PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CASINO'S KUNNEN STRAKS STARTEN Zuivelstaking gaat mogelijk niet door Informateurs komen volgende week met programformule Gedurende maart vrij forse afname van de werkloosheid in Zeeland tweede kamer zet licht op groen ruimte voor overleg aantjesden uyl moet aan landsbelang voorrang geven boven uitspraak partijcongres" Vandaag in de krant- Praten NV V-miljoen Roet Vormingsdag PERSOONLIJKE COLLECTIE VAN PICASSO GAAT NAAR LOUVRE je ras? WERKLOOSHEID IN MAART IETS GEDAALD WERKGELEGENHEID BOUWVAK WE ER GUNSTIGER met 495 tot totaal 2.796 Steeple-chase van Uon Valse dollars Pagina 2 216e jaargang - nummer 88 Vrijdag 13 april 1973 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over niet al te lange tijd zal er ook in ons land een gokje kunnen worden gewaagd. De tweede kamer gaf donderdag haar goedkeuring aan het initiatiefvoorstel Geurtsen (VVD) van Van Schaik (KVP) om de stichting van casino's mogelijk te ma ken en een lotto in te voeren. Uiterlijk een half jaar nadat de wetswijziging in het Staatsblad verschijnt, kan de roulette gaan draaien. Pogingen van ARP en CHU om de casino's te weren en alleen de lotto toe te laten, werden met 69 tegen 57 stemmen verworpen. Samen met 12 leden van de PvdA alsmede SGP, GPV, BP, PSP en twee leden van de PPR' stemden de beide protestantse fracties daarom tegen het hele voor stel. dat ook het kienen regelt en het houden van winkelweekacties moge lijk maakt. Wel werkten zij mee aan het voorstel van de regering om de staatsloterij uit te breiden. De twaalf socialisten, die al niet voor arbeidsloos inkomen zijn, lijkt de roulette zonder meer schadelijk voor de ontwikkeling van de samenle ving, zoals zij die graag zouden zien. ARP en CHU hebben principiële be zwaren, evenals SGP en GPV. De beide radicalen De Gaay Fortman en Van Gorkum vinden dat de strijd tegen de grote speculatie op de beurs en met de grond ongeloofwaardig wordt als de „kleine hebzucht" wel wordt getolereerd. De rest van de fractie van de PPR ziet in een verbod echter alleen maar „bevoogding van mondige burgers". Tegen de zin van de beide indieners besloot de kamer wel de opbrengst van de casino's in de schatkist te laten vloeien. Mevrouw Haas-Berger kreeg een amendement in clie zin met 75 tegen 50 stemmen aangenomen. Tegen waren KVP, WD. BP en de meerderheid van DS'70. Dankzij een amendement Jongeling (GPV) krijgt de plaatselijke bevolking inspraak voordat de gemeenteraad tot toelating van een casino besluit. Er zal geen weivende reclame mogen worden ge maakt, maar er mag wel alcohol worden geschonken. Amendementen van het CH-kamerlid Scholten om de speelzalen geïsoleerd te houden van cafë's, hotels en nachtclubs, en de exploitatie door horecabedrijven te verbieden, werden verworpen. Dat was ook het geval met zijn voorstel aanvullende toelatingsvoorwaarden te stellen aan boven 18-jarigen teneinde criminelen te weren. Een Argentijns zakenman. Alberto Faena, die op 6 april in Buenos Aires werd ontvoerd, is donderdag vrijgela- Het hoofdgebouw van de vrije universiteit in Amsterdam is don- I derdagmiddag in aanwezigheid I van koningin Juliana officieel ge- I opend door prof. dr. G. J. SiZoo, voorzitter van de Vereniging voor Wetenschappelijk Onderwijs op I Gereformeerde Grondslag. I Als dank voor haar bezoek kreeg I de koningin van de universiteit een plant uit de eigen hortus aan- I geboden, een omvangrijke Medu. I nilia Magnifica, waarmee zij zich I zeer in haar schik toonde. Daarna I bezocht de vorstin een in het ge- I bouw ingerichte openingstentoon- I stelling en een buitengev;one ver- I qaderinn van de universiteitsraad. Chatinier om de minister van CRM een verdelingsplan te laten maken en dat de kamer voor te leggen, haalde het evenmin. Wel werd besloten bij de verkoop van de lottoformulieren ook de middenstand en de collectrices van de staatsloterij te betrekken. Aangenomen werd de motie-Du Cha tinier met het verzoek aan de rege ring een nadere regeling voor de speelautomaten te ontwerpen, waar door ongewenste toestanden op het terrein van deze kansspelen kunnen worden voorkomen. Vóór waren KVP, CHU, ARP, BP. WD, PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN en DS'70. De kamer besloot verenigingen, die ten minste drie jaar bestaan, toe te staan van tijd tot tijd een kienavond te organiseren om de inkomsten te vergroten. Winkelweekacties worden (Zie slot pagina 13 kolom 2) Lotto Slechts een viertal KVP'ers en enkele Antirevolutionair stemden te gen de invoering van de lotto, omdat zij deze nieuwe vorm van kansspel teveel van het goede gaan vinden en er nadeel van vrezen voor, de schat kist en de liefdadigheidsinstellingen, die nu mee delen in de opbrengst van de voetbaltoto. De kamer ging niet mee met het voorstel van mevrouw Haas-Berger (PvdA) om ook andere instellingen op het gebied van de natuurbescherming en de recreatie van de opbrengst van de lotto te laten profiteren. De verdeling van het geld blijft in handen van de Neder landse Sport Federatie en het Cen traal Overleg Fondsen, die ook de opbrengst van de voetbaltoto verde len. Het voorstel van de KVP'er Du De onderhandelingen over de cao voor het personeel van Dow Che mical worden hervat. De directie van dit bedrijf heeft de bonden laten weten maandag het overleg te heropenen. De bonden hebben hiermee ingestemd.(pag. 2). HET NNV heeft de NVV-indu- striebond een miljoen geschonken uit het weerstandsfonds. Hiervan werd gisteren mededeling gedaan tijdens het NW-congres. Wim Kok is benoemd tot voorzitter van het NVV.(pag. 3). De Vlissingse raadscommissie voor de milieuhygiëne wil naar aanleiding van de gebleken roet- uitstoot van de PZEM-Zeeland- centrale de hinderwetvergunning wijzigen... (pag. 7). DE TWEEDE vormingsdag voor werkende jongeren van 15 jaar is uitgesteld tot augustus 1974. De tweedekamer ging met. dit uit stel akoord.(pag. 13). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5,7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 15. Radio en televisie op pagina 17. Financieel nieuws op pagina 19. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De informateurs Van Agt en Albeda hebben donderdag een serie 'zeer intensieve' ge sprekken gehad met de belangrijkste spelers in het formatiespel, dat nu al enkele maanden op het Binnenhof wordt opgevoerd. De informateurs ontvingen achtereenvolgens Den Uyl (pvda), De Gaay Fortman .jr. (ppr), Van Mierlo (d '66) en Andriessen (kvp). Met Den Uyl spraken Van Agt en Albeda ruim tweeëneenhalf uur. In Den Haag werd aangenomen dat de bereidheid van de progressieve drie is gepolst om volgende week over een regeerprogramma van de informateurs te gaan praten. An driessen mocht daarnaast nog eens uiteenzetten wat de bezwaren van de KVP nu precies zijn tegen de samen werkingsformule zoals die door ex-formateur Burger werd voorgesteld en waarop die for matie is stukgelopen. Incident bij kasteel Vauvenargues (Van onze correspondent) PARIJS Na een bezoek dat hij donderdag aan het sterfhuis van Picasso bracht, heeft diens advocaat, mr. Rolane Dumar be kendgemaakt, dat de volledige collectie van moderne schilde rijen van de meester voorzover niet door hem zelf geschilderd aan het Parijse Louvre-museum zal worden overgedragen. Vanaf zijn jeugd had Picasso de gewoonte zijn persoonlijke verzame ling regelmatig met doeken van mees- Nadat Van Agt en Albeda vrijdag Aantjes om half twaalf en Tilanus om half twee hebben ontvangen, zullen zij het gehele weekeinde nodig hebben om alle gesprekspunten op een rijtje te zetten en op htm waarde te schat ten. Vermoedelijk maandag al zullen de twee informateurs met een globale programformule komen waarover naar alle waarschijnlijkheid de leiders van PvdA en KVP als eersten zullen worden gehoord. In Den Haag wordt nog steeds aangenomen dat de informatieperiode van Van Agt en Albeda zeer kort zal zodat zijn bezit met een dozijn Matis-, ses, evenveel Braques, zes Cezannes.' vier Douanier Rousseaus, Modiglianis en Gleizes bij zijn dood als een der rijkste particuliere collectie ter we reld kon worden beschouwd. Als conditie voor de overdracht heeft de meester gesteld dat de kunst werken al ongunstig te worden beïn- moeten worden ondergebracht. Wat uiteindelijk met de duizenden schilder- (Zie slot pagina 3 kolom 1 de volgende week al duidelijkheid moet zijn over het antwoord op de vraag die heide informateurs zich stel len: waarop liep de formatie Burger stuk? Donderdagavond zijn de adviezen gepubliceerd die alle fractieleiders aan de koningin hebben gegeven di rect na het mislukken van de forma tie-Burger. Alleen het advies van Koe koek (Boerenpartij) was er niet bij. Dat schijnt overigens bij vorige con sultaties van de koningin ook voorge- DEN HAAG Misschien gaat de zuivelstaking toch niet door. De zuivelwerkgevers hebben dej werknemers nieuwe voorstellen! gedaan en deze zijn nu bereid te praten. Maar de voorbereidin-1 gen voor de acties worden nor maal voortgezet. Ook in de sui-, kerindustrie zal weer worden I overlegd, In de textiel kan men| elkaar niet vinden. De Industrie- bonden hebben donderdag hunj acties verscherpt, met name in j het Waterweggebied en bij de brouwerijen. Op centraal niveau! is er geen teken van toenadering. I Hoogovens: geen vorderingen. I Vier van de zeven werknemersorga nisaties in de zuivelsector bereiden zich voor op eventuele staking. Don derdag werd echter bekend dat de werkgevers nieuwe voorstellen hadden gedaan. Na spoedvergaderingen beslo ten de bonden zich bereid te verkla ren tot overleg. Zij beschouwen de! brief van de werkgevers (FNZ en! WZM) als aantrekkelijk om het over leg weer op te vatten- De inhoud is echter geen basis voor een nieuwe j cao, menen zij- Als hete hangijzers beschouwen de! bonden het aanbod van de werkgevers; inzake de maximering der prijscom pensatie en het minimum. De werkge-j vers bieden f 137.80. de bonden heb-' ben f 150 gevraagd. Woordvoerder Schellings van de bonden zei ..niet optimistisch en niet pessimistisch" te i zijn, omdat hij niet kan beoordelen! hoe de invloed van de centrale werk geversorganisaties zal zijn- De werkge-1 vers willen over enkele principiële) punten praten, terwijl ze eerst botweg! .meen" zeiden. Er is dus ruimte voor) overleg. De werkgevers in de suikerindustrie, hebben de vakbonden gevraagd het cao-overleg op 26 april voort te zet ten. Deze datum was eerder gereser-: veerd voor een technische bespreking. De vakbonden zullen aan de uitnodi ging gehoor geven. De werkgevers in de textiel hebben gezegd dat de nog steeds voortdurende acties in hun sec-I tor (65.000 werknemers) de werkgele genheid bedreigen. Er is kans dat bedrijven nu de collecties, waarmee! zij orders moeten verwerven, niet opi tijd op de markt kunnen brengen. Die collecties moeten al vanaf dezej maand beschikbaar zijn. Lukt dat nietl dan zullen veel orders naar het bui tenland gaan. vrezen de werkgevers. Er is echter op dit front geen toena-' dering aan de dag getreden. De cao-) commissie textiel van de Industrie-j bond NW heeft de werkgevers don derdag .niet klem" gevraagd hun on-1 derhandelaars het vertrouwen te ge ven, waarom ze hadden gevraagd door alsnog het compromisvoorstel, dat zij van hun achterban niet moch ten aanvaarden, te accepteren. De cao commissies van de andere vakbonden! hebben niet vergaderd. Namens de Industriebond CNV zei onderbande-: Hij kan zien eenter niet voorstellen komen te zijn. De heer Koekoek zou vaak wat moeite hebben om het mon delinge advies ook nog eens op papier te zetten. In de gepubliceerde adviezen bleek weinig nieuws te zitten. Het werd dui delijk, dat de koningin de adviezen van Andriessen en Aantjes heeft ge volgd om twee christen-democratische politici de mogelijkheden van een ka binet ie laten onderzoeken. Er werd evenwel in de adviezen gesproken Zie slot pagina 3 kolom 2) DEN HAAG Eind maart 1973 waren 100.930 mannen en 19.910 vrou wen werkloos. Dit betekent bij de mannen een daling met 12.820 en bij de vrouwen een daling met 1210 ten opzichte van de vorige maand. Conjunctureel gezien is in de perio de oktober 1972 tot en met maart 1973 in het. niveau van de ftanthjH ging gekomen. De arbeidsreserve vanj bouwvakkers daalde licht, mede als' gevolg van het extra werkgelegen heidsprogramma, maar in de niet- bouwberoepen, bijvoorbeeld handels- en kantoorpersoneel is van een con juncturele opleving nog geen sprake, evenmin als in de arbeidsreserve van vrouwen, aldus het verslag van het ministerie van sociale zaken. zich zo snel zullen laten beke ren- .Aangetoond is nu dat de beper king in de onderhandelingsmarge bij, de werkgevers ligt. De overeenstem ming lag voor het grijpen door de belangrijke concessies van de bonden- (Zie slot pagina 3 kolom 1 MIDDELBURG De werkloos heid onder mannen in Zeeland is in maart vrij fors afgenomen. Ten opzichte van eind februari daalde het aantal bij de arbeids bureaus ingeschreven werkzoe kenden met niet minder dan 495 tot een totaal van 2.796. Ter vergelijking: de werkloos heid in maart van het vorige jaar daalde met 345, waarmee toen een totaal werd bereikt van 2.883. Ofschoon in geringe mate, is te gelijkertijd de vraag naar man nelijk personeel weer toegeno men, ook in vergelijking met eind maart van het vorige jaar. De totale vraag bedroeg per eind maart 689, per eind februari 666 en op het eind van maart '72 650. De hoofd-inspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, de heer J. van der Gijp, concludeert uit deze cijfers dat een totaal van 2796 inge schrevenen weliswaar een respectabel aantal dient te worden genoemd, doch dat een vergelijking met het vorige jaar toch aanmerkelijk gunstiger uit valt dan werd verwacht. De heer Van der Gijp baseert zijn optimistische becijfering voorts op het feit dat het aanbod van mannelij ke werkkrachten nu voor het eerst' sinds juni 1971 weer eens lager uitvalt in vergelijking met een over eenkomstige maand van het jaar daarvoor. Bij de vraag naar personeel moet men zelfs teruggaan naar maart 1971 om op een hoger aantal te kunnen uitkomen dan in eenzelfde maand van het jaar daarvoor. De vrij sterke vermindering van de werkloosheid in de afgelopen maand droeg een vooral seizoenmailg karak ter. De daling kan dan ook vooral worden geconstateerd in beroepsgroe pen als landbouw, horecapersoneel en losse arbeiders. In zekere zin geldt dit ook voor de bouwnijverheid ofschoon in deze sector, vooral in midden- en noord Zeeland toch reeds van een ruimere werkgelegenheid kan worden gesproken. De heer Van der Gijp wijst er in dit verband op, dat in de sector woning bouw enz. de geregistreerde arbeidsre serves in tegenstelling tot alle pessi mistische verwachtingen in maart zelfs met ruim honderd daalde tot 240- De daling in vergelijking met maart 1972 was nog sterker, namelijk met ruim 130. Tegelijkertijd vertoon de de vraag naar bouwvakkers in maart een lichte stijging, van 115 naar 123. Seizoen Ook in de sector grond-, weg- en waterbouw verminderde vorige maand werkloosheid met ongeveer 100, van in totaal 585 naar 483. De daling in deze groep moet vooral worden toege schreven aan de hervatting van de werkzaamheden na het winterseizoen. Voor de bouw van de Vlaketunnel en de raffinaderij van Total in Vlissingen- Oost is wat meer personeel aange trokken terwijl in het rayon Zierikzee voor de afsluiting van de Oosterschel- de weer een bescheiden aantal werk krachten werd gevraagd. De geringe toename van de totale vraag naar personeel in Zeeland wordt onder meer veroorzaakt door dat in de metaalsector in een vrij belangrijke behoefte aan elektrisch lassers, electromonteurs en pijpfitters in totaal rond vijftig, kon worden voldaan. Een gunstige omstandigheid was dat een aantal werknemers, die vorige maand bij een constructiebedrijf en een bedrijf op net gebied van ae centrale verwarming moesten afvloei en, weer in dienst konden worden genomen doordat nieuwe opdrachten werden ontvangen. Naast een totale vraag naar 281 metaalbewerkers be droeg per eind maart het aanbod in deze sector toch nog 319. Ofschoon 35 minder dan per eind februari was dat aantal toch weer 10 hoger dan maart 1972. In de landbouw hebben de weersom standigheden de voorjaarswerkzaam heden bespoedigd waardoor het aan bod aan arbeidskrachten ten opzichte van februari bijna is gehalveerd. Te genover een aanbod van 104 per eind maart stond overigens een zeer kleine vraag naar 7 man personeel. In de horecasector is in dezelfde periode het aanbod afgenomen van 188 naar 162 en de vraag gestegen van 19 naar 46. Deze ontwikkeling kan als vrij normaal voor de tijd van het jaar, nadering van het vakantSeseïzoen. worden beschouwd. De toenemende werkgelegenheid in di verse sectoren heeft geleid tot een afname van het aanbod van vooral chauffeurs. Toch zochten er in Zee land eind maart nog 95 vrachtwagen bestuurders werk. De vraag in deze beroepsgroep bedroeg zegge en schrij ve 7. De situatie voor het vooral, oudere kantoorpersoneel blijft weinig bemoedigend. Tegen een weinig veran, derend aanbod van 134 staat een vraag naar slechts 28 administratief geschoolden. Onderwijzers Het districtsbureau heeft ditmaal ook eens de werkloosheid onder het on derwijzend personeel, kleuter-en basis onderwijs, nagegaan. In deze groep Zie slot pagina 11 kolom 4) JT r is hoen-en-woer-gepraat E. aan de gang ovt.-r de zaak- \r' 1 Caniavllet, de watervee- ontreimgui;: var. een nutuur- [sT^-Tij gebied bij Sas van Gent, ÈESEfl vraarvoor nu oen tijdelijke 7 oplossing is gevonden. Elders ln deze krant wordt in de rubriek "Na der bekeken' op deze kwestie ingegaan, met name ook op de moeilijkheden die kunnen ontstaan voor lokale en pro vinciale autoriteiten bij onderhande lingen met instanties over de grens. Op deze plaats willen wij enkele- opmer kingen maken over één aspect van de zaak: de verhouding tossen gedepu teerde en provinciale staten. ,ln die verhouding zijn over deze kwestie eveneens spanningen opgetreden: het college van gedeputeerden verscheen namelijk niet op de orienteringsbijecn- komst in Sas van Gent, daar georgani seerd op initiatief van de dne progres sieve statenfracties. We hebben begre pen dat over deze absentie verwonde ring is ontstaan bii ae organisatoren, omgekeerd was er bij het college wei nig geestdrift voor de formeel niet helemaal doordachte vorm van de bij eenkomst. De gedachte om deze vergadering te houden was van de progressieve fracties afkomstig, een gevolg van een excursie die zij onlangs door het bewuste gebied hadden gehouden. Er is over deze bijeenkomst overleg ge pleegd met. de voorzitters van de an dere iracties en daar voelde men aan vankelijk we! voor een dergelijk ini tiatief. De PvdA-fractievoorztitcr was tot overleg met zijn collega-voorzitters overgegaan omdat hii wilde verhinde ren dat deze affaire eenzijdig in een partijpolitiek vlak zou worden getrok ken. Daarbij zag hij kennelijk over het hoofd dat gedeputeerde staten in deze kwestie ook 'partij' waren. Niet in partijpolitieke zin, maar als dagelijks bestuur van de provincie. In eerste instantie immers is aan dit college het bestuur van de pro vincie opgedragen en daar behoren initiatieven ter voor lichting van de staten te worden geno men, althans als het gaat om de staten als geheel. Wanneer nu een infor mele bijeenkomst van statenleden wordt georganiseerd door één of meer fractievoorzitters over een nogal nete lige kwestie, mede het beleid van ge deputeerde staten betreffend, dan ont- staat naar buiten de suggestie dat dit college in gebreke is gebleven. In dit geval heeft, dat kennelijk de houding van g.s. beïnvloed. De fractievoorzitter van de PvdA heeft zich laten leiden door haast. Hij vond niet ten onrechte dat de bewuste zaal: dringend was en nog behandeld diende te worden ter statenvergadering van 16 apnl aan staande. Vóór die tijd wilde hij een zo breed mogelijke informatie aan de statenleden verschaft zien. Hij koos de weg die hem voortvarend als hij is net beste leek om zo spoedig mo gelijk bij dit doel te komen. In de paardensport noemen ze zoiets een 'steeple-chase'. oorspronkelijk een rit van de ene kerktoren naar de andere, recht door de velden. In dit geval ech ter bestond er een gebaande weg. die met evenveel recht en met even grote snelheid genomen had kunnen worden. Als men die had gebruikt zouden de leden van het college niet de indruk hebben gekregen dat. hun beleid in deze kwestie tijdelijk was overgeno men door de fractievoorzitters. Er ont stond nu een merkwaardig beeld: Don op een briesend paard door de velden van de Zeeuwse politiek, dwars over sloten en heggen op weg naar Canis- vliet. Ondertussen ce gedeputeerden per auto via de gewone weg naar het zelfde doel: ze waren er zelfs iets eer der. Maar de eerlijkheid gebiedt dat te zeggen dat kwam omdat ze meer gas gaven toen ze in de verte Don op zijn paard door de velden zagen jagen. Dat alles was niet nodig geweest, de staten beschikken namelijk over een vaste commissie van advies en bijstand voor het milieubeheer. Alle fracties zijn daarin vertegenwoordigd plus het college van gedeputeerde sta ten. In het onderhavige geval had het voor de hand gelegen deze commissie in te schakelen: het gaat hier om de specialistengroep voor milieuzaken in de staten. In het reglement van de commissie is een bepaling opgenomen dat zij moet vergaderingen zodra twee leden daartoe het verlangen kenbaar maken aan de voorzitter (lid van ge deputeerde staten). Hier had de com missie tot bijvoorbeeld een hoorzitting in Sas van Gent kunnen besluiten en daarbij hadden alle overige statenleden kunnen worden uitgenodigd. Volgens artikel één van het reglement kan de commissie 'uit eigen beweging' een ad vies uitbrengen 'omtrent het nemen '/an maatregelen tot de algemene as pecten van het milieubeheer'. Als zij tot deze procedure zou hebben beslo ten het had binnen dezelfde tijd ge kund als de thans gekozen methode dan had men er formeel geen speld tussen kunnen krijgen, terwijl nu al lerlei competentiekwesties een rol zijn gaan spelen. Minder formeel-ingestelde lieden zullen de schouders ophalen: het gaai toch om het resultaat? Dat neemt niet weg dat juist in dergelijke procedures correct moet worden ge handeld. In een formele democratie zijn weldoordachte en geijkte kaders aanwezig, die voortreffelijk kunnen functioneren. Commissies van advies en bijstand hebben welbewust in de provinciewet een plaats gekregen en kunnen veel beter optreden dan vage en toevallige instellingen als 'overleg tussen fractievoorzitters', beter ook dan al dan niet vrijblijvende bijeen komsten van statenleden. De staten zou den hun eigen kaders beter en bewus ter moeten gebruiken: zij geven vele mogelijkheden voor een modem be stuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1