PZEM-produktie steeg vorig jaar met ruim vijftig procent Ook de niet uitgegeven gronden bij de onderhoudsbelasting betrekken Vierentwintiguurs-staking 'De Schelde' Terneuzense wint quiz 'Prijsbewust' 'Radio Noordzee' Veere geeft krediet voor rioolpersleiding Twintig vragen en antwoorden over provincie Zeeland A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 AAA ART 1973 EERSTE PAAL TWEEDE CONVENTIONELE EENHEID BORSSELE GEHEID NIEUWE EENHEID KOMT IN 1975 IN GEBRUIK BORSSELE De produktie van de PZEM is vorig jaar met meer dan vijftig procent toege nomen: van 2 miljard kilowatt uur in 1971 klom het Zeeuwse energiebedrijf tot 3,2 miljard kilowatt-uur in 1972 bij een to tale capaciteit van 557 Mega watt. Technisch PZEM-direc- teur ir. M. D. Dalebout zei dat woensdagmorgen in de bouw keet bij de conventionele centra le Borssele, kort voor gedepu teerde mr. J. F. G. Schlinge- mann enige tijd de heimachine bediende om de eerste paal voor de tweede conventionele eenheid de grond in te drijven. Do PZEM-dlrecteur maakte voor een uitgebreid gezelschap genodigden i vertegenwoordigers van vergunningen! verlenende instanties, het db. b. en w.j van Borsele, hoofdaannemers, leden van het georganiseerd overleg bij de PZEM duidelijk, dat die produktie neerkomt op een constante belasting van 7500 uur, terwijl er 87G0 uur in een jaar gaan. De groei van het energieverbruik zit bij de supergroot-1 verbruikers, bij de normale industrie en ook bij 'overig Zeeland', in welk, verband de heer Dalebout onder meer! de eusouête over bel energiegebruik lui de landbouwbedrijven noemde- In zijn welkomsttoespraak tot heti gezelschap bezoekers zette ir. Dale bout uiteen, dat de PZEM erop re kent, dat de kerncentrale met 477 megawatt volgend jaar da eerste uit breiding van het produktiepark zal omvatten: hij sprak de verwachting uit, dat men over ongeveer twee we ken de vergunning binnen zal kunnen hebben. De tweede conventionele een heid bli Borssele met. too -nsgawatt zal nodig zijn in 1975. Hij liet weten, dat dan wat oudere eenheden in Vlis- singen 50 megawatt afgevoerd zullen worden en wees er ook op. dat het vermogen van de tweede conventi onele eenheid Borssele ook nodig zal zijn in de periodes dat de kerncentra le stilstaat voor verwisseling van ele menten. Voorts betoogde hij, dat de PZEM enig reservevermogen in huis moet hebben voor eventuele assisten tie aan andere bedrijven; voor dat doel zo bracht hij in herinnering is o:k de 380 kV-lijn naar Brabant nodig. achteraf met tegenvallers worden ge confronteerd." aldus de PZEM-direc teur- Milieu De tweede conventionele centrale zal geschikt worden gemaakt voor de stook met olie en, met gas. Daarbij wees de heer Dalcbout erop. dat ei rond 1980 waarschijnlijk minder aard gas voor centrales beschikbaar zal komen. ..omdat de bel In Groningen niet groter is dan we hadden gehoopt en ook de produktiesnclhcid niet zo groot Is.' Hij vond het juist, dat het gas in eerste Instantie aan de Zeeuw se bevolking beschikbaar wordt ge steld. „Olie is nog wel in zicht tot 2000," betoogde ir. Dalebout, die er op wees dat de PZEM in het kader van de bestrijding van de luchtverontreini ging in de centrale Vlissingen olie stookt met een zeer laag zwavelgehal- te, die ƒ14 per ton duurder is dan 'normale olie". „Er is een prijsverschil van 20 procent en men kan zich afvrsecn waar de «trens van het be taalbare ligt. Het lijkt me toe. dat er in dit licht voor kernenergie in Neder land mogelijk een ruimere plaats moet worden gegeven dan nu het gaval is." Na zijn toespraak begaf het gezel schap zich gehelmd naar de bouw plaats. waar men in de harde wind veelal kleumend aanzag hoe gedepu teerde mr. J. F- G. Schlingemann zijn eerste 'eerste paal' moeizaam de grond inkreeg. Toen de paal halverwe ge was. hield men het voor gezien en zocht het gezelschap in de bouwkeet de warmte, een aperatief en een broodje op. En toen de laatste geno digde weer de keet betrad, bleek de heimachine voldoende opgewarmd om het resterende stuk van de paal krachtig en vlot de grond in te slaan... Op de foto: gedeputeerde Schlinge mann bij de heimachine aan slag. (Foto PCZ) VOOR BRITSE TOERISTEN: MIDDELBURG Dc provinciale Zeeuwse VVV heeft een eenvoudig uitgevoerd informatief drukwerkje ge maakt. dat bestemd Is voor dc beant woording van een stroom vragen over Zeeland die bij het kantoor Londen van het Nationaal Bureau voor Toe risme binnenkomt. Een en ander is een gevolg van een artikel van d.e bekende toeristischo publicist Lewis de Fries in de Sunday Express van 4 maart 1973, die op 14 februari 1973 als gast van de provinci ale WV een bezoek aan Zeeland heeft gebracht. Het informatief druk werkje stelt 20 vragen aan de orde. zoals de ligging van Zeeland, hoe te bereiken, vragen over logiesaccommo- datle, maaltijden, recreatiemogelijkhe den, bezienswaardigheden, folklore, enz. enz. De oplaag is voorlopig be perkt tot duizend stuks. Uiteraard wordt er ook een antwoord gegeven op de 20 vragen, de 'twenty questions' (een bekend begrip uit de Britse radio- en tv-quiz-wereld). De naar Zeeland nieuwsgierige Brit kan bijvoorbeeld niet alleen aan de weet komen hoeveel een Zeeuwse koffieta fel ongeveer mag kosten, hij wordt ook vertrouwd gemaakt met begrip pen als "bolussen, babbelaars, paling- brood en jenever, met krulbollen en ringsteken. Een lijstje met de Zeeuw se marktdagen- en plaatsen ontbreekt al evenmin. Philadelphia vergadert SCHERPENISSE In het Holland huis te Scherpenisse vergadert maan dag 12 maart de vereniging Philadelp hia afdeling Tholen en Sint-Philips- land. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. KAMER VAN KOOPHANDEL EN DE BEDRIJVEN IN HET SLOEGEBIED IN BEZWAARSCHRIFT AAN DE KROON: SEP-lid Dr. Dalebout verwachtte, dat voor die lijn nog dit jaar kredieten aan de PZEM-organen zal worden gevraagd: hij meent, dat er nog dit jaar aan begonnen moet worden, als het juiste tracé is besproken. In 1976 zal de verbinding met Gcertruidenberg klaar moeten zijn. De PZEM-directeur sprak de verwachting uit. dat de PZEM nog dit jaar een zelfstandig SEP-deelne- mer zal worden cn noemde 1 decem ber als geschikte datum om dat te realiseren. In zijn toespraak wees ir. Dalebout erop. dat de beslissingen voor de tweede conventionele centrale Borsse le kosten 95 miljoen in okto ber vorig jaar zijn genomen. Op 1 september 1975 zal deze centrale in bedrijf gesteld moeten worden. Dale bout: „Tweeëneenhalf jaar is een buiten gewoon korte bouwtijd. Maar er is op deze vestigingsplaats al eerder wat gepresteerd: de eerste centrale is in twee jaar gebouwd en de commissie samenwerking uit de SEP is op be zoek geweest en heeft daarover zijn verbazingen bewondering uitgespro ken." De tweede eenheid zal doo, dezelfde hoofdaannemers worden gebouwd als de eerste centrale bij Borssele: Visser Smit. De Vries Robbë, De Schelde (ketel), Stal Laval (turbine). Dale bout: „Ik hoop alleen, dat er met voortvarendheid gewerkt kan worden, dat men niet teveel gehinderd wordt door prikacties. M'n moeder zei altijd als ze oliebollen bakte niet te veel in prikken, dan slaan ze neer en houd je oliebolletjes over. Dat is hier eigen lijk ook op van toepassing." Hij deel de mee. dat voor de tweede centrak i het leven is ge minisfrat djhouden UC Hier, Udl. VWl UC LWCCUC WlbldlC een projectgroep in het leven is ge- roeoen. met een administrateur. „We willen de zaken bijhouden en niet Oriëntatierit Zondag 18 maart wordt een oriënta tierit voor automobilisten gehouden in Heikant. Het is een rit van 5u km die verreden moet worden met een gemiddelde snelheid van 30 km. De start is om 14.01 uur. VLISSINGEN De bezwaren van de bedrijven bi het Sloegebied tegen de door het havenschap Vlissingen ingestelde onderhoudsbelasting richten zich vooral op de omstandigheden, dat ten nadele van de thans bestaande vestigingen de nog niet uitgegeven gronden niet bij de onderhoudsbelasting worden betrokken. Daarbij menen de bedrijven, dat in overeenstemming met de. voor Nederlandse zeehavens meer representatieve situaties zoals die zich voordoen in Rotterdam, Delfzijl en Terneuzen, de deelnemers In het havenschap (rijk, provincie en gemeente Vlissingen) op adequate wijze in de tekorten van de exploitatierekening dienen bij te dragen. Op die wijze zou volgens de bedrijven althans ten dele aan de aan de onderhoudsbelasting klevende bezwaren van algemene aard kunnen worden tegemoet gekomen. Aldus blijkt uit het bezwaarschrift, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland mede namens de in het Sloegebied gevestigde bedrijven tegen de in de vergadering van het algemeen bestuur van het havenschap Vlissingen op 22 december vastgestelde verordening op de heffing van onderhoudsbelasting bij de kroon heeft ingediend. „DEELNEMERS IN HAVENSCHAP MOETEN IN TEKORTEN BIJDRAGEN" De kamer van koophandel en fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland en de industrieën in Vlissingen-Oost menen, dat van de onderhoudsbelas ting, een buitengewoon zware druk uitgaat. Zij zien die onderhoudsbelas ting als een ten onrechte op het bedrijfsleven drukkende afwenteling van aanloop- en onderbezettingsverlie- zen, terwijl de vaststelling van het door de belasting op te brengen be drag, zoals dat thans geschiedt, deze opbrengst in zeer sterke mate het door de kamer van koophandel en de industrieën ten sterkste afgewezen karakter doet aannemen van sluitpost op de begroting van het havenschap. De door de onderhoudsbelasting in het totale kostenpakket ontstaande stijging en met name de te verwach ten buitengewoon hoge toename van de voor industriegronden te Vlissingen- Oost te betalen prijzen zullen de concurrentiepositie in aanzienlijke ma te schaden en daarbU bovendien een nog verder weg gelegen correctie van de huidige situatie tengevolge hebben. Aldus blijkt uit een bezwaarschrift. Afwenteling wordt in het bezwaarschrift oj merkt, dat de inkomsten, die het havenschap aan haven- en kadegelden en dergelijke geniet niet ln overeen stemming zijn met hetgeen van een haven met de omvang en infrastruc tuur als de haven Vlissingen-Oost mag worden verwacht. „Er is vooralsnog geen reden om aan te nemen, dat het havenverkeer in de eerstkomende ja ren zozeer zal toenemen, dat in dit beeld min of meer aanmerkelijke wij zigingen zullen optreden. De in dit verband bij de havenexploitatie ont staande tekorten zijn aan te merken als in hoofdaaak het gevolg van de omstandigheid dat de ontwikkeling van een haven- en industriegebied als waarom het hier gaat, nu eenmaal noodzakelijkerwijze een lange aan loopperiode behoeft", aldus het be zwaarschrift. De indienenrs ervan zeggen dat aan zienlijke aanloop- en onderbezettings- verliezen in deze beginperiode niet kunnen worden vermeden. Zij menen echter dat het havenschap het middel van de onderhoudsbelasting aanwendt om de in deze situatie onvermijdelij ke verliezen op het bedrijfsleven af te wentelen. In het bezwaarschrift wordt opgemerkt, dat voor 1973 de onder houdsbelasting ƒ710.000 moet opt gen, terwijl voor 1974 indien de derhoudskosten op gelijke wijze 1 den vastgesteld als in 1972, een drag van ongeveer 1.300.000 moe tan worden opgebracht. hogere onderhoudskosten in verband met de uitbreiding van de Van Cittershaven. Echter het verkeer in het nieuwe gedeelte van de Van Cittershaven zal in de komende jaren zeer beperkt zijn, enerzijds omdat de aan- en af voer van de raffinaderij van Total grotendeels zal plaatsvinden via de door haar te gebruiken pier in de Westerschelde, anderzijds, omdat de gronden gelegen aan de uitbreiding van de Van Cittershaven behou dens aan Total Nederland in het geheel niet zijn uitgegeven", aldus het bezwaarschrift. Overbelasting In het bezwaarschrift zijn- tevens be dragen opgenomen, welke als onder houdsbelasting in de jaren 1972 en 1974 voor het eigendom van één hec tare grond in Vlissingen-Oost, gelegen aan water, verschuldigd zullen zijn. Tevens is een schatting gemaakt van de situatie waarin na 1974 de op korte termijn voor verkoop beschik bare gronden zullen zijn uitgegeven, van de situatie, waarbij de thans uitgegeven optiegronden voor 50 pro cent zullen zijn verkocht en voor hetgeen ingevolge de huidige plannen voor Vlissingen-Oost dient te worden aangemerkt als de eindfase, waarin de Bijleveldhaven en de Quarleshaven zullen zijn aangelegd. Voor 1972 komt men voor de water liggende uitgegeven 300 ha ten opzichte van de eindfase aan een overbelasting van ƒ240.000. In 1974. wanneer ook Total onderhoudsbelas ting betaalt, bedraagt volgens deze berekeningen de overbelasting van de 400 ha ten opzichte van de eindfase 760.000. „De afwenteling op het bedrijfsleven van de aanloop- en onderbezettings- verliezen gaat gepaard met een zoda nige aanwending door het havenschap van het middel van de onderhoudsbe lasting, dat de daarmee te verkrijgen opbrengst in sterke mate het karakter aanneemt van sluitpost van de begro ting van het havenschap", aldus het bezwaarschrift. In verband met de onvoorzienbaar heid van de hoogte van de onder houdsbelasting zoals deze thans wordt geheven, wordt opgemerkt, dat bij alle contacten in het verleden steeds het vertrouwen is gewekt, dat met de invoering van de belasting aan de: bestaande verplichtingen van het be drijfsleven geen. dan wel hooguit slechts geringe uitbreiding zou wev- den gegeven. Hiertegenover staat vol gens het bezwaarschrift, dat de indus trieën het 'als in hoge mate opmerke lijk' ervaren, dat het havenschap, als ook de deelnemers in het havenschap (rijk, provincie en gemeente Vlissin gen) voor een huns inziens te gering aandeel of in het geheel niet in de exploitatietekorten van de haven blij ken deel te nemen. ,Dit valt des te meer op, nu uit de wetgeschiedenis van de wet havenschap Vlissingen blijkt, dat de geleden en te lijden aanloopverliezen destijds zeer wel zijn voorzien, terwijl juist de noodzaak van aanzienlijke bijdragen van rijk en provincie één van de redenen vormde om in verband van het havenschap tot een gemeenschappelijke regeling te komen", aldus het bezwaarschrift- In het bezwaarsohrift wordt gezegd, dat in andere Nederlandse havens als voorbeeld worden Delfzijl, Terneu zen en Rotterdam genomen geen onderhoudsbelasting bestaal Concurrentiepositie Slot van pagina 1 bonde.. van hun eenzijdige voorwaar de, dat alleen op basis van de voor stellen van de industriebonden kan worden gesproken, afzien, zijn wij bereid bij de FME aan te dringen op hervatting van het overleg", zo schrijft men. Daarbij wodt gezegd, FME, die op 14 februari „zich bereid verklaarde het overleg met de bonden voort te zetten, op welk voorstel de industriebonden niet zijn ingegaan". De Sc-helde-directie wil niet ingaan op het verzoek van de bonden met hun vertegenwoordigers te spreken over de praktische toepassing bij de Schel de van de uitgangspunten van de bonden, „aangezien het hier zaken be treft die in het landelijk cao-overleg dienen te worden opgelost". In het actiecentrum van de industrie bonden in Goes liet men woensdag middag weten, dat wordt overwogen de acties m Zeeland de komende week uit te breiden. Verdere medede lingen wilde men daarover niet doen, omdatzo werd gesteld „in de acties een verrassingselement moet zitten". ..Maar we overwegen wel een verscherping in overleg met de leden, omdat de bedrijven in de metaalsec tor de speerpunt worden om onze acties kracht bij te zetten, nu Hoogo vens is uitgevallen. Zeeland wil daar bij niet. achterblijven bij de rest van Nederland". CL1TEX Zoals gezegd: de eerste stakingsactivi teiten een prikactie van een uur waren te signaleren bij Clitex in Clln- ge. Tussen half drie en half vier woensdagmiddag lag het werk geheel of gedeeltelijk stil in de spinnerij, de doublage, twernerij, bobinage. de scheerderij, de rijgerij, de weverij, de stopperij cn de inpakafdeling. De sto kerij, de ververij nat en de wasserij waren door de bonden en het actieco mité om technische redenen buiten de actie gehouden: men wilde deze afde lingen niet stilzetten in verband met de korte duur van de actie. Het aantal stakers werd op honderd ge schat, volgens de bonden werkten tien mensen door. Woordvoerder A. War nier van het actiecomité sprak van „een groot succes", en stelde, dat „achtennegentig procent van de men sen heeft meegedaan". Woordvoerder van de directie, bedrijfsleider P. Eve- raert stelde, dat 80 procent van de opgeroepen mensen staakten, owel de directie als de woordvoer der van het actiecomité vertelden dat de produktie niet gestagneerd is door de prikactie. Geheel volgens plan werd er tijdens het stakingsuur ge woon doorgewerkt op de wasserij en ververijen werd de apparatuur draai ende gehouden. De heer Warmer noemde de actie een groot succes, mede omdat de werknemers zich naar zijn mening nauwkeurig aan de voor schriften hielden. De prikactie staat geheel in het kader van het. conflict rond de cao waarin een inkomensverhoging in centen in plaats van procenten centraal staat. De stakingscommissie van de Clitex heeft afgelopen vrijdag de directie een ultimatum aangeboden, dat be trekking had op de landelijke cao- eisen. De directie, die voor woensdag moest beslissen, heeft het ultimatum verworpen. Hierna werd overgegaan tot de reeds aangekondigde prikactie. Overigens, liet de heer Warnier er geen twijfel over bestaan dat het niet bij prikacties, waarbij vitale delen van het bedrijf worden ontzien, zal blijven. Het actiecomité, heeft in sa menwerking met de vakbonden, beslo ten om nog twee uur te prikken op tijden die niet aangekondigd zullen worden. Daarna zal er met grover geschut gewerkt worden. Algemene stakingen liggen in de lijn der ver wachting. Het actiecomité is gistera vond (woensdag) in besloten vergade ring bijeen geweest om zich te bera den over nieuwe acties. Eén van dc directeuren van het be drijf, de heer J. Deltour, zei dat niet op de eisen van de vakbonden en het actiecomité kan worden ingegaan. Hij legde er de nadruk op dat het beleid wordt bepaald door de Fenetex (Fe- deratiéïNederlandse Textielbedrijven) waarbij ook de Clitex is aangesloten. „We zijn veel te klein om een eigen beleid te voeren. We moeten ons hou den aan de voorschriften van de over koepelende organisatie". De invoering van de onderhoudsbelas ting zal aldus het bezwaarschrift voor het bedrijfsleven een zeer grote lastenverzwaring betekenen. Dit wordt geïllustreerd met het gegeven, dat de bij Hoechst in 1972 de kosten van aan- en afvoer van één ton lading met ongeveer 20 cent verhoogt. Voor Scheldepoort zou de belasting beteke nen, dat met ieder daar aangewend manuur 30 cent ten behoeve van de belasting dient te worden opgebracht. Volgens het bezwaarschrift brengen deze omstandigheden met zich mee. dat het totale kostenpakket voor de gebruikers van de haven op gelijke hoogte, 'zo niet in meerdere gevallen hoger' komt te liggen dan soortgelijke kosten in de zeer grote havens. Men meent, dat door een en ander en door de aktiviteiten in Antwerpen, Zeebrugge en Duinkerken en ook gelet op het gereedkomen van de Eemshaven te Delfzijl op toekomstige kandidaten voor vestiging een afschrik wekkende werking zal uitgaan, met. als gevolg, dat een correctie van de thans geschapen situatie naar een. nog verder in de toekomst gelegen moment wordt verschoven. Voorts worden in het bezwaarschrift nog een' aantal meer individuele bezwa ren tegen de onderhoudsbelasting aan gehaald. De kroon wordt gevraagd goedkeuring te onthouden aan de verordening die, „nu de in werking treding daarvan de verdere ontwikkeling van het gebied, waarin het havenschap is gelegen, in ernstige mate zou schaden, althans deze ten nadele zou beïnvloeden, strij dig is, zowel met de belangen van het havenschap zelve, als met het belang van de huidige en toekomstige daarin gevestigde en nog te vestigen bedrij- Motorrijder gewond bij ongeval met auto te Axel AXEL De motorrijder C. M. Q. uit Axel liep woensdagmorgen omstreeks kwart voor acht een bovenbeenbreuk en een hersenschudding op toen hij op de kruising Langeweg-Kinderdijk te Axel met volle snelheid op een personenauto inreed. De personenau to, bestuurd door W. M. B, uit Koe wacht, komende uit de richting Zuid- dorpe in de richting Axel verleende op dit kruispunt geen voorrang. Dokter K. Boor uit Axel verleende eerste hulp en liet Q. per ambulance over brengen naar het St-Elisabethzieken- huis te Sluiskil. B. en een tweetal inzittenden liepen lichte verwondingen op. Beide voertuigen waren totaal ver nield. Wim Hommel dirigent tijdens H. Mis voor tv Tijdens de h. mis van aanstaande zondag, die zondag via. de televisie wordt uitgezonden vanuit, Klundert in Noord-Brabant zal het Niervaartkoor optreden. Het koor staat onder lei ding van de heer Wim Hommel uit Oud-Vossemeer. De mis zal worden opgedragen door kardinaal Alfrink en begint om elf uur. DJ TONY BERK LEVERDE VOORRAAD PRIJZEN AF „VROEGER ALLEEN MAAR TAARTEN GEWONNEN..." TERNEUZEN „Ik heb In m'n leven alleen maar drie taarten gewonnen", zei Jenny Huij- brechts-Sikkelerus uit Terneuzen. Woensdagmiddag kreeg ze er een vierde bij. En een stevige zoen Van platenruiters Tony Berk en Leo van der Goot van 'Radio Noordzee'. Het bleef niet bij aan trekkelijk gebak: een delegatie van het piratenstation leverde bij de familie Huijbrechts voor enke le duizenden guldens aan artike len af, prijzen in de radioquiz 'Prijsbewust', waarmee "Noord zee' al enkele maanden luiste raars aan het toestel kluistert. Mevrouw Huijbrechts die kans zag Tony Berk woensdagmiddag nog snel een zelfgevonden haaie- tand rond de nek te hangen raadde vorige week dinsdag moeiteloos de prijzen van achter eenvolgens een fritessnijder, een snelkookpan, een dameshorlo ge, een mini-diepvriezer en een kleurentelevisie. De artikelen wer den haar keurig thuisbezorgd, tot ?rote vreugde van .nan en 3 ..Ik was erg zenuwachtig toen ze ne vorige week belden", bekent de enigszins verbaasde en naar haar zeggen allerminst prijsbe wuste huisvrouw. „Ik zei tegen Tony Berk: voor jullie de boel gaan uitzenden moet je een hele boel wegknippen: ik heb zoveel Gioolsle Dat ze achteraf nog in de prijzen zou vallen had mevrouw Huij brechts niet verwacht. „Je denkt: ach, Zeeuwsch-Vlaanderen, 't ligt zo achteraf, dat wordt weer niks". Het is de bedoeling dat de uitzen ding van "Prijsbewust.' met de deelneemster uit Terneuzen vrij dagmiddag rond 1 uur de lucht ingaat. Volgens Tony Berk is de serie prijzen die 'Noordzee' in Terneuzen heeft afgeleverd de grootste uit de quiz-serie tot nu toe. De winnares luistert vrijdag uiteraard nauwgezet mee. „Maar als ik mezelf rare dingen hoor zeggen gaat de radio uit". DEEL VAN CENTRALE LEIDING VOOR HEEL WALCHEREN VAN VROUWENPOLDER NAAR WESTERSCHEDE VEERE Zonder veel op- of aan merkingen Is de gemeenteraad van Veere in zijn vergadering van woens dagmiddag akkoord gegaan met het verlenen van een krediet van 200.000 gulden voor het aan beste dingsklaar maken van een plan voor aanleg van een rioolpersleiding naar de Wester schelde. De kredietverlening heeft betrekking op een leiding vanaf Vrouwenpolder, via Serooskerke, Gapinge, Veere en Arnemuiden naar de Westerschelde. Deze leiding zal dan deel uitmaken van de centrale rioolpersleiding voor heel Walcheren. Burgemeester A. de Kam wees er in zain toelichting bij het pre-advies op dat hiermee bereikt wordt dat na toewijzing van de zuiveringstaak door provinciale staten, waarover binnen kort een beslissing wordt genomen, direct met de uitvoering kan worden begonnen. In het pre-advies hadden burgemees ter en wethouders er reeds op gewe zen dat het afvalwaterprobleem in de meeste Walcherse gemeenten in veler lei opzicht reeds een knellend pro bleem is geworden, waardoor volgens het college niet langer gewacht kan worden met het nemen van besluiten die leiden tot het aanbestedingsklaar- maken van de persleiding. De globaal geraamde bouwsom voor het deel Vrouwenpolder/Serooske ke/Vlissingen komt op ruim 4 miljo< gulden en de voorbereidingskoste voor aanbestedings gereedmaken c zo'n drie ton. Het verleende kredi van twee ton zal overigens niet wc den afgeschreven, aangezien het g meentebestuur van Veere aanneen dat deze kosten te zijner tijd zullf worden verrekend met het orgaan d; met de zuiveringstaak wordt belast. Bij de behandeling van het voorst kwam slechts commentaar van zijde van raadslid J. A. A. Mol (ger bel.) die. mede gelet op het feit d; geen rijksbijdrage verwacht kan wc den voor de zuiveringsleiding, aa drong de aanleg in eerste instantie te beperken tot de leiding voor Vrou wenpolder. „We moeten ons beperken tot dingen die realiseerbaar zijn". Ver der verzocht hij het college de moge lijkheden te bekijken om het werk in DACW-verband te laten uitvoeren. Direct daarop verleende de raad een krediet van ruim 16.000 gulden vool onderhoud en verbetering van de rt ooizuiveringsinstallatie te Veere. De herstelwerkzaamheden zijn urgenl aangezien zij nauw verband houden met een goede werking van de zuiv» ringsinstallatie. Verder verleende de raad een krediet van 30.000 gulden voor het vernieuwen van riolering en bestrating in een straat te Serooske» ke. Ontheffing Met zes stemmen voor en drie tegffl steunde de raad een meerderheid»' voorstel van de belde wethouders om aan de eigenaar van pand Kaal '1 geen ontheffing op de verbruikerev» ordening toe te staan. Dit houdt ln dat het pand, een herenhuis, perm» nent bewoont dient te worden en niet in de recreatiesector verkocht mat worden. Eén van de voorstemmers, raadslid A Cevaal (ar) merkte bij de behandeling van het ontheffingsveraoek op dal wanneer men in dit geval ontheffing zou worden verleend dit dan wel voor alle panden op de Kaai zou kunnen gebeuren. De raad verleende wel ont heffing voor enkele andere verzoeken, waaronder een vakantiewoning I» Zanddijk. Vlot akkoord ging de raad met het voorstel van b. en w. om een raad» commissie van overleg voor de licha melijke opvoeding en de sport ln ta stellen. In deze commissie, die een voorzitter uit het college van b. en w. krijgt, hebben vier leden van sportver enigingen alsmede twee raadsleden zitting. De commissie krijgt als belangrijkste taak de mogelijkheden voor aanleg van nieuwe sportvelden en de bijbeho rende accommodaties te bestuderen. Raadslid J. Cevaal toonde zich na mens de AR-fractie gelukkig met de nu gevonden vorm van overleg tussen gemeente en de verenigingen. „We zitten nu beslist niet meer op een sportnota te wachten", zo stelde hij- Bij de rondvraag deelde burgemeester De Kam op vragen van raadslid C. Joziasse (ar) mee dat de provinciale planologische dienst voor het bestem mingsplan nog alternatieven in studie heeft. De voorbereidingen voor hol deel waarin 30 gesubsidieerde wonin gen. bungalows en een reeks dubbele woningen zijn geprojecteerd, schieten volgens de burgemeester reeds op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 4