NOORDWELLE: EEN DORP VERLOOR m LAATSTE WINKELTJE Speculaties rond een Zeeuwse 'topfunctie' HTKDAG 24 MAART 1973 RROVINCIAlt ZIEUWSË COURANT |7 NOORDWELLE „We kunnen niet meer tegen die grote zaken opboksen. De supermarkten maken ons allemaal kapot". Wie heeft het de kleinere middenstanders nog nooit eens horen ver luchten? En inderdaad, het is bekend: het aantal gezellige krui- cenierswinkeltjes waar het vaak zo heerlijk geurde naar kof- te, thee en snoep slinkt zienderogen. Of omdat de eigenaar sjn zaak moest moderniseren, öf doordat hij als verliezer uit de ooncurrentieslag tevoorschijn is gekomen. Vooral in kleine dorpen kan het «beuren, dat de deur van het ver- rouwde winkeltje, waar je de bood- siappen 'even kon laten opschrij- van de ene op de andere dag jWseling op slot gaat. Voorgoed. Co-: het dorp Noordwelle op Schou- nn-Duiveland (vlak onder Renesse) plkornt daar niet aan. Ongeveer tie weken geleden nog. Toen werd a kruidenierszaak van de weduwe lokker aan de Dorpsring om pondheidsredenen gesloten. Op Foto's: Charles Strijd. Tekst: Willem J. van Dam. Jtoh misschien niet zo'n heel opzien- srende gebeurtenis, maar voor de krolking betekende het nogal wat- >"oordwelle (ruim tweehonderd in fosets en iets meer dan zestig hui- Hl is een dorp zonder winkel ge- rorden. Ce middenstanders zullen het onge- nljleld weer een teken aan de wand aemen. Maar ook de bewoners van Soordwelle hebben met lede ogen «gekeken, hoe het laatste winkel- te uit hun dorp verdween. „Het is srl erg jammer", zeggen ze nu. kar van de honger hoeven de Jcordwellenaren voorlopig niet om t komen. Een bakker, een groente en en een 'rijdende winkel', die op (zegelde tijden de inwoners uit hun iizen lokken, zorgen ervoor dat de -ondvoorraad tijdig kan worden u-gevuld. ï»r de rest is Noordwelle aange- nan op de omringende plaatsen, a op een afstand van vijf of meer hometer van het dorp verwijderd igen. Voor de autobezitters niet si probleem. Maar voor de oudere kroners (en Noordwelle telt nogal ut bejaarden) kan het soms erg s!g jn. Zij moeten dan een be- rap doen op familieleden of op goedwillende buren, die wél een au to hebben. De weduwe Kwaak (79) was één van de vaste klanten van het win keltje dat pas ter ziele is gegaan en waarin door de stoffige etalageruit alleen nog maar een lege toonbank, een doos drop, een oude vleessnij machine en een rek met borrel zou tjes te zien is. Slechts een reclame biljet voor frisdrank en een ge scheurd stuk papier met 'levensmid delen' op het raam, duiden erop dat in het pand tot voor kort zaken gedaan werden. De weduwe Kwaak heeft zich tot nu toe goed- kunnen redden met de bakker, de groente man en de 'rijdende winkel', die het dorp aandoen. En mocht zij eens iets anders nodig hebben, dan is er- al tijd de buurvrouw nog die wat voor haar meebrengt. Dat neemt niet weg, dat zij het 'verschrikkelijk erg' vindt, dat de laatste winkel van Noordwelle is opgedoekt. „Het is zonde van ons dorp. Het wordt hier langzamerhand zo stil hè?". Betere tijde. De weduwe Kwaak kent Noordwelle op haar duimpje: zij is er geboren. Zij heeft dan ook de betere tijden meegemaakt, toen het dorp nog een aardig florerende middenstand be zat. Zo'n twintig jaar geleden bij voorbeeld. had Noordwelle een met selaar, een timmerman, een smid, een schilder en een stuk of vier winkels. Er is niets meer van over. Zelfs het dorpscafé behoort tot liet, verleden. Mevrouw Kwaak heeft het van tevoren al een beetje aan zien komen. „Na de oorlog is het eigenlijk begonnen. Een hoop men sen, die geëvacueerd waren, zijn hier niet meer terug gekomen. En na de watersnood zijn er ook veel wegge bleven. Dat kostte de winkel klan ten. En ze kunnen toch al zo moei lijk optornen tegen de grotere be drijven. Dat valt niet mee, hoor". Leuk vindt zij het niet. „Maar',' zegt, ze berustend, „je gaat je er op instellen'. Een buurvrouw, die even is komen 'aanwippen', geeft haar groot gelijk. „We zitten hier geluk kig op een klein dorp. En als je elkaar een beetje helpt, komen we er ook wel". Voor de mensen Het is tegen een uur of twaalf, als de bakker in een grijze bestelwagen in de kern van Noordwelle arriveert. De inwoners weten het al: nauwe lijks heeft hij een paar keer luid ruchtig van zijn claxon gebruik gemaakt, of enkele huisvrouwen ko men op de broodmanden af. "Veel klanten zijn het niet en de hakker rekent er dan ook niet op, dat hij er rijk van wordt. „Och, voor de ver diensten hoef ik het niet te doen. Je doet het voor de mensen. Waar moeten ze anders hun brood van daan halen? De paar vrouwen die zich rond de bestelwagen verzameld hebben, luisteren instemmend. „We kunnen hier toch nergens meer te recht?" Ze vinden het stuk voor stuk erg lastig. Ze moeten allemaal hun boodschappen buiten het dorp doen. ,Hn als je dan wat vergeten bent. nou dan zit je er mooi mee. Kun Je wéér terug". Kapsalons Wie Noordwelle („een heel fijn dorp", zeggen de bewoners er zelf van) binnenkomt, ontdekt op de schilderachtige dorpsring ge bouwd rondom de vijftiende eeuwse hervormde kerk met een scheve to ren toch nog twee vrij moderne kapsalons. Zijn de Noordwellenaren dan zo op hun uiterlijk gesteld, dat zij twee kapsalons nodig hebben. maar dat een kruidenier er geen droge boterham kan verdienen? Het blijkt niet zo te zijn. De eigenaresse van kapsalon 'Cora', mevrouw N. C- Hanse-Bal, legt uit: „De meeste klan ten komen uit de omgeving". Toch wordt er voor de kaptafels vaak gebabbeld over de situatie van Noordwelle. „Vooral de ouderen vin den het vervelend, dat er geen win kels meer zijn. Ze zijn dikwijls aangewezen op het vervoer van an deren". Onder de batterij droogkap- pen wordt geknikt. „Waar kim je hier nog naar toe"? En de kapster weer: „Voor een bloeiend dorp moet je zaken hebben, anders gaat het mis". Woningen De inwoners van Noordwelle maken er geen geheim van: „Als er nu eens een paar nieuwe woningen werden gebouwd, zou het misschien beter gaan. Dan willen de jongere mensen ook weer op het dorp wonen". Op het gemeentehuis van Westerschou- wen. waarvan Noordwelle deel uit maakt, is daar ook al over gespro ken. In de raadsvergaderingen is meerdere keren gepleit om de klei nere kernen aan nieuwbouw te hel pen. Of dat zal gebeuren, moet ae bevolking nog afwachten. „Er wordt aandacht aan besteed", liet men op het gemeentehuis weten. Een bejaarde Noordwellenaar maakt zich niet zo druk over al die proble men- Sabbelend op een plukje pruimtabak en op z'n gemak leu nend tegen de deurpost van zijn woning zegt hij: „Ik heb er geen last van. Mijn vrouw haalt de bood schappen in Nieuwerkerk en dan neemt ze alles mee". En de sigaar tjes? „Ook". De pruimtabak dan? ,Die koop ik bij de barbier Een kijkje in kapsalon CoraNoordwellenaren ijdel?. Noordwelle: een dorp zonder winkel. Het duurt nog ruim anderhalf jaar (1 oktober 1974) eer de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, aan zijn pensioenge rechtigde leeftijd toe is, maar er wordt nu al druk gespeculeerd over zijn opvolging. Vorig weekend is in het gewest Zeeland van ae PvdA eigenlijk de- publieke discussie op gang gebracht, toen voorzitter A. P. Schouwenaar een verklaring aflegde met het oog op zoals hij het noemde 'het vacant komen van een topfunctie in de provincie'. De socialistische gewestvoorzitter liet duidelijk weten dat zijn partij een claim legt op die topfunctie. „De PvdA pikt niet langer die zelfverzekerde, van superi oriteitsgevoel doordrenkte houding van mensen uit de AR- en CH-hoek, die het kennelijk als vanzelf sprekend beschouwen dat een dergelijke functie aan hen toekomt". Een vluchtige peiling naar reacties op deze uitspraak bij de andere politieke partijen in deze provincie levert het beeld op dat men daar in het algemeen nogal is opgeveerd van verbazing. Waarom nu al gaan bakkeleien over een benoeming die nog zo ver weg is? Waarom die plotselinge uitval van de kant van de PvdA? Waarom zo'n verklaring zonder enig overleg in welke richting dan ook? Bij de PvdA heeft men een even simpele als duidelijke opgaaf van de reden. Schouwenaar: Hier en daar zijn al fluistercampagnes over namen van kandidaten voor de opvolgpr van mr. Van Aartsen aan de gang. En als je dat nu maar vaak genoeg herhaalt dan gaat zoiets een eigen lever leiden. Daarom hebben we maar vroeg stelling genomen. We hebben laten weten dat de Pvc. absoluut meedoet als de tijd rijp is. Vandaar". Luisteren naar het fluisteren, waarop de heei Schouwenaar doelt, brengt de naam voor de dag van jhr. drs. P. A- C. Beelaerts van Blokland (39), lid van de CHU en thans burgemeester van Amstelveen In Zeeland is de heer Beelaerts var Blokland burgemeester geweest in Wolphaartsdijk, later ging hij naar Vianen Alle voorzitters van de partijen en de fracties in de staten van Zeeland, die wij hebben benaderd, maak ten duidelijk dat er in hun midden over de wisseling van de wacht op de hoogste post in deze provincie off.cieel nog niet was'gesproken. Men had er zo zijn eigen gedachten over en wilde ook wel loslaten hoe men de claim van de PvdA ziet. Maar voor het overige vond men het op dit ogenblik allemaal nog maar een voorbarig en weinig elegant gedoe. feit blijft intussen dat de kwestie in het openbaar aan de orde is gesteld en dat overal in de komende maanden de kaarten zullen worden geschud, de optel- en aftreksommen zullen worden gemaakt en met argusogen zal worden nagegaan hoe de com missaris-posten worden bemand in de provincies, waar zich nog eerder vacatures zullen voordoen. Gelderland en Noord-Brabant zijn wat dat betreft aan bod. Het gaat er bij de benoeming van een commissaris der koningin in een provincie niet alleen om hoe de politieke stromingen in het gewest zelf lopen, maar van belang is vooral ook hoe deze topfuncties in partijpolitiek opzicht over het hele land zijn verdeeld. Sinds kort wordt er rond de benoeming van een commissaris der koningin ook een bepaalde inspraakprocedure toegepast. Minister Geertsema van binnenlandse zaken heeft daarover in de memo rie van toelichting bij de rijksbegroting voor 1972 een aantal opmerkingen gemaakt. Uitgangspunt was de benoeming van burgemeesters. In de instructies voor de commissarissen der koningin werd als bepaling opgenomen, dat gemeenteraden voortaan moeten worden gehoord in een openbare zitting over 'de eisen van geschiktheid en bekwaamheid die zij stellen aan een burgemeester'. Bij zijn voor dracht aan de kroon voor een burgemeestersbenoe ming moet de commissaris der koningin de uitspra ken van de betreffende gemeenteraad dan in zijn overwegingen betrekken. De minister van binnen landse zaken heeft die inspraakgedachte naar zich zelf doorgetrokken, waar het gaat om de benoe ming van nieuwe commissarissen der koningin. In dezelfde instructie staat namelijk dat 'in gelijke zin provinciale staten zullen worden gehoord, alvorens de koningin een desbetreffende voordracht te doen'. De minister komt dus met een voordracht bij de koningin. Maar dat gebeurt pas nadat de kwestie van de benoeming in de ministerraad is geweest. Ir feite gaat het dus om een voordracht van de ministerraad. De eerste ervaringen in de prakrijk met de in spraak rond de benoeming van nieuwe 'gouver neurs' hebben het gevoel achtergelaten dat het ech; nog maar een kwestie van wat experimenteren is. Op een goeie dag komt de minister van binnenland se zaken op bezoek in een openbare zitting van de provinciale staten om te horen 'wat voor soort van commissaris' men in een bepaalde provincie eigen lijk wenst. Er wordt niet over namen gesproken- Er wordt alleen een profiel getekend, zoals het politie ke vakjargon het dan wil. In Overijssel heeft men daar kort geleden enige ervaring mee gehad. In de nadagen van zijn demissionaire ministerschap wilde mr. Geertsema onlangs ook nog even In Gelderland langs gaan om te horen welk profiel men daar had uitgezet. Maar van weerskanten vond men het in het huidige stadium van de kabinetsformatie maar beter om te wachten totdat de straks verantwoordelijke minis ter -op zijn stoel zou zitten. Intussen zijn ook in Noord-Brabant de fracties van de verschillende politieke partijen in de staten bezig om de lijnen van de wensen uit te tekenen, waarbinnen dan een nieuwe commissaris zou moeten worden gepast- Het is natuurlijk een aardig idee. zo'n profiel van een nieuwe commissaris, maar provinciale staten zullen zich daarbij genoodzaakt zien om zich te beperken tot vage algemeenheden over de kwalitei ten en bekwaamheden van een kandidaat, zolang er geen naam mag vallen. Iedereen heeft dan zo zijn voorkeuren op een rij: de kandidaat moet zich onpartijdig kunnen opstellen, hij moet doortastend zijn, hij moet een goede vergadertechniek beheer sen, hij moet een doordouwer zijn en zo kunnen we nog even doorgaan. Er wordt :en schaap-met-vijf-poten gevraagd. Verschillende iracties zullen de post van commissaris voor een partijgenoot claimen. Maar daarmee houdt officieel de inspraakprocedure dan wel op. Het is daarom niet zo vreemd dat na de hoorzitting in Zwolle voor een nieuwe commissaris in de provincie Overijssel de lobby van alle fractievoorzitters uit provinciale staten en alle gedeputeerden bij de minister van binnenlandse zaken eigenlijk pas goec is begonnen. Uiteindelijk is het de KVP-gedeputeer de Niers geworden. En daarmee zijn we dan aan de politieke kleuren kaart van de commissarissen der koningin in Nederland. De KVP heeft drie 'gouverneursposten': in Overijssel, in Noord-Brabant en in Limburg. De PvdA heeft er officieel twee: in Noord-Holland en in Zuid-Holland. De officieel niet partijgebonden commissaris in Drente (mr- K. H- Gaarlandt) heeft bovendien duidelijk socialistische sympathieën. Friesland heeft een CH-commissaris: mr. H. Rijp- stra, voormalig burgemeester van Temeuzen en Almelo. De ARP heeft twee commissarisposten: in Utrecht en in Zeeland. In Groningen zit de WD-er mr. E. H. Toxopeus. De commissaris van Gelder land, mr. H. W. Bloemers tenslotte, staat als niet partijgebonden bekend en wordt wel eens een VVD- stempel opgedrukt. In Gelderland is dus de wisse ling op het ogenblik aan de orde. In Drente zal die ook niet zo lang meer op zich laten wachten- Met een nieuw kabinet dan toch eindelijk misschien wat meer in het verschiet en een reeks commissa rissen-vacatures op komst zal het voor Zeeland voorlopig wel bij wensenlijstjes en claimen moeten blijven. De zaak is namelijk uiterst ingewikkeld. De PvdA-Zeeland stelt dat de partij in het landelijke beeld als duidelijk onderbedeeld naar voren komt- Bovendien, zo wordt van deze kant gesteld, meent men in provinciale staten met 17 zetels van de pro gressieve drie (13 PvdA), 2 D'66 en 2 PPR) rechten te kunnen laten gelden, In de andere Zeeuwse politie ke hoeken slaat men ook meteen aan het rekenen. De redenering daar is globaal de volgende. In Zeeland is sinds heel lang de commissaris der koningin een man uit de confessionele hoek ge weest. Alle confessionele partijen in de staten bij elkaar hebben 24 zetels (6 AR, 7 CHU, 6 KVP en 5 SGP). Op een totaal van 47 zetels in de staten van Zeeland is dat ook niet niks. Waarbij een partij als de VVD nog laat weten dat men daar de aanspra ken van ae totale confessionele groepering „als ze dan eindelijk eens eensgezind zouden willen optre den' wel kan ondersenrijven- In telegramstijl komen de reacties van de Zeeuwse politieke partijen op de uitspraak van de PvdA voorzitter Schouwenaar hierop neer: Drs. W. R. V. Dusarduijn (KVP): „De PvdA munt bepaald niet uit door drempelvrees- Het is boven dien rijkelijk vroeg om nu al over deze zaak te beginnen. Wij in onze kring hebben hierover nog geen beraad gehad. Ik kan me de claim van de PvdA wel voorstellen, maar behalve politieke zaken spelen hij een dergelijke benoeming andere belan gen zoals de godsdienstige gezindheid toch ook een grote rol. De KVP zal zeer nadrukkelijk op de kwaliteiten van de man letten". W. Huson (AR): „Ik onderschrijf die claim van de PvdA niet. Je kunt de zaken niet zo simpel stellen als in die kring wordt gedaan. De bekwaamheid van de man die de commissaris opvolgt moet voorop staan. Bovendien, als je aan getalssterkte gaat relateren dan is er altijd nog zo'n 70 °.'o van de bevolking dat niet PvdA-gericht is. Het is voorbarig om nu al uitspraken te gaan doen". A. Maljaars (SGP): „We hebben altijd nog een commissaris uit de confessionele groepering gehad. Ondanks het feit dat de PvdA de sterkste partij is, staat ze ten opzichte van de andere in een minder heidspositie. Daarom sta ik afwijzend tegenover deze claim- Bovendien ben ik tegen een te ver gaande inspraakprocedure". Ir. W. Landheer (VVD): „Wij hebben er in onze kring nog helemaal niet over gesproken. To: nu toe is de commissaris steeds uit de confessionele kring gekomen- Als het over rekensommen gaat moet :e dan het rode trio tegenover alle confessionelen als groep zetten, als ze net tenminste met elkaar eens kunnen worden. Zelf hebben wij in Zeeland geen ambities om een commissarisplaats te clai men". C. Th- A. van Waterschoot (PPR): „Bij ons is de zaak nog niet aan de orde geweest en wij zijn ook nog niet door de PvdA benaderd. Persoonlijk sta ik zeer gereserveerd tegenover de touwtrekkerij om dergelijke plaatsen. Het is allemaal verweven met het politieke bestel, waarin ik nu juist graag verandering zou zien" H. Eversdijk (CHU): „Wat de PvdA doet is voorba- ris en onelegant. Bovendien lijkt het me allemaal wat overtrokken met die claim- De PvdA heeft commissarissen in Zuid- en in Noord-Holland. Daar woont een derde deel van de Nederlandse bevol king. Dan kun je toch niet van onderwaardering spreken. De confessionelen hebben in de staten van Zeeland samen veel meer zetels dan de PvdA- Ik ga er bovendien van uit dat de benoeming van een commissaris in de eerste plaats een belang voor de provincie is- De inspraak van de staten moet gehonoreerd worden. Niet alleen een profiel, maar er moet ook gepraat kunnen worden over een aanbeveling. Of zo'n benoeming dan past in het landelijk patroon is punt twee". J. Roodenburg (D'66): „De beste man op deze plaats- Dat staat bij ons voorop. Als bijvoorbeeld in Gelderland een benoeming is 'gevalier.' moeten we maar eens kijken hoe dan landelijk de kaarten liggen- En als de inspraakprocedure hier op gang komt hebben we natuurlijk niets aan alleen maar een profiel tekenen. Wij gaan uit van een 'gekozen commissaris der koningin'. Zoalang dat niet in het systeem past zal er vanuit de provincie een voor dracht moeten worden gemaakt". Hoewel van veel kanten het verwijt komt dat de PvdA met haar claim op de commissarisplaats wat aan de voorbarige kant is. kan een open discussie geen kwaad. Na een periode van vrij zware onderwerpen in de provinciale politiek is het momenteel wat dood stroom. Een zinnige gedachte vorming over de vraag hoe de inspraakprocedure in deze opvolging van mr. Van Aartsen het best tot haar recht kan komen levert altijd meer op dan een fluistercampagne. KEES VAN DER MAAS. De deur van het laatste winkeltje van Noordwelle zit stevig op slot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 17