DE JEUGDWIELRENNERIJ MOET HIER NU MAAR EENS LOSKOMEN EINDSTAND ZEEUWSE CROSSCOMPETITIE EVVC WON VAN PUNCH: 3-1 Margaret Court verloor van Billie Jean King WARDENIER VERBETERDE UURRECORD OPEN BRIEF AAN DIRECTIE EN WERKNEMERS 'DE SCHELDE' Winterdag op bouwwerk EUTHANASIE Dreigende breuk in gerei, kerken Nixonpolitiek S HeinrichBölI „Systeem Kibbutz zal verdwijnen" Verzekering voor jongelui is nu vee' beter geregeld VOORZITTER JEUGDCOMMISSIE KNWU HENK SIMONSE: Uitzendingen van Aiax zïin nog niet zeker 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 KAPELLE Di- eindstand van de Zeeuwse crosscompetitie Is als volgt: Individuele klassement senioren: Van Dalen AV'56 116. Markusse AV'56 97, W. van Houten RKHAV 93, M. Bo- gaort AV'56 91. K. Oggel AV'56 88. Jongens A: Johan Breel Marathon 120, Eddy Lernliout RKHAV 112, B. Ru:- sink AV'56 102. D. van Gorp AV'56 95, A. de Witte 89. Jongens B: P. Moelker Schelde Sport 116, Andre Stroo Marathon 116, P. Steenbakker AV'56 102, Paul Sijp AV'56 92. P. Lockefeer Marathon 88, W. Koks AV'56 85- Jongens C: P. Sturm AV'56 120, J. de Keyzer AV'56 105, L. de Gucht RKHAV 105, J. D'Hondt RKHAV 97. C. Reyn RKHAV 92. Jon gens 1): J Ivens RKHAV 120, L. Paelinck RKHAV 112, J. Smits Mara thon 99. T Reyn RKHAV 93. R. v. d. Broekse Marathon 86, Jongens pupil len: G. Nijsse AV'56 120, P. Suy Schelde Sport 112. A- IJzer Marathon 95, H. de Jonge Schelde Sport 93, M. v. d. Houte. AV'56 Dames/Meisjes A: Elly Crucq AV'56 120. Meisjes B: B. de Nijs Schelde Sport 120, M. de Jonge Schelde Sport 112, A. de Bie Schelde Sport 99, M. Eetveld Schelde Sport 95. I. Geluk Delta Sport 91. Meisjes C: K. de Nijs Schelde Sport 120, Y. de Jong Schelde Sport 108, R. Nijskens RKHAV 99, R. Stoutjesdijk Delta Sport 93. A. Koopman Delta Sport 86. Meisjes D: J. de iBe AV'56 116, M. Spelier AV'56 112. J. de Nijs Schelde Sport 109, F. Sol Schelde Soprt, E. de Jonge Schelde Sport 88, Meisjes pupillen: M. de Nijs Schelde Sport 120, E. van Noord AV'56 112, E. de Kraker Schelde Sport 103, I. de Wolf AV'56 99, K. Peute Delta Sport 90, H. Verhey Delta Sport 90. Vereni gingsklassement senioren jongens A: AV'56 403. RKHAV 312, AV'56 2 293, VLISSINGEN De heren van EVVC liehben in de derde divisie F van de landelijke volleybalcompelïtie de in haalwedstrijd tegen het Delftse Punch met 3-1 gewonnen. Door deze overwin ning kwamen de Vb'ssingers opnieuw aan de leiding in deze klas. Zij heb ben twee punten voorsprong op LVC. dat niet speelde. De Vlissingers moesten in dit duel meer zichzelf bekampen dan de tegen standers. De pass was vooral in de eerste sets te onzuiver om goede aanvallen op te bouwen en daardoor ging het Vlissingse team onzeker spe len. Punch bleek hierdoor geïnspireerd te zijn om taaie tegenstand te bieden. Dat resulteerde in een 15-13 overwin ning voor de Delftenaren in de eerste set. In de tweede set zag het er aanvankelkij somber tut voor de Vlis singers; zij kwamen met 5-0 achter te staan. Zij herstelden zich echter en met 15-12 werd deze set gewonnen. De ttttef weerstand van Punch was daarmee gebroken- De Delftenaren waren niet meer bij machte om zulke taaie te genstand te bieden als in de eerste set. EWC ging daarbij beter spelen en won de volgende twee sets met 15- 3 en 15-6. AV'56 3 211, Marathon 199. BC-J» geus: AV'56 411. RKHAV 373. Mar* thon 367. AV'56 2 290, Zcekir.d Sp-jp, 225. Jongens D-pupillen: RKHAV AV'56 385. Schelde Sport 379, Mai* thon 372. Marathon 2 296. B C-meiv jes: Schelde Sport 46'.. Schelde Spon 2 396, Delta Sport. 355. Delta Spon 2 321. AV'56 311. D-melsJcs pupillen: AV'56 435, Schelde Sport 428, AV'56 2 350. Delta Sport 324. Schelde Sport 2 INDIAN A POMS (AFP) Billie Jean King (VS) heeft een einde gemankt aan de suceessenreeks van de Austra lische tennistcr Margaret Court, Zon dag versloeg de Amerikaanse baar tegenstandster, die twaalf toernooien achter elkaar lieeft gewonnen, in de halve finales van een toernooi in Indianapolis. De cijfers waren 6-7 "-6 6-3. Billie Jean King, die lange tijd wegens een polsblessure niet heeft kunnen spelen, ontmoet in de eindstrijd haar landgenote Rosemary Casals, die in de halve finales een andere Australische, Lesley Hunt, uitschakelde: 6-4 7-6. IIEERENVEEN (ANP) De dertig, jarige veehouder Johan Wardenier uit Marknesse heeft zondagavond op de Heerenveense kunstijsbaan een re slaagde aanval gedaan op het officieu- se wereld-uurrecord op de schaats van Jan Kruithof. Jolian Wardenier, die samen met Bennie van der Weide reed. legde in een uur 35.392,80 meter af. Hij verbeterde daarmee het record van Kruithof uit Havclte met 115 meter. Jan Kruithof reed op 16 feliru- ari op de baan van Assen 35.246-82 meter. Johan Wardenier reed zondagavond onder ideale omstandigheden op de Thialf-baan. die voor de recordpoging in de best mogelijke conditie was gebracht. Sparring-partner Bennie van der Wel de reed minder constant dan Warde nier, die na twintig minuten voor sprong zijn 'tegenstander' een ronde achterstand bezorgde. De nieuwe re cordhouder lag in de eerste twintig minuten enkele seconden achter op het schema van Kruithof en in h« volgende kwartier groeide de nadelige marge nog enigszins, vermoedelijk door een braam op de schaats van Wardenier De oneffenheid op het staal verdween echter en daarna liep Wardenier zijn achterstand op Kruit- hof in en nam geleidelijk een voor sprong van ongeveer twaalf seconden op zijn onzichtbare tegenstander. Die marge behield Warden ier tot de mimi- tenwijzer het uur had volgetikt. Hierdoor wil ik een poging wagen een beroep te doen op de directie en vele werknemers van de NV Kon. Mij. 'De Schelde'. Met is bij u allen ongetwij feld bekend hoe momenteel de om standigheden zijn iu liet conflict tus sen industriebonden en werkgeversor ganisaties (bedrijven). De vakbonden stellen eisen, waaraan door directies en werkgeversorganisaties niet zo maar ineens voldaan kan worden. Deze twee aspecten stuiten op elkaar: ultimatums die gesteld i. orden en het daaraan niet tegemoetkomen van de zijde der werkgevers. De 'Telegraaf' drukte het ongeveer zo uit: „Als de directie de beambten tevreden stelt, staken de arbeiders en als ze de arbeiders tevreden stelt staken de be ambten". Dit tekent wel de onmogelij ke situatie waarin men op het ogen blik verkeert.. Doch daargelaten, het is in ieder geval een feit dat de vakbon den zich altijd weer als doelstellingen gezet hebben de rechtspositie van de arbeider in het bedrijf te waarborgen, te waken tegen mogelijke willekeur van de werkgevers t-o.v. de werkne mers, liet door middel van eventueel overleg komen tot situaties, waarin de arbeider tevreden is (over het algemeen genomen) en de werkgevei het positieve daarvan inziet. In het verleden is al vaak gebleken de grote waarde van organisaties (vak bonden) die instaan voor een eerlijke en met de eisen van de tijd overeen komende (redelijke deelneming aan de welvaart, kansen voor ontplooiing, inspraak, etc.) positie van de arbei der. Vooropstellende dat dit gewaar deerd moet worden, moet ik toch in de laatste tijd en huidige omstandig heden een euvel opmerken, dat niet voor de vakbonden pleit. Het pleit niet voor hen, omdat ze te ver gaan! Op het ogenblik zijn de extreme eisen der industriebonden van dien aard, dat als er vanwege de directies en werk gevers aan toegegeven wordt, zij zelf de weg zullen openen naar een maat schappij, waarin de regels van de bonden wetgeving zullen zijn. Doch dit niet alleen: vakbonden namelijk behoren de opvattingen die bij hun leden (werknemers) leven op duidelij ke wijze naar voren te brengen. Zij achten voor de werknemer op te komen. Evenwel, de merkwaardige en tegelijk ernstige situatie doet zich nu voor, dat de bovengenoemde beslis sende kenmerken van de vr.kbeweging spaak dreigen te lopen. Ik bedoel hel in die zin, dat er een duidelijke tegen stelling is tussen datgene waarop de arbeider recht meent te hebben ener zijds en datgene dat de vakbonden eronder verstaan en de manier waar op zij dit trachten te verwerkelijken (stakingen, harde eisen) anderzijds- Met andere woorden (om het nu duidelijk te stellen en de kern waar het om draait te vermelden) de over grote meerderheid van de arbeiders op de 'De Schelde', ziende op de positie (werkomstandigheden) waarin zij in dat bedrijf verkeren, ziende op de welvaart die ook hen voor een groot deel toekomt, ziende eventueel naar de wantoestanden in het verle den, waar sommigen nog bittere erva ringen van over hebben, maar nu beseffende dal. ze in vergelijking daar bij 'goed' zitten, stemt niet. in met de exi reme middelen der vakorganisaties namelijk het staken! Bij de recente gebeurtenissen bu Hoogovens is het gebleken: 2090 men sen staakten, doch wél minstens 20.000 niet! Hoogovens hoeft niet noodzakelijk re presentatief te zijn voor 'de Schelde', doch zal het in de huidige omstandig heden wél zijn. Dit gegeven werd voor mij nog eens te meer versterkt door hier en daar eens te informeren bij verschillende 'werknemers van 'de Schelde'. Achteraf bleek dat de mees ten niet eens wisten waar het nu allemaal precies om draaide. Eenvoudig gezegd: als de directie van 'de Schelde' op het eerstvolgende sala ris van haar personeel f 80,in zou houden, dan zouden ze het wel weten, want dan blijft de auto voor de deur staan en dan zal het vlees niet meei op tafel komen. Zoiets accepteer je niet, daar ben je mens voor. Maar nu. de auto rijdt, het vlees komt op tafel; waarom zouden de mensen staken. Ik weet dat ik niet de gedachten van allen vertolkt, maar wel van velen. Daarbij wil ik nog voegen de gege vens betreffende de werkelijke doel stelling van mensen als Groenevelt, met vaak grote invloed. Hij wil (en dat door termen als 'overleg' en 'sta ken') niet primair de rechtspositie van de arbeider waarborgen, maar veelmeer afbraak van de bestaande economische verhoudingen, een totale herstructurering van de samenleving, een radicale wijziging in de verhou dingen in bedrijven, kortom wanorde en chaos op alle gebied. Daarvoor werkt hij en zijn aanhang met hem. Daarvoor houdt hij spreekbeurten, welke soms de pers halen en zodoen de de gedachte zouden wekken als zou hij bijna alle arbeiders vertegen woordigen. Als het in de loop van deze week tot eventuele acties zou komen bij 'de Schelde', dan zullen er ongetwijfeld óók mensen zijn die op zo'n wijze optreden als zouden alle werknemers van dit bedrijf zich met hun doelstellingen verenigen. Vorig jaar had dit er ook erg veel van weg. Doch de werkelijkheid is geheel an ders! Daarom doe ik een beroep (en ik sta niet alleen, integendeel) op de direc tie, om de werknemers die willen werken en dat zullen er ongetwijfeld velen zijn. ook daadwerkelijk de mo gelijkheid te geven om dat te doen! De directie moet terdege de opvattin gen van velen van haar werknemers voor ogen houden. Wie garandeert, dat, als er eventuele acties doorge boerd zullen worden, dat degenen die daarmee niet sympathiseren, volledig uitbetaald worden? De directie moet ervan doordrongen zijn dat dergelijke onderbrekingen en ongeregeldheden enorm veel onzeker heid bij haar personeel veroorzaakt-; dat het zowel voor b "drijf als perso neel alleen maar nadelen meebrengt! Ik weet dat het in theorie makkelijk is om te stellen, dat de vele werkwilli ge werknemers daarvoor ook de kans moeten krijgen, maar er tegenovei staat dat de leiding van 'de Schelde vorig jaar het praktisch niet eens geprobeerd heeft, althans daar bleek niet veel van. De directie moet zich voor ogen stel len, dat, als er binnenkort gestaakt zou worden, dat meestal een in ver houding klein groepje mensen zal zijn, die dit alléén maar doen omdat het hen van boven opgedragen wordt (door de vakbondsleiders), want als Met belangstelling lazen wij het ver slag in de PZC van donderdag 15 februari over het slaan van de eerste paal bij de woningbouw in Goes. Voor alles trof ons het volgende bij zonder,. n.l. „de bijeenkomst op het bouwterrein werd door een groot, aan tal belangstellenden en autoriteiten gadegeslagen. Zij trotseerden een ijzi ge kou en een stormachtige wind. Reden om na de plechtigheid snel te verhuizen naar hotel de Korenbeurs. Namens vele mensen uit de bouw no dig ik uww verslaggever en allen nogmaals uit nog zo'n dag met het zelfde weertype met ons mee te ma ken, maar dan van 7 tot 16.30 uur. Wanneer ieder na half 5 weer snel in 'de Korenbeurs' is aangekomen na de prestatie geleverd te hebben die van hem werd verwacht, mag daar nog maals door uw verslaggever verteld worden hoe gemakkelijk het woord trotseren geschreven wordt, na één winterdag buiten op een bouwwerk- F. Boot Hoge weg 25. Burgh. men een willekeurige werknemer zou vragen wat hij bijvoorbeeld onde; 'nivellering' verstaat (een van de vele termen die men gebruikt) dan zal hei antwoord in net gunstigste geval ho peloos zijn en in de meeste gevallen geheel achterwege blij ven. „Waarom ze staken wee' ik niet, zei onlangs een vrouw van een der werk nemers bij Hoogovens, als ik mijn geld maar krijg". En dat had ze vóór die staking ook al, voelt u wel? Als de directie zich niet op deze- eenvoudige dagelijkse feiten bezint, maar zich laat intimideren door ui terst vergaande eisen van de vakbon den die steeds grotere macht krijgen op alle delen van de samenleving wanneer ze niet alles in het werk stelt om haar werkwillig personeel de poorten te doen openen dan zullen situaties ontstaan in de geest van hel volgende: „De doelstelling van de vak beweging is met name gericht op twee belangrijke knelpunten, namelijk een rechtvaardger inkomensbeleid en een verandering in de maatschappij structuur" ('Industriegids' van 13 feb jl.) Dit stelt het CNV, een christelijke bond. Herstructurering der maat schappij, daar draait alles om! Com munistische infiltratie speelt hierin een grote rol. En deze stroming be oogt nog altijd de ondergang van de ondernemer. Het is misschien als alleenstaand be drijf onmogelijk om daar met krachi tegenin te gaan, maar alleen al een daadwerkelijke poging daartoe zou al gewaardeerd worden door zeer veler van het personeel, die het doel 'her structurering' niet kunnen onderstre pen. Ik vertrouw erop, dat deze enke le gedachten mogen bijdragen tot een krachtige en positieve houding van directie en werknemers tegenover de problemen die hen misschien te wach ten staan. Volgens de heer .T. Meulmeester in zijn artikel van 16 febr. komt, zoals lilj botweg beweerde, het streven naar euthanasie voort uit het pantheïstisch, dcïtisch denken. Ook stelt hij de za ken wel als zeer simplistisch voor, door in datzelfde artikel onderwerpen als: stcrvensrecht, levenshulp en le vensrecht doelbewust niet aan te snij den, mede om daarmee zijn eigen religieuze denken, des te meer, op de voorgrond te schuiven, hetgeen tot een wat eenzijdige uiteenzelling kan leiden. Mede hierdoor kan men zijn betoog dan ook niet geheel zinvol achten, namelijk het tegengaan van het toepassen van euthanasie, waar van de heer Meulmeester blijkens zijn artikel een tegenstander is. Ook staan in het artikel enkele krasse opmerkingen, weliswaar niet woorde lijk van de heer Meulmeester, dan wel volgens het bejaardenrapport uit 1968. Ik citeer: „Omdat God het leven geeft, hebben wij de plicht het in stand te houden, de voortzetting daar van mag niet afhankelijk zijn van onze gedachten - over zinsvolheid en ieefbaarbeid". Blijkens deze laatste woorden behoor! volgens de heer Meulmeester geleefd te worden en dient niet afgevraagd te worden hoe we leven. Deze opvatting stamt uit de pré-historie, en is dan ook tegenwoordig niet als zodanig bruikbaar. Naarmate de mens zich meer ontwik kelde, behoefde hij noodgedwongen bepaalde regels; zoals b.v. het streven naar vermindering van de bevolkings aanwas; ook de geneeskunde ontwik kelde zich. maar ik vrees dat de heer Meulmeester daarvan geen gebruik maakt, in verband jegens zijn opvat tingen van het te volgen beeld, wat hem zo scherp voor de ogen staat. Mocht hij hiervan dan toch wel ge bruik maken, dus het pogen om tot een goede gezondheid te komen, ofwel het pogen zijn dood zodoende uit te stellen, dan zie ik er geen been in, waarvoor en waarom de heer Meul meester zich tegen de euthanasie in zijn geheel keert; omdat in het geval van euthanasie ook naar de beste oplossing, in betrekking tot de levens wijze, gezocht wordt. Wel hen ik met hem eens, dat de arts geen volmacht mag hebben of er over zou kunnen beschikken, om over dood dan wel leven te beslissen. Dit dient dan ook in bredere lering of wel in familie-verband besloten te worden. Tot slot mag ik misschien vrijblijvend opmerken, dat het artikel van de heer Meulmeester bij de massa een wel licht wat positieve gedachtengang te weegbrengt, ten voordele van zijn be toog, hetgeen nochtans zeer reëel is, maar dat dit bereikt wordt door hel religieuze op de voorgrond te pouse- ren en andere beweringen als zijnde te problematisch over te slaan. Gaar ne wat meer objectiviteit mijnheer Meulmeester. Hans Moens, Vlissingsestraat 15, Middelburg. Voor de niet-ingewijde lezers van PZC schijnt het alsof er een breuk dreigt in de Gereformeerde Kerken; de fei ten zijn anders: er is reeds geruime tijd sprake van een (zij het latente) breuk- Het is als met een vaas die nog wel heel lijkt, maar er zit onder het glazuur een lelijke barst- De zaak is dat deze barst nu naar buiten komt. Men heeft èn plaatselijk èn landelijk op synodale vergaderingen getracht dit te bedekken of te verbloemen dat is op zichzelf een goede zaak, zolang deze open en eerlijk blijft of men heeft aan struisvogelpolitiek gedaan 'alsof er niets aan de hand was'. Wat- nu naar buiten komt is een gevolg van de zgn. 'ruimte' die binnen de Gereformeerde Kerken gemaakt is 'ruimte' voor eikaars mening is goed, maar ook 'ruimte' binnen de belijdenis, 'ruimte' ook in de interpre tatie van de Heilige Schrift, als Gods woord? Het is een goede zaak dat men tracht tegenstellingen te overbruggen, stand punten tegen of naast elkaar af te wegen, maar wanneer binnen de ker kelijke geloofsgemeenschap afspraken worden gedaan, moet men zich daar aan ook houden: het gaat niet aan om ondertekening te vragen van de belij denisgeschriften en intussen deze be lijdenis maar links te laten liggen of er (zoals hier en daar landelijk en plaatselijk gebeurt) zo maar gedeel ten uit weg te laten, over te slaan, eigenzinnig uit te leggen, of vrijzinnig toe te passen. Het gaat niet aan om synodeverklaringen 'dubbelzinnig' uit te leggen, feiten die in de bijbel als feiten beschreven worden (als de zon deval, de lichamelijke opstanding en de hemelvaart van Christus en tal van wonderen die Christus verricht heeft) en waarmee de wetenschap moeite heeft, als symboliek of leermodel aan te merken. Dr. Runia, hoofdredacteur van hel 'Centraal Weekblad' der Gereformeer de Kerken betwijfelt, ons inziens te recht, of het de juiste weg is om de breuk nu maar definitief te maken, ook al ziet hij de zaken zoals wij hier hebben beschreven, doch eigenlijk is er niet anders te verwachten. In het zelfde nummer van 'Centraal Week blad' plaatst prof. dr, Runia te Kam pen 'kanttekeningen' bij het 'tv-ge- sprek met prof. Kuitert' via de NCRV- microfoon en -beeldbuis, omdat prof. IC. uitspraken gedaan heeft die zijns inziens 'haaks 3taan' op de jongste synodale uitspraken, anders gezegd die er geheel mee in strijd zijn. Als men. nu weet dat prof. K. mede verantwoordelijk is voor de opleiding van jonge predikanten (op de Vrije Universiteit) gelukkig zijn er op de VU ook die anders denken als dr. K. dan kan men zich indenken dat bij ambtsdragers en gemeenteleden ern stige bedenkingen rijzen tegen deze gang van zaken binnen de Gerefor meerde Kerken. Het is dan ook niet anders dan een logisch gevolg van de koers die de In 'Lezers Schrijven' van 14 februari 1973 gaf dhr Mesu antwoord op mijn vragen over de anti-Amerikaanse hou ding, van hen cie protesteerden tegen de houding van Nixons politiek, inza ke de bombardementen in Vietnam. Na de uiteenzetting van dhr. Mesu gelezen te hebben, kon ik alleen maar opmaken dat. tr.j mijn vragen minder voldoende had begrepen, en nog minder de heer Kleinepier. Mijn conclusie is, vastgesteld door werkelijk feeiten, dat het communis me is geboren uit de fouten van het gevoerde christendom, en door de' Hitlerpolitiek, en daardoor met spron gen vooruit is gegaan. En omdat de Nixonpolitiek in Vietnam niet- op de juiste wijze is gevoerd, hebben de communisten hierdoor enorme win sten geboekt. Dat velen dit zo zien is f ADVERTENTIE) nobelprijswinnaar Groepsfoto met dame, 2.de druk, 19,50 Verhalen, 19,50 in een nieuwe paperbackuitvoering: Adam, waar ben je, 4de druk, 8,50 Biljarten om half tien, 9de druk, 10,50 Einde van een dienstreis, 3de druk, 9,50 Meningen van een clown, 5de druk, 12,50 Bij elke boekhandel ELSEVIER Generale Synode de laatste jaren lieeft gevolgde door 'ruimte' te schep pen is deze kerk va,n belijdeniskerk een 'modaliteitenkerk' geworden. Daar is op zichzelf genomen niets tegen, doch nu zich dan ook die modaliteiten als een 'confessionele richting' of een 'gereformeerde bond', zoals in de Ne derlands Hervormde Kerk, gaan afte kenen, moet men zich tegen deze ontwikkeling niet gaan verzetten. Tot een scheuring of een definitieve breuk behoeft het helemaal niet te komen. Een andere vraag is of men met al deze ontwikkelingen gelukkig is en of het een positieve bijdrage kan zijn tot het hoge doel dat de kerk zich stelt. P. G. Rotte Zierikzee geen gevolg van een anti-Amerikaanse of anti-Diutse houding, doch van het anti-duivels zijn. Ik zou ieder willen aanraden dit te willen zijn. Dhr. Klei nepier zou ik willen aanraden, als u Jezus als voorbeeld wilt stellen, ace het dan niet op dictatorale wijze doch wandel dan in Zijn Licht. Jezus wees de kapitalisten op hun plicht, die als zeer vrome lieden zijn kerk bezochten, doch van geweld was bij hem geen sprake, hoewel Hij hun geldtafels omver wierp en hun de kerk uitgeselde. Ik las dat mr. Luns de fouten van Nixon niet goedkeurde, maar ze wel begreep. Dus kunnen ook wij begrij pen waarom anderen ook deze fouten maken en proberen deze te misbrui ken. Jezus wees ook op onze fouten doch misbruikte deze niet om Zijn macht te misbruiken en te behouden, doch om ons te behouden. Hij was de vriend die ons kent en toch van ons houdt. Daar mogen wij naar streven, willen wij elkander behouden. (Discussie gesloten). Naar aanleiding van het interview met mejuffrouw L. de Jonge over bovengenoemd onderwerp willen wij gaarne het een en ander opmerken: Het kibboetssysteem dat wij geduren de een lange periode van nabij hebben leren kennen, zal onzes inziens nog lang niet verdwijnen. Men moet niet vergeten dat deze collectieve nederzet tingen de 'ruggegraat' van het land Israël vormen. Veie nieuwe kibboet sen worden tot op heden gesticht, ook door jongeren. Tevens is men tot dit systeem overgegaan in andere landen, o.a. in Japan. Dat deze wijze van samenwerken, samenwonen en samen- beslissen, waar men niet veel privacy kent, op de duur zal verdwijnen, zal de toekomst uitmaken. Hierbij zij te vermelden dat grote leiders zoals bv. Moshe Dayan, Ben Goerion een groot gedeelte van hun leven in de kibboets doorgebracht hebbens. Dat men er echter afgestompt raakt, zouden wij niet willen beweren; n.l. naast het dagelijkse werk, heeft men talrijke mogelijkheden om zich te ontspannen in de kibboets zelf, o.a. filmavonden, volksdansen, lezingen, sport, het bij wonen van culturele evenementen zo als concerten, toneelvoorstellingen, opera etc.. In iedere kibboets heeft men een recreatiezaal, bibliotheek en in velen een zwembad, terwijl ieder lid een radio, piclc-up, bibliotheek, soms een t.v. bezit en de mogelijkheid heeft de stad to bezoeken. Wat de regeling van buitenlandse vakanties betreft, hier kan men eigenlijk niet over oordelen, omdat dit van kibboets tot kibboets verschilt. Wel heeft ieder lid elk jaar recht op een vakantieperi ode in eigen land. Hopende dat hier mede een positiever beeld opgeroepen wordt over enige facetten van het kibboetsl ven in het algemeen. Sha lom! Fam. R. L, Geiler, 's-Gravenpolderseweg 16, Goes, bedoeling dat het nu allemaal toprenners worden hoewel op de ze manier nu wel een betere aansluiting met de nieuwelingen wordt gevonden. Simons daaro ver: „Het. is natuurlijk voor het grootste deel recreatief, en we houden op deze manier die kinde ren van de straat. Maar liet is wel de bedoeling dat we aan wedstrijden mee gaan doen Dat zijn niet allemaal gewone haan- en wegwedstrijden Daar zitten ook behendigheids- en rollenwed- strijden bij". We hebben een uit nodiging gehad van de wielerclub Dordrecht om daar te komen rijden. Dat nemen we natuurlijk met. beide handen aan, want die jongens waar we nu mee trainen willen ook graag naar buiten, dat is logisch". Simons Wil ook het bezwaar, wat vele ouders hebben, dat ieder lid nu meteen een dure racefiets moet kopen graag wegwerken. Afgezien van het feit dat een racefiets helemaal niet duur hoeft te zijn, er zijn genoeg win kels die kortingen verlenen aan verenigingsleden, lieeft de vereni ging Theo Middelkamp vier fiet sen staan die door de toekomsti ge leden op de training en tijdens wedstrijden gebruikt kunnen wor den. Het is overigens helemaal niet verplicht om een racefiets te hebben. Op een gewone fiets kan het ook, dat gebeurt vaak genoeg volgens Simons. Het belangrijkste vindt hij echter het feit dat de jonge renners nu wel volledig verzekerd zijn. Si- MIDDELBURG Henk Si mons, voorzitter van de jeugdcommissie van de KNWU-afdeling Zeeland, vindt dat er op het gebied van de jeugdwielrennerij nu maar eens iets van de grond moet komen. Tot nu toe werd er wel gereden door de jeugd maar dat gebeurde al lemaal op de achtergrond en bovendien was de animo er niet altijd. Dat laatste voor namelijk, en Simons kan dat heel goed begrijpen, omdat de jonge renners alleen maar wa verzekerd waren, alleen voor schaden aan der den dus en niet voor onge lukken waarvan ze zelf oor zaak en bet slachtoffer zijn. Daar is nu verandering in ge komen: bij hel lid worden van Theo Middelkamp wordt iedereen meteen vol ledig verzekerd. Simons: „Het is eigenlijk te gek. Bij de voetbal kan je toch ook al op je achtste jaar beginnen. Dat kan nu bij cie rennerij ook, maar we zouden zo graag wat meer jongens zien. We hebben nu een groepje van elf jongens die iede re zaterdagochtend oefenen in de sporthal maar dat. vind ik eigen lijk te weinig. Ik streef naar een groep van ongeveer 20 jongens, daar kan je goed mee werken. Een groot probleem bij dat klei ne groepje wat we hebben is dat iedereen zo verspreid woont. Dat is nu nog niet zo erg omdat we nog binnen trainen zodat ze al tijd weten waar ze naar toe moe ten. Straks gaan we naar buiten om te trainen, we hebben een stuk gesloten circuit bij Hercules in Middelburg toegewezen gekre gen en we willen ook in de duinen gaan trainen, is het na tuurlijk moeilijk om iedereen van te voren te waarschuwen als iets niet. doorgaat, daar zullen we in de toekomst iets op moeten vin den". Het is volgens Simons niet de Henk Simons, mei een guitig toekijkende zoon. mons daarover: We vonden het zelf veel te riskant om die jon gens zonder licentie te laten rij den. wat- ze in Zeeuwsch-Vlaande- ren overigens wel doen. Voor de training zou dat nog niet zo erg zijn, we hebben nu toch een ge sloten circuit, maar om die jon gens zonder verzekering op de B- weggetjes waar ieder moment een auto kan verschijnen te laten rijden werd ons echt teveel". Ondanks dat het geen toprenners hoeven te worden wil Simons natuurlijk wel dat de Zeeuwse toekomstige ploeg goed naar vo ren komt, want daar heeft het in het verleden nogal aan geman keerd. „Die jongens zijn zo en thousiast dat ze de eerste ronden steeds aan kop liggen, ze geven zich volledig. Na een paar ronden kunnen ze dat tempo niet meer volhouden en dan zakken ze af. Dat moeten we in de toekomst wel in hetere banen gaan leiden want in vergelijking tot Holland presteren we nog niet veel". Doping Financieel hoeven de ouders zich nergens druk om te maken want het lidmaatschap voor een jaar is maar 22 er. daar zit dan oen volledige verzekering bij. Dat wordt allemaal nog duidelijk ge maakt op een voorlichtingsavond die eind dit jaar in Goes wordt gehouden. Hiervoor zal een he kend renner worden uitgenodigd. Dat zal volgens Simons nogal moeilijk worden want zo'n ren ner heeft vaak veel negatieve pu bliciteit gehad vanwege dopingza- ken. Maar hij ziet de toekomst met optimisme tegemoet. „Het moet toch kunnen dat hier die kinderen gaan rijden. Alles is nu in orde, er kan ze niets meer overkomen, r.u moeten die jonge renners, want ik geloof echt wel dat ze er zin in hebben, maar eens loskomen", zo besluit hij. SAS VAN GENT Do Belgische bil jartgrootmeester Jos Vervest beeft in zaal Reseda te Sas van Gent een pak kende blljartdemonstratie gegeven in diverse spelsoorten. Als tegenstander van de ex-wereldkampioen fungeerde zijn veelbelovende landgenoot Mare van der Spiegel. Jos Vervest. demonstreerde het schaars opgekomen publiek nog geen vijftig man een fraaie partij kader, in twee beurten uit. In hel. driebanden stal Marc van der Spiegel met een serie van 14 caramboles de show. Voordat de Belgische vedetten aan hun demonstratie begonnen, speelden Peter Snelders en Frits Bak ker tegen elkaar. Deze twee Zeeuws- Vlaamse biljartbeloftes speelden een partij libre van 250 caramboles. Peter Snelders won de wedstrijd dankzij een formidabele slotserie van 137 ca ramboles. Op dat moment had Frits Bakker de leiding, doch faalde toen. HILVERSUM Radio- en televisie- uitzendingen van de komende Ajax- wedstrïjden hangen opnieuw aan een zijden draad. Ajax verlangt van de omroep forse bedragen om de wed strijden Ajax-Feyenoord (zaterdag via VAR A-radio) en Ajax-Bayern Muen- clien (woensdag 7 maart via NOS- radio en -tv) te kunnen uitzenden. Van de VARA-radio wordt 25.000 gul den voor de radiorechten verlangd. De NOS moet een véél hoger bedrag betalen. Een delegatie van de raad van be heer van de NOS heeft maandagmor gen een tegenvoorstel gemaakt en aan Ajax doorgegeven. Het zal daarvan afhangen of de NOS in het Olympisch Stadion wordt toegelaten. Ook de VA RA onderhandelt nog met Ajax. Pakkende demonstratie Vervest in Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 10