PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEER GROTE SCHADE DOOR DE STORM Zware westerstorm eist in Zeeland drie gewonden; voor vele tonnen schade Staatsbosbeheer: meer schade dan november Zendschip Veronica gestrand METAALOVERLEG IS MISLUKT Zeeland- Brabant Vandaag in d@ krant... BOUWKRAAN IN VLISSINGEN VALT OP HUIZENRIJ 216e jaargang no. 79 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN (chWplMjli en W f. s. I 5144 t&i. 01I86.584. I. 3948. Mm. til. 3094. Huilt, it 6. tal. 4058. I Mlddalburs, Markt 81. tal. 7651 (bis. 'ad. 3078/Ï182, I «140 (t Dinsdag 3 april 1973 Zeelandje veroveren Pagina 2 m/ V-esst, Icidspunten te spreken Jaren is daar een bw.je komen. Toen hrt Ovw harenom wikkeling Zuid' op Rang kwam. verplaat kinnen zich min of me naar «loze 1 van het i SPRUNDEL De Mifato-hal in Sprundel werd door de storm vol. komen verwoest. Het dak van de hal vloog huizenhooog de lucht in. ROTTERDAM Em vrachtauto is gistermorgen op de zuidelijke atrit van de Van Briencroordhrug te Rotterdam zijn lading hout verloren. De normale rijbanen werden daardoor ongeveer een uur lang geblokkeerd. DEN HAAG (ANP, GPD) De storm, tot windkracht 12, die maandag over ons land is getrok ken, heeft een spoor van grote vernielingen achtergelaten. Uit vrijwel alle delen van het land kwa men bij de politie-instanties meldingen binnen van losgewaaide daken, dakpannen, antennes, ver- keerszuilen, parkeermeters, ontwortelde bomen en vernielde voertuigen. Het treinverkeer werd op tal van plaatsen ontwricht, doordat omgewaaide bomen op de rails of de bovenleiding waren te recht gekomen. Op de wegen waren er grote verkeersopstoppingen door omvergeblazen voertuigen en ontwortelde bomen. Honderden vakantiehuisjes (bungalows en caravans) werden vernield of ernstig beschadigd. De storm had tot middernacht twee slachtoffers geëist. In Moerkapelle (gem. Zevenhuizen) werd een magazijnchef in het bedrijf waar hij werkte getroffen door een omwaaiende muur. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis Dijkzicht te Rotterdam. In Den Hout (gem. Oosterhout) stortte maandagavond een gedeelte van een boerderij in. waarhij de eigenaar, de 63-jarige P. H. Lembregts om het leven kwam. Hij werd onder het puin bedolven. De man woonde alleen In de boerderij. In den lande zijn verder tientallen mensen gewond geraakt. Het zwaarst schijnt het Westland ge-' troffen te zijn. Honderden kassen zijn daar vernield en er is voor vele .-attinsen, daarvoor •en moe irake ran [rote ver- s rooms- Zeeland föantlfjH SCHEVENINGEN (ANP) Tegen 23.30 uur maandagavond is zendschip van Radio Veronica op enkele honderden meters ten zuiden van de Scheveningse haven strand. Duizenden mensen spoedden zich tegen het middernachtelijk naar het strand om met eigen het "popsehtp' in ogenschouw te ner waarvan de lichten nog brandden en dat spookachtig in de branding lag. door elke golf gehuld in een nevel van water. De officier van justitie in Amsterdam is van de gebeurtenissen rond Vero nica's stranding op de hoogte ge bracht. Hij besloot echter voorlopig nog niet in te grijpen. Ook de leiding van de PTT stelde zich maandagavond laat op dat stand punt De Haagse politie beperkte zich daarom tot het regelen van de uitgebreide verkeersstroom in buurt van het strand. De reddingsboot van Scheveningen was maandagavond om 9 uur uitge varen naar het zenschip. Het schip was van zijn ankers geslagen en de kapitein had via Scheveningen Ra dio om assistentie gevraagd. Om half 11 staakte Radio Veronica Het hof van beroep in Bloemfontein heeft maandag het hoger beroep van 13 niet-blanken afgewezen. De 13 zijn vorig jaar april door de rechtbank van Pietermaritzburg tot gevangenis straffen tussen 21 en 12 jaar veroor deeld omdat ze steun zouden hebben gegeven aan organisaties die de Zuid- afrikaanse regering met geweld omver willen werpen. 'Annexatie' Brabant wil honderden hectare Zeeuwse grond 'annexeren' via een wijziging van de provincie grenzen. Het Zeeuwse wijzigings voorstel loopt naar de andere kant eveneens in de honderden hectaren., (pag. 2). Formatie FORMATEUR Burger en de pro gressieven hopen op een kleine opening van de zijde van de KVP (pag. 3) Mode DE COMMERCIE geeft steeds meer de toon aan in de Parijse modewereld (pag. 7). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4, 5 en 9 Binnen- en buitenland op pag. 3,7 en 13 Sport op pag. 11 Radio en tv op pag. 12 Beurs en financiën pag. 13 haar uitzendingen. De bemanningsle den verlieten het schip en werden aan boord genomen door de red dingsboot. Directeur Verwey van Verenoca'was maandagavond, terwijl het schip nog niet was gestrand, al in de studio te Hilversum aan het zoeken naar mogelijkheden om zo spoedig mogelijk weer te kunnen gaan zen den. Ook dè berging van hét schip is ter sprake gekomen. De stemming onder de Veronica-mede- werkers noemde Rob Out, program- maleider van Veronica: 'verslagen'. Maar, zo zei hij, wij zullen alles doen. om zo snel mogelijk weer in de lucht te zijn. Tragisch noemde hij het dat dit moest gebeuren met de 18e april zo dicht bij, dedatum waarop Veronica 13 jaar zou be staan. In 's-Gravenzande sloeg het dak van het veilinggebouw Zuid weg. In de verpleeginrichting De Kreek aldaar woeien zoveel ramen in, dat de pa tiënten naar andere verdiepingen van het gebouw gebracht moesten worden. 'Catastrofaal, ontstellend.' was de eer ste reactie van een glashandelaar uit het Westland. Volgens hem zal de stormschade die van het vorig jaar zeker overtreffen. Toen was de schade hier rond vijf miljoen gulden, maar de huidige raming bedraagt al zeker tien miljoen. Staatsbosbeheer Staatsbosbeheer schat, dat de storm van maandag in de kuststreken schade heeft aangericht, dan storm, die 13 november vorig jaar vele hectaren bos in Nederland ver nielde. Het beheer verwacht, dat de schade in de bossen van Mldden- Nederlan verleden maandagavond. daft boswachters in kuststreken de bossen niet durfden te gaan uit angst voor het omvallen van bomen. De storm heeft dit keer niet alleen naaldbomen, maar ook loofbomen geveld, aldus staatsbosbe heer. .De ravage van de november storm is nog lang niet opgeruimd. We kunnen dus niet precies het juiste aantal gevelde bomen geven." zo de staatsbosbeheer mee. Volgens de woordvoerder van staatsbosbeheer gaat het dit keer om een storm van langere duur, waar door de schade aan het bosbezir. waarschijnlijk groter is dan de schade tijdens de novemberstorm, die sterke bomen aan de rand var bos heeft geveld, aldus staatsbosbe- VANDAAG BERAAD VAN VAKBONDEN (van onze redactie economie) DEN HAAG Het overleg in de metaal is mislukt. Maandagavond om half zeven begon prof. dr. B. Goudzwaard hoopvol, vooral omdat de vakbonden hadden laten weten dat zij instemden met het vrijdag ook door de werkgevers aanvaarde systeem van prijscompensatie. Om kwart voor elf zeiden de vakbonden neen tegen de geconcretiseerde voorstellen van de metaalwerk- gevers. „De bonden hebben alleen maar ge zegd, dat we eindelijk eens serieus moesten worden", aldus werkgevers voorzitter A. Prins. NW-onderhande- Iaar W. Wamsteker: „De werkgevers zijn er kennelijk op uit geweest de hele zaak te laten mislukken. Dinsdag zullen we met onze bondsbesturen kijken hoe we nu hardere acties krui nen gaan voeren". Prof. dr. Goudzwaard zag op de lange duur toch nog wel enig licht in de duisternis. „Wat tot nu toe nog niet was gebeurd, is dat de standpun ten uitgekristalliseerd zijn. Het sys teem van de prijscompensatie is dui delijk een zaak van centraal niveau gebleken. Men heeft geprobeerd dit op bedrijfstaksniveau te realiseren. Dat is niet gelukt. Mocht men over deze materie op centraal niveau gaan stu deren, dan zullen de nu uitgekristalli seerde principes daaraan ongetwijfeld ten grondslag worden gelegd". Prof. Goudzwaard zei wel beschik baar te blijven, maar niet de illusie te hebben dat de partijen hem binnen de kortste tijd zullen vragen voor de heropening van het overleg. Volgens prof. Goudzwaard wilden de vakbonden een vaste zekerheid, dat, mocht de studie per 31 december niet gereed zijn, het systeem van de prijscompensatie in 1974 zou worden voortgezet. „In feite is het overleg gestruikeld over het punti, dat de onderhandelingsmarges elkaar op dit punt bijna niet konden raken", zo ze: hij. De vakbonden zeiden, dat ze in de uitgewerkte voorstellen van de werk gevers te weinig van nun oorspronke lijke voorstellen konden terugvin den. Compensatie Wat de prijscompensatie betref; stelden de werkgevers voor uitgaande van een dalende compensatie per pro cent vanaf een jaarinkomen van f28.000 voor, een dalend percentage van 0 tot 1 procent van jaarinkomens variërend van f28.000 tot f50.000. De vakbonden zeiden, dat dit bij een jaarinkomen van 50.000 zou neerko men op een prijscompensatie van 1025. We dachten, dat dit ook (Zie slot pagina 3 kolom 3) heer. De minder sterke bomen in bet centrum van de bossen ontvangen nu' geen bescherming meer van de sterke exemplaren, zodat die nu ook om Chaos De storm had teeen acht uur maandag avond in Zuidwest-Nederland zijn hoogtepunt bereikt. Daarna wakkerde de wind aan in het midden van het land. Het hoogtepunt van de storm in het noordoosten werd tegen midder nacht verwacht. Het luchtverkeer on dervond weinig vertraging. Intussen was er een grote chaos ontstaan in het wegverkeer. Er ontstonden kilo meterslange files op de wegen Utrecht-Den Haag (ter hoogte van Reeuwijk). Amsterdam-Utrecht (bij Breukelen) en bij Gorinchem. Op het. verkeersplein Deil waaide een vracht wagen met militairen van de weg en kwam in een sloot terecht. Niemand werd gewond. De rijksweg Breda-Go rinchem was op een gegeven moment bezaaid met grind. Een ernstige ver- keersstagnatie veroorzaakte ook een van de weg geblazen aanhanger van een vrachtwagen op de Van Brienen- oordbrug. Tal van provinciale wegen werden gestremd door omgewaaide bomen. Veel automobilisten moesten ijlings hun voertuig de vluchtstrook1 opsturen omdat hun motor het onder de vloed van water, dat door de sterke wind in het ontstekingsmecha nisme werd gejaagd, had begeven. In de grote steden Utrecht, Am sterdam, Den Haag en Rotterdam Is een flinke ravage ontstaan. Het regende klachten in de provincie Utrecht. Honderden bomen werden geveld. Bij Leusden werd een bus met passagiers van de weg geblazen maar er vielen geen gewonden. Eveneens bij Leusden verloor de bestuurder van een personenauto de macht over het stuur en zijn voertuig waaide in een sloot: met gebroken benen en een hersenschudding werd hij in een zie kenhuis opgenomen. In Wijk bij Duur stede en in IJsselstein werden enkele keten en een loods met de grond (Zie slot pagina 3 kolom 5) WINDSTOTEN TOT ORKAANKRACHT VLISSINGEN De zware westerstorm van maandagmid dag heeft in Zeeland drie gewon den van wie één levensge vaarlijk geëist en voor vele honderdduizenden guldens scha de veroorzaakt. Een van de meest spectaculaire stormge- beurtenissen speelde zich af in de Vlissingse binnenstad: een bouwkraan die bij de boulevard door de storm werd neerge haald kwam terecht op een rij huizen. Niemand werd ge-j wond de bewoners waren te voren elders ondergebracht maar de schade en de ravage waren groot. De storm was op z'n sterkst tussen drie uur en half vijf 's middags. Het meteo-Vlissingen sprak van wind kracht tien, met stoten tot orkaan- kracht; windkracht 12. Voor de hele provincie gold een beperkte dijkbewa king, die ook vannacht nog fungeer de. Een aantal gevolgen van de storm: drie ballonhallen in Zierikzee, Middelburg en Terneuzen begaven net onder het geweld van de wind; voor de Zeeuwse kust en op de Westerschelde raakten verschillende schepen en scheepjes in moeilijkhe den; van talrijke panden in het cultu reel centrum De Halle en de show- room van een woninginrichting in j Axel, van woningen in Vlissingen en Goes waaiden de daken af, terwijl ook daken van schuren het moesten ontgelden, evenals de muren van som mige in aanbouw zijnde gebou wen; waarschijnlijk als gevolg van de storm ontstond ook een defect aan de PZEM-centrale Borsele, waardoor Zeeuwsch-VIaanderen en Hoechst en Pechiney in Vlissingen-Oost het bijna drie kwartier zonder stroom moesten stellen; aan de bossen van de Westhoek is zo wordt verwacht grote schade toegebracht: op verschillende campings langs de kust waaiden tal van caravans om ver; tussen Kuitaart en Terhole werd het verkeer enkele uren gestagneerd, omdat een met aardappels geladen vrachtwagencombinatie kantelde; voor zover maandagavond laat be kend was. is alleen bij Hansweert aanzienlijke schade aan de zeewering toegebracht: er werd een flink stuk glooiing De firma Aug. de Meyer in Terneuzen zal in de toekomst waarschijnlijk geen gebruik meer maken van een ballonhal voor de opslag van goede ren. Nadat, maandagavond de hal aan de Zevenaarhaven het voor de derde maal had begeven onder de zware noordwesterstorm zag directeur H. A. M. A. de Meyer «weinig perspectief meer voor het gebruik van de op blaasbare hal. Zoals bekend werd een ballonhal van de firma De Meyer bij de zware storm van november vorig jaar totaal vernield. Een loods van hetzelfde type bleek enkele maanden later ook al niet opgewassen tegen een stonn van aan zienlijk minder kaliber, maar de bal lon kon toen nog wel hersteld worden. Maandag sloopten de storm en de elektriciteitsstoring, die Zeeuwsch-Vlaanderen een half uur zonder stroom zette, de laatste restjes vertrouwen in de ballonhallen. die per stuk ongeveer 400-000 gulden waard zijn Aug. de Meyer is tegen de storm schade verzekerd. Maandagavond nog is men begonnen met het overbrengen van de goederen uit de kapotgeslagen ballonhal naar meer weer'oestenöige loodsen van de firma- In Ter neuzen werd als zware scha depost naast de talrijke gesneuvel de dakpannen, antennes, ruiten en jon ge planten alleen nog genoteerd een ingedrukte want van het gymnas tieklokaal van het Zeldenrustcollege aan de Alvarezlaan. Er waren toen de' rakwinden vat kregen op de houten wanden van het gebouw geen leerlin gen bezig met gymnastieklessen. Het schadebedrag was maandag nog niet bekend. 'DE HALLE' Evenmin werd maandag al nauwkeu rig de schade vastgesteld die het cul tureel centrum De Halle' ln .Axel kreeg te verwerken. Om ongeveer half twee 's middags raakte daar een rand Zie slot pagina 9 kolom 1 (Zie ook pagina 4 en 9). Er waren en zijn in de wederzij overigens nie; zodar hoekse en kabelj8u- ten uitbreken, maar eer. koele verhoudlr. schllpun*. In het ver! melijk het Reim«-~ i heeft nooit onder stoelen of banken gestoken niet erg veel voor dit Bra bantse plan te voe len, de staten hiel den de boot af Brabant daarentegen vroeg groot enthousiaxme en dat nu kon en wilde Zeeland met opbrengen. Op dit ogenblik echter lijk', het op zijn zachtst gezegd overdreven om een koele verhouding, te handhaven over een Reimerswaalplan: het ziet er immers naar uit da; de perspectieven voor dit havengebied vrijwel tol nul zijn gereduceerci De berekeningen van de rijksplanologische dienst en de me dedelingen daarover vorig Jaar van mi nister Udink laten daarover geen twij fel bestaan, althans voor de zeventiger jaren. In Brabant heeft men de Zeeuwse hou ding inzake Reimerswaal nogal kwa lijk genomen. Dat waa onder meer merkbaar in de houding, die de Bra bantse staten aannamen jegens Zee land ln relatie tot het waterwingebied De Biesbosch: deze provincie werd voor directe deelneming uitgesloten. Een soortgelijke benadering kwam ook naar voren bij de behandeling van en kele grenscorrecties tussen belde pro vincies: een aanvankelijk akkoord daarover tussen Zeeland en Noord-Bra bant werd alsnog door Den Bosch af gewezen met een verwijzing onder meer naar de opvatting van Zeeland inzake bet Reimerswaalplan. Een wat eigenaardige Brabantse houding. ZIJ maakt echter wel duidelijk dat de re latie wel moest verkoelen: Zeeland had er alle reden toe. Overigens is de grens wijzigingsaffaire nog steeds niet uit de wereld en ook vandaag zal ze een punt van bespreking uitmaken. Noord-Brabant wil een 'gestroomlijn de grens' en zou het liefs; de nieu we Schelde-Rljnverbinding als zodanig aangewezen zien. Oppervlakkig be schouwd klinkt een dergelijk stand- punt niet onlogisch, maar bij nadere bestudering blijkt dat deze lijn wille keurig is. Er zijn bijvoorbeeld redelijke overwegingen van waterstaatkundige aard. die een verschuiving van de grens in oostelijke richting vee! acceptabeler maken. Vooral lijkt ons echter het nieuwe kanaal een volstrekt fictieve lijn als het gaa; om de ruimtelijke or dening: het gebied aan beide zijden van het kanaal moet als één geheel worden beschouwd en eist een van uit één visie opgesteld streekplan. Daar zal niet veel van terecht komen als men het Schelde-Rijnkanaal als pro vinciegrens kiest. Zeeland zou bijvoor beeld een streekplan kunnen maken zonder ReimeTSwaalplan, Noord-Bra bant een plan waarbij wel met. dit pro ject zou worden gerekend. En dan heb ben we het nog maar niet over het plan-Valkenisse ter hoogte van Waarde en Bath, een project waarvoor even eens een studiecommissie in het leven is geroepen. Planologisch hoort dit al les bijeen: men zou derhalve de grens zo oostelijk mogelijk moeten De vraag is echter of het wel enige zin beeft tot dergelijke ingrijpende wijzigingen over re gaan nu nog altijd een wet gewestvorming boven de markt hangt. Trouwens, niemand weet wat een volgend kabinet met de be stuurlijke indeling wil: wil men de provincies handhaven of komen er an dere vormen? Zou het daarom niet be ter zijn deze grenswijzigingszaak te beperken tot die correct"ie?, die drin gend nodig zijn? Met andere woorden: kunnen de beide colleges van gedepu teerde staten niet beter terugkeren tot hun aanvankelijke overeenstemming? Dan wordt de sfeer wat plezieriger. Ruzies tussen besturen van provincies hebben iets middeleeuws: ze zijn uit de tijd. In dit geval kan inderdaad worden volstaan met enige noodzake lijke correcties: er was daarover reeds overeenstemming bereikt. Ais er meer moet gebeuren, kan dat het beste ge schieden wanneer een algemene be stuurlijke herverkaveling aan de orde komt. Zover is het echter op dit ogen blik niet. Edgar Faure is maandag gekozen tot voorzitter ran de Franse na*: anale vergadering. Hij kreeg bij de eerste stemming 274 stemmen, 'eren. ie soci alist Pierre Mauroy. die doo ce link se coalitie kandidaat was geste:;. 180 stemmen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1