Breng eens gèèn aapje mee BOERENBEDROG AAN WALCHERSE KUST? Groningse chef-kok winnaar kampioenschap oesteropenen Vakbondsleden bij Philips Terneazen voor voeren actie KREDIET VAN ƒ75.000 VOOR HERSTEL GRAFKELDERS OP ALGEMENE BEGRAAFPLAATS STUDIECOMMISSIE EXPERIMENT 'MIDDENSCHOOL' VLISSINGEN JATERDAG 7 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Bezint eer ge begint... Exotische dieren zijn nu eenmaal geen huisdieren. Zij staan daarvoor te dicht bij de natuur. Wist u dat de aankoop van zo'n schattig aapje in 99 van de 100 gevallen een grote teleurstelling wordt? Bespaar u- zelf veel ergernis en geld en vooral het dier veel leed. Haal daarom geen exotische dieren in huis." Dit alles las ik In een advertentie die vorige week zaterdag in de PZC versciieen. Het was een pu- bllkatie van de Nederlandse vere niging tot bescherming van die ren, een vereniging die van tijd tot tijd het publiek erop wil wijzen wat u zich allemaal op de hals kunt halen als u rich een exotisch dier aanschaft. Neem nu bijvoorbeeld een schild pad, zegt directeur dr. Klesser van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. Die kan vrij oud worden. Toch komt het zelden voor dat een schildpad de dertig of veertig jaar want zo oud kunnen ze worden inderdaad ook haalt. Want als zo'n schildpad bij particulieren terecht komt is ie al binnen een Jaar of twee mortje. De mensen denken namelijk dat een schild pad het met heh regelmatig eten van een slablaadje wel kan uitzin gen. Kr. Klesser ontraadt dan ook ten sterkste om een schild pad in huis te nemen. Huisdieren zoals we die nu kennen als een hond en een kat zijn in de loop van de tijden door de mens opge fokt tot een type dier dat er op ingesteld is om met de mens te leven. Als je een schildpad uit het wild haalt en je laat die voortaan in de huiskamer van het raam naar de deur en terug scharrelen dan is dat een idioot' leven voor zo'n beest. Negenennegentig pro cent gaat daar dan ook binne een of twee jaar onderdoor. Kijk zeggen de mensen dan, onze schildpad is dood. Maar men vergeet dat die schildpad is gaan sterven op het moment dat ze hem in huis kregen. Men reali seert zich dat echter niet want zolang die schildpad maar door de kamer schuifelt denkt men dat zo'n beest het ook geweldig maakt." Apen houden ls volgens dr. Kles ser wel het meest schrijnende voorbeeld als je praat over het nemen van een exotisch beest als huisdier. Zo'n dier kun Je nooit zindelijk krijgen omdat het een boomdier is en verder is een aap gewend om in een stamverband te leven. Op de duur wordt hij dan ook bijna altijd vals. Tenmin ste dat zeggen de mensen dan. In feite is het een uiting van een gewond natuurdrift. In een apen- gemeenschap is een oudere ster ke aap de aanvoer. Als zo'n aap in een huisgezin komt neemt de eigenaar de plaats in van die ouder sterke aap. En de tweede is dan de vrouw van de eigenaar. In de kortste tijd zal zo'n aap proberen om die tweede plaats die in het huisgezin wordt bezet door de vrouw in te nemen. Dat uit hij dan door de vrouw te bijten. En dan heet het dat de aap vals is Nederland is, zo weet dr. Klesser, een groot doorvoer- land van apen. Jaarlijks komen er op Schiphol tienduizenden apen binnen en er gaan er jaar lijks ook weer tienduizenden uit, voornamelijk naar Scandinavi sche landen. Maar er blijven er ook nog heel wat in Nederland achter. Onlangs werd geschat, dat er alleen al in Amsterdam zo'n achthonderd apen bij particulieren moeten rit ten. „Een papegaai is overigens ook een exotisch dier", zegt dr. Kles ser. „Die komen uit het Amazo negebied en die brengen verder hun. leven door op een stokje Eiet een ketting aan de poot. Je oeft geen dierenpsycholoog te zijn om ,dan :te kunnen stellen Ene meneer B. Huisman uit het Friese Joure heeft op hoge poten een brief geschreven aan provinciale staten van Zeeland waarin hij zich beklaagt over het toeristische arrangement dat de titel heeft meegekregen 'Gratis logeren op Walcheren', IIJJ schrijft, onder mt-r-r moet Ik zeggen, want de brief bevat vele andt-rr zaken die daar volkomen buiten staan: dat een papegaai op deze wijze nog niet direct zijn juiste leven leidt". „Ik ben eens thuis geweest bij een zeeman, die dolblij paradeer de met' een kameleon. Dat beest verhuisde van het zeil naar de tafel en van de tafel naar het vloerkleed en iedere keer nam die kameleon weer een andere kleur aan. Dat was de grote at tractie daar in huis. „Eigenlijk is het houden van exo tische dieren voor een deel terug te brengen fot snobisme", stelt dr. Klesser vast. .Hoeveel men sen het moeten er honderden zijn hebben niet een slang in huis. In -Utrecht-weet ik een bar waar in een bak een soort kroko dillen ritten. Het is meer van hoe gekker, hoe liever". Maar dr. Klesser zegt zich ook goed te kunnen voorstellen, dat er echte dierenliefde achter steekt bij mensen die een aap of een schildpad in huis nemen Men denkt er echter niet genoeg bij na, dat zo'n schildpad of een aap helemaal geen geschikt ob ject is voor een dierenliefde- Neem dan liever een hond of een kat. Daar zijn er genoeg van. Die kun je ook voor een heel andere prijs krijgen. Bovendien heb je daar een heel andere verhouding mee als met bijvoorbeeld.- een schildpad. Want wat! heb je aan een schildpad als contact. Hele- Bij de foto: Dit beeld ziet dr. Klesser liever niet: een aap is geen huisdier. Toen de Fabeltjes krant op de tv kwam en de kij kende kroost werd geconfron teerd met Stoffel ontstond er op eens een enorme vraag naar schildpadden. En dat zijn volgens dr. Klesser ook geen huisdieren. Als we nu met de aap Tato uit Ti Ta tovenaar maar niet hetzelf de effect krijgen maal niets". Misschien zouden we een bekend gezegde kunnen ombuigen tot: breng eens géén aapje voor me mee! Dan was er al een hoop ellende minder. ..Bij navraag blijkt dat er van dat 'gratis' niks overblijft. Het komt de bejaarde die hier in loopt nog altijd op zo'n ISO per persoon per week te staan. Dtt soort reclame wordt blijkbaar hoe langer hoe meer gebruikelijk. Vandaar dit beklag." En de briefschrijver besluit: Ik meen, dat de historische waarden van uw mooie provincie en ste den te hoog, te groot en te kostbaar zijn, dan toe te laten om met boerenbedrog mensen aan te lokken, c.q. bejaar den." Aldus meneer B. Huisman, die zich oud-veraerstrijder 65 plus noemt en in de brief verder nog meedeelt, dat 'wij allen veel van Zeeland houden omdat deze pro vincie historisch bezien zoveel heeft geleden maar ook voor Ne derland en voor ons vorstenhuis veel. zelfs heel vee] betekc-nt.' Nu is deze actie 'gratis logeren aan de Zeeuwse kust voor 65-plussers' oorspronkelijk een initiatief van hotel De Distel en het motel Kurhaus in Zoutelande. Maar de uitvoering van een en ander be rust bij de provinciale Zeeuwse VW. De bedoeling van deze niet-com- merciële actie is, zo lichtte WV- directeur Jo de Regt toe. c*n bejaarden in de gelegenheid te stellen in het vóór- en na-seizoen een goedkope vakantie te genie ten. Er is bij de offerte uitgegaan van gratis logeren, zodat alleen de maaltijden moeten worden be taald. Vorig jaar was het een groot succes- En ook dit jaar, nu hotel Marja erbij is gekomen, loopt het weer storm. En dat is volgens VW-directeur De Regt goed te verklaren. Want we stel len als devies dat de helft eraf moet. En dat betekent dat de bejaarden ontzettend goedkoop komen te zitten. Voeg daar nog bij dat er rekening wordt gehou den met allerlei diëten en het is duidelijk, dat daar veel animo voor is. Verder worden de kosten van het buskaartje Middelburg- Zoutelande vica versa vergoed. Iedere avond wordt er bovendien een gratis kop koffie geser veerd. dat Ex kerlj zoals die man het doet overkomen. Het duurs!'- zit men voor f 125. Die meneer Huisman neemt er dan zeker vijfentwintig borreltjes bij en dan kom je inderdaad op 150. „Het vreemde is dat we nooit nog: de keren, dat er voor de kamermeisjes een tientje extra ls achtergelaten zijn legio. Goed, er is wel eens iemand geweest, die een kamer had naast het tollet en als je ln die leeftijd bent gekomen moet je wel eens een paar koer per nacht dus als dapr dan zoveel mensen zitten trekt dat ding nogal eens door. En daar was dan een klacht over." „Meer ln dit geval J» er sprake van ongefundeerde kritiek," zo concludeert de heer Dc Regt. „Het lijkt me namelijk nogal kin derlijk om te veronderstellen dat je daar in Zoutelande vijf tot zeven dagen gratis kunt blijven op kosten van de hotelier- Er ls niemand die filantroop ls". =kort geügfur s1< April deed wat hij wilde. Je ziet door de omgevallen bo men hel bos niet meer. Nieuwe Belgische film. Turks Friet. Storm over Missingen. Op kraanvisite in de Verloren- landstraat. Arnhemmers gooien jaarlijks een half miljoen broden op de vuilnisbelt. Die eten natuurlijk allemaal bij Japle. Aangezicht van de krant ver anderde. Waar ken Ik u toch van? Extra bijlage PZC kosl 2.50 Will u hei prijsje eraf halen, want het is om cadeau te doen. TIJDENS OESTERFESTIVAL IN VLISSINGEN FEEST KOSTTE DERTIG MILLE VLISSINGEN Chef-kok K. Pit van het familiehotel Paterswolde te Gro ningen is vrijdagavond in Missingen Nederlands kampioen oesteropenen voor chef-koks geworden. Tijdens het oesterfestival in hotel Britannia open de hij in 5 minuten en 42 seconden 36 oesters. Uit banden van jury-voorrit- ster IVina Born, culinair schrijfster en medewerkster van de PZC kreeg de heer Pit de bokaal- Het grootse oesterfeest dat werd ge organiseerd door hotel Britannia met verschillende bedrijven als sponsor (kosten ruim dertig mille) startte om half zeven met een ontvangst. Het gezelschap kwam al snel in de T)e Ruyterzaal', die geheel was ingericht als vismarkt. In de kraampjes waren allerlei vislekkernijen verkrijgbaar en de hele avond liepen obers af en aan i met grote bladen vol glazen witte j wijn. Eerste programma onderdeel was het i eerste Nederlands kampioenschap oes teropenen voor chef-koks met als in zet een bokaal en deelname aan de I wereldkampieoscnappen in Ierland in september. Zestien chefs-de-cuisine uit heel Nederland dongen mee naar de titel. In vier manches, die televisie omroepster Ria Dalmeyer van com mentaar voorzag moesten ze proberen zo snel mogelijk en zonder beschadi gingen 36 uit de Zeeuwse plaats Yer- seke afkomstige oesters te openen. In een werkelijk wei-velende show span den de koks zich in de schelpdieren te TWEEDE CONFERENTIE ONTWIKKELINGSSCHETS OP 25 EN 26 MEI CADZAND In het oecumenisch vor mingscentrum 'Hedenesse' wordt vrij dag 25 en zaterdag 26 mei de tweede conferentie over de sociaal-culturele ontwikkelingsscliets van de provincie gehouden. Het is de bedoeling dat ditmaal vooral de 'veldwerkers' aan bod komen. Aan de conferentie nemen vertegen woordigers van instanties on het ge bied van sport en recreatie, bejaar- denwerk. buitenlandse werknemers, maatschappelijke dienstverlening, cul tuur. volksgezondheid, jeugd- en jon gerenwerk, onderwijs, milieu- en land schapsbescherming, PPD, ETI, de ker ken en het humanistisch verbond deel. De organisatie is in handen van 'He denesse' en de 'Stichting Zeeland'. Ook leden van gs en provinciale sta ten wonen de conferentie bij. Het' is de bedoeling dat de deelnemers vrij dagavond starten met gespreksgroe pen, zaterdag is er een plenair ge sprek, waarbij bepaalde verlangens op papier kunnen worden gezet. openen. Dat het er haird aan toe ging bleek wel uit de prestaties van chef kok J. H. Biegelaar die met het mes een grote snee in zijn vinger kliefde zodat de oesters na afloop een rose kleur hadden. Na de adembenemende wedstrijd bleek dat erg snel oesters geopend (en vervolgens door het publiek opge geten) waren, maar door de zenuwen werd hier en daar nog al eens een foutje gemaakt. De heer Pit kwam als eerste uit de bus. Op de tweede plaats eindigde de heer A. J. Hekkelman van het grand hotel de Cocagne uit Eindhoven en als derde kwam chef-kok M. H. van Bragt van het Parkhotel te Rotterdam uit de bus. Op de wedstrijd volgde een vorlijk feest, waaraan het quartet "The Fire Birds' en Leen Zietse medewerking verleenden. Verder werd een show- van Zeeuwse klederdrachten opge voerd en zorgde de folkloredansgroep Medio Burgum voor enkele dansen. Ook het loodsenkoor zong enkele lie deren. Daarnaast waren er in de tal rijke kraampjes allerlei lekkernijen te krijgen en vonden in de zaal een aantal attracties plaats. TERNEUZEN De in de drie indus triebonden georganiseerde werknemers bij Philips-Terneuzen rijn in overgrote- meerderheid voor net voeren van ac-| tie. aVn de Industriebond NW stem-j de 90 pet., van die van het NKV ook! 90 pet, en van de Industriebond CNVl 80 procent van de aanwezige leden I vóór. Dat gebeurde op twee vergaderingen, vrijdagavond bij Philips zelf. Men stel de een actie-comité in, nadat men zich unaniem akkoord met de drie basis eisen van de bonden had verklaard. Dinsdag loopt het ultimatum, dat de vakbonden aan het landelijk Philips- concern hebben gesteld, af. In de loop van de volgende week zal het Terneu- zense actie-comité zich beraden over de dan te volgen taktiek. ƒ40 OFFICIER EISTE BOETE VOOR EEN TECHNISCH MANKEMENT AAN AUTO MIDDELBURG De rechtbank te! Middelburg behandelde vrijdag een; beroepszaak tegen A- B. van S. uit Groningen, die op 18 juni met rijn; auto op de Zuidpoldersedijk in een bocht van de weg was geraakt om via het dijktalud in een sloot terecht! te komen. De politie bevond de wagen rijtechnisch niet in orde. De officier was tegen het vonnis van de kanton rechter in beroep gegaan omdat deze geen boete had opgelegd voor het feit dat het loop vlak van één der banden gedeeltelijk was afgesleten. Ook nu kwam de band weer letterlijk op de tafel. Officier mr. Kolkert eiste een boete van 40,- en onttrekking van de band aan het verkeer. Van S. was speciaal voor uit Groningen gekomen. A. W. de K. had appel aangetekend omdat de kantonrechter hem een boe te van 11,- had opgelegd wegens het feit dat aan zijn auto een niet vol doende geluiddempende uitlaat was gemonteerd- De K. bestreed dit hoewel hij toegaf dat er een 'sportief geluid je' in zat. De officier vroeg bevesti ging van het vonnis van de kanton rechter. De 72-jarige J. de T. uit Hontenisse zou bij Temeuzen de maximumsnel heid van 70 km per uur hebben overschreden. Tegen het vonnis van de kantonrechter, die een geldboete van ƒ30,- oplegde, was hij in beroep gegaan. De T bestreed met klem dat hij de snelheid kan overtreden en beweerde zelfs nog nimmer hij rijdt al van zijn achttiende jaar een snelheidsbeperking te hebben overtreden. Ook in deze zaal: vroeg de officier bevestiging van het vonnis. De rechtbank doet in deze zaken op woensdag 18 april uitspraak- Op voorstel werkzaamheden geen bezwaren Gemetselde gewelven op punt van instorten MIDDELBURGAangezien geen be zwaren zijn binnengekomen op het plan om herstelwerkzaamheden uit te voeren aan de grafkelders op de alge mene begraafplaats aan de Nieuw- landseweg, krijgt de raad Middelburg in de vergadering van 1G april een voorstel voorgelegd voor dit doel een I lcredlet van 75-00(1 gulden te verlenen, j De gemeente had in een eerder stadi-j um de rechthebbenden ruimschoots ln1 de gelegenheid gesteld mogelijke be- zwaren tegen het plan in te dienen. dat verbetering moet brengen in at desolate toestand van de 65 gemetsel de graven. De gemetselde gewelven rijn in de loop der jaren zodanig aangetast dat nu gevaar voor instorting dreigt. Het herstel bestaat uit verwijderen en her- j leggen van de zerken, het gedeeltelijk opvullen van de kelders met zand, het verwijderen van alle hoger metsel werk en het afdekken van het geheel, met een laag teelaarde van 30 cm. B. en w. willen het gemeentelijk gas-- koopstation op het groot-industrie-1 terrein uitbreiden met een nieuw ke-! telhuis, waarvoor men de raad een krediet van 75.000 gulden vraagt. De uitbreiding is nocüg door de grote stijging van de gasverfcoop sinds 1967. Ook de bestaande gebouwen moeten j dan worden verbouwd. Het college vraagt de raad een kre diet van 28.500 gulden beschikbaar te, stellen om een terrein aan de Kou- steensedijk bouwrijp te maken voor aanleg van 24 autoboxen. De kosten j kunnen gedekt worden door verkoop van de grond, waarop de boxen wor-j den geplaatst. De bouw van een noodschoot voor de stedelijke scholengemeenschap in plan-Dauwendaele II, waaraan de raad reeds goedkeuring hechtte, brengt met zich mee dat in de omgeving van de Vrijlandstraat een onts'.uitingsweg wordt aangelegd. B. en w. willen hier voor door de raad een krediet van 49 700 gulden verstrekt zien. Voor realisering van het bestemmings van Masmarkt, Kromme Weele er. Seisstraat vraagt het college de raad een krediet van 11.000 gulden; voor het vernieuwen van de telefooninstal latie van het stadhuis een aanvullend krediet van 11.485 gulden: voor aan koop van garagemateriaal voor de politie een krediet van 10.000 gulden. Plantsoen Voor realisering van het bestemming plan Toorenvüedt "willen b. en w. een gebied van 2000 vierkante meter aan de Koudekerkseweg inplanten als plantsoen. Dit plantsoen sluit aan op de reeds bestaande beplanting van het park Toorenvliedt. Hiervoor moet een krediet van 3000 gulden worden uitge trokken- De gemeente voert momenteel nog overleg met indieners van bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan Klarenbeek II B. waardoor de raad wordt gevraagd de beslissing over de vaststelling, tot 1 augustus te verda gen. Voor aanleg van een deel Sandbcrg- laan-Groenewoua van ce noord-zuid tangent, moesten in de Baanstraat en Domburgsschuitvlot enkele panden worden afgebroken. Om ongewenste bouwactiviteiten in de omgeving van het Hof van Tange te weren moet de raad voor ai; deel van de stad een voorbereidingsbesiuit nemen- B. en w. vragen advies VLISSINGEN B- en w. van Vlissin- gen vragen het advies van dc onder-} wijscommissïe met betrekking tot het .nstelien van een studiecommissie van onderwijsdeskundigen voor de zoge naamde middenschool. Deze commis sie zou dan de ontwikkelingen van het geïntegreerd voortgezet onderwijs, moeten volgen en aangaande de moge lijkheden tot realisering van een expe-| riment 'middenschool' in Missingen, zo mogelijk met anderen moeten rap-i portcren. Voor één en ander zou voor-1 lopig een krediet van ƒ5.000 beschik baar moeten worden gesteld. Volgens een ambtelijk advies aan "o. en w. van Vlissingen zou realisering; van een dergelijk experiment in Vlis singen mogelijk zijn indien de verzui ling van het voortgezet onderwijs gro tendeels wordt opgeheven, zodat in} het experiment een mavo/havo- stroom kan worden betrokken. De commissie zou kunnen bestaan uit de' rector cq conrector van de rijksscho-, lengemeenschap He Scheldemond', een directeur van één van de gemeen telijke scholen van voortgezet onder wijs, een directeur van één van de bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs, een medewerker van de stichting regionaal pedagogisch een-' trum. de directeur van de rijkspeda- gogische academie en twee belangstel lende leerkrachten. De onderwijscom missie vergadert woensdag li april, om 17 uur in het gemeentehuis. B. en w. Vlissingen willen geen toeristenbelasting VLISSINGEN Burgemeester en wethouders van Vlissingen heeft met de grootst mogelijke meederheia be sloten af te zien van een voorste! om toeristenbelasting in te voeren. Bii een tarief van een kwartje per nacht! ng wordt öe bruto-opbrengs; voor Vlissingen geschat op 30.009 gul den. De door het college noodzakelijk geachte controle en de overige werk zaamheden aan het inner, van deze belasting verbonden worden in een nota over dit ontwerp geraamd op 10.000 gulden. Derhalve zou een netto opbrengst van 20.000 gulden resteren. De nota over de toeristenbelasting zal worden besproken in de vergadering van de raadscommissie voor de finan ciën van de gemeente Vlissingen. die dinsdagavond om hall acht bijeen komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9