PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMPROMIS IN DE MAAK VOOR 1 HOOGOVENS „Oosterscheldekwestie zo veelzijdig bekijken ais maar even mogelijk is" CONFESSIONELEN BOOS OVER •STAATSGREEP VAN BURGER' Vrijdag slot Parijse Vietnamconferentie Lammers als wethouder r~ Vandaag in d© krant... WATERSTAAT ONTBRAK IN HET FORUM WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlncllt: P. van da Va Ida, K. Scherphula an W. F. da Pajlrr. HooldradKllt. G, A. da Kok, Aboi Bur. VII»,, Walalr. 56-60, lal. 5144 (b.y.ï. adv. 0II66-5B4, «,p. 2751, red. 01104 4799. Mlddtllrurf, Maikl 51. 22, lal. 4457. Zlerlkiaa, r«d. tal. 3346, adrn. 1al. 2094. Huilt, SUan«r»al 6. lal. 4058. Adv.;.-,,, 10 cm par r. Iran» pa. pon 29.79 624* I Goaa. Grol. Ma ril t ada^allnpafr 21* a lirM. Dinsdag 27 febr Boek 01er 973 boeken Pagina 2 II ZJSV; V zocht van het J" voor ruimtelijke Markerwaard en leraar G. J. van c de Markerwaard met mensenpakhuizen In te vervangen. De nu: kan worden gevonden l: waard, maar dat mag lessor Van den Berg vinden ftanf.? ontwikkeld in dc rlc! daarmee echter het tend. Uit bittere no mensen moeten tool Wie tegen een onbc deüjking van dit out dere ruimte moeten is Lammers voorstander van standig aangelegde' Mr.rkt-rv, heb het optreden van Van met zijn modieuze roep om ven rijkswaterstaat heeft gens zes op tale! gelerd - als een zoveelste teken van talüeit. die Ik wel eens de n van de intellectuele midden: t te noemen", zegt de Amsterd; houder. En hij vervolgt ..Niet aangespoord door al te veel angstig om verantwoordei den te dragen, weet 1 die groep niet veel beter te bedenken dan het i van de pas. Dat gaat aan achter een betoog, waarin s'c onvolmaakte procedure' pn En hij inventariseert: dam mag niets meer. Purme: riet groeien, de stedeling i meer ruimte hebben, water ter blijven, koolzaad koolzaac mogen een woninkje extra nj komst van de laatste vlucht de steden, nieuwe steden zijn taboe, nieuw land dito. met al achteruitgang". Om meer dan één reden een belang wekkend betoog. In de eerste plaats omdat het geschreven is vanuit de nood een geladen, maar juist woord in dit verband van eer. grote stad. Er heers* inderdaad nood in de grote steden van Net; er land: t-e kwaliteit van het bestaan nu en straits is er in het geding. Het is de opdracht van bijvoorbeeld Amsterdams gemeen tebestuur zijn stad leefbaar te houden, stad en bewoners moeten kunnen 'ademen'. Een enorme opdracht, voor al in deze tijd; de moeilijkheden sta pelen zich op en men kan geen stap verzetten of er is wel de een of an dere groep die felle kritiek leven. Lammers' betoog is voorts van belang omdat hij de opvatting van do verant woordelijk bestuurder weergeef*. H:j kan niet zomaar in- en uitpraten, hij moet besturen, dat wil zeggen: kiezen. Bijvoorbeeld kiezen vóór de Marker waard om daarmee zowel zi n ?.tad als een stuk van het oude Noordhollanöse land te redden. Mensen zonder bestuureverantwoordelijkheid hebben het in dit opzicht heei wat makkelij ker: ze kunnen 'tegen' allerlei vooretel len zijn zonder zich veel zorgen te maken over het presenteren van de rekening. Belangwekkend is dit betoog ten slotte omdat het van Lammers komt. Destijds was hij medesa mensteller van "Tien over rood*, het geschrift dat het begin van de radicali sering binnen de PvdA Inluidde. Als journalist was hij een uiterst kritisch man. die het beleid "hinderlijk volgde', om een uitdrukking van hemzelf te gebruiken. Hij behoort tot die radica len in de PvdA. die thans bestuurever- antwoordelijkheid dragen, een verant woordelijkheid die zoals nu blijkt het hem onmogelijk maakt sonder meer mee te lopen in de optocht van de nee-zeggers. In het geval Marker waard bijvoorbeeld moet hij de Toe komst en de mogelijkheden van de :.*.- woners van Amsterdam afwegen tegen andere, inderdaad ook zwaarwegende belangen: natuurbescherming, het fraaie waterfront van de NoardhoF lanóse kunst, kortom alle argumenten die tégen inpoldering van ce Marker waard worden aangevoerd. Bi; deze belangenafweging kan niet zomaar 'nee' worden gezegd om daarna over te gaan tot de orde van de dag. Dat het voorrecht van diegenen, die r.iet verantwoordelijk zijn voor een beleid. Vaak kunnen zij nee-zeggen vanuit eer. beschutte positie. Lammers deelt in de slotzin van zijn artikel mee in zijn jeugd een hoog leraar te hebben gehad, tiie 'steil;.: en provocerend' was. maar: '.-.Ij lette niet op de problemen van alledag, die de toekomst afdwingen en dus schep pen'. Lammers zal vermoedelijk dage lijks ervaren dat menigeen bulten het openbaar bestuur geen boodschap aan die problemen van alledag meent re hebben. Voor de bestuurder echter zijn het dagelijkse gezellen, cie hem. geen moment loslaten. In dere tijd :s het geen gebruik meer zelfs poli tiek onverstandig daar zo eerlijk voor uit te komen. Lammers doe- dat wel: het lijkt ons er een aanwijzing voor dat hij een man is met politieke moed. Maandagavond laat is het overleg tussen de delegatie van de indu striebonden en van de Hoogovens directie opgeschort. Tijdens de mededeling hiervan in Velsen zien we hier v.l.n.rde heren M. Da' vids en M. Albrechts van de Hoog ovensdirectie en J. de Jong <NVV) en H. A. Bode (NKV), bestuursle den van de industriebonden. FORMATEUR POLST INDIVIDUELE KAMERLEDEN (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Er is een compromis in de maak voor de cao bij Hoogovens. Maar dat kan een langdurige zaak worden. Na ruim vier uur onderhandelen werd het hervatte overleg tussen directie en bonden geschorst. De bedoeling was dat de drie Industriebonden nader overleg zouden voeren met de achterban. Om kwart over elf was het intern beraad van de bondsbesturen al afgesloten. De heer P. Brussel, voorzitter van de Industriebond NKV, zei des gevraagd dat het spel zo hoog is gespeeld dat men zonder de leden daarover te raadplegen, eigenlijk niet verder kan. Geen der andere bondsbestuurders was bereid iets verder te zeg gen. Waar en wanneer verdere stappen zullen worden genomen zal nog moeten worden bezien. Nadat het gesprek was geschorst zei personeelsdirecteur Hoog ovens, dr. Max Albrecht, dat de situatie 'moeilijk' ligt. Inmiddels zijn voor vandaag overal in het land acties te verwachten. individuele onderneming moet worden uitgevochten. Het is niet onmogelijk aai de strategie van de bonden erop gericht is de uitspraak van de rechter in hun standpunt te betrekken. Dat zou dan betekenen dat een compromis nog enkele dagen op zich! laat wachten. Voor vandaag zijn talrij ke prikacties aangekondigd, waarmee! tegen de achtergrond van het kort geding sympathie aan de stakers bij Hoogovens wil worden betuigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de confessionele fracties, KVP, ARP en CHU, is men verbaasd en verontwaardigd over het feit dat formateur Burger zijn opdracht niet aan de koningin heeft teruggegeven, nu men eind vorige week duidelijk heeft laten weten niet meer verder mee te willen werken aan zijn for matie. Men spreekt zelfs van een 'staatsgreep van Burger'. Volgens de confessionelen is Burger nu bezig buiten zijn opdracht die luidt: „Het vormen van een kabinet dat mag vertrouwen voldoende steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden". ONENIGHEID IN ARBITRAGE-ORGAAN PARIJS/SAIGON (DPA, AFP, RTR, UPI) Met beginselver klaringen over de vrede is maan dag in Parijs de internationale Vietnamconferentie begonnen ter waarborging van de op 27 ja nuari gesloten bestandsovereen komst. De conferentie zal vrij dag eindigen. Dit heeft de woord voerder van de Noordvietname- se delegatie, Nguyen Thanh Le, Sigaretten Uit de veilinggebouwen te Terneu- zen zijn vier miljoen sigaretten ge stolen, afkomstig van de Paname se coaster 'Mutci'. (Pag. 2) Juwelenroof DE DADER van een juwelenroof in Amsterdam is gisteren door een politieman doodgeschoten tijdens een achtervolging... (pagina 3). Boeing-drama AEABISCHE luchtvaartmaat schappijen hebben gevraagd om een algemene boycot van Israëli sche luchtvaartmaatschappijen en vliegvelden als reactie op het neerschieten van de Libische Boeiing... (pagina 9). Ministers DE DEMISSIONAIRE ministers moeten kiezen voor hun minister schap of het kamerlidmaatschap. Alle ministers hebben gekozen voor het ministerschap... (pagina 9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 10 en 11. Radio en televisie op pagina 13. Financieel nieuws op pagina 15. op een persconferentie meege deeld. Over de werkwijze van de conferentie i zei hij dat er 's ochtends een plenaire bijeenkomst zal worden gehouden. In de middag zal de redactiecommissie I zich bezighouden met het opstellen van de slotverklaring en zullen er particuliere contacten mogelijk zijn. Donderdag zal de slotverklaring wor den geparafeerd en vrijdag zal deze worden getekend. De openingszitting in het internationa le conferentiegebouw aan de Avenue Kleber duurde bijna tweeëneenhalf uur. Vandaag komen de ministers van buitenlandse zaken van twaalf regerin gen en VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim opnieuw bijeen. Voordien zullen de delegaties van China, Noord- Viet-nam. Zuid-Vietnam, de Vietcong, de VS, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sowjet-Unié, Polen, Hongarije, Indone sië, Canada en de VN zich in particu liere kring beraden. Besloten werd dat de Canadese minis ter Mitchell Sharp en zijn Poolse ambtgenoot, Stefan OlszowsM, bij Zie slot pagina 3 kolom 4) De confessionelen menen dat het nu duidelijk is dat er geen meerderheid voor een progressief kabinet-Den Uyl in de tweede kamer te vinden zal zijn. Burger is echter van plan om dat haarfijn uit te zoeken door de kamer-' leden zoveel mogelijk afzonderlijk te gaan benaderen. Voor vanmiddag, heeft hij de ARP'er Boersma uitgeno digd, die zich afgelopen week kantte, tegen het standpunt van zijn fractie dat Den Uyl geen kans mag krijgen. Het was maandag nog niet duidelijk of Burger van Boersma een toelich-; ting wil op zijn standpunt, of dat hij Boersma een zetel in een progressief kabinet zal aanbieden. De confessionelen zijn bijzonder boos dat Burger nu confessionele fractieleden afzonderlijk gaat benade ren. Zij veronderstellen dat Burger een wig probeert te drijven in de confessionele fracties. Enkele als links aangemerkte KVP'ers hebben inmid dels al laten weten hier beslist niet op te zullen ingaan en zich nog ster ker te zullen scharen achter het una-l nieme standpunt van hun fractie. Men veronderstelt in Den Haag datl Burger de komende dagen ook met de kleinere fracties zal gaan praten, zo als CPN en DS'70. Inmiddels is al bekend dat DS'70 verdeeld is over de vraag of er al dan geen motie tegen een kabinet-Den Uyl gesteund moet I worden. Drees en mevrouw Van Vee-I nendaal willen een ploeg van Den Uyl een kans geven, terwijl de andere vier fractieleden van plan zijn een motie i van afkeuring te steunen. Formateur Burger heeft maandag- j morgen de fractieleiders van PvdA, D'66 en PPR bericht dat hij in een nader gesprek over de programma's niets meer ziet. De fractieleiders van (Zie slot pagina 3 kolom 2) „Geen grootscheepse stakingen, die miljoenen koster., we hebben geen plan om de economie te verstoren". Dit zei Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NVV, in het lande lijk actiecentrum van de drie bonden, dat maandag is gaan draaien in het CNV-conferentieoord „Ons Centrum" temidden van het bosrijke Driebergen. Een bemiddelingspoging van de vier werknemerscommissarissen. Andrë Kloos, mr. Bouwmans, en de onderne mingsraadsleden Bunte <NW) en Ge luk fCNV), had de partijen in het Hoogovenconflict maandagavond om zes uur weer rond de tafel gebracht. Na ruim drie uur vergaderen verliet de raad van bestuur het overleg. Er is verder onderhandeld op basis van een praatnota. die de werkne- merscommissarissen hadden opge-1 steld. nadat ze de afstand tussen de voorstellen van Hoogovens en die van de Industriebonden hadden afgetast en zo ver mogelijk bijgeslepen. Beide onderhandelingsdelegaties lieten voor het begin van de hervatting van het: cao-overleg weten dat zij wijzigings-| voorstellen zouden indienen over de] kernpunten van de basisnota. Afstanden Strategie Zoals bekend dient vanmiddag om vier uur het kort geding voor de Haarlemse rechtbankpresident. De be doeling van Hoogovens is dat de sta-, king verboden wordt- Niet om aan het stakingsrecht te tornen, aldus del formulering van Hoogovens en ook i niet om de rechter een uitspraak over j de geschilpunten te vragen en daar- j mee iemand in het gelijk te stel len. Hoogovens wil alleen dat de rechter vaststelt dat de acties op dit moment en onder deze omstandigheden een onevenredig zwaar pressiemiddel zijn,: gezien het doel en de schade die voor' de bedrijfsgang wordt aangericht. Bo vendien vindt Hoogovens dat een poli tiek ideologisch geschil niet in een Zoals bekend heelt de directie var: Hoogovens voorgesteld een meng vorm van centen en procenten, een voorste] dat verdergaat dan de aan vankelijke 1,25 pet jjIus 20 gulden r>er maand. Hoogovens is bereid een ver schuiving aan te brengen die voor de bonden gunstiger uitpakt In de rich ting var. de centen. Materieel komen de afstanösverschillen netto tussen1 beide voorstellen dan voor de laagst betaalden nog op enkele guldens per] maand uit. Wat de prijscompensatie betreft,! hebben zowel de directie als het ho- ger personeel al laten doorschemeren dat zij bereid zouden zijn tot een grens in de volledige compensatie bij ongeveer 33.000 gulden, met daarbo ven een afvlakking. dus geen volledi ge, maar we! gedeeltelijk aflopende prijscompensatie. De bonden daarente gen hebben belangstelling voor het nadere mengvoorstel getoond en heb ben concessies gedaan op het punt: iedereen in de cao behalve een groep van 70 directeuren. De bonden willen onmiddellijk de functiegroepen 1 tot en met 27 zien uitgebreid Daarin zit dan ook he; hoger betaalde kader, een vrij grote groep bij Hoogovens. Over de drie resterende groepen, 18, 19 en 20 moet dan dit jaar nog gepraat worden me; als einduitkomst dat die ook onder de cao gaan vallen, aldus het standpunt J van de bonden. Van beide kanten dus j openingen voor verder onderbande- i len. Er tussendoor speelt dan nog het bezwaar van de beambten en het hoger personeel, of dat nu in de erkende NKV-bond Unie BLHP zit. aan wel in de categorale organisaties zoals de Vereniging voor Hoger Hoog ovens Personeel VHHP, of de Neder landse Centrale van Hoger Personeel (NCHPl. Voor deze bonden is het belangrijk dat zij in ieder geval ko-1 men meepraten aan de onderhande lingstafel als het over hun inkomens groepen gaat. Zij hebben hun houding in het geschil geheel van deze „repre sentatie" afhankelijk gesteld. Hoeveel PARIJS Overzicht van de Viet- namconfereitie, welke maandag werd geopend in het Internationa le Conferentie Centrum aan de Avenue Kleber in Parijs. Wat de staking zelf betrelt: volgens een officiële opgave van de Hoogovens- directie zijn bij alle bedrijfsonderde len waarvoor stakingsparolen zijn af gekondigd in totaal 3.900 mensen werkzaam. Daarvan staakten er van morgen. inclusief de afdeiing kraan drijvers 1609. Zoals bekend verschil len de directie van Hoogovens en de stakingsleiding voortdurend van me ning over het aantal mensen dat staakt en over de mate waarin be drijfsafdelingen plat liggen. Persoon lijke waarnemingen in het bedrijf kunnen daarover geen uitsluitsel ge- Zie slot pag. 3 kol. 1 PROF. IR. H. WIGGERTS OP SLOTAVOND ZEEUWSCH GENOOTSCHAP: MIDDELBURG „De hele kwestie van de Oosterschelde ligt zo duidelijk in het vlak van de keuze, dat het bijzonder moei lijk is hier tot conclusies te ko men. We kunnen dan ook niet beter doen dan ervoor helpen zorgen dat het vraagstuk zo veel-1 zijdig als maar mogelijk is wordt bekeken". Zonder de pretentie te1 voeren dat nu werkelijk alles boven tafel was gekomen, zon der ook zoals nog even werd gesuggereerd een motie aan le nemen, heeft het Zeeuwsch| Genootschap der Wetenschap- pen maandagavond met deze sa menvatting van forumvoorzitter prof. ir. H. Wiggerts de lezingen cyclus over 'De Oosterschelde en de zee' afgesloten. Bijna alle inleiders, die de afgelopen herfst- en wintermaanden voor een steeds bijna contante groep toehoor-, ders waren opgetreden, zaten op de slotavond achter de tafel om tot een afsluitende discussie te komen. Een forum dat prof. Wiggerts wees daar herhaalde malen op nogal eenzijdig was samengesteld omdat een vertegenwoordiger van rijkswater staat ontbrak, hoewel deze instantie er wel toe was uitgenodigd. „Het is wat moeilijk geweest om tot een zinnig vraag- en antwoordspel te komen, omdat hier de deskundigheid; aanwezig is die destijds niet primair bij het ontwerpen van "'et deltaplan naar voren is getreden". Uit wat er deze avond boven tafel kwam en wat er in de hele Oosterscheldekwestie! steeds weer wordt aangevoerd had prof. Wiggerts verontrusting en kri-j tiek geproefd, minder vertrouwen in de technici. En hoewel hij even duide-| lijk wilde vaststellen dat je nooit puur wetenschappelijk zulke ongelijk soortige zaken als veiligheid voor, stormvloeden en milieubelangen tegen elkaar kunt afwegen, had hij deze avond toch graag een discussie met; waterstaatsvertegenwoordigers willen aangaan. De bijna drie uur durende discussie, draaide gisteravond namelijk hoe dan ook om twee waterstaatkundige kern vragen: heeft het zin om vooruit te lopen op de vraag: moeten we eerst de Oosterscöeide afsluiten en daarna deze dam (eventueel in samenhang met de dammen door de Grevelin- gen) weer openmaken? 'J wat zijn de consequenties van het stopzetten van de afsluitingswerk zaamheden in de monding van de Oosterschelde om eerst een uitge breid onderzoek in breder verband] aan te pakken? Naast prof. Wiggerts zaten in het Oosterscheldeforum: ir. J- N- Svasek.l directeur van een waterbouwkundig I adviesbureau, prof- dr. P. Korringa. directeur van het rijksinstituut voor visserij onderzoek, ir. A. Beenhakker, hoofd van het bureau milieustudies van de rijksplanologische dienst, ir. A. Mertens, waterbouwkundige te Brugge (B), drs. H. Waarden burg, bioloog en- de heer W. van Dieren, sociaal-psycho loog. 'Rijdende trein' Een vergelijking werd gisteravond tot: in details doorgetrokken. Deze: „We zitten met de Oosterscheldekwestie in' een rijdende trein. We zien dat er iets mis gaat. Wat doen we? Doorrijden? Aan de noodrem trekken? De machi nist tot andere gedachten brengen? Eruit springen? En als we het een Zie slot pagina 4 kolom 1 VANDAAG LANDELIJKE PRIKACTIES IN METAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1