PROVINCIALE ZEEUWSE Ci HZE Ruim half miljoen meer nodig voor aanleg gedeelte rondweg Middelburg VOOR MINSTENS 800 WERKNEMERS CO-OP ONTSLAG Russen krijgen boter voor 25 ct. per pakje KVP-advies aan Koningin: één of twee christen-democratische formateurs Bedrijf overgenomen door de Edah en Scholten-Honig BETER WONEN BEGINT Hel houten r Weer clandestiene stokerij ontdekt Vandaag ïn de krant... Metaalgesprek Landbouwprijzen TUSSEN KOUDEKERKSEWEG EN WOONWIJK GRIFFIOEN II IN '68 KREDIET VAN RUIM 8 TON WESTDUITSE BANKROVERS SPOORLOOS Nieuw geperst Pag- 4 BIJ BRAAT 216e jaargang - nummer 83 Zaterdag 7 april 1973 i WEEKEINDE BLIJFT GUUR DEN HAAG Deze eerste on stuimige en natte aprilweek geeft ook nog een guur weekeinde. Tussen een depressie, die van daag de omgeving van Denemar ken bereikt, en een hogedrukge- bied dat zich van Groenland naar IJsland uitbreidt, voeren tijdelijk krachtige en langs de kust storm achtige winden poollucht aan. Hierin komen evenals vrijdag verspreide buien met hagel en natte sneeuw voor. Overdag is het duidelijk te koud (ongeveer vier a vijf gra den beneden normaal). Aan de Schotse oostkust werd vrijdag avond tijdens buien nog een wind kracht van 120 km per uur geme ten. Tijdens opklaringen kan het 's nachts hier en daar tot nacht vorst komen. In Spanje en Portu gal duurt het opvallend warme weer van de laatste dagen nog voort- In midden-Spanje werden vrijdagmiddag temperaturen tus sen 27 en 30 graden gemeten. denkbeeld h>- twee formateurs zouden nu de brug naar do PvdA moeten slaan Nu. dat kan hij wel vergeten. Den Uyl heeft al onmiddellijk laten weten niets voor Andrleo&erts denkbeeld te voelen, van zijn standpunt uit een begrijpelijke houding. Het is dan ook een vreemd advies tan de KVP-fracUevoaraiUer: zo langzamernand wee*, hij toch wel preehoe de zaken er bij staan, na vier maanden 1» hij naar men mag aannemen daar wel achter gekomen. Hij kent de opvatting van de progro*- sleten en weet dat daar niet op vu- plesjw kan worden gerekend, nu ver moedelijk helemaal niet meer. Toch praat Andric sen weer over «n formu le om via de conf«---:or.elen Der. Uyl In het Catshuis ie helpen. Wat schiet hij daar mee op? Zoals de zaken er nu bijstaan zullen de progress leven er niet aan denken een dergelijke formule Le accepteren. Als Andriessen Inderdaad Den Uyl In het Catshuis wil zien en hij wfl dat. zegt hij voortdurend dan is er in de huidige omstandigheden voor hem nog maar één weg opengebleven, namelijk het mogelijk maken van een progressief minderheidskabinet, al dan niet aangevuld met enige confessione len. Een dergelijk kabinet kan naar het zich laat aanzien als vervolg op da mislukte poging-Burger makkelijk tot stand komen: de koningin hoef: slechts opnieuw een opdracht aan Burger te verlenen. ditmaal echter met een bre dere strekking. Op dat moment kan Den Uyl zijn kabi net in de kamer brengen. Allerminst een ideale oplos sing. tussen regering en parlement zui len intense spanningen optreden, maar het is in ieder geval een oplossing, waarbij er een regering Is en waarbij de strijd in de kamer wordt uitgevoch ten. Op zeker moment zal er onvermij delijk een nacht van Schmetzer komen, compleet met kabinetscrisis, maar dan kan overwogen worden om de kiezers te raadplegen. We zitten nu eenmaal wat de politieke partijen betreft in een overgangsperiode. Nu echter Andries sen de koningin niet heeft geadviseerd Burger een bredere opdracht te ver strekken komt dat er op neer. dat hij in feite Den Uyl niet in het Catshuis wil hebben, ondanks alle verzekeringen van het tegendeel. Waarom dat niet gezegd? De KVP- fractievoorzitter iaat rookscher men op om de verdeeldheid in zijn eigen fractie te verbergen, misschien in de vage hoop dat door lang wach ten hier en daar toch r.og eens iemand door de krjeen gaat. Een dergelijk spel is nog acceptabel in het begin van een kabinetsformatie, maar in het huidig stadium komt het er op neer. da' de grenzen van het polltiek-betamelijke angstig-cücht worden benaderd- Vier maanden zijn de heren nu met hun ge knutsel bezig, maar desondanks sugge reert dit voorstel-Andriessen dat de formatie tot in alle eeuwigheid kan doorgaan. Den Uyls eisen zijn duide lijk, ze zijn naar onze mening stellig te hoog. maar dat neemt riet weg dat over aard en werking geen misverstand behoeft te bestaan. Andriessen weet waar hij aan toe is. Tijdens de forma tie-Burger heeft hij echter laten blijken dat naar zijn oordeel de progressieven te veel v-agen, zodat de inbreng van de KVP in het regeringsprogramma té gering zou zijn. Maar als nu de zeker heid bestaat, dat met de progressie, en niet meer valt te marchanderen, dan blijft er voor hem toch weinig anders over dan óf te betalen óf een andere richting op te gaan. Dat zijn harde po litieke feiten. Het nieuwe voorste! van Andriessen duidt er evenwel op dat hij geen keus wil doen. maar blijft probe ren af te pingelen. Maar na vier maan den kabinetsformatie is de lands poli tiek toch geen oosterse bazaar, waar men uren zit te loven en te bieden over het verschil van een paar stui vers? In het westen groet men in zo'n geval de koopman en gaat men near een andere zaak. Wat is in dit geval die andere zaak? In de eerste plaats een extra-par lementair kabinet met weinig of hele maal geen binding met de fracties. In ae tweede plaats een terugkeer naar de oude coalitie. De verdeeldheid in de KVP-fractie geen nieuw ver schijnsel overigens verhindert ken nelijk Andriessen een keus te maken sen deze duidelijke mogeüjkheden. In s-ede daarvan komt hij met vage nen en een hoopvolle glimlach op het t v-scherm om te verzekeren, dat hij nu twee confessionele formateurs wil plas Den Uyl in het Catshuis. Een on mogelijke roll Andriessen op zoek naar het houten ijzer. ALTWEERT In het Limburgse AI tw eert is vrijdagmiddag opnieuw een illegale alen hol stokerij opgerold- De politie van Weert betrapte de 37- Jarige Th. T. uit Lommei (België) op heterdaad. De alcoholstokerij was ge vestigd in een schuur. De stokers hebben vermoedelijk onraad geroken, want men was vrijdag juist begonnen met bet slopen van de stokerij. Er stonden enkele tientallen jerry cans met het eindprodukt klaar voor afvoer. In totaal is beslag gelegd op 1200 liter alcohol. De capaciteit van de stokerij bedroeg 120 liter per DE DRIE industriebonden zijn verdeeld over een voortzetting van het het gesprek met de con tactgroep van werkgevers in de metaalindustrie over een nieuwe metaal-cao. (pag. 3.). HET EUROPESE parlement wil andere voorstellen voor de EEG- prijzen. (pag. 11) Nieuws uit Zeeland op pagi na 2,4,5,6, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3, 11 en 29. Sport op pagina 12 en 13. Radio en televisie op pagina 27. Financieel nieuws op pagina' 29. Pag. 17. De plannen van de NV 'Net Zeeuwse Land' om een paar honderd zomer woningen nabij het Zwin in Retranchement te bouwen worden door de Belgische natuurbe schermers met ongerust, heid gevolgd. De Belgen zijn erg zuinig op het Zwinzo vernam onze verslaggever Jan Jansen, toen hij de stemming ging peilen. Pag, 19. World Press winnaar, Huynh Cong, mag zijn land (Zuid-Vietnam niet uit om zijn prijs in Am sterdam te gaan halen. Stemmen uit de Kerlcen. Van en voor de draaita fel. Pag. 21. Bangladesj verkeert op de grens van een cata strofale hongersnood, zo constateerde onze spe. dale verslaggever bij zijn bezoek aan dit land. Hij bezocht daarbij ook de dorpen Abdalpur en Mailmari, waarmee Ter- neuzen en Hulst bijzon dere banden zullen gaan aanknopen. Op deze pa gina geeft deze mede werker zijn indrukken over de toestanden in deze dorpen. Pag. 23. Letterundige kroniek van Hans Warren. Poppraet. Pag. 25. Schaken, dammen, brid. ge. puzzel en culinair avontuur. MIDDELBURG Nadat door de gemeenteraad in 1968 reeds meer dan 8 ton krediet werd verleend, vragen b. en w. van Middelburg de raad goedkeu ring om een aanvullend krediet van ruim 5 ton te verstrekken voor de aanleg vap een gedeelte van de rondweg Middelburg tus sen de Koudekerkseweg en de wijk Griffioen II. Het voorstel wordt door de raad be handeld in de vergadering van maan dag 16 april. De kosten van het pro ject 1.373.600 gulden worden voor 95°o door de provincie gesubsidieerd, waarna voor de gemeente een bedrag van bijna 70.000 gulden overblijft. De voorbereiding van de uitvoering wordt gedaan door provinciale waterstaat. In de toelichting bij het voorstel zet ten burgemeester en wethouders ook uiteen dat het oorspronkelijke tracé van de rondweg, die in de Griffioen aansluit op de Laan der Verenigde Na ties, is gewijzigd. In de oorspronkelijke opzet zou de weg een te grote aantas ting van het. landgoed Ter Hooge heb ben ingehouden. Het eigen aandeel van de gemeente 68.630 gulden in de aanleg wil het college van b. en w. ten laste brengen op het. grondbedrijf, het complex Grif fioen II en van het fonds voor ontwik keling voor stadsontwikkeling en ver betering. Voor skelet-restauratie van een 10-tal panden in de Korte Geere vragen bur gemeester en wethouders een krediet van 840.000 gulden aan de raad. B. en w. venvachten dat dit project voor 100 procent gesubsidieerd kan worden. Zoals gemeld verwacht het college dat i de benodigde rijksbijdrage op korte; termijn beschikbaar zal worden ge-' steld in het kader van de aanvullende werkgelegenheid (DACW-verbana). Bij de restauraties staat behoud van dc monumentale gedeeltes van de panden voorop. Begijnhof Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die de gemeente van rijkswege financieert bij het reha- bilitatieplan Bagijnhof, rekent voor dit project van woningverbetering op een exploitatietekort van ruim 100.000 gul den. Dit schrijven b. en w. in de toelichting bij het voorstel, waarin de raad mede werking wordt gevraagd voor grondi-1 ge verbouwing van de 76 Bagijnhof-wo- ningen, zoals dat door de woningbouw- vereniging "Middelburg" wordt ge vraagd. De nieuwe huurprijzen, zo blijkt tilt het voorstel, zullen voor de tweeka merwoningen 80 gulden en voor de driekamerwoningen 125 gulden bedra gen. De huidige huur van de woningen is gemiddeld 57,50 gulden. Voor de gehele omgeving van het Ba- gijnhof heeft de gemeente reeds een rehabiiitatieplan ontwikkeld, waarbij ook de particuliere huiseigenaren wor den betrokken. De betrokkenen hebber, hierover reeds een oriënterend gesprek met de gemeente achter de rug. i UTRECHT Bij Co-op Nederland en Co-op UA, de gezamenlijke winkels van Co-op, moeten min stens 800 personeelsleden ontslagen worden, maar het kunnen er ook enkele honderden meer wor den. Het grootste deel van die ontslagen minstens 600 valt in Utrecht. De andere Co-op- werknemers worden ontslagen bij winkels in het hele land. Vrijdagavond deelden het voedingsmiddelenconcern Scholten-Honig en het Helmondse winkelbedrijf Edah mee, dat zij met Co-op en met elkaar overeenstemming hebben bereikt over overname van Co-op. KSH neemt de meelfabriek in Rotterdam en de bakkerijen over, Edah de ongeveer 150 winkels van Co-op UA en de centrale magazijnen in Utrecht, Hengelo en Roermond. De Edah is van plan een veertigtal winkels te sluiten, omdat die niet rendabel zijn te maken- Hierdoor moeten ongeveer 200 man afvloeien. Het hoofdkantoor in Utrecht noemde Edah-directeur E. .T. M. Hettema „be langrijk overbezet". Ook daar zullen zeker 200 man weg moeten. Koninklijke Scholten-Honlg neemt alle produktiebedrijven over, maar is van plan er in Utrecht vier van de zeven te sluiten. Volgens eerste schat tingen van KSH-president-directeur dr. W. L. G. S Hoefnagels worden daar door zeker 400 man overbodig. KSH en Edah hebben zich garant gesteld voor de kosten van de ontslagregelin- gen.- De vakbonden hebben zich met de voorstellen in grote lijnen en voor lopig akkoord verklaard. De beide concerns wilden niet zeg gen, voor welke prijs zij de delen van Co-op hebben overgenomen. Co-op is door onafhankelijke experts ge taxeerd, rekening houdend met de goodwill en met de slechte financiële toestand waarin het verkeert. Die prijs wordt zonder onderhandelen be taald aan de Co-op. B-ieelgenoten Buiten de overname vallen de onaf hankelijke Co-op-bedrijven in het land die enkele jaren geleden niet meede den aan centralisatie van de coöpera tie, de zgn. B-deelgenoten. Zij hebben met de Edah afgesproken, drie maan den hun voorraden te'blijven betrek ken van de overgenomen groothandel. In die tijd word bekeken in welke relatie de B-deelgenoten tot de voor malige Co-op willen staan. Edah (2600 werknemers, een half miljard omzet per jaar) verdubbelt door de overname van de winkels van Co-op UA in één klap zijn winkelbe stand en wordt hiermee het tweede winkelconcem in ons land. na Albert Heijn. Edah was al enkele jaren van plan 'de sprong over de rivieren' te maken", zoals directeur Hettema zich uitdrukte, en zag daar door het over nemen van Co-op een goede kans toe. Edah exploiteert reeds enkele cash- and-carry-bedrijven in Rijswijk, Den Haag, Leiden, Gouda en Woerden on der de naam Radar. Welke naam de overgenomen Coop-winkels gaan voe ren, moet Edah nog beslissen. Deels zullen het Edah-winkels worden, deels Radars, afhankelijk van het soort win kelgebouw en de ligging, aldus de heer Hettema. Hij sloot niet uit dat van de 40 te sluiten winkels enkele overgenomen kunnen worden door an dere winkelconcerns, maar hij kon daarover iets garanderen. MUNCHEN-CLADBACH De 19- jarige Beate Peters (linksen de 29-jarige Ingrid Swabe, de twee bankemployees van het filiaal van de Dresdner Bank in München- Gladbach die door twee banro. vers gegijzeld werden en later vrijgelaten. Beate Peters toont een door de politie samengesteld por tret van een van de rovers aan de hand van getuigenverklaringen. Ingrid Schwabe heeft een foto in de hand van het moment, waarop zij met de rovers de bank verliet. Geen garanties DR. HOEFNAGELS (KSH) Scholten-Honig-president-directeur Hoefnagels kon geen garanties geven over het precieze aantal ontslagen in (Zie slot pagina 3 kolom 5) HAMBURG (DPA) De twee rovers die een bank in Mönchengladbach (Noord rijnland-Westfalen) hadden overvallen en onder bedreiging van twee gegijzelden een miljoen marki hadden afgeperst, waren vrijag- avond, 24 uur na hun daad, nog steeds, op vrije voeten. De politie, gesteund door grenswachters, hefSchroefvlieg- tuigen en speurhonden, zocht in de omgeving van Göllheim (Rijnland- Palts). Daar hadden de overvallers de 29-jarige bankbediende Ingrid Schwa be als laatste vrijgelaten. ZIJ waren te voet verder gevlucht. De politie vermoedt dat minstens een der daders in dit gebied familie of i kennissen heeft. Blijkbaar heeft de' politie een vermoeden wie het- zijn,- maar namen heeft zij nog niet vrijge geven. Europese commissie verkoopt boterberg van 200.000 ton (Van onze correspondent) BRUSSEL De verkoop van 200.000 ton boter tegen weggeefprij- zen aan de Sow jet-Unie is door de Europese commissie goedge keurd. De prijs zal 1120 per ton bedragen, wat neerkomt op een kwartje per pakje. Aangezien deze overschot>boter voor een 6700 per ton uit de markt is genomen, kost de transactie het ge meenschappelijke landbouwfonds 1,1 miljard gulden Daarmee is dan weliswaar de helft van de boterberg w< De transactie was de Gemeenschap voorgesteld door een Frans bureau van zuivelhandelaren, dat door com munisten geleld wordt. Wanneer de boter in de Sowjet-Unie aankomt hoeft de prijs daar maar iets boven de gulden per kilo te liggen. In het verleden heeft de Gemeen schap meer boter tegen zeer onvoor delige prijzen moeten afzetten. Wat er dan door het landbouwfonds moest worden bijgepast,, was ongeveer het zelfde bedrag per ton als met de Russische transactie het geval is. Dit maal gaat het echter om een record- hoeveelheid In bevoegde kringen geeft men op POGING REGERING MET PVDA TE VORMEN de vraag waarom de Russische vrouw wel boter tegen een spotprijs kan krijgen, doch die uit de Gemeen schap niet, een dubbel antwoord. Aller eerst wijst men erop dat het beschik baarstellen van de boter tegen sterk gereduceerde prijs op grote bezwaren zou stuiten in landen als Frankrijk en België, waar men niet veel moeite heeft de boterproduktie tegen norma le prijs te verkopen. Het tweede antwoord is, dat boter- comsumptie blijkens de ervaring door zeer voordelige prijzen maar nauwe lijks wordt gestimuleerd- Een gezin dat eenmaal op margarine over is gestapt, keert niet naar boter terug Zelfs als een deel van de boterberg binnen de Euromarkt in de comsump tie zou kunnen worden gebracht, zul len de koelhuizen onmiddellijk met andere boter worden gevuld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-leider Andriessen wil alsnog een poging on dernemen met de PvdA tot de vorming van een nieuwe regering te komen. Hij heeft de koningin vrijdagmiddag geadviseerd een of twee confessionele formateurs te benoemen die zouden moeten proberen op basis van een door hen te maken regeringsprogram ma een extra-parlementair kabinet te vormen, waarvan wat hem betreft Den Uyl premier mag worden. Andriessen weigerde vrijdag na zijn bezoek aan paleis Soestdijk te zeggen wie hij de koningin als formateurs heeft voorgesteld. In zijn omgeving vielen echter de namen van mr. Van Act. thans minister van justitie in het kabinet Biesheuvel en NKV-voorzitter Mertens. Zij zouden samen Den Uyl tot een soepeler opstelling op pro grammatisch gebied moeten zien te bewegen. De KVP-leider liet op een persconfe rentie blijken nog de hoop te koeste ren dat „standpunten die vastzitten misschien toch nog tot elkaar te bren gen zijn". Hij voegde daaraan toe: „Van onze kant willen wij daarvoor de ruimte laten". Andriessen wii aan de te benoemen formateurs over laten welke rol de fractieleiders bij de formatie moeten spelen. Als zij wor den ingeschakeld wil hij wel dat allemaal gelijk behandeld worden. De KVP-leider wil kennelijk niet nog maals een wig in het christendemo cratische front laten drijven. Andere oplossingen Andriessen liet de mogelijkheid open dat de beide formateurs als een links kabinet niet te vormen zou zijn, ook andere oplossingen uitproberen. Hij suggereerde als zo'n andere oplos sing een confessioneel minderheidska binet of een combinatie met WD en DS'70. Den Uyl, die de koningin vrij dagmorgen adviseerde, Burger zijn werk te laten afmaken onder een ruimere opdracht, liet in een verkla ring weten dat naar zijn zienswijze de keus gaat tussen een progressief kabi net als Burger heeft trachten te for meren of een rechts kabinet van con fessionele partijen met WD en DS'70. „De PvdA ziet uitsluitend een moge lijkheid tot medewerking aan een pro gressief kabinet. Ze is voor medewer king aan andere constructies niet be schikbaar", aldus de fractieleider van de PvdA. Het is niet voor het eerst dat er wordt gesuggereerd twee formateurs met het maken van een regeringspro gramma te belasten. Maar meestal kwamen die voort uit verschillende partijen; met de bedoeling die partij en tot elkaar te brengen, zoals bij voorbeeld Drees (pvda) en Van Scbaik (kvp) In 1951- Andriessen hield op zijn persconferentie nog de moge lijkheid open dat één van de beide formateurs voort komt uit ARP of CHU. Vandaag consulteert de koningin WD-fractieleider Wiegel. Na hem ver schijnen de anti-revolutionair Aantjes. dr. Bas de Gaay Fortman (ppr). ars- Tilanus (chu) en de communist Ba-: ker ten paleize. Maandag worden de leiders van de kleinere fracties ont-i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1