in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: Kapitein L. C. Pfrommer, van het dienstvak van de officieren voor bijzondere diensten, te Etten Leur. Verkeer en waterstaat Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Prof. ir. H- J. Schoenmaker te Delft, directeur wetenschappelijk onder zoek van het waterloopkundig labo ratorium. Mr. H. Raben te Den Haag. directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst. Ir. A. de Graaff te Oegstgeest. hoofd directeur bij het ministerie van ver keer en waterstaat. Officier in de orde van Oranje-Nas sau: Mr. dr. G. W. Sannes te Den Haag. rijkshoofdinspecteur van het ver keer. Ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. Cijsouw te Den Haag, oud tech nisch hoofdambtenaar le klas bij de rijkswaterstaat. J. W. Zuidema te Leiderdorp, refe rendaris, commandant van het korps controleurs gevaarlijke stoffen. Economische zaken Officier In de orde van Oranjc-Nas- Drs. A. G. van der Veen, wonende te Nieuwerkerk aan den IJssel, direc teur van de Stichting Economisch- Technologisch Instituut voor Zuid- Holland te Rotterdam. Ir- F. A. W. H. van Melick, wonende te Raams- donk, directeur van de Provincia le Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij NV PNEM. Landbouw en visserij Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Prof- dr. ir. P. Buringh te Wagenin- gen, oud-voorzitter van het bestuur van de landbouwhogeschool. Officier in de orde van Oranje-Nas sau: Drs. J. J. Knibbe te 's Heerenbroek, gemeente IJsselmuiden, bestuurslid van landbouworganisaties. Mr. H A- Wildeman te Wassenaar, secretaris van de Nederlandse Bond van Vee handelaren en van de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren. Ir. A. de Zeeuw te Den Haag, algemeen directeur Agrarische Produktie, Ver werking en Afzet van het ministerie van landbouw en visserij. Ridder in de orde van Oranje-Nassau: G. A. P. van Melle te Barendrecht, directeur van Van Melle NV Bi scuits en Suikerwerken te Rotter dam. Landbouw en visserij en volksgezondheid en milieuhygiëne Officier in de orde van Oranje-Nas sau: Dr. ir. D. W- Stolp te Wassenaar, directeur van de NV Vuilafvoer Maatschappij VAM. Sociale zaken Orficier in de orde van Oraaje Nas sau: J. Lanser, te Utrecht, voorzitter van het CNV. Ridder in dc orde van Oranje-Nassau: H. Koetsveld, wonende te Utrecht, iid van het dagelijks bestuur en tweede penningmeester van de Ne derlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout en Bouw nijverheid (NCB> Cultuur, recreatie en maatschappelqk werk Officier in de orde van Oranje-Nassau, bij bevordering: Mevrouw H. W. Boersma-Smit te Amersfoort. DEN HAAG De lintjesregen op koninginnedag betreft onderschei dingen in de orde van Oranje- Nassau en de orde van de Neder landse Leeuw. Een bnderschei- ding in deze laatste orde kan men pas krijgen als men al rid der in de orde van Oranje-Nassau is geweest. Volgens de officiële omschrijving wordt de orde van Oranje-Nassau verleend voor "het zich op bijzon dere wijze verdienstelijk maken jegens Ons (lees: de koningin) en de staat of jegens de maatschap pij'. Deze orde kent vijf klassen: grootkruis, grootofficier, com mandeur, officier, ridder. Verder kent deze orde een ere-medaille welke kan worden toegekend in goud, zilver of brons- De orde van de Nederlandse Leeuw wordt verleend wegens •beproefde vaderlandsliefde, bij zondere ijver en trouw in het volbrengen van burgerplichten, of buitengewone bekwaamheid in wetenschappen en kunsten'. Aan deze orde is bovendien de zoge naamde broeder-medaille verbon den. Er kunnen maximaal 43 broeders zijn. Zij krijgen een jaarlijkse uitkering van 400 gul den. terwijl de weduwe van een broeder de helft ontvangt. De beide orden zijn slechts een uiterst gering deel van de vele onderscheidingen die in Neder land kunnen worden toegekend. In totaal kan een Nederlander voor zo'n 70 onderscheidingen in aanmerking komen. Andere voor name onderscheidingen: Militaire Willemsorde (alleen in oorlog stijd), Verzetskruis (prestatie in het verzet), erepenning voor menslievend hulpbetoon. Bronzen Leeuw (voor nog niet bekroonde oorlogsdaden). Bronzen Kruis (moedig optreden tegenover de vijand), medaille van het Carne gie Heldenfonds (reddingsactie met levensgevaar). 'Reden voor opheffen slakingsdreiging AVB' LEEUWARDEN De heer Sake van der Ploeg, do voorzitter van de bij het NW aangesloten ABV, heef; eenzetting de redenen opgesomd die hem geleid hebber sluit de stakingsdreiging in de zuivel op te heffen. V punt daarbij was dat volgens hem het NW financieel van zijn krachten was gekomen door de stakingen dustriebonden. Deze zaak kwam aan de orde op een vergadering van het NW op :t april- In deze vergadering beeft Arle Groeneveli e«n uiteenzetting gegeven over de stand van zaken bij de indus- De heren Andriessen en Auntjes feliciteren de heer Tilanus met de zojuist aan hem verleende onder scheiding tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ridder in de orde van Oranje-Nassau: Ph. Bloemendal-redacteur/commen tator Polygoonjournaal, wonende te Amersfoort. Cora Canne Meijer, concert- en operazangeres, wonende tc Amsterdam. Eppo Doeve, teke naar, schilder, wonende te Amster dam- Ir. H. A. Duns, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Korf- balbond, wonende te Schinnen. Jan Willem Hofstra. letterkundige, wo nende te Amsterdam. Pierre Jansen te Arnhem. Mevrouw C. Kars-Sijt- hoff, penningmeester van de Alge mene Nederlandse Vrouwen Vereni ging Tesselschade-Arbeid Adelt', wo nende te Rotterdam. Piet Kee, orga nist, wonende te Heemstede. J. M. M. Koekeltoren, dirigent van ae I koninklijke zangvereniging 'Ma- streechter Staar" te Maastricht. L.| Kuiper, hoofdrestaurator van schil-1 derijen bij het rijksmuseum te Am-I sterdam, wonende tt- Wormer. Sjoerd Leiker, letterkundige, wonen de te Hoorn. Jan Llber. sportjour nalist, wonende te Amstelveen- Adri- aan Morriën. letterkundige, wonen de te Amsterdam. Loudi Nijhoff, actrice, wonende te Amstelveen. Re- né Sleeswijk te Bussum. H. M- van der Spoel, beeldend kunstenaar, wo nende te Amsterdam- Dolf Ver spoor, letterkundige, wonende te Amsterdam. Hubert Barwahser, solo-fluitist, wo nende te Amsterdam. Otto Dicke. beeldend kunstenaar, wonende te Dordrecht. A. Schellevis, musicus, wonende te Apeldoorn. C. A. Schilp. j journalist, wonende te Utrecht. Ni co Wijnberg, kunstschilder, decor ontwerper, wonende te Amsterdam. Crm en landbouw trirbondeiL Hel bleek di d<-n financieel en mor» einde van hun krachten nevelt drong «r hij de van het NW op aan Industriebonden zoudn geld. Wilde plannen Officier in de orde van Oranje-Nas sau; Dr. ir. J. van Soest, directeur van de 'Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, wo nende te Baarn. AMSTERDAM (ANP) De Amster- VISS6T1J damsc kunstschilder Nicolaas Wijn- borg, die ter gelegenheid van de ver jaardag van de koningin is opgeno men in de lijst van de door crm ver leende onderscheidingen, heeft b. en w. van Amsterdam laten weten, dat hij geen prijs stelt op zijn oenocming tot ridder in de Orde van Oranje Nas- WASHINGTON (RTR) Pa trick Gray heeft vrijdag ontslag genomen als directeur ad interim van de Amerikaanse fe derale recherche, de FBI. Patrick Gray motiveert zijn ont slag met 'ernstige beweringen' betreffende de Watergate-affai re, het afluisterschandaal in het democratische hoofdkwartier tijdens de verkiezingscampagne voor het Amerikaanse presi dentschap. Gray zou twee geheime documenten hebben verbrand die toebehoorden aan Howard Hunt, een oud-agent van de geheime dienst CIA, die al tot gevangenisstraf is veroordeeld wegens zijn aandeel in de Watergate-affaire, aldus meldt vrijdag de Neuw, York Daily News. Volgens het blad vernie tigde Gray de documenten nadat hij ze gekregen had van de juridische adviseur van het Witte Huis John Dean in het bijzijn van Nixons belang rijkste binnenlandse adviseur John Ehrlichman, met de opdracht dat „de papieren nooit het daglicht mochten zien". Ze zouden betrekking hebben gehad op president Kennedy's aandeel in de aanslag op de Zuidvietnamese president Diem in 1963. Gray zegt zijn ontslag noodzakelijk te achten om de „reputatie, de integriteit en de doelma tigheid van het FBI te behouden". Hij noemt de beweringen vals, maar zegt dat de man aan het roer van ae federale recherche op geen enkele wij ze een schijn van verdenking tegen zich kan hebben. President Nixon heeft William Ruck- elsbaus benoemd tot waarnemend di recteur van de FBI. Ruckelshaus is hoofd van het bureau voor milieube scherming. f ADVERTENTIE 1 Volg de zekere route naar Londen Voor zaken- of ander bezoek. Afvaarten tweemaal daags, weer of geen weer. Nachtdienst-voordeel: 's ochtends aankomst, 's avonds terugkeer. Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). van het Witte Huts en centraal figuur in ae Watergate-affaire, heeft ook zijn regeringsfunctie neergelegd. Dit is inl Amerikaanse regeringskringen verno men. De 38-jarige Magruder was alsj onderminister van handel en een van de eerste organisatoren van Ninons herverkiezing en plaatsvervangend campagneleider. Hij schijnt tijdens het onderzoek te hebben verteld dat hoge functionarissen van het Witte Huis betrokken zijn geweest bij het organiseren van de inbraak in het democratisch hoofdkwartier en dat .hijzelf aan de spionage-operatie heeft deelgenomen. Een der gevolgen van het Watergate-schandaal is ook dat de regering de benoeming van ruim 50 zeer hoge functionarissen voor alsnog heeft moeten uitstellen. Tot die functi onarissen behoren 23 ambassadeurs. De rechter in het proces tegen Daniel Ellsberg heeft vrijdag een geheim me morandum onthuld en verklaard dat 'twee beklaagden in de Watergate-affai re. E. Howard Hunt en Gordon Liddy, hebben ingebroken bij de psychiater ran Ellsberg waarbij zij diens medi sche rapporten over Ellsberg hebben ontvreemd. Rechter Matt Byrne deed; zijn sensationele onthulling nadat hem t van regeringswege documenten onder, couvert hadden bereikt 'ter kennisna me'. Hij las tijdens dc rechtzitting het j memorandum voor. Het was geda- teerd 16 april en opgesteld door Earl1 J. Silbert, de openbaar aanklager in het proces tegen Ellsberg en Russo, dat aangespannen werd na het publi ceren van de Tentagon-papers. Ellsberg, die onmiddellijk nadat het nieuws over het memorandum bekend1 werd verzocht om een verdaging van de zitting, scheen zeer geschokt te zijn over de ontwikkelingen. Maar later, toen hij weer terug was in de rechts- j zaal, zei hij tegen journalisten op bit- tere toon: „Ik wou dat ik hier ver baasd over had kunnen zijn". Ook de fotograaf C. A Blazer uit Am sterdam deelt mee dat hij de hem ver leende onderscheiding f ridder in de orde van Oranje-Nassau) niet zal ac cepteren. Politie: brand op 'Prinsendam' niet aangestoken ROTTERDAM (ANP) De politie ran Schiedam blijft erbij dat dc brand van afgelopen dinsdagavond aan boord van het nieuwe HAL-schip j 'Prinsendam' niet is aangestoken.! „Hoewel het onderzoek naar de oor zaak van de brand niet helemaal is afgesloten, sluiten wij brandstichting volledig uit", aldus de Schiedamse politic-inspecteur Broeders, die met het onderzoek is belast- De Schiedamse politie blijft deze uit gesproken mening toegedaan ook na de poging van een onbekende, donder dagavond, om het kantoor van de Holland Amerikaan Lijn in Amster dam in brand te steken- DUITSE VAN MEEGEREN BRAKE (AP) Een Duitse kunstschilder zonder emplooi voor eigen werk heeft vrijdag toe gegeven dat hij 400 'impressionis tische meesters' heeft vervaar digd om zijn gezin voor verpau pering te behoeden. Hij is vader van vijf kinderen. De politie van Brake, in Noord- west-Duitsland verklaarde dat de i9-jarige Günther Heitmann zijn Renoirs, Monets, Sileys en Lieber- manns vervaardigde in samen werking met een Bremense kunst handelaar die nog niet is opge spoord. De politie sloot niet uit dat het geval Heitmann kan uitgroeien tot een schandaal van de eerste orde binnen kunstkringen in de Ver enigde Staten en West-Europa. Een kunstminnaar uit het naburi ge Oldenburg bracht de bal aan het rollen toen hij zijn collectie (naar hij dacht ter waarde van 20.000 mark) liet taxeren door een expert. De expert liet hem weten dat het grootste deel van zijn collectie be stond uit vervalsingen. De collec- :ioneur schakelde ae politie in en het spoor leidde al spoedig naar Heitmann. In de WV-vergadering werden al lerlei wilde plannen geopperd om geld te toveren, maar men kwam er niet uit. De bonden hielden echter vol. aldus Van der Ploeg, «lat ze over geld genoeg beschikten. „Maar als re mij In een vakgroepvergadering vragen Ji er wel geld voor een actie?" dan ze* ik altijd dat er genoeg is Daar heb ben we wel voor gezorgd. Want als je je de bondsstralegie zo in handen hebt. dat je zegt: we moeten wel zuinig aan doen jongens, en we mou ten wel prikken en we moeten fa briekje voor fabriekje en we moeten wel alleen selectief staken, nou, dan weet ik echt wel waarom er selectief gestaakt moet worden. Wat dat be. treft loop ik lang genoeg mee. Daar heb ik geen bomharie-acllccentrum voor nodig", aldus Vai (Van onze corresnondent) ^yASHINGTÖN De rechter die be last werd met de Watergate-inbraak was John E. Sirica, een republikein die door president Nixon nog maar kort daarvoor was benoemd. Weinigen had den dan ook vertrouwen in zijn onpar tijdigheid en hij voorbaat werd aange nomen dat het proces tegen de spion nen-inbrekers een wassen neus zou wor den. Maar het was rechter Sirica tenslot te die de eerste doorbraak forceerde. Tijdens de rechtszittingen ergerde hij zich aan de lauwe manier waarop de vertegenwoor digers van het ministerie van justitie de ver dachten ondervroegen. Voor de hand liggende vragen werden niet gesteld, mogelijk belasten de antwoorden werden vermeden. Sirica ging tot de ongebruikelijke stap over de verdachten zelf vragen te stellen. Hij werd niet veel wijzer Op 23 maart wees hij vonnis, en het was een mesterwerk. Hij veroordeelde ae meeste ge daagden tot zware gevangenisstraffen, varië rend van zes tot 50 jaar, maar zei dat de definitieve straf pas later door hem zou wor den vastgesteld. De strafmaat zou afhangen van de bereidheid van de gedaagden om him medewerking te verlenen bij de voortzetting van het onderzoek, want zei de rechter, „ik heb niet het gevoel dat wij over alle feiten beschik ken". Een van deverdachten vonniste hij nog niet. Dat was James McCord, de expert die door de commissie voor de herverkiezing van de presi dent werd aangetrokken om „veiligheidsdien sten" te verrichten. Hij werd op heterdaad in het kantoor van de democraten betrapt. Op 5 april, kennelijk na diepgaand zelfonderzoek, verscheen McCord voor de jury die het gereeh- terlijk vooronderzoek leidde en nam geen blad voor zijn mond. Wat hij de jury vertelde, herhaalde hij enkele dagen later voor de onder zoekcommissie van de senaat, die onder leiding staat van senator Sam Erving. Volgens McCord was het spionageplan be raamd op drie vergaderingen in het begin van 1972, waarop toen nog minister van justi tie John Mitchell, Witte Huis-advocaat John Dean, de tweede man van de herverkiezings commissie Jeb Magruder, en Gordon Liddy (het hoofd van de spionageafdeling) aanwezig waren. Op deze bijeenkomsten werd ook beslo ten het hoofdkwartier van senator George McGovern en het kantoor van de democraten in Miami tijdens' het partijcongres, van elektro nische afluisterapparatuur te voorzien. McCord onthulde verder dat de veroordeelde inbrekers onder druk waren gezet om bij het proces schuld te erkennen zodat ze niet ver hoord zouden worden, en gevaarlijke vrager, werden vermeden. In ruil daarvoor werd, vol gens McCord, een afkoopsom aangeboden van 1000 dollar per maand voor de betrokken gezinnen zolang de gevangenisstraf duurde 3000 dollar voor de gezinnen van McCord, Howard Hunt en Gordon Liddy) bovendien werd gesuggereerd dat men zou kunnen reke nen op een amnestie van de president na een iaar van de staf te hebben uitgezeten. McCord zei dat ook de advocaten van de gearresteerden door de herverkiezingscommis sie werden betaald, dat hijzelf geld ontvangen had. en dat bij de uitbetaling de vrouw van medegearres teerde Howard Hunt als contact persoon optrad. (Mevrouw Hunt kwam in december om bij een vliegtuigongeluk in Chica go. In haar tas werd toen 10.000 dollar gevon den, die volgens haar man bestemd was voor een particuliere investering, maar de federale recherche stelt nu een onderzoek in naar de herkomst van de biljetten.) De moeilijkheid met McCoras onthullingen was echter dat ze voornamelijk berusten op wat zijn mede-arrestant en ex-spionagechef Gordon Liddy hem had verteld dus geen ooggetuigenverslag. Liddy op zijn beurt weiger de iets los te laten, zelfs nadat hem door rechter Sirica ontslag van rechtsvervolging werd beloofd voor verdere onthullingen. Her Witte Huis klampte zich nu aan Liddy's weige ring vast, in de overtuiging dat wat McCorc WERELDGEBEUREN ook verder zou mogen onthullen er voor de rest geen strafbare feiten uit geconstrueerd konden worden omdat zijn getuigenissen ten slotte tweede hands waren en niet als bewijzen zouden kunnen worden geaccepteerd. Nóg gelooft het Witte Huis fich met ontken ningen te kunnen redden. Naar aanleiding van McCords verklaringen zei perschef Ronald Ziegler .Het is volledig onjuist dat (Witte Huis-advocaat) Dean vooraf op de hoogte was van de Watergate-zaak". Maar het waren stro halmen waar het Witte Huis zich aan vast greep. Een van NLxons assistenten werd de grond te heet onder de voeten: de 68-jarige Jeb Magru der, eens eigenaar van een handel in cosmetica, maar sinds 1968 een toegewijde Nixon-suppor- ter en protégé van Nixons topassistent Halde- man Magruder was onder ex-minister John Mitchell de tweede man van de herverkiezings commissie. Hij werd ingelicht dat de binnen landse veiligheidsdienst (FBI) overtuigende aanwijzingen had dat hij betrokken was bij het Watergate-schandaaL Het leek aanvankelijk onschnldig genoeg. De FBI had namelijk een secretaresse van Magru der verhoord en zij vertelde dat ze wel eens afschriften van telefoongesprekken moest over tikken, waarbij ze een codewoord moest ver melden; „Gem stone" (edelsteen). Uit een ver dere getuigenis bleek dat het om hij de democraten afgeluisterde gesprekken ging- Maar nog belangrijker was de verklaring van een medewerker van Magruder. die zei dat hij opdracht had gekregen om na de inbraak alle ..gevoelige" documenten over de Watergate-zaak :e verwijderen. Daarbij was een folder geweest waarop het woord „Gem stone" sto-nd. Toen Magruder van de FBI het codewoord ..Gem stone" hoorde, wist hij dat men kon bewijzen dat hij over de afschriften had be schikt van de afgeluisterde telefoongesprekken van de democraten. Magruder probeerde immu niteit van rechtsvervolging te krijgen in ruil voör een .volledige bekentenis, maar die werd hém niet verleend- Bezorgd over zijn te ver wachten veroordeling deed hij toen het boekje open. Hij vertelde dat er inderdaad begin 1972 drie vergaderingen waren geweest waaraan hijzelf had deelgenomen en waar Witte Huis-advocaat John Dean, ex-minister van justitie John Mit chell, spionageexpert Gordon Liddy. en lid van de herverkiezingscommissie Fred Larue aanwe zig waren geweest Hij bevestigde verder wat McCord had gezegd; dat de inbraak en de afluistering van de democraten' daar werd besproken. Op de laatste en geheime bijeen komst in Florida, zei Magruder, had Mitchell toen nog minister van justitie) zijn toestem ming gegeven. Magruder getuigde op 14 april. Het was de dag waarop het Witte Huis inzag dat het kaartenhuis dat men met veel gegoochel en leugens overeind had gehouden, op instorten stond. Rijksdaalder Hij vervolgde: „We elkaar als eerlijke mensen. Maar dat zeg ik niet tot mijn verdediging, want mijn besluiten staan vast. We zaten daar in de NVV-vergadering met tie kop tussen de schouders. Ze vonden het wel mooi dat de zuivelindustrie mee deed. maar oh, ais het een keer tot uitdrukking moest komen in uit ko ringen van het NW dan liep het mis. Ik had dus actie van de zuivel for meel in het NW aagekondigd om voor de stakers in de zuivel een rijksdaalder per dag van het NW te kunnen krijgen- Maar die rijksdaalder was er niet, merkte ik. Keactie .He financiële positie van de Industie- bond NW is, ondanks de stakingsac ties, stevig", zo heeft de heer A. Loc- hom. eerste vice-voorzitter en penning meester van deze bond. vrijdagmiddag in de vergadering van ae bondsraad meegedeeld. Leden van die raad had den het bondsbestuur daarover vragen gesteld, naar aanleiding van hetgeen de heer S. van der Ploeg de leden heeft laten weten. Hij herinnerde eraan dat de Industrie bond NW de periode van stakings acties is ingegaan met een weerstands- fonds van negen miljoen gulden. Tij dens ciie stakingsperiode heeft de bondsraad desgevraagd het bondsbe stuur gemachtigd tot twaalf miljoen te gaan. Als dat bedrag zou zijn be steed, zo is de bondsraad toen mee gedeeld, dan is er nog voor dertien miljoen guiden aan stilie reserves be schikbaar. Er is van het begin der stakingsacties tot aan het opschorten ervan zaterdag jongstleden in totaal ongeveer een kwart miljoen manuren gestaakt door leden van de Industriebond NW. Dat heeft deze bond een kleine tien mil joen gulden gekost, aldus de heer Lochom. Ieder kan dus vaststellen dat er nog genoeg beschikbaar is, zo voeg de hij daaraan toe. Directie: r_ van ce Velde, K, Scherphuis en W. F. de Pogler. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en C von der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 7651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 6140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01159) 4457. Hulst: Sfeensfroa* 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redcclie bezet van zondag t/m vrijdcg vanaf 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers builen kan tooruren: Redactie. (01184) 4799 Advertentie-afdeling: '01186J 584. 's Zaterdags 9.00-11.30 uur: 01184-5144 voor advertenties en klachten bezorging. Expeditie: '01184! 2751. Overl. odv. ook zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur: (01184) 5144. Abonnementsprijzen: per kwortccl 27,35; franco per post f 29,75; per maand 9,25; losse nummers ƒ0,40 (inclusief 4 btw). Advertentietarieven 50 cent per mm; minimumprijs per advertentie f7,50; ingezon den mededelingen 7':-. a tcrief. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvrcog. Alle advertentieprijzen exclusief 4 btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3