A. M. Geluk uit Schuddebeurs ridder Oranje Nassau Ridderschap dokter Meyer Terneuzen J. J. Claas - penningmeester in veelvoud - werd ridder Ds. Schokking ridder orde Oranje Nassau Directeur Rammeloo sociale werkplaats Hulst geridderd Ir. D. J. van der Have officier in de orde van Oranje Nassau Mr. J. Thielen van de Domeinen officier ON Dijkgraaf Rutgers v. Rozenburg - bijna jubilaris - werd officier ZATERDAG 28 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BIJZONDERE PLAATS IN AGRARISCHE WERELD" SCHUDDEBEURS „U neemt een bijzondere plaats in de agrarische we reld. U bent een onmisbare figuur geworden. En op zo'n dag als van daag, wil ik u van harte danken voor alles wat u tot op heden heeft gedaan. Ik koop dat u het nog vele jaren zult kunnen blijven doen, in liet belang van de hele provincie Zeeland". Dit zijn enkele zinnetjes uit de felicita- tieloespraak van Zeelands commissa ris van de koningin, mr. J. van Aart- sen, gericht aan het adres van de heer A. M. Geluk uit Schuddebeurs (ge meente Brouwershaven). De heer Ge luk werd vrijdag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Geluk werd in aanwezig heid van familieleden, kennissen en relaties geridderd in zijn woning Daar werd hij door mr. Van Aartsen gekenschetst als een 'man die zijn VERDIENSTEN OP MEDISCH EN MAATSCHAPPELIJK WERK TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen heeft vrijdag middag dokter H. D. J. Meyer uit Terneuzen de versierselen uitgereikt behorend bij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde in dc burgerzaal van het stadhuis waar talrijke genodigden de bijeen komst bijwoonden. Naast familieleden van dokier Meyer waren relaties van mijn loopbaan", zei dokter Meyer zelf. Hij liet er geen twijfel over bestaan iedere medewerker in een ziekenhuis even belangrijk te vinden, terwijl hij in zijn dankwoord speciaal zijn vrouw en kinderen betrok. De bijeenkomst in de burgerzaal werd besloten met een informele receptie- werk voortreffelijk doet'. De heer Van Aartsen vond het een onmogelijke opgave om alle functies die de heer Geluk heeft bekleed en nu nog vervult op te sommen. „Het zijn er te veel". De heer Geluk is onder andere dijk graaf van het waterschap Schouwen- Duiveland, voorzitter van de Cebeco- handelsraad, voorzitter van de Zeeuw se waterschapsbond, lid van het dage lijks bestuur van de unie van water schappen en adviserend lid van de ZLM. Hij is vijftig jaar. De heer Geluk verzekerde dat 't werk dat hij heeft verzet, hem altijd heeft aangesproken. Hij maakte van de ge legenheid gebruik om al zijn mede werkers een woord van dank toe te' spelen. „Al deze mensen zouden eigen lijk in aanmerking moeten komen voor een onderscheiding. Ik zou d mijne graag met hen willen delen' Namens het gemeentebestuur van Brouwershaven, bood burgemeester A. P- Schouwenaar zijn felicitaties aan, voor 'deze eervolle en verdiende on derscheiding'. De burgemeester van Brouwershaven meende dat de heer Geluk niet alleen zijn sporen op het provinciale maar ook op het lokale vlak ruimschoots heeft verdiend. „Wij zijn gelukkig, dat we u tot onze inwoners mogen rekenen". Verder kwamen er vrijdag nog felicitaties van een vertegenwoordiger van de Cebeco en van de heer J. B. Becu, namens de waterschapsbond en de ZLM. ADJUNCT-DIRECTEUR V1TRITE FABRIEK BEKLEEDT VELE CULTURELE EN MAATSCHAPPELIJKE FUNCTIES MIDDELBURG De heer J. J Claas te Middelburg, adjunct-directeur van de Vitrite Fabriek B.V., is op grond van zijn vele verdiensten op het ge bied van het maatschappelijk en cul tureel werk benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter drs. P. A. Wolters van Middelburg speldde vrijdagmorgen in het gebouw van de 'Stichting Cultuurspreiding Zeeland' bij de geheel verraste heer Ciaas de bijbehorende versierselen op in een kring van familieleden, enkele belangstellenden en het personeel van de stichting. „Uw verdiensten bij de Vitrite zijn bekend", aldus de burgemeester tot de heer Claas, die in 1908 zijn 25-jarig jubileum bij dit bedrijf vierde, „maar daarnaast heeft u nog gelegenheid om op een zeer breed terrein allerlei andere werkzaamheden te vervullen". De heer Wolters had een lijstje bij zich van de hem bekende penning meester-functies die de heer Claas bekleedt. De heer Claas is. zo somde de burgemeester op, penningmeester van het provinciaal alcoholistenbu reau, net hervormd kerkcentrum, het provinciaal opbouworgaan 'Stichting Zeeland', de 'Zeeuwse Volksuniversi teit', de 'Stichting Cultuurspreiding Zeeland', het 'Klank- en Lichtspel' in Middelburg, de 'Stichting Maatschap pelijke Opbow Middelburg' en de onlangs opgerichte 'Federatie Samen werkingsorganen'. De heer Claas wordt binnenkort tevens lid van het bestuur der godshuizen dat het Mid delburgse ziekenhuis exploiteert. Nadat de heer Wolters de onderschei ding had opgespeld, sprak mevrouw H. A. de Vink-Olthof, bestuurslid van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU), de onderscheidene toe. Zij memoreer de hierbij dat de ZVU zeventien jaar geleden bijna vastliep op de 'financië le klippen', reden waarom destijds een financiële commissie werd inge steld waarvan de heer Claas reeds deel uitmaakte. Later werd hij pen ningmeester. „Hij was duidelijk, hel der, gereserveerd, soms bars en kort af, maar ook verstandig en voorzich tig en zeker niet krenterig ais het niet hoefde", alduji mevrouw De Vink die hiervoor de dank uitsprak namens de ZVU en het 'gehele culturele leven'. Zij verraste mevrouw Claas, die even eens bij de dankwoorden en geluk wensen werd betrokken, met een boeket. Eremedaille brons voor C. de Pagter MIDDELBURG In aanwezigheid van de heer C. van ScllUlterhocl. adjunct-directeur en de heer C. G. P. Slagter. personeelschef en enkele me dewerkers van het postdistrict Middel burg. alsmede naaste familieleden, overhandigde de heer C. S- Vis. direc teur van liet postdistriet. vrijdagmor gen de eremedaille In brons verbon den aan de orde van Oranje-Nassau aan de heer C. «Ie Pagter, besteller der PIT te Middelburg. In zijn toespraak sprak de heer C. S Vis zijn grote waardering uit voor de bescheiden en toegewijde persoon van de heer De Pagter. Mevrouw De Pagter werd mede in de hulde betrokken en ontving bij deze gelegenheid een bloemetje. CADZAND Ds J. W. Schokking uit Cadzand is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, De bij de onderscheiding behorende versierselen werden hem vrijdagmorgen in het kerkcentrum In Cadzand opgespeld door burgemeester A- Schipper van' Oostburg. Dc bijeenkomst werd bijge woond door enkele familieleden van de hervormde predikant en een aantal gemeenlerunctionarissen. Ds. Schok-! king (60) kreeg dc hoge onderschei ding omdat hij zich bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt voor de geeste lijke verzorging van zeevaren den. Na vijf jaar jeugdpredikant te zijn BURGEMEESTER MOLTHOFF: „ONTWAPENEND" HULST Directeur van de sociale werkplaats te Hulst, de 6G-jarige L. J- Rammeloo, is vrijdag in het kantoor van de sociale werkplaats Hulster Ambacht geridderd. Burgemeester P. J. G. Molthoff speldde hem de versier selen op behorende bij het ridder schap. De heer Rammeloo kreeg deze onderscheiding voor het vele werk dat hij voor de sociale werkplaats heeft gedaan. Hij is lid van de KVP en oprichter van de Axelse Wit-Gele; Kruisvereniging. Hij is nog steeds organist van de rooms-katholieke kerk| te Graauw. Burgemeester Molthoff meende datj de heer Rammeloo ontwapenend was in zijn optreden. „Iedereen gaat eenj keer door de knieën". De heer Molt.-I hoff benadrukte tevens de ijver van de kersverse ridder die naar zijn me ning bij toeval op de goede plaats terecht kwam. Hij meende dat de heer Rammeloo de sociale werkplaats vanuit het niets naar boven had ge-i bracht. Ook ging hij in op de politie ke activiteiten van de ridder: bent; altijd een trouw lid van de KVP, geweest. In het begin trok u altijd op met de heer Van de Voorde die op een gegeven moment linksaf sloeg- U| ging rechtdoor. We zullen zien wie er gelijk krijgt". Volgens de heer Molt-i hoff heerst er op de sociale werk-! plaats mede door het optreden van dej renden op zich heeft genomen. geweest in Scheveningen begon hij dat werk in 1943 in Rotterdam op verzoek van de hervormde synode. Pas In juni 1972 is hij naar Cadzand gekomen. In de periode dat hij onder de zeevarenden werkte organiseerde hij me: zijn gereformeerde collega jaarlijks een dienst ter herdenking van de gevallenen uit de koopvaardij vloot. In 19G8 was de in Den Haag geboren ds. Schokking mede-oprichter van het dienstencentrum voor zeeva renden. Hij bemoeide zich intensief met de verzending van kerstpakketten voor zeevarenden die de kerstdagen niet thuis konden doorbrengen. Een zeer bijzondere bijdrage heeft de pre dikant geleverd aan het werk van de "International Christian Maritime As sociation'. Deze in Noord-Amerika op gerichte organisatie heeft door zijn toedoen haar vieugeis ook uitgeslagen naar Europa. Een congres werd dank zij zijn bemiddeling in 1969 in Rotter dam gehouden. Als lid van de gemeen- ielijke commissie zeemanswelvaren in Rotterdam droeg hij zijn steentje bij aan de totstandkoming van het inter nationaal zeemanscent rum "De Beer'- Een model van het zestiende-eeuwse schip De Liefde' dat de afwezige zeevarende symboliseert werd dankzij de bemoeiingen van ds. Schokking enkele jaren geleden ge plaatst in de Laurenskerk in Rotter dam. Burgemeester Schipper maakte in een korte toespraak duidelijk dat de waardering voor ai die aktiviteiten van de gedecoreerde bijzonder groot is, met name in kerkelijke- en zee vaartkringen. Vermeldenswaard vond hij vooral het werk" van de predikant voor de internationale organisatie, die de geestelijke verzorging van zeeva- MR. J. VAN AARTSEN: „VAN DER HAVE NV VAN INTERNATIONAAL BELANG" ilc gedecoreerde uit dc medische we reld sterk vertegenwoordigd. De Temeuzense arts (66) kreeg onderscheiding vanwege zijn grote verdiensten op het sociale en medi sche vlak tijdens zijn lange loopbaan. Hij begon die carrière in Indonesië waar hij tot 1950 onder meer als zendingsarts werkte. Na een kort ver blijf in Hellendoom kwam hij in 1953 naar Terneuzen, waar hij als arts was verbonden aan het districtsbureau van de provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding van tbc. Vanaf 1969 is de heer Meyer waarnemend geneesheer directeur geweest van het Juliana- aekenhuis in Terneuzen. Hij bekleed de verder tal van maatschappelijke functies. Zo was dokter Meyer be stuurslid van het Varenscentrum in- Terneuzen, van de stichting voor soci-, asl cultureel werk en als arts verbon-1 den aan het sportkeuringsbureau en! aan de peuterspeelzalen in Terneuzen.) Van 1966 tot 1972 was hij voorziter van de algemene stichting bejaarden zorg in Terneuzen en daarna, bemoei de hij zich intensief met; het open bejaardenwerk. Hel voorzitterschap van de algemene stichting voor maat- scnappelijk werk en gezinszorg be kleedde de heer Meyer tot eind 1971 Na de fusie van de drie stichtingen voor maatschappelijk werk werd hij daarvan bestuurslid. Burgemeester Aschoff roemde drie frappante eigen schappen: „Het beroep dat hij heeft gekozen, zijn deskundigheid en de be minnelijke manierwaarop hij steeds zijn vak heeft uitgeoefend". Ir. J. I Korbee, voorzitter van het ziekenhuis bestuur, noemde dokter Meyer 'een soldaat aan het front van de gezond heidszorg'. Lovende woorden over het aandeel van de onderscheiden arts in ue fusie V3n de ziekenhuizen in Ter-j neuzen en Sluiskil kwamen van eco- P Lindenberg en dokter J. Eiderson van het Juliana-ziekenhuis in Terneuzen. „In de praktijk zal het moeilijk gaan.! maar ik zou deze onderscheiding moe-j ten overdragen aan al die mensen met wie ik goed samengewerkt heb inl KAPELLE „Het is voor de provin cie en voor de gemeente Kapelle een grote vreugde om juist aan u een koninklijke onderscheiding uit te rei ken. Uw bedrijf is immers niet alleen van regionaal belang, maar ook natio naal en internationaal heeft het door zijn vestigingen betekenis gekregen". Dit zei commissaris van de koningin mr. J. van Aartsen vrijdagmiddag toen hij ir. D. J. van der Have, der directeuren van kweekbedrijf zaadhandei Van der Have NV te Ka pelle, de versierselen behorende bij het officierschap in de orde van Oran je-Nassau kwam uitreiken. De heer Van Aartsen memoreerde de talloze functies die de heer Van der Have heeft bekleed en thans nog bekleedt en kwam daarbij tot de conclusie dat de heer Van der Have een belangrijke functie in het maat schappelijk leven bekleedt. Onder het knallen va.n de kurken van de cham pagneflessen speldde de heer Van Aartsen de versierselen behorende bij het officierschap op de revers van de heer Van der Have. De uitreiking van het Tintje' werd door een groot aantal collega's, familieleden en vrienden van de heer Van der Have bijgewoond. „Ik ontvang deze onderscheiding met enige schroom", zo vertelde de heer Van der Have nadat de commissaris van de koningin hem de versierselen had opgespeld, „want eigenlijk zou dit lintje door vieren gedeeld moeten worden, zodat ieder lid van de viertal- lige directie zijn deel had kunnen krijgen. Want ons bedrijf heeft zijn kracht dankzij de gemeenschappelijke stuwkracht. Ons bedrijf heeft dankzij een goede harmonie en een goed over leg zijn huidige positie bereikt". De heer Van der Have wees erop dat Van der Have NV steeds een sociaal beleid heeft gevoerd. „Mijn grootva der begon er in 1879 al mee door zijn landarbeiders een salaris op jaarbasis te geven. Dat was toen nog volslagen ongebruikelijk, want de boeren betaal den hun arbeiders alleen maar in de zomermaanden, 's Winters moesten ze maar zien hoe ze aan geld kwamen. Dat sociale beleid voeren we vandaag aan de dag nog steeds". De heer Van der Have besloot zijn dankwoord met het aanheffen van een driewerf hoera voor de koningin. De heer Van der Have werd op maart 1919 in Kapelle geboren. In 1945 studeerde hij af aan de Land-' bouwhogeschool in Wageningen. Van, 1950 tot en met 1969 was hij be stuurslid van de stichting voor plan tenveredeling in Wageningen. Vanaf 1956 bekleedde ir. Van der Have een functie in het bestuur van De Neder landse Algemene Keuringsdienst te Wageningen (N.A.K-). Hij is ook lid! van het dagelijks bestuur van deze keuringsdienst. Verder is de heer Van! der Have onder meer beschermheer; van de muziekvereniging 'Ons Genoe-; gen' in Kapelle en voorzitter van de' weegbrugvereniging 'Kapeile-Biezelin- ge'. heer Rammeloo een goede sfeer. Ook, rijksconsulent complementaire sociale voorzieningen, de heer Van Voorst I Vader, ging in op de naar zijn mening talrijke kwaliteiten van de nieuwe; ridder. Eerlijk bekende ds. Schokking vrijdag dat hij het nut'van onderscheidingen nooit zo had ingezien en dat hij zelfs zijn twijfels had aan onze monarchie. „Maar ik beu toch wel blij met deze erkenning", liet hij daarop volgen. „TONEELSTUKJE GAAT NIET DOOR" MR. VAN AARTSEN: JOK NU NOC BELANGRIJKE TAAK VOOR WATERSCHAP" IN 1948 GRIFFIER 'POLDER' WALCHEREN MIDDELBURG Kort voordat h. vrijdagmorgen de dijkgraaf van hel waterschap Walcheren, jhr. mr. G. C- D- Rutgers van Rozenburg, de versier selen opspeldde die behoren bij zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau, heeft commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. nog eens bet belang van de 'oeroude' Hollandse waterschappen benadrukt. Wij weten allen dat de waterchappen een belangrijke functie hebben te ver vullen en er in de toekomst wellicht nog aanzienlijke taken bijkrijgen". Zo zei de commissaris, die alvorens de benoeming van de heer Rutgers tot officier bekend te maken, er ook aan herinnerde dat. de onderscheider juist dinsdag 1 mei, zijn 25-jarig jubi leum bij het waterschap zal vieren „Het spreekt mij overigens bijzondei aan, dat u uw loopbaan bent begon nen bij het ministerie, dat destijds nog de naam droeg van 'wederop bouw en volkshuisvesting'- Alsdus mr Van Aartsen, die zelf in de periode '59-'63 als minister dit nu geheten ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid leidde. De heer Rutgers verwisselde in 1948. zo bleek verder uit de korte schets van de commissaris. Den Haag voor Middelburg waar hij werd benoemd tot griffier van de Polder Walcheren. Na enkele jaren volgde zijn benoe ming tot voorzitter van de Polder Walcheren. Nadat in 1965 door con centratie het Waterschap Walcheren! was ontstaan kreeg jhr. mr. Rutgers van Rozenburg de titel van dijkgraaf. Mr. Van Aartsen onderstreepte, dat de| bestuurslid van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de Unie van Water schappen. het Wegschap Walcheren, als president-commissaris van het Streekvervoer Walcheren, als rechter- plaatsvervanger bij de rechtbank in i Middelburg terwijl u zich tenslotte! ook op kerkelijk en politiek terrein beweegt of heeft bewogen". Aldus ae: heer Van Aartsen. die wat dit laatste betreft doelde op het raadslidmaat schap voor de CHU van de heer Rutgers in de gemeente Domburg in de periode 1966-1970. Mentaliteil dijkgraaf zijn functie steeds op voor-j treffelijke wijze heeft verricht. „Ook in velerlei andere functies deed en doet u verdienstelijk werk, onder meer als I In een dankwoord zei vervolgens dc heer Rutgers, dat het aanstaande 25- jarig jubileum inderdaad aanleiding gaf tot een terugblik. Dat in deze kwart eeuw in het gebied van de polder en later van het waterschap zoveel werk kon worden verzet, was naar de mening van de dijkgraaf op de eerste plaats te danken aan de iuiste mentaliteit bij de betrokkenen: 'plichtsbetrachting, veranwoordeljk- heidsgevoel en een gepaste soberheid. De heer Rutgers wilde de aan hem verleende onderscheiding dan ook zien, als een onderscheiding voor het gehe le bestuur en personeel van rel water- j schap. Het opspelden van de onderscheiding, in de vergaderzaal van het polderhuis in Middelburg, werd bijgewoond doorj leden van het dagelijks bestuur en| personeelsleden van het waterschap- Waarnemend dijkgraaf J. Francke, die eerder namens het bestuur de com missaris en overige aanwezigen had verwelkomd, bood ook als eerste aan de heer Rut-gers zijn gelukwensen aan.' De dijkgraaf kon daarna nog velen dc hand drukken. MR. THIELEN: „WAARDERING VOOR ALLE MEDEWERKERS" GOES Drs. J. J. den Boer, direc teur van de Domeinen, heeft vrijdag ochtend in het Landbouwcentrum in Goes de versierselen behorende bij het officierschap in de orde Oranje-Nassau opgespeld bij mr Thielen. Mr. Thielen is in Goes hoofd inspecteur van de inspectie van de Domeinen in Zuidwest-Nederland. Hii kreeg de onderscheiding in aanwezig heid van alle personeelsleden van 'zijn' dienst in Goes- „Over het algemeen behoor je een toneelstukje op te voeren, wanneer je een onderscheiding uitreikt", zo "oegem directeur Den Boer zijn toespraak tot de onderscheidene. ..Maar in uw geval gaat dat toneelstukje niet door om de doodeenvoudige reden dat u al van de onderscheiding afwist". Directeur Den Boer over de persoon Thielen: .Hen man van weinig woor den en veel daden. Een man ook die weinig ophef wil maken van dit ge beuren. Dat is dan de reden waarom rk hier.geen lang verhaal ga afsteken over de verdiensten van de heer Thie len". Daarom ook was het een uiterst sobere bijeenkomst, daar in het Goese Landbouwcentrum. Drs- Den Boer over de onderscheiding: „Zie het als een symbool van de waardering voor de manier waarop u uw werk steeds hebt gedaan". Op 16 juli 1942 kam de heer Thielen in dienst van het rijk. Hij was werk zaam voor het ministerie van land bouw, het ministerie van justitie en het minister» van financiën. Bij de dienst der domeinen werkte mr. Thie len aanvankelijk als adjunct-inspec teur van de inspecties Dordrecht en Nijmegen. Op 1 november 1950 werd mr. Thielen waarnemend inspecteur in Goes en per 1 mei 1951 werd hij daar ook inspecteur. Op 1 april 1969 ten slotte werd mr. Thielen hoofdinspec teur van de nieuwe inspectie der Do meinen Zuïö-West-Neöerland. „Zes jaar geleden vierde ik mijn 25- jarig jubileum. Toen d3cht ik: Hé ik ben er weer voor 15 jaar vanaf. En nu. nog geen zes jaar later is bet alweer zover", vertelde mr. Thielen in zijn dankwoord. Hij toonde zich eer. bescheiden man. die het zoeklicht dat vrijdag op hem gezet werd direct wilde richten op het team waarmee hij gewerkt heeft en nog werkt. Hij was overigens erg blij met het vertrouwen dat in zijn werk is gesteld en zo wilde mr. Thielen de onder scheiding ook zien: r.en gebaar van vertrouwen. Mr. Thielen betrok ook zijn vrouw in de feestelijkheden. „Ei genlijk moest jij die medaille maar overnemen- Ik ben er altijd goed voor betaald en ik mocht werk doen dat ik graag deed, terwijl jij zoveel werk gedaan hebt op het gebied van het welfarewerk, collectes en dergelijke, zo zonder enige financiële tegemoet koming", aldus mr. Thielen. Nadat drs. Den Boer bij mr. Thielen de versierselen had opgespeld, kreeg mevrouw Thielen uit handen van een personeelslid nog een bloemetje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 11