1090400 De onbekende stemmen van 008 RPC-onderzoek op 150 basisscholen in Zeeland over effect leesvernieuwing Achterlijk ZEEUWSE KAP TROK AANDACHT PRINS Medisch Comité NedeiiamTVietnam Hulst wil school voor imbecielen BIJ GOEDE BEGELEIDING LEREN KINDEREN BETER EN VLOTTER LEZEN Uw steun is dringend nodig MEDE DOOR KOMST 'DE STERRE' JATWOAG 24 MAART 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 door jacques cats Iedereen weet wir 007 is. Inderdaad: dat is geheim agent James Bond. Maar wie is nu eigenlijk 008. We bellen er allemaal wel eens mee en dan horen we steevast een vrien delijke stem 'inlichtingen' zeggen, maar veel meer dan een telefoonnummer kom je niet te weten. Sinds een paar da gen weet ik nu echter wat er aan de andere kant van die 008-lijn zit. Dat is een clubje dames, dat de hele dag niets anders doet dan u aan dat nummer helpen naar u na enig bladeren in de gids nog niet achter bent kunnen komen of waarvoor uw districtsgids dood eenvoudig tekort schiet- Er zijn wel eens mensen die denken dat je voor zulke dingen de PTT niet lastig kunt vallen, maar dat is natuurlijk grote onzin. Die dames zitten daar speciaal voor om aan al die verzoeken om inlichtingen gehoor te geven. En ze worden daar nog goed voor betaald ook. Bovendien kost dat telefoontje naar 008 u geen ene cent. Goes is een van de twintig plaat sen in het land waar zo'n inlich- tingenpost is ingericht. Als u er gens vanuit Zeeland 008 belt komt u dus automatisch in het oorschelpje bij een van die da mes in de telefoonzaal aan de Van der Spiegelstraat terecht. Dat kan gewoon niet missen. De binnenkomende telefoontjes wor den verwerkt door ploegen van zes tot acht dames- Dat aantal varieert al naargelang het tele foonverkeer dat noodzakelijk maakt. Want er zijn op een dag drie pieken, tijden waarop de telefoon bij wijze van spreken roodgloeiend staat- Dat is 's mor gens zo tussen half tien en half twaalf en 's middags wordt er worden verzoorzaakt door inlich tingen over zakelijke nummers. In de avonduren zijn het voorna melijk de inlichtingen voor privé- gesprekken. die de tefonistes ha- denvol werk geven. Die avondpiek ligt tussen half zeven en acht uur. Het is goed te merken dat iederen voor achten rond wil zijn. Vooral op tijdstippen waar op Peyton Place-drama's en voet- balcuptoestanden het beeld scherm opvullen heerst er in de telefoonzaal de rust van een kerkhof. Dan kunnen de dames bij wijze van spreken op hun gemakje even om de hoek een zak friet gaan halen. Maar dat gebeurt natuurlijk niet. Die 008-post is dag en nacht be mand als je dat tenminste van dames kunt zeggen. Zelfs 's nachts brengt een telefoniste op een bed naast de centrale haar dienst slaap-wakend door. Per jaar verstrekt de 008-post in Goes zo'n half miljoen inlichtin gen. Nu kan ik me levendig voor stellen dat zo'n telefoniste er na dat tweehonderddertiende tele foontje op een dag heel even behoorlijk van baalt en zin heeft om een grauw en een snauw in die telefoon te deponeren of er ger nog lust krijgt om zeer balo rig 'poep' in de hoorn te roepen. Maar dat blijkt allemaal erg mee te vallen. De telefonistes blijven onder alle omstandigheden even voorko mend. „Wij krijgen zelfs wel eens een complimentje voor onze wij ze van optreden", meldt mevrouw Van As, chef van de telefoonzaal in Goes. Natuurlijk maken de dames wel eens gekke dingen mee. Zoals die gevallen waarbij mensen vragen of ze wakker ge beld kunnen worden omdat ze bang zijn dat ze anders de eerste trein zullen missen. Maar daar begint men niet aan. Ook gebéurt het wel eens telefoniste Trudie de Poorter (24) heeft dat. naar ze me vertelde, meegemaakt dat er heren waren die aanvanke lijk zakelijke bedoelingen hadden met hun inlichtingengesprekje, maar plotseling interesse begin nen te tonen voor de telefoniste en zelfs proberen om een af spraakje te maken met die onbe kende juffrouw, een soort liefde op het eerste gehoor dus. Op dat punt moet ik eventuele geïnteres seerden echter een sombere me dedeling doen: nagenoeg alle da mes op de telefoonzaal zijn in enkele gevallen reeds lang en vooral gelukkig getrouwd of ten minste verloofd. Vergeefs heb ik gezocht naar de juffrouw, die altijd zo netjes zegt dat er drie of vier wachtenden voor me zijn. Een gedienstige heer A. Mertens, chef commercië le zaken vertelt me dat het hier een in Den Haag ingesproken bandje betreft, dat het wachten Twee van de telefonistes van 008. wat draaglijker maakt door af en toe te melden, dat u weer wat vlugger aan de beurt bent. Want ook al moeten we maar een half minuutje wachten, als je iemand dringend wilt spreken lijken het wel uren te zijn. Gelukkig zitten er bij 008 die acht snelwerkende dames, die voorkomen dat die stem-op-dat-bandje moet meede len dat er 'nog achtennegentig wachtenden voor u zijn'. En ik zeg het nogmaals: ze doen het allemaal voor niks daar bij 008. En dat is voor een duur staatsbedrijf als de PTT echt wat bijzonders- Mevrouw Labruyere-Corbijn van de Oude Koudekerkseweg In Middelburg moest er voor naar de andere kant van deze aard korst reizen om prins Bemhard eens in levende lijve te zien. Dat gebeurde een paar weken geleden ergens in Nieuw-Zee- land, waar mevrouw Labruyere een half jaartje vakantie door brengt bij haar veertien jaar geleden geëmigreerde zoon David. Op het vliegveld InvergargUe zag prins Bemhard plotseling haar Zeeuwse kap. een overal duidelijk herkenbaar stukje Nederland. Hij stevende op die kap af en toen volgde er op dat vliegveld een hartelijk gesprekje, waarin de prins erop aan drong om een af- drukje van de door een omstan der gemaakte foto van deze Ne derlandse ontmoeting In den vreemde naar Soestdijk te sturen zodat ik die foto. aldus de prins, aan mijn vrouw kan laten zien. Dat alles berichtte mevrouw La- bruyere in een brief aan haar dochter in de Hugo de Grootlaan tn Middelburg En <wn te bewijzen, dat ze geen onzin vertelde sïoot ze deze foto bij. een kiekje dat een ereplaatsje zai krijgen In net familie-album. Wat is dat eigenlijk hier voor een achterlijk land. riep laatst een automobilist uit, toen hij bij de boot in VILssingen zijn kaartje met een betaalcheque wilde beta len. maar te horen kreeg dat ze die cheques, noch van de bank noch van de giro niet aannemen. Dat doen ze bij de PSD niet, om dat, zo heb ik vernomen dat beta len met een cheque teveel tijd gaat kosten waardoor andere mensen de boot wel eens zouden kunnen missen. Maar dat is na tuurlijk onzin. Het wisselen van honderd gulden kost evenveel ti)<L Kijk, als je zoiets overkomt bij Je levensmiddelenwinkelier dan zeg Je besjoer en dan ga je voortaan naar de concurrent die wel een cheque accepteert. Maar als je naar de overkant wilt ben Je aan gewezen op de PSD. We moeten dus wel naar de pijpen van de stoombootdienst dansen. Ik hoor het die man r.og zeggen: wat is dat hier eigenlijk voor een achterlijk land. Ik moet hem op dat punt helaas gelijk geven. Algelopen donderdag is in dat bericht over de cursus voor slankblijvers het telefoonnummer van het Vlissingse cursusadres weggevallen. Dat moet zijn: 01184-4497. Ook in Zeeuws-V laan deren kunt u binnenkort terecht en wel bij mevrouw Lammens in IJzendijke. telefoon 01176-360. Tcort ge Bekend Walcherse gezegde: zo. als het klokje in Kleverskerk tikt. tikt hel nergens. Oproep in Zierikzeeschs nieuwsbode Wil degene, die za terdagmiddag mijn portefeuille gevonden heeft met rijbewijs, pas poort etc. deze anoniem terug stu ren. Het geld wat erin zit mag hij behouden, als ik mijn papieren maar terug krijg". Doordenkertje: Vlistingen ver wacht over ongeveer negen maan den een belangrijke uitbreiding van het aantal inwoners. Daar wordt in deze dagen de kiel voor gelegd. VIERDUIZEND LEERLINGEN BIJ BETROKKEN (Van onze onderwijsmedewerkster) MIDDELBURG Kinderen bunnen beter en vlotter leren lezen als zij op het juiste moment de goede begelei ding krijgen. Dit interessante gegeven Is naar voren gekomen uit een mo menteel aan de gang zijnd onderzoek van liet Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland op 150 basisscholen in Zeeland naar het effect van de ver nieuwing van het leesonderwijs op de Individuele leerling. Ruim vierduizend kinderen uit de eerste klas van de basisschool zijn bij dit onderzoek be trokken. Een onderdeel van dit onderzoek vormt een enquête op honderd door het RPCZ begeleide scholen naar de waardering voor het leesvoorwaarden- onderzoek en het daarop volgend programma. Uit de inmiddels gereed gekomen enquête blijkt, dat dit pro ject als succesvol kan worden be schouwd. De onderwijzeressen die er mee werken hebben een verdieping van hun inzicht in het leesproces geconstateerd. Zij zien ook betere re sultaten met name bij hun zwakke leerlingen wat betreft dit leesonder wijs. Unaniem zijn zij van oordeel, dat deze 'vernieuwing' op him school in de toekomst moet doorgaan. Dne jaar is het RPCZ nu bezig met de begeleiding van een onderzoek nsar de leesmogelijkheden van nieuwe leerlingen, die van de kleuterschool de basisschool bezoeken. Aan het begin van het cursusjaar moeten de eerste- klassertjes hiervoor ieder apart bij de onderwijzeres komen om een klein onderzoek te ondergaan. De bedoeling van dit onderzoek is na te gaan of en waar het kind een bepaalde achter stand heeft: bij het zien en/of horen van verschillen in afbeeldingen en zin netjes, de taalbeheersing enz. Door bot zo vlug mogelijk vastleggen van de 'waarschijnlijke tekortkomingen' Kan bij het leesonderwijs van het begin af rekening worden gehouden biet de individuele verschillen tussen de leerlingen. Honderd scholen Begon men het eerste jaar met een eantal deelnemende scholen van der tig. het jaar daarop was dit aantal verdubbeld en thans nemen ongeveer honderd scholen deel aan het lees voorwaardenonderzoek. Het RPCZ beeft in samenwerking met acht ka derleden. die buiten de schooluren tijdens bijeenkomsten de begeleiding verzorgen, een aantal handleidingen Bemaald voor da meest gangbare lees methoden op de scholen als aanvul ling op deze methoden, met daarnaast als materiaal ongeveer zeventig werk bladen, waaruit de onderwijzeres het nodige kan kiezen in geval ven bepaal de problemen. Dit keuzepakket komt vooral ten goede aan de zwakkere lezertjes, die door het onderzoek af het begin bekend zijn. Om nu te weten te komen hoe het onderwijsveld op deze wijze van wer ken van het RPCZ reageert, is een enquête onder de deelnemende scho len gehouden. De enquête bestond uit vijf onderdelen, die weer in een aan tal technische vragen waren onderver deeld. De onderwerpen hadden betrek king op de toetsafname, de handlei ding, het materiaal, de begeleiding en het project als geheel. Hoog percentage De toets is goed bevallen bij procent van het onderwijzend perso neel. De onderwijzeres vindt het ple zierig direct een persoonlijk contact met de leerling te hebben. Als positief punt wordt voorts genoemd dat de onderwijzeres onmiddellijk weet op welke zwakke punten moet worden gelet en hoe zij daarop kan inspelen. Wel wordt nog va3k van de gedachte uitgegaan, dat de toets een voorspel lend karakter heeft, terwijl zij juist een aanwijzing wil zijn voor de volgen werkwijze. Van de geënquê teerde scholen was 82 procent uiter mate tevreden over de handleiding, omdat deze de mogelijkheid biedt di rect met de te gebruiken methode te gaan werken. Voor degenen, die voor het eerst aan het leesvoorwaardenon- GESPREKSWEEKEINDE OVER ZELFSTANDIGHEID OP HET ZILVEREN SCHOR ARNEMUIDEN Op het Zilveren Schor te Arnemuiden wordt zaterdag 7 en zondag 8 april een weekeindebij- eenkomst gehouden voor lichameliak gehandicapten en niet-gehandicapten waarop gesproken wordt over het onderwerp 'Zelfstandigheid wat Is dat?'- Het onderwerp is opgesteld door een voorbereidingsgroep van deelnemers aan vorige soortgelijke gesprekswee- kends in samenwerking met de Zeeuwse stichting voor revalidatie en Het Zilveren Schor. Tijdens dit weekeinde, dat 's zater dags om twee uur 's middags begint en duurt tot zondagavond zeven uur, wordt ook gesproken over de moge lijkheid om een werkgroep te vormen, die verslag zal moeten uitbrengen aan geïnteresseerden die de bijeenkomsten op Het Zilveren Schor niet bijwonen. derzoek deelnamen leverde het wer ken met de handleiding echter nog al wat moeilijkheden op. Achttien pro cent was niet tevreden met de hand leiding. Het geboden materiaal viel bij 88 procent van de ondervraagden in de smaak (van 12 procent kwam een negatieve reactie). Gesteld werd, dat met dit materiaal moeilijke gevallen beter kunnen worden benaderd- Bo vendien biedt het een welkome aan vulling voor die methoden, die zelf weinig materiaal geven. De op- en aanmerkingen over handleiding en materiaal kunnen worden besproken met de kaderleden en in een volgende uitvoering worden verwerkt. De deelnemers zien geen bezwaar in de begeleiding na schooltijd, (her de vorm is 81 procent zeer positief. 19 procent is het met de opzet niet helemaal eens, zo zou de begeleiding in de school door een consulent door velen worden gewaardeerd. Ten aanzien van het project als ge heel blijkt uit de enquête dat alle scholen volgend jaar weer meedoen en dat men er zeer positief (98 pro cent) tegenoverstaat. Reactie van projectleider A. G. C. Kappenburg, pedagogisch-didactisch medewerker van het RPCZ en promo tor van de vernieuwing van het lees onderwijs en de integratie kleuter- en basisonderwijs in Zeeland: Sinds het leesvoorwaardenonderzoek in 1970 werd ingevoerd, blijkt wel, dat dit onderzoek in het Zeeuwse onder wijs een definitieve plaats heeft vero verd. Bovendien is duidelijk gewor den, dat er veel behoefte bestaat aan inhoudelijke informatie. Dit laatste met name wat betreft het feit, dat vaak nog niet voldoende wordt gezien, dat het leesvoorwaardenonderzoek een voorbereidende fase is in het project integratie kleuter- en basison derwijs. Door dat onderzoek op de basisscholen wordt met name de na druk gelegd op de zwakkere leerlin gen. Maar wij moeten ook kijken naar de kinderen, die eerder aan lezen toe zijn. Het onderwijs moet worden af gestemd op de mogelijkheden van dat bepaalde kind. Ik zou dan ook graag het leesvoorwaardenonderzoek in d< toekomst op de kleuterscholen doen" Tot zover de heer Kappenburg. Om te zien wat de mogelijkheden van het kind zijn, dat reeds vóór de basisschool in contact komt met het 'grotere' werk heeft de heer Kappen- Conclusies .Deze enquête vormt een onderdeel van een groot onderzoek op honderd vijftig basisscholen in Zeeland. Onge veer vierduizend kinderen zijn er bij betrokken. Wij, als pedagogisch cen trum proberen op deze manier na te gaan in hoeverre de inspanningen van de onderwijzeressen en het RPCZ ten goede komen aan de individuele kind. Dit onderzoek, dat zal duren tot het eind van het cursusjaar, omvat naast de enquête, die een beeld moet geven van de ervaring van de leerkracht met het leesvoorwaardenonderzoek en het daarop volgende programma, een onderzoek naar de vorderingen van de kinderen bij het lezen (technisch le zen) en een onderzoek door de onder wijzeres zelf, om te zien of de voor waarden in de toets zijn vervuld". „Om vergelijkingsmateriaal te heb ben". zegt de heer Kappenburg, .heb ben wij een steekproef J^houden op vijftig niet begeleide scjfolen met na me voor het technisch lezen. Op het eind van het cursusjaar zullen onze tien assistenten opmeuw dezelfde kin deren onder de loep nemen. Wij ho pen op deze manier een goed over zicht te krijgen van het effect van ons leesprogramma. Ik ben dan ook erg blij met de uitslag van deze enquête, want op grond hiervan kunnen wij een aantal verrassende conclusies trekken. Ouders van leerlingen Van Duyvenvoordeschool bewonderden eindprodakl ontwikkelings-project SOUBURG Vele ouders van leerlin gen van de vijfde en zesde klas van de openbare lagere school H. K. van Duyvenvoorde te Oost-Souburg waren donderdagavond naar de school geko men om het eindprodukt te zien van het project over ontwikkelingssamen werking. Vijf weken lang hebben de leerlingen zich enkele dagen per week in zestien groepjes van vier beziggehouden met de problematiek rond de ontwikke lingslanden. Zij deden dat met behulp van radio, televisie, dia's en informa tiemateriaal. De groepjes behandelden ieder een speciaal facet en maakten daar een werkstuk van- In verkorte vorm kwamen de werkstukken in de schoolkrant terecht, zodat alle leerlin gen toch weer een overzicht over het geheel kregen. In de aula van het schoolgebouw was een tentoonstelling ingericht. Omstreeks half negen voer den enkele kinderen zelfs een door de leerlingen zelf geschreven toneelstukje op. burg nagegaan hoe het de kinderen is vergaan die mee hebben gedaan in het kernproject (de ver doorgevoerde in tegratie op drie Zeeuwse kleuter- en basisscholen). Verrassend resultaat De resultaten waren verrassend. In januari 1972 werden op de drie com- binatiescholen een aantal kleuters on derworpen aan het leesvoorwaarden onderzoek. Zij waren uitgezocht op grond van een ontwikkelingsonder zoek en hun mate van interesse voor het lezen. Op grond van de uitslag mochten zij spelenderwijs kennis ma ken met hei vak lezen. In januari 1973 is onderzocht in hoe verre het beginnen met het aanvanke lijk lezen op de kleuterschool effect had in het eerste jaar op de basis school. In totaal werden in januari j-1- hon derdzesentwintig kinderen onderzocht. Al deze kinderen kregen een lijst met woorden te lezen, die op wetenschap pelijke basis is samengesteld. Het kind, dat in een minuut het grootste aantal woorden kan lezen heeft het beste resultaat. De 'onderzochte' kin deren. die niet allen van scholen kwa men deelnemend aan het kernproject, werden in drie groepen onderverdeeld. Tweeënzestig leerlingen kwamen van kleuterscholen waar zij niet be geleid waren. Zij scoorden ge middeld een aantal van drieëndertig woorden per minuut. Tweeëndertig leerlingen waren op de kleuterschool wel begeleid, maar hadden niet leren lezen; zij noteerden drieënveertig woorden per minuut. Eveneens tweeën dertig leerlingen kwamen van kleuter scholen waar ze wel begeleid waren en waar ze bovendien aanvankelijk lezen hadden gehad, zij scoorden zes envijftig woorden in één minuut. De heer Kappenburg vindt de uitslag van dit onderzoek een goed uitgangs punt om verder op te bouwen. Hij zegt ..Hieruit blijkt de duidelijke na werking in de eerste klas van de gevolgde werkwijze op de kleuter school. Ik trek dan ook de conclusie dat je het kind te kort doet door het niet voor te bereiden. We zijn nu wel bezig mei kinderen die in de eerste klas een achterstand hebben op lees- gebied, maar er moet ook aandacht worden besteed aan die kinderen die eerder aan het lezen toe zijn- In het belang van die kinderen zou ik dan ook op de kleuterschool het leesvoor waardenonderzoek willen invoeren, aLs er tenminste een nauwe samenwer king met een basisschool is- De uit slag van het onderzoek op de combina ties van scholen die meewerken aan ons kernproject loont de mogelijkheid en de noodzaak hiervan duidelijk aan", aldus de heer Kappenburg- (ADVERTENTIE) Het MCNV heeft deze week opnieuw een grote zending medische hulpgoederen naar de gezondheidsdiensten van Noord-Vietnam en van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam gestuurd. Op 20 februari ontving het MCNV een telegram uit Hanoi dat de aankomst bevestigde van een zending van begin februarll Voor het herstel van ziekenhuizen, poliklinieken en andere medische voorzieningen zijn zeer grote bedragen nodig. Het MCNV werkt door, dus stort uw bijdrage op postgiro 10 90 400, tn.v. MCNV te Amsterdam. postgiro NU REEDS 39 LEERLINGEN HULST Het gemeentebestuur van Hulst wil een nieuwe school bouwen voor imbeciele leerlihgen. Vrijdag wordt hierover aan de gemeenteraad een oordeel gevraagd. Het college heeft een verzoek binnen1 gekregen van hei schoolbestuur van de r-k Willibrordusschool te Hulst. Het be- Subsidies voor vormingscentra MIDDELBURG Gedeputeerde sta ten van Zeeland stellen de staten voor. om voor het Zilveren Schor te Arnemuiden een zelfde subsidieregeling in het leven te roepen als geldt voor de vormingscentra Heóenesse te Cad- zana en het Van Eeghenhuis te Aar denburg. De financiële gevolgen voor' de provinciale begroting 1973 worden geraamd op totaal 162.110 voor de' drie vormingscentra samen- Voor het Zilveren Schor wordt f 48 000 uitge-' trokken, voor het Van Eeghenhuis 34.700 en voor Heden esse 79.410. stuur wil een zelfstandig gebouw voor ae afdeling imbecielen van de Maria- school voor buitengewoon lager on derwijs aan de Koolsrraat te Hulst- De afdeling imbecielen omvat momen teel 39 leerlingen waarvoor drie loka len nodig zijn. In het aparte gedeelte van deze school zijn slechts twee lokalen aanwezig zodat een lokaal van het hoofdgebouw moet worden ge bruikt. Er wordt opgemerkt dat het wettelijk verplicht is een apart ge bouw rn te richten als er op de afdeling imbecielen meer dan 4? leer lingen zitten. Als er minder zijn dan 48 maar meer dan 34 dar. kun je dat regelen via een wettelijke regeling. Tevens wordt er benadrukt dat er steeds meer imbeciele leerlingen in Hulst ondervijs moeten ontvangen omdat "De Sterre" tegen het einde van 1974 in gebruik wordt genomen. Er wordt voorlopig gedacht aan een órieklassige school met een lokaal voor motorische therapie. Tevens moet het volgens het gemeentebestuur de mogelijkheid bieden voor uitbrei ding met een vierde lokaal. Het ge meentebestuur stelti de raad tevens voor om een bedrag van 18-000.- uit te trekken voor groenvoorziening in de Dullaer:polder en Hooghtiis. Te vens wil het college voor een bedrag van 4500,- bomen planten ln Hulst-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 11