PROVINCIALE ZEEUWSE CO ZUIVELBONDEN DOEN NIEUWE VOORSTELLEN „Natuurlijke verwaterplaats achter de Oosterscheldedam is mogelijk" WMmi HOORZITTING OVER VERONICA LIEP UIT OP EEN FEESTJE Fracties krijgen werkdocument tijdens nachtelijk overleg mzmas?!® l m Neerslachtig voorstel 'ril Vandaag in de krant... onderzoek: „80 pct bevolking voor zendschepen" vandaag nog uitsluitsel grontmij nv in rapport: met aanleg opslag- en verwaterplaats is 85 miljoen gemoeid 216e jaargang - nummer 93 Donderdag 19 april 1973 (Van onze correspondent) UTRECHT Om kwart over twaalf in de nacht van woensdag op donderdag hieven werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie, voor zover zij aanwezig waren in de bar van het Holiday Inn Hotel te Utrecht, het glas om Rinse Zijlstra, voorzitter van de Algemene Nederlandse Zuivelbond FNZ te feliciteren met zijn 43e verjaardag. En dat was op dat ogenblik het enige positieve resultaat van een overleg dat om zeven uur woensdagavond begonnen is en om kwart over één don derdagmorgen nog voortduurde. Van die uren lange vergadertijd waren werkgevers en werknemers gezamenlijk slechts drie kwartier bijeen geweest. De overige uren werden gevuld met bespre kingen van de werkgevers afzonderlijk en de werknemers, apart. Rond midder nacht hebben de werknemers de werkgevers nieuwe voorstellen overhandigd. EÖe stellen de solidariteitsgrens op 28.000 en bepalen dat boven de 40.000 in het geheel geen verhogingen voor prijscompensaties meer gegeven zullen wor den. eigen overlijden aangokor gelijks bestuur van het wil dat op tien me! aan'! Een verbetei althans tech echter een ren van de demcx komt het bewuste neerslachtig voor. denkt. Het ls ge stap terug r het function®- In dit opzicht retel ons uiterst ^Toals men Over die voorstellen gingen op dat moment de werkgevers in conclaaf. Er is ook de hele nacht druk contact geweest tussen de heren Schelling (werknemers) en Kok (werkgevers). Zij tastten in een onderling gesprek de'verschillende mogelijkheden af. On danks het late uur was men in Utrecht nog steeds hoopvol over de goede af- I09P van de besprekingen. Het overleg in de zuivel tussen werk gevers en werknemers werd gisteren hérvat nadat de werknemersbonden het weer eens waren geworden. Er was dinsdag een kloof ontstaan toen de AVB (NW) en het CNV plotseling aankondigden de ultimatums op te schorten om het overleg te vergemak kelijken. Woensdag zijn in de diverse bestuurs- en beleidscolleges van de bonden slechte waarderingscijfers gegeven voor de wat zij noemen de onhandige en verraderlijke manoeuvre van de AVB. De stakingsdreiging in de zuivelindu strie had reeds bij verschillende be drijven moeilijkheden veroorzaakt. Doordat huisvrouwen gingen hamste- MEISJE ONDER ZAND BEDOLVEN SCHIEDAM (ANP) De ll-.iarige Anneke van den Berg uit Schiedam is woensdagmiddag op een opgespoten terrein in haar woonplaats door zand bedolven en gestikt. Samen met haar 9-jarige vriendinnetje Bianca Oste was zij in een diepe kuil gaan zitten om te schuilen tegen de regen. Toen de kuil instortte werd Anneke geheel bedolven. Van vriendinnetje staken een deel van hoofd en een arm boven het zand uit. Een Schiedammer die zijn honden aan het uitlaten was groef de meisjes uit. De 9-jarige Bianca bleek niets te mankeren. Voor Anneke kwam de hulp te laat. INBRAAK IN WONING VAN MAGDA JANSSENS AMSTERDAM (ANP) Inbrekers hebben de woning in Amsterdam van de zaterdag overleden actrice Magda Janssens geheel overhoop gehaald. Zij ontvreemden alle onderscheidin gen, een zilveren koffieservies en zil veren bestek en een grote zilveren broche met een opvallende bloedko raal. Doorstakers De stakers bij Clitex-Clinge gaan door, ondanks aanbevelingen in andere richting van hun bonden. (pagina 2). Stakingen BIJ vijf bedrijven willen de sta kers de acties niet opschorten. Over het algemeen is gehoor ge geven aan de oproep uit Drieber gen om weer aan het werk te gaan... (pagina 3) Chaoten IN West-Duitsland is een nieuwe extremistische groepering actief: de 'Chaoten', een beweging die on der communistische leiding zou staan... (pagina 15) Nieuws uit Zeeland op pag. 2,5,6,7,9 en 11 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,15 en 23 Sport op pag. 17 Radio en tv op pag. 19 Financieel nieuws op pag. 23 ren ontstond hier en daar een tekort aan flessen. Vooral de verkoop van gesteriliseerde produkten als koffiemelk en chocola demelk bereikte de laatste dagen on gekende hoogtepunten, waardoor de normale produktie van deze produk ten belemmerd werd vanwege het te kort aan flessen. De glasindustrie kon op korte termijn geen nieuwe leveren. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Ome Buil, ome Buil!!", klonk het woensdagavond na afloop van de hoorzitting in de tweede kamer door de tot Ve- ronica-actiecentrum omgebouwde internationale perssociëteit Nieuwspoort. De gebaarde Veronica-directeur werd er, staande op een tafeltje, gehuldigd als een triomfator. Bull nam de felici taties bescheiden in ontvangst. Met zachte, verlegen stem fluister- de hij door het geroezemoes van een grote menigte kamerleden, journalisten, Veronica-medewerkers en popliefhebbers heen: „Dit is een onvergetelijke dag. Ik ben diep onder de indruk van alles dat vandaag voor ons gedaan is. Ik dank iedereen hartelijk". lijn PvdA, PPR en D'66 en van KVP, ARP en CHU krijgen vandaag het werkdocument toegestuurd, dat de beide kabinetsinforma teurs Van Agt en Albeda de afge lopen dagen hebben opgesteld met behulp van de vroegere for mateur, Burger, en de vroegere informateur, Ruppert. Als zij po sitief op dit stuk reageren, dan kan mogelijk nog vóór het week einde een formateur worden aangewezen. Dat werd woensdagavond door de woordvoerder van de beide informa teurs meegedeeld. Al aan het eind van woensdagmiddag konden de informa teurs beginnen aan de eindtekst van hun werkdocument, waarover zij met alle betrokken fractieleiders veelvul dig telefonisch contact hebben gehad. De woordvoerder van de informateurs verklaarde optimistisch te zijn over de kans, dat de fracties dit stuk zullen accepteren. Volgens de woordvoerder kennen de fractieleiders het werkdocument al in hoofdlijnen door de telefonische con tacten met de informateurs- Vandaag hoeven zij daar dus slechts ,ja of nee" op te zeggen. De informateurs willen nog vandaag uitsluitsel over dit stuk hebben. Mogelijk reeds van avond zouden zij dan eindverslag aan de koningin kunnen uitbrengen. Als de fracties het werkdocument, dat uitgangspunt zou moeten zijn voor een vergadering van kandidaat ministers, afwijzen, dan gaan de infor mateurs verder met hun werkzaamhe den. Zij zullen zich dan richten op een extra-parlementair kabinet van confessionelen met de WD en eventu eel DS'70. De kansen voor Den Uyl sloeg men woensdagavond in Den Haag echter weer hoog aan. De residentie heeft woensdag de grootste demonstratie na de Tweede Wereldoorlog beleefd. Zo'n 60.000 mensen kwamen naar Den Haag om voor het behoud van „hun" Veronica te demon streren. Het oude Haagse demon stratie-record stond op naam van 45.000 ambtenaren. De Haagse politie, die 280 man inzette, had de zaak goed onder controle. Even leek het mis te gaan. toen de betogers langs vier verschillende routes naar het Bin nenhof trokken. Dertig man van de mobiele eenheid werd ijlings opgetrommeld. In het gedrang op het Binnenhof raakten drie meis jes beklemd tussen de dranghek ken en de opeengehoopte menig te. Na in het ziekenhuis behan deld te zijn. kon het ongelukkige trio huiswaarts keren. Een 15-jarige scholier uit Heemstede kreeg een proces-ver baal. toen hij een stuk vuurwerk in de menigte afstak. Een niets vermoedende Hagenaar raakte met zijn auto tussen een grote groep demonstranten. Hij hield er een zwaar beschadigde wagen aan over. Foto's: geheel boven een over zicht van de menigtedaaronder: zelfs agenten dragen Veronica- stickers. Tegen radioreporters commentari eerde de piratenkoning: „Veronica is vandaag weer uitgevaren. Dat is ge beurd op haar dertiende verjaardag Ik had niet kunnen denken dat een uitvaart zó mooi kon zijn. Dit is de mooiste verjaardag die ik ooit in mijn leven heb meegemaakt". Veronica-programmaleider Rob Out, niet moe te krijgen, riep uit: „Wat ik vandaag heb gezien, dat is onvoorstel baar. Er zijn 125.000 mensen voor ons zendschip op de been gekomen. Wie had dat kunnen voorspellen!" Een schatting aan de hoge kant overi gens. Mevrouw Gardeniers van de KVP. die de de gehele dag durende hearing in de grote vergaderzaal van het Tweede-Kamergebouw met tact en hu mor had geleid, liet zich in het pers^ centrum ontvallen: „Ik ben vanmor-| gen met 39,4 graden koorts opgestaan i Maar ik moest en zou de vergadering leiden. Mijn jongste zoon is eeuwig dankbaar voor wat Veronica iedere, dag laat horen". Intussen liep Corry van de vroegere' Rekels (tegenwoordig het Soloseptet) i tegen iedereen die het horen wilde te: verkondigen dat zij van Veronica hield, dat het zendschip haar groot: had gemaakt en dat een dergelijke poppiraat, in de Nederlandse samenle ving niet gemist mag worden. In feite stond de hele hoorzitting, die woendagochtend al om tien uur begonnen was. in het teken van opge wekte geluiden. Dat was geen wonder.' want de delegaties die tegenover dej Bijzondere Commissie ter voorberei ding van de openbare behandeling van) de ant.i-piratenwetjes (Verdrag van' Straatsburg en het daaruit voortvloei-i ende gewijzigde wetsvoorstel van de Telegraaf- en Telefoonweti aan het' woord kwamen, hadden vrijwel een unaniem oordeel over het. voortbe staan van Veronica, de door miljoe nen beluisterde popzender, die door, het parlement na dertien jaar, alle enthousiaste reacties van woensdag ten spijt, alsnog het zwijgen zal wor den opgelegd. Veronica moet volgens al die delegaties op de NOS na namelijk blijven waar zij is. De pleidooien voor het behoud van de buiten nationaal gebied opererende popzender, hoe verschillend van kwali teit ook, kwamen steeds op hetzelfde neer: Veronica moet blijven, want zij kan doodgewoon niet gemist, worden- Het station heeft ervoor gezorgd dat Nederland na Engeland en Amerika het derde pop"and van de wereld geworden, heeft de Nederlandse jeugd en niet alleen de jeugd tot de muziek gebracht, heeft de platenindus trie de noodzakelijke impulsen be zorgd. heeft artiesten en tekstdichters tot hemelhoge artistieke prestaties ge bracht. heeft, de Nederlandse staat vele miljoenen „opgeleverd", heeft kortom de Nederlandse samenleving tot één oergelukkige, popbeluisterende familie gemaakt. De heer Pë Muehren, voorzitter van de voetbalclub Volendam. die als laat ste aan het woord kwam, zei het (Zie slot pagina 3 kolom 4) LABORATORIUM KAN ONZEKERHEID OVER WATERKWALITEIT KRUININGEN „Er zijn voldoende mogelijkheden aanwezig om een na tuurlijke mosselopslag- en verwater plaats achter de Oosterscheldedam te vestigen" en "De bezwaren, die er te gen bet project kunnen bestaan met betrekking tot de kwaliteit van het in te laten water vallen grotendeels weg als door de overheid wordt besloten een zout compartiment in het westelijk gedeelte van het Zeeuwse Meer te ves tigen". Dat zijn twee belangrijke con clusies van de Grontmij NA' over de mogelijke vestiging van een mosselop slag en mosselverwaterplaats achter de Oosterschelde dam. In opdracht van de gemeente Reimerswaal heeft de Grontmij een rapport samengesteld. Volgens een globale kostenraming is met de aanleg van een opslag- en ver- waterplaats ongeveer 85 miljoen gul den gemoeid. Punt één van de eindconclusie van het rapport luidt: „De mogelijkheden om een natuurlijke mosseloplag- en verwa terplaats achter de Oosterscheldedam te vestigen zijn in voldoende mate aan wezig om een nadere studie door mid del van een hydraulisch model in het Waterloop Laboratorium te adviseren en te rechtvaardigen". Volgens de Grontmij (de afdeling Bouw, Water bouw en Gezondheidstechniek heeft zich met de samenstelling van het rap port bezig gehouden) moet begin 1974 begonnen worden met de bouw van de inlaatsluis. „Zo dit niet mocht gebeuren dan is het niet mogelijk het gehele project te realiseren voordat de Oosterschelde dam dicht is in 1978. De beslissing om al dan niet een mosselopslag- en verwa terplaats te bouwen moet dit jaar wor den genomen: de studie nodig voor die beslissing moet nü beginnen", zo stelt de Grontmij. Uitvoerig wordt in het 34-pagina's en nog wat bijlagen tellende rapport inge gaan op de kustontwikkeling na de af sluiting, op de kwaliteit van het water een van de belangrijkste aspecten in bet geheel en op het afsluitingswerk in het algemeen. In de studie wordt nagegaan of er in beginsel mogelijkhe den zijn om een 'natuurlijke' opslag en verwaterplaats achter de Ooster scheldedam te vestigen. De samenstel lers van het rapport wijzen erop dat over de mogelijkheid van vestiging van een opslag- en verwateringplaats nabij de dam grote twijfels bestonden. „Vooral bestond die twijfel ten aan zien van de waterkwaliteit op de plaats van een inlaatpunt voor een eventuele verwaterplaats", aldus het rapport. Er wordt met klem op gewe zen dat de voorgestelde plannen gezien moeten worden als globale schetsplan- nen, „die nadere technische uitwer king behoeven". Volgens de Grontmij was uitwerking in detail in dit sta dium weinig zinvol. Over de plannen wordt verder ln de inleiding nog opgemerkt: „Beoogd wordt, het hele natuurlijke proces van verwateren en opslaan van mosselen na te bootsen door een gebied achter de Oosterscheldedam te omdijken en via in- en uitlaatslulzen in verbinding te stellen met het kustwater". In het rapport wordt ook uitvoerig stilgestaan bij de compartimentering van het Zeeuwse Meer. Daarover wordt onder meer opgemerkt: „Het laat zich aanzien dat gelet op de veelheid van belangen, die moeten worden gediend en afgewogen, de gedachtenvorming ten aanzien van dit vraagstuk nog niet is gerijpt en een beslissing op kor te termijn niet moet worden ver wacht". De Grontmij wijst erop dat de Deltadienst nu dan ook alleen de strikt noodzakelijke werken uitvoert, volgens het oorsp* ->nkelijke plan. „En wat betreft de spuisluis op zodanige wijze dat bij latere compartimentering geen nadere aanpassing van het kunst werk vereist is". Waterkwtlileit De kwaliteit van het kustwater voor de dam kan, volgens de Grontmij, in meerdere of mindere mate beïnvloed worden door: Het water van de Westerschelde; Het water gespuid uit het Zeeuwse Meer door de spuisluis bij Noord- land: Het water gespuid door de Haring- vlietsluïzen en Het water gespuid door eventueel te bouwen spuisluizen door de Veerse Dam en de Brouwersdam. „Door de aanwezigheid van een con stante zoete spuistroom gedurende een deel van de dag zal binnen het beperk te mondingsgebied voor de dam de waterkwaliteit van plaats tot plaats en in de tijd variëren. Voor de aanwe zigheid van een goede kwaliteit zeewa ter op de plaats van een inlaatpunt voor een verwaterbekken is van essen tieel belang de situering van de spui-, sluizen ten opzichte van het Inlaat punt. Ook de toekomstige kustontwik keling kan va belangrijke invloed zijn", zo meent de Grontmij. Over de kwaliteit van het Westerschel- dewater wordt opgemerkt: „Voor de, afsluiting was sprake van en'ge water- uitwisseling van de Westerschelde naar de Oosterschelde". Men vraagt zich, (Zie slot pagina 7 kolom 2 het Overlegorgaan :kehng Zuidwest- Nederland een instelling, die op 21 maart 1967 werd opgericht met als belangrijkste doelstelling de havenont- wikkeling. in het bijzonder van zeeha vens en daarmee in rcl3t!e staande In dustrieterreinen en voorzieningen. In de eerste jaren van zi n bestaan heeft het Orgaan een grote activiteit ontwik keld: men heeft allerk-i rapport'-n uit gebracht en er is laten we er niet om heendraaien enorm veel ruzie gemaakt. De tegenstellingen tussen Rotterdam en Zeeland, in mindere mate ook tussen Zeeland en Brabant kwamen hier levensgroot aan de orde. waarbij met name de aanwijzing van het industriegebied Moerdijk al% vesti gingsplaats voor Shell een belangrij ke rol speelde. De laatste jaren ebden de tegenstellingen wat weg: de rege ring legde Rotterdam aan banden voor wat zijn expans:edrift naar Voorne en Putten betreft en bo\ endien v.erd het nastreven van zeehavenontwikkeling een nogal impopulair bedrijf. De korte maar heftige historie van het zeeha- venbeleid in Zuidwest-Nederland heeft het Overlegorgaan in alle scherpte ge tekend: het werkte vaak als stootblok. ook wel eens als katalysator en had als zodanig zonder enige twijfel een redelijke functie. Er was één belangrijk bezwaar aan te voeren tegen het Overlegorgaan, althans in de eerste tijd: het werk van deze instelling speelde zich namelijk achter gesloten deuren af. Men was afhankelijk van al dan niet toevallige mededelingen, die door het dagelijks bestuur werden gedaan en soms kon men enkele passages vinden in voor zover het Zeeland betrof de be- grotingsbrief van gedeputeerde staten. Verder had niemand enige vat op deze havenclub: ih de vertegenwoordigende lichamen werd dan ook vaak over deze gang van zaken gemopperd. De leden van het Overlegorgaan begonnen ten iangen leste in te zien dat het zo niet meer langer kon en men besloot de vergaderingen van het algemeen be stuur in het openbaar te houden. In april 1970 kwam men voor het eerst in openbare vergadering bijeen. Op tien mei aanstaande zal het echter de laatste moeten worden, als althans het dagelijks bestuur van het Overlegor gaan zijn zin krijgt. De opvolgster, de Bestuurlijke coördinatiecommissie zal als vanouds achter gesloten deu ren werken. Het merkwaardige is nu dat vrijwel geen enkele van de orga nen. die aan het zeehavenoverieg deel nemen, ook maar een kik geeft over deze stap terug. Slechts Rijnmond wc stellen het met respect vast con stateert dat de democratische controle in de nieuwe opzet verloren zal gaan. „Wij achten dit een verliespunt" zegt het dagelijks bestuur van Rijnmond. Er wonen nog rechtvaardigen langs de WaterwegHelaas in dit opzicht niet langs de Schelde. Het dagelijks bestuur wuift het Rijn mond-bezwaar weg: het kan nu eenmaal niet anders, zo wordt be toogd. wan* het gaat om een samen werking tussen politieke afgevaardig den en beleidsfunctionarissen en dat is een belemmering voor de openbaar heid. Zó staat het in de stukken, onge looflijk maar waar. Het argument van het dagelijks bestuur lijkt ons een drogreden: waarom zouden beleids functionarissen rue: in het openbaar kunnen spreken? Dat gebeurt ook in andere instellingen, bijvoorbeeld de havenschappen. Daar zitten namens het rijk hoofdambtenaren, zowel van verkeer en waterstaat als economische zaken, toch zijn de vergaderingen openbaar. Als pleister op de democra tische wonde komt het dagelijks be stuur met de volgende opmerking: de openbaarheid kan indirect tot zijn recht komen door een goede communi catie van het lid der Bestuurcoördina- tiecommissie met het vertegenwoordi gende lichaam waarin hij zitting heeft, in sommige gevallen gemarkeerd door een verantwoordingsplicht. Laten we er geen doekjes om winden- dit is klinkklare onzin. Indien de coördina tiecommissie er komt is alle moei zaam verkregen openbaarheid floep weg. Nog sterker dan voorheen zal sprake zijn van een technocratenclub, waarop de echte bestuursorganen staten en gemeenteraden geen rede lijke invloed hebben. Derhalve: uit een oogpunt van democratische controle wordt de klok jaren en jaren terug gedraaid onder het uitspreken -.-an fraaie formules zonder werkelijke be tekenis. We willen deze opvatting nog een nader fundament geven met en kele citaten uit het voorstel van de commissie-Fibbe, de groep die er mee voor de draad is gekomen. De taak van de coördinatiecommissie ligt voor al zo blijkt uit het advies op de beleidsvoorbereiding. Er moet name- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1