Van Leuven: Zeven bedrijven op linker Schelde-oever geweigerd Biervliet bij geuzenfeesten 400 jaar terug in de tijd „Geen problemen met opvang Spanjaarden Hulst als centrum te prefereren boven Terneuzen W. DON: NOG NIET OVERTUIGD INDUSTRIALISATIE BAALHOEK ALMANAK Burgemeester Hulst: „We gaan kapot aan de inspraak" Twee mensen werden levens gevaarlijk gewond bii ongeluk afslag Vierwegen VOORZITTER STATENCENTRALE ELENBAAS STAPT, UIT DE ARP 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1973 BEZOEK STATENFRACTIES PVDA, D'66 EN PPR streekplan geen waarborg betekent voor het doorgaan van plannen die daarin zijn vastgelegd: „Ik kan nóg zo'n mooi plan maken, de uitvoering is altijd vers twee". Beleid HULST Volgens directeur van het gemeenschapswerk Hulst C. W. A. van Leuven bestaat er een enorme industriële belangstel ling voor de linker Schelde-oever. Hij deelde vrijdag tijdens het bezoek van de statenfracties van de progressieve drie (PPR, D'66 en PvdA) aan Hulst mee dat hij uit welingelichte bron heeft ver nomen dat er zeven aanvragen van chemische bedrijven zijn ge weigerd, omdat die een te zware belasting van het milieu zou betekenen. De heer Van Leuven vertelde dat naar aanleiding van opmerkingen van gedeputeerde mr. J. P. Boersma. die burge meester P. J. G. Molthoff van de gemeente Hulst liet weten dat naar zijn mening de industrialisatie op de linker Schelde-oever 'zijn tijd wel zal hebben'. Mr. Boersma: „Het zijn geen potjes suiker' De gedeputeerde die onder meer de portefeuille van ruimtelijke ordening heeft, liet duidelijk uitkomen dat er van de voorspellingen ten aanzien van de benodigde terreinen voor zeehaven industrie weinig is uitgekomen. In dit verband wees hij op de zogenaamde 'regenboogcolleetie' van studies op dit onderwerp, waarbij in iedere volgende uitgave prognoses over het benodigde aantal hectare werd teruggeschroefd. „Nu zou je het niet voor mogelijk hou den wat ze in het begin allemaal van plan waren", liet hij de aanwezigen in de burgerzaal van het gemeentehuis in Hulst weten. De heer Boersma herinnerde er te vens aan dat. het erg lang heeft ge duurd voordat de rechter Scheldeoe- ver was volgebouwd. Die opmerkingen waren volgens burgemeester Molthoff en de heer Van Leuven niet in over eenstemming met de werkelijkheid. De heer Molthoff: „Uib goed ingelichte hron weet ik dat er reeds 1500 ha is uitgegeven. Dat is toch niet niets." Vervolgens voerde Van Leuven een fel pleidooi voor samenwerking met Bel gië en benadrukte dat er op het ogenblik op de linker Scheldeoever selectief te werk wordt gegaan bij het uitgeven van gronden aan petrochemi sche bedrijven. Van Leuven: .De ontwikkeling op de linker Scheldeoever is van belang voor het gehele gebied. En hiermee bedoel ik het Land van Waas Oostelijke Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen. Die ontwikkelingen kun je niet los van elkaar zien. Het is geen specifiek Antwerpse zaak. Het verzorgingsbeleid van Hulsb houdt niet op bij die stip pellijn. Er komen in de toekomst 20.000 arbeidsplaatsen vrij op de lin ker Schelde-oever. En die mensen moeten onder meer uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen komen". De heer Van Leuven maalde de sta tenleden van de progressieve drie dui delijk, dat het in het belang van de streek is op deze problematiek in te spelen. Hij vertelde daarnaast dat er op verschillende niveaus wordt ge werkt om één arbeidsklimaat voor Nederland en België te scheppen op de linker Schelde-oever. Volgens PPR- statenlid J. F. van de Voorde zal het geen eenvoudige opgave zijn om die wens te verwezenlijken. Volgens hem zijn er nog aanmerkelijke verschillen in het arbeidsklimaat tussen België en Nederland. „Bovendien zullen er in de toekomst veel inwoners van Antwer pen, die nu naar Brussel pendelen, op de linker oever gaan werken zodat er minder plaatsen overblijven voor de Zeeuws-Vlamingen". Aan de ene kant voelde hij dan ook voor een industrië le ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaande- ren, waartegen hij an de andere kant bezwaren heeft uib milieuhygiëni sche overwegingen. Ook de andere statenleden kwamen er na de uitspra ken van burgemeester Molthoff en de heer Van Leuven niet uit. Voordat het debat begon had de heer W. Don (pvda) nog opgemerkt, dab hij pas industrie langs het Baalhoekkanaal wil „als wij overtuigd raken van de noodzaak tot industrialisatie". Hij kreeg onmiddellijk bijval van ge deputeerde Boersma. Onlwerp-slreekplan Burgemeester Molthoff vroeg zich ook af hoe het eigenlijk zat meb het ontwerp-streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. In de krant had hij gele zen inmiddels is verschenen. Tot zijn teleurstelling had hij het streek plan echter nog steeds niet op zijn bureau gevonden. Gedeputeerde mr. Boersma hierop: „Je kunt pas praten over industriegebieden als je zeker weet of het rijk dat wenst. We weten allemaal hoe de stand van zaken is. De minister van woningbouw Udink heeft diverse malen gezegd dat Nederlandse regering geen indust langs het Baalhoekkanaal wil. Zwart op wit weet het provinciaal bestuur echter niets. Aan de ene kant wordt er gezegd: Er komt geen industrie langs het Baalhoekkanaal en van de andere kanb zegt de regering dat de' provincie streekplannen maakt". In een eerder stadium had de heer Boersma nog opgemerkt dat ook een Directeur Enkev Kloosterzande V t ADVERTENTIE i leeuwse Regen Vrijdag gehoord uit de mond van een handelaar in paraplu's. Mijn omzet zal vandaag wel erg groot zijn". „Hoezo, het is toch uitstekend weer?" ,Ja, maar ze voorspellen voor vandaag een lintjesregen". H0NTEN1SSE-HULST 281 WERKLOZEN KLOOSTERZANDE Tijdens het zoek van de statenleden van PvdA, D'66 ne PPR aan Hontcnisse zijn vrijdagmiddag voornamelijk de slech te financiële positie van de gemeente, de onzekerheid van de streek en de problematiek van de buitenlandse gast arbeiders aan de orde gekomen. PvdA-fractievoorzitter W. Don meende dat er vaart achter het ontwerpstreek- plan gezet moet worden om de onze kerheid in deze streek weg te nemen. Directeur van de Enkev-fabriek Fok- kens kreeg een spervuur van kritische vragen over de opvang en werkom standigheden van 20 Spanjaarden in zijn bedrijf te verwerken. De heer Fokkens merkte onder meer op dat volgens hem de Spanjaarden volledig in het arbeidsproces en in de gemeen schap worden opgenomen en dat er geen enkele wrijving ontstaat tussen hen en de overigen- De heer Don had de indruk dat de buitenlanders in het algemeen als sluitpost worden ge bruik De heer Fokkens meende daarentegen dat de Spanjaarden net ze goed be handeld worden als de anderen. „Het geef hier geen enkel probleem". Wethouder P. J. Everaert deelde nog mee dat er in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren-Oost (Hulst en Hontenisse) mo menteel 256 werkloze mannen en 25 vrouwen zijn geregistreerd. Burge meester mr. M. Somers was wegens vakantie niet aanwezig. Na het bezoek aan Kloosterzande vertrok het gezel schap naar Huls 's Avonds kregen inwoners van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren de gelegenheid om in hotel 'Inter national' te Hulst te discussiëren over de Zeeuws-Vlaamse en Zeeuwse proble men. De belangstelling was hiervoor matig: er waren meer statenleden dan belangstellenden. Tijdens de debatten bleek, dat het gemeentebestuur van Hulst het niet altijd eens is met de beleidsvoering vanuit Middelburg. De heer Molthoff over het provinciaal bestuur: „Het wordt tijd dat er vanuit Middelbrug eens echt wordt bestuurd, dat er een beleid wordt uitgestippeld". De heer Molthoff verweet de leden van provin ciale staten dat er te weinig met de uitzonderlijke situatie van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen rekening wordt gehouden. Hij wees er op dat Antwerpen zich in de richting van de zee wil uitbreiden en dat het alternatief is dat Gent en Antwerpen naar elkaar toegroeien, waardoor Zeeuwsch-Vlaanderen hele maal wordt ingesloten door industrie gebieden Hij vond het dan ook ver standiger om op de huidige ontwikke ling in te spelen en langs het Baal hoekkanaal te industrialiseren. Hierna ontspon zich een discussie, waarbij bleek, dat een aantal statenleden het helemaal niet nodig vond om te indus trialiseren in Zeeuwsch-Vlaanderen. PPR-statenlid C. Th. A. van Water schoot: „We moeten alleen de natuur lijke groei in Zeeuwsch-Vlaanderen opvangen". Een aantal statenleden zat nog steeds met de vraag of er wel langs het Baalhoekkanaal geïndustria liseerd zou mogen worden. NIEUWE UITGAVE INTERKERKELIJKE DELTABAND VLÏSSINGEN Het Interkerkelijk Deltaberaad heeft een brochure uitge bracht, 'Kleur bekennen in de Delta', waarin kritiek wordt geuit op 'De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland', een rapport van de Rijks Planologi sche Comr 'ssie 1071. „Het Interkerkelijk Deltaberaad wil op deze wijze zijn bijdrage leveren om leden van de kerken te helpen niet kleurloos in de hen omringende wereld te staan, maar in het licht van het evangelie kleur te bekennen. Op deze wijze wordt ingegaan op de uitdaging, geformuleerd door de toen malige minister van erm, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, bij de introduc tie van de film 'In de ban van het gebeuren', namelijk dat de kerken een kritische houding moeten aannemen in onze moderne samenleving omdat achter grote technische en industriële besluiten, ethische beslissingen schuil gaan die getoetst moeten worden", aldus de samenstellers van deze publi- katie. Het interkerkelijk Deltaberaad wacht dat in het komende jaar de inhoud onderwerp van gesprek zal zijn in tientallen groepen en gespreks- kringen binnen zowel als buiten de kerken. (ADVERTENTIE) cBeste Zeeuwen De brabanders willen u cn uw kinderen graag de twintig levende' sprookjes van de Efteling Inlen zien. En het Diorama. En het kabouterhuis. En liet waterorgcl. En de poppenkast. En de echte stoomtrein. En dc speeltuin. En de sloomearrouscl. D'r komen vandaag de dag toch zoveel treinen tot vlakbij dc Efteling. Sluiting PZC- kantoren op koninginnedag Op koninginnedag (maandag 20 april) verschijnt dc PZC normaal. De kantoren zullen die dag na 's morgen tien uur gesloten zijn. HULST „We gaan kapot aan d inspraak. Er wordt nu al jaren ge praat en er gebeurt niets". Met deze woorden maakte burgemeester P. J. G. Molthoff van de gemeente Hulst dui delijk dat de gang van zaken rond de totstandkoming van het ontwerp streelcplan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen niet bepaald naar zijn zin is. De heer Molthoff was bang dat het met de keuze van een nieuw industrieterrein in Zeeuwsch-Vlaanderen dezelfde kant op zou gaan als bij dc tracé-keuze van het Baalhoekkanaal: „Wc liadden net zo goed niet kunnen praten. De beslis sing was er reeds". Ook lag het de heer Molthoff zwaar op de maag dat er in het vooront werp streekplan helemaal niet werd gesproken van een Baalhoekkanaal en de afsnijding van het Nauw van Bath: ,Drie maanden na het uitkomen van het voorontwerp mogen we plotseling kiezen tussen twee tracés van hel Baalhoekkanaal. Wat moet je daar nu mee?". De burgemeester van Hulst merkte nog op veel waardering te hebben voor de „vergelijkende studie industrie bij Ossenisse of langs het Baalhoekkanaal" van het ETI, de PPD en waterstaat. „Dat is de eerste objec tieve studie die er over deze materie verschenen is" zei hij vrijdagmiddag in het stadhuis van Hulst weten. BURGEMEESTER MOLTHOFF HELST Naar de mening van hurge meester P G. Molthoff van IIulsl „heeft Hulst ccn veel duidelijker cen trumfunctie dan Terneuzen". „We héb ben het hier gewoon. Alle rapporten hebben dat uitgewezen. Is Terneuzen nu alleenzaligmakend? Is daar nu werkelijk zo veel geïnvesteerd"? vroeg de heer Molthoff zich vrijdagmiddag tijdens liet bezoek aan Hulst van de statenfracties van PvdA, D '66 en PPR af. De eerste burger van Hulst deed deze uitspraak naar aanleiding van opmer kingen van PvdA-statenlid en wethou der van Terneuzen P. J. Huybrecht, die zei dat naar zijn mening bij industrie langs het Baalhoekkanaal de groei van Hulst moet worden getem perd ten voordele van Terneuzen: „Ie dere gemeente wil groeien. Als in Nederland alle bestemmingsplannen zouden worden gerealiseerd is er plaats voor 30 miljoen inwoners. Die cijfers zijn reeds lang achterhaald. Daar mceten we ons hij aanpassen. We moeten in ZeeuwschVlaanderen een beleid gaan stippelen dat het beste is voor de streek. Dan moeten we eerlijk kiezen. In dat geval komt Terneuzen het meeste in aanmerking als centrumgemeente, omdat daar de meeste investeringen zijn gedaan en het tevens de plaats is waar momen teel de meeste voorzieningen zijn. Die moet je uitbuiten"- Ook op het punt van de samenwer king met de zuiderburen waren burge meester Molthoff en de statenleden het niet eens. De heer Molthoff vond het niet terecht de Belgen alle schuld te geven van milieuverontreiniging: „Op de keper beschouwd is de schuld fify-fifty". Volgens hem is er best samen te werken met de Belgen op het gebied van lucht- en waterveront reiniging. Hij noemde als voorbeeld de riolering van de Gentse vaart, waar bij ook de Belgen zullen bijdragen in de kosten. Hij benadrukte ook in vervolg van de discussie de betekenis van samenwerking met de Belgen in dit gebied en noemde het onmogelijk om planologie te bedrijven voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zonder daarbij de ontwikkelingen op de linker Schel de-oever te volgen en in de plannen te betrekken. Gedeputeerde mr. J. Boersma merkte op dat sasnonzor!» met de eBlgen een gewenst maar de huidige verhouding moeilijk te wezenlijken punt is. KAPELLE Twee inwoners van Itco sendaal zijn vrijdagmorgen levens*;, vaarlijk gewond toen de auto, waarin zi,j met een stadgenoot meereden, bij Kapclle van de weg raakte na tto paar keer over de kop te zijn gCKazn in de sloot onder aan de weg tcrcchi kwam. De bestuurder van de wa«cn, J. M. M. uit Roosendaal, kwam met sclirik vrij. Het ongeluk gebeurde ois streeks kwart voor acht bij de afsls; van rijksweg 58 ter hoogte van Via. wegen. A. W. M. W. uit Roosendaal werd ziekenhuis Bergzicht in Goes gebracht B. J. P. C. uit Roosendaal werd, na os- derzoek in ziekenhuis Sint-Joanna Goes, overgebracht naar het Dijkzir- ziekenhuis in Rotterdam. Het ongeliii gebeurde toen M„ die onderweg was naar Vlissingen-Oost, zich ter hoogt; 1 van de afslag bij Vierwegen in de vergiste. Hij wilde daar al van de as t toweg af, maar de afslag naar Vlissi:,- gen-Oost is nog een eind verderop, te: hoogte van 's-Heer-Arendskerke. Toen een van de inzittenden hem hier op attent maakte, probeerde hij zijn fout nog te herstellen, maar raakte I daardoor met een snelheid van 110 kn in de grasberm. Hij verloor toen ei- macht over het stuur. De auto wen geheel vernield. Niet eens met houding partij tijdens (in-) formatie 'Behoorlijk overjeg achterwege gebleven' 's HEER ABTSKERKE De heer P. J. Elenbaas te 's Heer Abtskerke, voorzitter van de statencentrale Goes van de Anti Revolutionaire Partij, af gevaardigde naar de partijraad, lid van het moderamen van het provinci aal comité en voorzitter van de kies- VIERING OP 31 MEI, 1 EN 2 JUNI 80 PCT BEVOLKING IN HISTORISCHE KLEDIJ BIERVLIET Op Hemelvaarts dag 31 mei, vrijdag 1 en zaterdag 2 juni gaat Biervliet vierhonderd jaar terug ïn de tijd. Dan wordt op uitbundige en massale wijze het historische feit gevierd, dat dit Zeeuws-Vlaamse na een bloe dige Schelde-slag in 1573 door de watergeuzen van het Spaanse juk werd bevrijd. Zeker tachtig procent van de plaatselijke bevolking zal zich ge durende deze driedaagse periode in zelfgemaakte, historische 1de- dij op stiraat vertonen en de middenstand zal het nering doen zoveel mogelijk aan de stijl van die dagen aanpassen. In overleg met de politie en de gemeente zal er een plan worden opge maakt om tijdens grootscheepse evenementen, zoals de historische optochten, de kom van Biervliet verkeersvrij te houden, zodat het 'voetvolk' zich vrijelijk op straat kan bewegen. In het kort geschetst bestaan de geuzenfeesten van Biervliet dage lijks uit een ruim twee uur du rende historische optocht, een volksmarkt vol afwisselend ver tier, wagenspelen in de oude trant en sportieve en speelse ver makelijkheden. Zogenaamde wijk- groepen zorgen er voor dat de straten en pleinen rijkelijk met groen, slingers en gekleurde lampjes worden versierd. In een grote amusementshal is het elke avond bal. Vooral aan de histori sche optocht heeft Biervliet en wijde omgeving maanden lang ge werkt. Er werd getimmerd, ge naaid en gepoetsti, omdat deze stoet de trekpleister van de geu zenfeesten moet zijn. PRESENTATIE Vrijdag heeft de organiserende commissie, die in de afgelopen maanden in verschillende werk groepen werd opgesplitst, het druk geplande programma van de Biervlietse geuzenfeesten offi cieel gepresenteerd en van een uitgebreide toelichting voorzien. Uit de hele aanpak en uitwerking ervan blijkt, en zo brachten de organisatoren het ook onder woorden, dat Biervliet alles op alles zet om aan deze historische viering een indrukwekkend karak ter te geven. Vrijwel van uur tot uur is er overdag wel iets bezienswaardigs te beleven. Biervliet rekent op een grote publieke belangstelling uit binnen- en buitenland. „Ik krijg dagelijks telefoontjes van mensen uit het hele land, die willen weten wat er allemaal gaat gebeuren omdat ze van plan zijn die dagen naar Zeeuwsch- Vlaanderen te komen", vertelt ge- meentevoorlichter J. C. Robesin van Terneuzen. BESLUIT Nu al is besloten om de geuzen feesten van Biervliet minstiens om de vijf jaar te prolongeren. Het contactorgaan beschouwt de ze vieringen als 'uitgangspunt voor de bevordering van de leef baarheid' in deze kern van Ter neuzen. Robesin: „Niet elk jaar kunnen we zo'n geuzenfeest van dergelijke omvang organiseren, want dat zou financieel onhaal baar zijn. Maar we silreven naar eens in de vijf jaar. In welke vorm we deze traditie zullen voortzetten zullen we later nader bekijken". Op dit moment staat het eerste geuzenfeest van Biervlieti voor de deur. Voor zover er nog twijfels over de juistheid van het jaartal 1573 bestaan: oude documenten wijzen uit dat in dat jaar inder daad de Spanjaarden zowel door watergeuzen als de Biervlietena- ren werden verslagen en ver jaagd. Om de sfeer van de over winningsroes van toen weer hele maal op te roepen, heeft de feest commissie van meet af aan de hele Biervlietse bevolking bij de opzet van de geuzenfeesten be trokken om het nabootsen van het leven in 1573 optimaal te laten zijn. Op Hemelvaartsdag komen de geuzenfeesten op gang, nadatl bur gemeester J. C. Aschoff om half tien 's morgens de 'Westpoort van de stad Biervliet' heeft ge rammeid. Al dient te worden gemeld, dat de Terneuzense bur gervader zich al die drie dagen met vrouw en kinderen, verkleed en wel, metterwoon in Biervliet zal ophouden. Ook de wethouders en de voltallige raad van Terneu zen zullen zich volgens de mode uit die tijd kleden. Om zoveel mogelijk tamtam voor de geuzenfeesten te maken zullen herauten een paar dagen tevoren op landauers door Zeeuwsch- Vlaanderen trekken en op luide wijze de te verwachten gebeurte nissen afkondigen. De zelfde her auten zullen ook tijdens de feest periode elke dag vanaf de Neder landse hervormde kerk om acht uur de reveille blazen. Vanaf dat moment komt er leven in de brouwerij. Aan alle burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaanderen, de commis saris der koningin, leden van g.s. en aan personen van bij de orga nisatie betrokken instanties heefti de feestcommissie Biervliet uitno digingen voor de geuzenfeesten gestuurd. Een groepje Biervlietenaren begaf zich vrijdag tijdens de officiële presentatie van het programma van de geuzenfeesten in histori. sche kledij op straat. Foto PZC) vereniging Borsele, heeft vrijdag te- sloten uit de ARP te treden- De heer Elenbaas kan zich niet vereni gen met de gang van zaken tijdens c; pogingen tot een kabinetsformatie, D; heer Elenbaas heeft zijn uittreden kenbaar gemaakt in een brief d vrijdag verzonden is aan de pare]- organen, waarin hij zitting heeft voorts aan onder anderen min drs. Boersma, partijvoorzitter man en fractievoorzitter Aar De heer Elenbaas, die twintig jaa van de ARP is geweest, kon nog niet meedelen of hij zich bij een andere politieke partij zal aansluiten. ,De ontwikkeling van de laats'; maanden is voor mij allesbepalend" aldus de heer Elenbaas. „De heren D; Ga-ay Fortman sr. en Boersma hebbe: zich niet gehouden aan de afsprató van behoorlijk overleg vóóraf. D; houding van de progressieve drie legcc- over het demissionaire kabinet is van dien aard dat ook op dat niveai overleg noodzakelijk was alvorens to! samenwerken te komen. Ik moet m?. spijt vaststellen dat ik nu he; kabinet Den Uyl er op deze manie: moet komen de partij waar a twintig jaar in en voor heb gewerk, moet verlaten." (ADVERTENTIE) RESTO - VROUWENPOLDER Reserveringen diners - partijen - koffietafels 01189 -1900 - 1965 Het gehele jaar geopend MINDER BESTENDIG In het zuiden van het land enige lijd bewolking met later plaatselijk een buf. Elders zonnige perioden met li ter plaatselijk een bui. Elders zonni ge perioden en op de meester plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Maxima van ongeveer 10 graden op de Wadden tol rond 16 graden in de rest van land. Vooruitzichten voor zondag en maas dag: Af en toe regen of een bui en geleide lijk lagere temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers gen deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 9; min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal: max. temp.: omstreeks nor maal, kans op een droge periode van hinstens 12 uur: 80 procent; kans op :en geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op eer droge periode van minstens 12 uur: 81 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Normalen voor 26-30 april: min. temp. max.ten Den Helder 6 11 Vlissingen 7 13 Eelde 4 13 Vlv. Z.-Limburg 5 14 De Bilt 5 15 Gem. over Ned. 5 ZON EN MAAN onder 20.01 onder 18.00 ZON EN MAAN onder 20.03 onder 17.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2