„Staatsgreep van Burger" MBFR-overleg in het slop Frankrijk op politieke tweesprong (III) SERVAN-SCHREIBER EN LECANUET MENEN SLEUTEL VAN DE TOEKOMST TE HEBBEN Vluchtende juwelenrover door politie-agent doodgeschoten Vietnamconferentie 3 COMPROMIS HOOGOVENS-CAO Ontwerp-conventie over bestraffing van apartheid Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 Hondenbelasting tegen vervuiling VIER MILJOEN MARK SPOORLOOS VERDWENEN IN DÜSSELDORF DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Agent kwam te vallen op beijzelde dekschuit AMSTERDAM Tijdens een wilde achtervolging, die eindigde op een vloot dekschuiten in het IJ, heeft de Amsterdamse politie maandagochtend vroeg een juwelenrover doodgeschoten. De man, vermoedelijk een Noord-Afrikaan, werd in het hoofd getroffen. Zijn twee metgezellen zijn gearresteerd. Het waren de 25-jarige in parijs wonende Tunesiër T. M. en de 31-jarige in Roubaix wonende Algerijn I. B. De drie werden maandagochtend te-1 fen half vijf betrapt bij een inbraak In de Juwlierszaak Meist aan de Van Baerlestraat, dicht bij liet Amsterdam- te Concertgebouw. Met sieraden ter vaarde van 15.000 maakten de rovers zich in een gestolen Citroen ID. uit de voeten, toen twee agenten in hun sur veillanceauto op de inbraak afkwamen. In wilde vaart ging de achtervol ging door Amsterdam De rovers do ken met him snelle wagen de IJ- tunnel in. maar dc politiemannen lie ten zich niet afschudden. De Citroér gierde na de tunnel een bocht naa: rechts in en sloeg daarna met gillend' banden weer rechtsaf. De rovers re den daarmee regelrecht in de val. Aa; het eind van de weg waar ze oi terechtkwamen, lag vroeger de Tui! van een der IJ-ponten. Die is seder jaren verdwenen. De weg loopt e dood. De drie sprongen hun wagen ui' met de politie op hun hielen- Een va. de rovers kon al meteen worden gc pakt. De anderen zochten hun vluch; weg over een aantal dekschuiten cLi< vlakbij in het IJ lagen. Eén agent, eei 26-jarige, kon de de achtervolgini voortzetten, terwijl de ander de arres tant onder bedwang hield tot hulr kwam. Gevallet Slot van pag. 1) ven, omdat de afstanden zeer groot zijn en men voortdurend met ploeg- wisselingen te maken heeft Inmiddels heeft de stakingsleiding, voordat de onderhandelingen over de cao weer werden hervat, in de Bever- wijkse gereformeerde Bredevorstkerk twee bijeenkomsten gehouden, waarin de stakers zich nogal emotioneel ach- wr het beleid van de leiding hebben geschaard. In de tweede bijeenkomst was er onder de stakers ook een stakend bruidspaar, dat enkele uren tevoren was getrouwd. Dit echtpaar getuigde tijdens de vergadering van zijn solidariteit. De man met een anjer in zijn knoopsgat en de vrouw in bruidsjapon en met boeket. In beide vergaderingen had de sta kingsleiding laten doorschemeren dat zij deze avond met „een lege tas" bij de raad van bestuur zouden komen voor nadere onderhandelingen. Die tas kan alleen maar gevuld worden met de wensen van de stakers, aldus de verklaring van coördinator Jan de Jong van de Industriebond NVV over deze stakingsactie. De stakingsleiders De Jong en Herman Bode gaven een overzicht van de stand van zaken en nepen de stakers op om vol te hou den. „Wij gaan door totdat u zegt dat de actie niet meer nodig is, of wan neer wij door de rechter daartoe worden gedwongen". Vandaag zullen door het gehele land prikacties worden gehouden, die de gezamenlijke industriebonden hebben voorbereid. Deze activiteiten zullen voor een deel samenvallen met het tijdstip waarop in Haarlem het kort geding van Hoogovens tegen de Indus- triebonden NW en NKV dient. Tot dusver is bekend dat de acties wor den gehouden in Amsterdam, Dor drecht, de noordelijke provincies, Overijssel (met name in textielbedrij ven), Zeeland, Noord-Brabant, Gelder land en het Waterweggebied. Hierbij zullen vele duizenden werk nemers zijn betrokken, zo werd in het landelijk actiecentrum te kennen gege ven. In Driebergen worden alle acties aangemeld door de actiecomitë's, waarvan er wel al een dertig bestaan. Er zijn 14 regionale actiecentra, die voortdurend in contact staan met Driebergen. In Driebergen zei men: „De stemming is goed, er heerst een echte strijdgeest". Bij de coördinatie wordt o.a. gestreefd naar doelmatig heid: met zo weinig mogelijk mensen zoveel mogelijk ondernemingen of on derdelen van bedrijven „plat" leggen voor kortere of langere tijd". Tien miljoen De Industriebond NVV heeft tien miljoen vrijgemaakt om de stakende leden een uitkering van 36 gulden per dag te kunnen garanderen. De Indus triebonden CNV en NKV wisten nog niet precies hoeveel liquide middelen zij beschikbaar hebben. „Genoeg om de acties lang te kunnen volhouden", zei voorzitter Piet Brussel van de Industriebond NKV. Ook deze bonden LAAGTEPUNT IN MELKOORLOG HELMOND (ANP) Het grootwin kelbedrijf Edah-vestigingen in het zuiden van het land heeft de melk prijs in alle filialen op 49 cent vastge steld. Het gaat om een tijdelijke ex tra-verlaging in het kader van een jubileuraactie van dit "rontwinkelbe- drijf. De minimumprijs v-n 69 cent per liter melk toegestaan door de mi nister van economische zaken is nog niet door het produktschap voor zuivel afgekondigd. De melkslijters in ">en Haag hebben vanaf maandag 72 cent per liter in rekening gebracht. Zij zijn het niet eens met de door de minister vastge legde minimumprijs. GENÈVE (RTR) Een ontwerp-con ventie die apartheid een misdaad maakt die internationaal kan worden gestraft, is maandag voorgelegd aan de VN-commissie voor de rechten van de mens die in Genève in zitting bijeen is gekomen. Het ontwerp, dat werd opgesteld door Guinea, de Sowjet-Unie en Nigeria, werd in oktober 1972 ingediend bij de algemene vergadering van de Verenig de Naties die op haar beu.' de com missie vroeg de kwestie met voorrang te behandelen. Volgens de ontwerp-convi ntie worden apartheid en rassenscheiding misda den tegen het internationaal recht genoemd. Individuelen die zich hieraan schuldig maken, kunnen worden berecht door een bevoegde rechtbank in een land dat de conventie ondertekend heeft. Individuelen en leden van betrokken regeringen die deelne.ner aan of aan moedigen tot daden van apartheid, zijn internationaal crimineel verant woordelijk of zij al of niet wonen in het land waar de misdaden zijn be gaan. De ondertekenaars van de conventie verplichten zich de commissie in te lichten over daden van vertegenwoor digers van de Zuidafrikaanso regering en van anderen die verantwoordelijk worden geacht voor daden van apart heid garanderen hun leden ec takingsuit- kering van 36 gulden per dag. Het CNV-blad .De GicLs hrijft dat de strijd in de metaalindustrie meer is dan een geschil over de verdeling van inkomens tussen werknemers on derling. „In wezen is het een doelbe wuste poging van de industriebonden om een greep te krijgen op de totale inkomensverdeling in de bedrijven" De christelijke vakbeweging onder- schrijft dit doel volledig. .Deze doelstelling is ook de werkge-j vers bekend", aldus het blad. ,Dat verklaart hun hardnekkig verzet tegen aantasting van de bestaande verhou dingen. Zij weten heel goed dat de acties voor een billijker inkomensver deling niet zullen stoppen bij pogin gen om ook het hoger personeel on der te brengen in een cao. „Ook de inkomens van directeuren en commis sarissen en de hele winstverdeling komen aan bod wanneer het om een rechtvaardiger verdeling van het inko men gaat". De federatie van werkgevers in de metaalindustrie stelt in haar blad „Metalectrovisie": „Werknemers met hogere inkomens hebben geen belang bij de inflatie. De bedragen die zij netto van prijscompensaties overhou den zijn niet voldoende om de reële koopkracht van hun inkomen op peil te houden". Dit wordt geschreven; naar aanleiding van verklaringen van drs. P. Vos (het „economisch brein" j van de Industriebond NVV), namelijk; dat de hogere inkomens belang heb-| ben bij de inflatie. Hij zei dat ter ondersteuning van de eis van de In dustriebonden dat er een maximum moet komen in de prijsindexatie. Over de dekschuiten sommeerde de agent de vluchtelingen te blijven staan. Ze reageerden niet. Op de licht beijzelde "ooten gleed de politieman uit. Hij viel en een schot uit zijn al voorgeladen pistool ging af. De ene vluchteling tuimelde het water tussen twee dekschuiten in- De agent dook hem achterna en nam hem in een reddingsgreep. Op dat ogenblik zag hij al dat een kogel in 's mans hoofd terecht was gekomen. Roeiboot Met zijn last zwom de agent naar een roeiboot. Daarin had zich inmid dels de andere gevluchte rover ver stopt. Hij probeerde nu te voorkomen dat de agent met de ander in de boot kon komen. Pas toen een toegescho ten politieman hem onder schot nam, gaf hij zijn pogingen op. Het slachtof fer bleek inmiddels te zijn overle den. In de Citroen zijn de sieraden die bij de inbraak werden buitgemaakt teruggevonden. De rijksrecherche en de afdeling bijzonder zaken van de centrale re cherche van de Amsterdamse politie onderzoeken de hele toedracht nauw keurig. Dat is de gebruikelijke proce dure wanneer iemand door toedoen de politie is gedood. (Slot van pao. 1) KVP, ARP en CHU heeft hij in een! brief laten weten dat hij niet meeri met hen gezamenlijk wil overleggen, nu bij hen de politieke wil ontbreekt i een progressief minderheidskabinet te j dulden en de standpunten zich bij dei christen-democraten kennelijk verhard I hebben. De formateur verwijt de drie con fessionele fractieleiders geen andere gelijkwaardigheidseisen ter tafel ge bracht te hebben dan een programma tische inbreng en een evenredige zetel verdeling (tien tegen zes), eisen waar tegenover hij zich niet negatief heeft opgesteld. Maandagmiddag lieten de confessionelen echter weten dat zij nooit hebben gesproken van een ver deling tien tegen zes, maar dat zij met Burger gesproken hebben over: „Bijvoorbeeld negen tegen zeven of tien tegen zes". i Burger wijst de confessionele drie erop dat zij een alternatief, anders dan een voortzetting van het nu de missionaire kabinet-Biesheuvel, niet. hebben kunnen inbrengen. Burger kan zich inmiddels gesteund weten door de eerste-kamerfractie van de Anti- Revolutionaire Partij, die maandag, liet weten zich te scharen achter de standpunten van de ARP'ers Aantjes en Boersma. Ook de ARP-senatoren zouden van mening zijn dat een pro gressief minderheidskabinet-Den Uyl een kans moet krijgen en slechts op zakelijke gronden naar huis gestuurd kan worden en niet wegens de wijze waarop het tot stand is gekomen. Het partijbestuur van de KVP onder schrijft de opvattingen van de KVP- tweedekamerfractie, volgens welke de politieke wil nog steeds aanwezig is om te komen tot een serieus overleg ten aanzien van programma en perso nele bezetting voor een kabinet, van de zes oartijen, PvdA, D'66 en PPR als mede KVP, ARP en CHU. Juist daar om acht het partijbestuur de thans door de formateur ingeslagen weg on juist om buiten de fractieleiders om zijn werkzaamheden voort te zetten. Hij handelt hiermee in strijd met de aan hem verleende opdracht. Aldus een verklaring van het partijbestuur van de KVP, maandagavond uitgege ven. (Van onze correspondent) PARIJS De oprichter en directeur van het weekblad l'Express, Jean- Jacques Servan-Schreiber, en zijn mede- voorzitter van het Reformatorische Cen trum, ex-kandidaat voor het president schap Jean Lecanuet, hopen, met het oog op de komende kamerverkiezingen van 4 en 11 maart, de sleutel van Frank- rijks toekomst nu al in de zak te hebben. Hun berekening is simpel, maar niet van waarschijnlijkheid ontbloot. De Gaullisten en president Pompidou zullen volgende maand, zoals iedereen nu met zekerheid aanneemt, in ieder geval hun huidige parlementaire meerderheid ver liezen. De linkse coalitie van socialisten, communis ten en afvallige radicalen halen die absolute meerderheid vermoedelijk evenmin. Door dat fiasco van de bi-polarisatie waarop de Gaullis ten al jaren spelen, zullen de reformatoren, die door de opiniepeilingen nu ongeveer 13 a 15 procent van de stemmen wordt toegedacht, dus een der beide kampen aan een meerderheid moeten helpen. Anders gezegd, ze hebben de sleutel van Frankrijks toekomst in handen. Het is inderdaad lang niet onwaarschijnlijk dat de uitslagen van de verkiezingen het refor matorische duo gelijk zullen geven. In zekere zin zal op de basis van de Vijfde Republiek dan de traditie van de Derde en Vierde Repu bliek weer kunnen worden hersteld. Aan het gaullistische monolitisme, dat 15 jaar koning heeft kunnen kraaien, zal dan een einde zijn gekomen. Tussen Lecanuet en Servan-Schreiber be staan, qua politieke inzichten en vooral qua temperament, duidelijke verschillen. J. J. S. S. heeft politieke en journalistieke carrière ge maakt (tot voor een jaar) als heraut der gematigd linkse beginselen, terwijl Lecanuet, die vroeger president was van de katholieke volkspartij, zich veel verder naar rechts had opgesteld. Maar het is bij voorbaat al zeker dat de reformatoren hun medewerking zullen verlenen om de verliezen van dc huidige rege ringscoalitie met hun stemmen te kunnen com penseren. Doch voor die compensatie zullen zij zich even zeker ruim laten betalen, zodat te verwachten is dat aan de toch al zeer verdunde gaullistische wijn nog een ruime dosis reforma torisch water ral moeten worden toegevoegd. De Franse reformatoren zouden ongeveer met Van Mierlo's D'66 kunnen worden vergeleken, al staan ze wat dichter bij het rechtse centrum. Ze bepleiten een pramati- sche aanpak van de problemen, maar hebben gelijktijdig een broertje dood aan het commu nisme en zelfs aan iedere vorm van collectivis me, waarvan ze nu ook Mitterrand beschuldi gen- J- J S S. en Lecanuet hadden aanvankelijk gehoopt, dat vele gematigde socialisten, die evenmin iets van het communisme moeten hebben, zouden overlopen naar hun club, maar op een hoogst enkele uitzondering na is van zo'n desertie nog geen sprake geweest. Wel hebben een paar voormalige gaullistische kop stukken als De Gaulle's oud-minister en ver trouweling Jeanneney zich aangesloten bij hun centrum. Een regeringsblok in die nieuwe en verbrede versie zou niettemin al vrij belangrijke veran deringen in Frankrijks binnen- en buitenlandse politiek teweeg moeten brengen. Servan-Schrei ber, die met zijn persoonlijke vliegtuig onver moeid en volgens Amerikaans procédé nu al weken lang in het land per dag zo n drie a vier meetings afsnelt, heeft voor zijn latere mede werking aan een regeringsmeerderheid al een rekening in tien punten bij de Gaullisten inge diend. Alle prestige-objecten als de Concorde en zelfs het atoomzwaard zullen moeten wor den afgeschreven. De Europese politiek zal radicaal in de supra-nationale richting moeten worden omgebogen. De administratieve bureaucratie, die Parijs tot het lege waterhoofd van heel Frankrijk verhief, zal een kopje kleiner gemaakt moeten worden. Aan het regionalisme, met de instelling van autonome regionale raden, waarover in 1968 bij het referendum generaal De Gaulle zijn nek had gebroken, zal Frankijk en Parijs nu evenmin nog langer kunnen ontkomen. Die verschillende programmapunten van het reformatorische centrum sluiten bovendien vrij aardig aan bij de liberale en Europese plannen waarvoor Giscard d"Estaing sedert enkele maanden propaganda voert. De huidige minis ter van financiën heeft als zwaargewicht-lid van de gaullistische regeringscoalitie altijd wel zijn eigen partijtje in het concert geblazen en ook voor hem breekt, na de verkiezingen, vermoedelijk een nóg zonniger toekomst aan. Zijn ster is nu al hoog gestegen en onder alle regeringsfiguren gooit hij regelmatig bij het publiek de hoogste ogen op de politieke hitpa rade. wat voor een minister van financiën geen geringe prestatie mag heten. Giscard weet zijn persoonlijke image dan ook bijster goed te verkopen en hij deinst er niet voor terug alvorens een verkiezingsrede af te steken voor zijn auditorium eerst een num mertje op zijn trekharmonica, ofwel de piano der armen, weg ie geven. Hij vertoont zich voor het televisievolk ook graag in een sportie ve coltrui en hij acht zichzelf evenmin te hoog om. maar dan wel gevolgd natuurlijk door een bataljon van persfotografen en tv-mensen, zich heel democratisch tussen de reizigers van de Parij se metro te mengen. Samen met zijn rechterhand, de secretaris generaal van zijn conservatieve partij, prins Poniatowski, heeft Giscard ook nog een num mer voor twee heren op zijn repertoire, dat in de loop der tijden virtuoos is ingespeeld. Alle bananenschillen en rotopmerkingen die hij op het pad en aan het adres der gaullistische partners kwijt wil. worden zo steevast door de prins voor zijn rekening genomen en gedistri bueerd. Zelf staat Giscard die operatie dan als de vermoorde en uit de neus bloedende on schuld aan te zien zonder, trots alle aandrang der slachtoffers, ooit de prinselijke boosdoener tot de orde te roepen. Op diezelfde manier is Giscard als loyaal lid van de regeringsmeerderheid afgelopen maan den ook als de grote zuiveraar der politieke zeden opgetreden door bouw- en belasting schandalen, waardoor toevallig steeds uitslui tend gaullistische leiders werden gecompromit teerd, als minister van financiën aan de grote klok te hangen. Volgens die methode heeft hij vorig jaar zo zelfs zijn eigen premier en gevaarlijkste concurrent, Jacques Cnaban-Del- mas, de politieke das om weten te binden- Achter zijn uitgestreken aristocratengezicht verbergt zich bij Giscard d"E staing inderdaad een bijzonder scherpzinnige en behendige poli tieke rekenmeester, die tot dusver alle Gaullis ten veel te slim af is geweest. Niemand die nu al met stelligheid Frankrijks toekomst uit het politieke koffiedik kan lezen. Doch zeker is wel dat die toekomst voor een ruim deel door twee ongeveer gelijkwaardige figuren zal worden bepaald. Door Francois Mitterrand op de linkerflank en door Valéry Giscard d"Estaing in het rechtse kamp. Voor het moment beheerst niettemin Georges Pom pidou de politieke arena nog. Maar welke resultaten op 4 en 11 maart ook uit de elektorale doos van Pandorra zullen komen, uitgesloten :s in elk geval dat met een zwaar herziene parlementaire meerderheid Pompidou als de belichaming van de Gallische haan niet ettelijke veren zou moeten laten. Veren, waarmee Giscard d'Estaing, Servan- Schreiber, Lecanuet. Mitterrand of zelfs de communistenleider Mare hals zich dan natuur lijk erg graag zouden willen tooien. Al valt op dit moment onmogelijk te zeggen wie van hen zich van de kleurigste veren meester zal kun nen maken- RUSSEN VERWERPEN WESTERSE VOORSTELLEN MILD en MENTHOL-25/L55 Slot van pag. 1) toerbeurt als voorzitter van de confe rentie zullen optreden. Over een van de hoofdthema's, de vorming van een arbitrageorgaan op hoog niveau ter waarborging van de vrede, bestond op de eerste bijeen komst al onenigheid. De Vietcong- delegatie verwierp een dergelijk voor stel waarvoor met name de Canadese minister Sharp zich had uitgesproken. Volgens de Vietcong zijn de organen waarin de wapenstilstands-overeen komst voorziet, in staat te waken over het handhaven van de vrede. Minister Sharp, die de onder sterke, veiligheidsmaatregelen vergaderende conferentie had geopend, stelde de medewerking van zijn land in de internationale controle-commissie af hankelijk van de resultaten van het o-'erleg in Parijs. Hij dreigde cat Canada op 30 april uit de vier-mo- genüheden-commissie zou stappen als er geen bevredigende regeling was bereikt over het gezagsorgaan dat de controle moet uitoefenen. Derde macht Generaal Duong van Minh, die in 1963 de staatsgreep tegen president Ngo Dinli Diem leidde, heeft maandag op in Saigon gepleit voor het vormen van een 'derde macht' in Zuic'-Viet nam. Deze beweging zou moeten ko men te staan tussen het huidige be wind en de linkse partijen. Hij zelf wil er niet de leider van worden. Minh, die van 1965 tot 1968 als balling in Bangkok heeft gewoond en als tegenstander van president Thiea aan de verkiezingen van 1971 heeft deelge nomen, heeft maandag in een brief aan de delegaties van de Vietnamcon ferentie in Parijs die 'derde macht' omvattende de meerderheid van de bevolking als derde segment van de overeenkomst van Parijs voorge steld. Deze 'derde macht' zou aldus Minh, de sleutel naar vrede kunnen zijn omdat daardoor beter een verzoe ning tot stand zou kunnen komen. Hereniging Volgens president Nixons adviseur Henry Kissinger is de toekomstige Amerikaanse hulp aan Noord-Vietnam onderdeel van een proces om de oor log in Vietnam en Indo-China te ver anderen in een 'vreedzame revolutie'. Volgens dit stramien zullen de Vere nigde Staten zich ook niet verzetten tegen een hereniging van Vietnam met vreedzame middelen. Kissinger, juist terug van diplomatieke missies naar Hanoi en Peking, zei dit in een interview met de Amerikaanse omroepmaatschappij NBC. De Ameri kaanse presidentsadviseur zei dat hij bij zijn bezoek aan Hanoi een ver zoek om informatie had ingediend over de ongeveer 1300 Amerikanen die nog steeds als vermist staan geboek staafd. Australië en Noord-Vietnam hebben besloten diplomatieke betrek- kingen op ambassade-niveau aan te. gaan. zo heef! de Australische pre mier, Gough Wh:tlam. maandag be kendgemaakt. Whitlam heeft ook verklaard dat Australië tevens zijn diplomatieke betrekkingen met Saigon zal handhaven. BRUSSEL/HELSINKI ANP/ RTR) De Sowjet-Unie heeft i de jongste westerse voorstellen HETEREN (ANP) B. rn w. van het Betuwse He teren willen de h on- I denhelasling met zestig procent op trekken ran ƒ25 tot 40 per hond per Jaar. Niet omdat dit budgettair zo nodig Is. maar omdat dit de enige manier is om het aantal honden en I daardoor 'de steeds ergerlijker wor dende vervol li lig. die hiermede ver band houdt' te beperken, aldus een voorstel van het college aan de raad. De raadsleden hadden tijdens de be grotingsbehandeling eerder al eens ge pleit voor een verhoging tot 100 per I hond per jaar. maar zover willen b. w. nu nog niet gaan. inzake de besprekingen over evenwichtige wederzijdse troe penverminderingen in centraal Europa verworpen. Dat heeft een Navo-woordvoerder maan dag in Brussel verklaard, nadat de permanente Navo-raad (de ambassadeurs van de lid-staten bij de Navo) maandag aan deze kwestie een zitting had gewijd. Uit diplomatieke bron in Brus sel wordt vernomen dat de Sow jet-Unie geen tegenvoorstel heeft gedaan. Daarmee lijken de voor bereidende besprekingen, in We nen, over de troepenverminde- ring voorlopig in het slop ge raakt. Verkenning De Verenigde Staten zetten de verken-' ningsoperaties in Zuid-Vietnam voort, aldus is maandag vernomen, maar volgens Amerikaanse zegslieden kan dit niet worden uitgelegd als een schending van de Vietnamese vredeso vereenkomst. j Dit feit kwam aan het licht toen de. Zuidvietnamese delegatie naar de ge meenschappelijke militaire commissie der vier partijen maandag de beschul diging uitsprak dat Noord-Vietnam batterijen Russische Sam-2 luchtdoel raketten had opgesteld in de provincie Quang Tri ten zuiden van de gedemili tariseerde zone. De batterijen waren daar gekomen, aldus de Zuidvietname- zen, nadat de wapenstilstand op 28; januari van kracht was geworden. De Zuidvietnamezen verklaarden de opstelling van de batterijen te kunnen bewijzen met luchtfoto's. Hoe de foto's zijn verkregen is niet onthuld- Betrouwbare zegslieden ver klaarden echter, dat de foto's waren gemaakt door .Amerikaanse verken ningsvliegtuigen. MILITAIRE 'OVERNAME' PARIJSE VLIEGVELD SCHIPHOL (ANP) Het luchtver keer tussen Schiphol en Parijs is maandag weer op gang gekomen, na dat de Franse luchtmacht de verkeers geleiding op de Parljse vliegvelden heeft overgenomen. He staking ran de Franse verkeersleider* gaat door. Maandagmorgen ls de eerste ran de vier lijn vluch ten van de KLM op de Franse hoofdstad met een uur vertra ging van Schiphol vertrokken. Het toestel keerde precies op schematijd van zijn retourvlucht op de thuisha ven terug. Ook de tweede vlucht van de KLM is, zij het met vertraging, naar het Franse vliegveld 'De Bourget', doorgegaan. SENAATSCOMMISSIE WEIGERT NIXON GELD WASHINGTON (RTR) De commis sie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat heeft zich maandag bij stemming uitgesproken voor het blokkeren van alle buiten landse hulp inclusief de hulp aan Noord-Vietnam tenzij de regering fondsen vrijgeeft voor binnenlandse programma's die al door het congres' zijn goedgekeurd. in de bespre. kingen deelnemende landen. Die lan den worden onderschelden in staten die werkelijk meespreken over de troepen verminde ringen en landen die als waarnemers optreden. Het westen wilde dat Hongarije als werkelijk 'meepratend' land aangemerkt zou worden, omdat dit land mode bepa lend is voor het machtsevenwicht m Europa. De Sovjet-Unie weigerde dat. Vorige week heeft de NAVO een oom- promts-voorstel gedaan de landen van de verdragsorgamsatle stelden toen voor de voorbereidende besprekingen maar vast te beginnen, zonder dat op dat moment al vastgelegd zou worden welke landen welke status bij de besprekingen zouden krijgen. Het bondgenootschap wilde echter wel de verzekering van de Sovjet-Unie dat Hongarije te zijner tijd als volwaar dig lid van de conferentie beschouwd zou worden. De Sovjet-Unie, zo werd maandag !n Brosse! gezegd, heef: dit compromisvoorstel van de NAVO-lan- den verworpen- Later in deze week zal de NAVO-raad zich opnieuw over de situatie beraden. Helsinki (Van onze correspondent) r BONNAan de grenzen en op de Westduitse vliegvelden wordt i scherp uitgekeken naar een Düs-1 seldorfse geldtransporteur, die! er maandag met een gepantser de auto en bijna vier miljoen mark vandoor is gegaan. De auto vond de politie al gauw te rug niet ver van haar eigen hoofdkwartier, maar de 29-jari-i ge Günther Heinemann en hetj grootste deel van de buit zijn j spoorloos. Achter de chauffeurs- stoel in de auto werd een zak met 210.000 mark gevonden. De roof, die plaats had bij een geldtransport van de Noordrijnland- Westfaalse Centrale Bank naar de Commerz Bank, treft niet alleen het. geldinstituut, maar ook op een nogal merkwaardige manier de firma die de transporten verzorgt. Uit een geldtrans portauto van deze firma waren enke le weken geleden 800-000 mark een voudig verloren. Drie vuilnismannen vonden toen de dozen met geld, waar tal van automobilisten met een keuri ge bocht omheen waren gereden en brachten ze tot grenzeloze verba zing van de hele Westduitse pers eerlijk terug. De chauffeur, die nu de vier mil joen stal, was per 31 maart ontslagen- Bij het gebruikelijke kopje koffie in de tijd, die de bank nodig heeft om na het overhandigen van ae cheques het verlangde geld te bundelen, was hij maandagochtend „met maagpijn" even naar de wc gegaan. Drie colle ga's waren de eersten, die aan de speurtocht begonnen, toen Günther Heinemann naar hun zin te lang weg bleef. De politie vond in Heinemanns wo ning een brief aan een vriend, waaruit zou blijken dat hij de diefstal lange tijd heeft voorbereid. Ze vond voorts dicht bij het vliegveld van Düssel- dorf de eigen auto van de gelddief. De kans bestaat echter dat die daar met opzet v/as neergezet om de speurders op een dwaalspoor te brengen. De derde ronde van de voorbereiden de besprekingen die 34 landen in Hel sinki voeren om tot een Europese veiligheidsconferentie te komen maandag geopend met een F ram voorstel, bedoeld om overeenstem ming te verkrijgen over een agenda. De voornaamste verschillen die tij dens de laatste ronde tussen oost en west bestaan betreffen de omvang en de details van een agenda en ver wacht wordt dat het geruime tijd zal gaan duren aleer men alle problemen uit de weg heeft geruimd. OndanJcs da duidelijke verschillen echter achljnt er tussen oost en west algemene goed keuring te bestaan om de eerste fase van de eigenlijke conferentie in Juni te houden. (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3