PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERHANDELINGEN VANDAAG HEROPEND BIJ HOOGOVENS Voor kerncentrale Borssele zijn maximale maatregelen getroffen Door bemiddeling werknemerscommissarissen Moeder en kind bij brand omgekomen NEDERLANDSE EN DUITSE VALSEMUNTERS GEPAKT ISRAËL WIL NABESTAANDEN RAMP SCHADELOOS STELLEN Burger gaat door Bankdisconto VS verhoogd 216e jaargang no. 48 föM SAM? WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olr*cti*i F. ven de Velde, K. Scherphui» en W. F. de Pegier. Hsoldredectle. G. A. de K«k 0 Bur. Vilei., V/elilr. 56-60, tel. 5144 (ü.g.g. edv. 01186-584. e<p. 2751, red. 01184-4799. Mlddclburf. 22. tel. 4457. Zlcrlkue, red. lel. 3346, edm. Iel. 2094. Hul». Slwnitritl 6. Iel. 4058. Adv.pnj» 50 e Maandag 26 februari 1973 Vader zwaargewond na sprong uit dakraam UTRECHT In de Utrechtse Piet Heinstraat zijn bij een brand op nummers 34bis zondagmorgen om vijf uur Carla Bansberg-Van Schaik en haar 16 maanden oude zoontje Jacob om het leven ge komen. Hun man en vader, Theo Bansberg (23) ligt met ernstige brandwonden en een schedelbasisfractuur in het Academisch Zie kenhuis. verbrande vloer van de slaapverdie ping is gevallen. Het drama in de Piet Heinstraat is pas in de loop van de ochtend in zijn volle omvang duidelijk geworden. Po litie, brandweer en buurtbewoners dachten aanvankelijk dat er alleen een ernstig gewonde was, namelijk Theo Bansberg die tijdens de brand uit het raam gesprongen meest zijn en bewusteloos op straat lag. Zzij namen aan dat Carla en haar zoontje aan het logeren waren bij haar moeder, zoals wel vaker gebeur de. Om kwart over zes vond personeel van de brandweer op de slaapverdie ping echter het verbrande lichaam van de vrouw. Weer ruim een uur later werd een verdieping lager Jacob WASHINGTON (RTR) De Federal Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Ver enigde Staten, heeft de federal reserve bank in New York, Philadelphia, St.- Louis en Kansas City toestemming ge geven hun disconto maandag van vijf tot 5,5 procent te verhogen. Het bestuur is tot dit besluit geko men met het. oog op de stijging die de rente van kortlopende leningen op de vrije markt de laatste tijd vertoont. Dat wordt in verband met de toene mende vraag naar krediet als gevolg van de snelle economische expansie in de Verenigde Staten. De Federal Reserve. Board heeft ook rekening ge houden met. de jongste ontwikkelingen op de buitenlandse wisselmarkten. Het Amerikaanse disconto is nu beter in overeenstemming met de rentevoet elders Vandaag in de krant... Nieuws uit Zeeland op pa gina 2,4 en 5. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3. Sport op pagina 9, 10,11,12, 13 en 14. Radio en televisie op pagina 7. aangetroffen. Vermoed wordt dat het jongetje met zijn bedje en al door de Het kleine gezin Bansberg kraakte de bovenwoning aan de Piet Hein straat ongeveer zeven maanden gele den. Zij hadden een woonetage daar boven op zolder een slaap verdieping. Toen het vuur werd ont dekt, lag Theo Bansberg al op straat- Vermoed wordt dat hij uit het zolder raam is gesprongen. Brandweer en politie legden hem in afwachting van de ambulance voorzichtig een eindje verder en begonnen met de blus sing. Gekraakt De oorzaak van de brand is nog niet met zekerheid vastgesteld. Wel inmiddels duidelijk geworden dat de brandhaard zich bevond in de woon kamer bij een gaskachel die enige tijd geleden door Theo Bansberg zelf is aangesloten. Op de begane grond onder het krakersgezi.i woonde een oude dame. Foto: de brandende woning. VELSEN "Op basis van een aantal elementen is het de vier werknemerscommissarissen van Estel gelukt de contractpartners bij Hoogovens opnieuw aan de onderhandelingstafel te verenigen- Maandag 26 februari zullen de besprekingen worden heropend", zo hebben de werknemerscommissarissen Boumans, Bunte, Geluk en Kloos, zondagavond meegedeeld. De twee coördinatoren van de actie van de Industriebonden NKV en NVV bij Hoogovens, de heren H. Bode en J. de Jong, kregen zondagavond om streeks elf uur van werknemerscom missaris Kloos telefonisch bericht van het voor vandaag voorziene gesprek. Daarna heeft ir. W. H. Schoenmaker, lid van de raad van bestuur van Hoog ovens, contact gezocht en gekregen met de twee coördinatoren en ze zocht vanochtend het gesprek me bginnen. De heren De Jong en Bode hebben geantwoord dat ze verhinderd zijn, omdat ze vanmorgen en vanmid dag in de gereformeerde kerk Vredes vorst in Beverwijk vergaderingen met ledenstakers van de twee bonden wor den gehouden. Op zijn vroegst zullen, wat de twee coördinatoren van de ac tie aangaat, de besprekingen eerst na vanmiddag vijf uur kunnen beginnen. De heren Bode en De Jong hebben des gevraagd onder meer verklaard dat Juwelierszaak leeggeroofd in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Uit de etala ges van de juwelierszaak Bernard Schipper in de Kalverstraat in Amster dam is zondagochtend omstreeks kwart voor zes voor naar schatting 65.000 gulden aan horloges, ringen en andere sieraden geroofd. De twee da ders forceerden het metalen rolhek, sloegen de ruit in en haalden de twee etalages vrijwel geheel leeg. Zij vlucht ten in een witte Alfa Romeo (kente ken 89-90 TN). die in de nacht terdag op zondag in de hoofdstad was gestolen. Politieauto's hebben de rovers nog korte tijd achtervolgd, maar raakten het spoor van de snelle wagen bij de Nassaukade kwijt. Een bewaker van de nachtveiligheidsdienst kon nog het kenteken noteren van de v/egrijdende wagen, die tijdens de kraak tegenover de juwelierszaak stond geparkeerd. De politie beschikt slechts over een vaag signalement van de daders. Gezien hun werkwijze wordt vermoed dat het leden van een Italiaanse bende zijn. De zaak van Bernard Schipper werd pas afgelopen donderdag offi cieel de vier werknemerscommissarissen, aan de hand van gegevens die zij in in-1 formatieve gesprekken met beide par tijen in de afgelopen tijd hebben ge voerd. een soort praatnota met een aantal mogelijke uitgangspunten voor hervatting van het gesprek hebben sa mengesteld die aan de partners is overhandigd. De drie industriebonden hebben daarop hun zienswijze kenbaar gemaakt en hun wensen in een aantal amendementen daarop neergelegd. De heren Bode en De Jong zeiden begre pen te hebben dat van de kant van de raad van bestuur van Hoogovens: ook amendementen zijn binnengeko- men. Het is duidelijk, zo zeiden zij. dat die praatnota ook de drie kernpunten van; de drie industriebonden aanduidt. Het is ook duidelijk dat geen der vier werk- nemerscommisarissen het gesprek tussen de drie industriebonden en de onderhandelingsdelegatie van Hoogovens zal bijwonen, aldus de he ren Bode en De Jong. Desgevraagd deelden ze mee dat de staking en de afgelasting daarvan een zaak is van de leden van de bonden. Die staking is nog gaande. Het even tuele resultaat van opnieuw beginnen de gesprekken zal aan de leden wor den voorgelegd. Zijn die van oordeel dat dit resultaat overeen komt met het doel waarvoor de leden tot actie bij Hoogovens hebben besloten, dan zullen zij dat in hun overwegingen voor het eindoordeel betrekken. Eerder op de avond hadden de Indu striebonden laten weten vandaag 'har dere acties bij de Hoogovens in over weging te zullen nemen, omdat de di rectie zaterdag opdracht had gegeven hoogoven C weer aan te blazen. Daar door zouden drie van de vijf hoog ovens weer in gebruik zijn. De overige twee ovens zijn normale reserve-ovens. De honden menen dat daardoor de produktie boven de door hen toege stane tien procent zou komen. De eni ge afdelingen die gisteravond bij Hoog-, ovens geheel stil lagen, waren de staaf- en draadwalserij en de centrale werk plaats. Voor de rest werkte alles naar behoefte, zo werd meegedeeld. een loonsverhoging te realiseren in centen in plaats van procenten, 2. de bonden willen ook het hoger perso neel in een cao opnemen en 3. zij willen dat de hoger betaalden nic meer aan prijscompensatie krijgen dan maximaal f 250,- per procent. Bezoek Zaterdagmiddag hebben de voorzit t.ers van de Industriebonden NVV en NKV, Arie Groenevelt en Piet Brussel een bezoek gebracht aan het fabrieks terrein van Hoogovens. Het in Bever wijk gevestigde actiecomité had ge constateerd, dat veel werknemers niei begrepen, waarom voor hun afdelin gen nog geen stakingsparolen waren gegeven. De voorzitters hebben de werknemers getracht hierover een uit leg te geven. Arie Groenevelt verklaar de, dat hem al spoedig duidelijk was Zie slot pagina 3 kolom 5) IJMUIDEN De voorzitters van de industriebonden NVV en NKV de heren Groenevelt en Brussel, hebben zaterdagmiddag een be- zoek gebracht aan Hoogovens. Op de foto de beide voorzitters Wi dens een rondgang over het Ja. brdeksterrein. Ruim driekwart miljoen aan biljetten van 100 gevonden (Van onze correspondent BONN Met de inval in een drukkerijtje in Oberhausen heeft de Westduitse politie in de nacht van zaterdag op zondag een eind gemaakt aan het werk van een valse-muntersbende. Onder leiding t van een 40-jarige koopman uit Essen (Nederlander van afkomst) hadden een drukker (28) en een letterzetter (23) valse bankbiljet-; ten van 100 gulden geproduceerd. In Groningen werden zondag twfe Nederlanders gearresteerd, die met een koffer vol valse biljetten op pad, stelle" voor het Roergebied de opera-; tie in de Bondsrepubliek leidde, is het: vrijwel zeker dat de Nederlandse al- waren. Of met de vijf mannen de nemers voor ongeveer joen aan vervalste 100-guldenbiljetten vonden van dezelfde ..vervalsingsklas se" als biljetten d:e al in het bezit van de Duitse politie waren. Het Bun- deskriminalamt in Wiesbaden legde het contact met Interpol in De» Haag. Sindsdien is in nauwe samen werking tussen de bij het onderzoek betrokken politiemannen in beide tan den gewerkt. De opsporing berustte bij de Estea- se hoofdcommissaris Marscha'. 1, die met 23 ambtenaren de laatste dagen voor de inval in de drukkerij de klok rond zou hebben gewerkt. Zorgvuldig waren alle eventueel als daders in aanmerking komende druktectonld „afgeklopt"- De mannen, die uiteinde- gehele land aangekondigd. Deze ac- njet meedelen. Ook de Groninger poli ties. die zich voornamelijk zullen be- tie wenste, zolang het onderzoek niet perken tot een staking van een tot officieel afgelopen is, geen nadere toe drie uur, zijn bedoeld om solidariteit lichtingen te geven, te betuigen met het streven van del Volgens een mededeling van de poli- in de cao's tie in Essen, die als „Kriminal Haupt-j Industriebonden meegenomen-1 jjjj, aïs de daders uit de bus kwamen. a SBSS 1 waren alle drie eigenaar van het druk kerijtje noga! achteraf in Oberhau sen. Nienw materiaal Hoeveel van dat geld is uitgegeven, zal nog moeten blijken. De eerste aanwijzingen heeft de Es- sense politie op 8 februari gekregen. Enig tijd later werd uit Nederland gemeld dat valse biljetten waren ge-, ALLE SCHULD ONTKEND, MAAR JERUZALEM (UPI/AFP) Israël heeft zondag bereidheid uitge sproken tot het financieel schadeloos stellen van de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met het Libische lijnvliegtuig op woensdag. Overigens verdedigde het Israëlische kabinet in een communiqué na zijn vergadering van zondag het neerschieten van het toestel als een rechtmatige daad en ontkende het alle schuld. Het kabinet betuigde in zijn communiqué 'grote spijt' over het ge beurde, maar herhaalde dat het drama plaatshad 'onder de druk van niet-aflatende bedreigingen van terreur vanuit de lucht'. Israël heeft voorts besloten 'compe tente internationale organen' toegang te verschaffen tot de informatie die Israël over liet onderscheppen van het Libische toestel, in zijn bezit heeft. De ministerraad werd over de toedracht voorgelicht door de chefstaf van de Israëlische strijdkrachten, luitenant- generaal Davi Elazar. en de instem ming met het communiqué was alge meen, aldus een woordvoerder- De Israëlische regering zal alle infor matie waarover ze beschikt eveneens ter beschikking te stellen van Frank rijk, aldus de woordvoerdei van bui tenlandse zaken in Jeruzalem, na een bezoek van de Franse ambassadeur in Israël, Francis Hure, aan minister van buitenlandse zaken Abba Eban. Een nauwkeurige analyse van de op de band opgenomen radiogesprekken uit de 'zwarte doos' van de verongelukte j Boeing laat een tragische opeenvol ging zien van vergissigingen, verkeerd begrijpen en slordigheden van ener zijds de Franse piloot Jacques Bour- ges en anderzijds van de verkeersto ren van Cairo. Dit zei zaterdagmorgen de opperbevelhebber van de Israëli sche luchtmacht, generaal Mordechai Hod, op een persconferentie in Tel Aviv. Generaal Hoa zei verder dat het gebrek aan aa: icht en verantwoor delijkheid van zowel de bemanning van de Boeing 727 als van het perso neel in Cairo de Israëlische defensie voor een 'verschrikkelijk dilemma' heeft geplaatst. Uit de ken die de piloot heeft gevoerd Bij de inval vond de politie acht falsificaten van de bewuste lOO-gulden- biljetten en bovendien, in een doos, 1 -900 vellen met elk vier biljetten. Er waren 14 offset-drukfoliën voor het drukken van de biljetten. Bovendien werd. aldus de politie In Essen, een onverwachte vondst ge daan- De drie mannen hadder. kenne lijk juist een nieuw arbeidsterrein voorbereid. De eerste proeven van het eerste nummer van een nieuw pornc grafisch blad konden in beslag worden genomen. duidelijk naar voren dat hij dacht, al boven Egypte te zijn en dat de straal jagers Egyptische Migs waren. Een op! de persconferentie aanwezige lucht- machtgeneraal beschuldigde de Egyp tische luchtvaartautoriteiten ervan dat zij de gezagvoerder niet hadden bij ge-1 staan toen bleek dat ten zuiden van de luchthaven van Cairo het contact I met de Boeing verloren was gegaan. Rode lijn BB IN REACTIE OP TELEFOONTJES EN PUBLIKATIES: „WERKGROEP DENKT OOK AAN MAATREGELS VAN ALGEMENE AARD" MIDDELBURG 'Met betrek king tot de kerncentrale Borsse le, een der bedrijven in het Sloe- gebied, is de overheid er van overtuigd, dat ook de voor het bedrijf maximale veiligheids maatregelen zijn getroffen. Nochtans rekenen de burgemeesters van de rond de centrale gelegen ge meenten. te weten Arnemuiden, Borse- le, Goes. Middelburg en Vlissingen het tot liun zorg en verantwoordelijkheid te doen nagaan, welke maatregelen wenselijk c.q. nodig zijn, wanneer zich; In het communiqué wordt gewezen op - -* -- een kleine werkgroep die is aangewe zen om voor de midden-Zeeuwse ge meenten te bekijken welke maatrege len noodzakelijk en wenselijk zijn wanneer zich met een kerncentrale een ongeval voordoet. Zoals gemeld komt men vanuit deze werkgroep bin nenkort met een rapport, waarin maat regelen tegen eventuele calamiteiten worden aangegeven. In deze werkgroep, die gecoördineerd wordt door het hoofd BB in de kring Noord- en Midden-Zeeland, hebben zit ting een vertegenwoordiger van het kabinet van de commissaris der ko ningin, de districtscommandant van de rijkspolitie en de commissaris van po litie te Vlissingen. Het rapport zal uit- gebracht worden aan de burgemeesters van de betrokken gemeenten. met een kerncentrale een ongeval zou voordoen'. Dit meldt de Bescherming Bevolking (BB) A-kring Zeeland (Noord- en Mid den-Zeeland) in een perscommuniqué dat is opgesteld naar aanleiding van telefoontjes aan gemeenten en de BB en perspublikaties over de kerncen trale te Borssele als gevolg van de aan bieding van een catastrofeplan voor een onderzoekscentrum voor kern energie in het Duitse Karlsruhe. Zoals bekend heeft de Borssele ad hoe' onlangs aan alle mid den-Zeeuwse gemeenten een uittreksel van dit zogenaamde alarmplan ge stuurd om de overheid te dwingen het kritisch maken van de kerncentrale te Borssele te beletten. 'Teneinde op dit punt mogelijke misverstanden weg te nemen c.q. te voorkomen, acht de BB een uiteenzetting over wat op dit ount in Midden-Zeeland aan de hand is, gewenst'. Bedoeling voor de centrale te doen treffen maat regelen onderdeel te doen zijn van een meer algemene benadering van de hulpverlening bij ernstige ongevallen en rampen, waarbij niet alleen de in dustrieën maar ook het wegvervoer en de scheepvaart worden betrokken. Daaraan wordt overigens reeds aan dacht besteed en gewerkt', aldus de] BB in het communiqué. In het communiqué wordt ook mel ding gemaakt van de voorschriften en gedragsregels die voer alle bedrijven in het Sloe gelden. 'Wat de overheid betreft is primair het gemeentebestuur van vestiging de verantwoordelijke in stantie', aldus de BB, die erop wijst dat het daarnaast ook tot de 'zorg1 en verantwoordelijkheid' van de over heid behoort zich bezig te houden met de vraag of zich in een gebied als het] geïndustrialiseerde Sloegebied onge- vallen van zoden aard kunnen voor doen, dat behoefte bestaat aan uitge breide gecoördineerde hulpverlening. Minister van defensie. Mosje Dayan. stelde om in de toekomst dergelijke incidenten te voorkomen een 'rode lijn' lussen Israël en de Arabische landen voor. Als wij woensdag over zulk een rechtstreeks verbinding bad- den kunnen beschikken, dan was deze ramp nooit gebeurd. Deze 'rode lijn' moet niet voor politieke doeleinden worden gebruikt, maar alleen voor noodgevallen, aldus Dayan. De Egypti sche regering heeft zijn aanbod gene geerd. Minister Dayan zei verder dat ook de Israëlische luchtmacht interpretatie- fouten had gemaakt. Maar deze vloei den voort uit de vergissingen en on nauwkeurigheden van de gezagvoerder van de Boeing en van de controleto-| ren van Cairo. j Sadat President Anwar Sadat van Egypte heef; zondag met leidende figuren uit het parlement de gespannen toestand in het Midden-Oosten besproken. Tege- lijkertijd besprak minister van buiten landse zaken Mohammed Hassan El- Zayyat met Arabische gezanten de TT, mogelijkheid van gemeenschappelijk Kabinet-Den Uyl te formeren. Bijna anderhalve ton voor actie 'Mensen in nood' NIJMEGEN (ANP) —De grote lief- dadigheidsinstuif die de Nederlandse Postduiven Organisatie (NFO) zondag in Nijmegen heeft gehouden ten be hoeve van de stichting '.Mensen in nood' zal een bedrag van rond 140.000 gulden gaan opleveren. Een even grote som werd door da postduivenhouüers in de afgelopen weken al via allerlei andere acties aan de stichting overgedragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit het feit dat formateur Burger vandaag twee brieven zal Bturen aan progree- sieven en christen-democraten wordt in Den Haag afgeleid dat Burger doorgaat met zijn poging om een progressief minderheids- Arabische optreden tegen Israël El-Zavyat zei tegen de Arabische ge zanten dat er geen blauwdruk van een Amerikaanse of Russische 'of andere" oplossingen voor de toestand in het Midden-Oosten was. Hij zei dat Egyp te naar een vreedzame oplossing van (Zie slot pagina 3 kolom 4) Kleuter door trein overreden WOLFHEZE (ANP) De tweeëneen- halfjarige Simone Mulder uit Renkum is zaterdagmiddag onder de trein naar Arnhem gekomen. Het meisje ontsnap te aan haar vader die nog met drie andere kinderen bij de spoorwegover gang Buuröerkamp stond te wachten. Zij was op slag dood. Daarmee zal hij het uiterst moei lijk krijgen na de onomwonden aanmaning van KVP, ARP en CHU om er maar mee op te hou den. Na de brief van de confessionelen van vrijdagavond verwachtte men dat Burger het afgelopen weekeinde zijn formatie-opdracht zou weigeren 'hij heeft die opdracht, zoals dat staatkun dig heet 'in beraad gehouden)). Burger zou nu gaan proberen om oog luikende goedkeuring van de linker vleugels van de drie confessionele par tijen te krijgen voor het voor de twee de kamer brengen van een kabinet- Den Uyl. De confessionelen zelf heb ben de afgelopen week nog eens iedere medewerking geweigerd als Burger hen geen gelijkwaardige behandeling van progressieven en confessionelen zal beloven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1