rs dan andere Opleiding scherpschutters al vier maanden geleden begonnen Permanente dialoog Europa-VS Dosis digitoxine had kunnen doden Straatgevechten Frankfurt Jonge Thailanders kapen volle autobus 13 Lang] man: Minister „KWEEK REACTOR HEEFT GOEDE TOEKOMST" en met VNG: REGERING DOORKRUIST BIJSTANDSREGELING POLITIE i u NW: Gehannes met le vormings dag werkende jongeren beu" Advies: aow niet eerder voor ongehuwde vrouw DONDERDAG 29 MAART 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOTA VAN AGT OVER TERREURBESTRIJDING AAN KAMER DEN HAAG (ANP) De opleiding van de lange-afstandschutters, voor inzet bij terreurbestrijding, is in november van het vorig jaar begonnen. Dit heeft minister Van Agt van justitie woensdag de tweede kamer in een nota meegedeeld. De nota gaat in op schrifte lijke vragen van een kamercommissie ter voorbereiding van het openbare debat van vandaag tussen de commissie en de betrokken bewindslieden. De maatregelen zijn in het hijzonder bedoeld voor terreuraden- Voorbeel den zijn de overval op de Indonesi sche ambassade te Wassenaar in 1970, de bomaanslagen op installaties van de Gulf en de Gasunie te Ommen en PER 1 APRIL A.S. AANVULLENDE HUURSUBSIDIE VERHOOGD DEN HAAG Op 1 april zal de regeling voor aanvullende individuele huursubsidie gunstiger worden. De in komensgrens wordt dan namelijk ver hoogd tot f20.000 (is thans f 18.000) wordt het plafond van de bijdrage op f 1260 per jaar gebracht (is thans f1200). De minister van volkshuisvesting ruimtelijke ordening, drs. B. J. Udink, heeft hiertoe besloten in verband met de ontwikkeling van het nive de inkomens enerzijds en die huurprijzen anderzijds. Voor i drage kunnen in aanmerking komen de huurders van: - een woning waarvoor na 31 maart 1960 rijkssubsidie is verleend; een woning waarvan de huurprijs in het kader van de huurharmonisatie el eens met meer dan 6 procent is verhoogd; een woning waarvan de huurprijs belangrijk is verhoogd als gevolg van een ingrijpende verbetering met over heidssteun. Percentages Als uitgangspunt voor toekenning van de bijdrage geldt, dat voor de lagere inkomensgroepen meer dan een zevende deel aan huur wordt besteed en voor de hogere (met een maxi mum dus van f20.000) meer dan een zesde deel. Onder inkomen wordt voor de periode 1 april 1973 tot 1 april 1974 in het algemeen verstaan het belastbare inkomen over 1972, verhoogd met 5 procomt. De gemeentebesturen verstrekken gratis een vouwblad, waarin de rege ling uitvoerig wordt toegelicht. Voor het verkrijgen van een aanvullende huursubsidie moet een aanvraagfor mulier worden ingediend. Dit geldt ook voor degenen die eerder de bij drage ontvingen en menen er ditmaal weer voor in aanmerking te komen- De aanvraagformulieren zijn bij de gemeentebesturen verkrijgbaar. Zij dienen vóór 1 juli ingevuld bij de besturen ingeleverd te worden gen en vooral het tragische gebeuren tijdens de Olympische spelen te München. Bij de beantwoording van de vragen heeft de regering terughou dendheid betracht om voor de hand iiggende redenen, aldus minister Van Agt. De regering geeft geen cijfers over het aantal mensen, dat opgeleid wordt voor de bestrijding van terreur. De eenheden lange-afstandschutters zullen 'gering van omvang" zijn. De vrijwilligers voor de opleiding tot lan- zodanig uit te schakelen, dat het diens dood tot gevolg heeft. Dit kan gebeu ren als het het enige midcel zou zijn tot afwending van een ogenblikkelijke bedreiging van een onschuldige, aldus de nota. Voor de speciale eenheden komen, na een uitvoerige keuring, slechts diegenen in aanmerking, die naar verwacht mag worden ook in uitzonderlijke stress-situaties efficiënt kunnen functioneren. Vereist is een grote mate van evenwichtigheid de Hode Md- m dergelijke groepen S^ïe^liSiren' WJ. Een'groot (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Langman van economische zaken heeft goede verwachtingen van de veiligheidsas pecten voor de in het Westdaitse Kalkar te bouwen kernenergiecentrale met snelle kweekreactor. Dit zei hij woensdagavond in de tweede kamer in antwoord op vele kritische vragen. De kansen van slagen voor kweekre actoren worden volgens hem steeds beter. De kans op een groot ongeval is uitermate klein, zei de bewindsman.: Weliswaar is de kwestie van de veili ge opslag van afvalmateriaal nog niet opgelost. Maar al met al zijn de risico's klein, vergeleken althans met die van andere gevaren door rampen. Ook de minister vond het. met vele kamerleden onbevredigend dat in dit debat met de vraag over het al of niet doorgaan met de ontwikkeling van kernenergie aan de orde kon komen. Het project, samen met West-Duits- land en België, moet doorgaan wil men de toekomstige markten niet ver liezen en de behoeften aan energie kunnen bevredigen. In de hele wereld wordt aan snelle reactoren gewerkt, in Engeland is een dergelijke reactor bijna in bedrijf. De VS besteden er steeds meer geld aan. Nederland zou zich ongeloofwaardig maken door niet mee te doen, aldus drs. Langman. De PvdA-motie om het project te beperken en het binnen het kader van onderzoek en ontwikkeling te houden wees de minister af. Het is niet mogelijk, omdat de bestellingen al zijn geplaats We moeten ook wat risico durven nemen, vond Langman. Als de industrie kansen ziet, wijst dit op gunstige perspectieven. Pas onge veer 1990 zal de kweekreactor op commerciële basis kunnen worden geëxploiteerd. Nederland heeft zich op dat gebied bepaalde specialismen ver worven. Zonder onze deelneming zou den geen afzetgebieden kunnen wor den geopend. Dinsdag zal de kamer het debat over de snelle kweekreactor afronden. De meerderheid lijkt geporteerd voor de gevraagde deelneming aan het pro ject en voor de heffing van drie procent op de elektriciteitstarieven om de benodigde 200 miljoen gulden bijeen te brengen. Minister Langman moet zijn oordeel nog geven over diverse amendementen. voor hun rekening nemen, rekent de regering tot de terreurdaden, waarbij zeer ernstige belangen, met name mensenlevens, onmiddellijk worden bedreigd. Het besluit tot het treffen van de maatregelen was niet alleen ingegeven door de bomaanslagen op gas- en olie-installaties, maar ook door het toenemend aantal vliegtuigkapin- aantal aangemelden viel bij de selectie Instructies De vrijwilligers is duidelijk gemaakt dat zij vallen onder de geldende in structies voor het gebruik van geweld- Zij kunnen opdracht krijgen iemand GIFPROCES UTRECHT UTRECHT Tijdens de woensdag voortgezette behandeling van de zaak tegen de Rotterdamse apotheker W. H. L., verdacht van pogingen tot vergiftiging van zijn nicht Ing Hong Kho en zijn neef Hing Gwan Kho is opnieuw duidelijk geworden dat de gebruikte hoeveelheden gif groot genoeg waren om beide slachtoffers te doen sterven. Woensdag kwam aan het licht dat| verdachte ook digitoxine heeft toege- past, een veel zwaarder gif dan het; dinsdag ter sprake gekomen digoxine i Verdachte L. veronderstelde, dat dat gif door een ander in de bonbons moet zijn gedaan. Hij zei geen bon bons bewerkt te hebben. De officier mr. J. C--van den I achtte het erg onwaarschijnlijk dat naast L. op dezelfde dag nog iemand dezelfde vergiftigingspogingen zou hebben willen toepassen tegen dezelf de slachtoffers. Woensdag is, evenals dinsdag reeds, de saridon vergiftiging ter sprake gekomen waaraan mej. Kho door L.'s toedoen leed. Deskundi gen waren het er over eens dat het meisje door het oog van de naald gekropen is. Een acute hartdood vóór de ziekenhuisopname behoorde tot de zeer waarschijnlijke mogelijkheden. Belangwekkend waren de psychiatri sche rapporten, die woensdag over L. werden uitgebracht. Prof. dr. J. H. Plokker van de Utrechtse universiteitskliniek maakt het persoonsrapport over L. „In zijn hart is deze man nog een Confuciaan- se chinees al staat hij onder westerse invloed", zegt hij over hem. „Naar Nederlandse maatstaven is hij bij zijn opvoeding verwaarloosd. Hij werd door zijn strenge,, hardhandige vader zeer strak opgevoed. De moeder stond in de schaduw van haar dominerende man. Van nature is L. een zeer actie ve man die in Indonesië van de grond af een grote carrière opbouwde, later in Nederland weer van de grond af moest beginnen en toch weer een goede positie verwierf". ,Deze ouderwets denkende man volgt echter een starre, rechtlijnige gedachte", zegt prof. Plokker. „Hij had de zorg voor zijn nicht en vol gens die gedachte mag je je niet van de clan losmaken. Toen zij hem ver liet besloot hij haar ziek te maken zodat ze weer bij hem zou moeten terugkomen". De president, mr. M. B. van de Werk, vraagt getuige of verdachte kan worden verweten wat hij deed. „Nee, dat geloof ik niet. Op een bepaald punt kan deze man gestoord zijn. Zijn werk deed hij goed, maar wanneer het over zijn nicht en haar broer (die hij een nieuwlichter en verkapte Mao ist vindt) ging, was er geen redelijke gedachte bij hem. Volgens prof. Plok ker is een mens niet altijd zo harmo nisch als wij soms geneigd zijn te denken. „Heeft hij berouw", vraagt de presi dent. Getuige: „Hij betreurt het ge beurde niet op een westerse manier. Wel dat hij zijn gezin in moeilijkhe den heeft gebracht. Hij was in Indo nesië een groot man en zit nu als een boef in de bajes. Dat is tegen de leer van Confucius". Prof. Plokker komt tot de conclusie dat verdachte wel volledig toereke ningsvatbaar is wanneer men hem ziet als een Chinees die leeft in de Nederlandse samenleving. „In ons westers oog is wat hij deed een misdrijf, van zijn standpunt gezien niet Hij wilde alleen maar ziekma- ken. Zou hij hebben gedood, dan zou hij zich wel strafbaar noemen. Hij reageert anders dan de gemiddelde mens". Districtspsychiater dr. G. C. van Dorp is het in vele opzichten met prof. Plokker eens. Ook wat de toe komstmogelijkheden betreft die als gunstig worden beoordeeld. „Op de ogenblikken dat hij kwaad was op zijn nicht en neef en tot zijn daden kwam was hij echter niet toereke ningsvatbaar. Hij overzag niet wat er zou gebeuren als het uitkwam. Zoals hij de vergiftigingspogingen uitvoerde, paste dat niet bij zijn intellectuele vermogen". Even komt door vragen van oudste rechter mr. Klaver en officier van justitie Van den Berg de erotische verhouding tussen oom en nicht ter sprake. Volgens dr. Van Dorp speelde die geen dominerende rol al was die er wel. De sinoloog drs. Thé verklaart dat zo'n verhouding ook in het Oosten niet gebruikelijk is. „In China wordt alles overgelaten aan het familiehoofd en L. voelde zich dat. Tegen mensen buiten de familie zou hij iets derge lijks nooit hebben gedaan. Er is wel een grote familiesaamhorigheid bij Chinezen, maar je mag elkaar nooit naar het leven staan". Mevrouw Wouters onderhoudt na mens de reclassering het contact met L. Zij schetst hem als een pragma tisch man die denkt als een academi cus en een oosters, ondoorgrondelijk gevoelsleven heeft. Ze heeft goede hoop dat hij na deze periode in zijn leven toch weer zal opveren. de rijks- zelfdiscipline, zodat onder alle om- standlgheden gerekend mag worde op een uiterst zorgvuldig opvolgen van gegeven commando's. Tevens moeten zij over voldoende incasse ringsvermogen beschikken om de er varingen van de inzet te kunne ver werken, aldus minister Van Agt. De precieze inhoud van de opleiding van een aantal militairen in het close combat is nog in studie bij een speci ale begeleidingscommissie. Het doel van de opleiding is het, ook uit. men taal oogpunt, bekwamen van de be trokkenen in het gewapend en onge-j wapend gevecht van man tegen man overeenkomstig de geldende instruc ties voor het gebruik van geweld. Ook over het aantal militairen, dat opge leid wordt worden geen mededelingen verstrekt. Minister Van Agt heeft de kamer voorts meegedeeld, dat beslo^ ten is enige psychiaters aan te wijzen voor het adviseren van de terreurbe strijders over de meest verstandige wijze van reageren op terreurdaden. De acties, aldus de bewindsman, kun nen naar haar feitelijke inhoud en de persoon van de daders sterk uiteenlo pen. Wat betreft de procedure van de bij standsverlening zijn richtlijnen in voor bereiding, die het inroepen van assis tentie willen laten verlopen volgens een wijze, analoog aan die van de politiewet. De autoriteiten, die nor maal bij de bijstandsverlening voor het handhaven van de openbare orde zijn betrokken, zullen ook ingescha keld worden als het gaat om bijstand van militairen- I zonder... Ed. Laurens Continental AMERIKAANS-EUROPESE CONFERENTIE dat prof. Walter Hallsteïn, president! van de internationale Europese bewe ging, in een dringend beroep op de ceelnemers had verklaard da: ,.ae re solutie niet meer aan liet begin wil zijn van een ontwikkeling die uiteinde-1 lijk moet leiden tot de instelling van AMSTERDAM Met het aan nemen van een weinig zeggende resolutie, waarin gepleit wordt voor de organisatie van een dia loog tussen Noord-Amerika en West-Europa, is de driedaagse Europa-Amerikaconferentie woensdag in Amsterdam geëin digd. In de resolutie, die de instemming van de overgrote meerderheid van de 350 afgevaardigden uit de EEG-landen, Noorwegen, de Verenigde Staten en Canada verwierf, worden de Europese beweging en de Atlantische raden in de VS en in Canada opgeroepen „de meest geschikte structuur" vast te stellen voor een dergelijke dialoog, „niet alleen tussen officiële organen van de betrokken landen maar ook tussen particuliere organisaties". De resolutie die was opgesteld door Jean Rey, de Belgische oud-voorzitter van de Europese commissie en door prof. Eugene V. Rostow, oud-ondermi nister van buitenlandse zaken van de VS, werd na urenlange discussies, SfïlJte Sf ÏISJTÏÏS men gedetailleerde bijstandsre- aangenomen. De Italiaanse delegatie! geling Op een aantal onderdelen onthield zich van stemming met het! een permanent orgaan waar binnen George Ball de conferentie gewaar- het Atlantisch overleg kan worden schuwö voor het „kruipende ontstaan geïnstitutionaliseerd". van een Amerikaanse variant van Voor het geharrewar over de reso- gaullisten". Ball ze. dr. niet alleen in lutie zijn uiteindelijke ontknoping de binnenlandse politiek van de VS te 1 de voormalige Amerikaanse constateren, maar ww ,k op Ame- onder-minister van buitenlandse z „Onduidelijkheid over bevelvoering scherpschutters" DEN HAAG (ANP) De Vere niging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) is van mening, dat de regering met de door haar aangekondigde maatregelen voor de terreurbestrijding de na zorgvuldige afweging van taken en taakgebieden tot stand geko- argument dat de conferentie geen au toriteit had. De conferentie staakte haar verzet tegen de inhoud van de resolutie na-' heeft doorbroken. Aan de vooravond van het debat tus sen een kamercommissie en de rege ring over de maatregelen heeft de VNG er op aangedrongen die maatregelen, waarvan zij de urgentie erkent, zo spoedig mogelijk onder te brengen in het geëigende wettelijke kader. In een brief aan premier Biesheuvel, de ministers Van Agt en Geertsema en de kamercommissie zegt de VNG, dat, al het gaat om de verstoring van de openbare orde. de beslissing van de minister van justitie over liet dirige ren en de inzet van lange-afstand- schuters absoluut niet past in de bij- standsbepalingen van de politiewet. 1 Die wet schrijft voor, dat de verant woordelijkheid voor het inroepen van| bijstand ligt bij respectievelijk de bur gemeester. de commissaris der konin gin en de minister van binnenlandse zaken. De doorkruising veroorzaakt' dan ook een verantwoordelijkheids-; schemering tussen de betrokkenen, die juist in het geval van het moeten tref-1 fen van vergaande maatregelen uiterst ongewenst, om niet te zeggen verwer pelijk is", aldus de VNG. Ook wanneer de bijstand van scherp schutters zich beperkt tot misdaadbe strijding doet zich volgens de VNG de vraag voor of de thans voorgestelde regeling zich verdraagt met de politie wet, die ook de bijstand op justitieel terrein regelt. „Over bijstand door de laat staan over bijstand r ander krijgsvolk, wordt daar niet den rika's nieuwe diploma ie die groot belang hecht aan bewegingsvrijheid ..zonder de remmende noodzaak om geallieerde partners te raadple ger.". George Ball, die waarschuwde de ontspanning met Oost-Europa niet te beschouwer; „als een behaaglijke de ken die geheel Europa bedekt", be sloot zijn rede met cie constatering dat hij aan geen van beide kanten van de Atlantische O re aan een hoog peil van staatsmanschap zag. De wetgeven de en de uitvoerende macht in Ameri ka zijn nauwelijks „on speaking terms" en de Europeanen zijn meer „querulanterig dan begrijpend", aldus George Bal!. UTRECHT (ANP) De tweede dag onderwijs en vorming -.oor 15-jarige moet per 1 augustus 1973 integraal worden ingevoerd. Aldus een discus sienota van het NW die is aangebo- gesproken", aldus de brief va VNG. ,Er is in de thans maatregel dus sprake van een novum, waarbij de beslissing militairen in te zetten niet op een wettelijke steunt". de leden van de onderwij- Onduidelijk FRANKFURT (DPA) - straatgevechten met voorname lijk jongelui zijn woensdag in het Westduitse Frankfurt 16 po- litiémannen deels zwaarge wond geraakt. Tevens liepen on geveer tien demonstranten ver wondingen op, 20 jongelui wer den gearresteerd. Het kwam tot een harde confrontatie tussen politie en demonstranten toen een woning moest worden ontruimd die al maandenlang illegaal door enke le jongelui wordt bewoond. De wo ning staat op de sloperslijst. In ver band met de agressieve houding die de bezetters aannamen had de deur waarder het veiliger geoordeeld de politie erbij te halen. Deze kwam metj ongeveer 500 man en maakte gebruik van traangas en waterkanonnen om de bewoners het huls uit te jagen. Ze moest daarbij echter wel een hagel van stenen, flessen en ijzeren staven DEN HAAG (ANP) Voor ongehuw de vrouwen moet de leeftijd, waarop zij aanspraak maken op aow, niet verlaagd worden. Tot deze conclusie is een interdepartementale werksrroep gekomen in haar rapport, dat thans door minister Boersma van sociale zaken naar de tweede kamer en eer ste kamer gezonden is. De werkgroep bezon zich op maatre gelen ter verbetering van de levens omstandigheden van de oudere ge huwde vrouw- De regering heeft over suggesties van deze groep nog geen standpunt bepaald. Omdat het rapport ook toegezonden is aan een aantal maatschappelijke organen en instellin gen, wordt een discussie over de ma terie verwacht. Zeven jaar geleden kwam de SER tot de uitspraak, dat voor ongehuwde vrouwen de 65-jarige leeftijd moest blijven gelden voor het verkrijgen van de aow-uitkeringen De werkgroep heeft deze uitspraak onderschreven. Zij meent, dat de omstandigheden, die een verlaging van de aow-leeftijds- grens zouden moeten rechtvaardigen niet bij alle ongehuwde vrouwen voor komen en ook niet uitsluitend bij deze categorie gedacht is bijvoor beeld aan gescheiden vrouwen. Ook een tijdelijke financiële nood maatregel heeft de werkgroep afgewe zen. Zij wil de oudere ongehuwde vrouw rriet als groep in een uitzonder- De VNG is van mening, dat bet stand punt van de regering met betrekking tot het gezag over de bij terreurbestrij ding ingezette militairen tot onduide lijkheden leidt. In de brief, waarin de regering de bestrijdingsmaatregelen aankondigde, wordt niet alleen gezegd, dat de commandanten van de ingezet te militairen onder de ter plaatse be velvoerende politiechef staan, maar ook dat de minister van justitie de mi litairen naar de plaats van actie diri geert. Burgemeester „In de politiewet staat dat de bevel hebbers van de marechaussee of ander krijgsvolk onder de bevelen van scommissie van de tweede kamer i verband met de openbare vergadering van deze commissie vandaag. De nota is ontstaan uit enkele ge sprekken van leden van ce Algemene Bond van Onderwijzend Personeel en NW-functsonari&sen „die zo langza merhand genoeg nebben van het ge hannes en geharrewar rondom de on derwijsvoorzieningen voor werkende jongeren". Ze hebben zich gebaseerd op het cen traal akkoord van december vorig jaar waarin de regering zich bereid heeft verklaard, met alle middelen te bevorderen dat per 1 augustus in die regio's waar de werkende jongeren op verantwoorde wijze kunnen worden opgevangen, een tweede vormingsdag voor 15-jarige wordt ingevoerd- Vol gens hen heeft de overheid tussen december en nu vrijwel niets gedaan om deze toezegging serieus gestand te doen. Het NW zou het volstrekt onaan vaardbaar -.Inden, indien de invoering trotseren De politiecommissaris van; ingspositie plaatsen en stelt zich op! Frankfurt rechtvaardigde het optre-1 het standpunt, dat eventuele maatre-| den van zijn manschappen met de gelen van financiële, sociale of andere' opmerking dat men „toestanden die aard zouden moeten aansluiten bij de doen denken aan een burgeroorlog individuele situatie van betrokke niet langer kan tolereren". nen. burgemeester geplaatst worden", aldus van ce tweedaagse leerplicht zóu de VNG. der. verschoven naar 1 augustus 1974. Op vliegveld Bangkok gearresteerd BANGKOK (RTR) Thaise militairen hebben op het vliegveld van Bangkok tien jongelui gearresteerd die eerder een autobus met dertig inzittenden hadden gekaapt. De kaping vond plaats op enkele kilometers van het vliegveld. De chauffeur kreeg opdracht het vliegveld op te rijden, waar de kapers een vliegtuig eisten om het land te verlaten- Zij dreigden de bus op te blazen als hun eisen niet werden ingewilligd. Thaise autoriteiten, waaronder premier Kittikatsjoro voerden onderhandelingen met de jongelui, die tenslotte de vrijlating van achttien politieke gevangenen eisten. De autoriteiten deden het voorkomen alsof deze eis werd ingewilligd, waarna de aanwezige militairen tot arresta- tie konden overgaan. De jongelui werden aangeduid als guerrillastrijders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 13