PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OOK NKV UIT CENTRAAL BERAAD Spaanse baby geroofd uit Frans ziekenhuis Biesbosch-spaarbekkens leveren water INFORMATEURS PRATEN MET FRACTIELEIDERS de krant van zeeland eenheid vakbeweging vooropgesteld Vandaag in de krant... deze week publicatie adviezen na hartoperatie PAASVAKANTIE IN WINTERJAS IN 1977 OOK LEVERING AAN ZEELAND Dwangbuis 216e jaargang - nummer 87 Donderdag 12 april 1973 (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het NKV volgt het NVV en treedt uit het sociaal-economisch overleg op centraal ni veau. Met op twee na algemene stemmen heeft het bestuur van deze vakcentrale dit woensdagavond besloten. Daarmee bestaat het overleg in feite niet meer, hoewel het CNV als enige vakcentrale niet uittreedt. Vanuit de tweede kamer is minister Boersma gevraagd initiatieven te ontplooien ter op lossing van de chaos. AKZO zou de bonden hebben uitgedaagd, Philips wil een nieuw gesprek, bij Hoogovens is de informateur geen stap verder, in de textiel is het overleg vastgelopen, twee brouwe rijen hebben ultimatums ontvangen, de stakingen breiden zich nog steeds uit. Het NKV vindt het niet zinvol nog aan het overleg deel te nemen, gezien de afwezigheid van partner NW. Bo vendien wordt de eenheid van de vakbeweging voorop gesteld. In een verklaring stelt het NKV-bestuur on der andere vast dat de werknemers onvoldoende bereidheid hebben ge toond om te onderhandelen over een vorm van prijscompensatie, die een rechtvaardiger lastenverdeling beoogt en mede gericht is op ombuiging van de inflate, zoals bedoeld in het cen traal akkoord. Elke poging om een oplossing te bereiken is door de hou ding v. de werkgevers tot dusver mislukt. Het NKV-bestuur heeft vastgesteld dat de Industriebond NKV gebruik kan maken van middelen uit het cen traal weerstandfonds, ook als de finan ciële draagkracht van deze bond vol doende is om de actie nog lang vol te houden. De twee tegenstemmers in het be stuur waren die van de Unie BLHP (beambten) en van de BVA (Bond Verzekeringen en Administratieve be roepen). De CNV-verbondsraad betreurt de uittreding van het NVV, maar staat vierkant achter dc Industriebond CNV. Hij vindt dat juist nu het overleg in de SER urgenter is dan ooit, omdat eindelijk de uit 1971 date rende adviesaanvraag over een herver deling van het inkomen in behande ling moet komen. Een groot aantal werkgeversorganisaties wekt door zijn opstelling de indruk een uitputtings slag te voeren tegen het bestaan van de betrokken bonden, aldus de ver- bondsraad CNV. Het CNV zal niet toestaan dat de Industriebond CNV kapot wordt ge maakt. „Door verkleining van de inko mensverschillen kan een bescheiden begin worden gemaakt met een rechtvaardiger inkomensbeleid", aldus de raad, die woensdagavond bijeen kwam. Totstandkoming van zo'n be leid kan geen uitstel meer vergen. Daarom dient het overleg in de SER te worden versneld. Op centraal ni veau is overigens geen overleg ge weest over begrenzing der prijscom pensaties. Daardoor kan er ook geen sprake zijn van een conflict' op dat niveau dat tot opschorting van het werk zou leiden. [lildaging „Indien u werkelijk van mening bent dat AKZO Nederland in strijd met het centraal akkoord heeft gehan deld door op 1 januari het hoger personeel een loonsverhoging van vijf procent, toe te kennen, dagen wij u uit deze beschuldiging waar te maken, Gronden In Zeeland gaan de laatste maan den landbouwgronden van de hand voor abnormale hoge prijzen: soms meer dan 20.000 gulden per hectare. (Pag. 2). Staking Bij Boddaert in Middelburg-Kou- dekerke beginnen maandag selec tieve acties. Dow Chemical en de vakbonden kunnen het niet eens worden over een datum voor een nieuw gesprek. (Pag. 2). Generaals VIER GENERAALS hebben ge dreigd ontslag te nemen indien hun 'opstandige' collega Meijn- derts niet wordt ontslagen (Pag. 3) Canisvliet Gedeputeerde staten van Zeeeland bereiden een voorstel voor het be houd van de Canisvlietkreek voor. Co-i op MINISTER LANGMAN heeft in de tweede kamer gezegd dat Co-op ook met regeringssteun niet te redden was geweest. Het debat over Co-op wordt vandaag voortgezet(Pag. 17). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 17. Sport op de pagina's 13, 14 en 15. Radio en televisie op pagina 19. Financieel nieuws op pagina 23. daarvan aangifte te doen bij de loon- controledienst en de kwestie aanhan gig te maken bij de begeleidingscom missie van de Stichting van de Ar beid". Aldus een brief van AKZO de industriebonden Textiel Het derde informele overleg tussen werkgevers en werknemers in de tex tiel liep woensdagmiddag vast. Men werd het niet eens over de prijscom pensatie per 31 december van dit jaar. De werknemersvertegenwoordi gers gingen akkoord met het werkge- versvoorstel per 1 juli een volledige prijscompensatie te geven tot de inko mensgroepen van f 28.000 en daarna een kwart procent prijsstijging. Zij waren het niet eens met het tussen voorstel om per 31 december de inko mensgroepen boven f28.000 driekwart van de prijsstijging te compenseren. Woensdagavond hebben de industrie bonden van de directie van Philips een uitnodiging gekregen voor een gesprek, dat maandag 16 april moet worden gehouden. Deze brief is het antwoord op het ultimatum dat de bonden de directie hebben gestuurd. De Philipsleiding wil de cao-onderhan delingen voortzetten. Zij wil gezamen lijk bezien in hoeverre de resultaten van de besprekingen te realiseren zijn zonder de bestaande verplichtingen te schenden en met de voorstellen van de bonden als uitgangspunten. Naar aanleiding van deze brief hebben de bonden besloten hun acties op te schorten, die anders vrijdag en maan dag zouden zijn begonnen. Totaal acties Totaal werden woensdag acties ge voerd in een vijftigtal bedrijven in de metaal en textiel en bij bierbrouwerij en, waarbij een kleine 50.000 man waren betrokken. Behalve deze selec tieve acties wordt nog in dertig be drijven volledig gestaakt. Het werk werd hervat op scheepswerf de Klop in Kinderdijk, Thomassen en. Drijver- Verblif?. in Deventer en de aardewerk fabrieken Sphinx en Mosa, Maastricht. Nieuw op de actielijst zijn Heineken's brouwerij, Rotterdam en Havenbe de werkwilligen hun loon omdat 100 man met een stakingsactie de vitale afdelingen van het bedrijf (Zie slot pagina 3 kolom 3) 7^ 5* ri (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De door de koningin aangewezen informateurs mr. Van Agt en dr. Albeda zijn hun pogingen om de formatie van een progressief kabinet weer op gang te brengen, begonnen met ge sprekken van de fractieleiders van de drie progressieve partijen, drs. Den Uyl (pvda), mr. Van Mier- lo (d'66) en dr. De Gaay Fortman (ppr). Van-avond volgt de fractieleider van de KVP mr. And riessen en vrijdag ontvangen de beide informa-teurs mr. Aantjes (arp) en drs. Tilanus (chu). Het duo, dat zich tot taak heeft gesteld te onderzoeken door welke oorzaken de formatiepoging van mr. Burger is vastgelopen, voerde woens dag al oriënterende besprekingen met de ex-formateur, wiens formatiedos sier zij overnamen. Daarna ontvingen zij diens informerende voorganger dr- Ruppert- Het gesprek met Ruppert was meer dan van formele aard: het was een diepgaande gedachten wisse ling over de thans ontstane situatie. Eerder op de dag brachten de beide Het Britse lagerhuis heeft woens dag met 320 tegen 178 stemmen een poging tot wederinvoering van de doodstraf voor sommige misdrijven verijdeld. Het huis verwierp een initiatiefwets voorstel van de conservatief Edward Taylor. informateurs een beleefdheidsbezoek aan premier Biesheuvel. Voordat als eerste van de progres sieve drie PvdA-fractieleider Den Uyl TEXELSE VISSERS: GEEN AFVAL MEER OVERBOORD TEJEL (ANP) De Texelse vissers zullen tijdens het verblijf op zee geen huishoudelijk afval meer overboord zetten. Het vuil wordt voortaan in plastic zakken gestopt en mee teruggenomen naar de thuishaven Ouaeschila voor vernietiging op het land. De milieube wuste Texelse vissers zetten al gerui me tijd geen afgewerkte olie meer overboord. (Van onze correspondent) TOULOUSE Toen woensdag de 27-jarige vrouw van een Spaanse gast arbeider haar baby van vijf maanden in een kliniek bij Toiflouse, waar het kindje een maand eerder eea hartope ratie had ondergaan, wilde komen ophalen, kreeg ze van een stomver baasde verpleegster tot antwoord dat het meisje zaterdag de inrichting al had verlaten. Zaterdagochtend had een iets oudere vrouw, die ook met een zwaar Spaans accent sprak, zich bij de kliniek aangemeld om zich als de moeder van de zuigeling voor te stellen. Niets verdachts bespeurend had de ziekenzuster het kindje warm ingepakt en aan de vrouw toever trouwd. Met een taxi, die voor de deur stond te wachten, is ze met de baby verdwenen. De taxichauffeur heeft- een vrij ge detailleerd signalement van de vrouw kunnen opgeven, dat intussen aan alle Franse grens- en politieposten is door gegeven. Tot dusver ontbreekt echter nog ieder spoor van de kidnap- ster. De echte moeder heeft niet het werd ontvangen, had het duo eerst nog een gesprek met prof. mr. W. de Gaay Fortman sr., fractieleider de ARP in de Eerste Kamer, die zich samen met AR-minister Boersma van sociale zaken bereid heeft verklaard als minister tot een kabinet-Den Uyl toe te treden. Het is niet duidelijk geworden waarom allereerst deze AR- senator voor een gesprek is uitgeno digd en niet ook minister Boers ma. Verwacht wordt dat de beide infor mateurs zullen proberen binnen één tot twee weken tot klaarheid te ko men over de vraag of het zinvol is een formateur te benoemen die Bur gers werk kan afmaken. Zij hebben domicili gekozen op het ministerie van justitie. Ket is hun bedoeling nog deze week de adviezen te publiceren die de fractieleiders de koningin heb ben uitgebracht. I De beide informateurs mr. A. .4. I M. van Agt en prof. dr. TvAlbeda hebben op het ministerie van ju stitie een gesprek gehad met mr. Burger. V.l.n r.r mr. Van Agt. prof. I Albeda en mr. Burger Voor velen begint reeds vrijdag dc vroege paasvakantie waarbij plannen zijn gemaakt om zomer huisjes te betrekken of om er gens in Nederland of één van onze buurlanden, waar de toe stand vrijwel hetzelfde is. in een caravan te vertoefen. Ook de ko mende dagen blijft het in ons land evenals in bet grootste deel van Europa zeer koud met lucht uit het poolgebied. De gure buien die woensdag van hagel, sneeuw en onweer ver gezeld gingen, waarbij het kwik soms tot drie graden daalde, ne men wel wat af maar het blijft veel te koud- Zonder een kachel zal ook tijdens het weekeinde een verblijf in een zomerhuisje of caravan allerminst een genoegen zijn. Het kwik blijft voorlopig bene den de tien graden in de middag en 's nachts komt op uitgebreide schaal vorst voor. In de Arden nen sneeuwde het gisteren een groot deel van de dag bij een temperatuur om bet vriespunt. Ook in Zuid-Duit-sland en bet Al pengebied heeft het weer nog steeds een overwegend winters karakter. Frankrijk. Denemarken en En geland bevinden zich eveneens in veel te koude lucht. Alleen in de Balkan stijgt het kwik nog boven 20 graden maar ook daar wordt deze warme lentelucht al weer teruggedreven zodat de poollucht de situatie in Europa overwegend beheerst. Fotosneeuw en verkeerschaos in Stuttgart. flauwste vermoeden wie de daderes kan zijn geweest, die niettemin niet: alleen tevoren moet hebben geweten! waar de zuigeling zich bevond, maar ook op welke dag ze uit de kliniek! zou kunnen worden ontslagen. De ver pleegster en het administratief perso-| neel van de kliniek kan in ieder geval een ernstig verzuim ten laste worden gelegd. In beginsel mag natuurlijk nooit een patiënt een ziekeninrichting1 verlaten zonder dat aan de nodige formaliteiten is voldaan en met name. een aantal formulieren is ingevuld en; ondertekend. ROTTERDAM„BETER VAN SMAAK EN VAN GEUR, MINDER HARD" DRIMMELEN De spaarbek kens in het hart van de Brabant se Biesbosch zijn sinds enkele dagen in produktie. Ze leveren Maaswater aan de gemeentelijke drinkwaterleiding van Rotter dam. Nog een paar weken en in de Maasstad zal de laatste liter Rijnwater uit de kraan lopen. Niemand zal er rouwig om zijn, want het Rotterdamse leiding water is de laatste 20 jaar, hoe betrouwbaar ook, van een be denkelijke reputatie. Uit de Bies bosch-spaarbekkens zal rivier water van aanzienlijk betere kwaliteit worden aangevoerd. Zeeland zal er over een jaar of vier ook mee kennis maken, wanneer een transportleiding uit Brabant jaarlijks zo'n 40 mil joen kubieke meter zal gaan le veren. Wie er alvast mee wil kennis maken moet binnenkort in Rotterdam maar eens een kopje thee gaan '.rinken. Hij zal dan ontdekken dat het Rotterdam se leidingwater een beduidend lager zoutgehalte heeft en dat het aanzien lijk beter van smaak is. Voor de huisvrouwen is belangrijk dat het Maaswater een lagere hardheid heeft;! dat scheelt heel wat zeepgehruik- Precies tien jaar nadat Rotterdam zijn berucht; zout-invasie voor de drink watervoorziening beleefde kan de stad de vervuilde Rijn als waterleve rancier afzweren. Gisteren op een pers conferentie rond de start van de pro duktie van de NV Waterwinningsbe- drijf Brabantse Biesbosch werd de ellende van het ondrinkbare water in Rotterdam nog eens opgehaald. Ten slotte was die onmogelijke situatie in 1963 doorslaggevend voor de beslis sing om voor Rotterdam en later ook voor andere delen van Zuidwest-Ne derland een nieuwe drinkwaterbron aan te boren. Twee bekkens in vroege re polders (Petrusplaat en Honderd en Dertig) tussen het inmiddels getij-1 loze land van grienden, rietgorzen en; biezen zijn op het ogenblik zover dat! ze het Maaswater na een grondige zelfreiniging via de pijpleiding naar Rotterdam kunnen sturen. Er wordt nog overal gebouwd in en om de bassins; de levering verloopt nog voorzichtig. Maar aan het eind van het jaar hebben beide zoetwaterbe kkens samen een hoeveelheid van 50 miljard liter rivierwater voor de Rot terdamse kranen beschikbaar. In de bekkens en de transportleidingen is een bedrag van 275 miljoen geïnvesteerd- Toekomst Beter van smaak, beter van geur, minder hard. Heeft de Maas als drink waterleverancier dan helemaal geen bezwaren? Prof. ir P. L- Knoppert. directeur van de NV Waterwinningbe- örijf Brabantse Biesbosch zei er giste ren dit van: „Het is beslist niet alle botertje tot de boom. De Maas is echt geen probleemloze rivier. Fosfaat-, amoniak- en fluorgehalte zijn er vrij hoog. De Maas wordt vervuild met huishoudelijk en industrieel afvalwa ter. Voor veertig procent zijn we daarvan in Nederland zelf de schuldi gen, voor veertig procent moeten we het bij de Belgen zoeken. De rest komt uit Duitsland en Frankrijk. Met wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater in de hand' kunnen we er zelf natuurlijk neel wat aan doen. Bovendien is er op tech nisch niveau met België bilateraal overleg gevoerd over maatregelen ter bestrijding van de vervuiling. We zijn tot overeenstemming gekomen over de uitvoering van zuiveringsinstalla ties en we hebben een zwarte lijst opgesteld voor stoffen, die niet in de Maas mogen worden geloosd (pestici den, gechloreerde waterstoffen, cyaan- verbindingen). Het is nu maar te hopen dat in Beigïë dit technische akkoord snel door "de regering word: overgenomen en uitgevoerd." aldus de directeur van her, winningbedrijf. Hij deed op de persconferentie nog eens een beroep op België en Nederland om te komen tot een internationaal i be'neerslichaam voor de kwaliteit van; het water van de Maas En toen hij- het toch had over het management! van ae rivieren in het algemeen wildej prof Knoppert nog wel even kwijt dat, hij daarin voor de waterleidingbedrij-1 ven ook een rol zag. „We moeten als: grootverbruikers van het water en als; grootinvesteerders kijk eens naar; de Biesbosch. als het klaar is een' bedrag van 500 miljoen in een of ander organisatorisch verband opge nomen kunnen worden. Dat moet in: het kader van de wetgeving op de' waterhuishouding nog eens grondig, worden bezien." Overigens ging directeur Knoppert er van uit dat de Belgen voor wat be treft de watervervuiling in een rivier als dc Maas ook zelf wel erg op hun qui vïve zullen zijn. Immers zij zijn er voor een belangrijk deel vazi de drinkwatervoorziening eveneens van afhankelijk. Zeeland Wat later dan aanvankelijk was voor zien zullen ook westelijk Noord-Bra bant en Zeeland -uit de Biesbosch- spaarbekkens Maaswater betrekken. •Eind vorig jaar hebben de aandeel houders van de NV Watermaatschap pij Zeeland (WMZ) besloten om 126,5 miljoen uit te trekken voor de aanleg van een transportleiding van de Biesbosch naar Zeeland- De waterbehoefte is :r>. de afgelopen jaren in Zeeland, mede door de indus trialisatie. zodanig gegroeid da: uit de grondwaterbronnen in Brabant niet meer voldoende kan worden geput- Nu al staat het vast dat het Bies bosch-water aanzienlijk duurder zal zijn dan wat de consument op het ogenblik voor drinkwater betaalt.' De Rotterdams leveranciers rekenden gisteren voor dat in de komende zes tot acht jaar de waterprijs van 1 (Zie slot pagina 7 kolom 1 speelde en da*, bracht he: ra- derwerk van en in dit land Jj biJn» tot stilstand. Het geeft v—aanleiding te herinneren aan enkele opvallend"- cijfers uit de en quête die de AVRO maandagavond Jl. bekend maakte: bij een onverwachte antennestoring in Zoeteiiu—i bleek dat negenenveertig procent van de kij kers een dergelijke onvcrw.v-hte t v.- loze avond goed was bevallen. Niet minder dan éénenveertig procent voel de zelfs voor wn vaste t.v.-loze avond in de week. Voor een deel van de kij kers betekende deze plotselinge avond- vrij een ongedachte terugkeer naar een ouderwets gezinsleven: men ging weer spelletjes doen en er werd me: elkaar gepraat. Vandaar vermoede' de w> grote voorkeur voor een vaste t v.-loze avond: men zag kennelijk weer onge dachte perspectieven voor een beter of althans gezelliger gezinsleven. Uit een dergelijke enquête springen twee conclusic-s onvermijdelijk naar voren. In de eerste plaats dat de t.v. toch wel in heel wat gezinnen als een dwangbuis fungeert. Een vorm van verslaving, waaraan men zich blijkbaar niet kan onttrekken met als gevolg dal allerlei vroeger vanzelf sprekend geachte gezinscontacten niet meer of onvoldoende functione ren. Nu is dat geen nieuwe conclusie ze is al in de eerste jaren van de t.v. ge trokken en allerlei deskundigen heb ben er in de loop der Jaren diepzin nige dingen over gezegd. In die begin tijd evenwel was er nog de verwach ting dat op zeker ogenblik eer, gewen ning zou optreden: het t.v.-knken zou dan minder als een verplichting wor den beschouwd en de kijker zou selec tief te werk gaan. Dat zou automatisch leiden tot een minder dwingende po sitie van het t.v .-toestel in he: gezin, het zou niet voortdurend aanstaan. In de praktijk blijkt nu dat in heel wat gezinnen deze lijn niet wordt gevolgd: het toestel gaat aan en blijft aan. j^antlijn Daarmee is dan tevens de tweede conclusie aangeduid: de t.v .-kijker heeft zo weinig persoonlijk initia tief dat hij dé beslissing over het al of niet aanzetten van het toestel het liefst maar aan een ander zou deic-geren, na melijk aan de omroepen. Zij zouden voor een t.v.-loze avond moeten zor gen. dan is de kijker ontheven van de plicht zelf tot een avona-zonder t.v. te besluiten. Niet minder dan éénenveer tig procent van de kijkers Sn Zoeter- meer dacht in die richting. Met deze conclusie moet men overigens voor zichtig zijn: in de meeste gezinnen zijn de gezinsleden niet unaniem in hun waardering voor de diverse pro gramma's en dat kan tot spanningen leiden bij het afzetten van het toestel. De ene avond zal aantrekkelijk worden geacht door een oudere categorie, ter wijl daarentegen jongeren er niets aan vinden, het omgekeerde komt ooi: voor. In dergelijke situaties is men al gauw geneigd een eventuele beslissing voor een t.v.-loze avond elders te leg gen: dan ontstaat er in ieder geval geen ruzie. Indien men zelf een t.v.-loze avond zou moeten uitkiezen, zou ein deloos gekrakeel kunnen ontstaan: de één wil deze, de ander die avond. Het blijft overigens een opvallend cijfer: éénenveertig procent van de Zoetermeerse bevolking wil da: de omroepen tot een t.v.-loze avond over gaan. Deze mensen zien derhalve geen kans om welke reden dan ook uit vrije wil de knop om te draaien om eens een avondje vrij tc- hebben. Een markant cijfer in een tijd. waarin iedereen spreekt over 'mondige men sen'. Daarmee wordt dan gesuggereerd dat de mondige mens niemar.es hulp nodig heeft om zijn beslissingen te ne men. Het woord 'mondig' heeft te ma ken met 'ontvoogding': in het Duits heet een voogd nog altijd 'Yormunci'. De mens. die mondig is geworden, heeft zijn voogd niet meer nodig. Het begrip 'mondigheid' is na de tweede wereldooriog vooral bekend geworden door de theologie van Bonhoeffer. Daarin wordt de 'mondigheid' gekop peld aan de verhouding tussen de mens en zijn God: vroeger werd alles wat de mens niet begreep en niet in eigen hand had automatisch naar God toegeschoven, door toeneming evenwel van kennis en beheersing van de tech niek is duidelijk ge-worden da: he: zo makkelijk niet meer gaat. de mens zelf draagt een grote verantwoordelijk heid, hij kan er niet iedere keer z:;n voogd bijhalen, hij is voor héél veel zelf verantwoordelijk, want hij is 'mon dig' geworden. Zo beschouwd komt de 'mondigheid' op bijna hetzelfde neer als het bijbelse begrip 'rentmeester- schap'. Niet iedereen ziet blijkbaar in deze tijd kans om zijn rem.mees-.er- schap zo ver te doen uitstrekken dat hij op een bepaald ogenblik vrijwillig de knop van een t.v. omdraait. Hij zou het toestel moeten afzetten omdat er andere belangrijkere zaken de aandacht vragen: een gesprek met de kinderen, gewoon wat praten, lezer.. Maar dat gebeurt niet omdat de :.v - buis dwingend is. Dwingender aan za ken, die vroeger heel gewoon werden geacht: men herken: die plotseling door een misverstand, namelijk een kabelstoring. Een kabelstoring: sommige mensen zijn er gelukkig mee, ze voelen zich opgelucht, ze zijn even uit net dwangbuis, even 'ontvoogd'. De veel geprezen mondige mens blijkt öar.ig onder de plak te zitten. Met Ingang -van 12 mei zal er van het vliegveld van Oostende in 3eigiè een rechtstreekse hichtverbtnding on- derhouden worden met het eiland Jersey.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1