weenvisie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAKINGSACTIES OPGESCHORT Overlegorgaan zeehavenontwikkeling delta wordt binnenkort opgeheven DUO RUPPERT-BURGER MAAKT GOEDE KANS Nota Hanoi aan VS en Z-Vietnam industriebonden en werkgevers donderdag om de tafel ZU1DM0LUKKERS BEZETTEN EILANDJE IN HOFVIJVER speculaties over formateurs Vandaag in de krant... kabinet cambodja afgetreden ZEEWATER TE KOUD Er knmt een vriend vanavond nieuwe vorm van overleg in de maak Kern-achtig Pagina 2 216e jaargang - nummer 92 Woensdag 18 april 1973 POLDERMAN KRAB6I VAN BELLE - VUS VAN DEN BERG - Bozook oma poouhow, 2e paasdag geopend 10-17 u DEN HAAG Om opnieuw de aandacht te trekken voor hun op handen zijnde nationale feestdag heeft een groep Zuldmolukkers dinsdag middag het eilandje bezet dat midden in de Hofvijver ligt naast de parlementsgebouwen in Den Haag. „Wij Zuidmolukse jongeren, eisen de aandacht van Nederland en de internationale wereld voor onze strijd", aldus een zinsnede uit een pamflet dat aan de kijklustige Haagse lunchpauze-wandelaars werd uitgedeeld. Op de politie werd in hetzelfde pamflet een beroep gedaan de Zuidmolukse jongeren niet te beschouwen „als een stelletje vandalisten, die uit zijn op relletjes". „Wij, Zuidmolukse jongeren, blijven met vertrouwen onze rechtvaardige strijd voortzetten totdat ons ideaal verwezenlijkt is", zo besluit het pamflet. De Haagse politie, die het schouwspel wel bijwoonde, greep niet in. De Zuidmolukers zijn 's avonds, rond zeven uur, uit eigen beweging van het eiland gekomen. Zij hadden hierover in de middag al een afspraak gemaakt met de politie. De tien jongeren hebben een proces-verbaal ge kregen wegens overtreding van artikel 461 van het wetboek van straf recht, omdat zij zich 'onbevoegd' op het eilandje bevonden. Incidenten deden zich niet voor, aldus de Haagse politie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De drie industriebonden en de industriële werkgevers zullen donderdag opnieuw gaan overleggen over de bestaande cao-conflicten in metaal, textiel en confectie. Intussen zullen de acties van de bonden in deze sectoren worden opgeschort tot 1 mei. Getracht zal worden don derdag een uitgangspunt te vinden voor het eige nlijke cao-overleg in de diverse bedrijfstakken. Plaats en tijd van het gesprek is nog niet beken d. Het besluit van de actieleiding der industriebonden de leden te vragen om opschorting van de acties werd dinsdag al tussen de middag bekend. Daarop volgde van de zijde der bon den een uitnodiging aan de werkge vers. Hierbij werd de opschorting der acties vermeld. In de loop van de1 middag volgde het akkoord van de werkgevers, verenigd in het Bureau Industriële Werkgevers in Den Haag. De aanvaarding werd gericht aan het landelijk actiecentrum der industrie bonden in Driebergen. Deze toenadering kwam nadat aan alle zijden druk overleg was gevoerd naar aanleiding van de oproep.die drs. J. W de Pous maandagavond deed. De SER-voorzitter riep in het NOS-joumaal op tot nieuwe bespre kingen, omdat hij in de huidige situa tie vreesde voor verstoring van het sociaal-economische klimaat en blij vende schade. Naar verluidt heeft de heer De Pous zijn poging gedaan mede op instigatie van de industrie bonden. Nog dezelfde avond betuigden beide partijen him instemming met dit initi atief. Het beraad mondde uit in een brief van de gezamenlijke bonden aan de werkgevers, ondertekend door de voorzitters Groenevelt (NW), Brussel (NKV), en Van Dijk (CNV). Van belang is dat deze voorzitters donder dag, met hun gehele dagelijkse bestu ren. aan het geplande gesprek zullen deelnemen. In deze brief haken de bonden in op de advertentie die de werkgevers vorige week in alle dagbladen plaat sten en waarin deze zich bereid tot overleg toonden- Zij verwezen ook naar de oproep van drs. De Pous en verklaarden zich bereid tot tegemoet koming. In het antwoord zeggen de werkgevers dat zij goede nota hebben genomen van 't besluit van de industrie bonden de stakingsacties op te schorten. Dit is van belang voor wer kelijk overleg, aldus de werkge vers. Bij het besluit van de industriebon den spelen meer factoren een rol. Zie slot pagina 3 kolom 4) (Van o 8 parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de PvdA wil Den Uyl- belasten met een formatieopdracht, zodra het werkdocument gereed is waar mee de beide informateurs Van Agt en Albeda donderdag hopen te komen. Den Uyl zou zich even tueel door Van Agt kunnen la ten bijstaan, meent de PvdA- fractie in de tweede kamer. In politiek Den Haag wordt overi gens nog het waarschijnlijkst Kerncentrale De tweede kerncentrale bij Borsse- le zal in 1979 gereed moeten zijn. (pagina 2). Is bij Colijnsplaat een Nehalennia- tempel of een complete stad ver zonken? (pagina 2). Landbouwpri j zen HET ministersoverleg in Luxem burg ter vaststelling van nieuwe landbouwprijzen is gisteravond volkomen vastgelopen(pag. Veroordeling DE BRITSE afgevaardigde in de veiligheidsraad heeft de Israëli sche actie in Beiroet veroordeeld. Hij zei dat deze daad van officië le geweldpleging nooit gerecht vaardigd kan zijn onder het VN- handvest.... (pag. 13). Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 9, 10 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3,13 en 19. Sport op pagina 7 en 15. Radio en televisie op pa gina 17. Financieel nieuws op pagi na 19. geacht dat het duo Ruppert (ARP) en Burger (PvdA) zich met de formatie gaat belasten. De beide informateurs hebben dins dag de gehele dag samen met ex- formateur Burger en ex-informateur Ruppert aan het werkdocument werkt. Zij werden daarin bijgestaan door een groep ambtelijke adviseurs- Het stuk, dat volgens ingewijden pun ten uit zowel het progressieve als het christen-democratische programma bevat, zal waarschijnlijk donderdag aan de betrokken fractieleiders min of meer officieel worden voorgelegd. Verschillende fracties zijn voor don-i derdagmiddag of later deze week op het Binnenhof geconsigneerd. Gaan de fractieleiders met het stuk akkoord, dan kan nog voor Pasen formateur het werk overnemen om de kandidaat-ministers in een voor-verga dering bijeen te brengen teneinde over het programmastuk te praten. Aangenomen wordt dat het stuk voor de fractieleiders weinig geheimen meer zal bevatten. Zij worden voort durend door de informateurs op de hoogte gehouden. Het informele contact tussen de informateurs en de fractieleiders zou voornamelijk door Ruppert (voor de christen-democratische fracties) en Burger (voor de progressieve drie) worden onderhouden. Uit het feit dat Burger en Ruppert nog steeds voort willen gaan met het opstellen van het programmastuk, wordt in politieke kringen opgemaakt dat Van Agt en Albeda nog steeds een kansje hebben, ook al verloopt het in elkaar schuiven van de programma-legpuzzel bijzonder WASHINGTON, PHNOM PENH (RTR, DPA, AP) Noord-Viet nam heeft de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam in 'n diplomatieke nota beschuldigd van schending van de wapenstilstandsovereen- komst. Naar het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken 1 dinsdag meedeelde, werd de nota in Parijs overhandigd. (Van onze w« kundige medewer- Het hanlni-kkfzr koude april weer ls grotendeels toe te schrij- ven aan de noordwest tol noorde lijke luchtstroom die In stand wordt gehouden door liet hoge- drukcentnim bij Ierland. Echter ook het abnormaal koude zeewa ter draagt bij tot het koude weer In de afgelopen winter daalde de temperatuur van het Noordzee-water niet lager dan tot 7 graden- Normaal was het ge weest d3t het water inmiddels tot 9 a 10 graden zou zijn ver warmd. maar ook nu melden de lichtschepen voor onze kust nog steeds een zeewatertemperatuur van 7 graden. Zolang de lucht ons via de N'oordzc-e blijft bereiken, zal deze te koud blijven. Voor het komen de weekeinde is gen ingrijpnd de weekeinde is geen ingrijpende verbetering waarschijnlijk. De aanvoer van koude lucht met bui en heeft zich na het begin van de week zelfs alweer iets versterkt. In ruim drie weken is nergens in ons land de temperatuur boven 12 graden gekomen. Hl De zegsman van het ministerie, Char les Bray, noemde de nota een 'rook gordijn, waarachter Noord-Vietnam zijn eigen schendingen van de Parijse overeenkomst aan het oog probeert te onttrekken". Hij herinnerde aan het woord dat 'aanval de beste verdedi ging is'. In hun nota verklaarden de Noord- vietnamezen dat door de 'Amerikaan se en Zuidvietnameseschendingen' een 'gevaarlijke situatie ontstaat, die de vrede in Indo-China in de waag schaal stelt' Cambodja Het kabinet van Cambodja is dinsdag afgetreden. Dit werd bekendgemaakt, door president Lon Nol, die eraan toevoegde dat de ministers de lopende zaken blijven behartigen. Zij waren op 15 oktober van het vorig jaar benoemd. Maarschalk Lon Nol prees premier Hang Thun Hak. „die de moed heeft gehad zijn aftreden aan te bieden". Hij riep alle politieke bewegingen op, deel te nemen aan de vorming van, een politieke raad voor "net regelen van Cambodja's problemen- Intussen hebben de Verenigde Staten! hun rol in de Cambodjaanse oorlog drastisch uitgebreid. Hun achtmotori-; ge B-52-bommenwerpers ondernemen nu volgens militaire kringen in Phnom Penh. het recordaantal van 60 aanvallen per dag boven Cambodja, wat ze 3,6 miljoen dollar per dag kost. Hier houdt de Amerikaanse deelne ming echter niet op..De Amerikaanse luchtmacht bevoorraadt ook provin-1 ciesteden in Cambodja die door de| communisten blegërd worden, zoals t Takeo op 67 kilometer ten zuiden van! Phnom Penh. Overigens gaat het uit-; sluitend om militaire voorraden. Communistische soldaten drongen dinsdag de plaats Tram Khnar op 40 kilometer ten zuiden van Phnom Penh binnen. Binnen de poorten ontstonden! gevechten van man tegen man. Bij Kep op 176 kilometer ten zuidwesten; van de hoofdstad, liepen de commu nisten regeringsstellingen onder de! voet aan de buitenste verdedigingsgor-; de! van de plaats. AUTOMOBILIST GEDOOD OP SPOORWEGOVERGANG UTRECHT (ANP) Op de Betuwe lijn is de trein van Nijmegen naar Geldermaisen dinsdagochtend om kwart over zeven in botsing gekomen met een auto. De bestuurder van de wagen de 51-jarige directeur van een vleesfabriek D. Boudewijn uit Gelder maisen werd gedood. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg. Kissim m Over speculaties dat president Nixons speciale adviseur ar. Henry Kissinger misschien naar Parijs terugkeert om, met de Noordvietnamezen schendin-j gen van het bestand in Indo China tej Noord-Vietnam. bespreken, heeft de zegsman van het! Witte Huis, Gerald Warren, dinsdag gezegd dat over zo'n bezoek op dit; ogenblik niets vaststaat, „Ik sluit de mogelijkheid van bepaal-; de stappen die dr. Kissinger naar aanleiding van de ontstane situatie j zou kunnen ondernemen, nie: uit", voegde hij eraan toe. In het Amerikaanse congres neemt de bezorgdheid toe dat de hernieuwde bombardementen op Laos zouden; het bestand en bombardementen op De fractie van de PvdA bleek er dinsdag van overtuigd te zijn dat Van Agt en Albeda nog steeds voortgaan op de lijn van ex-formateur Burger. De fractie zal eind deze week weer bijeenkomen. Vanmiddag om half twee zullen de beide informateurs, nadat zij dinsdagavond gezamenlijk verder hebben gewerkt aan het pro grammastuk. weer met z'n vieren ver der gaan. Dat houdt in dat Burger en Ruppert weer opgetrommeld worden. In Den Haag wordt vermoed dat vandaag de gehele dag nog wel heen zal gaan met het werk aan het pro grammastuk. fel ziet er naar uit dat de vakbonden en de [K'jAyvl werkgever» weer met clk- aar aan de onderhande- r~*Vr-| llngstafel «aan zitten: aan beide kanton is gunstig ge- rcageerd op de oproep van drs. J. W. de Pous, de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. Geluk kig. De Pous had gelijk me*, zijn be toog: bestendiging van de huidige si- suatie leidt tot een verdere verslech tering van het sociale klimaat en is bovendien nadrtg voor de nationale economie. Nu lijkt het er wel eens op dat voor dit laatste weinig belangstol- dendaagse spraakgebruik zijn allerlei woorden besmet geraakt: winst bij voorbeeld. Als een ondernemer mee deelt winst te moeten maken, mede met het oog op de continuïteit van zijn bedrijf, heeft hij een redelijke kans om met de vinger te worden nagewe zen. Economische groei is in deze tijd eveneens taboe geworden: vrijwel al leen de kwalijke kanten van dit ver schijnsel worden uitgemeten en er wordt geen goed woord meer over gezegd. Zelfs de term 'economie' wekt onlustgevoelens op. In een dergelijke sfeer bestaat de neiging om het be lang van de nationale economie te verdringen- doen alsof het probleem niet bestaat. 'Pye verdringing wordt in deze maan- *7 den bevorderd door de kabinets crisis. Er is een demissionaire rege ring, die alleen maar de lopende zaken afdoet, maar niet tot nieuwe beleids- daden overgaat. Weliswaar wordt hier en daar wat bijgestuurd, maar nie mand weet hoe het in de toekomst met hel regeringsbeleid zal gaan. Koe zal eer, nieuw kabinet de inflatie- bestrijding aanpakken, hoe zal het op treden als partner in het overleg met werknemers en werkgevers? Hoe ziet dit kabinet zijn eigen begroting: een conjunctureel instrument van grote betekenis. Stuk voor stuk urgente za ken. maar er heerst een noodgedwon gen stilte over deze hele problematiek. Daardoor ontstaat ten onrechte de indruk dat het allemaal toch wel redelijk gaat. men hoort er immers niets over. 3ovendien gaan we naar de zomer, de vakanties beginnen weer: is er eigenlijk wel een vuiltje aan de lucht? Geen regering, wel stakingen en prikacties en toch reilt en zeilt de samenleving, althans die indruk krijgt men. En dat nu leidt tot een lucht hartige sfeer, een onwerkelijke sfeer vooral. De Pous heeft, met zijn waar schuwing over de verslechtering van de nationale economie in feite er het Nederlandse bedrijfsleven zowel de werknemers als de werkgevers op gewezen dat er géén reden voor lucht hartigheid is: de rekening zal eens worden gepresenteerd en dan zullen heel wat meer mensen moeten beta len dan diegenen die bij de huidige strubbelingen zijn betrokken. BREDERE OPZET VAN OVERLEG (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het Overleg orgaan zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland staat op het punt te worden opgeheven. Het is nu de bedoeling dat de part ners in het Deltagebied een nieu we vorm van overleg gaan op bouwen: een bestuurlijke coör dinatie commissie (BCC), waar in de beleidsvoorbereiding van de verschillende bestuursorga nen op het gebied van zeehaven ontwikkeling en ruimtelijke or dening zo goed mogelijk op elk aar moet worden afgestemd. Te gelijk wordt in die nieuwe op zet het rijk bij het bestuuriijk overleg betrokken. Zes jaar geleden, op 21 maart 1967, richtten de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, de gemeente Rotterdam en het openbaar lichaam Rijnmond het overlegorgaan op. Het was een poging om de verschillende bestuurlijke nïveau's in het deltagebied die zich stuk voor stuk bezig hielden met bepaalde activiteiten op het gebied van de zeehavenontwikkeling wat dich ter bij elkaar te brengen. Er zijn vooral in de beginperiode reek sen studies en rapporten gemaakt on der de vlag van het overlegorgaan. Het1 'groene boekje', een eerste verkenning van de mogelijkheden in het deltage bied was er het bekendste voorbeeld van. Het werd opgevolgd met deelstu dies, die ook een "kleurige" naam kre gen, zodat op een bepaald moment werd gesproken over een regenboog serie. Tal van commissies en werkgroe pen werden gevormd voor nader derzoek, zoals op het gebied van arbeidsmarktontwikkeling, verkeer -en vervoersrelaties, woningvoorzieningen enzovoorts. Er werd zelfs een speciaal acquisitiebureau voor het deltagebied opgericht. 'STIL EN GERUST' De laatste tijd echter begon het over legorgaan een min of meer stil en ge-i rust leven te leiden. Vandaar dat de deelnemers zich aan een soort van zelf onderzoek hebben gezet. De conclusie was: het overleg in het overlegorgaan stokt. Dit is te wijten aan de omstan digheid dat het overlegorgaan geen uit spraken kan doen zonder de standpun ten van de vertegenwoordigende (poli tieke) lichamen te kennen (provinciale staten, gemeenteraden). Verder is het een bezwaar dat er onvoldoende over leg is tussen het rijk en de lagere be- tuursorganen, aangezien het rijk alleen maar een adviserende stem heeft. Kwam verder nog bij dat men ook niet erg gelukkig was met de splitsing in taken voor wat betreft de zeehaven ontwikkeling en de ruimtelijke vorm geving. de laatste toebedeeld aan de ambtelijke Commissie Inrichting Del tawateren. Een werkgroep onder leiding van de heer W. A. Fibbe (Rijnmond) heeft eens nagegaan hoe een verbetering van de coördinatie in het deltagebied kan worden bereikt en is met een rapport naar buiten gekomen. De belangrijkste conclusies daaruit zijn de volgende: oprichting van een bestuurlijke coördinatie-commissie. bestaande1 uit tien leden (3 van het rijk, 3 vanj de provincies, 1 van Rijnmond en 3 van de gemeenten). instelling van rijkswege van eenj centraal programmeringsapparaat I voor hei deltagebied, dat bestaat) uit twee afdelingen, waarvan er dan één wordt ondergebracht bij de I rijkswaterstaat en één bij de rijks planologische dienst. opheffing van het Overlegorgaan en van de Commissie Inrichting Delta- Wat de vertegenwoordiging van het rijk in de nieuwe BCC betreft wordt ge dacht aan de voorziter van de rijkspla nologische commissie, de directeur-ge neraal van de rijkswaterstaat en de directeur-generaal van de rijksplanolo gische dienst. Het centraal program meringsapparaat zou moeten adviseren over de aanpak en uitvoering van stu dies, zou die studies moeten volgen en daarvan verslag uitbrengen en zou ver- der als ambtelijk secretariaat van de bestuurlijke coördinatiecommissie moeten optreden. Het Overlegorgaan Zeehavenontwikke ling zuidwest Nederland heeft zijn lang' ste tijd gehad wanneer op donderdag 10 mei in Rotterdam het algemeen be stuur akkoord gaat met de adviezen, die in grote lijnen ook de instemming hebben van de partners en van het da gelijks bestuur. Aanleiding tot een her bezinning op de structuur was aan de ene kant de moeizame werkzaamheid van het overlegorgaan, anderzijds de steeds maar ingewikkelder wordende problematiek in het deltagebied. As pecten als zeehavenontwikkeling, ar- Zie slot pagina 10 kolom 4) De opmerking van de SER-voorzitter over de verslechtering van het so ciale klimaat is eveneens belangrijk. Zij geldt eigenlijk niet in de eerste plaats de verhouding aan de top tus sen werkgevers en werknemers. Over het algemeen zitten daar de realisten met de harde koppen, de mannen bij wie het woord "nooit' niet in het woor denboek voorkomt al doen ze wel als of. Zij weten maar al te goed dat ze op lange termijn elkaar toch nodig hebben en dat ze op zeker moment toch weer aan de onderhandelingstafel zullen verschijnen. De ontwikkelingen van de laatste dagen bewijzen dat op nieuw: bij het komende gesprek zal men eikaar heus weer wel de hand schudden. De verslechtering uit zich echter vaak op een geheel ander ni veau, in de bedrijven zelf bijvoorbeeld, waar stakers en niet-stakers elkaar argwanend bekijken. Het woord 'soli dariteit' is in dergelijke verhoudingen emotioneel geladen en over en weer vallen bittere verwijten. Bij het voort duren van de acties wordt dat alleen maar erger: het gaat hier om een ver slechtering van het sociale klimaat die voelbaar is tot in het gezinsleven. Ook daarom is bet een gelukkige omstan digheid dat men aan de top weer bereid is tot praten met elkaar: er kan ook aan de basis een gunstige invloed van uitgaan. Overigens heeft drs. De Pous wel een prompte bediening gekregen: zijn oproep was maandag amper uit gesproken en-de eerste gunstige reac ties waren al binnen. Als kritische buitenstaander vraagt, men zich af of wellicht sprake was van enige opzet telijke regie. Als SER-voorzitter was drs. De Pous weliswaar de eerst aan gewezen man in de Nederlandse sa menleving om met een dergelijke op roep voor de dag te komen, maar daar had hij de tv niet voor nodig. Zijn contacten met beide partijen zijn wel zodanig, dat hij een brief kan schrij ven zowel aan werkgevers als aan werknemers, een brief die vervolgens in de publiciteit kan komen. Maar in dit ge-zal verscheen de SER-voorzitter voor het NOS-rr-joumaal, een neutraal medium, waarbij hem een aantal ken nelijk vooraf-besproken vraagjes wer den voorgelegd. Aldus sprak de SER- voorzitter met zijn wat plechtige stem het Nederlandse volk toe. in het bijzonder de partijen in het huidige arbeidsconflict. En ziet. beide catego rieën bleken onmiddellijk bereid, waar bij de vakbonden nog een opvallende geste deden: opschorting van de ac ties. Daarmee werd bij voorbaat al (Voot vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1