Bewoners nieuwbouwwijken willen elkaar graag leren kennen via wijkvereniging Vereniging activiteiten in in Goese polders „Handenvol een te klein 'Poideruus' GOES Het is helemaal niet gemakkelijk om een wijkvereniging op te zetten en belangrijker nog het zaakje aan de gang te houden. Er kunnen veel moeilijkheden rijzen in zo'n beginfase, in zo'n stadium waarin het bestuur ook nog niet precies weet, wat het nu eigenlijk aan moet met al die wensen en dat kleine pakket je mogelijkheden. Er wordt al jaren studie gemaakt van de werk wijze binnen wijk- en buurtverenigingen. Maar de eerste activi teiten worden toch altijd door idealistische amateurs op poten gezet. Wat later, soms jaren later, bestaat dan nog weieens de mo gelijkheid een beroepskracht aan te stellen, die zich dan met de dagelijkse moeilijkheden binnen z'n vereniging bezighoudt. Een jeugdsoos stelt heel andere hygiënische eisen dan een crèche In de gloednieuwe wijk, de Goese Polder in Goes-Noord, onder 'de rook' van de televisietoren weten ze er zo langzamerhand alles van. De wijkvere niging heeft nu zo'n paar jaartjes gewerkt. Eerst gebeurde dat zonder gebouw en nu is er, vooral ook dank zij het kordate optreden van de ge meente Goes, een noodverenigingsge- bouw verrezen. Het is niet meer dan een verbouwde keet, maar bijna dage lijks wordt een beroep gedaan op diezelfde ruimte, op datzelfde zaaltje, het enige zaaltje dat de wijkvereni ging rijk is. Een wijkvereniging in opbouw, een vereniging waarin alle problemen van dat. begin nog duidelijk naar buiten komen, een instelling ook, die leert dat de mensen in zo'n nieuwe wijk graag iets in hun nabijheid hebben om die andere wijkbewoners te leren kennen. Op dit. moment is de wijkver eniging, hoe klein behuisd ook. eigen lijk de enige ontspanningsmogelijk heid in die grote Goese Polder. Straks over vijf jaar. komt er een permanent gebouw met alle mogelijke comfort, met ook een eigen beheerder. Een weekje intens meeleven met de wijkvereniging Goese Polder levert heel wat uiteenlopende ervaringen op. Een jaarvergadering waarop de secre taresse haar notulen is vergeten, een kindercrèche met zo'n vijfenzeventig kinderen per week (en een wachtlijst) waarop nog eens tientallen peuters voorkomen), gymnastiek voor de da mes in de gloednieuwe sportzaal aan de Thorbeckelaan en eindeloze ge sprekken met mensen van de jeugd soos. Want die jeugdsoos zorgt dit voorjaar toch wel voor de nodige strubbelingen binnen de wijkvereni ging. Tolerantie is ook binnen de wijkvereniging Goese Polder een moeilijk te vatten begrip en dat geeft gewoon wat moeilijkheden. Ze hebben eigenlijk allebei gelijk, zowel de men sen van de jeugdsoos als 'de volwas senen'. Er zijn al verschillende ge sprekken geweest tussen het bestuur en een deputatie van de jeugdsoosbe- zoekers, maar bevredigend is het tot nu toe niet helemaal verlopen- Maar het is ook moeilijk. 's-Zaterdags- avonds stappen er zo'n vijftig jongens en meisjes tussen de twaalf en twin tig jaar 't'Polderuus', net achter de noodsupermarkt. Bras, binnen. Daar staat een werkgroep van zeventien jongens en meisjes (democratie) klaar om allerlei activiteiten voor de bezoekers op gang te breflgen. Er wordt in het begin van de avond nog gedanst. Na een uur of tien is het wat rustiger. De oudere jeugd zit dan te dammen, naar platen te luisteren of gewoon gezellig te lezen. En 's-zon- dagsmorgens komt er een groepje terug om de zaak op te ruimen, Het lijkt allemaal gewoon goed. Maar achter de schermen is er heel wat werk verzet voor de jeugdsoos een vaste plaats kreeg in het wijkge- bouw. Eigenlijk was dat ook wel logisch, want mensen van het bestuur vroegen zich af of het allemaal wel kon. een soos op zaterdag en maandag ochtend direct een crèche. Voorzitter De Wit (die een weekje geleden aftrad omdat hij naar elders in Goes verhuisde) liad het er ook wat moeilijk mee. „Tja, de soosbezoe- kers hebben misschien heel andere ideeën over wat schoon is en wat niet dan anderen. In elk geval is het wel zo dat er 's-maandags een crèche is in diezelfde ruimte. En aan een crèche worden erg hoge hygiënische eisen gesteld", vertelt hij in een gesprek. Datzelfde zegt hij tijdens de jaarver gadering op een donderdagavond, eind maart. Er wordt dan instemmend ge knikt door de wijkbewoners/leden van de vereniging. Gekke verhalen Er gaan gekke verhalen rond over die jeugdsoos ('Atlantis' heeft de jeugd ze genoemd). Dat hoor je, wanneer je in de supermarkt van Bras, je dagelijkse inkopen doet. Het is al net als met andere sozen. De volwassenen uit de buurt hebben er geen goed woord voor over. „Ze doen daar maar", fluisteren de winkelende huisvrouwen tegen elkaar. En als een geprikkeld bestuurslid zich plotseling omdraait en vraagt hoe die mensen aan die geruchten komen, wordt er verbaasd gezegd: „Ik hoorde het vertellen..." Wat dat betreft doet de bevolking van de Goese Polder niet onder voor andere wijken, voor ande re leefgemeenschappen. De jeugdsoos- leden trekken zich nauwelijks iets, aan van hun pasgeboren 'image'. In steeds grotere getale komen za 's-zaterdags naar het wijkgebouw. Ze komen zelfs uit de buitenkemen van de gemeente, dat wijst het 'gastenboek' bij de in gang van soos 'Atlantis' uit. Eigenlijk zou er een boek te schrijven zijn over de jeugdsoos en al die bijkomende verschijnselen, maar het gaat nog steeds om de wijkveremging Goese Polder en die vereniging doet meer dan alleen op zaterdagavond de deur opengooien voor de popminnende jeugd. Officieel „Het is altijd een vreselijke drukte geweest", verzucht de nu ex-voorzitter De Wit in zijn nieuwe woning, een paar kilometer van het wijkgewoel in Noord verwijderd. Hij is gestoken in een stemmig blauw trainingspak. Te recht. want in het dagelijks leven is de lieer De Wit leraar lichamelijke oefening. Hij vertelt dat de wijkvere niging op 18 januari 1973 echt hele maal officieel van start ging. Toen had men overigens al ruim twee jaar van activiteiten achter de rug. Bewijs daarvan is het periodiek 'Torenflitsen', dat op gezette tijden bij alle wijkbe woners in de bus wordt gegooid. Torenflitsen' Is bezig aan zijn derde jaargang. BRUIDSJAPONNEN NAAR MAAT een weelde van prachtige materialen, én van uw eigen ontwerp of idee. wordt feilloos een perfect knippatroon gemaakt t<~yYlocleliui4 Grote Markt 6 - GOES - Tel. 6015 Voor de crèche bestaat enorm veel belangstelling. Iedere week zijn er zo'n 75 kinderen te vinden. En dan is er nog Datzelfde herhaalt zich trouwens iede re woensdagmiddag, als de jeugdclubs draaien. Drie zijn er nu al en ze duren allemaal één uur lang. „Te kort", zegt Wilma Donderwinkel, „Je zou wat meer tijd aan ai- kinderen moeten kunnen besteden, maar de kleine ruimte laat dat gewoon niet toe". Samen met haar man. Jan Don derwinkel, heeft zij zich maandenlang helemaal 'gegeven' aan de wijkvereni ging. Er kon geen activiteit zijn of er kwam wel een Donderwinkel bij te pas. De donkerharige Wilma is net uit het bestuur gestapt. Ze vertrekt over een maandje naar Temeuzen. „Ik- ga met een traantje in m'n ogen", zegt één van de ex-werkezels van de wijk vereniging. Waarom stap je in het wijkwerk' „We kwamen hier in Goes en kenden niemand. Via de wijkvereniging en alles daaromheen kregen we contact met andere mensen- Het is eigenlijk erg jammer dat we verhuizen, net nu alles goed begint te lopen", zegt Wil ma Donderwinkel. Ze vertelt over de peuterspeelzaal, waar ze iedere dins dag- en vrijdagochtend present is, over de jeugdclubs op woensdagmid dag en over de ugdsoos op zaterdag middag of zaterdagavond. Iedere dag In november van het vorig jaar kreeg de wijkvereniging dan eindelijk een onderkomen. En dat was nodig ook. De vereniging had voordien nauwe lijks iets kunnen doen. Vergaderingen werden niet of nauwelijks bezocht en het toenmalige bestuur dacht 'heb is goed met jullie'. De gemeente kwam toen plotseling op de proppen met het noodgebouw en de vereniging accep teerde het dankbaar. Er kwam direct van alles op gang. Het bestuur zond een formulier rond. waarop de wijk bewoners konden melden wat ze wen sten en er werd rekening mee gehou den. Toen. eind vorig jaar, begon de vereniging echt te bloeien. Clubs ver rezen uit de grond. Binnen de kortste keren zat de crèche vol, er kwamen initiatieven tot oprichting van jeugd clubs, een klaverjasclub en nog wat zaken. Binnen de kortste keren was het verenigingsgebouw bijna dagelijks bezet en heb bestuur raakte zo lang zaam aan een beetje overspannen van het vele werk- „Er was altijd ontstel lend veel te doen", herhaalt ex-voorzit ter De Wit. „In de eerste plaats had Je de bouw en inrichting van dat gebouw, later kwamen daar de clubs nog eens bij. En als bestuur moet je in zo'n vereni ging ook helemaal alles doen hè. Mijn ervaring was vaak dat de mensen naar je toe kwamen om te vragen wanneer er weer eens iets was en als er dan iets gebeurde, dat je ze dan gewoon niet zag. Dat was mijn erva ring, maar dat zal bij iedere bestuur der in dit land wel zo zijn", meent hij. Ouderen De afgetreden voorzitter hij is opgevolgd door de heer De Baar, die zich beschikbaar stelde omdat er moeilijk een opvolger voor de heer De Wit te vinden was vraagt zich af hoe het komt dat verschillende ouderen wel contributie betalen en toch nooit naar de bijeenkomsten, naar de activiteiten in 't Poideruus' komen. „Misschien is er gewoon nog wel te weinig te doen voor die volwassenen," peinst de heer De Wit. Misschien heeft hij wél gelijk. Er is zo eens in de paar maanden eens een bingo avond; iedere woensdagavond wordt er door de dames-leden gegymnasiiekt in de sporthal in de wijk en verder is er de klaverjasclub, die zich ook gaat bezighouden met "bieden' om het deel nemersaantal wab op te vijzelen. Ex- voorzitter De Wit heeft wel wat idee tjes. „We zouden het. kunnen proberen met een handwerkclub, met een gewo ne soos voor ouderen en dergelijke, maar je moet maar afwachten wat ervan terecht komt." Pionieren brengti onzekerheden met zich mee. Alle gezinnen Driehonderdtwintig leden heeft de wijkvereniging nu- Bijna alle gezinnen met kinderen zijn lid van de vereni ging. Dat verklaart meteen de enorme activiteiten op jeugdgebiedin 't Poi deruus.' Om de veertien dagen is er 's zaterdagsmiddags film- Dan zitten er zeker zo'n honderdvijftig knaapjes in het gebouwtje. De jeugdsoos is nog niet helemaal thuis in het patroon van de wijkvereniging. Er wordt veel vergaderd om de problemen zo snel mogelijk op te lossen. Iedere woensdagavond volgen tientallen dames uit 'de polder" de gymnastiek' lessen in de nieuwe sportzaal. was er wel iets te doen voor me vrouw Donderwinkel. En tussendoor bracht ze samen met haar twee kleine kinderen ook nog Torenflitsen' bij de leden. J>e mensen willen eerst zien wat er wordt gedaan en dan komen ze ook nog wel een keer. Op een bepaald moment ontbreekt het gewoon aan actie", vindt ze. Teleurgesteld is Wil ma Donderwinkel daardoor zeker niet. „Je kunt het eigenlijk verwachten", stelt ze nuchter vast. De moeilijkheiden, die zo af en toe met de jeugdsoo^ rezen, wuift ze in de gauwigheid weg. „Och, alle begin is gewoon moeilijk. Waarom zou je maar gaan zitten ruziën in zo'n wijk vereniging- Het gaat er toch om wat gezellige dingen met elkaar te doen?"- Ze zullen de 'familie Donderwinkel' missen in de Goese Polder. Zeker de leden van de jeugdsoos. Eind maart, op een woensdagavond, zaten er zeker tien jongens en meisjes van de soos bij de Donderwinkeis op de koffie. Daar werden de activiteiten van de jeugdsoos vastgesteld. „We hangen ge woon een grote foto van jouw op", zei één van die jongens toen tegen Wilma Donderwinkel, „Dan ben je er toch". En zo'n uitspraak typeert de verhoudingen binnen de wijkvereni ging- Commissies De leden van de werkgroep van de jeugdsoos zijn verdeeld in vijf com missies (voor de bar, discotheek, pu bliciteit, contacten met het bestuur en dergelijke en financiën.) „We zouden graag helemaal zelfstandig willen zijn, maar daarmee is het bestuur tot nu toe nog niet akkoord gegaan", zegt Eddie de Kort (16). Zover zal het ook, zolang de wijkvere niging nog in het noodgebouw zit, wel niet komen. Alleen de zaterdagavond en soms de zaterdagmiddag is voor de soos beschikbaar. De soosleden zitten daardoor met het probleem steeds maar weer hun spullen op een stapel te moeten zetten in een hoekje van het wijkgebouw. Iedere zaterdag moet er worden opgebouwd en iedere zondagochtend gaat de boe! weer op een hoop, sinds kort achter een mooi gordijntje. De soosmensen hebben er noga] wat moeite mee. Het liefst zouden ze dag in dag uit in het gebouw zitten. Maar ook binnen het soosieven is er nog heel wat werk to verzetten. „Tot een uur of tien wordt er in de soos nog weleens gedanst. Daarna is het tijd voor de wat rusti gere zaken." vertelt de negentienjarige Arnold Rieff, „we moeten eens wat kunnen praten en daar past nu een maal geen keiharde muziek bij en die muziek willen de jongere bezoekers weer wel." Gemakkelijk is het niet. Het bezielende werk van een afgestu deerde clubhuiswerker zou misschien redding kunnen brengen. Die man kan het misschien ook voor elkaar krij gen dat de jeugdsoos een permanente vertegenwoordiger in het bestuur krijgt- Want dat is ook een wens van 'Atlantis," één van de wensen van de jongens. De wijkvereniging Goese Polder is vol leven. Er zijn mensen, die er dag en nacht voor in de weer zijn. Dat wordt heus wel gewaardeerd in de wijk- De bewoners sturen hun kinderen trouw naar de clubs en de crèche. Het volwassenenwerk komt nog wel op gang, daarop vertrouwt iedereen in de polder. „Er wordt ontzettend veel voor ons gedaan," constateert wijkbe woner J. Slabbekoom (41) in de pau ze van de jaarvergadering. „Ik ga met een traantje in m'n oog weg," zegt oud-bestuurslid Wilma Donderwinkel. En die opmerking vertelt genoeg over de plaats, die de wijkvereniging in neemt in de Goese Polder, dé nieuw bouwwijk van Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 39