PROVINCIALE ZEEUWSE COUIA'IT CHU-FRACTIE MOET NOG VANDAAG BESLISSEN „Vitrite heeft schone fabriek gebouwd" AKKOORD IN ZUIVEL Nieuw overleg VS en Noord-Vietnam formateurs eisen uitsluitsel regeling voor bedrijvenwerk Vandaag in de krant... Ajax weer finalist Omzet Kurhaus Minister Engels in ziekenhuis HEVIGE STRIJD BIJ PHNOM PENH PRINS BERNHARD BIJ IN GEBRUIKNAME NIEUWE PRODUKTIE-EENHEID VOOR LAMPVOETEN OP GROOT-INDUSTRIETERREIN IN MIDDELBURG: „ZO ZUINIG MOGELIJK MET BODEMSCHATTEN OMSPRINGEN" Eindexamens van start pag. 11 216e jaargang - nummer 98 Donderdag 26 april 1973 DEN HAAG: Dhr. F. H. P. Trip,, voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit te Utrecht, is woensdagmorgen ontvangen door de formateurs Burger middenen Ruppert (rechts) (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De fractie van de CHU in de tweede kamer moet voor vrijdag beslissen of zij een kan didaat-minister voor het kabinet-Den Uyl wil leveren of niet. Formateur Ruppert heeft dat mede na mens zijn mede-formateur Burger woensdagavond CH-fractieleider Tilanus schriftelijk laten weten. UTRECHT (ANP) De onderhandelingsdelegaties van werkgevers en werknemers in de zuivel industrie hebben woensdagavond volledige overeenstemming bereikt over de nieuwe cao voor de 26.000 werknemers. Vorige week werd in principe reeds een akkoord bereikt over het grootste knel punt, de maximering van de prijscompensatie. Voor de derde maal in successie en voor de vierde maal in totaal heeft Ajax Amsterdam zich ge plaatst voor de Europacupfinale voor landskampioenen. De Am sterdammers speelden gister avond voor 120.000 toeschouwers in het Madrileense Bernabeusta- dion tegen de koninklijke van Ma drid niet eens briljant maar haal den toch gemakkelijk de eind stand. Na de 2-1-winst in Amster dam 11 dagen geleden wonnen ze nu met 1-0. Gerrie Muhren (foto) maakte het doelpunt vlak na rust. Ajax komt nu 30 mei in Belgrado in de finale tegen het Turijnse Juvenilis. De rijkspolitie te water te Terneu- zen heeft hard een uitbreiding van het personeel nodig: van acht naar dertien man. (Pag. 2) De omzet van de winkels in de binnensteden van Middelburg en Vlissingen heeft zich na de ope ning van de Miro te Vlissingen hersteld. (Pag. 2) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7, en 9 Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11 Sport op de pagina 13 en 15 Radio en televisie op pagina 17 Financieel nieuws op pagina 19 Woensdagavond werden partijen het na vier uur praten met elkaar eens over het bedrijvenwerk van de vak bonden, de uitwerking van- de mini mum vakantietoeslag van 1200 gulden voor dit jaar en van 1050 gulden voor het afgelopen cao-jaar en de aaneen gesloten vakantie van drie weken in de zomermaanden. Voor de vakbonds vertegenwoordigers die deelne; aan het bedrijvenwerk. geldt in de zuivelindustrie thans dezelfde rechts bescherming als voor die voor de leden van de ondernemingsraden, waardoor de zuivelindustrie één van de weinige bedrijfstakken is geworden waar deze voor de vakbonden princi piële zaak thans is geregeld. Er zullen voor het bedrijvenwerk faciliteiten worden verleend, zoals het beschik-j baar stellen van vergaderruimte, extra vrije tijd en dergelijke. Een aaneenge sloten vakantie van drie weken be stond tot nu toe niet in de zuivelin dustrie. Het waren hooguit twee we ken in de zomermaanden- De heer C. Schelling, eerste onderhan delaar van de zeven bij de zuivel cao betrokken vakbonden, toonde zich bij zonder voldaan over het resultaat van de onder grote spanningen (dreigende staking en het aftreden van de voor zitter van de Algemene Voedingsbe- drijfsbond NVV, Sake van der Ploeg) gevoerde onderhandelingen. Hij meent dat voor de laagst gesalarieerden vol ledig is voldaan aan de verlangens van de vakbonden. Papierindustrie Verwacht wordt dat de fractie, waar van de meerderheid niet veel meer voor deelname aan het progressieve kabinet voelt, nu zal afhaken, de christen-democratische samenwerking ten spijt. Ook de fractie van de KVP komt vandaag bijeen om de situatie te bespreken. In het fractiebestuur, dat woensdag al vergaderde, bestaat de bereidheid een van de vier zetels, die voor de KVP zijn gereserveerd, af te staan aan de CHU in ruil voor wat extra staatssecretariaten. Het belang van de christen-democratische eenheid gaat de KVP hoger dan een zetel meer of minder in een overgangskabi- net. Formateur Ruppert schrijft Tilanus met „verwondering en teleurstelling" kennis te hebben genomen van het standpunt van de CHU dat de chris-1 ten-democraten ten minste zeven zetels zouden moeten krijgen en dat er een! duidelijker programformule zal moe-I ten komen. De formateur wijst Tila nus erop dat de christen-democraten op het punt van de programformule! al duidelijk tegemoet zijn gekomen! (door een nevenschikking van de pro gramma's red.) en dat de progres sieve drie erin hebben toegestemd een christelijk-historische minister te ac cepteren, mits die één van de zes voor de christen-democraten bestemde I zetels bezet. Ruppert wijst er ook op dat KVpj en ARP ter wille van de christen democratische eenheid zich bereid hebben getoond één van die zes zetels voor de CHU te reserveren. „Uw zus-i terpartijen hébben hun uiterste best gedaan de eenheid met u te bewaren! door ten uwe behoeve een offer te brengen", aldus Ruppert in zijn brief. De beide formateurs lieten zich woensdag door de opstelling van de (Zie slot pagina 3 kolom 2 LEEUWARDEN Minister Piet En gels is opgenomen in het Bonifatius Hospitaal te Leeuwarden. Vrijdag vóór Pasen openhaarden zich ziekte verschijnselen. De minister, die duide lijk overververmoeid was en ook car- diale klachten had, werd uit voorzorg op de Intensive Care Afdeling van het ziekenhuis geplaatst. Woensdagmorgen kwam de minis ter-president., mr. Barend Biesheuvel, in gezelschap van echtgenote en doch ter de zieke minister bezoeken. Na maandenlange moeizame bespre kingen is de directie van de Koninklij ke Nederlandse Papierfabriek met de- vakbonden tot een vergelijk gekomen over salarisverhoging en prijscompen satie. Per 1 januari 1973 zullen de1 schaalsalarissen worden verhoogd met 3,3 procent, uit te keren als vast bedrag van ƒ680 per jaar. Dit om tegemoet te komen aan de lager be taalden. Compensatie voor de gestegen prijsin-; dex van de gezinsconsumptie wordt! gegeven per 1 juni 1973 met als referentieperiode 1 oktober 1972 tot! en met 31 maart 1973, de hoogte van de compensatie bedraagt dan 3 pro cent maximaal en per 31 december 1973 met als referentieperiode 1 april 1973 tot en met 30 september 1973. De hoogte van de compensatie be draagt dan de indexstijging van 1 oktober 1972 tot en met 30 september 1973, onder aftrek van een drempel van V* procent en het reeds gecom penseerde per 1 juli 1973. De mini mumcompensatie bedraagt 168 per procent per jaar. De wekelijkse ar beidstijd wordt teruggebracht naar 40 uur. Het minimum aantal vakantieda gen in de cao wordt gebracht van 18 op 19 dagen. Werknemers in dag dienst, die 55 jaar of ouder zijn, zullen niet meer verplicht worden in ploegendiensten te gaan werken. Het KNP zal trachten deze werknemers in dagdienst te laten blijven werken. PARIJS: Ngoeyen van Hieii, hoofd van de delegatie van het Vietnamese be. vrijdingsfront bij de Parijse bespre kingen met de Zuidvietnamese delega tie houdt hier een persconferentie voor het kasteel waar de besprekin gen worden gehouden. Hij verwierp woensdag een Zuidvietnamees voor stel om op 26 augustus verkiezingen te houden. Hij noemde het voorstelt van Saigon een propaganda-manoeuA vre. Foto: De Vietcong-woordvoerder Van| Hieu (links) aan het woord. WASHINGTON-HANOI-SAIGON (RTR, UPI, AFP, DPA, AP) De Verenigde Staten en Noord-Vietnam gaan praten over een be tere naleving van het door hen en door Zuid-Vietnam en de voor lopige revolutionaire regering gesloten Parijse vredesakkoord. Dit is woensdag in Washington en Hanoi bekendgemaakt yadat eerder op de dag Saigon en de VRR elkaar voorstellen hadden gedaan over een politieke regeling met verkiezingen in Zuid-Viet nam. §r\e discussie over het Sch» I—) vemngse Kurhaus een aannemerscombinatie wil het zo spoedig mogelijk af breken is ln feite een de bat over de waardering van de huidige generatie voor do negentiende eeuw. Een tijdvak dat nog altijd niet serieus wordt genomen, in tegenstelling tot vorige perioden. Mid deleeuwen. de gouden en ook de acht tiende eeuw, ze staan hoog genoteerd: niemand denkt er aan om bekende ge bouwen. uit die perioden overgeleverd, af te breken. Integendeel, ze worden zelfs als replica herbouwd. Een voor beeld daarvan is de Middelburgse St.» Joris, een geve] uit de zestiende eeuw. die tijdens de oorlogsbrand van mei 1940 geheel werd verwoest. In de af gelopen Jaren is deze gevel met ou de prenten als voorbeeld geheel ln stijl herbouwd. Zo zijn er meer voor beelden te noemen, het stadhuis van Sluis bijvoorbeeld: ln 1944 een onher kenbare ruïne, nu weer een gaaf ge heel. Van het Middelburgse stadhuis was niet vee! meer over dan een stuk voorgevel, toch heeft men terecht dit magnifieke staal van laat-mid- dcleeuwse bouwkunst weer herbouwd. Voor de negentiende eeuw echter be staat deze zorg niet of in veel mindere mate. ken met onze hele instelling Jegens die periode. Er wordt namelijk nog altijd schouderophalend over ge daan. Men verwijt de negentiende- eeuwers dat zij geen gevoel voor oude schoonheid hadden en dat zij onher stelbaar veel hebben afgebroken. Hun literatuur was niet veel bijzonders, zo wordt ons nog steeds voorgehouden, het weinige goede dat er nog was, werd door een au teur op latere leef tijd niet meer se rieus genomen: de Camera Obscura van Hildebrandt. Predikant-dichters lieten hun dreunend rijm over de samenleving klinken tot in de tachtiger jaren toe. Pas daarna was sprake van vernieuwing, aldus zeggen de handboeken, vanaf de tach tigers wordt de literatuur weer serieus genomen. De bouwkunst heeft al even min waardering gekregen, ze werd een imitatie geacht van een roemrijker ver leden. weliswaar bejubeld in de tijd van het ontstaan, maar achteraf gezien niet indrukwekkend noch karakteris tiek. j^Ahtli!Jk President Nixons bijzondere raadge-| ver dr. Henry Kissinger en Hanoi's Le Due Tho. die samen het grootste aan deel hadden in het tot stand komen van het. vredesakkoord, zullen elkaar; half mei opnieuw in Parijs ontmoeten om over de betere naleving te spre ken. Voor die tijd, en wel op 27 april,, zullen de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken William H. Sullivan en zijn Noordvietnamesej ambtgenoot Nguyen Co Tach in Parijs! bijeenkomen om het overleg tussen Kissinger en Tho voor te bereiden. Het overleg komt nadat beide pa rij en elkaar in scherpe nota's hadden beschuldigd van uitgebreide bestands-i schendingen. Zo stelde Noord-Vietnamt dat Amerikaanse mariniers op weg waren naar Cambodja om de regering Lon Nol te steunen, dat Amerika zijn bases in Zuid-Vietnam niet ontmantelt en bombardementen in Indo-China blijft uitvoeren. De Amerikanen verwijten op hun' beurt de Noorövietnamezen van het, zenden van 30.000 man troepen er. meer dan 400 gepantserde voertuigen!- naar Zuid-Vietnam en van gewapende inmenging in Laos en Cambodja. De bekendmaking van de besprekin gen in Parijs kwam enkele uren nadat; de regering in Saigon, in een poging! de impasse over een politieke regeling! te doorbreken, aan ae Vietc-ong voor stelde op 26 augustus algemene ver kiezingen te houden om een instelling in het leven te roepen die over de politieke toekomst van het land moet beslissen. Saigon verbond hieraan ee'n-| ter meteen de eis dat dan alle Noord- Vietnamese troepen moeten zijn ver trokken. Zuid-Vietnam zou gedeeltelijk demobi- (Zie slot pagina 3 kolom 7 MIDDELBURG De Vitrite heeft hier een schone fabriek gebouwd. Wat in dit nieuwe be drijf wordt gedaan aan de mi lieuzorg is als dat ook elders zo gebeurt bemoedigend voor de toekomst. Voor deze toekomst van de mens, maar ook van dier en plant, is het toch van essenti eel belang dat het natuurlijk evenwicht wordt bewaard.' Dit zei woensdagmorgen prins Bernhard, kort voordat hij de nieuwe produktie-eenheid van de Vitrite Fabriek (The Vitrite Works) B.V. op het groot indu strieterrein in Middelburg offi cieel in gebruik stelde. De prins had er eerder op dat liet streven naar welvaart voor iedereen een stuk problematiek op het gebied van het milieu met zich mee bracht. Naar zijn mening waren bij de bouw van de tweede Vitritefabrlek de consequenties van dit streven ten volle aanvaard. Bij het ontwerpen van het nieuwe produktiebednjf heeft nauw overleg met instanties zoals het RIZA, het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater, trouwens niet alleen een schone fabriek opgeleverd. De zuren die zich in het afvalwater bevinden worden met behulp van een speciale installatie omgezet in zouten zoals die. zich ook in gewoon zeewater bevinden terwijl de metalen in datzelfde afval-' water zelfs worden teruggewonnen en aldus weer ter beschikking komen- Prins Bernhard die vervolgde dat het beslist noodzakelijk is, dat de mens zo zuinig mogelijk met zijn bodem schatten omspringt voegde aan deze 'uitleg nog toe: „U ziet, ik heb mijn huiswerk goed gedaan". De prins kon ook niet nalaten er nog eens met klem op te wijzen, dat het handhaven van goede leefomstandigheden op aar de voorwaarde is voor het voortbe staan van tal van bedreigde diersoor ten. Haast verontschuldigend zei hij, dit laatste punt vooral ter sprake te hebben gebracht als voorzatter het World Life Fund. Daarbij gadegeslagen door het grote aantal genodigden, verzameld in een nog niet in gebruik zijnde hal van het complex, bracht prins Bernhard ver volgens de produktie van lampvoeten op gang, door op een voor één keer zeer groot uitvoerde lampvoet te drukken. Een onmiddellijk daarop vol gend gezoem en gedreun bewees dat de officiële handeling het gewenste resultaat had. Begroeting Walcheren, De hoge bezoeker arriveerde om onge veer kwart voor elf per hefschroef- vliegtuig op een terrein voor de nieu we fabriek, die wordt aangeduid als 'Vitrite 2' ter onderscheiding van het 'oude' bedrijf aan de Maisbaai aan) de andere zij de van het Kanaal door nu "Vitrite 1' wordtl Bij de landingsplaats waren ter be-! groeting aanwezig de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, de chef kabinet van de commissaris, mr. H. F.! van der Heyden, de burgemeester van Middelburg, drs- P. A. Wolters, de commissaris van gemeentepolitie in Middelburg, dr. D. van Ooijen en voorts de hei-en K. C. J. van Benne- kom en ir. G. Kranen, respectievelijk commercieel en technisch direeteur van de Vitrite Fabriek. De prins werd bij dit bezoek vergezeld door zijn secretaris, de heer E. Vemède. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de kantine waar prins Bernhard de hand drukte van ir. F. J. Philips, president-commissaris van de raad! van bestuur van Philips en ir. Dj Noordhof, vice-president-commissarisj bij Philips en oud-president-commissa- ris van de raad van bestuur van de Vitrite Fabriek. Deze begroeting vond plaats op grond van het feit. dat de Middelburgse lampvoetenfabriek nauw is gelieerd aan het Philipsconcem. In de kantine werden voorts aan de! prins voorgesteld de heer J. W. Hup- kes, oud-commissaris van Vitrite. en ir. J. P. Berdenis van Berlekora oud-1 De vele genodigden, uit binnen- en| buitenland, hadden zich intussen ver zameld in een nog ongebruikte en nu voor de officiële gebeurtenis geschikt' gemaakte produktiehal. Nadat ook de prins had plaats geno men, sprak de heer Van Bennekom namens de Vitritefabriek een wel komstwoord. Ondernemend De heer Van Bennekom herinnerde er aan, dat het dit jaar tachtig jaar is geleden, dat de fabriek werd gesticht.; In feite gaat de voorgeschiedenis van het bedrijf echter terug tot de 17e i eeuw. De Vitrite vestigde rich name lijk in de gebouwen en op de terrei-; nen aan de Maisbaai. die oorspronke-i lijk hadden toebehoord aan de Veree-I nigde Oostindische Compagnie. In' 1792 ging alles over naar de staat, waarna in de tweede helft van de 19e eeuw de Commercie Compagnie nog gedurende een aantal jaren zich op; Zie slot pagina 9 kolom 1 Toch zou het goed zijn onze InsteL ..ling jegens dat betrekkelijk re cente verleden te wijzigen, er kan heus wel minder negerend over wor den gedaan. Veel van wat toen tot stand kwam bepaalt immers ons he den: de negentiende eeuw is nog deel van onze werkelijkheid. Het is de tijd van de emancipatiebewegingen, waar aan een aantal politieke partijen in Nederland hun bestaan danken, het is de eeuw. waarin voor het eerst, de ma chine systematisch wordt toegepast. Spoorwegen worden aangelegd en ver kleinen de schaal van Europa, de stad krijgt een geheel andere functie, de moderne urbanisatie komt op gang. Een kalme, rustige tijd, deze negen tiende eeuw? Uiterlijk moge dat zo zijn, in feite een periode van grote spanningen en geweldige overgang. De fundamenten voor de twintigste eeuw zijn toen gelegd, er is geen enkele re den om deze negentiende eeuw minder serieus te nemen dan de tijdvakken daarvoor. Het Kurhaus Ln Scheveningen ls daarom wel degelijk belangrijk, zoals op kieinere schaal de befaamde villa van de keuringsdienst van waren in Goes, eveneens voor af braak bestemd, een cultureel belang vertegenwoordigt. Het Kurhaus is ty perend voor de opkomst van de laat- negentiende-eeuwse badplaats-cultuur, waaraan aanvankelijk uitsluitend de gegoede burgerij en de aristocratie konden deelnemen. De sfeer van een dergelijk gebouw is dezelfde als die van het symfonie-orkest, van de con certzalen die toen overal verrezen, van veie musea ook. Ze zijn de eerste te kenen van een democratisering van de cultuur, zoals middeleeuwse kerken symbolen zijn van het zelfbewustzijn der stedelingen uit die dagen. Zoals het Amsterdamse stadhuis het pa leis op de Dam een zelfbewust machtssymbool is van de zeventiende- eeuwse regenten. Vermoedelijk leven we echter nog altijd te dicht bij de negentiende eeuw om de symboolfunc tie van bijvoorbeeld een Kurhaus te herkennen en vooral te respecteren. De 'planners' halen er de schouders over op: nu het gebouw niet blijkt te passen in een modem concept van een badplaats moet het verdwijnen. In feite echter maakt men zich aldus aan dezelfde houding schuldig, die menig een ae negentiende-eeuwers verwijt omdat zij gebouwen uit hun recente verleden sloopten. Na een brand van de Grote Kerk in Zierikzee werden in de vorige eeuw de muren met spring stof door de genie omlaag gehaald, voor onze generatie een onbegrijpe lijke daad. Maar als het om een ge bouw uit de negentiende eeuw gaat, moet er blijkbaar wel begrip voor worden opgebracht. Toen in de vorige eeuw de gemeente Vee re de beroemde beker van Maximilliaan wilde verkopen, greep het rijk in: men zag daar beter de culturele waarde in van het be wuste voorwerp dan het gemeentebe stuur. Misschien zou het maar het beste zijn dat in Den Haag iets derge lijks gebeurde: de regering kan het Kurhaus op de monumentenlijst zet ten. Later zal men er dankbaar voor rijn. Het begrotingstekort van de ge meente Den Haag over 1972, oor spronkelijk geraamd op 22.5 mil joen, blijkt ten minste 41 miljoen te gaan bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1