RIVO: Belangen visserij beschermen tegen de aanvallen van buitenaf „Oosterscheldezaak veelzijdig bekijken" „Zonder progamma's J en M missen we essentieel stuk" „Eerste 10 jaar geen industrie bij Ossenisse of Baalhoek" NOODZAKELIJK CIJFERS BIJ DE HAND TE HEBBEN xeearn 'KORT GEDING' OVER KWESTIE OOSTER SCHELDE? Commissie akkoord met verbeteren Zuidlandtheater Winkelcentmm 'Serlippens' krijgt 'wijkfunctie 'MANIFESTATIE KIND' IN MIDDELBURG WIL PROVINCIALE SUBSIDIE VAN RUIM 6 MILLE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 (Van onze Haagse redacteur) IJilIUIDEN „Door liet onderzoek, dat wc de laatste Jaren hebben gedaan, zijn wc in staat de belangen van de Nederlandse visserij slagvaardig te verdedigen tegen aanvallen van bnltcnaf. Wc beschikken nu ook over cijfers, waarmee we kunnen aantonen in welke mate zware metalen, zoals lood. koper, zink en kwik, In vis voorkomen". Dal zegt professor dr. P. Korringa. directeur van het Rijksinstituut voor Vlsserijonderzoek over dat deel van het werk van het instituut, dut betrekking heeft op de controle van vis. dlc naar dc consument gaat. In het recente verleden Is duidelijk geworden, dat het noodzake lijk Is dc cijfers bij dc hand te hebben, ook over de hoeveelheden zware metalen, die in vis voorkomen. De Belgische Verbruikersunie kwam kort geleden met alarmerende berichten over het kwikgehalte in mosselen I'rol" Korringa: „We konden met de resultaten van onze onderzoeken In dc laatste paar jaar aantonen, dat er geen sprake was. 'tan een hoog kwikgehalte". verlammingsverschijnselen. De planktonsoort,, die de schuld had, was tot 1961 niet in open Europe se wateren gesignale-.rIn 1961 kreeg men wel te maken met de vergiftiging, hoewel de verschijn selen minder kwaadaardig waren. Wie van de vergiftigd mosselen of oesters had gegeten, kreeg maag- en darmstoornissen Tien. jaar later herhaalde het ver schijnsel zich. In 1971 constateer de het RIVO bij de opening van. het mosselseizoen opnieuw, dat schelpdieren uit de Oosterschelde een giftige statische verbinding bij zich droegen, die was ontwik keld door plantaardig plankton. Het mosselseizoen werd gesloten gedurende de aanwezigheid van het gif. Dr P Hagel, hoofd van de afdeling chemisch onderzoek van het RIVO: „Sinds de verschijning van de dino-flagellaten in open water, wordt een constante planktoncontrole gehouden. Voor al aan het begin van het mossel seizoen houden we de zaak heel scherp in het oog. Dat is in de warme periode en dan is er de meeste kans op ontwikkeling van de planktonsoort Later, als het kouder wordt is de controle min der intensief omdat de plankton- soort zich dan minder kan ont wikkelen De controle is wel wa terdicht" Chemisch ONDERZOEK ZWARE METALEN IN VIS JONGSTE ONDERDEEL Het onderzoek naar zware me talen in vis ook mosselen en oesters vallen daaronder is hot, jongste onderdeel van het programma van hel RIVO, voor zover dat betrekking heeft op het zoeken van schadelijke stoffen in vis De activiteiten, die het RIVO ontwikkelt op het terrein van onderzoek naar schadelijke stof fen in vis, zijn globaa1 te rang schikken in drie onderdelen: Hel bacteriologisch onder zoek, waarbij men nagaat in hoe grote hoeveelheden coli- bacteriën in schelpdieren voor komen: Het biologisch onderzoek, waarbij in de gaten gehouden wordt of en in welke mate giftige planktonsoorten de schelpdieren ongeschikt maken voor consumptie: Het chemisch onderzoek, waarbij wordt nagegaan of en in welke hoeveelheden pestici den en zware metalen in vis voorkomen Dit chemisch on derzoek valt uiteen in twee delen Het RIVO doet al jaren wetenschappelijk onderzoek naar zware metalen en pestici den en bovendien levert men nu een aandeel In het pro gramma van de landbouwad- viescommissie inzake radioac tieve besmetting (LAC). Oude datum Het eerste deel van het onder zoekprogramma van het RIVO is van oude datum- Al in het begin van deze eeuw werd gecontro leerd hoeveel coli-bacteriën de schelpdieren bij zich droegen. De coli's doen op zichzelf geen kwaad, maar ze verklikken de aanwezigheid van wel schadelijke bacteriën, zoals de tyfusverwek- ker. Het biologisch onderzoek is van recenter datum- In 1961 ont dekte men, dat mosselen uit de Oosterschelde een opeenhoping in zich droegen van een gif, dat wordt ontwikkeld door plantaar dige organismen, die bij biologen bekend zijn als dino-flagellaten. Een nieuw verschijnsel voor Eu ropa. In Amerika was het al vele malen eerder gesignaleerd Wie daar de door dino-flagellaten ver giftigde schelpdieren at, kreeg Het derde onderdeel van de activiteiten van het RIVO. voor zover die liggen op het gebied van de controle -an vis. is het chemisch onderzoek naar zware metalen en pesticiden. Het RIVO deed al een aantal jaren weten schappelijk werk op dit terrein. Twee jaar geleden begon de Landbouwadviescommissic inzake radioactieve besmetting (LAC) een onderzoek naar wat zich kon voordoen rond de kerncentrale bij Petten. Prof. Korringa: „Wij werden bij dat werk betrokken. Het RIVO ging na. wat er ge beurde met de vis. die in de omgeving van de lozingspunten van de centrale zwom- Dat was een nogal kostbaar onderzoek en we hebben toen voorgesteld het te combineren met een onder zoek naar zware metalen, zoals kwik. zink, lood, ijzer, chroom, cadmium, arsenicum en koper- Daardoor beschikken we nu over cijfers, waarmee is aan te geven in welke mate de vis zware meta len bij zich draagt. De cijfers kwamen van pas. toen de Belgi sche Verbruikersunie onlangs PROP. KORRINGA alarm sloeg over het kwikgehalte in vis". Het onderzoek naar zware me talen en pesticiden in vis maakt deel uit van het totale program ma van het ministerie van land bouw en visserij, waarbij voe dingsstoffen op milieukritische bestanddelen worden onderzocht. Het aandeel, dat het RIVO in het LAC-programma levert bij het zoeken naar zware metalen, be staat uit de bemonstering en uit het voor chemische analyse ge reed maken van de monsters. De analyses worden gedaan door an dere instituten, zoals het Ital, dat de gegevens over kwik en mosse len produceerde. Het RIVO had de cijfers over het kwikgehalte in mosselen bij de hand. toen de gegevens van de Belgische Verbruikersunie naar buiten kwamen. In dp periode 1971-*72 vond men bij Yersekse mosselen een kwikgehalte van 0,09 milligram per kilo vis. Tong, die voor Breskens was gevangen, had een kwikgehalte van 0,16 mil ligram per kilo- Vergelijkingen met onderzoekresultaten van voorgaande jaren zijn moeilijk te maken, omdat toen niet exact dezelfde methoden werden ge volgd als in de periode 1971-'72. Volgens dr. Hagel ontlopen de cij fers elkaar echter niet veel. men dan zijn gemiddelde landge noot, hoeft zich wat betreft het gebruik van kwik en dat geldt ook voor andere zware metalen geen zorgen te maken. Dr- Hagel: „Het onderzoek naar zware metalen in vis daar horen de oesters en mosse len bij gebeurt eenmaal per kwartaal. We doen het zo. dat we nooit een geflatteerd beeld krij gen Er vindt op dit moment een ontwikkeling in onderzoektechnie ken plaats. Vandaar dat het ge vaarlijk is cijfers over 1971-1972 zonder meer te vergelijken met die van een voorgaande periode. Nog een opmerking: van belang is, dat we door dit onderzoek een stuk informatie krijgen over het milieu. Prof. Korringa: „Als wl.| zeg gen, dat vis gezond is om te eten, dan doelen wc ook op stoffen als koper en Ijzer. Bij de beoordeling van de cijfers moet men daar rekening mee houden. De eis, dat vis vrij zou moeten zijn van alle zware metalen, zou onjuist zijn. lMen heeft van zware metalen een hoeveelheid over. Ook gewoon keukenzout Is een gif. als je er een pond per dag van zou eten. Maar Je spreekt niet van giftig heid als het gaat om de geringe hoeveelheden, waaraan de mens behoefte heeft". Produktschap Normen In Nederland zijn op dit mo ment nog geen normen vastge steld wat betreft het kwikgehalte in vis. De FAO en de wereldvoed selorganisaties hebben geadvi seerd vast te stellen, dat per persoon per week maximaal 0,3 milligram kwik mag worden ge adviseerd, waarvan 0,2 milligram methylkwik. Om een idee te ge ven over de hoeveelheden vis die men kan eten zonder, dat men dat maximum haalt: bij con sumptie van twee kilo visvlees (graten, koppen en ander afval niet meegewogen) is men nog niet aan de streep. Men eet in Nederland gemiddeld vijf tot zes kilo visvlees per persoon per jaar. De extreme viseter, die tien maal zoveel vis tot zich zou ne- De controle van schelpdieren is georganiseerd via het product schap voor vis en visprodukten. Tot enkele jaren geleden zorgde het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen voor naleving van de spelregels, die voor de verhandeling van schelpdieren gelden. Mr A. J F. Fokker, die aan het begin van deze eeuw voorzitter was van dat bestuur, onderkende nadat In Engeland ongelukken waren gebeurd met door gevaarlijke coli-bacteriën aangetaste oesters, de gevaren In Bergen op Zoom begon men met een routinecontrole van te expor teren schelpdieren. Het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen gaf als alles in orde bleek certificaten uit. waarop werd vermeld, dat een zending schelpdieren vrij was van schade lijke bacteriën en-of giftige stof fen. Dat certificaat wordt nu, op basis van onderzoekresultaten van het RIVO. verstrekt door het produktschap voor vis en vispro dukten. Het werk van het RIVO wordt gedaan voor de visserij, maar het houdt automatisch ook een waar borg in voor de consumenten van vis. De bescherming van de con sument is echter in de eerste plaats de taak van het ministerie van volksgezondheid, waaronder de keuringsdienst van waren res sorteert. Het wetenschappelijk werk wordt voor het ministerie van volksgezondheid gedaan door eigen diensten. Prof. Korringa: „Wij doen ons wetenschappelijk werk ten behoeve van de visserij, maar de resultaten, die uit onze enderzoekingen komen, worden wel doorgespeeld naar volksge zondheid. We onderhouden nauwe contacten". Slot van pagina 1 doen en het andere nalaten, wat zijn dan de gevolgen?" De uitvoering van het deltaplan gold in dat beeld als de machinerie, die niet. of nauwelijks tot stilstand te brengen is. En tegen dat beeld van die trein weid in de loop van de avond ongeveer alles geprojec teerd wat er in het afgelopen jaar is gezegd en geschreven, beweerd en te gengesproken. Het forumgesprek had eerst een aan loop nodig in de vorm opnieuw een paar varianten op de kaart van de Oosterschelde waarbij dar het door steken van enkele deltadammen na de afsluiting als suggestie het verst ging. Svasek: ..Regelmatig komen allerlei mensen met alle mogelijke ideeën Op dit moment is niemand in staat om de concrete haalbaarheid van welk idee dan ook op tafel te leggen" En prof Wiggerts: „Veel van de gebo den alternatieven vragen om groot scheepse kunstwerken. Het kost alle maal aanzienlijk meer geld dan be groot- Hel lijkt me nauwelijks nog reëel om een hele omkering van het werk te gaan ondernemen". Schimmenspel Het was dus vrij snel duidelijk dat men met het voortborduren op wat werd genoemd 'spelen met water' eigenlijk een wat schimmige bezigheid beoefende. Toch kwamen er nog enkele opvallende uitspraken uit. De Oosterschelde eerst afsluiten en dan weer openmaken? Van Dieren:: „Er is een vacuüm ontstaan in de besluitvorming Dat proberen' we te vullen met een dammetje hier een dijkje daar. Waar we mee maken hebben is met een normomke- ring. Geven we 33.000 hectare natuur gebied op voor achterhaalde eisen vun veiligheid Het gaat om de vraag of we al of niet een fout willen erken nen" Ir. Beenhakker: „Als je de Oos terschelde aisluit heb je de zaak al kapot, gemaakt Terug naar het uit gangspunt is daarna niet meer moge lijk" Maar daarbij wilde prof. Korrin ga toch nog wel een kanttekening maken- „Als je de Oosterschelde af sluit en na tien jaar weer zou open maken, kan de natuur zich krachtig herstellen Dat is al herhaaldelijk ge bleken Er Is nog maar van één organisme bekend dat het. in zee is uitgeroeid. Zodra het zoutgehalte zich herstelt is de natuur krachtig genoeg om een vacuüm op te vullen". Overi gens wilde prol Korringa wel duide lijk lat.en uitkomen dat een getijver- schil van enkele centimeters natuur lijk «1 wat anders is dan een ver- Open instelling Over de vraag 'is het verantwoord en nodig de afsluiting van de Ooster schelde voorlopig stil te leggen?' werd het forum op de man af een mening gevraagd. De heren Korringa, Svasek en Been hakker kwamen meteen met de delta wet op tafel en de beslissing van het parlement, die daaraan ten grondslag ligt. Ze stelden zich op het standpunt dat het niet eenvoudig zal zijn om de afsluiting nu nog stop te zetten, ge zien ook de gevolgen waterstaat kundige en financiële om de zaak te laten liggen zoals ze er nu bij ligt. Voor de heren Mertens en Waarden- burg lagen er op dit punt geen proble men. En de heer Van Dieren: „Het is nooit te laat, zolang nog niet de laatste betonblok in het laatste sluit gat is gegooid. De wet wordt onzinnig, zodra ze niet meer strookt met de waarden van samenleving" Wat hij in de hele zaak had gemist was een politicologische studie naar de vraag: hoe is de be sluitvorming tot stand gekomen. Poli tiek reageert volgens de heer Van Dieren op argumentatie, maar nog meer op pressie. En vooral over dat laatste wilde hij belangstellenden nog wel eens onder vier ogen nader inlich ten. Prof. Wiggerts tenslotte: „In het algemeen is tegenover de kwestie een open instelling nodig, bereidheid om aan te passen Maar dan moet je ook zorgen voor continuïteit. Puur per soonlijk zou ik de hele zaak het liefst getemporiseerd zien. Maar ik besef best dat het uiterst ingewikkeld is om zomaar ineens iets onder een project als het deltaplan vandaan te halen. Toch zou ik er graag een discussie over aangaan mei de technici van waterstaat. Waarom is er eigenlijk nog steeds geen opdracht gegeven het hele plan in een breder kader te bekijken. De uitslag van zo'n onder zee' is met te voorspellen. Maar het is nog altijd niet te laat Al was het alleen maar om het vertrouwen te herstellen dat het niet anders kan. En nog liever dat het wel anders kan..,' Los van de discussie over deze twee kernvragen was de afsluitende discus sie een 'ja' en 'nee' over de gevolgen van dijkvallen de werking van het parlementaire stelsel, de mate veiligheid enzovoorts. Dr. D. van der Wel, de voorzitter namens Zeeuwsch Genootschap tenslotte: hebben een stuk voorlichting willen geven. In onze benadering zat niet voor dat er een uitspraak pro of contra moest komen. U moet met de hier opgedane kennis naar huis gaa MIDDELBURG „Er is een groep advocaten bezig om na te gaan of tegen de staat een kort geding kan worden aangespannen dat met de afsluiting van de Oosterschelde oen onrechtmatige overheidsdaad wordt uitgevoerd" Met deze mededeling kwam maandagavond in Middelburg de sociaal-psycholoog W .'an Dieren op de forumavond van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, toen hem werd ge vraagd 'of er juridisch iets aan te doen is-' De heer Van Die:_i gaf al bij voorbaat toe dat een derge lijk kort geding w' verloren zal worden, maar hij wilde er toch maar even mee aanduiden dat tegenwoordig in allerlei milieu kwesties steeds vaker een beroep op de rechter wordt gedaan. Ook de Oosterscheldekwestie wil men nu volgens hem onder het hoofd stuk 'welzijnscriminaliteit' zien te rangschikken, zoals dat de laatste tijd wordt aangeduid- TERNEUZEN De schouwburgcom missie in Terneuzen heeft maandag avond een zes-fasenplan van 467.000.- voor verbetering en aanpassing van het Zuidlandtheater goedgekeurd. In het project zijn onder meer aanschaf en geleidelijke uitbouw van een licht-regie- installatie opgenomen. Commissielid E. Roco, die informeer de of de licht-regie-instailatie nu wer kelijk zoveel prioriteit meet hebben, kreeg van voorzitter drs. R C. E. Bar- bé en lid van het dagelijks bestuur ir. A. van der Tas te horen dat hij eigen lijk buiten de orde ging. Vorig jaar is er besloten om een installatie aan te schaffen Aart Janszen, artistiek lei der van het Zuidlandtheater verduide lijkte nog dat een verbetering van de installatie in feite een 'basisnoodzaak' is: „Als we dat niet doen h-< ft. de rest nauwelijks zin". De commissie besloot verder met de Firma Standaert een huurovereen komst aan te gaan voor de exploita tie van het buffet en tarieven voor het 'uitlenen' van personeel en mate riaal vast te stellen. Hulst werkt niet mee aan nieuwe opzet Zeelandia HULST Het gemeentebestuur van Hulst heeft besloten om niet mee te doen aan het opstellen van een maan delijkse pagina over de gemeente voor het weekblad Zeelandia. De di rectie van het weekblad had een ver zoek van die strekking aan het ge meentebestuur gedaan. De voorlich tingsambtenaar zou zich met deze taak moeten gaan belasten. Burge meester P- J. G. Molthoff deelde maandagmorgen mee dat het gemeen tebestuur van Hulst unaniem van me ning is dat er geen behoefte bestaat aan dergelijke publiciteit. Deze taak wordt naar behoren *oor de rt kranten verricht is hun oordeel. TERNEUZEN B. en w. van Terneu zen willen van het winkelcentrum In de Serlippenspolder een buurtcentrum voor de dagelijkse levensbehoeften met zeven zaken maken. Burgemeester J. C. Aschoff schotelde maandagochtend de leden van de ad viescommissie midden- en kleinbedrijf een lijst van 14 "branches' voor, die naar het idee van b. en w- best wel eens in aanmerking zouden kunnen komen voor een winkel. De lijst: één of twee supermarkten, een drogisterij, een kapper, een sigarenzaak-annex postkatoor, een tearoom-snacbar, rijwielen-huishoudelijke artikelen, deli catessen, doe-het-zelf, textiH-schoenen, foto-artikelen, slagerij, warme bakker en een bank. Het voorlopige lijstje (er zijn nog geen kandidaten, vertelde de burge meester) ontmoette nogal verdeelde reacties. De heer J. den Toonder dacht dat een deel van de zaken (textiel-schoenen, rijwielen, sigaren) het best vergeten kan worden omdat, ze niet stroken met het buurtnlveau van het centrum. Mevrouw J. M. Dop- pegieter-Thiel had veel vertrouwen ln een friteszaak-snaclcbar, een branche die het uitstekend doet. Co: Issielid Den Toonder, niet zonder ironie: „Ja, there's no business like frtiesbusi- ness". De heer J. Boerbooms toonde zich aanzienlijk somberder over de voor uitzichten: er zijn maar weinig frites- bakkers die voor 150 per vierkante meter een zaak willen starten, was zijn opinie. De burgemeester beloofde nog op het centrum terug te komen als er meer concrete i gevens zijn. Culturele Raad 'overrompeld' Streven naar een alternatieve vorm van het onderwijs MIDDELBURG De Zeeuwse Cultu rele Raad werd maandagmi "l3g 'over rompeld' door een brief van de werk groep 'Manifestatie llind' in Middel burg waarin gevraagd wordt om een provinciale subsidie van 6.375. werkgroep wil op 19 en 20 april in Middelburg in de Schouwburg en het vrijetijdscentrum 'De Beuk' een manifestatie voor het kinf' houden. Het Is de bedoeling om met films en lezingen de ontplooiingskansen voor liet kind te plaatsen in het leefmilï 'alternatief onderwijs' er de recrea tie. De voorzitter van de raad, mr. J. J. van der Weel, gaf de brief maandag middag in behandeling nadat de komst van een vertegenwoordiger van de werkgroep, de heer B. van Vliet, was afgewacht. Deze beantwoordde enkele vragen vanuit de rand, waarna de leden unaniem overeenkwamen dat de normale procedure moet worden afgewerkt voordat een advies aan de provincie kan worden gegeven. Het verzoek zal worden doorgespeeld aan drie secties van de raad (de secties vorming en ontwikkeling, informatie en wooncultuur). De gedeputeerde A. L. van Geesbergen liet direct blijken moeite te hebben met directe afhandeling van het zoek. De heer Van Vliet verklaarde desge vraagd dat de werkgroep een "bewust wordingsproces' op gang wil brengen door het aantrekken van infomati* gevolgd door discussie. Hij sprak «.-j een 'allereerste begin' waaruit ewatp. eel actie kan volgen. Bij het project in samenwerking met de stlchtia 'c Trefpunt zijn volgens de hes Van Vliet 75 ouders betrokken t; werken er ook functionarissen raï het vormingscentrum Tiet Zilveren Schor' aan mee. Ook schoolhoofden zijn volgens hem in de discussie hier over betrokken geweest. Gedeputeerde Van Geesbergen voM dat hierover ook advies moet worder. ingewonnen bij de provinciale onder' wijscommissie. De toelichting en m» tivatie werden door de raad aan di magere kant bevonden. De heer v. d. Weel wilde de heer Van Vliet reeds onmiddellijk de illusie ontnemen dat he' gevraagde bedrag geheel uit di provinciale experlmentenpot zou kun nen worden geput. Na afhandeling ia de secties zal de raad het verzoek in de aprilvergadering verder behande len. Als doelstellingen worden in de beg» leidende brief van de werkgroep on. der meer genoemd; alternatief onder- wijs met milieulessen, voedingsleer, omgaan met dieren, maatschappijleer en yoga en ten aanzien van hei leefmilieu: de aanzet tot een bin- nenstadsnota ('markt als park', auto vrije binnenstad, hernieuwde aanpak van groenvoorziening in de stad vol gens de inzichten van de 'tuinman Ls Roy'). Blijkens de brief zijn voor ds manifestatie een aantal Inleiders uit genodigd, onder wie een yogaleraar en een milieudeskundige. Het pro gramma vermeldt onder meer ook een lezing over macrobiotisch voedsel. DIRECTEUR ff. W. A. KOCH VAN ZEEUWSE CULTURELE RAAD: „DOOR EXPERIMENTEN WEL EENS EEN MISSER" MIDDELBURG „Het is een feit dat Jeugd en Muziek in het bonte gezel schap van de Stichting Cultuursprei ding Zeeland weieens uit de boot valt, omdat zij een ander soort program ma's wil. Zou ze deze programma' niet inbrengen, dan zouden we een essentieel stuk missen. Mede door Jeugd en Muziek zijn in Zeeland din gen mogelijk die een heleboel andere plaatsen in Holland niet mogelijk zijn". Dat zei maandagmiddag de directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer H. W. A. Koch, toen de raad zich voor de tweede maal boog over het verzoek van Jeugd en Muziek Middel burg om een provinciale subsidie van ƒ9600.- om het experimenteren met muziekworkshops te kunnen bekosti gen. Wegens gebrek aan voldoende infor matie speelde raad de aanvraag vori ge maal terug naar zijn 'sectie mu ziek'. Er waren vooral vragen over de doelstellingen van de vereniging en samenwerking met andere organisa ties op het terrein van muzikale vor ming. Na een gesprek met voorzitter G. W. Bergman en functionaris A. van 't Veer heeft de sectie weer een positief voorstel ingebracht, daarbij opmerkend dat J en M de jeugd in aanraking wil brengen met muziek en andere vooral hedendaagse kunstvormen, waarbij men soms be wust de muziektraditie de rug toe keert en zich richt op het minder gebruikelijke. Voorzitter mr. J. J. van der Weel bleef met de vraag spelen of de samenwerking met andere organisa ties wel 'helemaal optimaal' is. De heer P. J. I. Verhage vond de uiteen zetting van de sectie nog te summier en bracht naar voren dat een minder heid in de sectie nogal wat bedenkin gen had tegen de opzet en de opstel- ling van J en M in het algemeen. Hij wilde meer duidelijkheid over 'wat J en M nu eigenlijk is'. De heer Koch bracht onder meer naar voren dat binnen J en M ver schillende denkopvattingen heersen. De directeur zei het gevoel 'te hebben dat binnen de Stichting Cultuurspreiding Zeeland steeds meer waardering voor elkaar wordt getoond. Zoals ook de 'sectie muziek* reeds had gesteld, merkte hij op dat J en M zich niet wil afsluiten voor andere organisties voor muzikale vorming (zoals de Zeeuwse Muziekschool), maar dat zich wel het probleem voordoet dat die organisa ties niet de mogelijkheden tot experi menteren hebben. Missers Voorzitter v. d. Weel: „De vereniging heeft een waardevol programma. Het is vaak experimenteel en daarom zijn BOSK-Zeeland vergadert te Terneuzen TERNEUZEN Donderdag 8 maart houdt de BOSK (Bond van Ouders van Spastische Kinderen) afdeling Zeeland in hotel De Post te Terneuzen een ledenvergadering. Op deze avond spreekt mevrouw M. E. de Kanter, directrice van het landelijk bureau van de BOSK te Den Haag, over het onderwerp: "Wat doet de BOSK bui ten Zeeland'. De vergadering begint om acht uur 's avonds. De jaarverga dering van de landelijke BOSK wordt gehouden op zaterdag 28 april ti Bergen op Zoom. Diefstallen bij slopers Terneuzen TERNEUZEN In Terneuzen is het afgelopen weekend bij twee slopers firma's gestolen. Uit de voormalige elektriciteitscentrale aan de midden- sluis, die momenteel wordt afgebroken, namen onbekenden een hoeveelheid ge reedschap weg Ze kwamen binnen door een achterdeur, die met een ijzerdraad je was afgesloten. De politie maakte proces-vernaai cp tegen J. H. uit Hoek, die bij een f_rma die huizen sloopt op het Java een vat dieselolie had ontvreemd. HOOFDINGELAND P. J. BRAND TE HULST: VERNOMEN UIT BETROUWBARE BRON... HULST Wethouder P. J. Brand van Hulst gelooft er hele maal niets van dat de eerste spa de voor het Baalhoekkanaal in 1975 de grond in gaat. De moge lijkheid dat er op korte termijn reehavenindustrie bij Ossenisse of langs het Baalhoekkanaal komt vindt hij helemaal in strijd met de realiteit. „De eerste tien Jaar hoel' je er hele maal niet op te rekenen dat er indus trieën bijkomen. Je praat in het lucht ledige als je praat over industrie bij Ossenisse of langs liet Baalhoekka naal. Vergeet het voorlopig maar. Ook in de kanaalzone zie ik geen nieuwe ontwikkelingen, al reizen ze de halve wereld rond om er een fabriekje r toe te halen". De heer Brand maakte deze opmerkingen in hotel 'De Koning van Engeland in zijn '-waliteit van hoofdingeland van het waterschap 'Hulster Ambacht' tijden-een verga dering van de districten III, IV en V. De heer Brand, die er i_een geheim van maakte dat hij helemaal niet om chemische industrie zit te springen, vertelde er tevens bij ''at die opmer kingen niet zo maar uit de lucht komen vallen, maar dat hij het uit betrouwbare bron had vernomen. De heer Brand: „De verhalen die je leest in de kranten en de opmerkingen dl je hoort tijdens verschillende verga deringen kunnen er wel eens ver naast zitten. Die industriële ontwikke ling zal gelukkig of ongelukkig niet zo'n vaart lopen. Het zal nog wel poosje duren voordat de rook van de industrieën het milieu verpest". De heer Brand zette met die opmer kingen, die nog al wat stof tot discus sie gaven, een kritische noot; bij het temporiseringsprogramma van waterschap in verbr.nd met de tracé keuze van het Baalhoekkanaal en de plannen voor Osseniss' er het gebied langs het Baalhoekkanaal, plaatsen die eventueel in aanmerking komen voor zeehavenindustrie. Brand: kunt wel temporiseren tot in oneindige. Straks zitten we met klappen. Dan moeten we alles in één keer doen en dan moet het geschot flink omhoog". Temporiseren De heer H. Vercauteren, die als voor zitter fungeerde, vertelde dat de tem porisering van verschillende werken op verzoek van de algemene vergade ring tot stand was gekr-men omdat men het geschot niet teveel wilde opvoeren. Hoofd van de technische dienst, heer K. J- Brand meende .lat je een bepaalde planning moe' kunnen ma ken en dat hel. niet reëel is om kapitaalwerken uit te voeren, die bin nen een paar jaar, weer teniet worden gedaan. Bovendien zijn er, zo vertelde hij, buiten Ossenisse en Baalhoek ook nog terreinen waar iets moet gebeu ren. De heer Brand junior was het met zijn vader eens dat je bepaalde onderhoudswerken wel een jaar kunt laten liggen, maar dat je daar niet mee door kunt blijven gaan. De heer Vercauteren meende, dat als de heer Brand sr. gelijk had een nader beraad binnen het dagelijks bestuur over deze kwestie op zijn plaats is. „Als dat 5 tot 10 jaar gaat duren dan moeten we wat gaan doen", zo hield hij de vergadering voor. De heer Brand sr. wilde die zaak op korte termijn behandelen en hij vond het niet juist om je te laten leiden door een reeks onzekerheden: „Die kwestie van industrievestiging en de aanleg van het Baalhoekkanaal moet je maar met een korreltje zout nemen" Hoofdingeland van district III, R. P. S. Baecke. roerde de slechte toestand van de dijk van Baalhoek naar Paal aan. Het verhogen van dat, naar de mening van c'heer Baecke, in een miserabele toestand verkerende stuk dijk. is uitgesteld in verband met de eventuele aanleg van het Baalhoek kanaal. Een ramp achtte hij niet uit gesloten als er niet spoedig iets aan wordt gedaan. Griffier C. B. Ysebaert deelde mee dat rijkswaterstaat de verantwoording voor deze beslissing neemt. „We heb ben het vertegenwoordigers van rijks waterstaat op het hart "edrukt wat er eventueel kan gebeuren. Ik geloof dat ze daar wel van doordrongen zijn". er weieens missers. Maar deze i ten niet het oordeel over het gt bepalen". Gedeputeerde A. L. van Geesbergen had. evenals de heer Verhage, moeita met de aanvraag, en vroeg zich dza:. bij tevens af in hoeverre er provincie le spreiding van de activiteiten is Zonder één stem tegen bracht de issA uiteindelijk een positief advies i waarbij op voorstel ran de voorzitter de uitspraak werd gedaan dat J ca hopelijk zal trachten goed samen W werken met andere organisaties bin nen de SCZ. De raad liet een verzoek van Zeeuwse Vrouwenraad om een provü> ciale subsidie van ƒ935,- voor regionale studiemiddag in Hulst, o- het streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaand» ren, evenmin ongemerkt voorbijgaan. De Zeeuwse Vrouwenraad wil deze studiedag op 22 maart houden in samenwerking met enkele andere vrouwenorganisaties. De 'sectie vorming en ontwikkeling1 van de Zeeuwse Culturele Raad had hiertegen geen bezwaar. Mevrouw W, P. Maartense- Glaser vertolkte de ven ontwaardiging van de sectie over het feit dat directeur H. W. A. Koch hierbij zelfstandig had aangetekend di de subsidie niet kan worden verleend omdat het doel niet overeenkomt, met de intentie van de provinciale begro tingspost, waaruit dit, bedrag zou moeten komen (overeenkomstig het Kulttuplan '72), namelijk: het coördi neren en activeren van het plaatselijk vormingswerk. De raad kwam oven een dat het initiatief van de Zeeuwse Vrouwenraad, uit het oogpunt via 'education permanente' zeer waarde vol is. Vooral mevrouw E. J. van den Broecke-de Man brak, behalve Maar tense een lans voor het werk van de vrouwenorganisatie en legde de na druk op het bijzondere van dit eerste inititatief- Een vertegenwoordigster van de Zeeuwse Vrouwenraad, me vrouw Reinders, kreeg de gelegenheid tot een inbreng in de discussie,, benadrukte dat het gaat om de v ming van de vrouw door voorlichting. Naarstig zocht de raad naar een 'gaat je' in de provinciale begroting. Dit zou. aldus opperde gedeputeerde Van Gees bergen, de post onvoorzien kunnm zijn, waartoe dan achter een voorstel aan de staten nodig is. De raad te- sloot gunstig over het subsidieverzoek te adviseren en aan gs. over te lata hoe dit bedrag moe' worden opgevan gen. De heer v- d. W-el tekende hier bij aan dat dit niet betekent dat alle vormingsacfivite.teri op oit vlak voor een dergeliike subsidie in aanmerking komen. „We moeten het aanmerken als een zeer bijzonder initiatief", zei hij- Toneel Een enquête van het "Nerte-ianai overlegorgaan voor gewestelijke cul tuur' over de verhouding tussen hst Nederlands centrum voor amateurto neel en de régionale centra, waarvoor de heer Koch een aantal antwoorden heeft geformuleerd, bracht de gedepu teerde Van Geesbergen tot de vraag of het Zeeuws Amateurtoneel niet ii gevaar komt nu blijkens deze ant woorden het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel en de provinciale to neeladviseur zich in de eerste plaats willen gaan richten op kadervorming, vooral in hot onderwijs en het von mingswerk en het liefst in samenwer- king_ met hot pedagogisch centrum, muziekscholen en beeldende vorming, De heer Koch ontkende dit en bracht naar voren dat het juist de bedoeling is om meer 'kader' te verkrijgen aan regisseurs en oegeleirlers. waarbij hij nog opmerkte c'ai de belangstelling hiervoor vooral in het onderwijs is te vinden. De raad onderschreef ten volle een nota van de 'sectic creativiteitsontwik- keling', waarin gesteld wordt de crea tiviteit niet los kan worden gezien van kunstzinnige vorming Volgens de nota is het wense.ijk dit te onderken nen en aan de le'atie tussen creativi teit en kunst de nodige aandacht te schenken. De culturele raad besloot om woens dagavond 21 maart een informele bij eenkomst te wijden aan het 'reilen en zeilen' van de raad die nu enkele maanden in nieuwe stijl, met enkele nieuwe leden, functioneert Tevens wordt dit gezien als een gelegenheid om te praten over eventuele aanvul lingen op het cultuurplan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 4