ZWARE WESTERSTORM TREKT SPOOR VAN ONTREDDERING DfNSDAQ 3 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLJSSINGEN Zo hakte de omge-stormde kraan in op de rij huizen in de Verlorenlandstraat. Gespaard gebleven huisraad wordt geborgen. Slot van pagina 1 van het dak van de zaal los, waardoor in een mum van tijd heel de deklaas naa beneden kwam. De politie moest het verkeer langs De Halle' tijdelijk omleiden om brokken te vermijden. Ondanks de felle rukwinden slaagde personeel van de dienst gemeentewer ken er maandag nog in om met zeilen, en zakken zand de gaten in het dak te dichten. Aan het eind van de middag wgs de grauwe lucht vanuit de toneelzaal al weer aan het oog onttrokken. Het is! nog niet bekend wanneer het dak definitief hersteld zal worden. Zeker is wel dat de geplande voorstellingen in "De Halle' gewoon door kunnen gaan. Brokstukken van het dak van de nieuwe showrom van de meubel- handel Pot aan de Nieuwendijk in Axel versperden maandag de weg voor automobilisten die vanuit Ter- neuzen Axel binnenkwamen. De stuk- leen werden soms meer dan honderd meter weggeslingerd. Er bleef van het dak bijna niets heel. Ook enkele au to's die bij de showroom geparkeerd stonden liepen schade op door neer vallende stukken dakbedekking. Perso neel van de firma Pot heeft de hele maandagavond hard gewerkt aan den noodoplossing: het bedekken van de gaten met zeildoek en zakken zand. Het verkeer werd al die tijd omgeleid via de buitenweg. Op camping El Dorado te Nieuwvliet waaiden vele caravans om waardoor er veel schade ontstond. Meubels uit verscheide omvergewaaide stacara vans lagen over de gehele camping verspreid. AARDAPPELS Het verkeer op rijksweg 60 tussen Kuitaart en Terhole is enige uren omgeleid omdat een vrachtwagen met aanhangwagen geladen met 20 ton aardappels van de fa Louise te Hans- weert door de storm en rukwinden kantelde. Het ongeluk gebeurde om kwart over drie. Alle aardappelen kwamen op de weg terecht en het was onmogelijk om de ravage te passeren. De auto's werden omgeleid via de Havendijk en de Meeröijk en vervolgens weer rijksweg 60. Ook het fietspad was bezaaid met aardappels. Veel fietsers en bromfiet sers slaagden er echter in om via de sloot op beter begaanbare wegen te recht te komen. Ondertussen was een grijpertje bezig om de nog eetbare aardappels te verzamelen en spoot de brandweer van Kloosterzande ae weg schoon. Een kraanwagen van de fa Dees uit Terneuzen slaagde er in om de vracht- en aanhangwagen weer met vier wielen op de grond neer te zetten. Om diii te kunnen bereiken liad men eerst de wagen van de vrachtwa gen losgebrand. Iedereen hield mee om alles in goede banen te leiden en - om kwart over zes was de gehele weg weer berijdbaar. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De storm heeft ook in Hulst en omgeving grote schade veroorzaakt. Op het Gravenhofplein te Hulst wer den twee auto's totaal vernield door dat een boom op de daken van de voertuigen terechtkwam. Het dak be zweek en de auto werd in elkaar gedrukt. In de Sint Janstraat te Ka- pellebrug werd het verkeer even ver sperd doordat en boom was omgeval len. Ook voor de marktkooplieden was het een slechte dag. In eerste instantie hadden enkele nog getracht om de tent op te zetten, maar tegen het einde van de morgen had iedereen zijn spullen opgeruimd. Het was onmo gelijk gebleken om nog waren aan de man te brengen. Het) was op een bepaald moment zelfs zo erg dat de tentzeilen over het marktplein cirkel den. BALLONHAL 2 Met een donderend geraas is maandag omstreeks half vijf de ballon-sporthal bij het sportpark 'Voorborch' aan de Breeweg in Middelburg, die op 4 no vember vorig jaar in gebruik is geno men, in elkaar gezakt. Het zeildoek van de dertien meter hoge sporthal werd aan flarden gereten. De sporthal was geheel verlaten. Chef-terreinmees- ter C. Bostelaar had juist met het bureau van de 'Stichting Sportbelan- gen' overlegd omdat hij het onverant woord achtte de hal beschikbaar te stellen aan tennissers, die er om vijf uur gebruik van zouden maken. Het kostbare zeildoek moet als afge schreven worden beschouwd. Het heeft een waarde van vijftigduizend gulden. De stalen afrastering rond de hal raakte op veel plaatsen verwron gen. Burgemeester drs. P. A. Wolters, wethouder H. Gillissen en gemeentese cretaris mr. J- Hooij, kwamen zich van de schade op de hoogte stellen. Het bureau-hoofd van de 'Stichting Sportbelangen', de heer P. M. van Hese. deelde mee dat de hal niet tegen stormschade kon worden verze kerd. „We moeten nu maar afwachten of de gemeente bereid is om opnieuw vijftigduizend gulden uit te trekken", aldus de heer Van Hese, „dat wordt een kwestie van beleid". De heer Van Hese noemt het een gelukkige om standigheid dat het winterseizoen bij na ten einde is, zodat de gebruikers momenteel niet al te zeer gedupeerd zijn- Het meest gedupeerd is nog de badmintonclub 'Avanti'. Voorts maak ten onder meer nog de personeelsver eniging van Pechiney en de Middel burgse gemeente-ambtenaren (voor een voetbalcompetitie) van de hal gebruik. IEP OM Op het Molenwater in Middelburg ver pletterde een enorme iep, die met wor tel en al uit de grond werd gerukt, even na half drie een geparkeerde per sonenauto. De tientallen meters hoge en één meter dikke boom kwam dwars over de rijbaan van het Molenwater te liggen en raakte in zijn val nog drie andere geparkeerde personenauto's, waarvan er één aan de voorzijde zwaar werd beschadigd. De andere twee wa gens liepen lichtere schade op door de takken van de boom. Niemand liep verwondingen op. De eigenaar van de nog vrij nieuwe, totaal vernielde wa gen, J. M. uit Oostkapelle, was op be zoek in het Gasthuis. De zware iep maakte vooral de voorzijde van de auto bijna met de grond gelijk. Even tevoren was enkele tientallen meters verder op het Molenwater, aan de kant van het Gasthuis, waar mo menteel parkeerplaatsen tussen de bo men worden aangelegd, een kleine iep geveld, die terechtkwam op een graaf machine van het aannemingsbedrijf Gebr. Geldof NV uit Serooskerke. De schade was hier gering. 's Avonds sneuvelde nog een derde boom op het Molenwater, overigens zonder schade toe te brengen. Omstreeks kwart voor vijf, toen het aantal alarmeringen steeg, kwam in Middelburg in samenwerking tussen de brandweer en gemeentewerken een hulpverleningsactie op gang. Toen werd het besluit genomen om alle per soneelsleden van de afdeling diensten (de reinigingsdienst, plantsoenendienst en onderhoudsdienst), dat waren vijf tig man, voor hulp te consigneren. De meeste van hen moesten ook daad werkelijk in actie komen. Zij waren onder meer behulpzaam bij het om trekken en opruimen van bomen, bij de ballonhal en bij scholen om voor zieningen te treffen in verband met uitgewaaide ruiten. Eén man werd bij de brandweer gestationeerd om de communicatie te regelen. De brand weer zette alle vijf wagens in. De brandweer kreeg ongeveer 45 meldin gen. Tussen kwart voor drie en kwart voor elf waren continu 20 man in dienst. Op de hoek van de Berkenlaan en de Griffioenstraat dreigde tegen de avond een boom onder het geweld van de storm op een woning te vallen. De brandweer maakte de lier van de nieu we, uiterst modern uitgeruste Magi- ruswagen aan de wankele boom vast en trok deze omver. Nauwelijks was de kabel losgemaakt, of de boom zwiepte met gezwinde vaart weer omhoog om opnieuw zijn dreigende positie in te nemen. Het werk kon weer opnieuw beginnen. WATERTANK Bij de zuivelfabriek aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg waaide een tientallen meters hoge watertank omver, die terechtkwam tussen de ca bine en de tankoplegger van een melk wagen. De schade viel mee. De roest vrij stalen watertank was nog niet aan gesloten en dus nog niet gevuld. Ook twee andere lege watertanks ernaast dreigden een speelbal van de wind te worden. Met een ladderwagen heeft de brandweer zo snel en zo veel mogelijk water als ballast in de tanks gespoten. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om de melkwagen van de om gewaaide tank te bevrijden. Enkele leidingen waren verwrongen. In de wijk Dauwendaele werd een schuur, behorende bij een monumen tale hofstede, voor een deel van het rieten dak ontdaan. De bewoners ont ruimden zelfstandig de schuur, waar in zich overigens weinig waardevol materiaal bevond. De overwegbomen bij de Schroebrug in Middelburg raakten gedeeltelijk ont wricht, waardoor de waarschuwings- lichten bij de overgang ontregeld raak ten; De NS heeft de treinmachinisten opdracht gegeven de overgang stap voets en met de nodige signalen te pas seren. Dat. gebeurde. Ook de politie hield een oogje in het zeil. Op het Groot-Industrieterrein ging een i bouwkeet van de gemeentelijke plant soendienst de lucht in. De wrakstuk ken kwamen terecht tegen twee ge parkeerde auto's en een bromfiets. waardoor zware schade ontstond. Op een blok flats in de Westerschelde- straat moest de brandweer de rubber- roid-dakbedekking vastspijkeren. De nieuwe, uiterst modern uitgeruste Magirus-ladderwagen van de brand weer heeft maandag zijn nut overdui delijk bewezen. Bij het omtrekken van bomen heeft vooral de sterke lier uit stekende diensten bewezen. De directeur van gemeentewerken, ir. C. J. M. van Unen, bracht maandag avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor gemeentewerken verslag uit over de gebeurtenissen in Middelburg, waarbij hij aantekende dat in samenwerking tussen ge meentewerken en de brandv/eer voor de eerste maal een calamiteiten- dienst is ingesteld. 60 TELEFOONTJES De Vlissingse brandweer kreeg maan dag rond de zestig telefoontjes met aanvragen om assistentie bij storm schade. In de Accacialaau waaiden van vier huizen de daken af, de bewoners werden bij familieleden ondergebracht. Een groot deel van de verzoeken om hulp had ook hier betrekking op door de storm geteisterde schoorstenen, dakkapellen, televisiemasten en dak pannen. Er reden 's middags tussen half drie en vijf uur constant vijf brandweerwagens door de stad om as sistentie te verlenen. Er woeien diverse ramen in en het glas van het reclamebord bij de Miro op het industrieterrein werd door de harde wind vernield, de scherven kwa men tegen de kanaaldijk terecht en daarbij werd één auto beschadigd. Van een pand op het Bellamypark haalden de brandweerlieden een los gewaaide, over de weg hangende zin ken goot om het gevaar voor het ver keer te weren. In Zoutelande bezweek de pergola van hotel 'Zomerlust' in de Duinweg onder het geweld van de storm en aan de Strandweg bij Dishoek moest een ca ravan eraan geloven: de wagen werd opzij geslagen en beschadigde daarbij een tweede caravan. Op de watersportcamping "De Witte Raaf' bij de jachthaven 'Oranjeplaat' (ten noorden van Arnemuiden) richt te de storm enorme schade aan. Twin tig stacaravans trotseerden het geweld niet en waaiden om als luciferdoosjes. De aanwezigen konden niets uitrichten. Hulp was niet aanwezig. „We hebben onze mensen zoveel mogelijk binnen gehouden, de stukken vlogen je om de oren", aldus de ontmoedigde camping houder vlak na het gebeuren. Ook op verschillende andere campings waai den caravans omver. het verpakkingsmateriaal nog »«et la te overzien. De grondstoffen konden tijdig afge dekt worden, "s Avonds werden ze met behulp van brandweer en heftruck chauffeurs uit. het eigen bedrijf en de coöperatieve telersvereniging overge bracht naar de gebouwen van de coöperatieve aankoopvereniging en de CTV. De balonhal was juist in december op gebouwd nadat het gevaarte bij de storm van november ook al tegen de grond was gegaan. De directie van de koninklijke Zeelandia heeft nu al be sloten geen nieuwe hal meer op te bou wen. Diverse straten werden in Zierikzee door de polotie afgezet. In de Nobel- straat vlogen stukken van de wieken van de molen in het rond. De Post- straat werd afgesloten voor het ver keer omdat dakpannen van een huis op voorbijrijdende auto's waren geval len. In het uitbreidingsplan West vielen muren van in aanbouw zijnde hulzen om. Verder in West #|i in Malta veel pannen van de daken, omgestormde schoorstenen en krom gewaaide tv- antennes. Ook op de Blokweg ont stond veel schade aan huizen. In het Gouwe Veer werd de pas een half jaar oude landbouwschuur van de heer J. Brooshoofd door een windvlaag weg gevaagd. De golfplaten vlogen in het rond, er werden zelfs teruggevonden in het woonhuis. De schade bedraagt ongeveer 100.000. Ook de schuur bij de boerderij van de heer C. Bolijn stortte gedeeltelijk in. DAKEN LOS Ook in Goes en omgeving heeft de storm een flinke schadepost gezorgd. Maandagmiddag tegen een uur of vier kreeg de gemeentepolitie de eerste meldingen te verwerken. Zo rukte de wind de daken van twee woningen aan de Koninginneweg en de Nachte- gaallaan finaal los. De dakbedekking van een in aanbouw zijnde garage bij de Van Hertumweg moest er even eens aan geloven. Er ontstond daar een enorme ravage, doordat de stuk ken soms tot over een afstand van enkele honderden meters de lucht in werden geslingerd. Bovendien werden de daken van enkele gebouwen (bij voorbeeld van de Amrobank en de Agrimarkt) aanzienlijk beschadigd. Er sneuvelden in Goes en omgeving evenals dat in het overige deel van de Bevelanden het geval was talloze ruiten, televisieantennes knapten af, bomen werden ontworteld, landbouw- wagens (en aan de 's-Gravenpolderse- weg een melkwagen) kiepten om en verkeersborden werden uit de grond gerukt. Op Schouwen-Duiveland en Tholen hetzelfde beeld, In Zierikzee sleurde de storm een grote schutting door de Venkelstraat, de straten waren er be zaaid met dakpannen. Hetzelfde meld de de politie van Bruinisse: veel scha de door ingewaaide ramen en verniel de daken. ïn Tholen was het al niet anders. Verkeershekken werden ae lucht in gesmeten en aan de Voor straat in St-Annaland werd een dak van een woning kompleet gekraakt. BALLONHAL 3 Voor de tweede maal in enkele maan den is in Zierikzee de ballonhal van de koninklijke Zeelandia aan flarden gevlogen. In de kleine Sluis werd om twee uur een scheur ontdekt die aan vankelijk kon worden gedicht. Rond vier uur scheurde de grote sluis open en in een paar seconden ging de enor me hal tegen de grond. De ankers waarmee het gevaarte was vastgeklon- ken knapten als luciferstookjes. In de hal stond vierhonderd ten grondstof-; fen, terwijl de halve oppervlakte in be- slag genomen werd door emballage, j De schade a3n de hal bedraagt onge-j veer 150.000, terwijl de schade aan 1 ARNEMUIDEN Tot schroot geworden caravan. VLIEGTUIGEN Op het vliegveld Haamstede is maan dagmiddag tijdens een hevige rukwind het dak van de grote hangar van de vliegclub Haamstede ingestort. In de hangar bevonden zich vier (van de zes) vliegtuigen van de club. Ze wer den zwaar beschadigd: de schade loopt in de tienduizenden gulden. De vlieg club is verzekerd. In Renesse moeten twee in aanbouw zijnde horeca-gelegenheden het afleg gen tegen de kracht van de storm. Van het toekomstige chinees-indisch restau rant 'Hoge Zoom' waaiden twee mu ren omver, het in aanbouw zijnde ho tel van de heer Veerhoek m Renesse ging vrijwel geheel tegen de grond. Ook een schuur in aanbouw in Haam stede stortte gedeeltelijk in. Het dak van het nieuwe gemeentehuis in Haam stede moest worden gestut, omdat er enige beweging in kwam. Het ziet er voorts naar uit, dat de den- nebossen in de Schouwse Westhoek van het stormgeweld veel te lijden hebben gehad. De directie van dit do- meingebied schat de schade aan de bossen op een veelvoud van die van de november-storm van vorig jaar. In Hansweert is aan de Maartens- broerweg de sorteerloods van de heer A. de Poorter door de strom geheel vernield. De heer De Pooter, die in de loods werkte en plotseling een hevig gekraak hoorde, kon zichzelf ter nau- wernood in veiligheid brengen. Een aantal landbouwmachines, die zich in de loods bevonden, werden door het vallende dak beschadigd. Van het dak van het machinegebouw bij de kern centrale Borssele ging de asfaltbedek- Icing voor een aanzienlijk deel de lucht in. Een schutting om een uitgebrand café op het Dorpsplein te Nisse waaide over een lengte van acht meter weg. Hierdoor kon het gebeuren dat aller lei rommel in het dorp her en der verspreid werd. Een oude schuurdeui in de Clementstraat werd totaal nield. Op Noord-Beveland is de vermoede lijk oudste olm van het eiland, stam mend uit de tijd van Napoleon, ont worteld. De boom bevindt zich in Wissenkerke. Geruchten als zou de Haringvlietbrug geen vrachtauto's doorlaten bleken bij navraag ongegrond. W'el was om streeks zes uur 's avonds een vrach tauto omgewaaid. Nadat een kraanwa gen het opstakel had verwijderd kon alle verkeer normaal doorgang vin den. Ook op de Zeelandbrug bleek alles vrij goed te gaan. .Als men zich maar aan de snelheidsbeperking houdt, kan er weinig gebeuren", zei men op het tolkantoor van de Provin ciale Brugmaatschappij. Het terreinverkeer vanuit .Holland' naar Zeelandondervond hinder door de storm. Tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe ontstond schade aan de bo venleiding. Het treinverkeer naar Zee land had vertraging tot ongeveer een half uur. „De stormschade aan de Zeeuwse fruitteelt zal waarschijnlijk wel mee vallen. De knopzetting is nog zeer pril. Er is nog geen blad of bloesem gevormd. We zijn dus betrekkelijk optimistisch", zo verklaarde maandag avond de heer J. ae Lange van de afdeling schade van de ZLM desge vraagd. TERHOLE Aardappels op de weg. MIDDELBURG Auto totaal vernield aan het Molenwater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9