Aanvullende voorschriften kerncentrale „Kerncentrale te Borssele kan zonder risico voor de bevolking in werking" Goesenaren kunnen conditie gaan testen op 'cooperbaan' 4 Moeder Courage en de oorlogspraktijk Vergadering staten Zeeland INVENTARIS VENECO-BEDRIJVEN IN ZEELAND ONDER DE HAMER MOVINCIAll ZKIUWSI COURANT DONDERDAO f APRIL 197J Plotseling is van ons heengegaan, mijn lieve man en onze lieve vader, behuwd, en groot vader, de heer LEENDERT MULLER op de leeftijd van 59 Jaar. St. Martens Latem: J. M.uller-de Smidt Temeuzen: W. Muller A. Muller-de Bruijn en kinderen Stewarton: J. Holmes-Muller B. A. J. Holmes en kinderen Ter neuzen: C. L. Muller H. C. MuUer-Ribbens en kinderen St. Martens Latem: Sonja Muller Els Muller De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 9 april as., om 14.45 uur, op de ai- gemene begraafplaats te Temeuzen, na voor afgaande rouwdienst in de Goede Herder Kerk te Temeuzen, welke aanvangt om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in Grand Hotel Rotterdam. West- kolkstraat 8. Temeuzen. Met ontsteltenis namen wij kennis van het plotseling overlijden van onze hooggeachte directeur, de heer In onze gedachten zal hij voortleven als een vooruitstrevende persoonlijkheid, waaraan wij allen veel te danken hébben Kapiteins en bemanningen sleepdienst Willem Muller BV Temeuzen, 3 april 1973. Met ontsteltenis vernamen wij het droevige bericht van het plotseling overlijden van onze hooggeachte directeur, de heer L. MULLER Hij zal in onze gedachten voortleven als een humane en stimulerende persoonlijkheid, waaraan wij allen veel te danken hebben. Kantoorpersoneel sleepdienst Willem Muller BV De Smidt en Weijnen BV Temeuzen. 3 april 1973. Heden is, geheel onverwachts, van ons heen gegaan. mijn lieve man en onze zorgzame vader, behuwdvader en opa CAREL WILLEMS, echtgenoot van Alida Johanna Wijs, op de leeftijd van 76 jaar. Goes: A. J. Willems-Wijs 's-Heer-Arendskerke: H. Willems M. M. Willems-Bruël Goes, 3 april 1973. Heernisseweg 50. De crematie zal plaatsvinden op vrijdag 6 april 1973, om 13.30 uur. in het crematorium te Rotterdam. Maeterldnckweg 101. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer van het ziekenhuis 'Bergzicht' te Goes. Bezoekuur van 14.00-15.00 uur. Condoleantieadres: Raadhuisstraat 7, 's-Heer- Arendskerke. Geen bloemen. ANTHONIA PRIESTER weduwe van J. P. Reijnoudt, op de leeftijd van 90 jaar. Goes: N. J. Eienbaas-Reijnoudt A. Elenbaas Kats: J. N. Tazelaar-Reijnoudt M. Tazelaar Vlissingen: Chr. W. Bikker-Reijnoudit Steenbergen: P. Klompe Klein- en achterklein kinderen Goes, 4 april 1973. 'Schild en Hof', Voorstad 80. De begrafenis zal plaatshebben maandag 9 april om 14.30 uur op de algemene begraaf plaats te Goes. Correspondentie-adres: 's-Heer-Hendrikskinderenstraat 18, Goes. Liever geen bezoek. Gceterict door de H.H. Sacramenten te heden, na een korte maar ernstige ziekte, van ons heengegaan, onze zorgzame man, vader, be huwd-, groot, en overgrootvader ANTONIUS JOHANNES HOUTEPEN, op de leeftijd van 77 jaar. Middelburg: E. M. C. Houtepen-van Gooi Rotterdam: J. M. E. Meijer-Houtepen C. Meijer Middelburg: A. A. J. Houtepen C. P. M. Houtepen D. Houtepen-Witte M. W. Th Ooms-Houtepen J. H. Ooms C. M. Th. Houtepen Oostburg: M A. Th. Kole-Houtepen M. Kolo Kleinkinderen en achterkleinkinderen. De overledene ligt opgebaard in het mortu arium van het ziekenhuis, Noordipoortplein. Bezoekuur van 17.30-18.30 uur. De gezongen uitvaartdienst zal plaatsvinden zaterdag 7 april 1973, in de parochiekerk van de H.H. Petrus- en Paulus te Middelburg, om 10.00 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de algemene begraafplaats aldaar. Tot onze grote droefheid is heden, geheel onverwacht, van ons heengegaan, mijn innig geliefde man, onze lieve en zorgzame vader, schoonvader, opa, broer, zwager en oom, de heer JACOB JOHANNES DHONDT, op de leeftijd vam 74 jaar. Biervliet: J. S. Dhondt-Verplanke IJzendlJke: M. S. Riemens-Dhondit J. J. Riemens Kees Biervliet: W. P. J. Dhondt J. J. Dhondt-Leenhouts Bob - Sandy Kloetinge: J. A. Versprille-Dhondt F. P. Versprille Annelies - Bram Zuldzande: A. L. Luteyn-Risseeuw Familie Dhondt Familie Verplanke Biervliet, 4 april 1973. Schoollaan 32. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 7 april 1973, om 13.30 uur, op de algemene be graafplaats te Biervliet, na voorafgaande rouwdienst in het jeugdgebouw te Biervliet, welke aanvangt om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren, na de t in het jeugdgebouw. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Algemene kennisgeving. Heden overleed onze zuster, behuwdzuster en tante PIETERNELLA BESUYEN. in de ouderdom van 81 Jaax. Souburg: A. Koole Gapinge: J. Meyere Vrouwenpolder: T. J. Melse-Besuyen Veere: L. Joosse-Besuyen Middelburg: J. Besuyen S. Besuyen-de Voogd Nichten en neven. De overledene ligt opgebaard in het mortu arium van het Gasthuis te Middelburg. Be zoekuur van 17.30-18.30 uur. De teraardebestel ling zal plaatsvinden op vrijdag 6 april 1973, om 12.45 uur op de begraafplaats te Seroos- kerke. Vertrek vanaf de consistoriekamer van de geref. kerk, om 12.30 uur. PIETERNELLA BESUYEN, in de ouderdom van 81 jaar. Zij heeft mij op voorbeeldige wijze en met ijver 28 jaar lang in de huishouding gediend. Hoewel ik treur om dit verlies, is het niet als diegenen die geen hoop hebben. J. de Visser Pzn. Serooskerke (W.), Noordweg 56. TONEELGROEP THEATER. SCHOUWBURG MIDDELBURG Bertolt Brechti hanteert in zijn toneel werk het instrument van de 'ver vreemding'. Dat doet hij ook in zijn "Moeder Courage en haar kinderen', woensdagavond op indrukwekkende wijze in de Middelburgse schouwburg gebracht door Toneelgroep Theater. Het vervreemdend effect ontslaat de toeschouwer van de dwang of drang zich met een der figuren te identifice ren. Brecht werkt niet met. 'helden' van het gebruikelijke romantische genre, in wier rol het publiek zich in fantasie zou willen verplaatsen. Voor dromen is ook in Moeder Coura ge geen plaats. De locatie, taferelen uit de Dertigjarige Oorlog, gevoerd in de zo verre zeventiende eeuw. de teksten, het 'ongerijmde' gezang op de eentonige muziek, plaatsen het gebeur de buiten de toeschouwer. Hij kan en wil zich met geen der personen ver eenzelvigen. En toch komt de zaal er niet zo gemakkelijk af. Dat is het raffinement van Brechts' dramaturgie. Men mdet toch uit de luie schouw- burgstoel opveren om te kiezen uit de dikwijls weinige posities of standpun ten die het werkelijke leven de mens overlaat. In 'Moeder Courage' is spra ke van zo'n situatie waarin onherroe pelijk en onmiddellijk voor een be paald 'gedrag' moet worden gekozen: de oorlog. Elke handeling, gericht, op eigen lijfsbehoud of op de eerste plaats op het behoud van anderen, kan een onjuiste handeling blijken, als laakbaar door de anderen worden op gevat.. of zelfs in zijn tegendeel verke ren. Moeder Courage, een uitgesproken glansrol van Henny Orri. trekt als marketentster met haar drie kinderen door de oorlog. Van geloof en ideolo gie de strijd gaat tussen protestan ten houdt zij zich verre. Het is haar slechts om geld en goederen en daar door het. overleven van de oorlog te doen. ..Een koopman wordt niet naar zijn geloof gevraagd maar naar zijn prijs", zo geeft Moeder Courage op een bepaald moment rekenschap. Haar weinig scrupuleuze handelsprak tijken. in de legerkampen van 'vriend en vijand', kosten echter het leven aan haar drie kinderen. Zelfs het stomme dochtertje, voor wie zij uit alle macht een bruidschat probeert te vergaren, wordt gedood. Moeder Cou rage. die met opzet haar menselijke gevoelens heeft onderdrukt. zij zingt het lied van de Grote Kapitula- tie (opstand tegen het kwaad kost alleen maar geld) blijft berooid ach ter. En toch waagt de toeschouwer het' niet om haar te veroordelen. Als hij zelf voor de keuze zou komen te staan. Duidelijk is. en trouwens genoegzaam bekend, dat Brecht van zijn afkeer van oorlog en fascisme een hoofdthe ma heeft gemaakt. Moeder Courage van deze Marxistische toneelschrijver is tevens als een waarschuwing be doeld. Het stuk dateert uit 1939. Moeder Courage vraagt door zijn gro te rolbezetting, meer dan dertig figu ren, de voortdurende opeenvolging van handelingen, afwisseling van ge sproken en gezongen teksten een ver loop dat móet kloppen. Regisseur Theo Kling heeft dat kunnen bewerk stelligen. De acteurs en actrices, die hem daarbij ten dienste stonden, voel den de 'Brechtiaanse' sfeer goed aan. Enkele momenten van enkele acteurs daargelaten, liet niemand zich tot enig pathos verleiden. De oorlog en wat daaruit aan ontmenselijking voort vloeit werd de toeschouwers, overi gens in onvervalste theatervorm, 'ge doceerd'. Henny Orri, voor wie terecht op de eerste plaats de open doekjes waren bedoeld, was helemaal de 'moe dige' en praktische, niet verder dan haar geldkist kijkende zakenvrouw. Opvallende prestaties leverden voorts Nettie Blanken, die het als stomme dochter geheel van het gebaar moest hebben, Guy Lavreysen als de oudste zoon, Bernhard Droog als de kok van de legeroverste en vooral Edmond Classen als de veldprediker, die mee reizend met Moeder Courage alleen naar overvloedig gebruik van brande wijn het woord 'geloof' nog wel eens in de mond neemt. Dekor en kos tuums van Herman van Elteren wa ren ofschoon sober toch voldoende illustratief. De schouwburg was woensdagavond lang niet vol. Van de 500 zitplaatsen waren er ongeveer 300 bezet. Sch. AANBIEDING NEDERLANDSE HARTSTICHTING SYMBOLISCHE OVERDRACHT IN STADSKANTOOR GOES Over enkele weken kunnen de Goesenaren lnin lichamelijke condi tie gaan testen. Bij de Van Hertum- weg zal een zogenaamde 'cooperbaan' (een soort trimbaan voorzien van een tabel waarop kan worden afgelezen i" welke conditie men verkeert) wordei. aangelegd. Woensdagmorgen werd de baan door vertegenwoordigers van de Nederlandse Hartstichting symbolisch overgedragen aan het gemeentebe stuur van Goes. Dat gebeurde tijdens een korte bijeenkomst in de burge meesterskamer in het stadskantoor. Daar wees de heer P. de Graaf uit 's- Heer-Abtskerke, promotor van de Ne derlandse Hartstichting voor Zuid west-Nederland op het stijgend aantal gevallen van hart- en vaatziekten. „Steeds meer mensen worden op steeds jeugdiger leeftijd door hart- en vaatziekten getroffen". Als voornaam-1 ste oorzaken noemde de heer De Graaf teveel roken, teveel en te vet eten en veel te weinig beweging. Hij vertelde dat de hartstichting de ziekte niet alleen in medisch opzicht tracht te bestrijden, maar tevens via alle moge lijke soorten voorlichting preventief te werk gaat. „Zo proberen wij de mensen weer in beweging te krijgen- De cooperbaan is daar één middel De heer De Graaf adviseerde burge meester mr. F. G. A. Huber om te onderzoeken of het mogelijk is om via de scholen de aandacht op de baan te vestigen. Ook de schooljeugd kan best wat meer lichaamsbeweging gebruiken, vond hij. „De jeugd wordt overvoerd met patates en mayonaise, stapt op de bromfiets, als ze achttien zijn kopen ze een tweedehands au tootje en slaan daarmee zo langza merhand de verkeerde weg in". Burge meester Huber toonde zich woensdag morgen erg verheugd met de cooper baan en beloofde de suggestie van de heer De Graaf to zullen bekijken. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Dit zijn enkele van de voorschriften die volgens de gezond heidsraad moeten worden toegevoegd aan die welke eerder werden geadvi seerd door de commissie reactorveilig heid, de Inspectie van de volksgezond heid en de arbeidsinspectie. De lozing van de radio-actieve afval stoffen moet zo veel mogelijk worden beperkt. De lozing van gasvormige afvalstof fen dient in elk geval te worden be perkt tot: edelgassen: 12.000 Curie per twaalf achtereenvolgende maanden met een maximum van 350 Curie per dag en 1000 Curie per vijf opeenvolgen de dagen. Jodium 131240 millicurie per twaalf opeenvolgende maanden met een maxi mum van zeven millicurie per dag en 20 millicurie per vijf opeenvolgende dagen. De lozing van de radioactieve edel gassen Aerosolen, Jodium total en Jo dium 131 dient te worden gemeten en geregistreerd naar hoeveelheid en con centratie. Maandelijks moet een opgave wor den verstrekt aan de hoofdinspecteur van .de volksgezondheid, belast met toezicht op de hygiëne van het milieu en aan de directeur-generaal van de arbeid over de geloosde gasvormige activiteit, eventueel vermeld in het te verstrekken maandrapport. Van elke afgevoerde hoeveelheid ra dioactieve afvalstoffen dient de gam ma-activiteit te worden vastgesteld. Maandelijks moet een verzamelmon- ster worden samengesteld van afge voerde vloeibare radio-actieve afvalstof- RAPPORT VAN DE GEZONDHEIDSRAAD CONCLUDEERT: „VERGUNNING EIST MÉÉR VOORSCHRIFTEN" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De kernenergiecentrale Borssele kan in werking gesteld en ge houden worden zonder onaanvaard baar risico voor de bevolking. Voor waarde is echter dat aan de vergun ning om de kerncentrale te laten draaien meer voorschriften worden verbonden dan die waarover door de commissie reactorveiligheid, de inspec tie van de volksgezondheid op de ar beidsinspectie wordt geadviseerd. Dat Is de conclusie in een advies, dat de gezondheidsraad aan de minister volksgezondheid heeft gegeven over de verlening van een vergunning om de kernenergiecentrale bij Borssele te la ten draaien. De gezondheidsraad heeft aan de voor schriften van de commissie reactor- veiligheid en van de inspectie van de volksgezondheid op arbeidsinspectie een aantal aanvullende richtlijnen toe gevoegd, die betrekking hebben op de lozing van radio-actieve stoffen, de controle daarop en de wijze van han delen bij overschrijding van de nor men. Eén van de belangrijkste conclu sies in het rapport van de gezondheids raad: „Binnen de als voorschrift aan de vergunning te verbinden lozings- grenzen is geen gevaar te duchten voor de gezondheid van de omwonen den; de Jaarlijkse gemiddelde dosis- bijdrage voor een persoon die per manent op de meest ongunstige plaats verblijf houdt, zal als gevolg van lo zing van radio-actieve afvalstoffen door de kernenergiecentrale bij nor maal bedrijf als mede bij bedrijfssto ringen, zeker kleiner zijn dan tien pro cent van de - voor individuele leden van de bevolking internationaal als aanvaardbaar geachte dosislimiet". Voorbereidingsbesluit industrieterrein ten oosten van het kanaal VLISSINGEN B en w van Vlissin gen stellen voor wederom een voorbe reidingsbesluit te nemen voor het in dustrieterrein ten oosten van het Ka naal door Walcheren. Eind mei vorig .iaar werd hiervoor reeds een voorbe reidingsbesluit genomen, maar door de nog steeds bestaande onzekerheid over de wegenstructuur aansluitend op een nieuwe brug over het kanaal, is het ontwerp nog niet gereed. Het voorgestelde voorbereidingsbesluit be treft het gebied tussen de Zeelandcen trale, het kanaal, de Prins Hendrik- weg en de spoorlijn. Een en ander zal worden besproken in de vergade ring van de raadscommissie voor openbare werken en volkshuisvesting, maandagavond 9 paril, aanvang half acht. Extreem En verder: „De exploitant heeft vereiste voorzieningen getroffen, o eenkomend met de huidige stand de wetenschap en de techniek om on gevallen te voorkomen en om, indien deze ondanks alle voorzieningen toch mochten optreden, de gevolgen d van zoveel mogelijk te beperken. De gasvormige afvalstoffen, die uit de schoorstenen ontsnappen bij het maxi male ongeval, leiden niet tot een on aanvaardbaar risico voor de gezond heid van de bevolking. De doses, die het gevolg van deze (onwaarschijn lijke) ongevalslozing kunnen zijn, zul len niet meer zijn dan een fractie van de referentiedosiswaarden, aangege ven door Euratom en gehanteerd in het Verenigd Koninkrijk, waarbij min of meer direct ingrijpende tegenmaat regelen moeten worden overwogen. Niet uitgesloten is evenwel, dat onder extreem ongunstige omstandigheden in het boven genoemde geval be perkende maatregelen inzake melkdis- tributie in aanmerking komen. Naast alle technische voorzieningen heeft de exploitant een uitgebreid en doordacht plan voor noodmaatregelen opgesteld, waarbij niet alleen aan de interne, maar ook aan externe maatregelen is gedacht. Het zal zonder meer moge lijk zijn dit plan in te passen of aan te passen aan de landelijk op te stel len calamiteitenregeling". Belasting EXPOSITIE ETSEN EN TEKENINEEN IN ZAAL V. BENTHEM EN JUTTING MIDDELBURG Zaterdagmiddag 14 ipril, 's-middags om vier uur, wordt in kunstzaal Van Benthem en Jutting in Middelburg een tentoonstelling geo pend van etsen en tekeningen van Anneke van Santen en Otto Dick. De expositie, die duurt tot en met 5 mei is dagelijks te zien van negen tot vijf uur. Op gesloten. De gezondheidsraad wijdt een apart hoofdstuk aan de stralingsbelasting in de omgeving van de kerncentrale bij ongevallen. De raad maakt daarbij dui delijk, dat het ernstigste ongeval, waar mee de NV PZEM rekening heeft ge houden een protselinge diotine-breuk in de hoofdkoelleiding is. Het door de exploitant als maximaal aangenomen ongeval zal volgens de raad geen gevolgen hebben, die uit het oogpunt van de volksgezondheid! als een onaanvaardbaar risico moeten worden gezien. De raad maakt duide-l lijk, dat geen rekening is gehouden met j breuk van het reactorvat, waardoor de reactorkern geheel of nagenoeg zonder koeling zou raken, met als gevolg het falen van de omhulling van de splijt stofelementen. De raad: „Dit probleem is zeer uitvoe rig in beschouwing genomen door de commissie reactorveiligheid, die tot de conclusie kwam, dat gezien de mate riaalkeus, en de materiaalinspectie, de controle tijdens de fabricage, de druk- beproeving en de periodieke beproe ving, alsmede de inspectie, met vol doende zekerheid een plotseling falen van het reactorvat kan worden uitge sloten. De gezondheidsraad stelt in de conclusies verder dat de NV PZEM in voldoende mate voorzieningen heeft getroffen, die beogen de lozing van ra dio-actieve stoffen, zowel in gasvormi ge als in vloeibare vorm zo veel mo gelijk te beperken. De raad oordeelt, dat ongecontroleerde iozing van radio-actieve afvalstoffen niet plaatsvindt en dat voor de gas vormige afvalstoffen niet alleen acti viteitsmetingen in de schoorstenen plaatsvindt, maar dat dat bovendien gebeurt in de diverse toevoerkanalen naar de schoorsteen. Alle meetopstel lingen zijn van grenswaarde-detectoren voorzien. De gezondheidsraad meldt verder, dat alle vloeibare afvalstoffen, die radio-activiteit kunnen bevatten, opgevangen worden in tanks waarvan de inhoud wordt gemonsterd en geme ten en, al dan niet na behandeling naar een lozingstank overgebracht. Vóórmening met het condenskoelwa- ter wordt nogmaals gemonsterd en ge meten. fen, zodanig dat zo goed mogelijk een gemiddelde samenstelling wordt be naderd. Het verzamelmonster diei)t te worden geanaliseerd op de aanwezig heid van Tritium en van diverse, cor rosie- en spreidingsprodukten. Bij de te verwachten of bij gecon stateerde overschrijding van de vastge stelde lozingslimieten voor vloeibare of gasvormige radio-actieve afvalstof fen dient onverwijld de regionale in specteur van de volksgezondheid voor hygiëne van het milieu te worden in gelicht. Bij ongevallen welke aanleiding kun nen geven tot overschrijding van de vastgestelde lozingslimieten voor vormige afvalstoffen en die reden kunnen zijn voor het in werking tre den van het noodplan dient onverwijld het rijksinstituut voor volksgezond heid te worden gewaarschuwd. MIDDELBURG De provinciale sta ten van Zeeland houden hun eerstvol gende vergadering maandag 16 aprfh Deze bijeenkomst, die in de statenzaal; van de Abdij te Middelburg wordt; gehouden, begint 's morgens om 10! uur. Tenslotte gaf de heer L. G. Joosse, voorzitter van de Goese afdeling van de hartstichting, een kort overzicht van de plaatselijke activiteiten. „Het gaat in Goes beslist niet slecht", con cludeerde hij. Foto: de heer L. G. Joosse overhan digt burgemeester mr. F. G. A. Huber symbolisch de nieuwe 'cooperbaan' voor Goes. Goese ambtenaren aan de rekstok GOES De gemeenteambtenaren kunnen in de toekomst misschien aan de rekstok hangen, om te pro beren het overtollige vet kwijt te raken Burgemeester mr. F. G. A. Huber zal serieus bekijken of er bij een nieuw stadhuis voor de Ganzestad een kleine gymzaal voor de ambtenaren kan worden ingericht. Deze gedachte kioam woensdagmorgen bij de burge. meester zelf een actief trim mer op. nadat tijdens de over dracht van de 'cooperbaan' door de Nederlandse Hartstichting aan het gemeentebestuur van Goes, vrij uitvoerig werd gepraat over het gebrek aan lichaamsbeweging. OVERZICHTSEXPOSITIE WILHELM BRANDENBERG IN GALERIE DE JUTTER TE COLIJNSPLAAT COLIJNSPLAAT De Duitse schilder Wilhelm Brandenberg exposeert van 14 april tot 14 mei in galerie Do Jutter te Colijnsplaat. De tentoonstel ling wordt gehouden onder het motto '50 jaar natuurschilderingen'. Brandenberg, die een vooraanstaande rol heeft gespeeld in het Duitse kunst leven van voor de oorlog, heeft de laatste dertig jaar niet meer geëxpo seerd. De tentoonstelling in Colijn splaat geeft een overzicht van zijn werk. Het is de eerste maal dat dit met het werk van Brandenberg ge beurt. André Oosthoek, medewerker kunsten van de PZC, zal "de expositie zaterdagavond 14 april te acht uur openen en inleiden. De tentoonstelling zal geopend zijn, alle dagen behalve dinsdag van 11 tot 14, van 16-18 en van 19 tot 21 uur. Op 22 april is galerie De Jutter gesloten. PIETER H00GEND00RN EXPOSEERT IN HENGELO HENGELO Tot twee mei exposeert Pieter Hoogendoorn uit Kortgene te keningen en olieverfschilderijen in ga lerie "De Es' aan de Rudolfstraat te Hengelo. De openingstijden zijn; dins dag tot en met vrijdag van 18.30 tot 22.00 uur; zaterdag en zondag van 14-00 tot 20.00 uur en na afspraak. Faillissementsverkoping in Middelburg „Er komen nog meer confectie-fabrieken" MIDDELBURG Met de fafllis- sementsverkoping van de comple te fabrieksinventaris, die de gehe le dag in beslag nam. is woens dag in café 'De Brasserie' te Middelburg het definitieve doek gevallen over de Zeeuwse vesti gingen in Aardenburg en Middel burg van het vorig jaar failliet verklaarde confectie-concern Ve» neco. Materiaal zoals 75 confectie-ma- chines, een snijzaalinventaris, ver schillende kledingpersen, waar mee tientallen mensen in Middel burg en Aardenburg jarenlang hun brood verdienden, ging zo in enkele uren over in handen van handelaars en verkopers uit ge heel Nederland en zelfs uit Bel gië. De verkoping, die door zo'n 60 kopers werd bezocht en waarop volgens insiders goed werd gebo den, werd gehouden door make laarskantoor Troostwijk en Troostwijk uit Amsterdam in op dracht. van mr. Y. W. Kranen burg. die na het eind vorig jaar uitgesproken faillissement als cu rator is aangesteld. Vanaf 10 uur 's morgens tot tegen de avond gingen meer dan 700 stukken, variërend van een stoomketelinstallatie tot en met kartonnen dozen en kerstboom versieringen, onder de hamer van veilingmeester Arnold Troostwijk, die de inventaris in vlot tempo met de nodige humor en in een onafgebroken woordenstroom aan de man bracht. Zijn verbale veilingtechniek zorg de vele malen voor grote hilari teit onder de kopers. Tot een van hen, die speciale belangstelling aan de dag legde voor de vele confectie-steiiingen uit de Veneco- fabrieken. nadat deze koper voor de zoveelste maal een bod had gedaan was de opmerking: .Me neer ik zal u in mijn gebeden herdenken. Is het voor een cash- and carry-bedrijf of voor een je neverstokerij?" In de morgenuren werd de inven taris van de Aardenburgse vesti ging onder de hamer gebracht, terwijl het grootste gedeelte van de veiling, ruim 450 stukken, tij dens de middag werden geveild. Daartussen werden de drie auto's van beide bedrijven voor prijzen van 500, 1000 en 1300 gulden geveild. De meeste belangstelling bij de kopers bestond voor de confectie- machines, waarvan er zo'n 75 ter veiling werden aangeboden en die meermalen prijzen van enkele duizenden guldens opbrachten, alsmede de snijzaalinventaris en de kledingpersen. De stoomketel installatie, die in het Middelburg se bedrijf moet worden uitgebro ken, bracht het tot 7000 gul den. meer De huidige neergang in de confec- tie-industrie heeft in ieder geval voor het makelaarskantoor Troostwijk gunstige kanten. Na dat een der kopers zijn ongenoe gen had geuit, dat hij geen leans had gezien om de hand te leggen op een van de lintsnijmachines, voegde veilingmeester Arnold Troostwijk hem toe: „Wacht u maar af. We krijgen nog veel meer lintsnijmachines. Er komen nog meer confectiefabrie ken Nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 4