PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DODE EN 7 GEWONDEN BIJ TREINBOTSING Kamermeerderheid voor casino's loopt terug „Texel heeft beste kansen voor aanleg van kunstmatige mosselverwaterplaats" Personentrein achter op goederentrein tussen Gouda en Woerden o Nieuw onderzoek begrotingsruimte Amsterdam wil 'De staalmeesters' terug Vandaag in de krant... bij na Stakingen kostten bonden al 10 miljoen 216e Jaargang - no. 81 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 april 1973 I. 4457. ZlerllUM, r»d. tl AMSTERDAM "Voor zijn stedelij ke Historisch Museum wil Amsterdam „De Staalmeesters" terug, een van de hoogtepunten in het werk van de 17e- eeuwer Rembrandt Harmensz. van Rijn, een van 's werelds grootmees ters in de schilderkunst. Het schilde rij De Staalmeesters is eigendom van de gemeente Amsterdam en werd de vorige eeuw in bruikleen gegeven aan het Rijksmuseum. De gemeente is nu haar eigen Historisch Museum aan het inrichten Ze wil niet het onderste uit de kan en zal daarom niet De Nachtwacht terugvragen, die ook ei gendom van de gemeente is. Van Amsterdams kunstschatten is veel aan het Rijksmuseum in bruikleen ge geven. Een groot aantal stukken komt nu weer terug. Rijksmuseum-directeur dr. A. van Schendel en Historisch-Mu- seumdirecteur dr. S. Levie zijn aan het onderhandelen geweest over wat Am sterdam zou moeten terugkrijgen. For meel zou de gemeente via de rechter teruggave van het werk kunnen gaan eisen. Kunstwethouder Han Lammers vil daaraan echter niet denken. Hij meent dat men met het rijk in rustig overleg tot een akkoord moet kunnen DRIE DUITSERS VERDRONKEN SNEEK (ANP) Drie Duitsers zijn woensdagmiddag in het Koevordemeer ten zuiden van Sneek verdronken. Zij behoorden tot 80 leden van de Evan gelische Kirche uit Keulen, die in Teroele (gemeente Doniawerstalkam peerden. Vier Duitsers waren op het meer aan het zetten. Door de hoge golfslag is de boot volgelopen. Terwijl zij aan het hozen waren, kwam het vrachtschip Erwin (350 ton) met schipper F. Jong man uit Zaltbommel langs. Hij gooide het anker uit en wierp een lijn naar de zeilboot. Juist toen sloegen drie van de vier verkleumde Duitsers over boord en verdronken. De vierde, een jongen van 13 jaar, was in de schoot van de zeilboot verward geraakt. Hier door kon hij niet overboord slaan. Het is zijn redding geworden. UTRECHT De 30-jarige ma chinist D. J. Polman uit Rotter dam verloor woensdagavond tussen Gouda en Woerden het leven, toen hij met zijn perso nentrein achterop een met bui zen geladen stilstaande goede rentrein reed. Zeven reizigers raakten gewond. Reide sporen werden versperd, zodat het rei zigersverkeer tussen Gouda en Woerden met bussen moest wor den onderhouden. De oorzaak van het ongeluk, dat om kwart over acht plaatshad, was om middernacht bij de afdeling voorlich ting van de NS nog niet met zeker heid hekend. Beide machinisten zou den een lastgeving 'voorzichtig rijden' hebben gekregen in verband met de mogelijke aanwezigheid van vee op de baan. Volgens een politiemedede- Ilng zou een seinlicht niet hebben ge brand. Van de kant van NS wordt daarbij aangetekend, dat ook een on klaar sein voor de machinist die vanwege zijn bekendheid met de baan precies de plaats van alle seinen kent betekent dat hij moet stoppen. De namen van de gewonden werden door NS als volgt opgegeven: opgeno men in een ziekenhuis in Gouda: de Marokkaan M. E. H. Ajdidi uit Gelder- malsen, beenbreuk en hersenschud ding; mevrouw J. Schaap uit Huizen, beenletscl; NS-machinist Huisman, ge broken borstbeen. In een ander zieken huis in Gouda is ter observatie opge nomen, mevrouw Leenderts uit Oss. Drie lichtgewonden zijn vervoerd naar het Hofpoortziekenhuis in Woerden. Het zijn de heer H. Verkoutert uit Vlaardingen, mevrouw Oeles uit Rot terdam en mevrouw Van Mechelen uit Utrecht. Foto: De verpletterde bestuurder»' cabine van de passagierstrein. BRANDT NAAR WASHINGTON J SAN CLEMENTE (UPI) De Went dultse bondskanselier, Willy Brandt.! zal op 1 en 2 mei Washington bezoe ken voor besprekingen met president Nixon, zo Is In San Clemente iroens dag meegedeeld. Zijn minister van buitenlandse zaken. Waiter Scheel, zal hem vergezellen.I Kort na zijn bezoek aan Washington zal Brandt de Rtrsivriw: partijleider Brezjnjew ontvangen, die in de zomer ofc Washington gaa: bezoeken, waar schijnlijk in Juni. De officiële woordvoerder van de Westdultse regering heer: verklaard. I dat Brandt niet de pretentie heeft als bemiddelaar op te treden tussen pre-j sident Nixon en zijn Russische tegen- j hanger Brezjnew. Von Wechmar herinnerde eraan, dat sinds het begin van de recente dollar- crisis begin februari - Brand: veel vuldig, hetzij telefonisch, telegrafisch of per correspondentie. Sn contact Is' geweest met president Nixon. Deze contacten hadden zich de laatste we ken geconcretiseerd en waren uitge mond in een uitnodiging van het Wit te Huis aan de bondskanselier. Iilamule (.allen •r het algemeen zijn ;v:v ten of demonstratieve bij eenkomsten. ze zetten hand tekeningenacties op stapel of zien kans in een paar da gen miljoenen bijeen to brengen. Een bijzondere vorm van wat we zou den willen noemen 'ingehouden be- hoogleraren bijvoor st ing kenbaar te rna- tuoel onderwerp. On- geschrift staan vaak m^: al* gevolg dat radio en tv alle aan- MINÏSTER .MELISSEN Minister Nelissen kondigt aan: DEN HAAG (ANP) De minister van financiën laat nagaan of er aanleiding is een deel van de kosten van de inflatiecorrectie niet langer ten laste van de reële begrotingsruimte te brengen, zoals voor 1973 is gebeurd. Aanleiding is, dat de tekorten van de rijksbegroting de laatste jaren lager zijn uitgevallen dan eerdere ramingen aangaven. Dit zal naar verwachting ook voor dit jaar het geval zijn. Dit stelt minister Nelissen (financiën) in een brief aan de tweede kamer. ARP EN CHU FEL TEN STRIJDE: Stakersintimiiatie De tegenstellingen aan het Zeeuwse stakingsfront verscher pen. De bonden spreken van inti midatie door achterhouden van lonen (pagina 2). In Temeuzen zijn de tekeningen voor een massagoedhaven op ta fel gekomen (pagina 2); IN BELGIë is de eerste stap gezet naar pensionering bij het berei ken van de 60-jarige leeftijd, (pag. 3) Veneco (slot) Het doek over de Veneco-bedrij- ven in Zeeland is gevallen. In Middelburg werd de faillisse mentsverkoop gehouden (pagina Uitbreiding PZC Nog deze week schakelt de PZC over van 32- op een 64-zijdige rotatiepers. Ook het aangezicht van de krant verandert (pagina 9); Kalkar DE TWEEDE kamer heeft giste ren goedkeuring gehecht aan de bouw van een snelle kweekreac torbij Kalkar, (pag. 13). Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 4, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,13 en 19 Sport op pag. 14 en 15 Radio en televisie op pag. 17 Financieel nieuws op pag. 19 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid in de tweede kamer voor de in voering van casino's is woensdag danig geslonken, nadat ARP en CHU fel ten strijde waren getrokken tegen het voorstel van de heren Geurtsen (wd) en Van Schaik (kvp) om de Wet op de Kansspelen op dit punt te wijzigen. Vooral het betoog van de antirevolutionaire afgevaardigde Schakel vond weerklank bij een groeiende minderheid in de fractie van de PvdA. Als het voorstel volgende week wordt aangenomen, dan zal dat op het nippertje zijn. Om op deze manier de goklust te legaliseren tot een bron van gewin,1 ging de socialist Franssen, woordvoer der vari de minderheid in de PvdA, te ver. „Dan laat ik niet alleen degene die zijn geld wil verspelen de legale vrijheid, maar dan geef ik hem ook de kans dat ten koste van zijn gezin en op kosten van de gemeenschap te doen", zei hij. Speelbanken horen naar zijn mening niet thuis in een welzijnsstaat als de socialisten voor ogen staat. De antirevolutionair Schakel was de heer Franssen al in een indrukwek kende oratie tegen de stichting van casino's voorgegaan. Schakel hield de Kamer voor dat het hier gaat om een gevaarlijk spel, fundamenteel anders dan bijvoorbeeld de lotto. Het kan door zijn onbegrensde consequenties gezinnen in ellende onderdompelen en trekt- goksyndicaten aan. Het is ook strijdig met de Nederlandse volks aard. Het enige belang vormen de „rinkelende kassa's". Schakel vond dat de overheid de burger zoveel mogelijk vrij moet la ten in zijn doen en laten, maar toch ook de taak heeft het volk normen voor te houden. Hij verweet de indie ners, met name de KVP'er Van Schaik, aan deze .spanning tussen gezag en vrijheid" te zijn voorbijge gaan. Ook de CH-afgevaardigde Scholten begreep niet hoe Van Schaik, die toch bekend staat als een progressief man, zich zo kan inzetten voor een zaak die de zwakken in de samenleving eerder belaagt dan beschermt. Hij was bang voor excessen en frauduleuze hande lingen en vond dat er geldstromen in werking worden gezet in de richting van maatschappelijke instellingen en sportorganisaties, waarop de overheid met haar subsidiebeleid geen vat meer heeft. „De macht van het geld heeft hier het laatste woord. Het gaat mij te ver dat met welzijn te verbinden", zo hield hij de indieners voor. o Scholten, tot voor kort staatsse- (Zie slot pag. 3 kol. 1 De daling van de tekorten vloeit voort uit de toeneming van de belastingop brengsten voor zover die het gevolg is van de hoge loon- en prijsstijgingen, welke in de afgelopen jaren zijn opge-j treden en voor 1973 verwacht worden. De kosten van de algemene salaris-; maatregelen voor het overheidsperso neel zijn de laatste Jaren minder geweest dan de stijging van dat deel van de belastingopbrengst, waaruit de salarisuitgaven gedekt worden. Minister Nelissen heeft de tweede ka mer woensdag laten weten, dat dit ook voor de komende jaren 1974 en 1975 het geval zal zijn, als uitgegaan wordt van een jaarlijkse loonstijging van 12 procent en een prijsstijging van het nationale inkomen van ruim 7 pro cent, zoals geraamd is door het Cen traal Planbureau in het centraal nomische plan 1973-De studiegroep be grotingsruimte, die vorig jaar een on derzoek verrichtte, heeft van minister Nelissen het verzoek gekregen een nieuwe beoordeling te maken van de ontwikkeling van ae begrotingstekor ten en de doorwerking daarvan naarl de volgende jaren. niet langer een kostende»?! van die correctie ten laste van de reële ruim te te brengen. Overzicht Minister Nelissen heeft de tweede ka mer een overzicht gegeven van de ont wikkeling van de begTOtlngsteortenbe grotingstekort 1971: eerste raming ƒ1,4 miljard, huidige raming ƒ1.5 mil jard; begrotingstekort 1972: eerste ra ming 2,5 miljard, huidige raming 1,4 miljard; begrotingstekort 1973: eerste raming 1,6 miljard, huidige raming 1,0 miljard. Rapport Aan de studiegroep is gevraagd om in de eerste plaats te rapporteren j over het wenselijk te achten structu-, rele niveau van het begrotingstekort en de aanvaardbare ontwikkeling in de naaste toekomst. Er zal evenwel gelet moeten worden op de verhoudin gen tussen besparingen en investerin gen in de andere sectoren van de volkshuisvesting. De studiegroep moet, naar aan leiding van haar onderzoek naar het niveau en de on wikkeling, de vraag bezien in hoeverre de herzie ne confrontatie van de beschikbare, ruimte en het beslag daarop door salarismaatregelen en de automati-1 sche inflatiecorrectie, aanleiding geef' De leider van de paramilitante Vanguard-beweging in Noord-Ierland, William Craiq, heeft bekendgemaakt dat hij uit het bestuur van de Unio nistische partij van Brian Faulkner is getreden. Deze protestantse partij heeft Noord-Ierland bestuurd sinds dit gebied 50 jaar geleden van de Britten zelfbestuur kreeg. DRIEBERGEN (ANP) De stakingen hebben de drie industriebonden van 20 februari tot 31 maart 9.366.240 gul den gekost. Dit bedrag betreft sta- klngsuitkeringen en door de actiecen tra gemaakte kosten. Ook is meege teld een bedrag van 954.800 gulden aan stakinesuitkeringen voor de 2170 sta kers bij Hoogovens. Dit heeft de computer van de Indu striebond NW uitgerekend. In totaal werden in deze periode 44.982 stakers geregistreerd in 104 metaal- en textiel bedrijven, waar één of meer dagen werd gestaakt. In dit aantal stakers is deze week weinig verandering ge komen omdat, de industriebonden hun actieterrein vrijwel gelijk hebben ge houden aan dat van vorige week. De Industriebond NW was tot eind vorige week het meeste geld kwijt ean stakingsuitkeringen, meer zelfs dan de NKV- en CNV-bonden samen. De ver houding is 5.693.220 voor de NW- bond en 3.940.020 voor de industrie bonden NKV en CNV samen. De 'duurste' stakingsdistricten waren achtereenvolgens Gelderland (15 be drijven, 1.492.760), Noord-Brabant '9 j bedrijven, 1.375.240), Rotterdam (21 bedrijven. 1.014.200), Zeeland '5 bedrij ven, 990.440), en Veisen (Hoogovens, 954.800 IR. TH. J. TIENSTRA, DIRECTEUR VISSERIJ VAN MINISTERIE: KWALITEIT VAN HET ZEEWATER BESLISSEND DEN HAAG „Op dit moment lijkt Texel, om de kwaliteit van het zeewater daar, de beste kan sen te hebben op aanleg van een kunstmatige mosselverwater plaats. Maar niet één van de plannen wordt uitgeschakeld. Zowel het Zeeuwse project als die voor Texel en Balgzand wor den serieus bestudeerd. Er staat nog niets vast. Voor het Zeeuw se plan is het belangrijk, dat we zo snel mogelijk weten hoe de kwaliteit van het zeewater zal zijn na afsluiting van de Ooster- schelde". Dat zegt ir. Th. J. Tienstra. direc teur van de visserij van het ministerie van landbouw en visserij en voorzit ter van de stuurgroep project kunst matige mosselverwaterplaatsen. Aan bet eind van dit jaar zal de stuur groep in een rapport aan de betrok ken ministers advies uitbrengen over de wijze waarop en de plaats waar het best een kunstmatige mosselver waterplaats kan worden gemaakt. Als wordt besloten via kunstmatige verwatering de mosselcultuur en de handel in Nederland in stand te hou den, dan moet er in 1974 gebouwd worden, waar dat dan ook zal zijn. Begint men volgend jaar niet, dan is men te laat klaar. Er moet gewerkt worden op net schema van afsluiting van de Oosterschelde. Op de vraag of de mogelijkheid van kunstmatige verwatering inderdaad zal worden benut, zegt de heer Tien stra: „Er hangt veel af van het be drijfsleven. Dat moet> weten wat het wil en wat de consequenties zijn van wat men wil. De mensen met de bedrijven moeten uiteindelijk beslis sen. Ik zou het, als directeur van de visserijen, betreuren als het niet zou doorgaan. Ik geloof, dat er een moge lijkheid is voor kunstmatige verwate ring". STUURGROEP De stuurgroep kunstmatige mossel verwaterplaatsen, waarin de ministe ries van landbouw en visserij, verkeer en waterstaat en financiën, alsmede de provinciebesturen van Noord-Hol land, Friesland en Zeeland en de mos- selhandel en de mosselkwekerij verte genwoordigd zijn, maakt voor de sa menstelling van het rapport over d? verwaterplaatsen gebruik van studie materiaal, dat van vele kanten wordt Verschillende diensten van rijkswa terstaat, het Rijks Instituut voor Vis serij onderzoek (RIVO), Economisch Technologische Instituten en gemeen tebesturen hehben in de afgelopen jaren gezorgd voor gegevens en plan nen over en voor kunstmatige verwa terplaatsen. De heer Tienstra: „In de stuurgroep bekijken wij een aantal mogelijkheden naast elkaar, ook op investeringspatroon. Zo mogelijk be zien we ook de exploitat ieopzet* en de consequenties voor het bedrijfsleven. Een hoofdstuk apart wordt gewijd aan schepen, die waarschijnlijk zowel voor vangst als voor verwate ring alleen zinvol te gebruiken zijn voor de conservenindustrie. Het nieuwste stuk, dat van Zeeuwse zijde over de kunstmatige verwatering van mosselen verschijnt, is een rap port dat de Grontmij maakt in op dracht van de gemeente Reimerswaal. In dat rapport het komt over enkele weken uit wordt uitgegaan van de aanleg van kunstmatige verwa terplaatsen achter de Oosterschelde- dam. De heer Tienstra: „Ik ken dat stuk al in grote lijnen. De Deltadienst van rijkswaterstaat zal zich erover bulgen om te zien of de uitgangspunten van de Grontmij reëel zijn. Van uitermate groot belang is de na de afsluiting van de Oosterschelde te verwachten kwaliteit van het zeewater. De situatie na de afsluiting is bepalend voor de vraag of kunstmatige verwatering ooit mogelijk is in Zeeland- Er moet wel snel een uitspraak over komen, want de tijd dringt". „Als de Deltadienst tot de conclusie komt. dat het zeewater voor de Oos- terscheldedam van goede kwaliteit is voor verwatering van mosselen, dan moet worden bekeken of het plan van de Grontmij technisch uitvoerbaar is. Experimenten, die men daarvoor zou moeten doen in het waterloopkundig laboratorium in Voorst, kosten 300.000 gulden. Men zal moeten zien of rijkswaterstaat bereid is dat geldi op tafel te brengen in het kader van ae uitvoering van de Deltawet". BEZWAREN De directeur van de visserijen van Zie slot pagina 7 kolom 4 dacht krijgt. Zo zijn er de afgelopen gekomen over allerlei onderwerpen, vanerend van Vietnam tot Ooster- Rchelde-afsluiting. Het eigenaardige i* nu da: de laatste weken geen enkel adres het licht hoeft gezien over een onderwerp dat naar wij dachten de Nederlander toch wel ernstig moet verontrusten: de gang van zaken bij de kabinetsformatie. Toen in de jaren dertig de democra tie Sn discussie kwam. was sprake van geharnaste reacties in intellectuele kring. Zo werd in 3935 Eenheid door democratie opgericht, daarnaast was er het Comité van waakzaamheid. In stellingen die tot stand kwamen, om- da: de democratie werd bedreigd: Duitsland was een autoritaire «taa: en zocht oorlog, in Nederland zelf traden anti-democratische groepen op. voor namelijk geïnspireerd door Italiaanse en Duitse voorbeel den. Mensen als Ter r Braak. Geyl. Bron- gers. om maar enke- pjanmji Ie namen te noe- 1 men, namen fel stel ling tegen autoritaire cendenzen in de Nederlandse samenleving, een activi teit, die dringend nodig was in die da gen. In onze tijd is de democratie niet in dezelfde zin als toen in discussie: het gaat nu niet om de democratie als stelsel, maar om de vraag waarom zij nog niet in alle geledingen van de maatschappij wordt toegepast. Er is ook sprake van accent-verschuiving: de aandacht lijkt vooral gericht op het bedrijfsleven en minder op de politie ke democratie. Men kan niet ontkennen dat in deze tijd de democratie meer ver scheiden is geworden dan bij voorbeeld in de jaren dertig. Dat geldt zeker voor het publieke leven: naast de 'gewone' demo cratische organen parlement, sta ten. gemeenteraden zijn er allerlei andere instellingen ontstaan. Zo zijn er raden voor cultuur, jeugd, sport, maatschappelijke ontwikkelingen en wat niet al. Dat neemt echter niet weg dat nog altijd regering en parlement de hoekstenen vormen van het demo cratisch staatsgebouw-, een omstandig heid die tegenwoordig nog wel eens over het hoofd wordt gezien. In het parlement dient men ae regels van het spel zorgvuldig in ach: te nemen, men woont er in een glazen huis en daarvan behoort men zich in en rond het Binnenhof voortdurend bewast te zijn. Na vier maanden kabinetsforma tie moet echter de vraag worden ge steld of de spelers aan het politieke spel wellicht zijn vergeten dat heel Ne derland ze op hun singers kijkt. Mis schien vergeten ze het omdat eigenlijk niemand reageert: zelfs figuren die als regel uiterst snel zijn met het zenden van adressen doen er he: zwijgen toe. Een vorm van apathie? Als dat zo is. zou dat wel eens een ernstiger gevaar kunnen zijn dan autoritaire dreigin gen. Als regel zijn autoritaire strevin gen makkelijk te herkennen, maar po litieke apathie daarentegen is een kwaal, waarvan men de gevolgen niet kan overzien, De gang van zaken van de afgelopen maanden rond de kabinetsformatie tast de geloofwaardigheid van de Ne derlandse politiek aan. Iedereen weet nu al maanden hoe de kaarten zijn verdeeld. Zo is het volstrekt duidelijk hoe de progressieven wensen te rege ren en evenzeer is duidelijk dat de confessionelen daarmee niet akkoord kunnen gaan. Voorts weet men, dat de laatste categorie in meerderheid niet voor een alternatief kan of wil zorgen. Waarom zich nu niet bij deze feiten neergelegd? Ze zijn al sinds half fe bruari precies bekend, er is sindsdien vrijwel geen verandering in de 'fron ten' gekomen. De fractievoorzitters hebben iets weg van blazende katten, die met hoge ruggen elkaar zitten te begluren. Als de confessionelen het in derdaad onmogelijk vinden met han gende pootjes terug te gaan naar hun oorspronkelijke coalitie en dat vin den ze kennelijk h?.t> moeten ze daaruit de consequentie trekken: een minderheidskabinet-Den Uy! gedogen. Dat zai weliswaar een moeilijk leven tegemoet gaan en vermoedelijk ook een kort leven, maar dan is in ieder geval de zaak op gang gekomen. Mocht blijken dat het met een kabinet-Den Uyl in de kamer niet gaat, dan kunnen verkiezingen worden gehouden. Da: is altijd beter dan de lachwekken de of erger: de zorgwekkende si tuatie van nu. Nogmaals: zij tast de geloofwaardigheid van de politiek aan. Daarom is het zo verwonderlijk dat in het overigens zo bewogen Nederland niemand de spelers in het glazen Haag se huis op hun verantwoordelijkheid wijst. Dat is namelijk hard nodig. In een telegram aan de minister van economische zaken aan de voor zitter van het produktschap granen, zaden en peulvruchten pleiten de drie organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van de Neder landse bakkerij voor een nieuwe ver hoging van de minimumbroodprijsre- geling per 1 juli 1973.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1