Mosselverwaterplaats op Texel Stormloop op kooppark van Edah Hulst maakt op eerste dag 'wachttijden' nodig Ter neuzen en Mol 'bezegelden' hun vriendschapsbanden „Niet bezuinigen op de melkconsumptie" EUROEfl- PfINTIES 7 belangstelling overtrof alle verwachtingen MIDDELBURG ALS 'SPEERPUNT' REGIONALE INZAMELINGSACTIE STICHTING 'BETER MET MAX' 2 stuks plannen voor grootscheepse uitwisseling ZEELAND SPEELT WEER MEE MET PLAN MOSSELVERWATERPLAATSEN DONDERDAG 5 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BURGEMEESTER MOLTHOEF - BLIJ MET VESTIGING - VERRICHTTE DE OFFICIËLE OPENING I ADVERTENTIE HULST Burgemeester P. J. G. Molthoff van HuLst heeft woensdag morgen klokslag 10 uur het kooppark van Edah langs de weg van Sint- Jansteen naar Hulst geopend- De be langstelling tijdens de eerste dag over trof 3lle verwachtingen- De openings ceremonie (doorknippen lint) moest xelfs versneld worden omdat een le gertje kooplustigen zich buiten de hekken verdrong. De gehele dag is het 'volle bak' geweest. De veertien caissiè res hadden volop hun werk om de klanten te bedienen. Rond drie uur viel de topdrukte. De oppervlakte van ongeveer 2000 vierkante nieter was op een gegeven moment zelfs te klein om alle mensen op te kunnen vangen. De deuren werden dan ook een poosje gesloten en de bezoekers mochten, nadat de verschillende bedienden wat klanten hadden weggewerkt, vervol gens in groepen van vijftien naar binnen. Adjunct-directeur M. de Wit was na afloop van de eerste dag in Zeeland een tevreden man: „Het is geweldig. En dan moet Je er nog bij incalcule ren dat we nog geen publiciteit in België hebben verzorgd. Dat komt morgen (vandaag) pas. Bovendien is het doordeweekse dag. De grote klai- pen moeten in het weekeinde val len". Burgemeester Molthoff toonde zich in zijn openingswoord ook uiter mate blij met de komst van Edah naar zijn gemeente. Tussen de bedrij ven door spoorde hij de Huisterse middenstand aan tot grotere activiteit en bundeling van de krachten. De gedachte dat dergelijke bedrijven bin nen het centrum horen wees hij krachtig van de hand: „De functie van de binnenstad is de laatste jaren sterk veranderd. In de huidige struc tuur passen bedrijven als Edah niet meer in het centrum". De heer Molthoff- meende dat de komst van Edah in het belang is van de consument: „Edah ligt centraal en bereikbaar voor mensen uit heel de gemeente Hulst en een gedeelte van België. Het is maar goed dat er in ons land nog zoiets is als een vrij ondernemerschap. Ik ben ervan over tuigd dat we met Edah een goede zaak naar Hulst gehaald hebben". Ook adjunct-directeur De Wit beklem toonde, evenals de burgemeester, dat de middenstanders echt niet bang hoe ven te zijn. ,Door de zuigkracht van ons bedrijf komen er nog veel meer mensen naar Hulst dan nu het geval is. De Huisterse middenstand kan hiervan profiteren". Wel legde hij er de nadruk op dat Edah en de Hulster- se middenstand gezamenlijk moeten J.Roodenburg, D'66: grote vogelsterfte door cummarine MIDDELBURG Het D6G-statënlid J. Roodenburg heeft gedeputeerde staten van Zeeland vragen gesteld over de massale vogelsterfte, mogelijk ten ge volge van de verspreiding van het rattenbestrijdingsmiddel cummarine. De heer Roodenburg wil graag weten of het college heeft kennisgenomen van de berichten over deze vogelsterf te. Hij vraagt of heb college de mening deelt, dat het gebruik van cummarine oorzaak kan zijn van deze vogelsterf te, of het juist is dat de Zeeuwse waterschappen op, grote schaal van dit rattenbestrijdingsmiddel gebruik ma ken en welke ander middelen en me thoden er beschikbaar zijn voor rat tenbestrijding. Tenslotte vraagt de heer Roodenburg of gedeputeerde sta ten bereid zijn èr bij de waterschap pen op aan te dringen, dat het ge bruik van cummarine zoveel mogelijk wordt vermeden en dat gebruik ge maakt wordti van een ander bestrij dingsmiddel. Toch nog lenteboden MIDDELBURG Ondanks het bijzonder gure en koude weer van de laatste dagen, die in niets aan het voorjaar doen denken, ontvingen wij toch nog enkele hoopvolle lenteboden. Zo nam een lezer uit Goes een woedend lijstervrouiotje waar dat, in de he vig door de storm bewegende tak ken, manmoedig op haar nest met eieren bleef zitten. Ook zag de waarnemer verschillende nes ten met merel eieren in Goes en om geving. Wat de vogeltrek betreft, die gaat, wel op een laag pitje, toch nog door. Langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust tussen Bres- kens en Hoofdplaat zien wij iede. re ochtend regelmatig kleine troepjes vogels heel laag in Ac luwte van de Scheldedijk naar het oosten vliegen. Deze stugge door douwers zijn het levende bewijs dat de lente hen achter de veren zit. P. Schollevaer D€ KOtEHBtURS Hole! Restaurant DE KORENBEURS GOES G'ole Markt t7 Telefoon 01100-7110 Elke zaterdag van 18-21 uur ZATERDAGAYONDMENU incl een glas wijn en een kopje koffie _6— 7 april: BURGEMEESTERS OPENDEN DE EXPOSITIE 'LIJN IN LITHO' 15,- p.p. Mosselcocktail Varkensbiefstuk 'Yorkshire' Mousse van advocaat Gun uzelf en uw gezin dit ge noegen na een drukke werk week. Voor u op zaterdag avond geen keukenprobleem! optrekken consument te behartigen' Het is overigens wel duidelijk gewor-j den wat die belangen van de consu-, ment zijn: artikelen van goede kwali teit tegen goedkope prijzen. Enkelei middenstand zich uit. De eigenaar van. het. zelfbedieningsbedrijf Pema meen de zelfs dat de opening van Edah geen enkele invloed op de verkoopre-l sultaten in zijn bedrijf heeft gehad.I .Bijna niets van gemerkt. Ik geloof negen miljoen per jaar kom. Dat was volgens verschillende mensen sterk overdreven. Het centraal bureau voor statistiek (CBS) heeft uitgerekend dat Je voor een vierkante meter verkoop ruimte een omzet van 7500— per staf luchtmacht W. Kasteleijn adjudant koningin MIDDELBURG Tot opvolger van de commodore b. d. mr. E J. E. M. van Zinnlnc Bergmann. adjudant in gewone dienst van de koningin is bij koninklijk besluit van 20 maart 1972! met ingang van 2 april benoemd de; kolonel W. Kasteleijn. die op 24 mei, 1926 in Middelburg werd geboren- De kolonel is tevens benoemd tot chef reacties van bezoekers: „Je hebt hierj dat de bedrijven in de levensmiddelen-1 jaar moet hebben. Ik heb het beschei- v,1! sector weinig te duchten zullen heb-] den gehouden en het op ƒ5000 per bij elkaar" en „Het is in Hulst! vrij duur. Het maakt toch niet uit ofj je een pak suiker in de stad of hierj koopt. Het enige verschil is dat de Edah in het algemeen aanmerkelijk! goedkoper is". KANON AFSCHIETEN In Hulst was het in vergelijking met andere dagen erg rustig. Mevrouw Bruyns, echtgenote van een caféhouder in de Bierkaaistraat: „Je kon vandaag een kanon afschieten. Er was hele maal niets te doen". Hoewel de winkeliers toegeven dat ze wel degelijk iets hebben kunnen mer ken van de opening van Edah is er geen paniekstemming. De heer Van der Heyden, eigenaar van twee super- markten in Hulst heeft zelfs nog niet an de Edah. Het is zo maar een slag in de lucht maar ik denk dat er klappen in de verkoop van huishoude lijke apparaten zullen vallen. De fa. Polspoel te Sint-Jansteen. één van de grootste bedrijven op huishou delijk gebied in Hulst en omgeving, daarentegen: „We hebben een prima dag gehad. We hebben niets gemerkt van de Edah". Toch zijn er wel plannen om in Sint Jansteen de handen ineen te slaan en om samen met de Edah iets op touw te zetten. Wat er precies gaat gebeu ren is overigens niet bekend. „Er moet nog veel geregeld worden", deel de initiatiefnemer C. A. van Deyk mee. Erg pessimistisch is nog steeds de eigenaar van het installatiebedrijf Kten in nuist neeit zeus nog niet Eggermont NV, de heer F. de Vos die de komst van Edah gedacht. „Er tevens voorzitter van de kamer van zijn problemen die veel belangrijker! koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dan de komst van Edah. Het' ,s- voieens personeelsbeleid bijvoorbeeld, loof niet dat we bang moeten zijn. voor het kooppark. De chef van de andere zaak heeft zelfs al verschillen de klanten gesproken die zeiden dat, ze beter bij ons dan bij de Edah terecht konden". Overigens vertelde, de heer Van der Heyden er wel bij dat hij aan het èinde van de dag1 aanzienlijk minder in de kassa had dan de voorafgaande dagen. Hij schat te het negatieve verschil op duizend gulden. In een van de drukste kruide nierszaken in Hulst, de pas uitgebrei de winkel van E. Fassaert in de Steenstraat, waren ook minder bezoe kers geweest.- Mevrouw Fassaert: „Het was minder dan andere dagen. Dat is een duidelijke zaak. Over het algemeen geloof ik echter niet dat de middenstaners in Hulst over de gelie- le linie duurder zijn dan de Edah. We moeten nog afwachten wat er alle maal gaat gebeuren. Het is nog maar de eerste dag en je kan er nog weinig van zeggen'" Volgens hem heeft hij in zijn branche niet of nauwelijks van de Edah te duchten, maar hij is bang voor de andere zaken in het centrum. De heer De Vos: „Ze vroegen me' vandaag hoe ik aan die omzet van! vierkante meter verkoopruimte gehou-i den. Als je die ƒ5.000,vermenigvul-1 digt met 1800 dan kom je op negen, miljeen- Dat moet er uitkomen. De I eerste dag zul je dat nog niet merken- J Op de lange duur zul je het echter i wel zien". de inspecteur- generaal van de krijgsmacht. Hij volgt als zodanis de kolonel J- A. ten Broek op. die eervol ontslag kreeg uit; de militaire dienst. De kolonel Kaste-, leijn was commandant van de tweede: groep geleide wapens (2-GGW) te! Schöppingen in de Duitse bondsrepu- bliek. Kolonel Kasteleijn is ridder in de orde van Oranje Nassau met zwaarden. WEL STAP TERUG MET VETGEBRUIK GEEN INVLOED Brassband 'Onda' naar concours in Londen MIDDELBURG De brassband 'Onda' zal deelnemen aan het Will's concours voor brassbands in Londen op zater dag 14 april. De band komt uit in de 'fourth sec tion' met als verplicht werk 'Episodes for Brass Band' van Hamner. 'Onda' vertrekt vrijdag 13 april per bus via Zeebrugge en Dover naar Lon den. Zondag 15 april hoopt men via dezelfde route weer terug te keren. De zaterdagavond zal men het gala concert van de top-orkesten van het concours in de Royal Albert Hall be zoeken. Voor uitzending zieken en invaliden: Initiatief van Max Tailleur MIDDELBURG De stichting 'Beter met Max,' één van de vele intiatieven van moppentapper Max Tailleur, heeft Middelburg aangewezen als 'speer punt' voor een regionale campagne. Onder het motto 'Geef Max de Zak' wordt de Middelburgse bevolking in de komende weken gevraagd om oud textiel, dat men anders met de vuil nisman zou meegeven nu de vodden man uit het straatbeeld is, te bewa ren. Vóór 16 april worden ongeveer tien duizend lege voddenzakken door Mid delburg verspreid. Zaterdag 28 april vindt de eigenlijke inzamelingsactie plaats. Max Tailleur hoopt dat, de Middelburgse bevolking in staat zal zijn om tenminste twee spoorwagons oud textiel vol te laden. (ADVERTENTIE) deze week bij eerste kwaliteit rimpelloos passend Deze twee wagons vol worden door de stichting "Beter met Max' omgezet in baar geld, dat bestemd is voor de uitzending van langdurig zieken en invaliden uit Middelburg naar buiten landse vakantie-oorden. Degene die voor een vakantiereis in aanmerking komen, worden aangewezen door de gemeentelijke sociale dienst. Ongeveer gelijktijdig met de actie in Middelburg loopt een inzamelingscam pagne in Goes, waar Max Tailleur in eerste instantie zijn 'Zeeuwse veld tocht' had willen beginnen. Na Middel burg zal waarschijnlijk Vlissingen aan de beurt komen. Vrijwilligers VOEDINGSFVSIOWOG H. DE WAARD TIJDENS ZMEIMAN1FESTATIE VLISSINGEN „We moeten een stap terug doen met ons vetgebruik zonder op melkconsumptie te bezuini gen." Zo luidde de slotconclusie van de lezing die kinderarts H. de Waard, voedingsfysioloog van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek, woensdagavond hield op de zuivelma- nifestatie 'Op uw gezondheid' van het Nederlands Zuivelbureau. De heer De Waard sprak voor mensen uit de medische, sector in de De Ruyterzaal van grand hotel Britannia te Vlissingen over het onderwerp 'Overwicht' in de diverse levensfasen." De voedingsfysioloog vestigde er de aandacht op dat de basis voor de vetzucht die op den duur een ongun stige invloed blijkt te kunnen uitoefe nen op de gezondheidstoestand, vaak wordt gelegd in de zuigelingen perio de, omdat dan het aantal vetcellen bij overvoeding sterk kan toenemen. Op latere leeftijd neemt voornamelijk al leen hun grootte nog toe. Wie weinig vetcellen herbergt kan daarom minder gemakkelijk even dik worden als ie mand met veel vetcellen dat zou kun nen. De heer De Waard vertelde dat niet alleen het eten van veel vet, maak ook een hoge con sumptie van andere energie-levende voedingsmiddelen tot vetzucht kan lei den. Daarbij dacht hij vooral aan suiker, „Wij zouden dus minder vet en suiker moeten gaan eten. Daarbij kan ook met minder dierlijk voedsel wor den volstaan, omdat zowel de hoeveel heid als kwaliteit van onze eiwitopna me bij gezonden hoger is dan noodza kelijk," aldus de heer De Waard. „Op vlees en eieren kan bezuinigd worden, op melkprodukten niet, omdat deze behalve van hoogwaardig eiwit ook de voornaamste leveranciers zijn van kalkzouten en vitamine B 2." Over de propagandering van halfvolle melk zei de heer De Waard dat melk, ook in de vorm van yoghurt, en kaas slechts éënzesde deel uitmaakt van onze totale vetconsumptie. Het gebruik van magere melkprodukten betekent daar om geen belangrijke beperking van vet-cpname. Bij de discussie, die op het betoog van de heer De Waard volgde, kwam de vraag aan de orde waarom boter - gebruik wordt gepropageerd, ondanks het feit dat het zoveel dierlijke vetten bevat. De voedingsfysiloog zei dat door het geringe gebruik van boter in Nederland dit produkt niet aangewe- TERNEIZEN Met het ophangen van een foto hebben de burgemees ters J. C. Aschoff van Terneuzen en J. Cools van Mol (B) woensdagmiddag zen kan worden als schuldige voor de, in de hal van het stadhuis van Ter hartinfarcten, maar juist alle andere neuzen het officiële begin bezegeld' vethoudende consumptieve artikelen, van de expositie Ujn in Litho' van .Margarine is op het ogenblik vee! Peter Andringa én van de vriend- meer schuldig." meende hij. De heer schapsbanden tussen de twee gemeen- De Waard besloot zijn antwoord met, tcn' te zeggen dat hoewel sommige marga- Andnnga, d.e tot en me. u april een1 rines adverteren met het predikaatzroot aantal foto-litho s van n&axten 'plantaardig,' dit nog niet altijd in-tentoonstelt, heeft intussen al een uit houdt dat het onverzadigde vetzuren: PP^^ing op zak voor een expositie in 2ijn_ Mol. Burgemeester Aschoff. die het| Burgemeester van Reimerswaal: „Hoeveel vakmensen uit Yerseke zullen naar Texel willen?" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG „Ik heb de indruk, dat Zeeland met het plan voor dc aanleg van een kunstma tige mosselverwaterplaats weer volop meespeelt" Dat zei burge meester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal woensdagmiddag nadat hij over het Zeeuwse pro ject een gesprek had gehad met Ir. Th. J. Tienstra, directeur van de visserij van het ministerie van landbouw en visserij en voorzit ter van de stuurgroep, die zich buigt over de plannen die er zijn voor de aanleg van een kunstma tige mosselverwaterplaats. De heer Pijl Hogeweg: „De heer Tienstra vond het een posi tief plan met enkele heel goede gedachten, met name omdat zon der pompen en gemalen gewerkt kan worden. Een punt is nog: hoe zal de kwaliteit van net wa ter langs de Oosterschelde dan zijn. Dat moeten we gauw weten. Als het rapport van de Grontmij uit is. gaa: het naar de betrokken bewindslieden met een brief, waarin gevraagd wordt of rijks diensten met grote spoed voor gegevens over de waterkwaliteit kunnen komen. We zijn nu in ieder geval weer in de pictu re". De burgemeester van Reimers waal beaamde, dat Texel een uit stekende waterkwaliteit te bieden heeft, maar hij merkte op, dat ook bij aanleg van een kunstma tige verwaterplaats daar proble men zullen moeten worden opge lost. Zo heeft men een groot watervoorraadbassin op het land nodig, er zijn grote vervoerspro blemen, en het is de vraag hoe vee! vakmensen uit Yerseke be reid zullen zijn naar Texel te verhuizen. werk inleidde, maakte melding van de groeiende waardering voor de foto als kunstwerk- Andringa, afkomstig uit Groede. hanteert eer. zeer persoonlij- ke stijl: zijn werk bestaat vaak uit sluitend ui; enkele contouren, waarbij alleen het allernoodzakelijkste over blijft. Burgemeester Cools van Mol ren achter het talent. De opening van de tentoonstelling met een ontvangst in de burgerzaal vormde de afronding van een bezoek van burgemeester en schepenen van Mol aan Terneuzen. De b. en w.'s van beide plaatsen hebben uitvoerig gesproker, over mogelijkhe den om ae vriendschapsbanden te ver stevigen. In de toekomst moet het tot een uitwisseling van activiteiten op cultureel, jongeren-, recreatief en sportgebied komen. Als eerste aanzet zullen beide gemeenten zoveel moge lijk gegevens uitwisselen, waarbij on dermeer wordt gestreefd naar een samenwerking van de VW's in de twee plaat,sen die verder zo onder streepte de heer Cools „de werkge legenheid als gemeenschappelijk pro bleem hebben". Muziekgezelschappen uit Mol doen mee aan de feestelijkheden rond het 400-jarig geuzenontze: van Biervliet. Muziek' uit Terneuzen loopt mee in de lichtstoeten van Mol. de 2e zater dag in september. Sport-, jeugd- en culturele radenvan de twee plaatsen bekijken hoe ze tot eer. samenwerking kunnen komen, toneelgezelschappen zouden aan een uitwisseling willen beginner, en de zwemvereniging "De Schelde' uit Temeuzen denkt over het organiseren van een zwemtoemooi in Mol, eind dit .aar. Gezamenlijke Jeugdkampen, voetbalwedstrijden met gemengde teams van verschillende ver enigingen. henge'.wedstrijden, rsudsex- cursies en bet uitwisselen van leerlin gen van beeldende kunst- en muziek opleidingen moeten het contact even eens verstevigen. „We bekijken of het mogelijk is publiek uit Mol of Terneu zen per bus naar de evenementen in de twee plaatsen te brengen", vertelde voorlichtingsambtenaar Johan Robe sin. Hij dacht daarbij ondermeer aan de traditionele braderie in Temeuzen- Mol heeft dinsdag ook al aangeboden beiaardiers uit te wisselen, maar daar mee bleken de Belgische gasten iets te voorbarig: Temeuzen heeft nog geen carillon, laat staan een beiaar dier... Foto: de burgemeesters Cools van Mol (r) en Aschoff van Temeuzen (uiterst r) hangen met Peter Andrin ga (midden) als hulp' een foto De Zeeuwse hoofdstad kwam 'speerpunt' naar voren, doordat de stichting "Beter met -Max' hier direct de beschikking kon krijgen over een voldoende aantal vrijwilligs medewer kers. Dit zijn de leden van de tafelten nisvereniging 'Sint-Laurens' en de Stichting Euro Sport. Samen willen zij zich ervoor inzetten, dat niet al leen de lege zakken, waarin de Mid delburgse huisvrouwen textielafval moeten deponeren, over de gehele stad worden verspreid, maar dat ook de gevulde zakken op zaterdag 28 april naar het centrale inzamelings- punt, het station, worden vervoerd. 3ovendien verzorgden de beide vereni gingen de propaganda, waarvan men ie eerste sporen binnenkort in de /orm van honderden lichtgroene aan- jlakbiljetten in de stad zal zien ver- chijnen. lax Tailleur zal op de dag van de izameling zelf in Middelburg zijn. Ik heb nog in geen enkele gemeente n Nederland met verenigingen samen- rewerkt", zegt hij. „Bijna overal werd s schooljeugd ingeschakeld. Wat Mid-j eburg doet, is volkomen nieuw. Als et een succes wordt, dan heeft de uchting een waardevol stuk ervaring! oor soortgelijke acties, elders in het md.' fond de slotmanifestatie van de actie leef Max de zak' in Middelburg wor- ien festiviteiten georganiseerd. Voor iet transport van de tonnen textiel die Max Tailleur in Middelburg ver-, wacht te krijgen, zal een beroep op gemeentewerken worden gedaan. 1 Slot van pagina 1 het ministerie zet overigens bij voor baat een aantal vraagtekens bij het nieuwste Zeeuwse plan; vraagtekens die er ook zijn voor de projecten van Texel en Balgzand. Bij aanleg van een kunstmatige verwaterplaats achter de Oosterscheldedam, zou men te maken krijgen met een aantal bezwaren: Het transport van de Waddenzee naar Zeeland vergt tijd en dat bete kent sterfte van mosselen. Bij verwa tering in de open Oosterschelde heeft; men daarvan niet veel hinder. De uitval, die veelal 25 procent van de aanvoer bedraagt en in uitzonderlijke gevallen zelfs 50 procent, verdwijnt. Vogels en zeedieren verorberen het. Die „afvalverwijdering" zou op een kunstmatige verwaterplaats niet zo: gladjes verlopen; 3 Een kunstmatige verwaterplaats achter de Oosterscheldedam ligt te ver van Yerseke af om de outillage' daar te kunnen gebruiken. Zou men dat wel doen, dan wordt een extra schakel in de transportketen aange bracht; De kosten van het Zeeuwse pro ject worden geraamd op 85 miljoen; gulden. Voor Texel er. Balgzand zijn1 de cijfers nog niet bekend, maar ae heer Tienstra heeft de indruk dat men daar lager zal uitkomen; Over het Zeeuwse project zijn nog geen definitieve gegevens wat be treft de waterkwaliteit. Van Texel weet men dab de waterkwaliteit goed •is en van Balgzand. dat het wat minder is dan bij Texel. Voordelen Daartegenover staan voordelen. In Zeeland zou men gebruik kunnen ma ken van de getijdebeweging voor in- en uitlaat van het water.. Elders zou men met pompinstallaties moeten werken, die minder betrouwbaar zijn dan de eb- en vloedwerking. De heer Tienstra signaleert verder, dat in Zeeland de .kennis en de lust" aanwezig zijn en dat cultuurhistori sche aspecten een rol spelen. .Maar", vindt de voorzitter van de stuurgroep, „als er het risico is, dat men iets neerzet dat niet werkbaar is. dan moet het niet doorgaan. Veel is afhan kelijk van de te verwachten water kwaliteit. Is die goed. dan stijgen de kansen voor het Zeeuwse pro ject". Met aanleg van een kunstmatige verwaterplaats zal. waar men dat ook doet. een zeer groot bedrag gemoeid zijn. Over de financiële kar.: van ce zaak zegt de heer Tienstra: .Duidelijk is dat we een relatie moeten leggen tussen de kosten van liquidatie en uitkoop aan de ene kant en de kosten voor kunstmatige verwatering aan de andere kant- Daarom ook is van be-j lang wat het bedrijfsleven zelf wil. Is men bereid een bepaald project tej exploiteren". En verder „Het is uiteindelijk aan de beleidsinstanties en niet aan amb tenaren om uit te maken of voor voorzieningen voor kunstmatige ver watering hogere kosten gemaakt kun nen worden dan voor wat men aan uitkeringen bij liquidatie kwijt zou zijn. Er is in dit opzicht een prece-j dent. Werven, die in het verleden in! Nederland moesten verdwijnen, kre-j gen niet meer uitgekeerd dan de kos- j ten die liquidatie met zich bracht. Maar ik zee met nadruk: het. is niet aan de ambtenaren om uit te maken of er 100 miljoen of meer in gestopt j moet worden". TWIJFEL Burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal liet onlangs tijdens een bezoek van de vaste commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer weten, dat hij eraan twijfelde of de biolni- irs. A. C. Drinkwaard be ho - van het proefstation 't Hornt- je wel voor kunstmatige verwate ring in Zeeland voelde- De heer Tienstra: ,De heer Drink waard zegt uit zuiver rationele overwe gingen. dat hij als de dood Is dat men. door de aanpak van te veel projecten tegelijk, niet tot een tijdige beslissing kan komen. Hij vindt het levensgevaarlijk over Zeeland te pra ten als niet op korte termijn vastge steld kan worden hoe ae kwaliteit van het zeewater na afsluit Log van de Oosterschelde za! zijn. Een tweede rationele overweging van de heer Drinkwaard is, dat. men als er nu in Nederland met een mosselcultuur zou v/orden begonnen met m de Waddenzee zou kweken en in Zeeland zou verwateren. Je zou de visplaats en de verwaterplaats dan dicht bij elkaar willen hebben". .Daar is tegenover te stellen, dat' je vanaf Texel een lange weg moet afleg gen naar de afnemers van mosselen in België. Ook voor die transportmo gelijkheden worden proeven gedaan- We moeten nog een heleboel gegevens op technisch, financieel, economisch en biologisch geb:ed hebben voor we een advies kunnen uitbrengen Men kan ervan uitgaan, dat we nooit an ders dan objecneve acr.-.pven rullen geven en da: ook het Zeeuwse project een normale plaats zal krijgen in het rapport van de stuurgroep"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7