hiswa ,Rol van het IMF moet worden versterkt" buitenland „Belangrijke beperking van groei werkgelegenheid Den Haag en Rijnmond" Boersma probeert gesprek in de metaal op gang te brengen EEG-ministers bereidden zich voor op monetair gesprek: biftRSfh Gfl via Hoek van Hollandj^: Harwich Vraag uw Londen-brochure aant HOOFDVERDACHTE RAVENSBRÜCK ÏN AMERIKA GEARRESTEERD Maatregelen in Groningen tegen 1000-boycotters „SALARISSEN BEWINDSLIEDEN ACHTER BIJ ALGEMENE TREND" „AH0PS NIET VOLKOMEN VEILIG" Katshalski wordt president Israël Landbouw vraagt aandacht formateur voor grondpolitiek JATERDAG 24 MAART 1973 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT 3 (Van onze correspondent) gBUSSEL Bij de herziening van het internationale mone taire systeem moet de rol van het Internationaal Monetair Fonds worden versterkt. Naar het oordeel van minister Ne- lissen behoeft er aan het na oorlogse stelsel van Bretton Woods niet zoveel te worden gewijzigd om de wereld al te grote monetaire verwikkelin gen voortaan te besparen. Wil het zover komen, dan zullen de landen daartoe de politie ke wil moeten tonen naast de bereidheid om zich dan ook voortaan aan de afspraken te houden. Begin volgende week wordt in Was hington over de herziening van de monetaire ordening gesproken en de ministers van financiën van de negen EEG-landen hebben zich op dit gesprek van 20 vrijdag in de Belgische hoofdstad voorbe reid. IMF Volgens het werkdocument dat het monetair comité van de EEG heeft opgesteld, zal in de toekomst het IMF een doorslaggevende rol moe ten spelen bij het beoordelen van de aanvaardbaarheid van de dan geldende muntpariteiten en zal het tevens als een soort permanente bewaker van die verhoudingen moeten optreden. De objectieve aanwijzingen die daarbij in het oog worden gehouden, zoals het ver loop van de reservepositie, mag naar het oordeel van de EEG- ministers niet van beslissende bete kenis zijn voor de vraag of er al dan niet devaluaties tot stand i ten worden gebracht. Unaniem meent de EEG dat de vraag of fundamentele onevenwichtighe den (in de betalingsbalansen bij voorbeeld) moeten worden geac cepteerd, de doorslag moet geven. Het IMF moet in de toekomst sneller kunnen reageren dan tot toe het geval is geweest. De EEG bepleit een zekere symme trie in de systemen, zodat een aanpassing van liet nationale beleid kan worden bereikt bij posities van overschotten en tekorten, die eventueel met een wijziging van de pariteit gepaard kan gaan. Verder hebben de ministers gesproken 10NDAG EEN FRONTJE PATERSWOLDE Het zal niet lukken om het fraaie zonnige en ook warme maartweer tot zondagavond voor ons land te behouden. Vandaag is het nog wel een zonnige en warme maart dag met temperaturen op het niveau van vrijdagmiddag toen in Brabant als hoogste temperatuur 18 graden werd gemeten. In de omgeving van Parijs steeg het kwik zelfs nog: tot 20 graden. Het hogedrukgebied neemt langzaam in betekenis af, waardoor een zwak front boven Engeland geleidelijk naderbij komt en zondag wat meer bewol king gaat aanvoeren. Hierdoor zullen de rmddagtemperaturen dan minder hoog worden. Het front kan op enkele plaat sen nog wat neerslag geven, maar veel verwachten wij daar niet van. Een volgend hogedruk gebied komt van de oceaan na derbij en geeft maandag opnieuw zonnige perioden. De warmste maartdag werd vijf jaar geleden waargenomen op 29 maart 1968 toen het kwik in Oost-Brabant en Noord-Limburg tot bijna 26 gra den steeg. over de mogelijkheid om een over maat aan liquide middelen te con verteren en te consolideren in een nieuw soort rekening voor trek kingsrechten met beperkte ge bruiksmogelijkheden die neer zou den komen op het bevriezen van reserves tegen rente. Naar het oordeel van de ministers moet ook op bilaterale basis aan verdere consolidatie worden ge werkt: dat is een van de belan grijkste elementen bij het herstel van de monetaire rust- Minister Nelissen gelooft dat meer landen de techniek van de „negatieve rente" zouden moeten gaan toepassen teneinde de multi nationale ondernemingen meer aan banden te leggen. Bevriezing v*ni de reserves overigens lost het vraagstuk in feite niet op. Naar verwachting zullen de ministers, van financiën van de 20 landen die; in Washington gaan spreken, wel een stuk verder komen bij de voor-1 bereiding van de aanpassing van de! betalingsbalansen, doch op andere j terreinen kon nog niet genoeg wor den voorbereid om nu al definitie ve afspraken te kunnen maken. Economische problemen Europa is van oordeel dat uiteraard niet alleen met de VS moet wor den gesproken over monetaire za ken, maar ook over economische! problemen als handel en landbouw. Van een duidelijke binding tussen financiële en economische vraag stukken kan op dit moment geen sprake zijn. omdat o-a. de Amerika nen hun ..trade bill" nog moeten indienen 'in april). Die zal niet vóór oktober zijn afgehandeld en pas dan beschikt de VS-regering] over onderhandelingsmandaten om, zoals minister Nelissen zei, „binnen I het Juiste kader ook deze vraag stukken aan te pakken". Overigens kan Amerika In politieke zin geen ruzie met het verenigd Europa riskeren, omdat zonder een vriendelijk Europa zijn hele poli tiek ten opzichte van Rusland en, China op losse schroeven zou men te staan. (ADVERTENTIE) Ziet u het allemaal niet meer zo zitten? 'n Weekend Londen doet wonderen. Al voor 183.— reis en hotel inbegrepen. Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). Nota regionale raad voor de arbeidsmarkt wil: DEN HAAG (ANP) In het Haagse gebied en in Rijnmond zal de groei van de werkgelegenheid 'in belangrijke mate' moeten worden begrensd. Dit constateert de regionale raad voor de ar- beidersmarkt voor de provincie Zuid-Holland in een 'werkgele- genheidsnota Zuid-Holland'. In deze sub-regio's is een zo grote groei van de werkgelegenheid te verwachten als er niet wordt in gegrepen, dat alleen een sterke toeneming van de pendel naar deze regio's in de vraag naar arbeidskrachten zal kunnen voorzien. In de subregio's Leiden, Gouda Dordrecht wordt een vrij belangrijke groei van het eigen aanbod van ar beidskrachten verwacht in de periode tot 1980, waarop de werkgelegenheids- nota betrekking heeft. In deze drie gebieden moet gestreefd worden naar een ontwikkeling van de werkgelegen heid, die wat het aantal betreft, in de pas loopt met deze groei van het aanbod. Deze drie subregio's zullen vooral een rol spelen als opvangge- bied voor migranten uit Rijnmond en het Haagse gebied. De subregio Hoeksche Waard/Goeree- Overflakkee vraagt bijzondere aan dacht vanwege een voortgaande ver mindering van de werkgelegenheid in de agrarische sector. Zonder specifie ke impulsen aan de werkgelegenheid dreigt hier een belangrijke toeneming van de structurele werkloosheid, aldus de nota. Over het geheel genomen is in Zuid- Holland maar een beperkte groei van het eigen natuurlijke aanbod van beidskrachten te verwachten. Dit aan bod zal in 1980 niet meer dan 9.000 groter zijn dan in 1970. Zou het huidige beleid niet worden ge wijzigd, dan zal de vraag naar arbeids krachten met 60.000 groeien. Zou men hierin willen voorzien, dan zou dermate groot beroep op arbeids aanbod van buiten de provincie (pen del en buitenlandse arbeiders) moeten worden gedaan, dat een ontwikke ling ontstaat, die uit een oogpunt van bevolkingsconcentratie, ruimtelijke ont wikkeling en kwalitatieve verbetering als ongunstig moet worden beoordeeld, zegt de nota. De regionale raad vindt, dat de groei van de werkgelegenheid zal moeten worden afgestemd op de beperkte groei van het eigen natuur lijke aanbod, waarbij dan toch wel ruimte moet worden gelaten voor een vrij belangrijke toeneming van de pen del vanuit andere provincies. De toe neming van het aantal buitenlandse Hermine Braunsteiner woont sinds 1963 in VS (Van onze correspondent) WASHINGTON In New York is een 53-jarige huisvrouw gearresteerd, die hoofdbewaakster zou zijn geweest in concentra tiekampen in Ravensbrück en Maidanek in Polen. Hoewel de Inhoud van de dagvaarding nog onbekend is, wordt bericht dat zij zich in deze kampen schuldig zou hebben gemaakt aan marte lingen en het doden van tientallen gevangenen. Zowel Duitsland als Polen hebben om haar uitlevering gevraagd. De vrouw. Hermine Braunsteiner.' was 20 jaar toen ze in 1939 de leiding fcreeg van de bewaaksters in Ravens- braeck. In 1942 werd ze overgeplaatst naar Maidanek. maar keerde twee Jaar later terug naar Ravcnsbrueck. Bij de bevrijding van het kamp werd di door (Amerikaanse troepen gearres teerd en van mei 1946 tot april 1947 Bevangen gezet, en daarna opnieuw van april 1948 tot november 1949- In dit laatste jaar werd ze door een rechtbank in Oostenrijk tot drie jaari fevangenisstraf veroordeeld, maar in' KANTLIJN VERVOLG bteit zal worden verkregen. Het ant woord luidt zonder meer: neen. Een fcablnet-Den Uyl zal om de circus beeldspraak nog eens voor de dag te halen voortdurend op een slap en wankel koord balanceren en een re- Prise van de nacht van Schmelzer zit er zonder meer in. Op dat moment echter zal de kiezer weer kunnen op treden. Hij is mede verantwoordelijk voor de huidige verhoudingen. Eigen- tijk kunnen ze alleen maar met zijn worden doorbroken. 1957 werd haar amnestie ver leend. In 1958 trouwde zij met Russell Ryan, een Amerikaanse bouwvakker, en werd in 1963 als immigrant toege laten tot de Verenigde Staten, waar zij in een van de buitenwijken van New York woonde. Nadat zij herkend werd door een van haar voormalige gevangenen, begon het ministerie van justitie twee jaar geleden een proces om haar het land uit te zetten, omdat zij bij haar aanvraag voor het Ameri kaanse staatsburgerschap verzwegen had dat zij wegens oorlogsmisdaden veroordeeld was. Uitlevering Frau Braunsteiners verweer daarte gen was. dat zij daarvan geen opgave liad gedaan omdat haar amnestie was verleend. Kort nadat deze affaire aan het licht kwam, verzocht de West duit- se regering om haar uitlevering. Enke le dagen later werd in Washington ook een uitleveringsverzoek ontvangen van de Poolse regering. Volgens een verdrag met Polen wordt in een der gelijk geval de betrokkene echter uit geleverd aan het land dat daar het eerst om vroeg. Verwacht wordt dat aan het West- duit-se uitleveringsverzoek zal worden voldaan. In tegenstelling tot West- Duitsland, waar de maximum-straf voor oorlogsmisdaden levenslange ge vangenisstraf is, staat er in Polen de doodstraf op. arbeidskrachten zal uiterst bescheiden mogen zijn. Bij een ongewijzigd be leid zouden 37 000 gastarbeiders nodig zijn geweest voor Zuid-Holland, maar de raad vindt, dat het er niet meer dan achtduizend mogen zijn. Dienstensector resultaat zal zijn van ingrijpen. Dit deel bedraagt 8600 arbeidsplaatsen. Verdeeld over de regio's zal de be perking van de groei van de werkge legenheid in Zuid-Holland, die bij on gewijzigd beleid zou plaats vinden, voor ongeveer driekwart plaats moe ten vinden in de Rijnmond en het Haagse gebied. Verordening De groeïvermindering van de werkge legenheid zal voornamelijk gevonden moeten worden in de dienstensector. Bij ongewijzigd beleid zouden er ii deze sector 60.600 arbeidsplaatsen bij komen en dit moet verminderen tot 41.300. De groeivertraging in de bouw zal 2.300 arbeidsplaatsen omvatten en verder verwacht de raad, dat de reeds omstreeks 1965 ingezette teruggang in de industriële sector zich in versterk te mate zal voortzetten. Tussen 1970 en 1980 zal de industriële werkgele genheid in Zuid-Holland met bijna 16.000 arbeidsplaatsen verminderen, van welke vermindering een deel het De regionale raad beveelt aan een provinciale verordening op de arbeids markt uit te vaardigen. Zo een veror dening ziet de raad als noodzakelijk om het mogelijk te maken, dat een integraal ontwikkelingsbeleid wordt gevoerd. Daarmee wordt beoogd daar waar de werkingskracht van het in strumentarium van de ruimtelijke or dening ophoudt aan het provinciaal bestuur een aanvullend en verderrei- kend instrument te verschaffen. Het gaat hierbij om zaken als grondnitgif- te. bedrijfsvestigingen, wijzigingen in het personeelsbestand en werving van Nederlandse en buitenlandse arbeids krachten. In het kader van de wet selectieve investeringsregeling zou, in afwachting van de totstandkoming van de ge wenst geachte verordening, alvast het oprichten van gebouwen en installa ties boven een bepaalde minimum grens moeten worden gebonden aan vergunningen van het provinciaal be stuur of aan een namens haar beslis send lager overheidsbestuur. GRONINGEN (ANP) Het college van bestuur van de rijksuniversiteit van Groningen wil maatregelen nemen tegen hen die ..op onbevoegde wijze onderwijs volgen" aan de universiteit. Hiertoe worden gerekend de boycot ten» van de 1000.. wet'. Bovendien heeft het college te verstaan gegeven dat vergoedingen, voortvloeiende uit excursies, reiskostenvergoedingen in verband met stages of elders gevolgde colleges slechts uitbetaald zullen wor den aan hen die staan Ingeschreven aan de rijksuniversiteit. Tevens verbiedt het college stuur de verschillende faculteiten ver klaringen inzake kinderaftrek en- bij slag te geven aan niet ingeschrevenen. Een en ander blijkt uit een brief van het college aan het wetenschappelijk, technisch- en administratief personeel, voor zover werkzaam aan de facul teiten van de Groninger rijksuniver siteit over maatregelen tegen niet-in- geschrevenen. Het wetenschappelijk personeel dient zich er rekening van te geven, aldus de brief, dat het onderwijs dat zij geven uitsluitend bedoeld is voor hen die aan de universiteit ingeschreven staan. Het college eist echter niet dat het wetenschappelijk personeel als con troleur gaat optreden. Wel eist men van het administratieve personeel evenals in voorgaande jaren het bij houden van de administratie-gegevens, zodat het college van bestuur direct kan beschikken over aantallen inge schrevenen en uitgeschrevenen van de laatste tijd. Het college van bestuur vraagt de faculteitsbesturen er op toe te zien dat deze gegevens ook inder daad aanwezig zijn. WIN SARGENT VANAVOND OP NCRV-TELEVISIE HILVERSUM (ANP) De actualitei tenrubriek "Hier en nu' van de NCRV- televisie zendt zaterdagavond vanaf 22.35 uur via Nederland I een inter view uit met de Amerikaanse Win Sargent, die enige tijd geleden in het nieuws kwam na haar huwelijk met de Papoea-hoofdman Obanarok. Me vrouw Sargent heeft tot dusver geen interviews toegestaan maar gezien de nog altijd bestaande banden tussen Nieuw-Guinea en Nederland heeft zij tegenover de NCR V-correspondent in Amerika een uitzondering gemaakt. Zoals bekend werd Win Sargent door de Indonesische autoriteiten uitgewe zen, omdat zij alleen maar een huwe lijk zou zijn aangegaan om het sexue- le gedrag van de Papoea's ren in het programma zullen ook schillende foto's worden getoond het optreden van de Indonesische po litie en het leger tegenover de Papoe a's. foto's, die volgens de NCRV op zijn minst belastend zijn. De foto's zullen worden gebruikt voor een boek, dat Win Sargent momenteel bezig is te schrijven en dat volgend jaar zal verschijnen. Biesheuvel: geen nabetaling over '72 DEN HAAG (ANP) De salarissen van de ministers en staats» secretarissen, die met ingang van 1 Januari Jongstleden met 7,4 procent verhoogd zijn, blijven toch nog met 6,5 procent achter bij de algemene loonontwikkeling. Dit heeft premier Biesheuvel vrijdag geantwoord op donderdag gestelde schriftelijke vragen van de DS'70-kamerleden Berger (fractievoorzitter) en Drees en De Brauw (oud bewindslieden in het kabinet-Biesheuvel). Volgens de premier I» met <Ut besluit wel degelijk rekening gehouden met do «en*, terughoudendheid te betrachten bij de verhoging van hogere inkomens ln het kader van een rechtvaardiger Inkomensverdeling. Het reoente beslui: van het kabinet om de sailMt&scn van de minister* cn staatssecretarissen met ingang van 1 Januari jong»'leden aan ie pasvr. aan do prijsstijging van 2972 vormt geen afwijking van het beleid van het kabinet in 1871, aldus mr. Biesheuvel Ir. het najaar van dat jaar is namelijk te-Moten, dat die salarissen voor het gehele ,'aar 1972 zouden worden "bevroren' cn dat legen het einde van 1972 zou worden bezien of. en zo Ja. in hoeverre de prijsontwikkeling in het jaar im rol zou moeten spelen b:) de vast stelling van de salarissen van de bewindslieden voor 1973. Van enige nabetaling ent» 1972 zou geen sprake zijn Het PPR-bfsluur vindt dat een eventueel optredend ka' lijk de pas aangekondigde verhoging van de salarissen van de r staatssecretarissen ongedaan mort maken. Het bestuur -- dat vrijdag in Hilversum vergaderde beeft de de PPR bi de tweede kamer gevraagd to bevorderen dat ee kabinet-Den üyl op deze salarisverhoging terugkom i Uyl onmiddrW PARIJS Ruim 25.000 jongeren hebben in de Franse hoojdstad deelgenomen aan een demonstra- tie tegen de nieuwe dienstplicht wet, die uitstel van eerste oefe ning door studenten vrijwel on. mogelijk maakt. HOOFD VERDACHTE WATERGATE VEROORDEELD (Zie slot pagina 1 publlkelnse senator Richard Schwel- krr van Pennsylvania zei dat duidelijk was dat de Amerikaanse politiek een dieptepunt had bereikt. Een andere senator zei te vrezen dat o p het ogenblik alleen maar de top van de Ijsberg te zien was geweest In de splonage-affaire. De belangrijkste vraag is welke po litieke gevolgen eventuele verdere ont hullingen zullen hebben. Van mee*, af I aan is duidelijk geweest dat de splo nage-affaire niet beperkt was tot hen die gearresteerd werden. NooR be kend werd aan wie in het Witte Huis de transcripties van de afgeluisterde telefoongesprekken ter hand werden gesteld, en wie er inzage van hadden Ook is tot nog toe verzwegen wie van de affaire In het Witte Huis afwisten, en wie de eigenlijke opdrachtgevers I waren. De Republikeinse senator Robert Packwood van Oregon zei: ..Wanneer het Witte Huis deze zaak wil ophelde ren, kan het dat zonder meer doen. De president zou ai zijn ondergeschik ten opdracht kunnen geven volledige openheid van zaken te geven. Waneer dat meteen gedaan was, dan was deze kwestie uit de wereld geholpen. Nu is de indruk ook onder mijn Republi keinse collega's in de Senaat ont staan dat het Witte Huis veel te verbergen heeft, inderdaad minder dan coöperatief is geweest ln het onderzoek". Packwood zei dat de affaire en de onthulling dat er nog anderen bij de splonagezaak betrokken waren „een zware wolk" heeft doen optrekken boven de Republikeinse Partij. In de Senaat werd dan ook gevreesd dat de kwestie zijn neerslag zou kunnen heb ben in de Congres-verkiezingen die volgend jaar gehouden worden. Pack wood weigerde aan te nemen dat zelfs president Nixon van de spionage afgeweten zou hebben, maar hij hield kennelijk rekening met die mogelijk heid. 1 Machinist door rood licht: Slot van pagina 1 zou de rol van de minister moeten zijn? Arie Groenevelt: Die mag hij wat ons betreft zelf kiezen: het ge sprek op gang brengen of het geheel leiden, bemiddelen. Alleen kunnen we geen arbitrage met bindende uit spraak aanvaarden, dat is reglemen tair niet meer mogelijk. Resultaten uit een gesprek moeten eerst aan de achterban worden voorgelegd. Wie heeft de macht? De industriebondsbesturen, die dins-l dag bijeenkomen over de resultaten van de onderhandelingen met de con-i tactgroep metaalwerkgevers, vroegen zich vrijdag af wie de macht in de FME heeft. Het lijkt er volgens hen op dat het drs. Bakkenist is, die geen duimbreed wil wijken. Namens de werkgevers werd verklaard dat men wil praten over de functie van de prijscompensatie. Maar dan moeten de werknemers de ultimatieve eisen laten vallen, aldus mr. Prins. De bonden hebben geen argumenten gegeven voor het hanteren van het plafond in de prijscompensatie, aldus het v*rwijt van werkgeverszijde. Daarop toonde Arie Groenevelt een brochure waarin de cijfers van het VNO naast die van de bonden staan- De bonden blijven er bij dat in geval van volledige prijscompensatie de ho gere inkomens overcompensatie krij gen. „Maar wij houden op met cijfe ren totdat we aan de onderhandelings tafel zitten", aldus de bondsbestuur- ders. Wat betreft de werking van de compensatiesysteem, de bonden had den voorgesteld, aldus hun woord voerders, daarvan een studie te ma ken gezamenlijk met de werkgeversor ganisaties. Daarbij zou dan moeten worden bezien of er onrechtvaardighe den zouden zijn, of inderdaad hogere inkomens netto achteruit gaan. .Mochten we ongelijk hebben dan moet er achteraf worden gecorri geerd", aldus weer Arie Groenevelt". Maar de werkgevers wilden niet- Afwijzend De werkgevers zien geen ruimte voor onderhandelingen. Over het; maximum van de prijscompensatie willen zij niet praten. Drs. Bakkenist:) .Als de vakbonden niet bereid zijn I begrip te hebben voor de argumenten; en standpunten van de werkgevers dan zie ik ook niet hoe we er uit zouden kunnen komen". En mr. Prins wees er nog eens op dat de overigens goede onderhandelingen in februari stukliepen op de prijscompensatiever langens van de honden, waarmee zij inkomens willen herverdelen. „Het gaat eigenlijk maar over tien den van procenten", zei Arie Groene velt later op de dag. „We hebben de overcompensatie aangetoond en duide lijk gemaakt dat de scheiding tussen hoofd- en handarbeiders juist door die volledige prijscompensatie steeds gro ter wordt". Volgens hem heeft juist het VNO enkele jaren geleden de zgn. glijdende loonschaal, waaruit de prijs compensatie die voor de laagstbetaal den is bedoeld, bestreden. De werkge vers wilden in 1969 niet verder gaan dan zes procent. „Nu willen wij af vlakken door een maximering en wil den zij niet". ..Door het bestaande systeem", zei hij, .hebben de laagstbetaalden eerder al een achterstand opgelopen. Ook daarover is vorig jaar het metaalcon flict ontstaan". En naar de mening van de bonden reeds in december vorig jaar hebben de werkgevers de onderhandelingen op dit punt bij voorbaat afgebroken door te stellen dat niet over verandering in het teem van prijscompensatie zou kun nen worden gesproken. 'Van onze correspondent) UTRECHT De door automatische halve overwegbomen beveiligde spoor wegovergangen (ahobs) blijken niet zo veilig te zijn als algemeen wordt gedacht. Dit is in Utrecht aan het licht gekomen, toen door de fout van een machinist de trein Utrecht-Hilrer-: sum bijna botste op een stadsbus. Gebleken is dat wanneer het licht sein voor de overgang voor de machi nist op rood staat de werking van de: ahob geblokkeerd is. Rijdt een machi-l nist door rood licht, dan blijven de halve bomen open en werken vanzelf sprekend ook de lichten en de schel len niet. Door een snelle en correcte reactie van de buschauffeur kon een ernstig ongeluk toen worden voorko- men- Volgens de lezing van de chauffeur reed hij met „vrij aardige snelheid": op de overweg af- Hij hoorde geen bel rinkelen, het sein stond niet op rood en de overweg was dus vrij voor hem. „Ik zou net een poepie gas geven om snel de overweg over te schieten, toen ik ineens recht die trein) op de bus zag afkomen. Ik ging op de rem staan en kreeg de bus op de1 eerste rails tot stilstand. De trein, schoof nog net voor me .langs", aldus de chauffeur. Op aanraden van de passagiers waarschuwde de chauffeur daarop viai de mobilofoon de politie dat er moge-i lijk sprake was van een defect. Maar' volgens de Nederlandse Spoorwegen was er geen sprake van een defect, wel van een menselijke fout. De ma chinist van de trein Ütrecht-Hilversum is door een rood licht gereden. Daar door kon de ahob niet in werking komen. Zodra een menselijke fout gemaakt is. valt de ahob-beveiliging weg. aldus de spoorwegen. JERUZALEM Ephraïm Katshah. ki wordt de iverde president van Israël. Hij zal de huidige president Zalman Shazar opvolgen, wiens ambts termijn in mei afloopt. Het centrale comité van de arbeiderspartij koos gisteravond professor Katshalski met een kleine meerderheid tot haar kan didaat en aangezien de arbeiderspartij in het parlement een absolute meer derheid heeft, is de stemming daar op 10 april nog slechts een formali teit. De 51-jarige professor Katshalski is hoogleraar in de bio-fysica aan het Weimann-instituut in Rehovot. Hij is een broer van professor Aharon Kat- zir, die bij het bloedbad dat drie Japanners vorig jaar mei op het vlieg veld Lod aanrichtten, omkwam, een factor die tot zijn verkiezing als sym bool van nationale eenheid heeft bij gedragen. De 60-jarige Sultan Hcmer.gkoe Boewono is vrijdag gekozen tot vice-president van Indonesië. DEN HAAG fANP) De drie centra, ie landbouworganisaties hebben vr!> dag de aandacht van kabinelsforma» teur mr. Burger gevraagd voor de grondpolitiek en de zeifstandigenpro» blematiek. Zij sluiten daar bij aan op een brief, welke het Landbouwschap de formateur bij het begin van zijn werkzaamheden zond. Omdat de twee genoemde onderwin» pen thans centraal staan bij de b» sprekingen van mr. Burger hebben de landbouworganisaties de belangrijk heid ervan opgelicht. Zij menen, dat met ingang var. i januari a-s. het systeem van de fiscale oudedagsresef- ve voor zelfstandigen volledig moet worden ingevoerd voor inkoxnenscat» gcrieën, zoals die in hoofdzaak voor* komen in agrarische kringen. Thans W dat systeem voor de helft ingevoerd. Ook willen de organisaties de spoedi ge invoering van de volksverzekering arbeidsongeschiktheid. Hierdoor zal de sociale ongelijkheid tussen zelf standigen en loontrekkenden recht g» trokken worden. De organisaties zijn voorts van oor» deel. dat het bestaande beïeid inzake het. verwerven van agrarische gronden door gemeenten en provincies, dat stoelt op de onteigeningswet, ongewij» zigd dient te worden voortgezet. Bij dit beleid wordt de werkelijke waarde van de grond vergoed. Er zijn geen bezwaren tegen beleidswijzigingen, als het gaat om gerichte maatregelen ten einde duidelijke bouwgrondspeculari» door derden tegen te gaan. De drie organisaties zijn: de katholle ke Nederlandse Boeren- en Tuinder» sbond, het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders bond. Ondernemers in de agrarische secto# zijn leden van de organisaties- De 10-jarige Petras A. M. Weijess uit Uook is vrijdagmiddag bij het oversteken van de rijksweg met zijn fiets door een auto overreden. Ket kind was op slag dood- t ADVERTENTIE) Morgen laatste dag RAI-Amsterdam GeoseiiJ: Kinderen 10-t7e.n9-22e-.Jr: tc!14 =arf2,. £:nd3gs10-17e~jr. TT E,eren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3