PROVINCIALE ZEEUWSE COUR- »T Minister geeft Watergate-zaak uit handen ZES FRACTIES AKKOORD MET WERKDOCUMENT Stuurgroep in de maak voor aanpak recreatie in het Zeeuwse Meer Nu voorvergadering ministers-kandidaten Industriebonden en werkgevers zetten overleg dinsdag voort Vandaag in de krant... Van Geesbergen: „Ook Keeten, Mastgat, Zijpe en Eendracht opnemen parlementair Hnl-S 216e jaargang - nummer 94 Vrijdag 20 april 1973 KLEINDIENST: RELATIES IN SCHANDAAL BETROKKEN WASHINGTON (AFP, RTR, GPD) De Amerikaanse minis ter van justitie, Richard Klein- dienst, heeft donderdag hekend- gemaakt, dat hij de Watergate- zaak uit handen geeft omdat en kele van zijn relaties zowel persoonlijke als professionele in het schandaal betrokken dreigen te raken. De voormalige minister van justitie, John Mitchell, en de voormalige mi nister van financiën Maurice Stans zullen vermoedelijk binnenkort voor de rechtbank gedaagd worden in ver band met de Watergate-zaak. Dit werd bericht door The New York Times. Ook de Washington Post publiceer de donderdagmorgen een gelijkluidend bericht. Tevens worden dagvaardingen verwacht tegen de advocaat van het Witte Huis, John Dean, en Jeb Magru- der, die onder John Mitchell de twee de man was van president Nixons herverkiezingscommissie. Ministers Ex-minister Mitchell zou niet alleen een van de initiatiefnemers zijn ge weest tot de inval in het democrati sche partijhoofdkwartier met de op zet er afluisterapparatuur te installe ren. maar hij zou met ex-minister Stans ook gezorgd hebben voor het afkopen van de gearresteerde inbre kers, die in ruil voor duizenden dol lars zouden moeten beloven er verder het zwijgen toe te doen. Van de Witte-Huisstaf, uit de on middellijke omgeving van president Nixon, zijn de reputaties in het geding van de advocaat van het Witte Huis John Dean, van Nixons persoonlijke Het aantal doden als gevolg van de orkaan die dinsdag ten westen van Dacca, de hoofdstad van Bangladesj heeft huisgehouden, bedraagt volgens donderdag gepubliceerde officiële cij fers 272. In ziekenhuizen zijn in totaal ongeveer 1600 mensen opgenomen. Gevreesd wordt dat het aantal slacht offers in werkelijkheid veel groter zal blijken te zijn. Zuivel DE VAKGROEP zuivel van de Al gemene Voedings Bond NVV is gisteren akkoord gegaan met de resultaten die de onderhandelings delegaties bereikt hebben bij het overleg met de zuivelwerkgevers. (pag. 3) EEG DE EUROPESE commissie heeft een ambitieus programma bekend gemaakt voor het sociale beleid van de EEG. (pag. 13). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4, 5, 7,9 en 11 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,13 en 19 Sport op pag. 15 Radio en televisie op pag. 17 Financieel nieuws op pag. 19 juridische vertegenwoordiger K; bach (die fondsen verstrekt zou heb ben voor de politieke sabotage van democratische verkiezingscampagnes), van zijn top-assistent John Haldeman, van zijn agendasecretaris Dwigbt Cha- pin (die gedwongen werd ontslag te nemen), en van Charles Colson (die vermoedelijk gefingeerde verkiezin. teratuur produceerde om vooral de campagne van senator Edmund Mus- kie te derailleren). Kluis Een gesloten kluis waarin senator Lowell Weicker materiaal bewaarde over de Watergate-zaak is in de nacht van woensdag op donderdag openge broken. zo heeft een medewerker van de republikeinse senator uit Connecti cut donderdag bekend gemaakt. Sena tor Weicker is lid van de speciale senaatscommissie die de Watergate- affaire onderzoekt. De senator stelt bovendien zelf een onderzoek in, dat, naar hij eerder aan de pers heeft onthuld, aanwijzingen gegeven heeft, dat enige functionarissen van het Wit te Huis bij de zaak betrokken zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog zaterdag zal een formateur kunnen beginnen aan de voorbereidingen van een vergadering met kandidaat-ministers over het programma van een kabinet-Den Uyl. De fracties van PvdA, PPR en D'66 en van KVP, ARP en CHU hebben donderdag ingestemd met het werkdocu ment (agenda) dat de beide kabinetsinformateurs Van Agt en Albeda voor zo'n vergadering hebben opgesteld. WASHINGTON Een politie man zoekt hier naar vingeraf. drukken op een stalen archiefkast van de Amerikaanse senator Lo well P. Weicker. waarin diens pa pieren betreffende de Watergate- zaak zijn opgeborgen. De boven, ste lade. die met een letterslot was afgesloten werd gistermor gen geopend gevonden. De sena tor maakt deel uit van de com missie van de Amerikaanse senaat die een onderzoek in de Water, gate zaak instelt. Minister: 's nachts geen sportvisserij DEN HAAG (ANP) Minister drs. J. Boersma van landbouw en visserij wil de sportvissers geen gelegenheid ge ven om 's nachts te vissen. De geldende regeling, waarbij het vissen van één uur na zonsondergang tot één voor zonsopgang verboden is, geeft de hengelaars naar zijn mening in de maanden juni tot september al ruim schoots gelegenheid tot vissen in de avonduren- De minister heeft adviezen gevraagd bij organisaties van beroeps- en sport vissers en die hebben hem in zijn opvatting gesterkt. Westduitse hulp voor Joegoslavische oorlogsslachtoffers BRION (UPI) Bondskanselier Wil ly Brandt van West-Duitsland en pre sident Tito van Joegoslavië hebben donderdag een 'hulpprogramma op lan ge termijn' bekendgemaakt ter scha deloosstelling van Joegoslavische oor logsslachtoffers. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn ongeveer 900.000 Joegoslaven door de Nazi-strijdkrachten gedood. Een bedrag is niet genoemd. In 1971 vroeg Joe goslavië daarvoor twee miljard mark, Bonn bood toen 100 miljoen aan. In een officieel communiqué wordt gezegd dat het bezoek "hartelijk en open' is geweest en dat de betrekkin gen tussen beide landen steeds nau wer worden. De twee staatslieden heb ben ook over actuele internationale vraagstukken gesproken. Over de vorm van de schadeloosstelling zuilen zo spoedig mogelijk onderhandelingen worden geopend. De CHU, die donderdag tot laat in de avond vergaderde, had de meeste moeite met de beslissing. Uiteindelijk besloot CHU-fraetieleider Tilanus, die eerder zich losmaakte van de forma- beide informateurs, dat als uitgang spunt van het kabinetsprogramma zo wel het progressieve regeerakkoord Keerpunt '72 als het lijstje met hoofd punten van de confessionelen gelden tiepoging van Burger, ja te zeggen Voor de agenda van de voorvergade- tegen het stuk van de informateurs. De medewerking van de CHU aan de verdere formatie maakt de problemen voor een toekomstige formateur aan zienlijk groter, omdat men er in het progressieve kamp weinig voor voelt; de CHU in een kabinet mee te nemen. Ook de zetelverdeling zou nu opnieuw in het geding kunnen komen- Uit het feit dat er een voorvergade ring van kandidaat-ministers zal wor den gehouden, mag overigens niet als vaststaand worden afgeleid, dat een kabinet-Den Uyl er ook zal komen. De fractieleiders Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) verklaarden donderdag dat zij geestverwanten wel aan de voorvergadering zullen laten meedoen, maar dat hun toestemming om in een kabinet zitting te nemen nog afhangt van de zetelverdeling, de samenstel ling en het uiteindelijke programma van het kabinet. Hoewel PvdA-leider en kandidaat premier Den Uyl van mening was het werkdocument van Van Agt Albeda niets anders was dan de for mule van ex-formateur Burger, anders geformuleerd, verklaarden andere PvdA'ers dat het er in de voorverga dering nog wel eens warm aan toe zou kunnen gaan. Van KVP-zijde werd gezegd: „Den Uyl zal het dit keer moeilijker krijgen dan wij". Vijf van de dertien ARP-kamerleden vonden het stuk van Van Agt en Albeda te vaag en wilden liever afzien van een voorvergadering van ministerkandida ten. In hun werkdocument stellen de ring hebben zij 14 punten opgesomd waarover in ieder geval overeenstem ming bereikt zal moeten worden. Ten aanzien van vijfvan deze punten zou een eventueel kabinet-Den Uyl niet te snel de kabinetskwestie mogen stellen. Het betreft: de defensiebegroting, het collegegeld, het huurbeleid, de grond- politiek en de onafhankelijkheid van Suriname en de Antillen. Andere knelpunten die tot een op lossing gebracht moeten worden zijn: de positie van de zelfstandigen, de gezondheidszorg, het bijzonder onder wijs, de hoogte van de sociale uitke ringen, de belastingdruk, democratise ring van de onderneming, het inko mensbeleid en de bevolkingspolitiek. De informateurs suggereren ten aan zien van bepaalde punten in welke richting het compromis gevonden zou kunnen worden. ARP-fractieleider Aan tjes: het is een bijzonder stuk". Volgens Aantjes is door het werkdo- cumeni van Van Agt en Albeda de onaantastbaarheid van het progressief regeerakkoord van de baan. Den Uyl was daar donderdagavond echter min der van overtuigd: „Dat hangt dan wel af van het verloop van de voor vergadering van de ministerkandida ten", meende hij. Die voorvergadering zal al begin volgende week gehouden kunnen worden. Verwacht wordt dat de informateurs in de loop van zater dag hun eindverslag zullen uitbrengen aan de koningin. Die zou dezelfde dag nog een formateur kunnen benoemen en mogelijk zelfs twee. Als kandidaten worden genoemd: ex formateur Bur ger. ex-fnformateur K upper t. kandi daat-premier Den Uyl en de beide huidige informateurs Van Agt en Albe da. De nieuw te benoemen formateur zal. naar verwacht wordt, tijdens hel weekeinde al beginnen met het uitno digen van kandidaat-bewindslieden-1 PvdA-leider Den Uyl liet donderdag a vond weten dat het progressieve rleei- kabinet in zijn geheel nog in aanmer king komt. Aantjes was van mening dat de kandidatuur van de eerd'-r alj tot Den Uyl toegetreden ARP'ers Boersma en prof. De Gaay Fortman sr. nu weer opnieuw zal moeten wor den bezien. De tekst van het werkdocument op pagina 3. STABIELER, MAAR TE KOUD Het paasweer zou bij dit weer type eind maart vrijwel normaal zijn. maar voor de tweede april- helft bij maxima die wellicht niet boven elf graden komen, zullen de paasdagen nu duidelijk te koud verlopen. Boven Skandina- vië versterkt zich de luchtdruk, terwijl een depressie tiia Noord- Duitsland naar Midden-Europa trekt, vergezeld van koude lucht en gure buien. Als gevolg daarvan zal na van daag de wind de neiging vertonen om wat af te nemen en meer naar noordoost te draaien. Het gaat geleidelijk stabieler worden, terwijl bij een afnemende wind de zon iets meer invloed kan krijgen, waarbij het in de komen de dagen uit de wind en in de zon iets aangenamer wordt. De lucht die ons uit Skandinavië be reikt. blijft evenwel aan de koude kant. Iets warmere lucht uit Rus land. met bij Moskou ongeveer 20 graden, kan na zondag via Duitsland tot dicht bij onze om geving komen opdringen. MISVERSTANDEN DIEPGAAND BESPROKEN DEN HAAG In het SER.ge- bouw in Den Haag is gistermid dag het overleg tussen de werkge vers en de drie industriebonden hervat. Op de foto een deel van de vakbondsdelegatie bestaande uit vnlr de heer Van Dijk, de heer A. Groenevelt en de heer P. Brus sel. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De industriële werkgevers en de dagelijkse bestu ren van de drie industriebonden hebben donderdagavond beslo ten de gesprekken, die zij met elkaar zijn begonnen om uit de so ciaal-economische problemen te komen, dinsdag voort te zetten. alle partijen het de moeite waard vonden het gesprek voort te zetten' aldus Groenevelt. die donderdag zijn gevoerd, zijn strikt zakelijk gehouden, zonder verwijten over en weer. Alle problemen en misverstanden die heb ben geleid tot het conflict, zijn diep gaand besproken. „Over en weer heb ben we duidelijk gemaakt, waar de meningsverschillen hebben gelegen", zei na afloop van het eerste beraad Arie Groenevelt, mede namens de werkgeversdelegatie die werd aange voerd door de heer A. Prins. Het was voor het eerst sinds de mislukking om tot/ een metaal-cao te komen, dat Groenevelt en Prins weer met elkaar spraken over de gerezen problemen. Nadat de delegaties elkaar voor het eerst weer ontmoetten op uitnodiging van de vakbonden, werd de procedure voor het gesprek vastge steld. Deze eerste bijeenkomst werd geleid door Arie Groenevelt, de vol gende zal worden voorgezeten door de heer A. Prins. „We hebben met elkaar zo veel stof Achterban De delegaties krijgen nu tot dinsdag de tijd om verder overleg te plegen met de respectievelijke achterbannen. Afgetast zal dinsdag worden of redelijke mogelijkheden aanwezig zijn om de cao-gesprekken weer op gang te brengen- Donderdag hebben de de legaties alleen gesproken over de prin cipiële punten, waarover de conflicten zijn ontstaan, namelijk centen of pro centen, een maximering van de prijs compensatie en het brengen van het hoger personeel onder een cao. De drie industriebonden waren in het SER-gebouw compleet aanwezig. Tijdens de schorsingen van de bespre- (Zie slot pagina 3 kolom 5) OPZET: BIJ AFSLUITING PLANNEN R OND HEBBEN MIDDELBURG Het ziet er naar uit, dat in de loop van mei een stuurgroep in het leven zal worden geroepen, die zich offi cieel zal bezighouden met een bestuurlijke constructie voor het toekomstige Zeeuwse Meer. Gedeputeerde A. L. van Geesber gen is van mening, dat ook Kee ten, Mastgat, Zijpe en de Een dracht betrokken moeten wor den in een recreatieve opzet voor het gebied. De gedeputeer de wil ernaar streven bij de af sluiting van de Oosterschelde zowel een bestuurlijke structuur als een recreatief inrichtings plan voor het Zeeuwse Meer rond te hebben. De taak van de toekomstige stuur groep wordt tweeledig: Men zal een bestuurlijke structuur voor het gebied moeten ontwerpen, waarbij de gedachten uitgaan naar een gemeenschappelijke regeling tus sen rijk, provincie Zeeland en de gemeenten rond het Zeeuwse Meer; voorts zal de stuurgroep een pro jectgroep in het leven moeten roepen,! die de technische kennis aandraagt bij I het opstellen van een inrichtingsplan.; Van Geesbergen geeft als zijn per-' soonlijke mening, dat het om een zaak gaat, waarin het rijk niet kan worden gemist. .De onderneming is zo gigantisch, dat je nu al geneigd bent te zeggen: de inrichtingskosten zullen voor honderd procent voor re kening van het rijk moeten komen en in de beheerskosten zal het rijk ook een belangrijk aandeel moeten heb ben; hoewel het redelijk is, dat ook: de gemeenten en de provincie een zekere financiële inbreng in het be heer hebben. Het is daarom zaak, dat het rijk vanaf de eerste dag in stuurgroep betrokken wordt". Voorbereiding aan de voorbereiding van het geheel. Op initiatief van de provinciale raad voor de recreatie zijn vertegenwoordi gers van de provincie en de gemeen ten rond de Oosterschelde de Schouwse gemeenten op Brouwersha ven, na, Goes, Kortgene, Wissenkerke, Reimerswaal. St.-Philipsland. Tholen I rond de tafel gaan zitten. In dat' gesprek werd besloten een werkgroep' in te stellen, die een suggestie voor een bestuurlijke opzet van het gebied zou uitwerken. De nota is vrij wei' gereed en zal volgende week woens dag in de werkgroep aan de ordei komen. Er wordt in voorgesteld tot een stuurgroep voor het gebied te komen. Op 21 mei zuilen de gemeentebesturen met woordigers van de provincie de sugges tie bespreken. De verwachting van de: heer Van Geesbergen is, dat men in diezelfde vergadering ook een stuur groep zal kunnen formeren. Naar zijnj mening moeten daarin zitting hebben: een lid van g.s„ een vertegenwoordi ger van crm. het ministerie van fian- ciën en een lid van de colleges van b uit de gemeenten rond het gezamenlijke I de vertegen- Op tijd Van Geesbergen: „Met de ontwikke ling van het Greveiingenbekken voor ogen hebben we gezegd: over een aantal jaren zitten we weer met een afgesloten zeearm, met nóg grotere mogelijkheden. tVe moeten proberen deze keer op tijd in te spelen en ernaar streven, dat we in 1978 zowel een bestuurlijke opzet als een inrich- j tingsplan op tafel hebben. Het is on- i mogelijk op korte termijn iets van de! grond te krijgen, als je het rijk er niet in betrekt. Je moet ook de Een dracht en het Keeten. Mastgat en Zijpe in de plannen opnemen. Naar mijn persoonlijke mening zal de stuurgroep moeten nagaan in hoever re de Schelde-Rijnverbinding een bar rière vormt, maar de relatie met het kanaalschap De Eendracht' is zo groot, dat je het erbij moet halen". Hij wijst er in dit verband op, dat de burgemeester van Tholen zowel bij het kanaalschap als bij de besprekin gen over het Zeeuwse Meer betrokken is. Naar de indruk van de gedeputeerde (Zie slot pagina 9 kolom 2) m gaan, er was een 1 en daarbij was :n dat het zó zou •rs. in het geval rie: het program- kiezers voorgeh< delijk eens andei methode uitgest de verzekering g moeten en niet van de progressi ma Keerpunt aan de drie zouden medewerken. De overige partijen m'w-u-n dim maar zien wat ze deden: ze mochten wel en kele ministers leveren, maar altijd weer uitsluitend op basis van het Keerpunt, verder was er geen sprake van enige overlegmogelijkheid, de wer kelijke slag zou in het parlement wor den gestreden. In de afgelopen maan den ls het duidelijk geworden dat dit model niet kon worden toegepast. En ziet, wat er nu gebeurt is als vanouds het ouderwetse formatiewerk zoals het in Nederland al zo vaak te zien is gegeven. De methode waartoe vorige week werd overgegaan, is precies al eens zo toegepast, namelijk door de legendarische Lieftinck in de zomer van 1956. Ook toen zat de formatie muurvast. Lieftinck werd er bij ge haald omdat hij toevallig hier met va kantie was: de koningin verzocht hem als Informateur op te treden. Het ge beurde tot twee keer toe zelfs, de formule van de eer ste keer was name lijk niet toereikend. Bij die tweede keer stelde Lieftinck zich op het stand punt dat hij over zetelverdeling, pro gramma en personen geen direct over leg zou plegen met de fracties. Wel stelde hij een ontwerp-regeringspro gramma op. op basis waarvan hij kan didaat-ministers wilde uitnodigen. De fractievoorzitters vroeg hij of zij be reid zouden zijn kandidaat-ministers uit hun partij niet te ontraden in hek door hem beoogde kabinet zitting te nemen. Zijn poging mislukte, maar dat had meer te maken met de aard van het door hem gewenste kabinet dan met de methode: hij wilde name lijk een breed samengesteld extra-par lementair kabinet, inclusief de WD, Wat er nu gebeurt doet aan 1956 denken, met dien verstande dat de huidige informateurs naar het zich laat aanzien wél zullen slagen, in te genstelling tot Lieftinck toen. En dat berekent dat nu langzamerhand het einde van de kabinetscrisis in zicht komt. Daarbij zijn twee notities on vermijdelijk. In de eerste plaats moet er op worden gewezen dat in de pre ambule van het nu gepubliceerde werkdocument niet uitsluitend Keer punt '72 wordt genoemd, maar ook de beleidsschets van de confessionelen. Beide programma's vormen de basis voor het kabinetsbeleid. Met andere woorden: in dit opzicht hebben de progressieve drie water in de wijn ge daan. In de tweede plaats: men zal dit kabinet moeilijk anders kunnen aan duiden dan met 'extra-parlementair". Weliswaar is deze uitdrukking bij de progressieven althans bij een deel van hen niet populair, maar de fei ten wijzen uit dat ze hier zonder meer van toepassing is. Als er een kabinet- Den Uyl komt op basis van het nu ont worpen document, dan zal dat een pro- gressief-confessioneel kabinet zijn op extra-parlementaire basis. Het belangrijkste bewijs voor bet extra-parlementaire karakter is naar ons gevoel de uitdrukkelijke ver melding dat terughoudendheid zal worden betracht bij het stellen van kabinetskwesties. Dat hoort immers bij kabinetten zonder een directe bin ding met de fracties: de kamer oor deel; in een dergelijk geval voomame- lijk op grond van he: regeringsbeleid. Is echter sprake van een parlementai re formule, dan kan een regering mak kelijker de kabinetskwestie stellen, omdat zij daarmee niet alleen haar eigen bestaan als argument gebruikt, maar ook de samenwerking van de re geringscoalitie in het geding brengt, vorig jaar ls in de eerste kamer op die manier de duizend-gulaenwet aange nomen: het eerste kabinet-Biesheuvel was namelijk duidelijk een parlemen tair kabinet. Zo ook destijds het ka binet-De Jong: de minister-president zelf verscheen in de kamer toen de ar tikelen 8 en 10 van de omstreden loon wet in het geding waren. In dit geval echter wordt opzettelijk op essentiële beleidsonderdelen defensie, huurbe leid. grondpolitiek er.z. terughou dendheid geformuleerd dan wel om een gekwalificeerde meerderheid in het kabinet gevraagd. In feite krijgen de confessionele fracties daardoor meer armslag en wordt die van de progressieven beperkt. Nog een bewijs voor het extra-pariemer.taire karakter: de totstandkoming van dit eventuele kabinet, namelijk volgens de extra parlementaire methode-Liefiinck. De vraag, waarop de burger echter geen antwoord krijgt, wanneer hij van dit alles kennis neemt: was het nu echt nodig om vijf maanden te hak ketakken om dit resultaat te berei ken? (AFP-UPI) Frankrijk en Engeland hebben een ontwerp-resolutie voorge legd aan de Veiligheidsraad waarin al le geweld in het Midden-Oosten wordt betreurd. Maar het ontwerp veroor deelt met name de Israëlische aanval len van vorige week op Beiroet, waar bij drie Palestijnse leiders werden ge dood. Aan Israël wordt gevraagd zich in de toekomst teonthouden van elke mili taire aanval op Libanon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1