PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOOGOVENS-COMMISSARISSEN BEREID TOT BEMIDDELING Deel ARP-fractie wil Den Uyl een kans geven Terneuzen vraagt Zelzate en Gent om maatregelen tegen vuil kanaal Dinsdag kort geding tegen industriebonden China en de VS: officiële missies UITLAATGASSEN NIEUWE AUTO'S MOETEN BINNENKORT 'SCHONER' Vandaag in die krant... Tweede kamer: zorg om kostenstijging gezondheidszorg SS*" Werkgevers in de zuivelindustrie willen praten 216e jaargang - no. 46 YSn WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN K!Ui P. v«n da Vtlda, K. Sctxrjlrolj an W. P. da P.jrar Sur. VII».. Wtltlr. S6-G0. tal Sl« (b.j.j. ad., 01186-58*. a<p 2 i. tal. 4457. Zltrlkzaa, rad. UI. 3348. adm. tal. 2094. Huilt, tlta- i. A da Kok. Aldnr<rro".MJa 27.35 ra- k-.rtaal, rad. 01184-4799. MIddalkul*, Mart! SI. tal. 7451 li ij. rad. 3078/3162. ad. 6. taL 4058. Ad. sru. 50 ar.! par tun. Mln.prtU jar ad., 7.50. ir-a.ic.r-la Vrijdag 23 februari 1971 CAIRODe Egyptische vice-premier en minister van voorlichting Mohamed Kaoer Hatem laat de band afdraaien, waarop de laatste woorden staan van de piloot van het verongelukte vliegtuig in de de Sinai. (Zie pagina 3) BIESHEUVEL: „NUANCEVERSCHILLEN" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De antirevolutionaire fractie in de tweede kamer is verdeeld over de waag of de christen-democraten een links min derheidskabinet moeten dulden. Een deel van de fractie, waaronder minister Boersma en plaatsvervangend fractieleider Aantjes. wil Den Uyl in ieder geval de kans geven met zijn kabinet voor de twee de kamer te verschijnen. De AR-dwarsliggers willen het op een con frontatie laten aankomen, waarbij ze er rekening mee houden dat de confessionelen Den Uyl toch niet naar huis zullen durven sturen. De AR-fractie vergaderde donderdag vele uren over de conclusies van for mateur Burger, waarop de christen democraten uiterlijk vandaag moeten reageren. KVP en CHU zijn unaniem van mening dat Burger hen eerst een gelijkwaardige positie in het te vor men kabinet moet garanderen alvo rens er over zijn conclusies te praten valt. Zij wilden dat de formateur in een gesprek of een brief onder ogen brengen. Er is woensdag en donderdag in de fractie van de AR hard gevochten tussen Biesheuvel enerzijds en Boers ma en Aantjes anderzijds over de vraag, of de christen-democraten een kabinet-Den Uyl al of niet zouden moeten gedogen. De vergadering herhaalde malen onderbroken, onder meer voor tussentijds overleg van drie confessionele fractieleiders. 'Nuanceverschillen' Biesheuvel gaf na afloop toe dat er, ook na deze uitputtingsslag. .nuance verschillen" zijn blijver, bestaan. De formulering van het antwoord werd gedelegeerd aan het formatieteam uit de fractie dat. behalve Biesheuvel, nog Aantjes. Boersma en mevr. Van Leeu wen omvat, de iaatsten behorend tot de progressieve vleugel. Hoewel Biesheuvel eenstemmigheid niet uitsloot, werd donderdagavond verwacht dat de harde strijd in het formatieteam zal worden voortgezet.' Een breuk in de AR-fractie werd over igens door iedereen uitgesloten. Aan tjes: „Er zal tussen Biesheuvel en mij nooit behoeven te worden geko- Vuil kanaal De ernstige vervuiling van het ka naal Terneuzen-Gent heeft donder dag de gemoederen in beweging gehouden: er werd over gesproken in onder meer Terneuzen, Gent, Sas van Gent en Westdorpe (pagina 1. 2); Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3 en 11. Sport op pagina 13. Rario en televisie op pag. 15. Financieel nieuws op pag. 17. Biesheuvel liet blijken dat de frac tie zich ook heeft bezonnen op de vraag, of er, als Burger zou worden gedwongen zijn opdracht terug te ge ven, een alternatief voorhanden is. In de fracties van CHU en KVP neigt men steeds meer naar de gedachte dat in dat geval een KVP'er als prof. Steenkamp gevraagd zal moeten wor den de formatie op zich te nemen van een extra-parlementair kabinet met WD en DS'70- 'Mogelijkheden' De drie fracties van PvdA, PPR D'66 hebben donderdagavond in een communiqué nog eens herhaald, dat ze „reële mogelijkheden" zien voor een door Burger te formeren kabinet van progressieven met enkele chris ten-democraten. Ze willen de forma- Bijna 46 pet van alle Nederlandse personenauto's is tegenwoordig voor zien van een autoradio. Ons land ligt daarmee hoger dan de omringende landen als West-Duitsland (44 pet), Frankrijk (35 pet). Zweden (33 pet), België (28 pet) en Italië (23 pet). Eén en ander is meegedeeld door de RAI in Amsterdam. teur wel „nader inzicht verschaffen in hun opvattingen over de verschillende aspecten van het optreden van zo'n kabinet". Dat leek donderdagavond wel nodig, omdat in progressieve kring nog steeds onenigheid heerste over de vraag of men wel of niet met de confessionelen mag onderhande len. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Vier werknemerscommissarissen van de combinatie Hoogovens-Hoesch, tegenwoordig Estel geheten, zijn ingegaan op een verzoek tot een bemiddelingspoging in het stakingsconflict. Het verzoek kwam van de vereniging van hoger HoogovenspersoneeL De vier commissarissen zijn: de heren Kloos, VARA-voorzitter en oud-NW-leider, Boumans, voorzitter van de Raad van Arbeid in Maastricht, en de ondernemingsraadsleden Bunte (NW) en Geluk (CNV). Zij waren donderdagavond in het bedrijf om zich van de toestand op de hoogte te stellen- Ze zouden nog con- tact zoeken met de .stakingsleiding en l/irf OpmnO de directie van Hoogovens. Het is AUI1 5euu,6 waarschijnlijk dat de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel het ver zoek mede beïnvloed heeft. tk De staking zelf is intussen uitge breid tot de walserij-west, waar in totaal 600 man werken. In de middag bleven er 121 mensen aan het werk en legden er 57 met onmiddellijke ingang het werk neer. De voorkant van de walserij kwam geheel stil te liggen. De afwerkingsafdeling ging door. Er werd met oude voorraden gewerkt. Cokesfabriek 2 is nu afgere geld; cokesfabriek 1 werkt op halve kracht. De sintel- en pelletfabrieken liggen zo goed als stil Hoogoven werkt nog om de gasdruk op peil houden. Omdat er geen ruw ijzer meer is, komen nu ook de staalfabrie ken stil te liggen. De overige walserij- en, behalve de staaf- en draad walserij draaien nog op oude voorraden. Op alle kantoren wordt normaal gewerkt. Volgens de stakingsleiding is railvervoer het stakingsparool nu be ter gaan opvolgen aan voorheen. Met name in de oxystaalfabriek was het tot problemen gekomen De indust; bonden lieten weten dat het stakings parool voor de walserij-west vandaag was gepland. Staking Omstreeks tien uur donderdagavond ging ook de plakkenhal grotendeels 'plat. In deze hal worden blokken uitgewalst staal tot plakken gesneden. In de plakkenhal werken in totaal 1200 mensen in ploegen dienst. Noch de stakingsleiding, noch Hoog ovens kon tegen middernacht zeggen hoeveel mensen er in de plakkenhal staken en hoeveel er nog aan het werk zijn. De stakingsleiding deelde wel mee dat de actie in de plakkenhal geheel volgens het draaiboek wordt gehouden. Inmiddels heeft het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland door de stakingsacties grotendeels moeten overschakelen op olie. Nu er steeds meer installaties bij Hoogo- De leiding van Hoogovens heeft don derdagochtend bij de president van de arrondissementsrechtbank ln Haarlem een kort geding aanhangig gemaakt tegen de industriebonden NKV en NVV. De leiding van Hoogovens vraagt de president de industriebon den te gelasten hun acties te beëindi- dag 27 februari om twee uur dienen voor de president van de rechtbank te Haarlem. Drs. J- D- Hooglandt van de raad van bestuur van Hoogovens: ..Hoogo vens tomt niet aan het principe van het stakingsrecht. Het bedrijf erkent dat recht als uiterste middel. Hoogo vens vraagt de rechter geen uitspraak over het conflict en als de eis. het staken van de acties, wordt toegewe zen. dan betekent dat in de opvatting van de raad van bestuur nog niet dat de inkomenseisen van de bonden op zichzelf onrechtvaardig zijn. maar al leen dat die bonden het wapen in de schede moeten steken, waarmee ze die eisen bevechten". „Hoogovens vindt de staking niet toelaatbaar, omdat de bonden niet het uiterste zouden hebben gedaan om een akkoord te bereiken. Pressiemid del en doel rijn niet in evenwicht",1 vindt de raaa van bestuur. Hoogovens is een proces-industrie met veel kwetsbare installaties. Met een klein aantal stakers kan grote schade aan de onderneming worden toegebracht. De stakingskassen kost het 70.000 gul den per dag. de rekening voor Hoogo vens is 3,5 tot 5 miljoen. Dat Hoogo vens een dwangsom heeft geëist onverbrekelijk met een kort geding verbonden. De eis is 5 miljoen per overtreding, maar het had wat ons betreft ook het symbolische bedrag van f 1,- kunnen rijn", aldus drs. Hooglandt. De bedoeling van het kort geding is volgens Hoogovens de bonden weer aan de onderhandelingstafel te krij gen. De strijdsituatie moet weer te- (Zie slot pagina 3 kolom 6) DEN HAAG Twcrdr-luunrrlrdw maken zich r rustige zorg over de stijgende kouten van de fr/mdhrlds- zorg. Dat bleek In de brgrottngsbrluiv deling van volksgezondheid, die don derdag werd beëindigd. Mede omdat in de laatste ronde geen tijd meer beftclkbaar uw. zullen vandaag de KVP'er* Hr.vmanu en Hermr* de mi nister* van onderwijs en wetenschap pen en van volksgezondheid schrifte lijke vragen atellen over de kosten van de academische ziekenhuizen. Zij doen dat naar aanleiding van de kritische geluiden, die dra» week van de Ned- Unie van Ziekenfondsen rijn gekomen. De NUZ schreef Sn haar blad over de ..nieuwe, i-xtrern dure academische ziekenhuizen" voor Am sterdam, Leiden en Utrecht, die per stuk f400 miljoen kosten. J3i) deze plannen is alleen rekening gehouden met het aantal in de toekomst op te lelden artsen". Wie in die bedden moet gaan liggen weet gnen mens. Nu al is immers, bekend dat de toekom stige behoefte minder zal rijn dan ds geplande ruim 1000 bedden per acade misch ziekenhuis". Binnen niet ai te lange tijd zullen afdelingen van andere nieuwe zieken huizen moeten worden gesloten om de academische ziekenhuizen vol pa tiënten te krijgen, zo stellen de ae- kenfondsen. KISSJM.EK 'CONTACTBUREAU'S' IN BEIDE HOOFDSTEDEN WASHINGTON (RTR/UPI) China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen officiële missies te openen in eikaars hoofdsteden. Ook ls overeen stemming bereikt over een con creet programma ter uitbreiding van de handel en de wetenschap pelijke, culturele en andere con tacten. De twee landen achten de tijd gekomen om de normalise ring van hun betrekkingen te versnellen, aldus een gemeen- schappelijk Amerikaans-Chinees communiqué. Het communiqué volgt op de bespre kingen die Nixon's adviseur Kissinger vorige week heeft gevoerd met pre mier Tsjoe En-Lai en voorzitter Mao Tse Toeng, die in de gemeenschappe- MINISTER STUYT KONDIGT MAATREGEL AAN: DEN HAAG (ANP) Binnenkort komt er een maatregel, waarin bepaald wordt dat auto's van een nieuw type voor wat betreft hun emissies aan koolmonoxyde en aan koolwaterstoffen tijdens een voorgeschreven beproevingscyclus moeten voldoen aan bepaalde eisen. Het ontwerp van de maatregel is de raad inzake de lucht verontreiniging reeds gepasseerd, aldus heeft minister Stuyt van volksgezondheid donderdag in de tweede kamer gezegd tijdens het voortgezet debat over zijn begroting-1973. Inmiddels wordt volgens de bewinds man onderhandeld over een verlaging van de toegestane emissies. Nederland zal in het Europees overleg er op aan dringen deze verlaging zo groot moge lijk te maken en de desbetreffende be palingen zo snel mogelijk in werking te doen treden. Minister Stuyt zei, dat het waarschijnlijk lijkt dat de verla ging van de toegestane emissies voor koolmonoxide en koolwaterstoffei de grootte-orde van 15 tot 30 procent zal liggen. Bromfietsen volksgezondheid, met mede- het opstellen van een schema voor typekeuring van nieuwe bromfietsen. Voor zover minister Stuyt bekend is. is Nederland het eerste land dat der gelijke keuringen voor bromfietsen overweegt. Vignet Binnenkort zullen in Nederland auto's rondrijden, die een gedateerd vignet hebben. Dit is dan het bewijs, dat zij voldoen aan eisen inzake de hoeveel heid koolmonoxyde bij stationair draaiende motor, aldus minister Stuyt. Voor het rijdende autopark wordt een periodieke keuring, betrekking heb bende op die hoeveelheid, voorbereid. (Zie slot pagina 3 kolom 5) MINISTER STUYT BRIEF B. EN W. TERNEUZEN NAAR BELGISCHE COLLEGA'S „NORMEN VAN HET TRAKTAAT OVERSCHREDEN" TERNEUZEN -r Het college van b. en w. van Terneuzen heeft donderdag een brief gestuurd naar de gemeenteraden van Zel zate en Gent in België waarin met klem wordt gevraagd om het nemen van maatregelen te gen de vervuiling van het ka naal. Tevens wordt gevraagd om aandrang bij de betrokken rijks instanties in België teneinde medewerking te krijgen. Wat voor maatregelen moeten wor den genomen willen b. en w. van Terneuzen overlaten aan Zelzate en Gent. In de brief wijst het college op de za terdag 17 februari in Terneuzen ge houden protestde'- ^stratie waaraan ongeveer 500 me: hebben deelge nomen. Aan het ge. entebestuur werd bij die gelegenheid een petitie aange boden. B. en w. herinneren de raden van Zelzate en Gent, verder aan de brief die zij enige tijd geleden hebben geschreven aan de Nederlandse minis ter van Verkeer en Waterstaat. Hierin gaven zij uiting aan de ernstige be zorgdheid van de Temeuzense raad over de kwaliteit van het kanaalwater. In deze brief werd gevraagd om zui veringsmaatregelen in overleg met de Belgische regering. „Dit verzoek blijkt nog niet het ge wenste gevolg te hebben gehad", aldus b. en w- in de brief aan Zelzate en Gent. „Dit wordt bevestigd door het onlangs door prof. Voets van de Gent se universiteit uitgebrachte rapport van een bacteriologisch onderzoek van het kanaalwater. Dit rapport vermeldt dat de resultaten erop wijzen dat de verontreinigende micro-organismen een reëel gevaar betekenen voor de volksgezondheid. Uit velerlei onderzoe kingen is ook gebleken dat de ver vuiling van het kanaalwater in hoofd zaak is te wijten aan lozingen van ver ontreinigd water via industriële en ge meentelijke afvoerleidingen op Bel gisch gebied en zodanig hoog is dat de normen van het verdrag van 1960 ruimschoots zijn overschreden", zo schrijven b, en w. nu. Raad Het college stelde de gemeenteraad donderdagavond op de hoogte van de ze brief naar aanleiding van opmer kingen van het raadslid S. Vlieger na mens D'66 en PvdA). De heer Vlieger wilde dat b. en w. een brief schreven aan het stadsbestuur van Gent. „Hier in zou moeien staan dat Terneuzen zich tot het uiterste zal verzetten le gen de aanleg van een nieuw kanaal zolang het oude kanaal geen zuiver water bevat, en dat er binnen twee jaar zuiveringsinstallaties in Gent moe ten zijn. Misschien kunnen we dan eens met het stadsbestuur van Gent gaan praten, maar dan zonder cham pagne als afleidingsmanoeuvre, zoals men beweert dat al eens eerder is ge-| beurd bij andere topfiguren, maar zui-i ver zakelijk", zei de heer Vlieger. Zeeuwsen-Vlaanderen is niet tegen een kanaal, maar tegen het niet nakomen van de verplichtingen die België opi rich heeft genomen ten aanzien van| het zuiver houden van het kanaalwa ter. zo meende het raadslid. „De bur gemeester van Gent moet dit maar goed in zijn oren knopen en in plaats van miljoenen te willen uitgeven voor een nieuw superkanaal of bedoelt hij misschien een nieuw superriool eerst eens een zuiveringsinstallatie „Als de industrialisatie moet gebeu ren op de manier van de burgemees ter van Gent. cian gaat hel niet om leven of dood van de bestaande be drijven. maar om leven of dood van de inwoners hier", zo riep de eer Vlie ger uit. Ten slotte vroeg hij b. en w. om het plaatsen van waarschuwings borden langs het kanaal met het op schrift 'giftig water'. Ook bij het ha venschap en rijkswaterstaat zou hier op moeten worden aangedrongen. „Wie is verantwoordelijk als schepelingen worden besmet?" vroeg het raadslid: rich af. B en w. beloofden de laatste' suggestie in beraad te nemen en er ie tijd in de raad op terug te lijke verklaring 'ernstig, open en op bouwend' worden genoemd. De 'con tactbureaus' die In Peking en Was hington gevestigd zullen worden lijken een eerste stap naar formele diploma tieke betrekkingen te betekenen. De tails omtrent deze missies zullen ris de reeds bestaand kanalen tussen China en de Verenigde Staten worden uitgewerkt. Op een persconferentie ter toelichting van het communiqué zei Kissinger dat China de komende weken twee Ameri kaanse piloten zal vrijlaten al» gebaar van goede wil. De twee mannen, lucht- machtmajoor Philip Smith en marine luitenant Robert Flynn, zijn in 1967 en 1965 boven China neergeschoten. Ook zal Peking de vrijlating van een CIA-agent, James Downeyjn overwe ging nemen. Voorts zullen onderhan delingen geopend worden over de vor deringen op China ter waarde van 250 ml dollar, waarop de VS aanspraak maken, en over de Chinese eigendom men ter waarde van 78 min dollar, die in de Verenigde Staten geblok keerd rijn. de ministers van buitenlandse zaken William Rogers en Tsji Pong-Fei zul len een begin maken met de onder handelingen over de wederzijdse fi nanciële vorderingen als ze elkaar volgende week in Parijs ontmoeten voor de internationale oonferrentie over Vietnam. De 'Contact-bureaus' zullen waar schijnlijk binnen een maand geopend worden. Het personeel van de bureau* zal geen diplomatieke status kunnen hebben, maar wel alle diplomatieke voorrechten genieten- Over rijn recente bezoek aan Hanoi zei Kissinger dat het voorgestelde we deropbouw.program ma voor Noord- Vietnam geen losprijs of herstelbeta ling' is, maar een 'investering op lan ge termijn in de vredes-structuur". Het hoofddoel van het bezoek aan Hanoi en Peking was niet bet uitwer ken van een hulpprogramma, maar het leggen van contamen met de Noord Vietnamese leiders om te rieo of met Hanoi een soortgelijk relatie gevestigd kan worden ais nu me: China bestaat, aldus Kissinger- Wat dat betreft, zo zei hij, rijn we nu me- Hanoi even ver als we een Jaar geleden met China waren. Tijdens zijn persconferentie beklem toonde Kissinger herhaaldelijk dat de toenadering met China tegen geen enkel ander land ls gericht, kennelijk met de bedoeling om de Sowjet-Unie gerust te stellen. UTRECHT (ANP) De kerncommis sie zuivel, de werkgeversorganisatie ln de zuivelindustrie, is bereid opnieuw met de vakbonden van gedachten te wisselen over hun eis om Ingaande 1 januari j.l. een voorschot van 2 pet te geven op de bij de cao-voorziening op 1 april a.s. te verwachten loonsverho ging. De vakbonden willen de 28.000 zuivelarbeiders aldus compensatie ge ven voor de door de hogere sociale lasten verminderde netto inkom sten. In een aantal bedrijven hadden be drijf s 1 ede ng r oepenactiecomités eri- ultimatums gesteld die donderdagmid dag om 16 00 uur afliepen. Vlak voor het verstrijken van deze termijn ver namen de vakbonden dat de werkge vers bereid waren het overleg te her vatten op donderdag 1 maart. De heer C. Schelling, secretaris van de agrari sche- en voedingsbearijfsbond NVV, verklaarde desgevraagd, dat de bon den hun leden hebben opgewekt geen acties te ondernemen tot het resultaat van het overleg op 1 maan bekend i». ..Maar als wij op 1 maan weer met lege handen bij onre leden terugko men, verwacht ik rottigheid en dan kunnen wij veel van onze leden niet meer in de hand houden." alöu» d» beer Schelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1