1948 Er gaat een scherpe schop door Zeeland Herverkaveling Walcheren Minister Manshoit Installeerde de herverkave* llngscommlssle en de Raad van Beroep. W«rd«rende woorden tot I van UKonl rijn funnic n»+r fc.J. W: O0.,l„ ven UHord. Iceen door de berr PZC 17 januari 1948 Nieuwe verhoudingen In de jaren na de oorlog moest Zeeland in nieuwe verhoudingen leren denken Bijvoorbeeld in de landbouw: motorisatie en mechanisatie wijzigden de werkmethoden, zij stelden andere eisen aan de mensen in het boerenbedrijf, andere eisen ook aan het landbouwgebied, Zo kon met grote machines niet worden gemanoeuvreerd op de kleine - zij het schilderachtige - wegen. Te kleine bedrijven maakten een redelijk bestaan onmogelijk Bovendien waren nieuwe cultuur technieken ontwikkeld, die tot betere bedrijfsresultaten konden leiden In 1948 ging Walcheren „op de schop", het begin van een herverkaveling waarvoor een speciale wet was aanvaard Kleine bedrijven, kleine besloten gemeenschappen tevens werden daardoor in geheel nieuwe - grotere - verhoudingen geplaatst. Ook in dit opzicht werd het isolement doorbroken. Twee belangrijke data in de naoorlogse geschiede nis van Zeeland worden speciaal op Walcheren vet aangekruist: x 30 september 1947 wordt in de tweede kamer de Herverkavelingswet Walcheren in mei inge diend aangenomen. Er zal een bedrag van 50 tot 70 miljoen voor het herstel van Walcheren wor- dén uitgetrokken, x 23 december 1957 passeert de akte van herverka veling, de administratieve afsluiting van een ook landelijk gezien grootse onderneming. Twee data, meer dan tien volle tussenliggende jaren Jaren van zorg, kommer en in veel gevallen pijn, jaren ook van vertrouwen in een toekomst die vooral al vaste, scherpomlijnde contouren heeft gekregen. Zorg, kommer en pijn om wat verloren ging: het eigen kavelije grond, niel zelden gewonnen met jaren van 'uutzunigen' is versneden, het fraaie landschap is zijn karakter, geworteld in de eisen van -de gebiedende hand der eeuwen, kwijt. De krinkeling maakte plaats voor de 'regte wegt' en dat is dan net iets dat niet hoort, vinden velen. De starre ritmiek van schone, brede poldersloten past niet in het beeld dat hoort bij de aanduiding 'tuin van Zeeland', of met een vergeeflijke dosis annexatiedrift zelfs 'tuin van Holland'. Het in het begin stille schuchtere protest, dat later en later als ook de rest van Zeeland binnen de rechte lijnen en de wetgeving der geometrie blijkt te vallen, steeds meer stem en.volume zal krij gen is het protest van de velen die "zich mede-eige naar weten van zaken als het landschap: het gaai hun om andere dingen dan de grond alléén. Daarnaast en 'in het gebruik' voor velen daarbóven wint de Walcherse grond aan waarde, direct en indirect. Het indrukwekkende staaltje van structuur chirurgie opent de weg naar nieuwe, méér efficiënte én dus op velerlei wijze ook méér interessante bebouwing. De vraag of'het een het ander waard is, zal in absolute zin op een antwoord blijven wachten. De in dit spel van 'oversteken', passen en meten wellicht belangrijkste iussendatum is 11 januari 1948. Dan immers treedt de Herverkavelingswet Walcheren in werking, er komt een commissie en hoe kan het anders bij een zo delicate, diepsnijdende zaak een raad van beroep. De 11e januari is merkwaardigerwijs een zon dag. Er wordt dan, en ook dat is op Walcheren een eeuwenoud gegeven, niet gewerktzelfs niet in werking getreden. Sicco Manshoit, Nederlands minister van landbouw ('Brussel' is dan zelfs nog geen vonkje in zijn ogen) installeert enkele dagen later en nadat de krant ge meld heeft „De minister spreekt" volgt er in vette lettertjes: „Walcheren heeft er recht op, dat de overheid zich grote financiële offers getroost om de grondslagen Ie leggen voor de opbloei van de land- en tuinbouw, waarbij tevens door het projecteren en uitvoeren von een goed landschapsplan het zwcar getroffen eiland zijn luister kan herkrijgen. Ik zal voor zover het in naar be Walcheren geven." De PZC noemt de woorden van zijne excellent:- 'verheugend en bemoedigend'. Mr A. J. van der Weel, voorzitter van de herverka velingscommissie antwoordt: „Wij beginnen onze taak met zorg, omdat ons eiger menselijk vermogen beperkt is, omdat wij bevoegd heden hebben ontvangen, die von ingrijpende aard voor vele Walcherenaren kunnen zijn Het zijn woorden over en weer die bij elke fase van het naoorlogse Zeeland-in-herverkaveling gesproken zouden kunnen zijn. Als hef karwei is 'opgeleverd', 23 december 1957 herhaalt zich de ceremonie. „Op wat hier is verricht mag het Nederlandse volk irots zijn. Door 't geweld vernield, een prooi der gol ven. Door noeste arbeid en een innige samenwerking ontstond wederom een vruchtbaar land, dat een be lofte voor de toekomst in zich draagt", aldus Mans- holt. „Het oude Walcheren is gestoken in een nieuw kleed, geweven door de herverkaveling. Een nieuw kleed, v/oarin nog plooien vollen en dat hier en door te nauw of te wijd is, een kleed waar men nog in zcl moeten groeien", aldus Van der Weel. Minister Manshoit spreekt bij die gelegenheid ook van de 'wegbereidersfunctie' in de moderne land bouw van Walcheren, de modernisering, herverkave ling. Voor de rest van Zeeland, waar gebied na ge bied als herverkaveld in kaart gebracht zal worden gaat dat zeker op. Een nieuwe sprong in de tijd brengt het jaar 1970. Op 1 januari van dat jaar een goed begin is hei halve werk sluit een van 's rijks cartografen een stuk werk af dat enig inzicht verschaft in de gang van zaken voor deze provincie. Walcheren, de overgrote delen von Schouwen-Duive- land en Tholen zijn herverkaveld, Noord-Brabant, De Poel-Heinkenszand en Koewacht in uitvoering, Kapel- le-Wemeldinge, de Braakmanpoiders, Scheldezoom en Kieldrecht in voorbereiding, stukken op Zuid-Beve land, Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaonderen aange vraagd. Intussen zijn ook de Zak van Zuid-Beveland, Woorde, Walsoorden, Stoppeldijk, Canisvliet en Eede afgesloten. Vóór 1957 is op Wolcheren zegge en schrijve 2050 ha gereed. In 1957 komen daar 17350 ho bij. Eede 1130 ha) volgt in 1958, Waarde "(930 ha) in I960, Scnouwen-Duivelond (20600) in 1963, Kleverskerke (950 ha), Tholen (12170), Zak Zuid-Beveland (4530 ha) in 1964, Walsoorden f(1150 ha) in 1967 en Canisvliel (1750 ha) en Stoppeldijk (6040 ha) in 1969. Eindstand op dat moment 68650 ho. Nog niet genoeg Nee. Noord-Beveland (7470 ho), Koewacht (5220 ha) en De Poel-Heinkenszand (6940 ha), samen 19630~ha, zijn dan in uitvoering. Nog eens 12800 ha zijn in voorbereiding en 5300 ha aange vraagd. Samen: 106380 ha. Nog niet genoeg Genoeg in elk geval naar de intentie van de Herver kavelingswet Zeeland (1954). En hoe is het met de agrariërs, de mensen die al deze veranderingen het meest direct moetep opvan gen en 'doorvertalen' in hun praktijk van alledag Met de tijd groeit het individueel protest. Land- en tuinbouworganisaties zijn vóór: de sociaal- economische positie von de agroriër dient versterkt te worden. Er zijn landbouwers die hef met die po sitie na de verkaveling niet zo hoog op hebben. Er zal sprake zijn van (nog meer) afvloeiing, v/ent gro tere eenheden. De weg naar efficiency stoot open, de mens schiet er op tekort. De fobriek als toekomst? An-me-nooit-nie, Boerenleider Jon Kole (Wemeldinae): „De meesten denken dat ze er beter van worden. Moor van de grond die in de verkaveling gaat gaat een groot op pervlak naar bebossing en recreatie. En die grond wordt niet groter. Een smid kan een stuk ijzer uit trekken, maar land blijft zo groot als het is. De men sen zwijgen hier maar omdat ze anders bang zijn dat ze in de verdrukking raken. Met vijf Russen kun je heel Zeeland innemen Er komt protest uit kringen von de landschapsbe scherming en van de gewone liefhebber van wat na tuurlijk is gegroeid óf hef produkt is van een histo risch gegroeide cultuur. Het protest richt zich hier voornamelijk tegen de 'oonslog' op het unieke heg gen- en weidengebied De Poel, een uitgestrekt ter rein van nationale betekenis. „Waard om ;e behou den" is ook hier het motto. Er komt protest tegen de sfemrningsprocedure: wie thuisblijft wordt geacht voorgestemd te hebben, een weinig democratische gang von zaken. Intussen gaan de voorbereidingen en uitvoeringen door. Stemmingen leveren uitgesproken meerderhe den aan de pro-kont, felle incidenten oon de anti kont. Er gaot een grote schop door Zeeland dof, om met oud-gedeputeerde Van der Weel te spreken, coor cl die activiteit geleidelijk gestoken wordt in een nieuw kleed, waarin nog plooien vallen, een kleed waarin men nog zal moeten groeien. Zal het alle pro en contra op een hoop inder daad een kleed op de groei zijn, of eentje op de krimp? Of beide? De nieuwe structuur, het oude land, nieuw en oud zeer, een jonge landbouwlaag op oude basis, de boer op zijn grond, de boer in de fobriek: er goat een grote scherpe schop door Zeeland. provinciale zeeuwse courant bijlage t g.v. ingebruikneming 64-zijdige rotatiepers vrijdag 6 april 1973 CZCfr't; 11 januari Herverkavelingswet Walcheren treedt in werking 29 januari Jhr mr A. F. C. De Casembroot neemt afscheid als burgemeester van Westkapelle in verband met zijn benoeming tot commissaris der koningin ter opvolging van jhr mr J. W. Quarles van Ufford 29 april De PZEM krijgt toestemming yan de minister om in Vlissingen een centrale te bouwen die de gehele provincie van stroom zal voorzien 14 mei Laatste zitting van het Tribunaal te Middelburg 8 september Het kanaal door Walcheren bestaat 75 jaar 18 september Onthulling Pools bevrijdijigs- monument te Axel 'iS b'kfbb.er igr«j'ei4Sê hervat- 4e .mpjs^gxRPft 22 december De barakken van het interneringskamp Domburg krijgen de bestemming jeugdherberg J3iCa*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 43