SWINGEND TRIMMEN IN COLIJNSPLAAT De Brabantse wens en de Zeeuwse grens Noodoplossing is in zicht voor de Canisvlietkreek Belgische kritiek op Nederland verzilting en ongezuiverd lozen COLLEGE VAN GS AFWEZIG DINSDAG 10 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUIKT NIET LEKKER. DE KL ER NIET OP HET TROTTOIR OF I AA T UW HOND HET IN HETC00TJE ET IS NIET ZUN. MAAR UW FAT SO Roy Davilar is in Colijnsplaat een vreemde eend in de bijt. Zijn naam alleen al springt er in het telefoonboek echt uit tus sen de rijtjes met Van de Weele's, Verburgen en de De Fouwtjes, om maar even wat vertrouwde Colijnsplaatse klan ken te laten horen. Daarbij komt, dat zijn beroepsbezighe den zich niet in een oogopslag laten overzien, zoals dat bij voorbeeld mogelijk is bij een belendend levensmiddelenbe- drijf in de Voorstraat. Roy Davilar krijgt het dagelijks brood op de plank via zijn werk als dichter en schilder. Bovendien drijft hij verder nog een galerie, die met de naam 'De Jutter' is opgesierd. Nu zijn ze in Colijnsplaat, ook al door die toe ristische bedrijvigheid, die zich tegenwoordig niet alleen be perkt tot de zomermaanden, in de loop van de jaren wel wat gewend geraakt, maar de zaak wordt toch wel erg onover zichtelijk voor de ingezetenen van een plattelandsgemeente als Roy Davilar daarnaast nog eens actief blijkt te zijn als bewegingsleraar. Davilar begrijpt dat best van die 'vreemde eend' toch verdriet het hem zeer, dat men hem ook na enkele jaren Colijnsplaat ter plekke zo blijft zien want hij heeft een grote behoefte aan con tact met de bevolking, of zoals hij het zelf zegt 'aan een dialoog met de medemens. Een al wankelende gezondheid dreef oud jazz-danser Roy Davi lar weg uit Amsterdam, naar Zee land het land waar het leven buitensporig goed bleek te zijn- „Hier aan de dijk van Colijns plaat ben ik genezen", zegt hij. „Ik ben 44, heb nog anderhalve long, maar ik wil het nog best tegen een jongen van achttien jaar opnemen als het er om gaat naai- de juist wegrijdende bus te sprinten-* Door mijn liefde voor lichaamsbeweging ben ik zo fit. Anders was ik na zoveel jaren sanatorium .een wrak ge weest." Die liefde voor lichaamsbeweging draagt Roy Davilar nu uit ln bewegingslessen. Het Vlissingse Nutsdepartement heeft hem zelfs geboekt voor een cursus 'bewe gen op beat' in het komende seizoen. Nu heeft Davilar als be wegingsleraar niet alleen zijn ge stroomlijnde lichaamsstructuur mee, er vloeit bij hem ook nog Zuidamerikaans bloed door da'de- ren. En wie op de televisie wel eens beelden van het carnaval in Rio heeft gezien weet wat dat betekent. ,De mensen daar bewe gen zich ook dansend als ze een zaam zijn of verdriet hebben," zegt Davilar. „De cursus begint vrij eenvoudig", legt hij uit. „Je leert de mensen hoe ze spiergroepen afzondetlijk kunnen bewegen en de rest van het lichaam in volslagen rust kun nen laten. Via allerlei vrije expres sieve bewegingen ontstaat er een plezier voor een dansende bewe ging, die dan nog eens extra wordt gestimuleerd door speciale muziek als soul of African beat ritmes." „De bewegingslessen zijn erg Af en toe wordt het nog wel eens gezongen: „Geen dierbaar' door jacques cats profijt van wanneer je met een vriend of vriendin naar de een of andere dancing gaat. Wat mij overigens persoonlijk zo mis noegt is het feit dat in de Zeeuw se dancings de liefde voor de dansbeweging niet aanwezig is. Men staat daar maar, met. een pot pils in de hand. Gedanst wordt er niet. De jongelui praten wel met elkaar. E-r is dus een ontmoetingscentrum. Maar het heet dancing Dat staat op de deur. Als je wilt praten kun je net goed in een soos gaan zit ten." Toelatingseisen voor een dergelij ke cursus als die van de bewe gingsleraar uit Colijnsplaat zijn er eigenlijk niet. Alleen moet je natuurlijk geen hernia hebben," zegt Davilar. Roy Davilar aan de boorden van de Oosterschelde. „Hier aan de dijk van Colijnsplaat ben ik ge nezen". Over het algemeen moet Roy het hebben van het zwakke geslacht. „De jongens, de mannen durven niet. Die zijn vaak ook veel te stijf. Een meisje, een vrouw be weegt zich gewoon leniger. Die hoeft zich niet te forceren. Bo vendien voelen die meisjes, dat het belangrijkste is om recht van lijf en leden te zijn. En met een beetje hulp lukt dat ook. Het lukt ze in ieder geval beter met bewegingslessen dan met gymnas tiek." plek voor ons op aard..." En ach, u weet dat zelf ook best: een echte Zeeuw is aan zijn land verknocht. Ook als beroeps bezigheden hem naar elders roepen blijft het hart naar Zee land trekken. Je ziet dat aan al die mensen die jaren geleden de provincie hebben verlaten maar later op hun schreden te rugkeren om op hun geboortegrond de levensavond te slijten. Daarom was het een pak van menig Zeeuws hart, dat het ge vaar dat onze oosterbuurman via ren grenscorrectie enig Zeeuws polderland zou inpalmen nu is afgewend. I heelt het zelf kun nen lezen: het Brabants-Zeeuwse grensgeschil Is bijgelegd. De zaak blijft op het vasteland precies zoals het Is. In de Vöickert-, de Kreekrak- en de Anna Marlapolder hebben ze de hele zaak met incc: da:, gev.o- ne belangstelling gevolgd. Want dit stukje Zeeland w&s onder meer in het geding. Hoe zouden die mensen liet daar vinden om van de ene op de andere dag van Zeeuw tot Brabander te worden verklaard. De reacties zijn bijna allemaal hetzelfde. Een bewoner uit de Kreekrakpolder zegt: „Ik wil het liefst bij Zeeland blijven. Ik ben in Nisse geboren a!«. ik straks uitschei met werken heb ik nog een huis in Rilland. Ik hoor daar niet in Brabant- Niet dat ik v/at tegen die Brabanders heb. Maar het zijn weer glad andere mensen. Ze kunnen ons veel beter rustig later-, zitten en niet te veel storen. Dat hebben we eigenlijk het liefst. Want de heren vragen ons toch niet hoe wij daar over denken. We zijn alleen maar goed om hard te werken en veel te betalen". Een bewoner van de Anna Marla polder zeg'.: „Ik zou graag Zeeuw De bewoner uit de Völckertpol- der. die ik erover sprak maakt er geen puilt van: „Het inaakt mor mij geen venchil of ik nou Bra bander ben of Zeeuw. Het la me allemaal even lief". En dit bordje ontdekte ik in een voortuintje aan de Weslstraat in Koude- kerke. goed voor de conditie," verzekert de leraar uit Colijnsplaat. „Ik had hier op de cursus een zware boerin. Nou die viel kilos' af Die kon de volgende dag de trap niet op of af, maar ze kwam trouw. Je krijgt er een groter uithou dingsvermogen door. Je wordt slanker, kortom het is gewoon een geweldige ontspanning. Deze vorm van swingend trimmen biedt zo verneem ik ook nog andere voordelen: Je hebt er heel veel profijt van in het dagelijks leven." zegt Roy Davilar. „Je wordt je namelijk op een gege ven moment bewust hoe je op een bepaalde manier je spieren kunt aanspannen, hoe je rechtop kunt gaan en hoe je sierlijk kunt gaan, want ik geef tussendoor ook looplessen." Ook heb je er BELGISCHE BIOLOOG BRUINE RATTEN IN CAN1SVLIET SAS VAN GENT „De toestand is kritiek. Er is acuut een oplos sing nodig". Zo beschreef maan dagavond de Belgische bioloog Joh. van der Steen de Canisvliei- kreek die hij gedurende een aan tal jaren heeft onderzocht. Zijn conclusie: de flora en fauna van het gebied zijn hard achteruit ge gaan. het water is nagenoeg zuur stofloos en eutrofieert, dat wil zeg gen: groeit dicht door algen om dat er teveel minerale bestandde len in zitten. Een rapport van Van der Steen van drie jaar geleden wees al op de gevaren. „Een op lossing is uitgebleven", zei hij maandagavond in Sas van Gent. Vanaf augustus 1972 gaat het met de kreek helemaal bergafwaarts. Er zijn inmiddels bruine ratten waargenomen, een teken dat het water volledig bedorven is. SAS VAN GENT Van Belgische zij de is maandagavond in Sas van Gent i ook kritiek geleverd op de Nederland-1 se overheid. Zo hekelde prof. dr. .1. A. Heijndrïckx uit Gent de lozingen van Dow Chemical bij Terneuzen op1 de Westerschelde. alsmede bet opdrin gen van de verzilting in het kanaal Gent - Terneuzen. Het zout blijft in de onderste stroomlagen van het ka naal zitten en is zelfs tot in Gent door gedrongen. Prof. ar. J. Voets uit Gent kritiseerde ongezuiverde lozingen van de Neder landse afvalwaterleiding Kanaalzone op de Schelde. Toen ZWL-secretaris P. J. Huijbrecht hem wees op een prognose van het rijksinstituut voor de zuivering van het afvalwater dat voor 1980 geen zuiveringsinstallatie aan de Schelde hoeft te worden ge bouwd riep prof. Voets uit: „Daar kan ik niet mee akkoord gaan. Er moetl nu gezuiverd water worden geloosd, j anders gaat de hele kust. tussen Bres-' kens en Knokke kapot." Ir. J. Zuur deeg bestreed de gedachte dat het on gezuiverde afvalwater dat op de Wes terschelde wordt geloosd regelrecht naar zee wordt afgevoerd. De Schelde is ter plaatse 20 meter diep en het vuil bezinkt cn lost tevens geleidelijk op. Het vuile water blijft in feite heel lang in de Schelde hangen want de zeearm fungeert ongeveer als een 'schommelende badkuip', zo legde ir. Zuurdeeg uit. „Het vuile water van Terneuzen is zelfs tot in Antwerpen te meten." De chef van rijkswater staat in Zeeland had daarom beden kingen tegen de bochtafsnijding bij Bath. Hierdoor zou de vaargeul met enkele kilometers worden bekort waardoor het gevaar dat het vuil snel ler naar zee worden afgevoerd groter wordt. Burgemeester reikte prijzen uit KRING 'WESTERSCHELDE' HIELD CLUBMATCH DUITSE HERDERS Zaterdag hield de VDH-Kringgroep voor Duitse herdershonden de *Wes- j terschelae' haar tweede internationale i clubmatch te Sas van Gent. De ver-i eniging die een onderdeel is van het j landelijk orgaan de VDH, wat bete kend Vereniging van liefhebbers en j Fokkers van Duitse herdershonden,! heeft ook vorig jaar een clubmatch gehouden- Er waren 100 inschrijvin-1 gen uit binnen en buitenland- Er was veel belangstelling op het gemeentelij-1 ke sportpark "De Valcke' te Sas van Gent. De honden werden ingedeeld in| zes categorieën A, B, C, D, E, en F. De wisseltrofee werd uitgereikt aan de generale kampioen bij de F-kiasse I bij de 'teven' hond: Hilda van 'Aöjo- sam' eig: W. H. G. G. v. d. Broek. Deze werd tevens kampioen van de dag. Burgemeester Dusarduijn reikte de wisselbeker geschonken door de ge- meente Sas van Gent uit aan ae I winnaar. Alle overige prijswinnaars ontvingen een beker, en medaille. Als. keurmeester van de 'reuen' trad de heer J. de Haan op. Keurmeesteres I bij de 'teven' was zoevr. v. Getfer.- De Kort. De persprijs voor de bes: gekwalificeerde hond de kringgroep j de "Westerschelde' werd gewonnen' door J. Hamelinck, lid van kringgroep De Westerschelde', met zijn hond Exento van huis 'Slotbos'. De uitslag is als volgt: SAS VAN GENT Het college van ge deputeerde staten van Zeeland heeft maandagavond verstek laten gaan tij-I dens de bespreking die de staten had-j den georganiseerd in Sas van Gent.' Gespreksleider W. Don fractievoor zitter van de PvdA in de st3ten vond dat bijzonder jammer. „Ik begrijp niet dat men om procedurele redenen deze bespreking heeft geboycot. Wat is er tegen om aanwezig te zijn tijdens een bijeenkomst die is bedoeld als hear ing?", zo vroeg de heer Don zich af. Wel aanwezig was de heer J. Stenvert,. lid van gedeputeerde staten, maar vol- gens de heer Don uitsluitend als staten- lid. De heer Stenvèrt hield zich op de achtergrond als toehoorder. Naar van ae zijde van het college werd vernomen wilden gs van de uitnodi-' ging geen gebruik maken uit angst voor de mogelijkheid dat gevraagd' zou worden een verantwoording af te1 leggen van het beleid. De grensover schrijdende watervervuiling is in de ogen van gs van Zeeland een zaak met j een duidelijk internationaal aspect. Bo-1 vendien werd aangevoerd dat de pro- vinciale besturen van Zeeland en Oost- Vlaanderen begin januari in Gent be paalde afspraken hebben gemaakt. Men zou het daarom nu onelegant heb ben gevonden als hei bestuur van de Belgische provincie Oost-Vlaanderen de indruk zou hebben gekregen dat gs' van Zeeland doen alsof deze bespre-1 king niet had plaatsgehad. Klasse A: 2e hond Cazan van de "Herderskring'. Eigenaar E. Wolf. ge kwalificeerd met zeer goed; 2e hond: Bastra van de 'Oude Stipaonk'. Eige naar A- Dortmans. gekwaiificeert met zeer goed; 3e hond: Ero van Els- fa eim'. Eigenaar: N. Verhulst (zeer goed»; 4e hond Majos van 'Kal-Rom'. Eigenaar: W. Kaimeier (zeer goed/. Klasse B: le hond: Basso van 'Gafie- bebhof'. Eigenaar P. W. M. Simons 'zeer goed»; 2e hond: Smokij van *Hous Dindufa'. Eigenaar M. F. v. cL Hurk 'zeer goedi. Klasse C: le hond: Harrola van Hous- Hannie. Eigenaar: J. v. Amelsfoort 'uitstekend/: 2e hond: Quara van Twente Bloem'. Eigenaar 3ienf (uitstekend^; 3e hond: Xento van 'Slotbos'. r.igenaar J. C. Hamelinck (zeer goed); 4e hond: Sax van 'Col- dem Fluss'. Eigenaar A. Vervaeren (zeer goed). Klasse D: ie hor.d: Utsie van "Haus Hamme'. Eigenaar: v. Kroon 'zeer goedj; 2e hond; Ceisha van Eaus Pijll'. Eigenaar: A. P. Krocke (zeer goed); 3 hond: Hella van 'Haus Ka te- boste'.. Eigenaar: J. Brouwers (zeer goed;: 4e hond: Asja van "Berge 3o- len'. Eigenaar: W. F. ten Hoor (zeer goed). Klasse F :1e hond: Ulvy van 'Stein- óori'. irigenaar: F. Vervliet 'zeer goed); 2e hond: Hestfier van TJIveb- limerheii'. Eigenaar; S. Hozeman (zeer goed). Klasse F: le hond: Hilda van 'Adjo- sam'. Eigenaar W. H. G. G. van de Broek 'Uitstekend): 2e hond: Corrny van TWilias Hof- Eigenaar: Ui veling 'uitstekend); 3e hond: Jessy v. d. "Molenakker'. Eigenaar: A. M- Weiten 'uitstekend); 4e hond: Conda van "Kai-Hom". Eigenaar; W. Kaimeier (uitstekend). (ADVERTENTIE) doko de allerbeste voeding voor uw hond Hond protesteert tegen TV-reclame De hond van de familie B. te H. reageert op merkwaardige tvijze op TV-reclame. Steeds wanneer er reclame voor bondevoedsc-1 op het scherm verschijnt, heft 1>U een luid geblaf aan. n-nt naar de keu ken, neemt een liap van zijn Doko brokjes en gaat dan mei een te vreden snuit voor de beeldbuis liggen, jten bekende dierenpsycho loog, gevraagd naar een ver .haring voor dit vreemds gsdrar, gr; ai; rijn mening: "Ook dieren niets men selijks vreerad. Op deze manier vil de hond daadwerkelijk van zijn voor keur voor Doko getuigen. Hij wil da honden c-p de TV als het ware laten zien, dat hij met Doko heter af is dan zij." Smakelijk en gezond Doko is er nu ook in verpakkingen van 1 en 2'/i kg. Elke hond kan er van ger.i eten. Doko is een complete brokjesmaaitijd. Alleen verkrtjgbaarin - -taalzaken voor dierbenodigdheden. SAS VAN GENT De arts F. W. J. Puijlaert uit Sas van Gent gaf tijdens de bespreking mei de siu- tenleden een uiteenzetting aan de hand van kaartmateriaal. GENTS HOOGLERAAR jiUiD LIGT BIJ !><1STER!E IN BRUSSEL SAS VAN GENT De Gentse hoog leraar prof. dr. A. Heijndrickx heeft maandagavond tijdens de bespreking met de Zeeuwse statenleden 'Brussel' de schuld gegeven van de waterzui veringsproblemen tussen Nederland en België. „Het probleem ligt in Brussel. Het ministerie van volksgezondheid heeft vele jaren niets gedaan. Er moet daar nodig iets aan veranderen. Nie mand treft enige blaam dan het minis terie. Het provinciebestuur van Oost- Vlaanderen en de burgemeester van Zelzate hebben alles in het werk ge steld om maatregelen te nemen. Maar zij werden niet gehoord", zei prof. Heijndrickx. SAS VAN GENT Op het ogen blik wordt gewerkt aan het uit. diepen van de zogenaamde Piere- put bij Zelzate (Zie slot pagina 1 moet. Al het rumoer is begonnen om het kanaal. Aangetoond is dat het een gevaar is voor de volksgezondheid. Een noodoplossing is geen reden om af te zien van aansluiting op de AWL". Volgens de arts was deze aan sluiting binnen vier maanden mogelijk en zouden de kosten ruim vier ton bedragen. Diti werd bevestigd door de secretaris van de AWL, de Terneuzen- se wethouder P. J. Huijbrecht, tevens statenlid voor de PvdA. De burgemeester van Zelzate maakte de aanwezigen in een lang betoog („Zelzate slaapt niet, maar doet veel") duidelijk dat zijn gemeente niet kan rekenen op een rijksbijdrage voor aansluiting op de Nederlandse afval waterleiding. Er komt alleen een sub sidie voor de nu in uitvoering zijnde werken (uitdieping van de Piereputi en de doorsteek naar het kanaal), en voorts voor de bouw van een zuive ringsinstallatie, waarvoor ongeveer drie jaar staat. De heer Danschutter kfeeg tijdens de bespreking weerwerk van een van zijn eigen raadsleden, L. Laureys. Deze gaf de voorkeur aan aansluiting op de AWL, die hij de beste oplossing vond en het zoeken van financiering zeker waard. PvdA-fractielieder Don vond heti wei nig zinvol om over aansluiting op de AWL te praten in dit stadium, omdat het volgens hem ging om een acute op lossing voor de Canisvlietkreek. Toch hielden de bestuursleden van de AWL pleidooien voor aansluiting. Canisvliet en kanaal moeten als één geheel wor den gezien. Laat het dan wat meer kosten, maar de investering komt er bij de exploitatie wel uit. We moeten met de Belgische overheid over deze kwestie eens gaan praten". Wat betreft het laatste deelde lr. Zuurdeeg mee tlat op dit ogenblik een bespreking tussen de betrokkenen van beide landen in voorbereiding is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7