f1972 Sporthallen gaven sport een injectie Het oude spel en de nieuwe sport ,Men schaamt zich 't spelen niet. maar t altoos door te spelen" Horatius schreef het en Nicolaas Beets maakte er een motto van voor zijn Camera Obscura Het zou een fraaie wapen spreuk voor Zeeland kunnen zijn geweest: er werd in deze provincie graag gespeeld, rienk- rieën, bollen, gaaischieten, om enkele traditionele spelvormen te noemen, maar alleen als het pas gaf. Op pinkster-drie bijvoorbeeld werd de ring gestoken, er was even tijd om te ontspannen, tussen de seizoenen door. Voor het overige werd er gewerkt, hard gewerkt. In de jaren na de tweede wereldoorlog veranderde ook het spelen in Zeeland. Er kwamen accommodaties en zelfs het rienk-rieën werd in een competitie ondergebracht Daardoor kwam het tot een groter bloei dan ooit tevoren. Zo onderging het oude spel de invloed van de iderne sport Nee. men schaamt zich het spelen allerminst in Zeeland Sportzaal van Oostkapelle dient de scholen, verenigingen en recreatie GEBOUW HET SHSïH KARAKTER VAN EEN SPORTHAL PZC 30 oktober 1972 '■oo-/v Nu nog lijkt het een niet te verwezenlijken toe komstdroom: Arjaon van de Kreeke, onbetwist Zee- lands snelste schaatser, die op een kunstijsbaan er- Sens in Midden-Zeeland alle Zeeuwse records aan arden rijdtTerwijl schaatsminnend Zeeland zich verdringt rond de spiegelgladde ijspiste, snelt Arjaan op 'eigen grondgebied' naar 42 seconden op de 500 meter, naar 2.04 op de 1500 meter, naar 7.30 op de 5.000 meter en naar 15.20 op de 10.000 meter, om maar iets te noemen. Een nieuwe rivaal voor Ard, Kees, Jan, Piet en Hans Een droom? Jawel I Maar het Zeeuwse sportwereld- je, dat zo vaak en zo vaak terecht weeklaagt over een nijpend tekort aan accommodaties, kan soms ver rassend snel goed 'onderdak' komen. 'Onderdak', zo els die schitterende Zierikzeese accommodatie heet, waarin een sporthal en een zwembad onder één dak zijn samengevoegd. Een droom, die kunstijsbaan? Nog wel. Maar wie had tien jaar geleden durven dromen dat Zeeland anno 1972 het sportieve binnengebeuren kan laten afspelen in zo'n twaalf sporthallen: Vlis- singen (2), Middelburg (2), Oostkapelle, Goes, Oost burg, Terneuzen, Hulst, Zierikzee, Heinkerrszand en Sluis, waarbij de laatste twee don als 'speelzaal' mo gen worden aangeduid. Daarom was dat bericht in de PZC van 30 oktober 1972 van meer dan regionale betekenis: „In Oostka pelle is zaterdagmiddag de 'sportzaal' von de Stich ting Gemeenschapsbelangen Domburg-Oostkapelle in gebruik genomen, een bijzonder ruim ooaezette snort- zaol, die voor de noordpunt van voor het toerisme. Door de omvang (37 x 27 meter) en aanzien draagt deze sportzaal het karakter van een sporthal en gemakshalve spreekt men in de wan deling over 'de sporthal van Oostkapelle', die door de ruime opzet geschikt is voor wedstrijdsport in de takken basketbal, tennis, volleybal, badminton en zaalvoetbal." Inderdaad: een bericht van meer dan regionale be tekenis. Want het illustreerde duidelijk dat niet al leen de grote steden in deze provincie het 'voorrecht' van een sporthal hebben, maar dat zelfs in de kleine re woonkernen deze accommodatie terecht gemeen goed aan het worden zijn. Toch is de achterstand nog lang niet ingelopen. In 1969 nog verscheen een alarmerende Zeeuwse accommodatienota. De meest in het oog springende feiten uit die nota waren: voor 50.000 Zeeuwen is er geen zwembad binnen een straal van 5 km; ongeveer 27.000 Zeeuwen kunnen geen gymnastiekonderwijs volgen (onder wie kinderen uit 90 lagere schoolklassen) 23 gemeenten hebben geen of te weinig sportvelden en 30 gemeenten hebben geen of te weinig zalen. Inmiddels is veel van die achterstand ingelopen, soms met een reuzensprong (bij het gereedkomen van weer een sporthal of weer een overdekt zwembad), maar vaak ook nog te traag. Dat het minder dan tien jaar geleden nog stroever en langzamer ging, mag ook blijken uit een PZC-ver- slag over het slaan van de eerste paal voor de sport hal in Vlissingen in mei 1966. De krant kon toen be richten: „Het staat nu even vast als de eerste paal die donderdagmorgen naast de President Roosevelt- laan werd geslagen, dat de Vlissingse sporthal er komtMen weet het: door velen is jarenlang dit veelbesproken en beschreven sporthalplan in twijfel getrokken. Met die eerste paal werden de twijfels voorgoed 'begraven". „Die zol er niet meer uitge trokken worden", zei waarnemend commissaris der koningin, de heer M. J. van Poelje, in Britannia, na dat wethouder Ch. J. Gillissen Verschage, voorzitter van de Stichting Sportbelangen, eigenhandig de paol in de grond gedreven had. De heer Van Poelje lan ceerde die opmerking niet zo zeer als een grapje. Hij wilde er alleen mee aangeven, dat er nu eens en voor altijd is afgerekend met de twijfels. Dat onder streepte burgemeester mr B. Kolff nog eens: „Er is nu geen weg meer terug", aldus het verslag in de PZC. De storm rond de Vlissingse sporthal moest toen overigens nog losbarsten I De onrustbarend stijgende kosten voor de bouw waren zelfs een van de belang rijkste oorzaken, die voor de heer I. Filius (financiën) aanleiding waren zijn wethouderszetel ter beschik king te stellen. De oorspronkelijk geraamde kosten (circa één miljoen gulden, toch al een aardige smak geld) waren me» 400.000 gulden overschreden. Er werd al gesproken over een motie van wantrouwen tegen sportwethouder Gillissen Verschage. Toen bleek dat een benzinemaatschappij tonnen wilde neerleggen voor een tankstation bij de sporthal, wakkerde de storm rond deze Vlissingse affaire aanvankelijk aan tot orkaankracht. Maar tenslotte werd toch een voor alle partijen bevredigende oplossing bereikt. 'Stop een tijger in uw hal', sprak men en Filius bleef en Gillissen Verschage bleef en de (schitterende) sport hal kwam er. We verhalen die opwindende geschiedenis rond de totstandkoming van de Vlissingse sporthal nog even om te illustreren met hoe weinig gerucht de sporthal len daarna uit de grond zijn gevlogen in plaatsen als Goes, Terneuzen, Hulst, Zierikzee en Oostburg. En bovendien: de Vlissingse sporthal is al dat kabaal wel waard geweest, want duizenden Zeeuwse sportmensen hebben er het plezier van training en wedstrijd al beleefd. Inmiddels hebben al die sporthallen ook in het Zeeuw se sportgebeuren het accent wel enigszins verlegd. Actieve sportbeoefenaars en toeschouwers wenden zich meer en meer van de velden af en zoeken ver maak 'onderdak'. Dat was overigens al te voorspel len, toen Zeeland nog helemaal geen sporthallen bezat en de zaalhandballers en zaalhandbalsters drommen toeschouwers trokken in de veilinghallen van Goes en Middelburg, een groeiende belangstel ling waarmee in feite de injectie werd gegeven voor de bouw van de overdekte accommodaties. Onaanvechtbaar is ook dat al die Zeeuwse sport hallen een impuls zijn (geweest! voor de groei van de sport in deze provincie, zowel in de breedte (meer sportbeoefenaars) als naar de top (betere prestaties). Want juist in de sporthallen reikte Zeeland naar de landelijke top. Het damesteam von Wolcheren zaol- handbal (nu helaas gedegradeerd) speelde seizoe nen long in Neerlonds hoogste klas tegen befaam de teams als Niloc uit Amsterdam en Swift uit Roer mond. Toch blijft er over de hele linie van de Zeeuwse sport een grote achterstand met de landelijke top. Nu büna 16 jaar geleden, in juni 1957, werd in Goes de PZ.C-sportdag met groot succes gehouden. In de verslagen kon men onder meer deze zin aantreffen: „De Zeeuwse sportbeoefenaars hebben in Goes op overtuigende wi|ze aangetoond, dat zij de achterstand op overig Nederland langzaam maar zeker inlopen." Die constatering was, achteraf bezien, te optimistisch. Goed, ook Zeeland heeft zijn toppers (gehad): Jo de Roo, Piet Rentmeester en Kees Priem in de wieler sport, Nel Fritz, Jaap van de Sande en nu veel op komend talent in Vlissingen, Zierikzee, Goes en Yer- seke in het turnen, St Aloysius bij het tafeltennissen, Hein Cujé, Piet Vonck en Jo Schout in de atletiek, de dames van Walcheren in de zaalhandbalcompetities en 'Adrie en Adrie' in de motorsportwereld, om er een aantal te noemen. Maar ze moeten tot nu toe helaas gekwalificeerd worden als uitschieters. En in tak-van-sport-nummer-één is er'in Zeeland momenteel zelfs sprake van doffe ellende. In het nieuwe sportblad Kick schreef onlangs een Zeeuws sportjournalist: „Zeeland is nog altijd de enige vader landse provincie die het stelt zonder betaald voet bal (al wordt overal gefluisterd dat zelfs in de vierde klas van het amateurvoetbal fikse steekpenningen onder tafel worden betaald). Dan zou men toch mo gen verwachten, dat in een provincie- zonder profes sionals het amateurvoetbal zich op het hoogste ni veau zou bevinden. Niets is minder waar. Het is nu al ongeveer drie jaar kwakkelen met het Zeeuwse amateurvoetbal na een periode van zeer vette jaren. Het is natuurlijk bekend dat Middelburg de naam van het_Zeeuwse voetbal lange tijd hoog heeft gehouden; de Zeeuwse hoofdstedelingen werden in 1966, 1967 en 1969 landskampioen." Men weet hef: daarna is het verval razendsnel ge komen met als trieste dieptepunt de degradatie van Middelburg naar de tweede klas. En voor die tijd was Vlissingen al gedwongen te verhuizen van Ne derlands hoogste amateurklas naar de tweede klas. Een tweede klas overigens met tal van schitterende Zeeuwse derby's want deze provincie telt in één competitie vijf tweede klassers: Middelburg, Vlissin gen, Goes, Terneuzen en Axel. Er is een lichtpunt: de VC Vlissingen strijdt aan de top van de tweede klas B van het district Zuid I en heeft een redelijke kans Zeeland weer een eerste klasser te geven. Zelfs als het niet lukt, dan nog zal de provincie waarschijnlijk eerder weer vertegenwoordigers in de eerste klas van het amateurvoetbal hebben, dan dat Zeelands topschaatser Arjaan van de Kreeke op een Zeeuwse kunstijsbaan zijn rondjes van 36 of 37 zal draaien. Want nu lijkt het nog een niet te verwezen lijken toekomstdroom: een kunstijspiste in Zeeland. Maar wie zich realiseert dat tien |aar geleden ook niemand durfde voorspellen dat Zeeland in 1972 al twaalf sporthallen zou bezitten, hoeft ook op het schaatsfront de moed niet te verliezen. Wellicht staan over tien jaar de Zeeuwse schaatsers letterlijk en niet meer figuurlijk in de kou I «w// er./' 7 januari In de eerste week van het nieuwe jaar zljq de optelsommen gemaakt en de PZC kan melden dat net inwonertal von de provincie Zeelond in 1971 met 5613 zielen is toegenomen, een recordgroei I 7 januari Onno de Visser uit Ellewoufsdijk en Sjaok Vermue uit Kwadendamme, leerlingen van de mts in Terneuzen, kondigen hun plan aan om elke dag per sloep de Westerschelde over te steken nu de veerdienst Hoedekenskerke- Terneuzen uit de vaart is. „Daarmee", zeggen ze, „sparen we geld en tijd uit." Met de busdienst Goes-Terneuzen missen ze enkele lesuren per dag 17 januari Antwerpen en Hulst zijn weer goede vrien. den. In een bijeenkomst in Antwerpen hebben de Antwerpse havenschepen L. Delwaide en burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst de misverstanden, die enige tijd geleden waren ontstaan naar aanleiding van de plannen tot aanleg van het Baalhoekkanaal uit de weg geruimd 17 februari De Goese gemeenteraad heeft met drie stemmen tegen besloten het Schuttershof te laten slopen 22 februori Ondanks de verontreiniging van het water trekt de Westerschelde meer gornalen oan dan enkele jaren geleden. Dat is een conclusie van het rijksinstituut voor visserijonderzoek in IJmuiden I maart De heer M. J. van Poelje treedt af als lid van gedeputeerde staten van Zeeland. Hij is 17 |aar gedeputeerde geweest en 12 jaar voorzitter van het gewest Zeeland van de PvdA. Hij blijft wel lid van de provinciale staten. De heer J. Stenvert (55) uit Terneuzen volgt hem op als gedeputeerde 19 maart .Zeeland beleeft een van zijn grootste verkeersrampen. Bij Serooskerke (W) komen zes mensen om het leven bij een autobotsing. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Walcheren 7 april Individueel kamperen bij de boer in Zeelond is mogelijk. Provinciale staten besluiten oan de gemeenten over te laten het zogenaamde vrije kamperen toe te staan 16 april Staatssecretaris Vonhoff opent In Zierikzee het sportcentrum Onderdak, een accommodatie met onder meer een sporthal en een zwembad. Door giften en burgerzinlening werd een bedrag van 540.000 bijeengebracht II mei Minister Geertsema opent het nieuwe stadhuis van Terneuzen. Hij wijst daarbij op de wenselijkheid Zeeuwsch-Vlaanderen naar buiten meer te 'verkopen' 3 mei Burgemeester drs Th. J. Westerhout wordt in Vlissingen geïnstalleerd. Zijn credo: de economische potenties van het Deltagebied kunnen worden uitgebuit met behoud van het milieu 15 juni Op het badstrand in Vlissingen tot aan de kop van de Nollediik worden borden geplaatst met het opschrift: 'Zwemmen bij afgaand tij wordt ontraden'. Dit in verband met de watervervuiling, onder meer doordat het afvalwater van de Vlissingse ziekenhuizen ongezuiverd de Westerschelde in gaat 8 augustus De Domburgse raad besluit het slaaen In de openlucht te verbieden (PvdA stemt tegen). Motief: 'randgroeperingen' onder de jeugd veroorzaken vernielingen en verontreiniging 1 september Zeeuwse staten voetballen beter dan de Brabantse. Op eigen veld werden Brabantse politici met 3-1 verslagen. Linksbuiten J. J. Vergouwe maakte 2 doelpunten voor Zeeland 28 oktober Te Oostkapelle wordt een sportzaal met het karakter van een sporthal geopend, die de sportverenigingen, de scholen en de recreatie zal dienen 8 november Zeeland heeft-zijn 75.000e aansluiting op het aardgasnet. Ter gelegenheid doarvan schenkt de Gasunie aan het Leger des Heils in Vlissingen 10.000 kubieke meter gas 1 december Volgens gs van Zeeland is er momenteel in de provincie van een meer dan normale 'leegstand' van woningen sprake De sporthal te Oostkapelle (foto Wim Riemens) provinciale zeeuwse courant bijlage tg v ingebruikneming 64-zijdige rotatiepers „vrijdag 6. apjil 1973

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 68