PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vandaag monetair beraad in Parijs EEG VRAAGT VAN VS REEKS STRINGENTE MAATREGELEN Middelburg wil de (brom-)fietsers in de binnenstad 'eigen pad' geven Dode en ruim 120 gewonden bij bomaanslagen in Londen Voor het eerst licht in de formatie" UNIVERSITEIT VRAAGT VIJF STUDIESTOPS Vandaag in de krant- Collegegeld Kabel-tv AUTO KOMT OP TWEEDE PLAN Kruil en stengen 216e jaargang no. 58 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DlrKtln t. vin Vlij!, K. Sdwrphuli in W. t. Hjiir. HocldridicJIi. O. A. Kok. AbonMiMRlctH 37.5', »r.r. - »oH f 2Ï.7* p.- l.inn Bur. Villi-, Wllitr. 56-60. UI. 5144 (b.(.f. iii<. 01186-581, i«p. 2751. rtd. 011S4-47S3. MldtUlbuifMirtl BI, UI. 7651 (b.s.f. ni- 2078/3167. 6748). 6«i, C-cti Mirltl 7. u:. 6146 23. UI. 4437. Zlirlkm. ud. UI. 3346, idm. UI. 2084. Huilt. Slunitr*»! 6, UI. 4058. Adv.priii 50 «nl y*> n~ Vrijtiag 9 maart 1973 ,1 pir lir. 7.50. |6»U0--U4 mn)»dl!i:.H1 2 (Van onze correspondent) BRUSSEL Wanneer de Verenigde Staten menen dat de huidi ge koers van de dollar in overeenstemming is met de monetaire realiteit, zullen zij een belangrijk aandeel moeten nemen in het bezweren van de huidige geldcrisis. Dit is het standpunt van de EEG-ministers van financiën die gewapend met een lange verlanglijst vandaag met hun collega's uit Japan, Zweden, Zwitserland, de Verenigde Staten en Indo nesië in Parijs aan tafel zullen gaan zitten in een laatste poging om het gezamenlijk zweven van de EEG-munten door globale maatregelen te voorkomen. De verwachtingen zijn niet hoog jespannen want het verenigd Europa rraagt van de Amerikanen zulke strin gente maatregelen om de bewegingen ran speculatie! kapitaal en een over vloed van dollars in te dijken dat niemand gelooft in een toereikende overeenstemming. De verwachting is dan ook dat de wisselmarkten maandag nog gesloten rallen blijven om de EEG-ministers rondag ruimschoots de gelegenheid te verschaffen met een solidaire mone taire operatie verdere verstoringen door speculatie onmogelijk te ma- LONDEN Zwarte rookwolken kolken hoog op van brandende auto's na een bomontploffing in het centrum van Jenden. Rechts het gebouw van de aevolmachlig. de van de kroon, op de achter grond de brandende auto's, waar de vlammen zichtbaar zijn. Dit betekent gezamenlijk zweven van de Europese munten ten opzichte van andere geldsoorten en een ver meld naderbij brengen van de econo mische en monetaire unie, het stich ten van een Europese muntfonós waaruit die monetaire operatie moet worden bekostigd en een situatie waarin aanvankelijke offers ten slotte een Europese saamhorigheid moet sti muleren die allerminst nadelig voor de EEG-lanaen behoeft uit te pak- Lijst De lijst die de ministers donderdag hebben samengesteld, telt 15 punten verdeeld over twee hoofdstukken: de maatregelen waaraan op wereld-wijde johaal moet worden meegewerkt en de eisen die in het bijzonder aan de Amerikanen worden gesteld. Wat dit laatste aangaat, staat het verlangen voorop om niet slechts de Amerikaanse geldhoeveelheid te beper ken maar mede de afzet van Ameri kaans dollarkapitaal naar Europa en de terugkeer van dollars uit Europa naar de Verenigde Staten te bevorde- "üe VS zullen moeten verklaren dat a bereid zijn om mee te werken aan het stabiliseren van de wisselmarkten en het steunen van de dollar waarbij Amerikaanse interventie'op korte en lange termijn wordt gevraagd met name door het lenen van Europees geld waarmee dan dollars kunnen worden gekocht. Uitgifte van nieuwe dollars zal moe ten worden gebonden aan goud of speciale trekkingsrechten hij het In ternationaal Monetair Fonds terwijl AMSTERDAM (ANP) De raad i de Amsterdamse universiteit heeft donderdagavond ingestemd met het aanvragen van studiestops voor vijf richtingen. Voor tandheelkunde een numerus fixus voorgesteld 100, voor farmacie van 35, biologie van 110, fysische geografie en bodem kunde 33 en voor geneeskunde van s studenten. Da universiteitsraad vindt wel dat de Academische Raad geen advies over de aanvragen van de Nederlandse uni versiteiten aan de minister van weten schappen moet uitbrengen voordat de ze heeft verklaard op welke manier en ln welke termijn een vermindering van de spanning tussen onderwijs- vraag en -capaciteit zal worden be reikt. Ook zou de academische raad zich van advies moeten onthouden als hij niet voldoende inzicht krijgt in het beleid van de minister. MINISTER Van Veen heeft in een gesprek met de besturen van de universiteiten enkele 'techni sche wijzigingen' in de college- geldwet aangekondigd. (pag. 3). MINISTER Engels heeft een zes- a gemeenten aangewezen voor experiment met kabel-televi sie. (pag. 3) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 6, 7 en 12. Binnen- en buitenland op pa gina 3, 11 en 17. Sport op pagina 12 en 13. Radio en tv op pagina 15. Beurs en financieën op pa gina 17. obligaties moeten worden uitgegeven voor de in Europa opgeslagen dollars (thans ongeveer 80 miljard). Verder wil de EEG acties ten aan zien van de kapitaaluitvoer. Allereerst zouden de Verenigde Staten hun con trole op de afvloeiing van kapitaal uit de VS niet mogen opheffen maar hoogstens mogen vertragen als rem op de kapitaalexport. De dollars die ontstaan uit winstgevende transacties van Amerikaanse concerns to het bui tenland en uit dividenden zouden in sterkere mate naar de VS moeten kunnen terugstromen. De overmaking van kapitaal naar het buitenland op korte termijn die niet voortvloeit uit handelstransacties moet aan een vergunning worden ge bonden. Ook de opbrengsten van ex port moeten binnen een welomschre ven termijn naar Amerika worden afgevoerd en mogen niet in Europa blijven. Op het punt van de monetaire poli tiek vraagt de EEG van de Amerika nen een dwingende controle van de binnenlandse liquide middelen en geen vervanging op de binnenlandse geld markt van naar het buitenland afge vloeide dollars. Ook moeten de rente tarieven worden verhoogd. De globale maatregelen omvatten niet slechts voorschriften die de cen trale banken moeten naleven om hun deviezenreserve niet verder te sprei den, maar ook de verplichting voor multinationale ondernemingen om de omvang en de samenstelling van hun kasmiddelen niet gevoelig te verande ren. Bovendien zouden aan deposito's in Euro-deviezen verplichte reserverin gen moeten worden opgelegd. Het is duidelijk dat vooral het bin den van de uitgifte van nieuwe dollars aan goud of speciale trekkingsrechten een gedeeltelijk herstel betekent van de convertibiliteit van de dollar die president Nixon geruime tijd geleden heeft afgeschaft. Hst is volgens de monetaire deskundigen zeer de vraag of de Amerikanen bereid zullen zijn op deze vergaande Europese eisen in te gaan. LONDEN In allerijl samenge stelde reddingsploegjes liepen met gewonden naar ambulances van de Old Bailey, de gerechtsgebouwen in het centrum van Londen, nadat vlak hiervoor een in een gepar keerde auto liggende bom tot ont ploffing was gekomen. fttuitlij* (Van onze correspondent) LONDEN Een dode, meer dan 120 gewonden. Dat is de voorlopige balans in een ontredderd Lon den waar donderdag twee zware bommen, verborgen in geparkeerde auto's, ontploften. Twee andere helse machines konden vroegtijdig worden ontdekt en onschadelijk worden gemaakt. De exploderende bommen gingen af bij het ministerie van landbouw enf bij de Old Bailey, het centrale ge rechtsgebouw voor strafzaken. Vooralj bij deze laatste explosie, die de voor-i gevel van het nog niet zo lang geleden, vernieuwde gebouw ernstig beschadig de. werd een groot aantal mensen gewond, in de meeste gevallen door rondvliegend glas. Veel mensen moesten met een shock worden opgenomen in de zie kenhuizen die op het ogenblik uiters' slecht berekend zijn op dergelijk rampen door de staking van het lage re personeel, die tot gevolg heeft dat het vuile wasgoed niet wordt gewas sen, waardoor de steriliteit gevaar, loopt. De explosie bij het ministerie van; landbouw deed het beroemde White- 55 NA CONSTRUCTIEF GESPREK BURGER MET ANDRIESSEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-fractielei- der Andriessen heeft forma teur Burger donderdagavond in een vier uur durend ge sprek toegezegd mee te wer ken aan de vorming van een kabinet-Den Uyl als de confes sionele partijen inspraak krij gen in het programma van zo'n kabinet. De KVP'er toon de zich bereid dan akkoord te gaan met een zetelverdeling van 10:6 in het kabinet. Hij ging er daarbij wel van uit dat de confessionele partijen dan zelf hun ministerskandidaten naar voren zouden mogen schuiven. Hoewel de formateur en de KVP- fraclieleider nog niet tot duidelijke afspraken zijn gekomen in het ge sprek van donderdagavond, ver klaarden zij na afloop dat zij „een constructieve gedachtenwisseling hebben gehad over het programma en de samenstelling van het door de formateur beoogde kabinet". Een woordvoerder van de forma teur verklaarde donderdagavond laat: ..Voor het eerst beginnen we nu licht te zien to de forma tie". De honderdste dag van de formatie, die op 29 november begon, toen koningin Juliana het ontslag van het kabinet-Biesheuvel in beraad nam, schijnt de formateur een eind op weg te hebben geholpen. In de ochtend had hij een gesprek met de ARP'ers Boersma en De Gaay Fortman. De beide ARP'ers. die zich tegen de wal van de partij bereid verklaarden in een kabinet- Den Uyl zitting te nemen, bespra ken met Burger de mogelijkheden om tot een betere verstandhouding te komen met. de ARP-fractie in de Tweede Kamer. Donderdagmiddag bracht Boersma in de ARP-fractie verslag uit van zijn onderhoud met Burger en kon hij mededelen dat Burger bereid is de confessionele fracties inspraak te verschaffen in het programma en de bezetting van een kabinet-Den Uyl. De ARP'ers zijn bereid op deze voorwaarden met Burger door te gaan. Zowel Boersma als fractieleider Aantjes stelde de for mateur hiervan telefonisch op de hoogte. Formateur Burger heeft „na de don derdag ontvangen mededelingen" besloten ARP-fractieleider Aantjes uit te nodigen voor een gesprek op zaterdagmorgen. Eerst zal de for mateur vrijdag echter nog een ge sprek hebben met PvdA-fractielel- der en kandidaat-premier Den Uyl, die akkoord moet gaan met de regeling die de formateur met de confessionele partijen wil treffen. Men neemt aan dat de formateur Den Uyl zal voorhouden dat er geen uitgebreid regeerakkoord moet komen en dat het kabinet straks intern het beleid maar moet bepalen. hall en Trafalgar Square op hun! grondvesten schudden. De Old Bailey ligt. meer in het oude centrum van del stad. Algemeen wordt aangenomen; dat de aanslagen het werk zijn van de. provisionele IRA, hoewel men zich in j officiële verklaringen op dit moment, niet met zoveel woorden in die zin' durït uit te lateis. De officiële IRA in Dublin heeft! echter al laten weten dat „haar han den schoon zijn". Men noemde daar! de aanslagen ronduit „idioot". De pro visionele IRA heeft tot nu toe het zwijgen bewaard. In de meeste geval-: len erkent zij haar verantwoordelijk-! heid wanneer daartoe ook werkelijk; grond bestaat- Zowel de bommen die afgingen als die welke tijdig onschadelijk konden j worden gemaakt, waren op rond drie uur donderdagmiddag afgesteld. Zij; bevonden zich grotendeels in de om geving van het parlement. De eerste bom werd donderdagmorgen om half negen al door speciale speurders van Scotland Yard opgemerkt. De politie had er namelijk rekening! mee gehouden dat in verband met het; referendum in Noord-Ierland over de vraag of de bevolking deel wil blijven, uitmaken van het Verenigd Konink rijk. dan wel wil overgaan naar de Ierse Republiek, aanslagen zouden; kunnen worden gepleegd. Scotland Yard De eerste bom werd ontdekt in een gesloten Ford Corsair uit 1968, met een door insiders meteen als vals j herkend nummerbord. De wagen stond vlak voor het hoofdkwartier van Scotland Yard, New Scotland Yard geheten, een kleine kilometer van het Lagerhuis verwijderd. Ais ae Zie slot pagina 3 kolom 5) STUDIE VAN 'STAD EN LANDSCHAP' GEEFT SUGGESTIES VOOR KORTE EN VEILIGE FIETSROUTES IN DE STAD MIDDELBURG Speciale routes voor fietsen en bromfietsen zijn de inzet voor het behoud en bevorderen van het tweewiclerverkeer in de Mid delburgse binnenstad. Burgemeester en wethouders van de Zeeuwse hoofd stad. die de fiets naast de auto en de voetganger een eigen plaats willen geven, hebben over de toekomstmoge lijkheden van fiets en bromfiets in het centrum een studie laten verrich ten door de verkeersafdeling van het adviesbureau voor stedebouwkiuide en ruimtelijke ordening 'Stad en Land schap' in Rotterdam. In deze studie, die donderdagmiddag tijdens een pers bijeenkomst op het stadhuis openbaar werd gemaakt, wordt onomwonden gesteld: „Binnen de komende tien jaar wordt de slag om de fiets gewonnen of verloren". Het studierapport draagt een aantal bouwstenen aan voor een slagvaardig beleid ten gunste van de fietser. Het bevat wenken en suggesties, waarbij de aanleg van korte en veilige fiets routes centraal staat. De studie biedt weliswaar geen volle dig uitgewerkte en gedetailleerde op lossingen. maar kan wél de gemeente van dienst zijn bij verdere studie, die dan zal moeten uitwijzen wat wél en niet, haalbaar is. De uitvoering ervan (in samenwerking met de gemeentelij ke diensten) moet in fasen en in samenhang met de ontwikkelingen in het snelverkeer geschieden. De samen steller van het rapport, G. D. Hooge- land, 'geeft' de gemeente hiervoor dus tien jaar, het volgens hem kritieke tijdvak. In het rapport wordt er op gewezen dat op vele plaatsen in Nederland bij verkeersstudies de auto de meeste ruimte vergende categorie de mees te aandacht krijgt, wat dikwijls bete kent dat fietsers en bromfietsers in de verdrukking komen. Gevolg: ook deze steppen over op een auto. „Deze ontwikkeling is bijzonder betreurenswaardig, omdat daaicloor een weinig ruimte vergende en be scheiden verkeerscategorie wordt ver jaagd en geruild voor een veel minder bescheiden groep verkeersdeelne mers", aldus de samensteller die con stateert dat de fiets, gezien de schaal van Middelburg, hier in de toekomst nog wel degelijk een rol van beteke nis kan spelen, omdat de afstanden (intern verkeer) niet bijster groot zijn. Dit kan volgens hem echter al leen als aan de fiets evenveel, of als het even kan: meer aandacht wordt besteed dan aan de auto. Kort en veilis In een pleidooi voor een luiaelijke 'voorkeursbehandeling1 van het fiets- vorkeer, wijst de samensteller erop dat gezorgd moet worden voor fiets routes, die zo kort en- veilig mogelijk zijn met zo min mogelijk hinder van het autoverkeer. De fietser is blootge steld aan weer en wind en dus zeer gevoelig voor omrijden. Ook is de fietser zeer kwetsbaar, zoals uit onge valsstatistieken blijkt, wat een reden is voor scheiding van auto- en fiets- verkeer, dus zoveel mogelijk eigen paden of wegen. „Als men bedenkt, dal in 1970 evenveel mensen de bin nenstad bezochten per fiets en brom fiets als met de personenauto, terwijl de eersten aanzienlijk minder hinder veroorzaken en aanzienlijk minder kosten meebrengen, is er naar onze j mening alle aanleiding voor een der gelijk pleidooi", zo staat in het rap port. De studie geeft een overzicht van de, aard en omvang van het verkeer in 1970 (gebaseerd op de in dat jaar uitgevoerde verkeerstellingen) en ver volgens is een verkeersprognose voor 1985 opgesteld van het aantal 'ver-1 plaatsingen' van personen, ingedeeld per vervoerswijze (auto, fiets, brom fiets en openbaar vervoer). Deze cijfers leveren een aantal conclu sies op. Tal van berekeningen w; nodig om tot een juist inzicht te komen. Een samenvatting van de belangrijk ste conclusies: In 1970 kreeg de binnenstad per etmaal (inclusief doorgaand ver keer) ongeveer 42.000 (brom)fiet sen te verwerken: als het gebruik van (brom)fietsen blijft afnemen, zullen dit er in ongeveer 40.000 zijn, een daling van 40 procent. Het inwonersaantal zal dan echter tot 50.000 zijn toeg men; ais het brom i ïietsverkeer in de binnenstad wordt bevorderd door de aanleg van korte en veilige routes of stroken met bijbehorende Zie slot pagina 7 kolom 2) n de tweede kamer 1» (to I ze week genproken over de mogelijkheid subsidie te verlenen aan verrnig:ng«*i en groepen, die kritische studies verrichten op hoi gebied ran luchtvaart, wa terstaat. verkeers- en vervoersprobto men. Minister Udlnk voelde niets voor een speciale begrotingspost, waaruit eventuele subsidies konden worden be taald. Wel wilde hij nagaan bij een eventuele aanvraag of het bewuste project, een 'positieve bijdrage' zou kunnen betekenen tot do discussie. Een soortgelijk onderwerp Lt vorige week tijdens de Heden esse-conferentie over het welzijnsbeleid aan de orde geweest: moet de overheid actiegroe pen subsidiëren? De discussie kwam toen niet helemaal uit de verf, vermoe delijk ook omdat het woord 'actie groep' nogal geladen is. De huidige betekenis van dit woord heeft een betrekkelijk korte ge schiedenis. Het kwam hier to zwang toen een buitenparlementaire opposi tie van zich liet spreken, een oppositie in de letterlijke zin bulteri-hét-parte ment staande, zelfs bulten het parle mentaire stelsel. De actiegroepen van het eerste uur kregen een zweem van anarchisme mee, men deinsde rtlet te rug voor wetsovertredingen om een bepaald doel te be reiken, menigmaal ook werd gepoogd de aandacht te trek ken door provoce rende demonstra ties.Vaak kwam het daarbij tot uiteen zettingen met de politie: met name Amsterdam heeft ln dit opzicht woeli ge tijden beleefd. Mede als gevolg daarvan bestaat er neiging om bij het horen van het woord 'actiegroep' allee gemakshalve maar onder één noemer te brengen: Maagdc-nhuisbezet tingen. Vietnamdemonstrattes. het plaatsen van al dan niet scherisbommen en meer van dat fraais. In de praktijk echter klopt die ene noemer niet, ook al moet men erkennen dat sommige actiegroepen ln de hierbedoelde stijl hebben geopereerd. Zo waren er to Zeeland enkele figuren, die onder het mom 'actiegroep' dreigden met sabo tagedaden aan de deltawerken. In een dergelijke sfeer heeft de over held neiging om zonder meer 'nee' te zeggen zodra het woord 'actiegroep' ergens wordt genoemd. Maar niet alle actiegroepen bestaan uit mensen die met extreme middelen hun doel wil len bereiken. Er zijn groepen, waarin verontruste burgers elkaar hebben ge vonden om samen langs strikt legale weg te opponeren tegen één of meer aspecten van het overheidsbeleid. Met elkaar vormen zij een pressiegroep, die van normale soms opvallende methoden gebruik maakt om afwij kende denkbeelden bij de overheid en bij medeburgers ingang te doen vin den. Men zou ze 'buitenparlementair' kunnen noemen, maar ze passen vol ledig binnen het parlementaire stel sel en respecteren de regels van het. daarbij behorende spel. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland bijvoorbeeld zou men als zo'n 'parlementaire' ac tiegroep kunnen aanduiden, voorts de mensen die zich met De Poel bezig houden, zo zijn er nog meer te noe men. Het gaat meestal ook om figu ren met een specifieke deskundigheid, daardoor geschikt om als opponerend gesprekspartner tegenover de over heid of haar deskundigen op te treden. Dergelijke groeper. vervullen in dez» technologische tijd ln menig op zicht een 'gewetensfunctie'. Vaak ko men ze met V2r.ui: beleidsoogpunt bezien onmogelijke voorstellen, maar ze hebben het voordeel van een frisse benadering, niet gehinderd door ambtelijke overwegingen. Soms zien ze kans prioriteiten wat te verleggen, er komt meer aandacht voor een be paald onderdeel van een beleidsplan en dat kan weer van invloed zijn op de uiteindelijke uitvoering. Tevens hebben ze de verdienste de burgers in een democratie er van bewust te maken, da: hun verentwoordelijkheid verder gaa: aan éénmaal ln de vter jaar naar de stembus te gaan. Van zelfsprekend ervaart een overheid het optreden van dergelijke actiegroepen wel eens als hinderlijk, overheden be schouwen hen soms als lastige betwe ters. of juist niet als betweters, maar als 'nrinderweters'. Maar och. als een beleid goed is voorbereid en stoelt op een zorgvuldige afweging van alle be langen dan hoef: geen overheidsfiguur de discussie met opponenten uit acrie- groepen uit de weg te gaan. ook el lijden die soms aan grote eenzijdig heid. De opvatting van minister Udink geen speciale begrotingspost voor subsidies is niet afwijzend, maar evenmin toeschietelijk hij wil elk geval afzonderlijk bekijken, omdat een afzonderlijke subsidiepoet een soort recht op financiële steun suggereert Van overheidskant bekeken een begrij pelijk standpunt, maar aan de andere kant moet zij niet al te bang zijn: ln het kamp van de tegenstanders zitten soms waardevolle deskundigen, die onafhankelijk en zinvolle studies kun nen verrichten. Want daar gaat het: om een verantwoorde bijdrage tot de discussie over belangrijke beleidspro- jecten, niet om een actiegroep aan geld te helpen voor het laten drukken van stikkers. Er is voor een regering en voor de lagere overheden zeker reden om serieuze aanvragen ernstig te overwegen. Daarbij moet men niet bij voorbaat de stok vrezen, die eventueel tussen de ministeriële benen wordt gestoken. En bovendien, er is een fraai historisch voorbeeld van dit soort 'subsidies': bij de zee slag van Duïns (2639» voorzag Tromp zijn Spaanse vijanden van kruit en stengen. Een overheid die in haar eigen beleid gelooft, zou ook in deze tijd over de moed dienen ie beschik ken bonafide tegenstanders van kruit en stengen te voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1