PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KANSEN BURGER WORDEN STEEDS KLEINER „Progressief kabinet maakt geringe kans" Prijzen stegen Fluoruitstoot van Hoechst vier kg, en Pechiney drie kg per uur in 1972 WISSELMARKTEN MAANDAG OPEN CONFESSIONELEN WILLEN NIET MEER 'CORRESPONDEREN' ZACHTERE OCEAANLUCHT PVDA-LEIDER DEN UYL LONDON BRIDGE GEOPEND Muurvast ■BH VS KOMEN WEST-EUROPA MONETAIR TEGEMOET TREND BLIJFT OP 7,8 PROCENT RAPPORT DR. TESINK VAN DIERENGEZONDHEIDSDIENST Kantlijn 216e jaargang - no. 65 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 maart 1973 O 27.35 22. tal. «457. ZtarlkzM. r >1 8. tal. 4058. (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG De kans dat een kabinet-Den Uyl met enkele confessionele ministers de eerste con frontatie met de tweede kamer overleeft, lijkt steeds kleiner te worden. Formateur Burger zal naar in Den Haag wordt verwacht doorgaan met het aantrekken van KVP-kandidaten, maar dan achter de rug van KVP-fractieleider Andriessen om. Burger zou zijn mensen dan uit de kring van het NKV recruteren. Het pessimisme over de kansen van kabinet-Den Uyl kan worden afge leid uit de bruuske brief die Andries- een en zijn collega van de ARP, laatjes, vrijdagmiddag aan de forma- jeur stuurden. Ze reageerden zeer poeltjes" op het ultimatum van Bur ger in zijn brief van donderdag. De confessionele partijen vinden verdere correspondentie uitzichtloos, schrijven ze ronduit. Ze willen nog wel praten, maar dan alleen met CHU-leider Tila- nus erbij (een eis waarover Burger och al eerder negatief uitliet). De korte brief van Andriessen en Aantjes begint met de zin: „Van uw «blijven van 15 dezer hebben wij met grote verbazing kennis genomen". Overigens hebben de drie confessione le leiders bijna een dag uitvoerig vergaderd over het korte antwoord. „We komen in deze zaak geen stap verder als we zulke brieven blijven schrijven. Zeker niet als we iedere keer maar weer de extreem-Burgeri- aaise terminologieën moeten lezen. De enkele gesprekken die we met de formateur hebben gehad zijn zinvoller geweest dan alle brieven", aldus Aan tjes vrijdagmiddag op een persconfe rentie. Aantjes liet nog eens duidelijk 1 ken dat hij er niet op uit is Burger te laten mislukken. „Ik hoop vurig dat deze formatiepoging zal slagen. Of we een kabinet-Den Uyl een kans zullen geven, zal pas in de Kamer blijken", zei Aantjes. De waarnemend fractielei der van de KVP, Westerterp, echter stelde zich heel wat harder op: „Onze fractie vindt unaniem dat we een kaoinet-Den Uyl met kunnen gedogen als het niet in redelijk overleg met Andriessen tot stand is gekomen". De enige kans die Burger nog schijnt te hebben is evenwel dat hij progressieve KVP'ers aantrekt juist achter de rug van Andriessen om. De belde woordvoerders van de fracties reageerden vrij kort op de uitspraken van de vakcentrales die donderdaga vond bij een steunbetuiging aan Bur ger werden gedaan. Op de uitspraak van NKV-leider Mertens, dat deze „zich niets gelegen zou laten liggen (Zie slot pagina 3 kolom 4) (Van onze weerkundige medewerker). Een geringe verplaatsing van het hogedrukcentrum van Schot land naar Ierland heeft tot ge volg dat de wind de koude noord- lot noordoosthoek heeft verlaten en meer naar westelijke richting Iraait. De aangevoerde lucht wordt daardoor tets vochtiger en !n de komende dagen ook iets zachter al is er geen belangrijke temperatuurstijging te verwach ten. Langs IJsland trekken depres sies naar Scandinavië en de twakke frontjes hiervan passeren Ie Noordzee met bij ons af en 'oe wat meer bewolking. Deze bewolking was vrijdagavond al boven de noordelijke helft van ons land binnengedrongen. De nachtvorst verdwijnt nadat vrij dagnacht op enkele plaatsen in ons land nog 5 a 6 graden vorst was gemeten. Niet alleen in ons 'and maar in bijna geheel Europa verloopt het maartweer tot he ien kouder dan normaal want bijna nergens zijn middagtempe- raturen boven de 12 graden te vinden met uitzondering van Zuid-Spanje. Vandaag in de krant... Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 10 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 13. Radio en televisie op pagina 23. Financieel nieuws op pagina 25, en-in de Pag. 16: Zeelands aandeel in de Vastenactie: Stemmen uit de Kerken. Pag. 17: Letterkundige kroniek van Hans Warren; Pop- praet. Pag. 19: Schaken, dammen, bridge puzzel, hengelrubrielc en culinair avontuur- (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De kansen op een progressief kabinet zijn gering. Dat heeft PvdA-leider Den Uyl vrijdagavond gezegd op de par tijraadsvergadering in Utrecht. Hij noemde het twijfelachtig of de confessionelen bereid zullen zijn 't regeerakkoord van PvdA, PPR en D '66 mee uit te voeren. Zou die bereidheid niet uitge sproken worden, dan komt er geen progressief kabinet, con cludeerde Den Uyl. De socialisten-leider zei de indruk te hebben gekregen dat het de confessio nelen niet gaat om een zeteltje meer of minder in het kabinet, maar om het programma. De 34 programma punten, die Andriessen bij formateur Burger ter discussie heeft gesteld, tastten volgens Den Uyl het progres sief regeerakkoord Keerpunt '72 aan. Hij wilde dat uitdrukkelijk niet toe staan. Het alternatief dat ons wacht als er geen progressief kabinet komt1, is af schuwelijk, verklaarde Den Uyl. Hij vond het daarom noodzakelijk om alsnog te proberen zo'n kabinet tot stand te brengen. Vooral de stap van Boersma en de Gaay Fortman sr. zal een zware verplichting op de PvdA leggen. Partijvoorzitter Van der Louw zei dat het pijn gedaan heeft dat Burger maar liefst zes confessionele minis ters in het progressieve kabinet wil toelaten. Zelf had de voorzitter er maar vier willen zien. De formule van Burger noemde Van der Louw het maximum, omdat de zetelverdeling 10 progressieven en zes confessionelen tenminste nog de mogelijkheid biedt om bij eventuele conflicten in het kabinet toch in die richting te sturen die de progressieven willen. Over de deelneming van de CHU aan het progressief kabinet zei Van der Louw: „Over de CHU kun je beter niet praten. Maar als het nodig is om de steun van de CHU te krijgen in de tweede kamer, mag Burger wel een van de zes zetels die voor de confessionelen bedoeld zijn aan een loslopende CHU'er geven". De partijraad nam na een welis waar veel tijd nemende maar uiterst matte discussie uiteindelijk met grote meerderheid het standpunt van het partijbestuur over, waarin wordt ge zegd dat de zetelverdeling 10-6 de uiterste grens is waartoe men bereid is en dat het programma van het te vormen kabinet-Den Uyl moet zijn: Keerpunt "72. zoals dat door het deel- kabinet ls geactualiseerd, eventueel uitgebreid met punten die daarmee niet in strijd zijn. Partijvoorzitter Van der Louw die zijn partijraad probeerde warm te krijgen voor dit bestuursstandpunt verklaarde nog: „U moet natuurlijk wel bedenken dat wij als regering straks een grote troef ln handen hebben. We zullen af en toe wel eens een nederlaag moeten leiden in de kamer maar we hebben het voordeel dat we op ieder moment dat ons uitkomt de kamer kunnen ontbin den en nieuwe verkiezingen uitschrij ven". Koningin Elizabeth heeft vrijdag onder buitengewoon strenge vei ligheidsmaatregelen de nieuwe Londen Bridge geopend. Op de daken van de gebouwen op de oever stonden scherpschutters en vele honderden politiemannen in uniform en in burger hielden de duizenden belangstellenden in het oog. De nieuwe London Bridge die vijf miljoen pond (ongeveer 25 miljoen guldenheeft gekost, is in de plaats gekomen van een brug uit 1831 die verkocht aan een Califomlsche oliemaatschap pij. Deze oude brug overspant nu een zijarm van de Colorado bij het Meer van Havasu in de staat Arizona .Hofdichter sir John Be- tjeman leidt een campagne om de Tower Bridge als museum voor industriële archeologie in stand te houden. i weken U de :wn millimeter -.omen. althana dat er nu eln- da; door de fracties mi worden gedoogd. De onderhandelin gen en briefwisselingen van de afge lopen dagen hebben duidelijk gemaakt dat alle deelnemers aan het formatie spel weer op hun oorspronkelijk uit' gangspunt zijn teruggekeerd Blijk baar valt er nieU meer te verwrikken, alles zit muurras*. Nu zijn er twee mogelijkheden De eenre; Burger geef! zijn opdracht terug omdat tolj er niet aan kan voldoen, een kabinet-Den Uyl zal Immers verm'xidelljk nle* kun nen rekenen op een goede samenwer king met de kamer. Tweede mogelijk heid hij gaat door. laat de confessio nele fracties voor wat ze zijn en zoekt buiten hen om medestanders van de klasse en opvattingen van Boersma en De Gaay Portman. PARIJS (ANP) De conferentie die vrijdag in Parijs is gehouden heeft volledig overeenstemming tussen de veertien deelnemende landen opgeleverd over een oplossing van de monetaire crisis van het ogenblik. De weg is vrij voor hervatting van normale handel op de wisselmarkten met ingang van maandag. De deviezenmarkten zijn bijna drie weken gesloten geweest. DEN HAAG Tussen half ja nuari en half februari is het ge middeld prijspeil met 0,4 pro cent gestegen. Het prijsindexcij fer van het CBS kwam van 123,9 op 124,6 punten. Deze stijging is iets minder dan die tussen half december vorig jaar en half ja nuari jongstleden. De trendma tige stijging, het gemiddelde over 12 maanden, bleef op het peil van 7,8 procent, waarop het reeds sedert midden 1972 stond. Vorig jaar namen de prijzen met 7.8 procent toe. De recente voorspel ling van de prijsstijging voor dit jaar is 7,5 procent, afkomstig van het Centraal Planbureau. Hierbij is reke ning gehouden met een voortduren van de prijsbewaking door de over heid. ..De huidige tendens pleit daar ook wel voor", aldus een reactie van de zijde van de consumentenrganisa- tie Konsumenten Kontakt. In dezelfde periode van het vorig jaar stegen de prijzen met 1 procent. We moeten niet te vroeg juichen, aldus de directeur van Konsumenten Kontakt, als we bijvoorbeeld beden ken dat in de verhoging van de zie kenfondstarieven per 1 januari jongst leden nog niet is verwerkt. Dit kon niet. omdat op 15 februari, toen de prijsmetingen werden verricht, de wij zigingen nog niet bekend waren. De kosten van onder andere de gezond heidszorg stijgen de laatste jaren met 14 procent- Tussen half januari en half februari liepen de prijzen op voor kleding, schoeisel en woningtextiel, voorname lijk als gevolg van het verdwijnen van het uitverkoop-effect. Verder werden stijgingen genoteerd voor brood en rundvlees. Vers fruit, eieren en twee dehands-auto's gaven dalingen te zien. opmerkte dat evenmin over handels-1 vraagstukken is gesproken. Valery Giscard d'Estaing, de Franse minister van financiën, die als voorzit-! ter van de conferentie :s opgetreden.' heeft in een commtEnqué medege- óeeld dat de ministers van financiën Na afloop van de conferentie deelde hebben besloten te waarborgen dat de Westauitse minister van financiën, Helmut Schmidt, mee dat er zich een 'wonderbaarlijke' mate van samenwer king heeft voorgedaan, vooral tussen de Verenigde Staten en de Europese Economische Gemeenschap. De voor naamste twee elementen van de over eenstemming zijn de deelneming van: de Verenigde Staten aan steun aan de1 dollar en samenwerking tussen de veertien landen bij beheersing van de internationale liquiditeit. Centrale ban- i ken zullen bijvoorbeeld geen gelden meer op de Eurodollarmarkt beleg gen. omdat, die de laatste tijd voor een groot deel de bron van valutaspe culatie is geweest, en zij zullen de gelden die zij daar al hebben ge plaatst, geleidelijk terugtrekken. Men is het eens geworden over de wijze waarop hervorming van het internati onale monetaire bestel kan worden versneld. Zweden is toegetreden tot de groep van zes EEG-landen die hun valuta's gezamenlijk ten opzichte van de dol lar laten zweven, zo deelde minister Schmidt nog mede- Over de verkoop van goud uit de1 reserves van centrale banken op de vrije markt om de prijs daar te drukken en beter in overeenstemming! te brengen met de officiële prijs van 42,22 dollar per ounce 31,1 gram) heeft de conferentie niet beraads laagd, aldus minister Schmidt, die nog geheel toereikende gelden beschikbaar komen voor tussenkomst van centrale banken op de wisselmarkten. He: is de bedoeling da: een aantal van de, bestaande 'swaps', zoals die mogelijk- j heden van wederzijdse kredietverle- ning worden genoemd, worden uitge-1 breid. De Amerikaanse autoriteiten treffen voorbereidingen voor maatregelen waarmee belemmeringen op de toe vloed van kapitaal naar de Verenigde Staten worden weggenomen, zo deel de minister Giscard d'Estaing na af loop van de conferentie mede. Landen I met een krachtige betalingsbalansposi tie zullen bezien welke mogelijkheden bestaan voor wegnemen of verzachten van beperkingen op de afvloeiing van kapitaal, in het bijzonder langlopend' kapitaal. Op de conferentie is besloten tot een diepgaande studie van de manier waarop de 'wispelturigheid' van de markten voor Europese valuta's kan, worden verminderd, waarbij volgens! Giscard d'Estaing rekening zal worden: gehouden met de gevolgen voor deI werkzaamheid van het internationale monetaire stelsel op langere termijn.. Voorstellen voor consolideren van of ficiële deviezensaldi verdienen sterke en dringende aandacht. De minister merkte op dat die kwestie al op de agenda staat van het 'comité van (Zie slot pagina 3 kolom 1 ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIET ONGUNSTIG GOES De fluor-uitstoot van Hoechst NV in het Sloegebied in 1972 is niet exact bekend. Mo gelijk is deze uitstoot de zo genaamde F-emissie 4 kg per uur geweest. Van Pechiney NV, dat met 208 ovens in bedrijf was, zal de F-emissie mogelijk onge veer 3 kg per uur hebben bedra gen. Daarnaast werd naar wordt aangenomen meer dan 200 kg fluorhoudende stof per uur verspreid. Dit staat in een rapport over fluorverontreiniging in hel Sloegebied en in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, dat is geschreven door dr. J. Tesink, directeur van de gezondheidsdienst voor dieren te Goes. Het rapport is aangeboden aan de vaste commissie van advies en bijstand oor het mi lieubeheer uit de provinciale staten. Dr. Tesink schrijft, dat gezien de voorgenomen uitbreiding van Pechi ney in 1973 met 48 ovens, en in 1974 met 256 ovens, aan de vee-stapel in de zogenaamde B-zone met name in het gebied rond Nieuwdorp extra aandacht moet worden besteed. Begin 1972 werd op 'het bedrijf V' te Nieuwdorp bij twee runderen, moesten worden geslacht wegens long- en leverabcessen, een wat te hoog fiuor-gehalte van het bot (rib) gevonden. De heer V. kreeg derhalve een schadebedrag van ƒ222,20 toege wezen. Gunstig Bij de controlebezoeken in maart werden op de bedrijven in het Sloe gebied. waar de meetpunten van de gezondheidsdienst voor dieren zijn, aan het vee geen duidelijke verschijn selen waargenomen, die zouden heb ben kunnen wijzen op een te hoge F- opname. In de periode april september vorig jaar bedroeg het gemiddelde fluor-ge- halte van het gras 19 ppm, in de periode oktober-december 51 ppm Voor het bedrijf bij meetpunt 5 zijn de gehalten in deze periode respectie velijk 46 en 65 ppm. Deze waarden worden vooral voor jong rundvee te hoog geacht. Een gelukkige omstan digheid is dat een deel van het vee van dit bedrijf in de zomer tijdelijk in een met fluor onbesmet gebied weidt. Kanaalzone In de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, ln het gebied rond Sas van Gent heeft men drie gevarenzones ingesteld, dit aan tie hand van de de laatste jaren gevonden fluorgehalten in het gras. De eerste gevarenzone reikt van onge-j veer 500 meter zuid-west tot ongeveer twee kilometer noord-oost van Zuid- Chemie B V. De tweede zone ligt op1 een afstand van ongeveer twee tot drie en halve kilometer noord-ooste-1 lijk van de fabriek. De derde gevaren-; zone bebint op een afstand van drie en halve kilometer noord-oostelijk! van Zuid-Chemie. In de periode april tot september vorig jaar werd alleen in april in de eerste gevarenzone een fluor-gehalte van het gras gevonden, dat als hoog tot zeer hoog voor herkauwers kan v/orden aangemerkt, tenzij zoals dan ook gebeurde het vee de> speciale rundveekoekjes met een F- bindend vermogen tot 3010 ontvangt. De conclusie is, dat in 3pril in de eerste gevarenzone vrijwel nergens, kon worden gesproken van een opna me van een vergiftigende, hoeveelheid fluor. De over het algemeen gunstige cijfers voor genoemde periode moe ten wel worden toegeschreven aan de vele regens, die ln deze periode vielen. De veehouders hebben op een uit zondering na geen klachten geuit over hun vee. Deze ene veehouder geloofde, dat vanaf augustus zijn mestvee snel in conditie achteruit ging. De schaderegelingscommissie moest echter aan de hand van grasa nalysen, botanalysen en eigen waarne mingen de klacht niet ontvankelijk' verklaren. Het fluor-gehalte van het gras bleek I in de laatste paar maanden van het' vorig jaar extreem hoog. Maar het merendeel van het vee stond toen reeds op stal. of het werd in ruime mate bijgevoerd, zodat van het be smette gras weinig werd opgenomen- "Bedrijf 5" kreeg een bedrag toegewe zen van ongeveer 3-000,- voor gederf de melkopbrengst. In 1972 werden 21 bedrijven volgens het schema van de 'schaderegelingscommissie veehouderij Sas van Gent' bezocht. Er werden! daar onderzoekingen gedaan op F- gehalte. er werden 239 grasmonsters getrokken. 1 hooimonsters. 10 bot- monsters 'van rund. schaap en paard) en 6 grondmonsters. „Ook in 1972 heeft Zuid-Chemie, evenals in vorige jaren, de kosten verbonden aan de werkzaamheden en adviezen van de commissie direct betaald. Veehou ders en commissie zijn hiervoor zeer erkentelijk. Door Zuid-Chemie werd een bedrag van 41.892 betaald voor de bedoelde kosten", aldus het rap port van ar. Tesink. Beide mogelijkheden kunnen worden verdedigd De eerste het staken van de formatie - omdat strikt genomen ©en kabinet-Den Uyl niet vol doet aan de letter van de opdracht, zoals die aan Burger Ls gegeven. Even wel. de politieke omstandigheden van dit ogenblik zijn zodanig dat niemand daarover absolute zekerheid heeft Van belang is in dit opzicht de defini tieve houding van de confessionele fracties. Zullen zij hun niet-gedogen- politiek omzetten in steun aan de af keuringsmotie, die onvermijdelijk door Wiegel zal worden ingediend Of zullen zij zich vooral de eerste tijd op de vlakte houden met als motief, dat het kabinet niet alleen op zijn tot standkoming en program moet wor den beoordeeld, maar ook op zijn da der. Zelfs indien de drie confessionele fractievoorzitters op dit ogenblik zonder blikken of blozen zouden meedelen, dat ze alles op alles zullen zetten een kabinet-Den Uyl onmiddellijk naar huis te sturen, dan nog zou men kun nen zeggen- .Kerst maar eens zien of ze dat waarmaken" Het optreden van vakbondsvoorzitters deze functio narissen fungeren de laatste dagen als formateurs - ln - buitengewone - dienst zal hun nog wel drie keer tot be zinning nopen vóórdat ze een kabinet- Den Uyl werkelijk naar huis sturen. En daarmee is de realiteit van de tweede mogelijkheid aangegeven de politieke omstandigheden van vandaag maken het de formateur in derdaad mogelijk door te gaan. da confrontatie met de kamer zal dan moeten aantonen of hij naar het oor deel van de kamer aan zijn opdracht op de juiste wijze heeft voldaan. Ove rigens is dat minder de verantwoor delijkheid van Burger, maar vooral die van Den Uyl. Als nieuw optredend minister-president neemt hij namelijk de volle verantwoordelijkheid op zich voor de gang van zaken bij de tot standkoming van zijn kabinet. Niet Burger verschijnt in de kamer, maar Den Uyl. Derhalve heeft hij een be langrijke stem in het kapittel als het er om gaat of de formateur moet door gaan of niet. Daarbij moet hij mede overwegen wat hem te doen staat in dien een motie-Wiegel in de kamer zou worden aangenomen. Ontslag In dienen Of het staatshoofd adviseren tot kamerontbinding Voor een der gelijk machtsmiddel zouden de confes sionele fracties wel eens bevreesd kun nen zijn: nieuwe verkiezingen zouden nog ongunstiger voor hen kunnen we zen dan die van november vorig Jaar. Daarom kan Den Uyl het vermoedelijk wel op een confrontatie met de kamer aan laten komen: de eerste ronde zou hij vermoedelijk winnen, vooral als hij een aantal bekwame extra-parlemen taire confessionelen in zijn kabinet weet op te nemen. Dit alles echter is politiek op korte termijn. Een kabinet-Den Uyl haalt met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de eerste ronde, op voorwaarde dat Den Uyl kameront binding als 'dreiging' achter de hand houdt. Maar daarmee zijn de moeilijk heden niet opgelost. Na die eerste ron de zijn de verhoudingen nog altijd geen rozegeur en maneschijn. Er zal een groep confessionelen in de kamer opereren, die op zeker moment een kabinet - Den Uyl zonder enig hart zeer naar huis zal sturen. Wat dat be treft is er een betrekkelijk recent voor beeld: de nacht van Schmelzer. waarin het kabinet-Cals werd heengezonden. En dat was geen extra-parlementair kabinet, maar een parlementair, mer. andere woorden: de bindingen met de fracties waren toen veel sterker dan nu het geval zal zijn. De conclusie is onvermijdelijk: dit land gaat politiek vermoedelijk een weinig stabiele pe riode tegemoet. Als Den Uyl het aan durft een kabinet voor de kamer te brenger,, wordt tegelijkertijd het par lementaire jachtseizoen geopend. Toen het er even naar uitzag dat Burger met de confessionelen tot een vaag akkoord zou komen, betekende dat een vermindering van het aantal schietmo- gelijkheden. Nu dat akkoord echter uitblijft, zullen de patronen makkelij ker in de geweren worden gestopt. He: wordt een periode met veel kruit damp. BEDREIGINGEN PREMIER NEMEN TOE DEN HAAG (ANP) Het aantal bedreigingen van de minister-president en zijn gezin neemt nog steeds toe. Het woonhuis van de minister-presi dent kan niet meer onbeveiligd zijn. Dit is één van de redenen, die de regering bij het gemeentebestuur van Den Haag heeft opgenoemd om zo spoedig mogelijk een beveiligde ambtswoning voor de minister-pres^ dent in Den Haag te bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1