ONVOLPREZEN SCHOON FRANS- VLAANDEREN ZUIDWEST VAN DUINKERKEN- SINT-WINOKSBERGEN KASSEL-HAZEBROEK JATERDAO 17 MAART 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Het kasteel van Ekelsbeke, begin 17 e eeuw. lussen StatWbïÖksbergen en Kassei I.ijk'. niet belangriik7 In het wèl. Want in dat kasteel vindt nu al meer dan tien jaar, in de zomer, een Vlü&ms feest plaats, met een zeer schoon cultureel gedeelte na de middag. Op die 'Vlaamse Cultuurdcgen tan Ekch beke' wappert de Vlaamse leeuwenvlag van de slottoren. En op 'ie markt van 'I stadje bewondert rle Belgische Vlaming er ren van de mooiste 'Zuid-V laamse' carillons. De klokjes hangen builen, hoog op de toren, en Westvlaamse hinders kunt ge er 't zé&r oude liedje bij horen zingen, van Adieu gij Ekelsbeke, adieu, gij schone carillon, ik ga naar vreemde streken, al met meneer de baron'! KASSEL - MAART Je rijdt van leper via Poperinge naar 't al Franse Steenvoorde. Je drinkt een Frans biertje daar aan de weg, in 'n herbergje dat 'Au Boerenhol' heet, en dan weet je meteen dat het in goed Vlaams 'In t Boerenhol' zou moeten zijn. Maar je bent in Frankrijk, in 't oude Frans- Vlaanderen, in 'de Westhoek', éénmaal deel van het Graafschap Vlaanderen, maar in 1662 heeft Engeland Duinkerken aan Frankrijk verkocht. Bij de Vrede van Aken in 1668 worden Rijsel, Dowaai, Orchies en St. Winoksbergen door Frankrijk geannexeerd, en tien jaar later volgen Kassei en Bel le, bij de Vrede van Nijmegen. In 1713 worden door de vredesbepalingen van Utrecht de Franse veroveringen definitief bekrachtigd. Een jaar nadien al laat Andries Steven in Kassei zijn 'Nieuwen Nederlandschen Voorschriftenboek' verschijnen, een heftig plei dooi voor het behoud van de Nederlandse Taal in 'Frans-Vlaan deren'. Het is allemaal zo heel lang geleden. „Men weet het niet meer". Men ziet de Franse tricolore wapperen aan de gevel van 'mairie' en gendarmerie nationale'. Het uitroepteken daarachter is, bij wijze van spreken, het overal te lezen opschrift: Liberté - Egalité - Fraternité. 'De Vlómsje' S zit in Kassei, in 'n hotel op de Harkt, In de serre! Franse zwarte koffie, lékker. Dat hotel is het hoofd kwartier geweest in 1914-1918 van de Franse generale staf. Heel ver, in 't paarsig overnevelde, geurige land dat golft en groent naar 't zuiden toe, dear weet je Hazebroek, Béthune en Atrecht (Arras). En links en rechts, boven en onder Kassei wonen nóg mensen die Nederlands kunnen spre ken, maar het zelden meer doen. Van de vier miljoen "Frans-Vlamingen' gebruiken er misschien "n paar hon derdduizend nog him zéér schoon, kleurig-zacht "Westhoeks dialect'. Hen zegt er 'de Vlómsje' tegen "het Vlaams'. Men vraagt u ('Au Lion Blanc', hij "Martje", in Bollezele, waar de veldwachter geen woord Frans kent, en waar op 't monument voor dlle gevallenen van twee we reldoorlogen, plus de oorlog in Indo china, In Mozambique en waar weet ik al meer, alléén Vléamse familie namen staan, waarvan je de meeste ook aan de Belgische kust terugvin den kunt, vooral in Heist en Blan- kenberge!) dus: men vraagt je in die 'Llon Bla.no' of je misschion wat 'drievetjes' (druiven) als dessert wilt hebben. En je lacht. Niet om die 'drievetjes', maar omdat er buiten, vlakbij, 'n stokoud grootmoedertje haar kleinzoontje, ondeugende ben gel, probeert in huis te krijgen voor 't middagmaal. En als t niet lukt, roept ze verontwaardigd: Oe gi stoete joengene, oe gi vüle joengene! Ziet u, 't Vlaams van de Westhoek is als een glimlach, bij 't wat korte, bitse, soms harde 'Noord-Neder lands' vergeleken. Maar in Kassei spreekt (schijnbaar) iedereen Fréns. Totdat je merkt dat een coquet oud dametje in 't deftig zwart met 'n wit kanten kraagje, je geheimzinnig naar haar 'woonkamer-keuken' meetroont omdat ze merkt dat je 'de Vlómsje verstoat'. Dan moét je haar van élles vertellen over Belgisch-Vlaanderen, en heel wijs en ineens gelukkig knikt ze enthousiast met d'r grijze, magere kopje, en de tranen komen, als je spreekt over de nog altijd zó schoon- gebleven Heilig Bloedprocessie van Brugge, in mei, waar nog honderden Frans-Vlamingen heen komen, vol gend 'de weg der vaderen' die in de late middeleeuwen al uit Atrecht en Broekburg, Hazebroek, Ekelsbeke (jawel, zegt u maar: Esclebèque, Bourbourg, Arras en Bailleul voor Belle!) kwamen, en uit heel kleine dorpen met de liefste landelijk- Vlaamse namen die gij u denken kunt. Kassei! maar 't museum der stad bevat een enorm stuk prachtige oud- Vlaamse historie, het archief ook, en zo is 't in Hazebroek zowel als ln Rijsel, pardon: gij kent het toch als Lille?' Nederlands is 'in' Wacht even. maar in Lille, 'aan de Rijselse universiteit', studeren een paér honderd Frénsen Néderlands als keuze vak. In Duinkerken zitten móóie meisjes van het lyceum gebo gen over de Néderlandse spraak kunst. O en het gaat vér. tegenwoordig: Nederlands als keuzevak aan de Sor- bonne is in,.... in Parijs, bij de cbique Parisiennetjes, die 't héérlijk-revolu tionair vinden, datgene te leren, wat de Staat zeer zeker toestaat, doch wat de overigens zo 'charmant-pa- triottische' lui die 'Ia Gloire de la France, ét cent-pour-cent!' in ére willen houden, helemaal niet graag zien. Een nationalisme, monsieur, nét als die verdomde onzin van: 'nous, les Bretons libres', én Basken én 'Alsaciens', die zich nota bene: Elzasser noemen. Bah!, waarheen zal dat la France op de duur leiden?' Ach, men ziet 't zo vaak, van Parijs uit, te hévig, te groot. Er zijn 'natio nalisten', hardnekkige Vlaamsgezin de voorvechters, dat is juist, maar hoeveel? Of liever: hoe weinig? En dan: ik denk aan *n oud-strijder, ka nunnik thans in 't 'Zuid-Vlaams' stadje, de horst vol Frénse ereteke nen, die vam "Verdun' is er maar één van, die 't goed recht op 't spreken. schrijven, toneelspelen, zingen vén en in 't schoon-Vlaams hardnekkig heeft verdedigd! Hèt boek is er al ...Ik zou er een boek aan willen wij den, aan 't prachtig, een vaak héérlijk (soms ook door industrialisatie deer lijk geschonden) gebied dat men 'Frans- of Zuid-Vlaanderen' heet. en dat ge vinden kunt in 't departement du Nord én in 't dep. Pas de Calais. Ik zal het niet. schrijven. Het is al geschreven: het ligt hier bij me. ter wijl ik koffie drink in Kassei, en ver lang naar de 'pelgrimage' kris-kras door 't verrukkelijke land met zijn duizenden, wat?: tiënduizenden grote en kleine Vlaamse 'monumenten' van bouwkunst, schilderkunst, beeld houwkunst, van edelsmeedkunst, van borduurwerk en Vlaamse kant, over de eeuwen heen. Jozef Delen heeft het geschreven, met een pittig en door-en-door-Nëder- lands-culturele inleiding van mijn goede vriend André Demedts uit Kortrijk. Een schat van foto's siert het uitzonderlijke werk, dat door Lannoo, Tielt (en Utrecht), uitgege ven werd, zó dat het een parel van boekdrukkunst, verluchting en pre sentatie moét worden genoemd. Commentaar bij de foto's van Paul van den Abeele werd gegeven door Erik Vandewalle. Maar Frits Pittery heeft 't werk de noodzakelijke apar te bijdragen gegeven over "Frans- Vlaamse steden'. En héél de historie, de opgang in de vérre middeleeuwen, de teloorgang na de hervormingstijd de bëéldenstorm in alle Neder landen begoai in Steenvoorde: uit Hondschoote trokken duizenden saaiwevers wég, naar 't Hollandse Leiden, enz.), en dan al maar door: 'slagveld-Zuid-Vlaanderen'. het lééd om de inlijving, vaak de bitterheid om de stelselmatige verfransing. Toch ook weer: een nieuwe opgang; al moet ge niet noodzakelijk laten beginnen met de Duinkerkse zééro ver Jan Baert, die geen twintig woor den Frans spreken kon en geen drie woorden Frans kon schrijven. Het geen niet verhinderd heeft dat hij ad miraal van de Franse vloot is gewor den. De auteur van "Frans-Vlaanderen', Jozef Deleu. m 1937 in Roeselare ge boren, heeft zijn léven gewijd aan Frans-Vlaanderen, zijn opgang, zijn bekendheid in de Nederlandsspre kende wereld niet minder. Hij heeft zestien jaar geleden het tijdschrift 'Ons Erfdeel' gesticht, dat in 't. Ne derlandse taalgebied de grootste op lage heeft van alle culturele of lite rair gerichte periodieken. In 1969 kreeg hij daarvoor de "Visser-Neer- landia-prijs'. Het door Deleu samen gestelde boek "Frans-Vlaanderen", mét uiterst waardevolle bij'dragen vooral van zijn hand over 't histo risch, 't literair, 't economisch en 't IVci deerlijk geschonden in de jongste wereldoorlog werd het prachtige Sint-Winoksbergen, maar gelukkig ging niet al het oude schoon verloren, en de we deropbouw geschiedde met zorg en liefde voor historie en traditie van deze oud-Vlaamse stad. die haar eerste versterkingen kreeg van graaf Boudewijn. 11 eeuwen geleden. En haar laatste vestinggrachten, hoge muren en stadspoorten, werden ontworpen door Vauban, toen de -'ad definitief Frims bezit werd (1667). De 'Vauban-vestiging' is vrijwel intact gebleven. Dit is de Kasselse Poort, en door de stadspoort heen ziet ge het s e (herbouwde) belfort Mn 'Bergues', zoals de stad allang heet. algemeen-culturele aspect vén 'de Westhoek', is een bewerking, uitge breid. vervolmaakt, verdiept, van zijn met Fr. Niessen in 1968 uit gegeven boek over ongeveer i dezelf de materie. Na het indringende overzicht van Frans-Vlaanderen, 'n historisch ver volg daarop, en 'n pracht van 'n bi bliografie. volgt o.m. poëzie van de Fransschrijvende Vlaams-gerichte dichier Emmanuel Looten, door Wil ly Spillebeen veriaald. Dan de foto afdeling: 'n 80-tal opnamen, die u stil maken van bewondering om zó veel oud-Vlaams schoon; van 'n oud heiligenbeeldje tot de weidse land schappen toe en van de soldaten- kerkhoven uit de eerste oorlog tot aan de 'gastarbeiders' in de indus trie- en handelsstad Duinkerken met z'n enorme haveninstallaties. Hele maal Frans? Zelfs Duinkerken r.og niét. helemaal. De visvrouwtjes bie den hun waar nog in 't Vlaams aan vaak; en de groen ten wij fj es verko pen de eenvoudige huismoeders graag hun 'prinsessenboontjes*. Lof van Vlaanderen Maar ik heb één "hoofdstuk" niét. ge noemd „Historisch overzicht van be langrijke feiten inzake Frans-Vlaan deren". En daar ziet ge dan in. dat. rond 1100 al de 'Laus Flandriae' van Pieter de Schilder is ontstaan; dat Willem van Rubroek, ontdekkings reiziger. er in 1210 werd geboren: dat in 1478 de wereldberoemde schil der Jan Gossaeri van Mabuse er 't levenslicht zag. en in 1531. de psalm berijmer Pa'rus Datl.er.us. t-n ik hoop zo dat gij ook. als ik'. tig-moderne proza 'voor dié tijd) zult lezen van 't talentvolle nonnetje Maria Petyt, in 1623 in datzelfde ge bied geboren, Hazebroek!, en v.oer 'mystieke bladzijden', in zulk rijk Ne derlands geschreven, behoren tot 't allermooiste van de artistiek-culture- le bijdragen, véél meer in totaal dan gij ooi: tienken zoudt. die 't Zuidne- derlandse aandeel voor een groot deel vormen van wat wij, gro'.ge zien: de Nederlandse beschaving noemen. Michiel de Swaen werd er in 1654 ge boren. In 1684 de verfijnde 'Franse kunstschilder' Antoon Watteau. En zovoort- Zeker- de lange lijst bevat ook jaartallen 'der schande'. Ik Genk aan het feit. dat in 1938 oe lóalste Frans-Vlaamse rederijkerskamer: "Verblijders in 't Kruys'. van Eke. re- met is gegaan. Maar daar „'.cat can weer tegenover: 1962 als hét begin van de Vlaamse Cultuurriagei; in Ekelsbeke. verscheidene jaartallen betreffende de invoering van een summier'onderricht in de Neder landse taai' aan verscheidene middel bare en hogescholen. En aan stichting. 1969, van het zéér schone tijdschrift 'La Nouvelle Flandre'. on der leiding van Jan Klaas. Jk blader in Frans-Vlaanderer Kassei, waar de zon aoorbreew Nog wat licht-goudgeel zonneschijn- tje proeft méé als ik 'un gobiet' een uitstekende champagne voorzichtig proef. In gedachten héf lk het glas. En drink dan. de hand op 1 boek tan Deleu. verstild, ontroerd, ver heugd. op dat sc'. one Frans-Viaarxio ren. Denkend a n ü<- fluwelige avond rust in Slnt-Omaar- waar ik stréks zal zijn, 't stokoud stadje met z'n smalle straatjes met net iets méér dan 'speelgoed-huisjes'. En ik neurie cat liedje van 't Canllon van Ekels beke. eeuwenoud, en daarna de melodietjes, me- oe oude teksten, ln zó liefkieung "Vlómsje' gezongen, door 'n klein'; groep Transen', héél ,">ngemen.ven uit Bailleul; néén: Bei- Ie die zien De Kadullen' noemen. Z'n wier 45-toerenplaatjes verkopen als vérse Franse broodjes, croissants u«,weet wel. xXx Ik koop veel boeken. Ik krijg vee', boeken Zelden komt het voor. dat lk 'n schat verwerf als dit: Trans- Vlaanderen', van Jozef Deleu. En sijn voortreffelijke- medewerkers. O ja. lk moet ook nog de prijs ver melden. 385 frank Ik virx" dat abso luut niet van bqjtng, maar als ik er toch iets bij mo£- zevgen, dai. is 't dit: Spotgoedkoop voor een wérk /dat in vrijwel alle opzichten 'n kosc baar geschenk is voor allen die derlands spreken! EMILE BUYSSE Ja: zóver gaat 'Frans-Vlaanderen', tot en met het Land van Boonen. Zegt u maar- Boulogne' Schilderachtig landschap van boerderijen en enorme akkers, met bos. met visrijke kleine stromen. Een gewoon paard? Seen, het is het typische grijze 'Boose paard', dat ondanks de mechanisatie van t landbouwbedrijf nog Umg niet verdwenen is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 15