PROVINCIALE ZEEUWSE COORANT PROGRESSIEVEN VORMEN KABINET Marine Ierland houdt schip met wapens aan Veel doden in verkeer op de Zeeuwse wegen in eerste kwartaal van 1973 Onderhandelingen Philips afgebroken Amerikaanse verhalen over martelingen in Noord-Vietnam Demonstratie arts-assistenten w Vandaag in de krant... Bondgenoten 216e jaargang - no. 76 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 maart 1973 PTT in trek bij overvallers Pagina 3 m W. t. P«Hr. Hoofdradftctl*. O. A. d. Kok. 0 AbonMiri •d.. 01186-384. t«o. 2751. rod. 011M-47S9. Mlddolburs. MwM »1. Hl. tol. 2054. Huil!. Sfconürai! lol. <058. 0 Ad.,pt 50 cor.r tv mm. I. 27,35 por ZONODIG ZONDER KVP-ERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook zonder KVP-bewindslieden willen de progressieve drie een kabinet vormen.' PvdA-leider Den Uyl acht voldoende 'speelruimte' aanwezig voor zo'n progressief kabinet. Forma teur Burger echter wil vandaag alvorens verder te gaan met zijn formatie toch eerst nog KVP-leider Andriessen benaderen om hem duidelijkheid te vragen over de manier waaróp de grote meerderheid van de KVP-fractie een kabinet-Den Uyl wil gedogen. „De formateur heeft een eigen kijk op de si tuatie, hij heeft ook nog aan zijn formatie-opdracht te voldoen", zei Den Uyl vanochtend vroeg, na afloop van een beraad van bijna vijf uur met Burger. Da heren Den Uyl, De Gaay Fortman nieuwe situatie die is ontstaan na de on Van Mierlo hebben zeer uitvoerig weigering van de KVP en ABP om ver met de formateur overlegd over de der aan de formatie mee te werken. GOUDZWAARD PRAAT VERDER UTRECHT De onderhandelingen bij Philips over de cao, die per 1 april van kracht moet worden, zijn donderdag afgebroken. De drie Industriebonden hebben geen akkoord kunnen vinden met de raad van bestuur van Philips over de drie harde punten uit de cao, die ook voor de metaalindustrie gelden. Deze punten zijn een ver hoging in centen en procenten, iedere werknemer onder de wer kingssfeer van de cao brengen en een maximum voor de prijscom pensatie. De Industriebonden voelen wat de textielindustrie betreft niet veel voor het aantrekken van een informateur. Zij zien de waarden van een dergelijk iemand niet direct zitten, maar zij willen er ook geen halszaak van ma ken. Als de werkgevers in de textiel menen dat er een informateur moet komen, zullen de Industriebonden daarmee akkoord gaan. Maar nog maals, een dergelijke figuur juichen zij niet toe. Vier van de vijf bonden betrokken bij het overleg over de zuivel-cao (26.000 werknemers) hebben zich donderdag na onderling bestuursberaad uitgespro ken voor stakingsacties gericht op her vatting van het overleg over de cao op baks van de vakbondseisen. Het overleg met de werkgeversorganisa ties is woensdag vastgelopen. Deze vier zijn: de NKV-bond AVG. de NW-bond AVB en de industriebonden NKV en CNV. Vandaag hoopt prof. dr. B. Goud zwaard met de bij het metaaloverleg betrokken partijen een concreet sys teem te kiezen voor de vaststelling van de prijscompensatie. Volgens het" door partijen aanvaarde weekschema, had dit donderdag al moeten gebeu ren, doch de besprekingen werden onderbroken door twee vrij lange schorsingen, een op verzoek van de werknemers- en een op verzoek van de werkgeversdelegatie Prof. Goudzwaard zei na afloop van het gesprek, dat hij niet verwacht dat hij de voorbereidende- besprekingen SCMJTTENHELM WEER NOS-VOORIITTER DEN HAAG (ANP) Bij KB van 28 maart fs de heer E. A. Schüttenhelm opnieuw benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Om roep Stichting. Verscherpt De stakingsacties bij Clitex in Clinge en De Schelde te Vlissin- gen zullen worden verscherpt. Vandaag wordt ook het werk neer gelegd op de werf Scheldepoort in Vlissingen-Oost. (Pag. 2) Inflatie Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond heeft gepleit voor een gezamenlijke strijd tegen de Inflatie in 1974... (Pag. 3) Dodenweg Op de 'dodenweg' tussen Souburg en Nieuw- en Sint Joosland wordt een snelheidsbeperking van 90 tor van kracht. Voorts zal er een in haal ver bod worden ingesteld (pag. 11). Rode Jeugd IN het proces tegen een lid van de Rode Jeugd in Eindhoven is gisteren een straf geëist van drie jaar... (Pag. 15) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7, 11 en 13. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 15. Sport op de pagina's 17 en 19. Radio en televisie op pagina 21. Financieel nieuws op pagina 25. morgen bijzonder hard moeten wor den gewerkt en dan zullen alle partij en heti op alle punten direct met eikaar eens moeten zijn", zei hij. Voordat de besprekingen begonnen, legde de voorzitter van de werkne mersdelegatie, W. Wamsteker, een ver klaring af naar aanleiding van het gerezen meningsverschil tussen NW- waarnemend voorzitter A. de Boon en werkgeversvoorzitter drs. S. Bakke nist over gemaakte afspraken ten zien van de beëindiging van stakings acties. In die verklaring zei de heer Wam steker, dat de werknemersdelegatie niets wist van welke afspraken of protocollen dan ook. „We zijn om de tafel gaan zitten in de wetenschap dat er een open gesprek zou plaatsvin den". De voorzitter van de metaal- werkgeversdelegatie, ir. A. Prins zei hierop, dati hij op de hoogte was van (Zie slot pagina 3 kolom 4) „De brief van Aantjes (arp) was dui delijk, maar Andriessen was onduide lijk. We zijn wel dankbaar voor het gedogen van Andriessen, maar het ka binet moet niet lam gelegd worden. Het moet zaken kunnen doen. Daar zitten we voor", zei Den Uyl, die eer der op de avond voor de radio de KVP een 'vijandige houding* had ver weten. De linkse drie willen weten wat de 'politieke wil' van de KVP is. Ze-reke nen er daarbij nog steeds op dat de beide ARP'ers Boersma en De 'Gaay Fortman sr.. die al eerder toezegden in een kabinet-Den Uyl te willen gaan zitten, nog op datzelfde standpunt zou den staan. De progressieve drie hebben met hun bereidheid om desnoods met een vrij wel rood minderheidskabinet voor de tweede kamer te verschijnen een nieu we wending aan de formatie-Burger gegeven. De formateur zelf echter moet volgens zijn formatieopdracht eerst nog onderzoeken of een meerder heid van de kamer een kabinet-Den Uyl wil gedogen. Daarvoor zal hij An driessen zijn brief om verduidelijking schrijven. Ook al zien de drie linkse (Zie slot pag. 3 kol. 1 SAIGON: De laatste Amerikaanse militairen verlaten Zuid-Vietnam. De Amerikaanse ambassadeur Elsworth Bunker neemt hier al- scheid van generaal Frederick Weyand, bevelhebber van de Ame. rikaanse strijdkrachten in Viet nam. voor diens vertrek naar Ho- noloeloe. KISSINGER OORLOG IN CAMBODJA KAN IN EEN MAAND OVER ZIJN WASHINGTON (UPI/AP) Enkele uren nadat de laatste Amerikaanse krijgsgevangenen van de Vietnamese oorlog donderdag waren vrijgelaten, begonnen ex-krijgsgevangenen verhalen te vertellen over martelingen en mislukte ontsnappingspogingen. De eerste vrijgelatenen hadden het stilzwijgen bewaard, maar het ministerie van defensie hief don- derdga de beperkingen op het afleggen van verklaringen op. VROEGERE LEIDER IRA GEARRESTEERD LONDEN Een Cypriotische kustvaarder met vijf ton wapens en munitie aan boord voor de provisionele IRA werd donder dag door de marine van de Ier se republiek in de val gelokt en aangehouden. Behalve de wa pens vonden de Ieren aan boord van de kustvaarder de vroegere leider van de IRA in Belfast, de AMSTERDAM Van de 352 arts-assistenten in vier grote zie kenhuizen in Amsterdam hébben er 252 donderdag een uur lang het werk neergelegd om aandacht te krijgen voor hun zeer zware arbeidsomstandigheden en de slechte rechtspositie waarin zij verkeren- De 100 arts-assistenten die niet meededen aan de demon stratie. waren wel solidair, maar waren onmisbaar voor de medi- Drs. F. M. Rasker van de A.m- sterdamse afdeling van de Lande lijke Vereniging van Arts-Genees kundigen (LVAG) vond dat de actie prima is verlopen. „Wij zijn in feite vorig jaar november al gestart, toen we aankondigden dat we actie zouden gaan voeren als onze eisen niet zouden worden ingewilligd. „De minister heeft zijn belofte van november '71 niet ingelost om „een adequaat samengestelde commissie" in te stellen ter bestudering van de problematiek rond de assistent- geneeskundigen. Integendeel, die belofte is zelfs ingetrokken. Dins dag ztjn we nog bij de minister geweest, maar ook toen kon of wilde hij geen enkele toezegging doen", aldus drs. Rasker. 43-jarige Joe Kahili. Hij was de man, die het gewapende verzet van de IRA op gang bracht, toen het Britse leger in 1969 in Noord- Ierland ingreep. Op het ogen blik maakt hij deel uit van de politieke raad van de provisio nele IRA in Dublin. Het snelle en verrassende optreden van de drie weken oude regering van de Ierse republiek, heeft Londen tot een gevoel van grote tevredenheid aanleiding gegeven. De Ierse minister van defensie Paddy Donegan gaf in Dublin een persconferentie, maar wil de niet vertellen of hij bij deze zaak hulp van de Britten, met name van de Britse geheime dienst, heeft gekregen. Uit zijn antwoord valt echter af te leiden, dat dit met grote waarschijn lijkheid wel het geval is geweest. De Cypriotische kustvaarder gendom van een tweetal Duitsers in Frankfurt en draagt de naam Claudia. Ze was acht dagen eerder Gibraltar gepasseerd en bij het naderen van de verlaten Zuidierse kust begon ze in cirkels rond te draaien. Toen er ten, slotte een ontmoeting tot stand was gekomen met een motorboot, die van de kust uit in zee was gestoken, ging de Ierse politie tot de aa.-r.-jil over. De, overval speelde zich af ter hoogte van! het vissersdorpje Dungarten, dat een bekend watersportcentrum is voor diepzeevissers. De Claudia zal. nadat ze is gelost, zo snel mogelijk de Ierse territoriale! wateren moeten verlaten. De arrestan ten zullen vandaag worden voorge leid. Afkomst (Zie slot pagina 3 kolom 6 Luitenant-kolonel John A. Drames; zei dat de communisten zijn collega Ed win Atterberry uit Dallas 'Texas) hadden doodgemarteld nadat deze in 1969 een ontsnappingspoging had ge daan. Drie andere voormalige krijgs gevangenen, die samen met Dramesi een persconferentie hielden op de luchtmachtbasis Andrews, zeiden te geloven dat andere militairen ook wa ren gedood door de handen van dege nen die hen gevangen hadden geno men. De Noordvietnamezen hebben nooit erkend dat Atterberry krijgsge vangen was- Kolonel Rlsner. onder commandant van alle Amerikaanse krijgsgevangenen, zei dat martelingen routine waren tod oktober 1969 toen de Verenigde Staten over het lot van de krijgsgevangenen gingen publice ren. Na die tijd werd nog sporadisch gemarteld. Zij bogen je hoofd tot je tenen in je keel staken en hielden je zo tot jetoegaf wat zij ook wilden", aldus Eisner. Kolonel Gaddis zei in de eerste 48 uur van zijn gevangenschap vier maal gemarteld te zijn en 3000 dagen in eenzame opsluiting te heb ben doorgebracht. De laatste 67 Ame rikanen die in Noord-Vietnam werden vastgehouden werden donderdagmor gen met twee hospitaal-vliegtuigen van het -type C 141 van het vliegveld Gia Lam bij Hanoi naar de Ameri kaanse luchtmachtbasis Clark op de Filippijnen overgevlogen. Een kwar tier nadat de laatste Amerikaanse krijgsgevangenen uit Hanoi w; vertrokken, hebben donderdagmorgen om half elf onze tijd ook de laatste Amerikaanse militairen Zuid-Vietnam verlaten. De laatste commandant de Amerikaanse troepen, generaal Fre derick Weyand, hield voordat hij op het vliegveld van Saigon in het vlieg tuig stapte dat hem naar de Verenig de Staten terug zou brengen, twee korte toespraken, een in het Vietna mees en een in het Engels, waarin hij zei de indruk te hebben dat Zuid- Vietnam nu sterk genoeg is om zich zelf tegen elke aanval te verdedigen en „in vrede met de buren te leven" Er is in Zuid-Vietnam nu nog een groep van 825 Amerikaanse militairen, die zijn toegewezen aan de militaire viermogendhedencommissle. Zij blij- j ven er tot en met het komende week-' einde. Daarna zullen er nog alleen 159 mariniers achterblijven, die belast zijn met ae bewaking van de Ameri kaanse ambassade in Saigon, en vijf tig mariniers die de Amerikaanse mili taire attaché ter beschikking staan. De speciale adviseur van president Nixon, Henry Kissinger, heeft donder dag tegen leden van her. Amerikaanse congres gezegd, dat de oorlog in Cam- (Zie slot pagina 3 kolom 5 NEGENENTWINTIG SLACHTOFFERS IN EERSTE DRIE MAANDEN AANZIENLIJK MEER DAN VORIGE JAREN VLISSINGEN Als de tendens van het eerste kwartaal zich voortzet, wordt 1973 een zwart jaar voor het verkeer op de Zeeuwse wegen. Tot en met don derdag vielen in het verkeer in Zeeland 29 doden. Dat aantal be tekent een stijging met acht in vergelijking tot het aantal ver keersslachtoffers in de eerste drie maanden van 1971. Opmer kelijk is de toename in de ernst van de ongelukken: bij vier on gevallen waren meerdere doden te betreuren. Over heel 1972 de den zich evenals in de beide jaren déarvoor zes ongeluk ken voor, die aan meer dan één betrokkene het leven kostte. De cijfers sinds 1968 geven aan, dat het merendeel van de verkeersdoden in de afgelopen vijf jaar op de Zeeuw se wegen is gevallen in de zomer maanden en het laatste kwartaal. Het aantal verkeersslachtoffers in de eer ste drie maanden van dit jaar bete kent ook een sterke toename in verge lijking met de eerste kwartalen de voorgaande jaren. Zoals gezegd: vier ongelukken hadden in de afgelopen maanden meer dan één dode tot gevolg. Op 9 januari kwamen twee Duitsers om bij een frontale botsing op de rijksweg 58 tussen Oost-Souburg en Nieuwiand, bij de plaats waar de vierbaansweg overgaat in een tweebaansverbinding: drie mensen verongelukten op nieuw jaarsdag bij een eveneens frontale botsing tussen Hoek en Biervliet; en het afgelopen weekend vielen bij twee botsingen vijf doden: zondagmorgen werden drie mensen gedood bij een. inhaalmanoeuvre op rijksweg 58 vlak-| bij de grens van Zeeland met. Noord- Brabant en diezelfde avond kwamen om bij een frontale' botsing op de provinciale weg Zaam- slag-Terhole. Bij de 21 verkeersdoden I uit het eerste kwartaal van 1972 vie len er acht hij twee botsingen met meerdere doden: zes mensen werden in de avond van zaterdag 18 maart gedood bij een frontale botsing op de Wilgenhoekseweg te Serooskerke, j twee mensen verloren het leven bij! een ongeluk op de Sloeweg bij Rit-! them. Oorzaken Er gebeurden in de eerste drie maan den van 1973 tot nu toe in totaal drieëntwintig ongelukken met dodelij-| ke afloop. Eén daarvan deed zichj voor op de Zeelandbrug, waar op 24! januari een vrachtwagen op spectacu laire wijze door de brugleuning reed. Zes van de ongelukken ontstonden.! toen. auto's zich op de linkerhelft van de rijbaan bevonden, in twee van de zes gevallen was er sprake van een inhaalmanoeuvre. Bij het oversteken vielen bij vier ongelukken in totaal vier slachtoffers, in drie gevallen raakten auto's al of niet door een slip van de weg twee ongelukken ontstonden, toen bestuurders van au to's tegen een boom reden en in twee gevallen verongelukten mensen door dat ze op een stilstaand voertuig reden. In één geval werd geen voor rang verleend, één slachtoffer reed bij mist in de "VTissingse buitenhaven en drie mensen werfien door een auto Overzicht (Zie slot pagina 11 kolom 3) fiatlilt de vroeger» Amerikaanse on- derminister van buitenland)» zaken Goonre Bail een scherpe -e gegeven van de huidige verhouding Amerika - Europa Die verhouding ls verkoeld. Naar het oordeel van Bail Is de Vietnamese oorlog rnet r.ame schuld daaraan: „Kr heerst in Europa een toenemende mate van afkeer je gens Amerika", m m> -1 hij conclude ren. Hij is overigens nl« de eerste Amerikaan die de Vietnamese oorlog in verband brengt met de verslechte ring van de Europees Amerikaanse verhoudingen. Senator J. Willi am Pul- bright heeft dat al Jaren geleden ge daan en gebruikte er c-n bi.u-oncier duidelijk beeld voor: "Vieinam-laü-out'. De schade van deze oorlog zal ..op do lange duur een even belangrijke in vloed hebben op onze betrekkingen met Europa als op onze toekomstige positie in Zuidoost-Azië" schroef hij zeven Jaar geleden Vermoedelijk heeft de Vltrtnam-iall-out een vrij langdurige werking. Er ir. in Europa oen generatie opgegroeid die de Verenigde Staten on middellijk in relatie brengt met wat zich in Zuidoost-Azië heeft afgespeeld en daarvan zijn aller!'-: emoMonele ge voelens het gevolg. Senator Pul bright sprak in dit verband jaren g'-N-den al over een „wijd verbreid gebrek aan vertrouwen in Europa jegens Ameri ka's beleid en oordeel". In Amsterdam ging George Ball ver der dan de Vletnam-poii'.lek van zijn land. HU maakte tevens een reeks opmerkingen over het buitenlandse beleid van president Nlxon. Daarin Is sprake van een toenemend isolationis me. een niet onbekend element in de buitenland.se politiek van de Verenigde Staten. Maar Bail meende dat hier geen sprake was van de traditionele negentlende-eeuwse isolementspoiitiek, maar van een moderne variant van het Franse gaulllsme Nlxon voert name lijk geen beleid als bondgenoot, maar ziet zich vooral als pre-:d«-r.' van een trotse supermacht. Fulbngh' heeft daarvoor d«nti;ds 6- term „de arro gantie van de macht" gebruikt, hij vond dat Amerika ..verblind was door het idee voor de hele wereld verant woordelijk te zijn". De werkelijkheid is vermoedelijk ge nuanceerder: Nixon rekent koel-zakelijk mc-t de macr.ts- driehoek Washington - Mo- kou - Pe king en maakt zijn verhoudingen bin nen bondgenootschappen en met an dere landen daaraan ondergeschikt» Dat blijkt uit zijn beleid, dat in Kist in- ger een bekwaam en weterr-ohap^elk. geschoolde uitvoerder heeft. Bal! er kende het deze week: op het stuk van de Noordatlantische betrekkingen :s er veel minder sprake dan een aantal Ja ren geleden van gemeenschappelijke belangen. Europa en Amerika zijn uit elkaar gegroeid. Het Amsterdamse congres ls er ove rigens niet uitgekomen: wat moet er gebeuren om betere en nieuwe verhoudingen te creëren Er kwam een slotverklaring, waarin vage lijnen worden aangegeven voor een verdere dialoog tussen Europa en Amen ka. Over het algemeen hebben dergelijke congressen weinig nut: men is vriende lijk voor elkaar, men houdt elkaar over en weer wat waarheden voor, maar in hun hart weten alie deelne mers dat de werkelijke politiek niet op congressen wordt gemaakt. Het hangt niet van de goede gezindheid van congresgangers af hoe de verhou ding tussen Europa en Amerika zal zijn: zij kunnen hooguit proberen aan het thuisfront een gunstig klimaat helpen te bevorderen. Wat de werkelijke verhoudingen be treft zijn er twee kardinale pun ten: in de eerste plaats de binnen landse ontwikkeling in de Verenigde Staten, in de tweede plaats de verdere gang van zaken binnen de EEG. De Vietnam-faii-out zal in Amerika zelf vermoedelijk het snelst verminderen omdat de binnenlandse problematiek er zo enorm groot ls: de nood van de steden, de sociale verschillen tussen blank en zwart, de problemen van het milieu, om slechts enkele te noemen. Voor reeksen van brandende vraag stukken moet een oplossing worden gevonden, maar het is de -.Taag of de republikeinen daarvoor wel voldoende aandacht hebben. Niet ten onrechte signaleerde Ball deze week in Amster dam 'gaullistische' tendensen in het beleid van Nixon: de huidige president denkt in macht en machtspolitiek en wenst de Verenigde Staten een beslis sende rol te laten spelen. Tegelijker tijd echter ontstaat er in de Ameri kaanse samenleving een soort heim wee naar een waarlijk nationale pre sident. een Roosevelt, een John F. Ken nedy. een figuur met charismatische trekken, die ae Amerikaanse mythe herstelt. In dit opzicht zouden de vol gende presidentsverkiezingen wel eens de nederlaag voor de republikeinen kunnen betekenen: zij hebben geen goede kandidaat voor Nixon, terwijl de democraten met Ted Kennedy kan nen komen. De tweede ambtstermijn, van Nixon kan in meer dan één opricht een moeilijke periode voor de Euro- Amerikaanse betrekkingen betekenen. Moeilijk niet alleen omdat Nixons bui tenlandse politiek niet erg bondge nootschappelijk' is, maar vooral om dat de huidige president niet de figuur is voor het 'national leadership', het leiderschap met name in de binnen landse politiek. En dat kan een toe neming van het isolements-denken in de VS tot gevolg hebben: te veel aan dacht gericht op de binnenlandse me- ningsverschillen. 'at de EEG betreft: in de vergrote gemeenschappelijke markt spelen zich eveneens gaullistische ont- ■ikkelingen af. Er zijn namelijk tekb- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1