fleur Gezinsverzorgsters Hontenisse hebben nog 12 mille tegoed... Borsele geeft geen subsidie aan Landschapsreservaat fieui h H 'Horeca'-vakbeurs driedaags evenement in centrum Sluis Schoolraad Borsele vraagt overdekt instructiezwembad De 'lucht' in Midden-Zeeland alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat,waar lees ik dat? B. EN W. HONTENISSE WILLEN HET GEMEENTEHUIS DOEN VERFRAAIEN WOENSDAG 7 MAART 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 RAADSLID ROCTUS: OUD BESTUUR OP MATJE ROEPEN RAADSLID K. BARON COLLOT D'ESCURY: BELEIDSFOUT GEMAAKT KLOOSTERZANDE Elf gezinsver- lorgsters van de voormalige stichting ■Katholieke gezinszorg Hontenisse en Vogelwaarde' hebben gezamenlijk nog een bedrag van 12.482,76 aan afkoop sommen pensioengelden te vorderen. Over dat geld moet nog belasting worden betaald. De gemeente Honte nisse heeft de betrokkenen, van wie er verschillende reeds zijn getrouwd, een werknemersverklaring gestuurd aan de hand waarvan kan worden nagegaan hoeveel belasting de meisjes nog moeten betalen. De bedragen va riëren van ruim 2200 tot 60. Deze gegevens kan men putten uit het inmiddels gearriveerde rapport van het accountantsbureau Hoekstra en Kempe te Breda. Dit bureau had van het bestuur van de inmiddels geliqui deerde stichting opdracht gekregen om orde te scheppen in de financiële wanorde die de administrateur van de stichting, secretaris-penningmeester C. !f. Roctus had veroorzaakt. Het bu reau heeft ongeveer twee jaar nodig gehad om een rapport op te stellen dat uitsluitsel geeft over de bedragen dia nog aan de verschillende instan ties betaald moeten wc rden en de middelen waarmee die instanties en gezinsverzorgsters betaald moeten worden. In het ruim 60 bladzijden tellende boekwerk wordt meegedeeld dat de administratie in zorgwekkende toestand werd aangetroffen. Het bu reau concludeert dat verschillende be scheiden niet aanwezig waren geweest en dat de afrekening om die reden erg vertraagd is. Bovendien waren er nooit jaarrekeningen gemaakt en wa ren de kas- bank en giroboeken naar het oordeel van het bureau ook geen toonbeeld van duidelijkheid. Ook de loonadministratie deugde niet. Na het uitbrengen van een interimrapport in januari 1972 zijn de achterstallige sa larissen verrekend (een meisje krijgt nog 59,17). Daarna is het bureau verder gegaan met het onderzoek. Als conclusie wordt gesteld dat het bestuur van de voormalige stichting waarin verschil lende ambtenaren zaten die nu een hoge positie bij de gemeente Honte nisse bekleden, maatregelen had moe ten nemen om de oorzaak van de problemen weg te nemen. Dat is naar ce mening van het bureau niet ge beurd. Het accountantsbureau kan ak koord gaan met de uitgaven maar met betrekking tot de inkomsten moet men nog enig voorbehoud ma ken. De gemeente Hontenisse, die zich rant heeft gesteld voor het tekort moet een bedrag van ƒ73.712,30 beta len en dat is aanmerkelijk meer dan het bedrag waar men rekening mee heeft gehouden. Omdat in het verleden de voormalige gemeenten Hontenisse en Vogelwaar de weigerden om subsidie te verlenen door de financiële wanorde, moet de gemeente Hontenisse nog over een aantal jaren subsidie betalen. Hier voor is een bedrag van ƒ50.000,- gere serveerd. Bij de afrekening blijkt dit bedrag aan de lage kant is geweest en de gemeenteraad van Hontenisse moet woensdagavond beslissen of er nog een bedrag van ƒ23.712,30 bij komt. De gemeente wil proberen om een rijksaandeel te verkrijgen. dat geld moet nog betaald worden. giro van de gemeente Hontenisse, die. Schelfhout kreeg de indruk dat de Er moet nog ƒ3398,54 aan pensi oenpremies afgedragen worden aan de Nationale Nederlanden. Er blijkt dat een gedeelte van de pen sioengelden, dat de stichting wèl van de meisjes vorderde, nooit aan de Nationale Nederlanden is be taald. Schuld aan de coöperatieve Raif- feisenbank te Kloosterzande. Is reeds betaald. Afkoopsommen pensioenen 12.482,76. Dat bedrag moet nog aan de meisjes worden betaald. Bovendien zijn er nog twee posten v/aar het bureau geen raad mee weet. In 1971 werden er twee betalingen afgeschreven van ƒ61,50 en ƒ122,30. Hiervan zijn echter geen bescheiden aanwezig. Ook de penningmeester met de afrekening is belast Op het matje In de financiële commissie van Honte nisse is men reeds op de affairel ingegaan. Uit het verslag van de ver gadering blijkt dat verschillende I raadsleden het laatste woord over zo deelde hij deze zaak nog niet hebben gezegd. .i~. De heer A. Roctus meende dat het. bestuur van de voormalige stichting maar eens op het matje geroepen moet worden. Hij vond dat het be stuur er anders te gemakkelijk af zou komen. Het raadslid H. baron Collot d"Escury wees erop dat uit het rapport duide lijk blijkt dat er beleidsfouten zijn gemaakt. Bovendien vroeg hij zich af gemeente zwart werd gemaakt publikaties. Hij zou graag zien dat er duidelijk naar voren zou komen dat de gemeente geen enkele blaam treft. Burgemeester mr. M- Somer* legde Aanleg van een ongelijkvloerse kruising op weg naar Zeelandbrug MIDDELBURG Dinsdagochtend is In Middelburg het aanleggen van een ongelijkvloerse kruising van dc wegen weet niet, zo meldt het rapport, waar of de gezinnen waar gezinshulp werd' Chef sociale zaken de nadruk op. dat er naar zijn mening g0?* Zeelandbrug en Kortgene geen financiële strop is ontstaan voor xr~'~ de gemeente Hontenisse- Er moet nu, zo deelde hij mee, een bedrag worden betaald dat normaal over de jaren 1968 tot en met 1970 verdeeld zou worden. Hij wees erop dat de leden van het bestuur gekozen werden uit vertegen woordigers van de parochies in de voormalige gemeenten Vogelwaarde en Hontenisse. De heer Somers hoop te dat de hele zaak zo snel mogelijk kan worden afgewikkeld, Het is overigens bekend de huidige die bedragen betrekking op hebben- In het rapport wordt ook opgemerkt' dat de salarissen niet altijd overeen komen met de loonstaten. De voorma- lige stichting had bij de liquidatie slechts voor een bedrag van 5,508,76. aan betaalmiddelen. Die girorekening! is inmiddels overgeschreven op de! verleend wel voldoende hebben be-; taald. Het tekort komt nu immers voor de rekening van de gemeente. De heer P. Mangnus wilde weten hoe de gemeente Hontenisse, J. P. de Vijlder, voorzitter van het dagelijks bestuur was. De secretaris-penningmeester C. M. Roc tus van de voormalige stichting is een het bestuur van de stichting was sa-I zwager van de lieer De Vijlder. Daar- mengestekL Ook hij was van mening; na«i. rto huiHi - - in het bestuur van de stichting- GEEN BEGROTING EN LEDENLIJST INGEDIEND Rapport Het rapport geeft ook een overzicht van de vorderingen en schilden per 31 december 1970 (het jaar waarin de stichting geliquideerd is). De vorderingen zijn als volgt ver deeld: rijkssubsidie van het ministerie van erm van 5204,-. Het is oi gens nog de vraag of het rijk bereid is om dat geld te betalen. In het andere geval moet de ge meente Hontenisse er voor op draaien. een gemeentelijke subsidie van ƒ73.712.30. De bijdrage van de Parochiële Chartas Instelling is reeds ontvan gen. Uitgaven waarvan een gedeelte reeds is afgedragen: Belastingen: 21.933,47. Dat bedrag moet nog in zijn geheel afgedragen worden. Accountantskosten: 8500,-. Bedrijfsvereniging: ƒ37.865.23. Ook ADVIES OM TE FUSEREN MET HET ZEEUWS LANDSCHAP HEINKENSZAND De gemeente Borsele zal de vereniging Landschaps reservaat Zuid-Beveland niet subsidië ren. Wethouder A. M. Jansen maakte dinsdagavond tijdens de raadsvergade ring van de gelegenheid gebruik een oude zaak 'tussen hem en het Land schapsreservaat' aan de orde te stel len. De CHU-er H. Eversdijk consta teerde naar aanleiding daarvan: „Ja, het is onjuist dat de vereniging Is gaan pronken met de veren van dej wethouder". Hij doelde daarmee op! de discussie over het schoonmaken van de weeltjes. Wethouder Jansej vond dat de vereniging ten onrechte! verwijten aan het adres van de ge-i meen te had gemaakt. De discussie werd geopend door de| KVP-woordvoerder P. L. Peters. Hij! kon zich volledig met het standpunt van b. en w. verenigen. „Men heeft geen begroting en geen ledenlijst bij het subsidieverzoek gedaan. Sportver enigingen en dergelijke behoren dat ook te doen en ik vraag me af waarom we hier een uitzondering zou den maken", aldus de KVP-er. Raadslid Peters had bezwaar tegen de naam van de vereniging. Zijn motive ring: „De Zak van Zuid-Beveland is al veel te lang gezien als een soort reservaat en dat heeft geresulteerd in ontvolking en een zekere verpaupe ring. We hebben de levensvreemde i aspecten al veel te lang moeten mis sen". De WD-er P. Dekker onder schreef de mening van het college- Hij attendeerde daarbij ook op het bestaan van Het Zeeuwse Landschap, „een instelling, die zijn sporen verdiend heeft", zo vond hij. De PpK-vertegenwoordiger J. de Kos ter betreurde het standpunt van b. en w. om geen subsidie toe te kennen aan de vereniging. „Men ijvert toch voor behoud van het natuurschoon in onze gemeente. De vereniging is welis waar te laat gekomen om de Poel nog helemaal te kunnen redden, maar daarmee moet men vrede hebben. Maar mede door het werk van de vereniging zijn er toch verschillende veranderingen in de plannen rondom de Poel aangebracht. Ik zou graag zien dat de gemeente aan deze men sen, die hun vrije tijd voor deze zaak opofferen, wat morele steun geeft", aldus PPR-raadslid De Koster. Hij vroeg of het niet mogelijk is dat de vereniging alsnog een begroting in dient. Pofbroeken De CHU-er H- Eversdijk: „Diegenen die ons landschap willen beschermen en de waardevolle elementen willen ADVERTENTIE) nieuw verzamelwerk Fleur: praktische bloemen- en planten- encyclopedie, die u zeff van week tot week opbouwt. Bestel uw kennismakingsaflevering a 1,- met onderstaande Stuur mij de kennis- makingsallevering van Fleur a 1,-. Deze kennismaking verplicht tot niets. Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel a 2,25 per afl. .1'.. .5. -1 h open envelop met postzegel Van 0,25 opsturen naar flar costbos 400 Amsterdam. behouden, verdienen onze medewer king en onze sympathie. Te lang wer den de landschapsbeschermers gezien als vllndervangers in pofbroeken. Ook het landschap van onze gemeente be vat vele waardevolle elementen, het bewaren en reconstrueren waard zijn. Uit dit oogpunt zou een vereni ging met dit doel zeker aanspraak kunnen maken op gemeentelijke subsi die". Maar daarna volgden de bedenkingen en de vragen van de CHU-er. Hij haalde, evenals zijn collega-raadslid Peters de naam van de vereniging naar voren. „Ik neem aan dat het bestuur van de vereniging op de hoog te is van de publikatie 'De ontwikke ling van nationale landschapsparken in Nederland'. In deze nota worden 17 gebieden genoemd: Zuid-Beveland is daar niet bij. Streeft deze vereniging niet naar aanvulling van de 17 met Zuid-Beveland en is dit niet het 'naja gen van wind', gezien de uitspraken in deze nota", wilde raadslid Eversdijk weten. Ook hij vond het fout dat er geen begroting is overgelegd bij het ver zoek om subsidie. De CHU-er vroeg zich verder, met b. en w. af. of het Landschapsreservaat niet beter kan fuseren met de stichting Het Zeeuwse Landschap. Tenslotte wilde raadslid Eversdijk weten of het juist is dat pas door activiteiten van de werk groep "Dijken en Weeltjes' van Landschapsreservat de gemeente is begonnen met de schoonmaakwerk- zaamheden- Dat was voor wethouder Jansen aan leiding een 'witboek' over de hele schoonmaakaaak op tafel te leggen. Hij toonde aan de hand van enkele gebeurtenissen aan dat vóór de publi katies in de kranten over plannen van het Landschapsreservaat al een af spraak tussen het waterschap en gemeente bestond om de weeltjes schoon te maken. .Je kunt je over dergelijke krante artikels natuurlijk verschrikkelijk kwaad maken, maar ik dacht: ik wacht nog even, misschien komt er nog eens een moment, waarop ik de werkelijke toedracht kan vertellen. Dat moment is nu aangebroken. heb destijds tegen raadslid De Koster gezegd wat onze plannen waren met de weeltjes. Dat vond hij prachtig. En een paar weken later verschijnt er een artikel in een krant, waarin ver wijten worden gemaakt aan het adres van de gemeente, omdat er niets ge daan wordt. Voor mij hoeft het dan niet meer", zo zette de wethouder, duidelijk geëmotioneerd uiteen. Blijspel Ook raadslid De Koster maak te zich boos: „Het blijspel is volledig geregisseerd merk ik wel Hoe zou het anders kunnen dat wet houder Jansen al precies weet wat de heer Eversdijk gaat vragen. Hij heeft al zijn antwoorden op papier klaarliggen. De zaak is duidelijk: de vereniging heeft kennelijk teveel tegen zere benen geschopt. U heeft kenne lijk liever dit contact dan een goede verhouding. Jammer". Daarop reageerde burgemeester G. E. M. van Waes met de woorden: „We hebben er als college geen enkele behoefte aan ons steeds maar weer te verantwoorden. We onthouden verder van opmerkingen". Met de stemmen van PPR-man De Koster en de PvdA-vertegenwoordiger I A. Royen tegen werd het voorstel geen subsidie aan het Landschapsre servaat te geven uiteindelijk men. De raad stond ook uitvoerig stil bij de vraag wat nu eigenlijk verstaan moet worden onder een agrarisch hulpbedrïjf. Aanleiding daartoe was het voorstel om een voorbereidingsbe- sluit aan te nemen waardoor het mogelijk wordt dat de firma A. J. Rijk en Zonen (handel in prepareer en consiuntie-uleneen loods neerzet aan de 's-Heerenhoeksedijk in 's-Hee- renhoek. Burgemeester Van Waes vertelde dat eind maart overleg gepleegd zal wor den met een groot aantal instanties, zoals de Kamer van Koophandel en het Landbouwschap, waarbij over het landbouwtechnisch hulpbedrijf buitengebied kan worden gepraat. „We zitten met de bestemmingen van voormalige gemeenten en we willen Zeeland helpt Noord-Ierland 's-HEER HENDRIKSKINDEREN De in 's-Heer Hendrikskinderen gehou den wandeltocht ten bate van de actie 'Zeeland helpt Noord-Ierland' heeft ƒ418 opgebracht. nu wel eens klaarheid hebben over de oude en onduidelijke bepalingen", zei wethouder Jansen. Het voorstel werd wel gedeeltelijk door b. en w. gewij zigd. De bijdrage van 2 per vierkan te meter zal voor bovenwijkse voor-, zieningen nu niet rechtstreeks in de gemeentekas behoeven te worden ge stort. Er kan worden volstaan met een bankgarantie of een schriftelijke overeenkomst. Kats aanbesteed Het gaat hier om drie viaducten, die moeten worden aangelegd op en om en nu bestaande kruising Kortgene Kats - provinciale' weg richting Zeelandbrug. Er waren •14 Inschrijvers. Daarvan was de BV Gebroeders Ro mers in Rozenburg de laagste met een bedrag van 1.897.500. Daarna volgden: BV Gebroeders GeldoX In! Serooskerke met 1.918.000; het aan nemersbedrijf Stegingk BV uit Vlls-i singen met 1.945.000; Gebroeders Ot-| te uit Nieuwdorp met hetzelfde be drag en de Koninklijke Maatschappij Wegenbouw NV in Utrecht met; fl-952.000. De hoogste inschrijver was de aannemersmaatschappij B. M. van Noordenne BV :n Hardinxveïd-GSes-1 sendam met ƒ2.301.000. De gunning! werd aangehouden. VASTE KAMERCOMMISSIE BESTUDEERT IN YERSEKE VISSERIJ-PROBLEMATIEK YERSEKE De vaste commissie voor landbouw cn visserij uit de tweede kamer zal vrijdag 30 maart een bezoek brengen aan Yerseke. Dat gebeurt op uitnodiging van het ge-! meentebestuur. De commissie zal zich ter ph'.-'.se oriën"-en op de algemene j visserijproblematiek als gevolg van dei afsluiting van de Oosteréchelde. Daarbij zal ook de kwestie van een verwateringsmogelijkheid voor mosse-i len achter de dam aan de orde ko-l men. Bij de voorbereiding van het bezoek zijn ook vertegenwoordigers van andere Zeeuwse visserij plaatsen betrokken. Zuivering Naar aanleiding van de ingekomen stukken vertelde burgemeester Van Waes desgevraagd aat liet standpunt is dat b en w kenbaar hebben ge maakt aan gedeputeerde staten naar aanleiding van de toekomstige zuiver- ringstaak. „Wij zijn voor toekenning van die taak aan de waterschappen, mits deze bestuurlijk aangepast worden, zodat alle belanghebbenden een rechtvaardi ge vertegenwoordiging krijgen. We vinden dat op een terrein dat zoj nauw verweven is met de waterschap-1 pen niet meer autoriteiten moeten gaan werken. We willen dus een een heid van beheer," aldus burgemeester Van Waes. Overugens had de CHU-er Eversdijk wel graag even eeen afschrift van het schrijven aan gs ontvangen. De PPR- vertegenwoordiger De Koster vond het onderwerp te belangrijk om eraan voorbij te gaan. Wij zijn tegen de toedeling aan de waterschappen. Het was trouwens prettig geweest, als de raad zich hierover eerder had kunnen uitspreken." Maar aat, zo vertelde burgemeester Van Waes, was door allerlei technisch moeilijkheden niet; gelukt. „Wij hadden ons advies al op: schrift gezet en opgestuurd toen we lazen wat er in andere gemeenten met. de zuivering werd gedaan. Toen was; het echter al te laat om de raad nog in te schakelen," aldus burgemeester! presenteren. Daarbij hebben Van Waes, 1 11 BURG. VAN DEN BELD VERRICHTTE OPENING AANTAL STANDS NU FLINK UITGEBREID SLUIS Burgemeester mr. H. P. L- van den Beid van Sluis heeft dinsdag middag de tweede driedaagse horeca vakbeurs in de bedrijfsgebouwen van de brouwerij "De stad Sluis' aan de Sint-Annastraat geopend. De vakbeurs die in de eerste plaats voorlichtingi wil bieden over de bedrijfsmiddelen in de horeca-sector omvat dit jaar een aanzienlijk groter aantal stands dan bij de primeur in 1972. Over die toenemende belangstelling voor het horeca-gebeuren in Sluis toonde burgemeester Van den Beid! zich bijzonder verheugd. Hij zei tej verwachten dat de beurs vaker in) Sluis georganiseerd zou kunnen wor-| den. De kans daarop is vrij groot: de 30 horeca-ondernemers, die Sluis telt' willen via de driedaagse show ook hun eigen bedrijf zo goed mogelijk presenteren. Daarbij hebben ze dit jaar een steuntje gekregen van Belgi- Gs geven geen toestemming voor ie midgetgolfbaan en plaats caravans Krediet gevraagd van 16.500 KLOOSTERZANDE Het gemeente bestuur van Hontenisse stelt voor om het gemeentehuis en de dienstwoning in Kloosterzande te verbeteren. De gemeenteraad wordt gevraagd zich woensdag uit te spreken over een voorstel om een krediet van 16-500 beschikbaar te stellen voor het inrich ten van een eenvoudige keuken en verbeteringswerkzaamheden aan de dienstwoning. NOG GEEN UITSPRAAK IN AANVARINGSZAAK PAS VAN TERNEUZEN TERNEUZEN Dinsdag diende in de middagzitting van het kantongerecht in Terneuzen opnieuw de zaak tegen de Belgische loods C. J. L. uit Heist, die zich moest verantwoorden voor aanvaring van de door hem beloodste Liberiaanse tanker Ore Prince met de Russische vrachtvaarder Brazlav ii Pas van Terneuzen. Ondanks het afdraaien van een bandje waarop door Vlissingen Radio de scheepvaartcommunicaue van 10 no vember 1971 de dag van de aanva ring was vastgelegd en het horen van enkele getuigen, kwam kanton rechter mr. C. J. M. van Hees ook nu niet tot een conclusie. Hij besloot daarom in overleg met de officier, mr. W. C. G. Mijnssen de zaak nog maals te -schorsen en voor onderzoek in handen van de rechtercommissaris te stellen. Loods L. vertelde, evenals de vorige maal, dat hij tijdens een radiocontact met het Russische schip had begre pen, dat hij op zijn vraag, iets in te houden opdat de Ore Prince de haven van Terneuzen uit kon komen, dat het1 antwoord luidde: „Kom er maar uit"- Volgens getuigenverklaringen en de tekst op het onduidelijke bandje zoul de Brazlav hebben bedoeld: „Kom] maar op, met wat je te zeggen hebt" vergaderingen gebeurt vanuit dienstwoning door mevrouw De Vijl der. B en -«V vinden dat een vervelen de regeling omdat het min of meer een inbreuk betekent op de privicy. Het gemeentebestuur stelt voor om het vertrek tussen het gemeentehuis en de dienstwoning als keuken in te richten. In die ruimte kunnen dan een afwasmachine en wat kasten voor serviesgoed geplaatst worden. De kos ten hiervan worden geraamd op 8000. De kosten van de verbouw van 'de dienstwoning worden geschat op 8500. Dat geld wordt dan besteed aan het slopen van een oude schoor steen, het verplaatsen van de aanrecht] en het uitbreiden van de hal. sche standhouders die de vakbeurs een internationaal tintje geven. Een van de sprekers bij de opening; was dan ook voorzitter Charles van Hove van de horeca-afdeling Brugge, die zijn Sluisse vakbroeders het nodi ge succes toewenste. Om de beurs aantrekkelijk te maken voor het publiek is naast de stands (dertig op een oppervlakte van 2500 vierkante meter) ruimte gereserveerd voor andere activiteiten. Zo werd dinsdagmiddag al ae uitslag bekend' gemaakt, van een culinaire wedstrijd., waarvoor burgemeestér Van dén Beid' de prijzen uitreikte. De uitslag was:1 senioren. 1 J. Rinkhout. ziekenhuis Bergzicht, Goes. 2 A. Nicolai. hotel vakschool, Brugge, 3 L. Maassen, res-; taurant "Eendracht', Middelburg, j Junioren: 1 P. Versprille, Thermidor'. Sint-Jansteen. De meest originele in-i zending kwam van V.'. Pierre van de! Thermidor' uit Oostende. Op het tentoonstellingsterrein 300 vierkante meter zijn voor donder dag verder biertapwedstrijden georga niseerd, terwijl dinsdagavond nog een gezelligheidsrit door West-Zeeuwsch Vlaander en werd verreden. De horeca vakbeurs, die behalve keukenmachines en een groot assortiment dranken ook diepvries en andere voedingsartike-i len te zien geeft, is tot en met donderdag geopend van 34.00 tot 21.00 uur. Op donderdag 8 maart wordt het evenement in de bedrijfsgebouwen van "De stad Sluis' officieel afgesloten met een balavond met koud buffet in hotel 'Het hof van Brussel'. Op de openingsdag was de belangstelling voor de horeca-vakbeurs al vrij groot. BNMO ZEELAND HOUDT DE JAARVERGADERING MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Militai re Oorlogslachtoffers (BNMO) houdt zaterdag In de Generaal-M3joor Berg. huiskazerne te Middelburg de jaarver gadering. Op deze bijeenkomst zal het hoofdbestuurslid, de heer H- Sliep uit Den Haag een inleiding houden. De jaarvergadering, the 's morgen» om kwart voor elf begint en tot ongeveer vier uur 's middags duurt, wordt onder meer bijgewoond door commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen en de commandant maritieme middelen Schelde, kapitein-luitenant ter zee Ph. S. Niemeyer. Ook de echtgenotes van de leden worden op de bijeenkomst verwacht. Om zwemonderwijs te verbeteren „ZWEMONDERRICHT ONVOLDOENDE" BORSELE De schoolraad i schouwd". De schoolraad concludeert, dat-de behoefte aan een eigen instru» tiebaa (overdekt en verwarmd) uit- I zonderlljk groot is- r 7,et Op de gemeenteraadsleden wordt een openbaar onderwijs in de gemeente dringend beroep gedaan, om voor de Borsele heeft de gemeenteraad in een brief gevraagd, alles op alles te zetten bewoner zal zelf een groot gedeelte; om zo spoedig mogelijk een ver-! van de kosten moeten betalen. Gede puteerde staten van Zeeland hebben geweigerd om toestemming te verle nen voor de aanleg van een midge tgolfbaan in het recreatiegebied "De Vogel' te Hengstdijk voor een bedrag' varmd en overdekt instructlezw« bad te laten bouwen. De schoolraad —een overkoepelend orgaan van alle openbare lagere scholen in Borsele meent dat door een nieuw zwembad aantal problemen, die zijn ont- van ruim 24 mille en de aanleg voor: staan rond het schoolzw een terrein voor stacaravans. De kos-i ten hiervan bedragen ongeveer, 67.500. De gemeenteraad had hiervan i énkele maanden geleden haar toestem ming gegeven hoewel verschillende: raadsleden toen reeds bezwaren tegen i die investeringen naar voren brachten. Op de agenda, die woensdag behan-! aeld wordt, staan verder nog verorde- ningen over de organisatie en beheer! van de vrijwillige brandweer en de toepassing van de bijstandswet in de: gemeente. uit! de wereld geholpen kunnen worden. komende zomer een zo goed mogelijk les- en rijschema te maken, „waar door fouten en tekortkomingen van voorgaande jaren wellicht iets minder zullen voorkomen, al blijft de situatie waarschijnlijk moeilijk en in feite onoplosbaar". Daarom vindt de schoolraad dat de gemeenteraad „met alle kracht moet streven naar de realisatie van een verwarmd en over dekt instructiezwembad binnen onze In de brief aan de raadsleden staat.; gemeente, waardoor het hele ja: dat oo een vergadering van de school- zwemles zal kunnen worden gegeven, raad "gebleken is, dat bijna iedereen! en waardoor de problemen die zich ontevreden is met de situatie zoals! nu voordoen 'reistijd, wacnttijd. kor- - - te lestijd, onvoldoende plaatsingsmo gelijkheid) opgelost zijn". De brief besluit met: „Wij achten de realisatie van dit instructiebad één der allereer ste welzij nseisen voor onze gemeente en wij vertrouwen gaarne dat u hier aan alle aandacht zult willen geven die daarvoor nodig is". die het vorig jaar was en zoals die| waarschijnlijk ook dit jaar zal zijn: „De kinderen worden per bus naar het zwembad in Goes gebracht. De aandacht die bij dit zwemonderricht aan de 'runderen kan worden besteed,: en de tijd dat zij werkelijk les krij-. gen, wordt als zeer onvoldoende be- Slot van pagina 1 een uurwaarde gemeten van 853 mi-] crogram. Gebleken is ook dat de snuf-1 felpaal in Sas van Gent bij zuiden-1 wind tweemaal zoveel so2 constateert dan bij noordenwind- De conclusie dat de industriële concentratie in de Bel-j gische kanaalzone hieraan debet is,' ligt voor de hand. De snuffelpaal in1 Nieuw-Namen is op dit punt minder duidelijk. Het industriegebied op de linker Schelde-oever bij Antwerpen ligt op tamelijk grote afstand en Nieuw-Namen zelf is niet aangesloten] op het aaragasnet en stoot daarom! nogal wat zwavelóioxyóe uit. Ir. Adema beschikt ook over gegevens van het TNO-meetnet dat van 1967 af in Midden-Zeeland in werking is. In vergelijking met de twee rijksmeet punten in Zeeuwsch-Vlaanderen bomt Midden-Zeeland nog veel gunstiger uit de bus. zo constateert ir. Adema aan de hand van een uittreksel. In aanmerking genomen dat de weers-l Vlissingen: Middelburg: Nieuwdorp: Borssele: omstandigheden en de omschakeling op aardgas een rol spelen, is in Mid den-Zeeland het so2-gehal:e duidelijk afgenomen. Ook hier heeft ir. Adema als norm genomen dat het so2-gehalte gedurende 50 procer.t van het aantal dagen per jaar de 75 microgram per kubieke meter mag overschrijden. D9 uitkomsten voor Midden-Zeelar.d zijn als volgt: (in procenten) 67/68 68/69 69/70 70/71 71/73 43,5% 43,7% 36,1% 25 29 28,5% 37,6% 28,1°. i 17.9: 29 7,4% 5 4,1% 2 5.7% 14,2% 16,7% 14,1% 5.7% 54%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7