ALGEMENE STAKING» Centrale antenne voor binnenstad van Hulst Problemen voortzetting van overleg bij Clitex Politie Vlissingen kan controleren met geluidsniveaumeter Acties bij Schelde - Boddaert %sJH Auto van de weg: bestuurder gedood ENQUETE ONDER BEWONERS TOTALE KOSTEN RUIM 3 TON Caravan uitgebrand in Terneuzen PERSONEELS-AFVAARDIGING SPRAK MET DE DIRECTIE Eerste kievits eieren voor emeesrer Terneuzen Provinciale kerkvergadering IN GEMEENTE OOSTBURG ALMANAK TWEE ZWAAR GEWONDEN Eerste aardbeien in Kapelle LEPER SN HET VOORJAAR OnfMngsI Stortplaats te Zundert voldoet niet aan eisen milieuhygiëne 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 MAART 197} VLISSINGEN Dc stakingsacties bij de KA IS 'De Sc-hclde' in Vlissingcn en dn Ijzergieterij en machinefabriek Boddaert in Middel burg-Koudekerke gaan aanstaande maandag door. Bij liet bedrijf van 'De Schelde* in Ter neuzen zal maandag weer normaal worden gewerkt. Zoals al eerder gemeld zijn de stakin gen bij Boddaert en "De Schelde' in do Vlissingse binnenstad in principe voor 'onbepaalde tijd' uitgeroepen. Maandagochtend zuilen de industrie bonden van hot NVV en het NKV met hun leden bespreken hoe het verdere verloop van de acties kan zijn, nu "De Schelde' in Vlissingen een speerfunc tie in de stakings-activiteiten is toe gedacht: 's morgens om tien uur heb ben de bonden voor de leden een ge zamelijke vergadering uitgeschreven in cle sporthal, 's Avonds om half acht vergadert de industriebond van hot CNV in 'Open Hof' om zich over de toestand te beraden. Er slaakten vrijdag in de Zeeuwse metaalsector ongeveer zeventienhon derd werknemers. In de Vlissingse registratiecentra café 'De Schelde' en 'h Anker meldden zich ruim vijftien honderd stakers, bij Boddaert en van de kant van Schelde-Terneuzen werd molding gemaakt van eenzelfde per centage stakers als donderdag: onge veer tachtig procent van de werkne mers. Het merendeel van het admini stratieve personeel bleef doorwerken. Ook vrijdag werd algemeen melding gemaakt, van een 'rustig verloop' van de acties. De Scheldepoortwerf in Vlissingen- Oost viel evenals vorige week buiten de stakingsactie bij de KMS. Vrijdag middag ontstond er rond Schelde- poort een wat gespannen sfeer: de bedoeling van De Schelde was zondag avond een ploeg van acht man bij een reparatie in te zetten in de over- werksfeer. Dat stuitte op bezwaren bij de betrokken werknemers, omdat, was afgesproken ter wille van de solidariteit met de stakers geen over werk te verrichten. Overleg tussen de industriebonden en de personeelschef van De Schelde heeft- er toe geleid, dat is besloten dat de ploeg maandag avond pas in te zetten. WM WÊKm HULST Als de bevolking en de gemeenteraad het willen krijgt de binnenstad van Hulst nog dit jaar een centraal antennesysteem,J dat per kabel vlekkeloze beelden op de schermen moet, bren-j gen. Vrijdag hebben 525 binnenstadbewoners een enquêteformulier in de bus gekregen, waarmee hun interesse wordt gepeild. Bij vol-| doende animo zal de gemeenteraad nog in de vergadering van deze i maand een voorstel van b. en w. op tafel krijgen om de centrale, antenne op de basiliek te plaatsen. Absolute voorwaarde Is dat binnen vijf jaar alle oude particuliere anten nes van de daken in het centrum ver wijderd zijn. De totale kosten van het project bedragen ruim driehonderd duizend golden. De aansluiting kost do bewoners 150 gulden, het abonnement waarvoor men de aanslag op het zelfde biljet ais de reinigingsrechten in de bus zal vinden beloont 8.70 per Op de Joto: de aankondiging van een nieuwe actie bij de hoofdpoort van De Schelde' in de Vlissingse binnenstad. TERNEUZEN Op een terrein langs de rijksweg Temeuzen-Sluiskil is vrij dagavond een caravan van C. uit Sas van Gent volledig uitgebrand. De snel gealarmeerde brandweer van Terneu zen kon niets uitrichten tegen de vlammen. De oorzaak van de brand in de caravan waar C. in woonde is nog niet bekend. Evenmin kon men vrijdagavond al zeggen hoe groot de schade is. Omdat praktisch de hele inboedel mee in vlammen op ging zal dat bedrag waarschijnlijk niet gering zijn. VLISSINGEN/CLINGE Bij de textielfabriek 'Clitex' in Clinge was vrijdag in een gesprek tussen directie en drie afgevaardigden namens de ondernemingsraad aanvankelijk overeenstemming be reikt over de visie, dat de cao-onderhandelingen 'hervat moeten worden op basis van beide standpunten. Die opvatting wees men echter in het actiecentrum van de industriebonden in Goes af: men vindt, dat het cao-overleg moet worden opgenomen op basis van de uitgangspunten, die de bonden hebben geformuleerd. ring echter niet aanvaardbaar voor de directie. De tekst van deze tweede verklaring is niet vrijgegeven. Wel werd men het erover eens. dat het beter is de vrijdagmiddag uitgegeven communiqué door actieleiding en directie ondertekend in te trekken. (ADVERTENTIE) *U~- ///r° y~~ .«fr- "fJ* maand. Dat bedrag is gebaseerd op een deelname van tachtig procent van de bewoners van dc binnenstad. Na verloop van tijd wil het gemeentebe stuur van Hulst ook andere grote wij ken (Moerschans, Hooghtiis) en dej kernen Sint-.lanstcen en Clinge helpen aan een centraal antennesysteem. B. en w. hebben na een lange, zeer nauwgezette voorbereiding waarbij verschillende systemen in verschillen de plaatsen werden bestudeerd ge kozen voor het Duitse Fuba-systeem, Dat heeft als voordeel dat men nooit; een zogenaamde 'converter' zal moe ten aanschaffen. Het Fuba-systeem dat in Hulst in praktijk gebracht zal wor den door Pieter Stapel's Elektronica burgi TERNEUZEN Twee Temeuzense meisjes. Ina Verschelling en Marleen Riemens (beiden 15 jaar; hebben vrij dagavond de eerste kievitseieren in Zeeuwsch-Vlaanderen aangeboden aan burgemeester J. C. Aschoff. Het ge beurde in diens woning aan Langs de Kreek. De burgemeester toonde zich blij verrast met de spontane gift. De meisjes hadden de eieren vrijdagmid dag gevonden in een weiland in de omgeving van Terneuzen. GOES In de Prins van Oranje wordt donderdag 29 maart de provinciale kerkvergadering gehouden. De vergade ring begint 's morgens om 10 uur en op het programma staan onder meer da verkiezingen van praeses. Verder zal de nieuwe scriba worden geïnstal leerd. De vergadering wordt onderbro ken voor een gezamenlijke broodmaal tijd. Er is vrijdag bij Clitex een bijeen komst geweest van de gekozen leden van de ondernemingsraad, waarbij ADVERTENTIE leeuwse Ruiker Vandaag een waar. gebeurde ge schiedenis om het weekeinde te beginnen. In Middelburg stapte een vrouw met een raai boeket bloemen de trein naar Roosendaal in. Nadat ze haar jas op het haakje had gehangen, legde ze de bloe men op de bank tegenover haar begon ze ontspannen 'Tussen de rails' te lezen-- Terwijl ze de cartoons aan het bekijken was, kwam een zwaar gebouwde landbomoer het com partiment binnen, die pardoes bo ven op het boeket ging zitten. De vrouw wilde hem daar niet meteen op attent maken en koes terde de stille hoop dat hij wel eerder dan haar bestemming Bergen op Zoom zou uitstap pen. Helaas: toen de trein eenmaal op het eerste station in Noord-Sn-a- bant tot stilstand was gekomen wekte de wat stuurs kijkende landbouwer niet de indruk aan stalten te maken de trein te ver laten. Voorzichtig probeerde de vrouw hem de moeilijkheid duidelijk te maken: Meneeru zit op mijn ruiker". ,Je bin gek, wuuf", zei de man zen beetje kwaad, ,.ilc zitte op m'n eigen boere-stinlcer". OOSTBURG Een 21-jarige in Vlis singen wonende Duitser, dc heer E. Slaver, is vrijdagavond bij een ver keersongeval op dc Provinciale weg ter hoogte van de Looydijk in de gemeente Oostburg om het leven ge komen. Twee andere inzittenden van de wagen, de 23-jarige J. B. uit Mid delburg en de 25-jarige A. V. uit Souburg werden zwaar gewond en zijn per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. De heer Slaver, die zwaar schedel-letsel opliep, is ter plaatse overleden. De wagen van de heer Slaver kwam uit de richting Sluis en reed in de richting Groede over de provinciale weg. Bij de kruising met de Looydijk, moet de bestuurder zich in de weg hebben vergist. Hij moet abusievelijk de dijk zijn opgeschoten, en zo van de weg zijn geraakt. De auto kwam links van de dijk in de sloot terecht. Nie mand heeft het ongeluk zien gebeu ren. Een omstreeks kwart voor negen pas serende weggebruiker zag het auto wrak liggen en waarschuwde de po.li- tie. KAPELLE Op de fruitveiling in Ka- pelle-Biezelinge heeft de glastuinder M. Mijnsbergen uit deze plaats vrijdag de eerste kasaardbeien aangevoerd. Het waren 9 stuks grote aardbeien die werden gekocht voor 65 cent per stuk door de heer L. van Langevelde uit Krabbendijke en 15 stuks kleinere aardbeien waarvan de heer L. Bogerd uit Rotterdam koper voor 32'A cent per stuk. (ADVERTENTIE) NAPPAJASJES 225,— SUÊDEJASJES 195, PANTALONS 150,— ROOVERS-VILBSSINGEM LANGE ZELKE 7 werd besloten het overleg als onder-; nemingsraad met de directie pp (e schorten tot hét cao-conflict voorbij is. Bedrijfsleider P. Everaert maakte j er in een communiqué melding- var, dat eventuele contacten, tussen perse- - neel en directie zullen worden oim derliouden door een pcrsoneelsdelega- i tie van drie man. Tijdens een gesprek van dit drieman-j schap met de directie liet directeur Del tour weten bij de landelijke werk- geversorganisatie in de textielnijver- j heid (Fenetex) te hebben aangedron-, gen op hervatting van het overleg; over de cao. Hij verklaarde, dat de werkgevers daartoe bereid zijn 'op i basis van de beide standpunten'. Daar op lieten de personeelsleden kader leden van de bonden op verzoek van de directeur weten bereid te zijn aan him bonden hetzelfde te willen vragen. Afwijzen Van de kant van het Zeeuwse actie centrum in Goes werd de gang van zaken bij Clitex vrijdag op twee gron den afgewezen: niet een personeelsdelegatie, maar de industriebonden die de ultima tieve brief aan de directie hebben verstuurd dienen op de hoogte te yvorden gebracht van liet feit, dat de directie zich tot de Fenetex heeft gewend inzake de hervatting van het hervatting van het overleg 'op ba sis van de beide standpunten' is voor de bonden niet aanvaardbaar: men houdt vast aan heropening van de onderhandelingen op basis van de door de honden geformuleerde uit gangspunten, namelijk alle werkne mers onder de cao. een loonsverho ging in centen in plaats van procenten en een maxmimumprijscompensatie van 250 per procent. „Overleg op basis van beide standpunten is onaan vaardbaar. Daarop zijn de onderhan delingen juist afgebroken en dat zou dus geen enkele tegemoetkoming aan de ultimatieve eisen zijn", zo werd in het Goese actiecentrum gezegd. .Een afwijking van een eerder ingeno men standpunt moet de Clitex directie aan ons melden", zo stelde men. „Wat er nu bij Clitex gebeurt is een poging om de eenheid in het front van de werknemers te doorbreken. Dat leidt er toe, dat de standpunten alleen maar worden verscherpt- We dulden het onze mensen niet euvel, dat ze zich hebben laten verleiden tot een gesprek met de Clitex-directie, maar we zullen ze er wel op wijzen hoe de situatie ligt", zo werd gezegd. Vrijdagavond nog is er over de zaak nader overleg geweest tussen de in dustriebonden en de leden van het actiecomité in Clinge, die bij het ge sprek met de directie waren betrok ken. Dat heeft er toe geleid, dat de direotie een nieuwe verklaring werd aangeboden. Daarin werd onder meer gesteld dat de directie het in principe eens is met de voorstellen van de bonden en er mee akkoord zou kun nen gaan als er landelijk tot een overeenkomst wordt gekomen. Naar wij hebben begrepen was deze verk'a- Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Engels (cum laude) Niltje Spanjer, voorheen te Vlissingen. Aan de theologische hogeschool te Kampen van de Gereformeerde Kerk is geslaagd voor het doctoraal exa men theologie: W. Steenbergen te Eindhoven. BROMFIETSLAWAAI TOT OP HALVE DECIBEL NAUWKEURIG TE METEN: GELUIDSHINDER TERUGDRINGEN VLISSINGEN De ge meentepolitie van Vlissin gen gaat de door bromfiet sen voortgebrachte geluids hinder terugdringen. Sinds kort heeft de politie de be schikking over een geluid niveaumeter, waarmee het lawaai van de brommer tot op de halve decibel nauw keurig kan worden onder zocht. Tijdens een persconferentie op het hoofdbureau in Vlissingen vertelde, inspecteur L. E. Schuller dat het meten van geluid van bromfietsen voor de politie tot nu toe een moeilijke opgave is geweest. „De laatste jaren is er op het gebied van de geluidstech niek nog al wat veranderd. Dat was aanleiding voor de minister om de zaak opnieuw te bekijken en een nieuw maximum aantal decibels vast te stellen". De norm werd gebracht op 102 dba en gaat l april in- Dankzij het feit dat de gemeente raad een krediet van 1700,- vo teerde kon de politie de geluids niveaumeter van de Deense fa briek Brüel en Kjaer (volgens inspecteur Schuller toonaange vend op dit gebied) aan te schaf fen. Het apparaat heeft de vorm van een boormachine en is een voudig hanteerbaar. Voordat men gebruik gaat maken van de ge luidsniveaumeter moeten een aan tal handelingen worden verricht. Op de eerste plaats is dat het nagaan of de batterijen voldoen de sterkte hebben en verder moet men een zogenaamde cali brator een toestelletje dat een vaste toon overbrengt de norm 93 dba in gebracht worden, waardoor alle bijgeluiden worden uitgeschakeld. Dat laatste geeft de zekerheid dat. een voorbij snorrende a,uto niet van invloed is op het wijzertje van de "brom fietsmeter'. Het geluid van brom mer wordt gemeten op een mo ment dat het voertuig onbeladen is. op een halve meter afstand naast, de knalpijp en een beetje van de weg af. Een gewone bromfiets haalt zon der dat 'er aan geknoeid' Is al snel een aantal decibals van 100. Inspecteur Schuller vertelde uit ervaring te weten dat sommige gloednieuwe brommers af-fabriek soms zelfs de norm van 102 over schrijden. Om te voorkomen dat de bromfietshezitter de dupe wordt, terwijl de fabriek de hoos doener is, geeft de gemeentepoli tie van Vlissingen het publiek twee weken de kans om de voer tuigen te laten controleren, zon der dat er verbaliserend wordt opgetreden. Ook wanneer er andere gebreken worden geconstateerd, zoals het opgevoerd zijn van een brommer, of een knalpijp, die niet bij de bromfiets hoort, worden er geen bekeuringen uitgedeeld. De politie deelt in dat geval alleen mee dat er iets aan schort. De controles yvorden gehouden van maandag 26 maart tot en met zaterdag 31 maart en van maandag 2 aoril tot en met zaterdag 7 april. Ie dereen kan dan van 8 tot 12 en van half txvee tot half zes met zijn rijwiel terecht bij de ge meentepolitie Vlissingen. Daarna wordt het menens- Dan wordt, het apparaat gebruikt bij contro- le-act.ies, die niet. van tevoren worden aangekondigd. Wanneer er aan de bromfiets een onder deel wordt gevonden dat niet in orde is en de geluidshinder ver oorzaakt, wordt de bromfietshe zitter voor dat euvel bekeurd en geeft de politie geen apart- ver baal meer voor het overschrijden van de norm van 102 dba- Inspecteur Schuller zei te hopen dat de geluidsniveaumeter een preventieve werking zal hebben: niet. alleen op de bromfietsers zelf. maar ook op de fabrikanten. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat over een tijd (welke termijn kon hij onmogelijk zeggen) de norm van 102 nog verlaagd zou worden en dat ook brommers en auto's (met bijvoorbeeld een Aa- barth-uitlaat) tot de te onderzoe ken objecten zouden gaan beho- Inspecteur van politie L. E. Schul ler demonstreert de werking van de geluidsniveaumeter. De brom. fiets, met een 'De politie is mijn beste kameraad'-sticker er op, overschreed de norm ruimschoots. De meter wees 113 dba aan. (Foto PZC) uit Amsterdam brengt via een VHF- ontvanger de UIIF bij tie klanten, waardoor per toestel de ontvangst va.-, :7 kanalen wordt mogelijk geinaaJa. In Hulst zal men via de kabel straks wee Nederlandse, twee Belgische en twee Franse zenders kunnen ontvaa gen. Bovendien heeft de centrale 1 enne als bijkomend voordeel dat <j0 ontvangst, van FM-radio volkome» kraak- en ruisloos zal zijn. In de toe komst kan de antenne eventueel hruikt worden voor regionale uitzen dingen. 1-Iet, Hulster gemeentebestuur sluft zich met dit voorstel aan bij een lan.' delijk streven om in de binnensteden de oude particuliere antennes. dJo vaak oude gebouwen ontsieren, te ver wijderen. Centrale antennes die ervoor in de plaats komen slopen niet alleen liet woud van kleine antennes, maar verbeteren ook de ontvangst, van do beelden aanzienlijk. Zeker ook in het door een grote verkeersdrukte ge kwelde Hulster centrum ontstaan nogal een storingen van de beeldkwa liteit. Reden te meer om nu het plan voor een antenne op de basiliek te lanceren is de nieuwbouw in de vrljk Koekebakkershoek, waarop geen an tennes meer geplaatst mogen worden. Het gemeentebestuur dat van het door de PTT voorgestane antennesysteem een gemeentebedrijf wil maken, re kent op een goede respons op de en quête. Landelijke ervaringen wijven uit dat de animo meestal groot genoeg Is om een dergelijk project met succes te starten. VMZ-RAPPORT "VLISSINGEN •- De vuilstortplaats te Zundert. die aan de gemeenten in Midden-Zeeland is aangeboden als al ternatief voor een nieuw aan te leg gen stortplaats bij Borsele, voldoet niet aan de eisen, die aan een d ke stortplaats uit milieuhygi overwegingen moeten worden g Tot deze conclusie komt drs. J. I, Borgiiouts (geoloog uit Goes) In zijn rapport, dat hij namens do Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft opge- steld. „Hoewel is getracht een vuilstort plaats in te richten, die aan de nieuws inzichten over het gecontroleerd stor ten zoveel voldoet, zijn de fundamen tele doelstellingen omtrent de beheer sing van de waterhuishouding van de stortplaats in verband met de be scherming van het grondwater tegen vervuiling over het hoofd gezien. Evenmin is rekening gehouden met da grondslagen van de moderne opvat ting over de aanleg van een stortfront in verband met de wering van onge dierte en insekten en hel; voorkomen van langdurige moeilijk te bestrijden branden", aldus het rapport. Zoals bekend heeft de BV Eerste Zundertse Steenfabriek uit Roosen daal de gemeenten op de Bevelenden en Walcheren aangeboden de afvoer van huis- en grof vuil te verzorgen, Dit vuil zal dan gebracht worden naar de stortplaats te Zundert. De kosten werden geschat op ongeveer 28 per ton vuil inclusief btw. Dit aanbod moet een alternatief zijn voor de plannen van de verschillende gemeen ten in Midden-Zeeland om gezamen lijk bij Borsele een nieuwe stortplaats aan te leggen. De kosten per ton vuil van deze stortplaats, die dn de tweede helft van dit jaar in gebruik moet worden genomen, zijn nog niet be kend. (ADVERTENTIE) RESTO - VROUWENPOLDER Het gehele jaar geopend VRIJWEL OVERAL DROOG Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden maar ook af en toe zon. Maximum temperaturen om streeks 8 graden. Tot matig en bij d Wadden mogelijk tot krachtig toene mende wind uit noordwest tot west. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Overwegend droog, minder schraal en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 6, min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer nol-maal tot 3 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent. Normalen voor 17-21 maart: min. temp. max. temp. Den Helder 3 8 Vlissingen 3 9 Eelde 1 9 Vlv. Z.-Limbuxg 3 11 De Bilt 2 10 Gem. over Ned. 2 9 ZON EN MAAN 17 maart Zon op 06.50 onder 18.48 Maan op 17.27 onder 05-53 18 maart Zon op 06.48 onder 18.49 Maan op 18.44 onder 06.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2