„De tegenwoordig vaak sterke zucht naar welvaart afremmen" „InsteUing van stuurgroep is streekbelang" Advertenties worden toch niet gezien. Handhaven g.s. voor industrie in Sloe de artikel 4-1 ij n? Vlaggeschip vissersvloot van Colijnsplaat in bedrijf 4 CONFERENTIE OVERWEGEND POSITIEF BEOORDEELD IR. H. RIETBERG KREEG HOGE BELGISCHE ONDERSCHEIDING B. en w. Goes willen plan voor Schelphoek 1500,- tot 2500,- per maand Gevestigd H. E. F. Nabbe tandarts Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 MAART 19?] SPECIAALZAAK IN GRAMMOFOONPLATEN Dinsdagsmiddags gesloten Drie gs-leien gemist CADZAND Het oordeel van de deelnemers over de tweedaagse conferentie op Hedenesse was in grote lijnen positief, zo bleek door middel van een enquête, waarvan de uitslag zaterdagmid dag voor de officiële afsluiting werd bekendgemaakt. De confe rentie werd in meerderheid be langrijk gevonden door verschil lende aspecten: men kon er veel mensen ontmoeten, men kreeg er veel informatie en men vond haar zinvol als voorbereiding op het statendebat. Een minderheid van de deelne mers had kritiek die zich concen treerde op drie punten: het op schrift gestelde discussiemateri aal, de gevolgde methodiek en het vrijblijvende karakter, dat wil zeggen het afwezig blijven van duidelijke conclusies. Verder waren minderheden van mening dat er teveel was gepraat, te weinig naar elkaar geluisterd en dat deze veel te moeilijk was voor niet-deskundigen. Voor één deel nemer was de zinloosheid van dit soort conferenties aangetoond. "Kostbaar blaten zonder wol', zo had hij op het enquêteformulier ingevuld. Meer dan de helft van de confe rentiegangers waardeerde de sa menstelling van de gespreksgroep als 'wel goed'- Onder degenen waarvan men vond dat die ook hadden moeten worden uitgeno digd waren onder meer de veld werkers (voor hen wordt overi gens een aparte conferentie ge houden op een later tijdstip), vertegenwoordigers van het be drijfsleven en het onderwijs. Na mens de organisatoren van de conferentie werd hierbij aangete kend dat het bedrijfsleven en het onderwijs aan de uitnodiging geen gevolg hadden gegeven, evenals de katholieke -werkende jongeren en de CNV-jongeren. De afwezigheid tijdens de plenaire discussie zaterdag van de helft van het college van gedeputeerde staten werd met name betreurd door ds. H- M. Strating, deelne mer namens de provinciale raad van kerken. De middagbijeen komst werd bijgewoond door drie gedeputeerden: A. L. van Geesbergen, J. Stenvert en J. van den Bos. Voor de middag was mr. J. P. Boersma nog aanwezig. Commissaris mr. J. van Aartsen en de gedeputeerden A. J. Kaland en mr. J. F. G. Schlingemann werden tijdens de discussie ge mist. De heer W. Don, fractievoorzitter van de PvdA in de staten, had als enige nog een eindoordeel. „De conferentie is geslaagd", meende hij. „Ze is een belangrijk handvat om door de materie heen te komen. We hebben de mogelijk heid gekregen om tijdens de commissievergaderingen beter be slagen ten ijs te komen. We heb ben nu het gereedschap in han den". Namens het provinciaal bestuur bedankte gedeputeerde Van den Bos („de conferentie heeft aan haar doel beantwoord") de voor bereidingscommissie en de direc tie van het vormingscentrum He denesse. CONFERENTIEGANGERS IN DE BAN VAN HET WELZIJN CADZAND Welzijn cn welvaart, leven om te werken of werken om te leven': het zijn twee begrippen, waar zaterdag In het vormingscentrum 'lledcnesse' bij Cadzand opnieuw mondeling sl3g om is geleverd. Dat gebeurde door bijna tachtig Zeeuwen uit allerlei sectoren van de samenleving, de deelnemers aan do door de provincie georganiseerde conferentie, die twee dagen in de ban van het welzijn waren. Na dc groepsgesprekken van vrijdagavond waren de confe rentiegangers hot er zaterdag over eens, dat 'de tegenwoordig vaak te sterke zucht naar welvaart in het algemeen moet worden afgeremd'. Er kwamen twee geriachtenslromingcn naar voren: in de ene stond men op dit moment een lichte verdere welvaartsgroei voor ten behoeve van het welzijn, de andere richting voelde In beginsel meer voor een stabilisering met een wat andere prioriteitstelling van het beleid. zUnsontwikkeling. „De provincie kan actief cn stimulerend bezig zijn. In Zee land speelt dit des te meer door dc geringe bevolkingsdichtheid, de geo grafische situutie cn de relatief kleine gemeente", zo was de algemene con clusie. Vier provinciale taken werden daarbij genoemd: beleidsvoorbereiding en planning, beleidscoördinatie (har monisering van zaken per regio) met de bevoegdheid om beslissend In te grijpen, de door het rijk aan de pro vincie opgedragen werkzaamheden ziekenhuisplanning, bejaardenoorden en het houden van toezicht. Tijdens de discussie merkte mr. F. G. A. Huber (namens de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten) op niet gelukkig te zijn met deze formulering. Hij zag de pro vincie veeleer als een beroepsinstantie, die pas moet gaan optreden als be paalde zaken in de gemeente niet luk- PROVINCIE MOET KEUZE KUNNEN MAKEN In het algemeen verwees men deze kwestie naar het nationaal politieke- vlak Hier zal een eventuele beslissing moeten worden genomen over een her verkaveling van het nationale inkomen, werd gesteld. Niemand was van mening dat er in het algemeen geen verdergaande in dustriële ontwikkeling meer mag zijn, maar wel is uiterste voorzichtigheid geboden. De werkgelegenheid vormt een onderdeel van het welzijn ('ieder een heeft wel behoefte aan werk'); mRnr de hoeveelheid, de intensiteit en hot ritme staan ter discussie, zo vond men. Welvaart en welzijn zijn nooit hele maal van elkaar te schelden, was één van de algemene uitspraken tijdens de discussie. „De dingen zijn hoogstens te onderscheiden", zo merkte ds. H. M. Strating (namens de provinciale raad van kerken) op. Een oorzakelijk ver band. in de trant van 'welvaart geeft welzijn' is niet te zien. Een ongebrei delde zucht naar welvaart heeft vaak negatieve effecten. Aan de andere kant is er een toenemend verlangen naar meer welzijn te bespeuren. Welzijns bevordering Is Iets zelfstandigs. PPR- statenlid C. Th. A. van Waterschoot: „Een koppeling met de algemene mid delen betekent dat welzijnsbevordering vastzit aan de welvaartsontwikkeling. Je blijft dan in een cirkel ronddraaien. We moeten al van de theorie dat wel zijn alleen via welvaart is te bevor deren." Rol provinsie De vergadering was van mening dat, hoewel een herverdeling van het na tionaal inkomen niet tot de taak van de provincie behoort, er wel op het provinciale vlak keuzen kunnen wor den gemaakt ten aanzien van de wel ken. Mr. Huber hechtte veel waarde aan het gemeentelijk zelfbestuur. Twijfels waren er ook omtrent de be leidsvoorbereiding. De heer J. J. den Hertog, medewerker van het ETI, vond dat er al veel planning aanwe zig was een vroeg zich af waarom er nog behoefte werd gevoeld aan meer. Drs. A. J. H. M. Mutsaers, directeur van de Stichting Zeeland, opperde de mogelijkheid van een provinciaal plan bureau. Gedeputeerde mr. J. P. Boers ma gaf onomwonden toe dat er op dit ogenblik geen sprake is van een dui delijk programma. „Omdat dit ont breekt zijn de taken van de provincie nog ondoorzichtig. Om een keus te maken het wezen van de politieke beslissing heb je een totaalbeeld nodig. De instrumenten zijn er nu ge woon niet." Het statenlid Van Water schoot voegde eraan toe dat een be langenafweging altijd moeilijk zal zijn omdat het gaat om een keus tussen onvergelijkbare grootheren. Schaalvergroting De discussianten waren van mening dat schaalvergroting de enige moge lijkheid was om in de praktijk van de Zeeuwse situatie kwaliteit, deskundig heid en doelmatigheid te verkrijgen. Met schaalvergroting werd daarbij be doeld; het kiezen van een zo groot mogelijke schaal van dienstverlening. De provinciale grenzen mogen hierbij VRAGEN VAN FRACTIEVOORZITTERS STATEN W.DON OP HEDENESSE: GERUCHTEN OVER OVERSCHRIJDING CADZAND De statenleden TV. Don, - Roodenburg en C. van Waterschoot (respectievelijk fractie-voorzitters van de PvdA, D'66 en de PP) hebben gs za terdag van het vormingscentrum 'He denesse* uit vragen gesteld over de handhaving van de grens voor indus- deputeerde mr. J. P. Boersma overeind trialisatie in het Sloegebied. Zij willen en sprak kribbig: „Als een statenlid weten of het college de in het streek-' twijfels heeft over de arfcikel-4-lijn plan Midden-Zeeland aangegeven arti-1 moet-ie vragen stellen aan gs". Waar- kel-4-lijn voor dat doel in haar beleid j op men de heren Don, Roodenburg en geen beletsel zijn. vond rijksgrens (met name t.o.v. Zeeuwsch- Vlaandercn) werd daarentegen als een onoverkomelijke barrière gevoeld. De verschillen met de Belgische situatie zijn te groot. Geconstateerd werd dat. met uitzon dering van enkele specifieke terreinen, een ontwikkeling naar organisatievor men los van levensbeschouwing aan de gang is. Dit aspect werd in de dis cussie nauwelijks nader uitgewerkt. Men kwam er niet recht uit. Eén van de deelnemers merkte op dat de levens beschouwing een belangrijke rol kan spelen in het welzijn van de mens. Hij zag daarbij de confessie niet als orga- nisatiebeginsel, maar als mentaliteits- beïnvloeder. Bij niet zuiver technische dienstverlening moeten organisatievor men worden ontwikkeld waarvoor plaatselijk verantwoordelijkheid kan worden gedragen en die ook plaatse lijk herkenbaar zijn, werd gesteld. Een experiment is vaak van wezenlijk belang voor het voeren van een ver antwoord beleid, zo was men algemeen van mening. De provincie moet expe rimenten steunen, niet op voorwaar de van een redelijke kans van slagen, maar op voorwaarde van een deskun dig advies over de technische uitvoer baarheid en een zekere vorm van bege leiding, bedoeld om het experiment een redelijke kans van slagen te geven. „Elk experiment moet zijn waarde kun nen bewijzen", zo luidde het oordeel van de vergadering. Er werden enkele voorbeelden geci teerd van geslaagde initiatieven in Zee land: het Poel-rapport en het open be- jaardenwerk in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De provincie moet niet alleen stimulerend maar ook door middel van subsidiëring haar taak markeren, aldus één van de uitspraken. Inspraak baarheid, betoogde de heer Don: „Ik vraag me af of het gemeentebestuur; van Vlaardingen achteraf zo gelukkig moet zijn met de groei. En we horen wat Zeeland betreft geruchten dat de: artikel-4-lijn in het Sloe zal worden; overschreden. Wie heeft het in de hand dat de tweede Sloehaven niet wordt ge graven?" Nadat was verduidelijkt wat de artikel- 4-lijn precies is de lijn, die op de streekplankaart de gr^ns van de indus trie in net Sloe markeert sprong handhaaft. De drie fractievoorzitters informeren' bij gs of het havenschap Vlissingen- Oost aan deze lijn in het streekplan ge- Van Waterschoot tijdens het aperatief vóór de lunch bij elkaar kon zien zit ten en na de lunch met de vragen kon zien lopen. bonden ls en zij willen ook weten of Secretaris M. F. de Jonge van het ha- het havenschap ten aanzien van haar venschap Vlissingen verklaarde naar beleid „de noodzakelijke planologische' aanleiding van de opmerldngen op de procedures volgt. „Voor zover ons bekend" zo schrij ven de vragenstellers „zijn er ont wikkelingen gaande, die gaan in de richting van een overschrijding van de zogenaamde artikel 4-lijn. Daarbij noe men zij met name grondaankopen. „Is uw college met ons van mening, dat geen grensoverschrijding ten behoeve van industriële ontwikkeling mag plaatsvinden alvorens daarover een discussie in de staten heeft plaatsge vonden en acht uw college in dit kader het aankoopbeleid van het rijk juist?" Aan die vragen voegen de statenleden een verzoek toe. Dit: „Met een wat uit voerige beantwoording, voorzien van achtergrondinformatie ten aanzien van deze punten zoudt u ons ten zeerste verplichten". De vragen waren het gevolg van de dis cussie op de welzijnsconferentie in 'He denesse'. Toen het daarbij ging om de spreiding van de Zeeuwse bevolking, de groei van het inwonertal en de leef- welzijnsconferentie op dit punt desge vraagd, dat er volgens hem geen spra ke is van ernstige overschrijding van de artikel-4-lijn in het Sloegebied. Kleine stroken De Jonge: „De nieuwe basisweg is glo- oaal de begrenzing. Het kan voorKO men, dat er kleine stukken grond nog aan d eandere kant van de lijn liggen Maar dat- gaat in feite om randjes, daar komen met name groenvoorzie ningen, het zou kunnen zijn, dat je er de ruimte vindt voor een schoon toele veringsbedrijfje. Maar de basisweg is in feite de grens, daarnaast is ruimte voor de leidingstraat en beplantings zones. We hebben dat, laatst nog eens nagekeken, omdat die geruchten de ronde deden". De heer De Jonge zei desgevraagd, dat het havenschap in zijn beleid niet auto noom is, maar streek- en bestemmings plannen in acht moet nemen. Op het stuk van de Inspraak werd bij de discussie zaterdagmorgen met na me gewezen op de enorme hoeveelheid rapporten en stukken, die men over bepaalde zaken (het welzijnsbeleid hij-' voorbeeld) moet doornemen. In dit verband werd aangedrongen op een se lectie uit de stof, die resulteert in 'ter zake doende informatie.'. Als voorbeelden van pogingen om in spraak goed te regelen noemde men de gang van zaken bij de culturele raad en het onderzoek op Tholen naar de manier, waarop de "binnengemeen telijke decentralisatie' kan worden ge regeld. Het regionaal pedagogisch cen trum werd genoemd als instelling,! waar sprake is van 'een tekort aan in spraak'. De discussiegroep signaleerde; de welzijnsstichtingen als één van dei middelen om de inspraak te bevorde-j ren. Men stelde in de rapportage, dat het' indienen van bezwaarschriften on-: der meer volgens de wet op de ruim telijke ordening moet worden zien als rechtsbescherming. Hoewel men meende, dat behalve de formeel bestaande inspraakmogelijkheden ook op andere gebieden in dit opzicht 'ope ningen' moeten worden gemaakt, vond men het nog te vroeg om er wettelijke" regels voor te stellen: „We experimen teren nog", was de opvatting. Wel werd als belangrijk element genoemd, dat de inspraak belangens en gevoelens naar voren moet halen, die in de rap porten van deskundigen niet terug te vinden zijn. Als een beleidsbeslissing genomen iS, moet alleen het verant woordelijk orgaan die beslissing kun nen wijzigen, zo werd wel gesteld. DS. S. VOOLSTRA HOOFDREDACTEUR DOOPSGEZIND WEEKBLAD MIDDELBURG Ds. Sj. Vooistra, doopsgezind predikant te Middelburg, zal met ingang van 1 mei optreden als tijdelijk hoofdredacteur van het alge meen doopsgezind weekblad. Ds. Vooi stra staat sinds augustus in Middel burg. ROOSENDAAL Ir. H. Rietberg, de afgetreden directeur van het Instituut voor rationele suikerproduktie te Ber gen op Zoom, heeft de Belgische on derscheiding 'Bijzonder Landbouwtc- ken le klasse' ontvangen. De directeur-generaal van het Belgi sche ministerie van landbouw, de heer J. J. Verbelen, reikte dit ereteken met bijbehorende oorkonde dezer dagen uit tijdens een kleine bijeenkomst te Roosendaal, die werd bijgewoond door ir. B. C. Bos, de nieuwe direc teur van het IRS, de heren M. Simon en O. J. Kint, respectievelijk voorzit ter en secretaris van het internationa le instituut voor suikerbietenonder- zoek, en ir. F. C. de Jong, gedelegeerd bestuurslid van het IRS. De heer Rietberg, die als adviseur aan het IRS te Bergen op Zoom verbonden blijft, werd deze Belgische onderscheiding verleend wegens zijn grote internatio nale verdiensten ten behoeve van het onderzoek van de teelt van suikerbie ten. A. P. Meulenberg, Wissenkerke, koninklijk onderscheiden WISSENKERKE De heer A. P. Meulenberg uit Wissenkerke is onder schelden met de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau. Burgemeester P. Wisse van Wis senkerke speldde hem vrijdagavond het eremetaal op, tijdens een feestelij ke bijeenkomst ten huize van de fami lie Dees ter gelegenheid van het 40- jarig jubilieum van de heer Meulen berg bij het landbouwbedrijf van dc familie Dees. De heer Meulenberg kwam op 1 maart 1933 als 13-jarige in dienst van de heer F. Dees. Thans werkt hij als tractorchauffeur bij de zoon van de heer F. Dees, de heer F. J. Dees en bij de kleinzoon van de heer F. A. Dees. Behalve op het landbouwbedrijf is de heer Meulenberg actief in politiek en vakbeweging. Sinds 1945 ls hij lid van de christelijke bond van werknemers in de voedings- en agrarische sector, afdeling Wissenkerke. Van die afdeling is hij sinds 1963 bestuurslid. Sinds 1971 is hij voorts lid van het bestuur van het district Noord-Beveland. Verder is hij enige jaren lid van het bestuur van de afdeling Wissenkerke van de CHU. Sinds 1969 heeft hij voor de CHU zitting in de gemeente raad van Wissenkerke. Op de bijeen komst ontving de heer Meulenberg een geschenk van de familie Dees. Mevrouw Meulenberg kreeg een bloe metje. B. EN W. GOES OVER DE STUURGROEP STRUCTUURSCHETS MIDDEN-ZEELAND: VOOR NEGEN MILLE PAST ETI-RAPPORT TOEKOMST GOES AAN GOES „Door de Instelling van de stuurgroep 'Intergemeentelijke Struc tuurschets Midden-Zeeland' wordt de mogelijkheid geboden om zaken, die een grensoverschrijdende werking hebben, In regionaal verband aan de orde te stellen en tot een oplossing te brengen. Dat ls In het belang van de hele streek". B. en w. van Goes stellen de gemeenteraad voor om ƒ10.000, beschikbaar te stellen voor de ln te stellen stuurgroep. „Het zal niemand verwonderen dat wij de instelling van de stuurgroep bijzonder toejuichen. In de afgelopen jaren hebben wij er bij herhaling op gewezen dat een gezamenlijke belan genbehartiging in Midden-Zeeland de enige weg is die kan leiden tot een evenwichtige ontwikkeling van het ge bied", aldus b. en w. in het raadsvoor stel. Het college schrijft wel te besef fen dat een intergemeentelijke struc- GOES Het college van b. en w. van Goes wil voor het Schelphoekgebled een plan laten ontwikkelen. Kosten van de studie: 55 mille. De studie moet worden uitgevoerd, door het 'Ad- viesbnrean Arnhem'. De activiteiten van dat bureau zullen worden bege leid door een zogenaamde contact groep, waarin hoofdzakelijk gemeente lijke vertegenwoordigers zitting zullen hebben. De groep geldt tegelijk als een soort begeleidingscommissie voor de recrea tieve ontwikkelingen binnen de ge meente Goes. De totale duur van onderzoek en studie schatten b. en w. op ongeveer elf maanden. De gemeen teraad beslist tijdens een vergadering op donderdag 15 maart over het voor stel. tuurschets de partners formeel kt niets verplicht. „Maar wij vertn» wen erop dat de gemeentebestur® een in goed overleg tot stand gefcv men intergemeentelijke structu#. schets voor Midden-Zeeland ook vo» hun eigen gemeente in principe tk bindende richtlijn zullen beschouwen* merkt het Goese college op. Kort samengevat ziet de stuiugroep het als haar taak om in gezamenllft overleg een structuurschets op te stA len, die per gemeente de basis ksi vormen voor het te voeren beleid 05 planologisch gebied. Met de eersw fase van de werkzaamheden (een ia ventariserend onderzoek en de opstel ling van een programma) is inmiddeli gestart. De kosten van deze eerste fase worden over de deelnemende ja meenten verdeeld. Na die eerste liu wordt de kostenverdeling opnieu» aan de orde gesteld. ETl-rapporl B. en w. hebben grote behoefte ug aanpassing cn actualisering van ETI-rapport 'Onlwikkelingsmogelljld» den voor Goes in de periode 198}. 1985'. Enkele punten, die volgens h« Goese college verder moeten word» onderzocht zijn: De actualisering van de analy» van de plaatselijke bestaansbno nen en van de woonfunctie te aanzien van het Sloegebied; t'. mondend in een bevolkingsprog® se voor 1980 en 1985 Uitwerking van een zeer uitvoerig probleemstelling, waarin onfe meer een zeer verfijnde analy» van de arbeidsmarkt, de geogrsi- sche verdeling van de arbeldspl&s sen en de verschuivingen binnen de groepsbevolking zijn vervat. Het onderzoek vergt ongeveer vijf t zes maanden. De kosten, die aan ie* onderzoek verbonden zdjn, bedrarc 9.280,—. Het college wil geen subsidie verlae aan de vliegclub Midden-Zeelani k een subsidieverzoek aan de gemeens had het bestuur van de club cto; gewezen dat een aantal leden in G03 woont. B. en w. vinden dat Goes ses. belang heeft bij de vereniging 2~ wijzen ook op de nieuwe subsidie- ordening, die ervan uit gaat dat k principe alleen aan verenigingen, gt vestigd binnen de gemeente Goes (e die daar ook hun activiteiten houd» gesubsidieerd kan worden. Overigens stelt het college voor ob wethouder J. P. Lindenbergh aan k wijzen als gemeentelijk vertegenwoor diger in het algemeen bestuur van d« stichting Vliegveld land. MONDELINGE INFORMATICA OPLEIDINGEN Behandeling volgens af* spraak. BOUL. DE RUYTER 232 Tel. 01184-6662. COLIJNSPLAAT Vandaag maan dag vaart het vlaggeschip van de Colijnsplaatse vissersvloot voor het eerst uit. Het is de 'Hubenadda.' de nieuwe Noordzee-kotter van de heer I. H. Bout-Schot uit Colijnsplaat. Het is de tweede boot van de familie Bout. Het schip werd gebouwd bij de scheepswerf Velthuljs In Zuidbroek en afgeleverd door de firma L. Padmos en Zoon in Bruinisse. De nieuwe Noordzee-kotter van schip per Bout gaat vissen op tongvis en rondvis. Het schip is in elk geval het grootste van de kleine vloot, die Co lijnsplaat nog als thuishaven heeft. In Colijnsplaat liggen momenteel nog on geveer zeven visserschepen. De familie Bout heeft nog een tweede schip, de 'Christina.' Dat visserschip beschikt over een 350 pk-motor, terwijl de "Hubenadda' oftewel de KG 8, 600 pk's kan ontwikkelen. Een ander verschil is dat de "Hubenadda' breder en die per is. Dit was een advertentie Dank u TE op prima stand in SLUIS Bedrijfsopperv. 110 m2. Veel mogelijkheden tot uitbreiding. Boven bevindt zich een grote woonruimte. Briewen onder letter T 46, bureau PZC, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 4