1952 De commando's kwamen terug Uit de donker naar het licht Langzaam oegint Zeeland zich los te maken van oorlog en oorlogsherinnering Al in 1947 worden er in Aarden burg historische feesten ge vierd. in West Zeeuwsch- Vlaanderen wel te verstaan, een gebied dat praktisch als een puinhoop uit de oorlog was gekomen De lijnen naar de toekomst beginnen zich scherper af te tekenen, er kan ruimer adem worden ge baald In juli 1947 gaat de ANWB-wegenwacht ook op Zeeuwse wegen patrouilleren en daarmee wordt het begin van de geweldige toeneming van het snelverkeer .aange duid Zo zijn er tientallen feiten en feitjes, waaruit men het loskomen van de Zeeuw uit de benardheden herkent, de mens. die uit het donker m het licht komt De oorlog is nog in de herinnering van de meeste Zeeuwen gegrift, maar men begint te beseffen, dat die periode nu echt voor bij is, de oorlog was eergiste ren, de bevrijding gisteren: men begint zich meer en meer met morgen bezig te houden Het Vierde Commando kreeg zijn monument te Vlissingen PZC 3 juni 1952 22 maart Te Goes wordt opgericht de Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbe- iangen "Z'evibel". De destijds door hef provinciaal bestuur ingestelde en door provincie en gemeenten gesubsidieerde Stichting Zeeuwse Visserijbelangen heeft opgehouden te bestaan 28 mei Minister Mansholt van landbouw en vis serij stelt te Grijpskerke het voorbeeld bedrijf 't Hof Zwagerman van de Stich ting Proefboerderijen Zeeland officieel in bedrijf 2 juni In Vlissingen wordt een monument ont huld op de plaats, waar het vierde com mando op 1 november 1944 landde 30 juni De Braakman wordt als zeearm afgeslo ten door hef tot zinken laten brengen van een ponton in het westelijk sluitgat 1 julii Honderd jaar geleden ging de eerste spade in de grond voor het Kanaal door Zuid-Beveland 5 juli 'In Vlissingen wordt hel door Ph. ten 11 oktober De gerestaureerde Abdijkerken te Middel burg worden in gebruik genomen 15 oktober Prins Bernhard brengt een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen 8 november Een hevige najaarsstorm brengt ernstige schade toe aan de befaamde zeewering van Westkapelle. Met het herstel van de Westkappelse zeewering is een bedrag van ruim twee ton gemoeid 29 november In Oostburg onthult de commissaris der koningin het beeld van de Eenhoorn, een schepping van mevrouw E. Messer-Heij- broek. De eenhoorn is het symbool voor moed en geestkracht 13 december In Eede wordt de nieuwe vlassersschool officieel in gebruik gesteld door mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz Een feest van dankbaarheid met overal wapperende vlaggen In de straten. Dit beeld toonde Vllaaingen 2 juni 1952. toen tijdens wat ala ..een aangrijpende plechtigheid" werd eer,gevoeld het monument voor het Vierde Commando op een terrein bij de Oranjemolen, nauwelijks een steenworp ef- etand van de zee. werd onthuld: een in a8nvelshoudlng voortsluipende commando- soldaat. Duizenden mensen waren getuige van de onthulling verricht door de toen malige minister van oorlog. Ir C. Staf. Dezelfde plaats ruim twintig jaar later: de hoogste burgerlijke gezagsdrager van Vlis singen legt een krans bij da 6chepplng van de beeldhouwer Trtua Leeser. Slechts een handjevol toeschouwers la er bij tegen woordig. De meesten van hen zijn aan te dulden als „autoriteit" Tussen 1945 het'einde van wereldoorlog II en 1973 ligt meer dan één generetie. De generatie van toen heeft de herinnering aan hen die voor de vrijheid vielen en de herinnering aan hen die de begeerde vrij heid brachten voor het nageslacht willen vastleggen, Dat la gebeurd In de Jaren na 1945, toen men langzamerhand afstand nam van die voor velen verschrikkelijke oorlogs jaren van vrljheldabeknottlng en onmense lijke ontberingen. Monumenten zijn verrezen. Btraten en pleinen naar verzetshelden en soldaten genoemd, kortom de generatie, die nu vijftig, zestig Jasr en ouder la heeft die genen geeerd, die met hun leven voor de vrijheid van ons land betaalden, zij heeft ook haar dankbaarheid geuit aan diegenen, die hen van het Duitse juk bevrijdden. Op tal van plaatsen verrezen oorlogsmonu menten. Om er enkele te noemen, het hoog naar de hemel opgeheven zwserd bij de lpnering aan een handjevol verzetsstrijders, oude Westsluia te Temeuzen een her- dat viel onder moorddadig vuur ven de Duitsers: het eveneens aan het verzet her innerende monument te Renease. waar eind 1944 tien „partizanen" ala represaille door de Duitsers werden opgehangen; het ge denkteken bij de Sloedam, daar geplaatst ter herinnering aan de Franse doden uit de meidagen 1940; het monument op de Franse militaire begraafplaats te Kapalle, waar velen van de in mei 1940 gesneuvelde Franse militairen een laatste rustplaats hebben ge vonden, het verzetsmonument op de Groen markt te Middelburg, het Poolse monument te Axel; het monument In Eede. op de plaats waar koningin Wilhelmina op 13 maart 1945 na vijf jaar ballingschap weer voet op Nederlandse bodem zette, de tank bij West kapelle als een blijvende oorlogeherinnering aan de commando's, die hier begin novem ber 1944 landden. Bljkane elke plaats In Zeeland heeft zijn „oorlogsherinnering". In Vlissingen staat deze oorlogsherinnering vlak bij de zee. van waaruit in de donkere nacht van 1 november 1944 golf na golf commandotroepen voet een land zette. In dezelfde houding ais het monument uitdrukt zijn zij de zwaargeschonden stad ingetrok ken. behoedzaam sluipend langs de huizen, beducht voor vijandelijke scherpschutters, die zich in de meest afgelegen hoeken en gaten hadden teruggetrokken. Op één toch wel essentieel detailpunt la er verschil tussen de soldaat-van-het-monument en de comman do's. die Vlissingen bevrijdden: zij droagen de gebruikelijke Engelse halm, in plaats van een baret, zoals het monument de comman do toont. De kunstenaar Tltua Leeaer heeft zich deze vrijheid van foutieve hoofdbedek king veroorloofd omdat hij Juist tot uitdruk king wilde brengen, dat het commando's zijn geweest, die in Vlissingen zijn geland. De (groene) baret vormt namelijk het han delsmerk van de commando. Cornelius Ryan schrijft In „De slag der 85 dagen" over de bevrijding van Vlissingen o.m.: „Het uur-H voor de aanval op Vlis singen was gesteld op 5.45 In de morgen. De artillerie zou het voorbereidende bom bardement verzorgen en zou dit om half zes van de stad op de landingsplaats verleggen. Dit zou tot 5.40 uur duren, waarna de commando's onmiddellijk met hun landing zouden beginnen, nog voordat de echo ven het geschut was verstorven. Deze manier was de enige kans om succes te behalen: tien minuten later landen zou wel eens te laat kunnen zijn. De eerste aanval zou ondernomen worden door het Vierde Com mando. aangevuld met een sectie Neder landse commando's." Eén van deze Nederlandse commando's was korporaal Jan van Woerden (23), thans overste Van Woerden (52), garnizoenscom mandant van Breda, zes jaar lang comman dant van het korps commandotroepen te Roosendaal (van 1966-1972). Korporaal Van Woerden was bij de eerste golf, die bij de landingsplaats aankwam. "Vóór ons was een verkenningsgroep van ongeveer dertig com mando's aan land gegaan om de grootste obstakels op te ruimen. Onmiddellijk daar na kwamen wij- Vlak bij de Oranjemolen er steekt daar een kleine pier In het water zetten we voet aan wal. De Jongens voor one hadden de weg gemarkeerd met witte linten. Links en rechts daarvan lagen twee grote landmijnen", herinnert de huidige gar nizoenscommandant van Breda zich. Jan van Woerden en zijn mede-commando's waren grondig voorbereid op het Vllsslngae karwei. Enkele dagen voor de aanval waren zij In een door prikkeldraad omgeven kamp bij het Belgische Den Hean geconsigneerd. Overste Van Woerden: „We werden daar tot In details gebriefd. In de wand was een soort maquette van Vlissingen beves tigd. waarop alle herkenningspunten waren aangegeven. Op het laatst konden we het beeld van de maquette dromen. Voor ons was belangrijk, dat we de Oranjemolen kon den traceren, want dicht daarbij op het strandje, dat de codenaam .Uncle" had ge kregen moesten we aan land gaan." Hij herinnert zich: „Eenmaal In de boten op de Weaterachelde we waren vonull Bre»- ken» vertrokken zegen we el geuw one herkenningepunt. Het erMleriebombardement op de stad had een aantel huizen echter de Oranjemolen in brar.d geetoken. Tegen een echte'grond ven grillige vlemmen zegen we ce molen heel duidelijk We landden den ook precies op tjd. slechte enkele minuten nadat het bommentapijt op het landingsstrand wee gelegd. Tegenstand ontmoetten we niet. Zonder één achot te loeaen kwamen we een lend, waar we el spoedig in stelling gingen." Operate Ven Woerden weet nog. dat het vooral uitkijken was geblazen voor sluip schutters. „Die snipers zeten letterlijk ove'- al. Tot hoog In de kranen. Je moest er goed voor uitkijken." Wet hem ook heel goed ie bijgebleven ven de Strijd In Vlissingen ie. dat hij er voortdurend op werd uitgestuurd om contact met de verschillende, inmiddels aan land gekomen, compegnieèn op te ne men. „Ik was toegevoegd aen het hoofd kwartier en belast met het oontecthouden en herstellen van het contact met de com pagnieën. Er wee weinig radiocontact, zodat Ik er nogal eens opuit moest trekken." Vasg herinnert hij zich wat onwezenlijke tochten naBr het Araeneol, de Aagje Deken straat en andere plaatsen. De meeete moei lijkheden had hij In die degen met de Engel se velllgheldeofficler. die het meer moeilijk aan het verstand was te brengen, dat be paald niet alle burgers, die In de bunker» van de Duitsers werden sengetroffen. colla borateurs waren. Overate Van Woerden: „Hij kon moeilijk aan het Idee wennen, dat de burgers wel eene om veiligheidsredenen zo'n bunker weren binnengegaan.Overete Van Woerden komt nog regelmatig tijdens herdenklngeplechtigheden naar Vlissingen, maar hij la er zich van bewust, dat het lang zamerhand een aflopende zaak ia. "In 1974 zouden we weer onze vijfjaarlijkse reünie van het Vierde Commando moeten hebben. Maar ik heb nog niets vernomen of die bijeenkomst ook door zal gaan. Ik twijfel er aan." aldus de Bredase garnizoenscom mandant. In het leven van alle dag la alnds 1945 veel veranderd, veranderingen In het doen en denken van de mensen met als gevolg dat de dodenherdenkingen en de reünie van „the old comrades" en „les anciens com- battant6" aan waarde hebben verloren. Sindsdien ia een hele generatie van Jon geren gekomen, die de oorlog alleen mser kent uit boeken, films en ven de televleie. Hen zegt de herdenking van de doden uit de tweede wereldoorlog en wet wel eena wordt genoemd „de heldenverering" van degenen die ons bevrijdden veel minder dan de generatie van toen. Maar ook aan de generatie-van-toen la de tijd niet ongemerkt voorbijgegaan, De jonge soldaten ven wei eer zijn nu mannen van middelbare leeftijd, die het gebied waar zij eens streden en weer hun kameraden vielen nauwelijks zul len herkennen. In 1944 waren de Braakman en het Zuid-Sloe moeilijk te nemen bar rières voor de geallieerde soldaten, vandaag de dag vindt men hier landbouw-, natuur- en industriegebieden Het Franse oorlogs monument op de Sloedam heeft moeten wijken voor de rijkawegverdubbeling: het monument la enkele tientallen meters ven- plaatst. Het Zeeland van 1973 is niet meer het Zee land van 1944: uiterlijk en Innerlijk is er veel veranderd, Vier jaar Is het nu geleden, dat op grootse en Indrukwekkende wijze een kwart eeuw bevrijding werd gevierd met een reeke herdenkingsbijeenkomsten, waarvoor koningin Juliana naar Zeeland waa gekomen. Wemeldinge onthulde in dat zelfde jaar zelfe nog een gedenkzuil. Sinds dien hebben de dodenherdenkingen In Zee land. voorafgaande aan de viering van be vrijdingsdag aan belangstelling Ingeboet. De indrukwekkende ..stille tochten" van de jaren vijftig en zestig bepalen niet langer meer het straatbeeld tegen acht uur op do avond van de vierde mei. Vorig jaar meldde Vlissingen honderd mensen bij de doden herdenking, Middelburg driehonderd, Bres- kena tweehonderdvijftig bij de stille tocht, Kloosterzande nauwelijks honderd, in Ter- neuzen werd de stille tocht zelfs helemaaf niet meer gehouden. Het kranteveralag van 5 mei meldde verder- weinig mensen -woon den de kranslegging bij he: monument aen de westslui8 te Temeuzen bij Dit alles In tegenstelling tot andere landen In Europa, waar de herdenking van de geval lenen uit de tweede (en zelfs eerste) wereld oorlog nog altijd indrukwekkende gebeur tenissen zijn, vaak geënt op een langjarige traditie, zoals bijvoorbeeld In Engeland, waar de eerste zondag na 11 november (wapen stilstand oorlog 1914-1913) duizenden op ce been brengt om de doden uit de wereld oorlogen te herdenken. Bij die gelegenheid is sprake van een nationaal gebeuren. Toch is er In Zeeland nog altijd een band met het verleden: elk jaar bijvoorbeeld schenken de Noorse commando's een grota kerstboom aan Westkapelle. rond de jaar wisseling gaf de Poolse kolonel Sydlowakf per brief zijn beste wensen voor 1973 aart Axel, bezocht In de zomer van vorig jaar de Canadese majoor Melvln Douglas do Zeeuwse slagvelden, dezelfde majoor, die In 1944 met zijn compagnie de beruchte Duitse kanonnen In Cadzand veroverde, beleefde Kapelle een indrukwekkende en stijlvolle wereldveteranendag. waarbij 200 kinderen van drie basisscholen bloemen legden op de graven van de gesneuvelde militairen. Maar deze daden var. piëteit worden al schaarser en schaarser. Bijna dertig jaar na de tweede wereldoorlog zijn de veranderingen overal merkbaar. Da nieuwe generatie denkt nu eenmaal andera over die bewogen periode uit onze ge schiedenis. provinciale zeeuwse courant bijlage t.g.v. ingebruikneming 64-zijdige rotatiepers vrijdag 6 april 1973

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 47